Centraal Planbureau gelooft in blijvende voorspoed DE BRULLENDE BERG LENTE WATER Volume van particuliere consumptie stijgt V v PRONONCE NYLONS VRIJDAG 4 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Stabiliteit van het prijsniveau öHEEEEE M WONINGBOUW GEREKEND NAAR DE BEVOLKING Elk Jaar wordt door het Centraal i ven omvangrijk. In 1956 zullen zij Planbureau het Centraal Economisch' Plan gepubliceerd. Thans is versche nen het Centraal Economisch Plan 1956, waarin een beschrijving wordt gegeven van de ontwikkeling gedu rende 1955, terwijl daarnaast de perspectieven voor 1956 worden ge schetst. In het plan wordt de verwachting uitgesproken, dat (le bestaande hoog conjunctuur in het buitenland zal voortduren. Behoudens enkele spe cifieke gevallen wordt er niet mede gerekend, dat de buitenlandse con currentie sterker zal worden. Dien overeenkomstig zal de uitvoer stij gen. Geraamd wordt een toeneming van het goederenuitvoervolume met 7,5% van 1955 op 1956. Voor de goedereninvoer komt het plan tot een hoger percentage, t.w. 9. Wat de dienstverlening aan het buitenland betreft wordt voor 1956 rekening gehouden met een minder sterke stijging dan zich in 1955 heeft voorgedaan. Er resulteert volgens deze ramingen een overschot op de lopende rekening van de betalings balans (op transactiebasis) van 350 min. gld. in 1956, te vergelijken met ca. 600 min. gld. in 1955. Het volume van de particuliere consumptie stijgt, volgens de ramin gen van het Centraal Economisch Plan 1956, van 1955 op 1956 met '6,9%, d.i, 2,7% per hoofd van de bevolking. Deze toeneming berust o.a. op een veronderstelde loonstijging van 5%. In dit percentage is verdisconteerd de verbetering van secundaire ar beidsvoorwaarden (uitgezonderd ver. lenging van de vacantie), terwijl te vens is rekening gehouden met enig effect van bedrijfstaksgewijze loon- differentiatie. De recente beslissin gen t.a.v. de lonen zijn echter niet in de berekeningen verwerkt, aange zien het cijfermatig onderzoek op 15 februari werd afgesloten. In een ta bel zijn evenwel de vermoedelijke consequenties van 1% loonstijging aangegeven. Aldus kan een indruk worden verkregen van de- gevolgen voor de situatie in 1956, indien het loonpeil met meer dan de genoemde 5% zou stijgen. Overheidsuitgaven. Verwacht wordt een geringe stij ging van de overheidsuitgaven. De bruto-investeringen in bedrijven blij- neemt dienovereenkomstig verder toe en wel in die mate, dat de ge middelde werkloosheid daalt van 53,000 personen in 1955 tot 45.000 in&sL. 1956. Daarmede bereikt de werkloos-*j£: heid het zeer lage niveau, dat ook kon worden waargenomen in de jaren 1947 en 1948, jaren van grote ar- beidsschaarste onmiddellijk na de oorlog. Karakteristiek voor de te verwach ten ontwikkeling is de stabiliteit van het prijsniveau. Het prijspeil van de consumptie stijgt volgens de raming met 1%; voor het totaal der bin nenlandse bestedingen beloop tdit percentage 1,5. fCiestdeSM&yde, kiest RANG Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los 32 cent per 100 gram en in rollen S 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. *t)e vetsfuipeiituf. van demsfe lang. naar raming zelfs meer dan 6 mld. gld. belopen. TTelt men de bruto-over- heidsinvesteringen daarbij, dan be loopt het bedrag bijna 7 mld. guld., - d.i. ongeveer 25% van het totaal der invoering van ^e uderdomsverz^k^ binnenlandse bestedingen. Werkgelegenheid. Het hoge produktie- en werkgele genheidsniveau en de stabiliteit van de prijzen geven alleszins reden tot tevredenheid. Aandacht wordt o.m. besteed aan de politiek van prijssta- bilisatie en tevens aan de hoogte van het werknemersaandeel in het natio nale inkomen, een onderwerp dat ook is behandeld in het jongste rapport van de Sociaal-Economische Raad over het loonvraagstuk. Wat het loonvraagstuk betreft wordt ook gewezen op de maatrege len, voorgesteld voor 1957, te weten De geprojecteerde stijging van de produktie bedraagt 3,5%. Voor de produktiviteit is een stijging met 2y3% geraamd. De werkgelegenheid ring en huurverhoging. Het Plan ^aamt, dat hiermede een loonstijging Van 7"% gepaard zal gaan. De af- afschaffing van de vereveningsheffing zal d<? kostenverhogende werking daarvan slechts gedeeltelijk opheffen. TOENEMING VAN DE CONSUMPTIE peujhoofo IN HS6 Jongelui roofden bromfietsen Twee jongelui, die met een brom fiets een aanrijding hadden veroor zaakt, waren er aanleiding toe, dat de Rotterdamse politie vijf knapen arresteerde, van wie er zich drie be zig hadden gehouden met diefstal van bromfietsen. De eerstgenoemde twee jongelui hadden daartoe zelf de moed niet, zodat zij door anderen van deze vehikels werden voorzien. Het onderzoek wees uit, dat de brom fietsen werden gestolen om mee op roof uit te gaan. Raakte de brommer defect, dan liet men deze staan en nam ergens een andere weg. Twee van deze drie knapen werden betrapt toen ze een inbraak pleegden in de kantine op een voetbalterrein. Wel dra had de politie de vijf jongelui, van wie er twee als „meelopers" wor den betiteld, op net hoofdbureau. Het drietal was in november met zijn inbraken begonnen. Zij hebben een noodwinkel, een café en kantines be zocht. Zij stalen meestal kleine gelds bedragen, die in snoep werden om gezet. Zij richtten grote vernielingen aan. STIJGINGSPERCENTAGE VAN LONEN EN NAT. INKOMEN 112 111 111 110 110 10? 106 7*5 A 108 X 107 X' 106 10S A \l 104 103 102 |v /oorafga joor: an it 102 101 L 101 100 fvnrn Wfl 100 19 48 IS 49 19 50 19 51 1952 IS 53 19 54 1S 155 1< 156 UW ADRES VOÖR BETERE Luxemburgse auto door trein gegrepen Drie doden, twee zwaar gewonden Wilde berichten Zeventig jaren in 't huwelijksbootje In Tilburg is op 5 juli a.s. een groot feest in de parochie Broekhoven II, waar dan een plechtige H. Mis tot bijzondere intentie zal worden opge dragen voor het echtpaar J. Heeffer- van Kleinenbreugel, dat op die dag niet minder dan 70-jaar getrouwd zal zijn. Sjef Heeffer is momeneel 97 en Kee -^^5 Heeffer-v. Kleinenbreugel 93 jaar. Zij sbC* kregen 6 kinderen, 24 kleinkinderen en 30 achterkleinkinderen en tot dus ver vijf achter-achter kleinkinderen. In een grote optocht, welke men nu reeds aan het voorbereiden is, zal het paar naar de kerk van de H. Fa milie worden gereden. Op de Vejuwe wordt de laatste tijd met het oog op het tegengaan van de hondsdolheid een grote jacht gemaakt op vossen. Voor elke gevan- Gisteravond om 18.20 uur is op een onbewaakte overweg tussen Maas tricht en Eijsden een personenauto tegen een passerende d-trein gere den. Van de passagiers in de auto zijn er drie gedood en twee zwaar gewond. De auto was van Luxemburgse na tionaliteit. In de auto bevonden zich drie dames, een heer en een jongen van omstreeks tien jaar afkomstig uit Luxemburg. De dames zijn alle drie overleden, de heer is zwaar ge wond, hét jongetje verkeert in le vensgevaar. De auto bevond zich op een bin nenweg en men vermoedt dat de be stuurder of bestuurster de weg was kwijt geraakt. Door de onbekend heid ter plaatse, zo wordt verder aangenomen, was men ook niet op de hoogte van het feit dat een onbe waakte overweg moest worden over gestoken. De twee gewonden en de stoffelijke overschotten van de drie dames zijn naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Lucifersdoosje moet auto doen stoppen Het Bergen op Zoomse kanton gerecht veroordeelde gisteren een autobuschauffeur uit Steenbergen, die nabij Steenbergen op een onver lichte boerenwagen was gereden, toen hij voor een tegenligger moest dim men en de wagen te laat opmerkte, tot een geldboete van 11.om de mogelijkheid tot appel open te hou den. De verdediger oefende kritiek uit op het standpunt van de Hoge Raad, dat een auto bij avond zodanig moet rijden dat hij desnoods kan stoppen voor een onverlicht luciferdoosje op de weg. In zijn algemeenheid gaat dit, volgens de verdediger zeker niet op, waarom hij deze mening van de Hoge Raad onjuist vond. De bestuurder van de boerenwagen werd veroordeeld tot een boete van 130.— subs. 26 dagen. gen vos wordt van gemeentewege een geldelijke beloning in uitzicht gesteld. Bij het Plankenwambuis werden door een boswachter vier jonge vossen uitgegraven. Op het Deelerwoud onder Ede werden er door een jachtopziener zes gevan gen. Ook bij Elspeet werd een vos met een nest jongen verschalkt. Tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering te Voort huizen heeft de heer A. H. Nes ver zocht om op buitenwegen in de ge meente Barneveld waarschuwings borden „oversteekplaatsen van groot wild" voor het verkeer te plaatsen. Vooral op de Scherpenzeelseweg, de Achterveldseweg en de Kallenbroe- kerweg worden de laatste tijd steeds groepen overstekend wild waarge nomen. Brand te Amsterdam 5 Gezinnen dakloos Een korte maar felle brand heeft gisteren vijf Amsterdamse gezinnen dakloos gemaakt. Om ongeveer kwart over elf brak op de tweede etage van het perceel Oude Waal 21 brand uit, waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. Het vuur breidde zich in dit oude pand snel uit en de aan wezige bewoonsters van de tweede en derde etage konden ternauwer nood ontsnappen. Toen de brandweer arriveerde, be vond zich in zijn woning op de eer ste etage de 75-jarige oude heer G. Straatman, die nog niets van de brand had bemerkt. Men had veel overre dingskracht nodig om de man, die morgen zijn 76e verjaardag hoopt te vieren, naar buiten te krijgen. Met vijf slangen tastte de brand weer het vuur aan en omstreeks 12 uur werd het sein „brand meester" gegeven. De tweede en derde etage, bestaande uit voor- en achterwonin gen, brandden geheel uit, evenals de zolderverdieping. De woning van de heer Straatman en een opslagplaats van een rubberwattenfabriek op de begane grond kregen veel water schade. Het 400.000ste lid van de K.A.B. is op komst De Katholieke Arbeidersbeweging heeft een ledental van 399.000 be reikt. Dit is donderdagavond meege deeld door de landelijk propaganda leider van de KAB, de heer L. Beu- mer, te Groesbeek, waar bij de plaat selijke afdeling het 1000ste lid werd geïnstalleerd. De heer Beumer zeide dat de KAB binnen veertien dagen 400.000 leden zou tellen. ASFALTFABRIEK IN VLAMMEN. Om half drie gistermiddag is brand uitgebroken in de pijpasfaltagefabriek v. Key en Kramer te Maassluis. Zwar te rookwolken, die van het langs de Nieuwe Waterweg gelegen fa- briekterrein opstegen, verduisterden de hemel boven Maassluis. Ovef de omvang van de brand is echter nog niets bekend. Direct nadat het vuur was gesignaleerd, begon de bedrijfs brandweer met eigen middelen te blussen. Een kwartier na het uitbre ken vap de brand was de brandweer van Maassluis ter plaatse. (12) Menheer MiêtwtesM il__Y luister Tsvwelf, met mi ut ditm!Er mrzictitig'U bent wel toppernar.S) fit//ft gevser in dal struikgewas T... ■■[■■li Millf Vue...ik geer opat! j 1 Aetherklanken ZATERDAG. Televisieprogramma. NORV: 17.00—17.30 Voor de kin deren. NTS: 20.00 Journ. weeroverz, 20.15 212.00 Gevar. programma (Nationaal programma). HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 16.00—24.00 NATIONAAL PROGRAMMA BEVRIJDINGSDAG. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00" Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Annus, muz. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelinigen. 12.33 Amus. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus. muz. 14.00 Boeklbespr. 14.10 Gram. 14.20 Dameskoor. 15.00 Kron. van letteren en kunsten. 15.40 Harmo nieorkest. Nationaal programma: 16.00 Toespraak door dr. L. G. Korten- horst. 16.05 Omroep orkest. 16.45 Ne derlandse kinderliedjes. 17.05 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Metropole orkest. 18.45 Repor tages of gram. 19.00 Bezinning op de Vrijheid, bijeenkomst ter herdenking van de bevrijding in de Pieterskerk te Leiden. 20.00 Nieuws en weerber. 20.08 Leve de Vrijheid, gevar. progr. 21.30 Herinneringen aan 1945, een rondetafelgesprek. 21.50 Wim Kan conferencier. 22.30 Promenade orkest. 23.00 Nieuw. 23.15 Dan&muz. 23.50 24.00 Dagsluiting. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 16.00—24.00 NATIONAAL PROGRAMMA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Sopraan en piano. 11.50 Beiaard concert. 12.00 Aooordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Gram. 14.50 Instr. kwint. 15.10 Streekuitzending. 15.45 Dansmuz. Nationaal programma: 16.0024.00 zie Hilversum I. 39) „Maar John, hij hééft gelijk. Dat weet ik. En rechter Kellogg weet het ook; die zou niet toegelaten hebben, dat ze mij op die manier het huis hadden uitgedreven als hij geen zekerheid had gehad. John ik ben alleen maar Nikki". De ontroerende uitdrukking van verlatenheid in haar ogen maakte een einde aan de laatste terughou dendheid van Nëuman. „Betekent een naam dan zoveel voor je?", vroeg hij. „Het betekent, dat je aan iemand toebehoort", antwoordde ze. „Wil je mijn naam aanemen? Nikki, wil je met mij trouwen, waneer ik uit Alaska terugkom? Je weet, dat ik van je houd". „John ik ben bang". „Bang?v Waarvoor?" „Bang om aan mijn qigen gevoelens te geloven. Nog maar héél kort ge leden zou ik met Rob Crocker trou wen. En op het ogenblik houd ik niet meer van hem. Wat ik voor jou voel is wel zo helemaal iets anders, dat ik zou willen geloven dat het altijd durend is. Maar hoe kan ik dat we ten? Ik ben niet zoals jij. Ik ben niet trouw gebleven aan een droom zoals jij, of ook maar aan een ideaal. Op die avond, dat wij elkaar ontmoetten, mocht ik je graag en hoopte ik, dat ik je andermaal zou treffen. Ik heb zelfs Duke Lansing gevraagd om je te zoeken, maar hij kon je niet vin den. En daarna kwam Rob in mijn leven". „Nikki, vergeet dat! Laat ons hier zitten en eens praten. We hebben een mensenleven voor de boeg. Morgen ga ik naar zee en ik neem aan, dat je gedurende mijn afwezigheid ver trouwen zult krijgen in je eigen ge voelens. Ik geloof vast en zeker, dat wij voor elkaar bestemd zijn". Anne zat op een grijze steen en John aan haar voeten met zijn han den om de knieën geslagen en keek haar aan. De zon scheen door de bla deren en strooide gouden en gele schijven op het mos, zo duidelijk dat Anne wel op wilde staan om ze op te rapen en te bewaren als een her innering aan dit ogenblik. Zo hadden hun zielen gemeenschap met elkaar zonder dat zij één enkel woord zeiden' totdat een Vlaamse gaaien-familie in de kom binnenvloog en luidruchtig protesteerde tegen de aanwezigheid van het paar gelieven. „Ik geloof, dat wij beter deden weg te gaan eer vader-gaai een toeval van opwinding krijgt", opperde Anne. „Laten we naar de top van de heu vel wandelen: daar vlakbij is een oude weg voor het vervoer van ge velde bomen". Ze gingen er langzaam heen. Over hun hoofd welfden zich de bomen samen, hun voeten schreden door rode veldbloemen en op hen neer hingen ranken met bloesems als van gesneden ivoor. Ze overschreden kleine hangbrug- getjes over waterlopen en kwamen eindelijk boven op een heuvel met het gezicht op de Stille Zuidzee, waar het zilver van een namiddagnevel hing. „Ik weet een kortere weg", zei John na een haastige blik op zijn horloge. „Het was misschien goed als wij die maar namen". Onder het wandelen praatten zij dat wil zeggen: John had het woord en Anne luisterde. „Nikki, het zal je niet gemakkelijk vallen de vrouw van een visserman te zijn. Ik wil, dat je begrijpt al ben ik niet van plan het altijd te blijven. Men heeft mij verzocht, mij voor het parlement van deze staat te laten candideren, maar daar ben ik nog te jong voor en bovendien ben ik financieel nog niet onafhankelijk genoeg. Maar met jou, Nikki, om my te helpen...." Hij keek haar in de ogen en toen hij daarin las, wist hij genoeg. ,,Nikki", fluisterde hij. „Ik weet wat je zeggen zal, wanneer ik uit Alaska terug kom, niet?" „Ikik geloof het ook. John", gaf zij toe. Ze vroeg zich af of een schip, veilig binnengelopen van een storm gezweepte zee, de rust kende die zij in de haven van zijn armen gevonden had. Toen onderbrak op eens John's stem, zacht en kort, de betovering. „Verstop je in die struiken. Vlug!" Als een schaduw verdween Anne in de beschutting onder een paar bo men, van waaruit zij door de strui ken naar John bleef staren. Hij had zich naar de oever gespoed en zich achter een aangespoelde stam op de grond geworpen. Even later hoorde ;ij stemmen. Eerst kon zij djé niet thuisbrengen, maar over het water starend, zag zij daar een visfuik. Het paalwerk, waar aan eens de netten bevestigd waren, was oud en gedeeltelijk vergaan; sommige palen van de bescheiden constructie waren bij het water af gebroken. Het kleine hutje, dat aan de mond van de fuik op palen stond, zag er uit alsof de eerste de beste windvlaag het weg zou waaien. John wachtte vijf volle minuten, stond toen op en schudde zich het zand van zijn kleren. Hij kwam langzaam terug ge lopen naar de weg. Eenmaal daar, wenkte hij Anne en haastte zich met haar uit het gezicht zonder haar eerst een verklaring te geven. Pas toen zij de anderen weer zagen, bleef hij staan. „Dat was een oude visfuik, die op last van het regerings- toezicht enige tijd geleden buiten be drijf werd gesteld. Een paar zwervers huizen er nu blijkbaar in". Anne vroeg niet verder. Maar ze kon zich zijn haast om haar daar van daan te krijgen toch niet verklaren alleen maar om die zwervers. Daarna vergat zij het hele geval in de paar uren welke hun nog voor het afscheid overbleven. Ze voegden zich bij de overigen en even later bevonden zy zich weer op een wateroppervlak, dat volkomen kalm was en waarover de laatste stra len van de ondergaande zon kleuren goten. In het blauwe waas van de haven flikkerden reeds lichten, toen zij aan de werf vastmaaken. Lissa stond er, met gemaakte nonchalance, op de Neumann's naar huis te ver gezellen, zodat zij Anne en John sa men aan hun lot overliet. Langzaam gingen die twee de steile trap op, welke naar het grijze huis leidde. „Zie je dat venster daar?", vroeg Anne en wees naar het raam, dat op het westen uitkeek. „Daar zal- ik wachten totdat je schip terug komt". Ze gingen het huis in en keken om laag naar de lichten, het water en naar de smalle lichtstreep aan de horizon. „En zodra wij we kaap in zicht krijgen, begin ik naar je uit te kijken, Nikki. En je zult het laatste zijn, waarnaar ik kijk wanneer wij morgenvroeg naar zee vertrekken". De volgende morgen stond Anne voor het raam en keek naar een hijgende kleine sleepboot, die „The Star of Lapland" tot over de bar zou slepen en dan de tros losgooien, wan neer de ochtendbries de zeilen zou bollen. Zy stond daar tot de laatste fladderende wimpel met de horizon was samengesmolten. Toen vatte zij de draden van het leven weer op, die zij door het vertrek van John had laten vallen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6