DIT WEEKEND GAAT BOLLENSTREEK HAAR OPGEKROPTE FLEUR TEGELIJK UITSTALLEN SENATOR Provincies zetten urnen bij Nationaal Monument 2C0.CCC &te ffiezaefiötei ap „JCeufoenfïaP' te £is&e Domme rechters zijn er niet! Kamer gaf ministers bevoegdheid de koop-op-afbetaling te remmen Cm&fr(laa>dó, ia antfrtand VRIJDAG 4 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Weesjes en half-weesjes uit alle provincies en uit Indonesië van tijdens de laatste oorlog gesneuvelde Nederlanders zullen hedenmiddag bij het Nationale Monument te Amsterdam uit iedere provincie en uit Indonesië een urn plaatsen. Elke deputatie zal uit vier afgevaardigden bestaan plus een leidster; de plechtigheid zal met stemmige muziek omlijst worden. De afvaardiging van Zuid Holland bestaat uit: mevr. C. J. Bosch-Morks (leidster), Cor de Rooy, Rotterdam; Joke van Dalen, Loosduinen; Truus de Groot, Oegstgeest; Krijn Vogelaar, Berkel. Na deze plechtigheid, zal koningin Juliana het monument onthullen. .CldWïs. cta, (jüAjTu oSLA Deze foto toont beide zijden van de legpenning, die door het Comité voor het tot stand brengen van een nationaal monument op de Dam te Amster dam is uitgegeven t.g.v. de onthulling van dit nu voltooide monument door H.M. de koningin. De penning, die werd vervaardigd door de Rijksmunt te Utrecht, is ontworpen door prof. V. P. S. Esser, uit Amsterdam. Op de ene zijde staat te lezen: „Maar geest brak wet en stelde op de geslagen bres de mens" (links). De keerzijde heeft als centrale figuur een bloemmotief met daaromheen „Nationaal monument 19401945 (in Romeinse cijfers) en 4-5-1956". Een gouden exemplaar is aangeboden aan H.M. Koningin Juliana, H.K.H. Prinses Wilhelmina en de stad Amsterdam. Er zijn ook zilveren en bronzen exemplaren uitgereikt. AdvertentH Extra herhalen en extra soldij Na 85 dagen f 5,per dag Donderdagmiddag om half vier. Door het Keukenhof-poortgebouw gingen en kwamen de bezoekers in een ononderbroken rij. Men hoorde er alle min of meer beschaafde talen en in de lucht ronkte een reclame-vlieg- tuig met een spandoek aan zijn staart, dat het publiek met de meeste hoogachting opwekte een bezoek aan "e.... Linnaeushof te brengen. Maar toen gebeurden daar bij die Keukenhof-ingang enkele minder alledaagse dingen. Daar arriveerden de heren Th. Zwetsloot, N. Veldhuij* zen van Zanten en Th. de Vroomen; Mr. DIRKZWAGER VERTELT VERDER Rechter Dirkzwager, die gisteren het gevoel voor humor der Neder landers getest heeft door een brief aan het gemeentebestuur van.Rotter dam te schrijven, waarin hij voorstelt om de pas-benoemde bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zijn stemrecht te ontnemen, heeft zijn grapje met een ernst een beter zaak waardig nader toegelicht. Mr. Dirkzwager zegt dat het -zijn overtuiging is, dat het aannemen van een benoeming tot bisschop der r.k. kerk ook betekent het zich begeven in vreemde staatsdienst, hetgeen, wanneer dit zonder koninklijk verlof geschiedt, verlies van het Nederland- sc'hap tengevolge heeft. De bisschop, legt in handen van de Paus de eed van trouw aan deze af. Kij moet zich eens in de vijf jaar naar Rome begeven om aam de Paus reken schap af te leggen van de wijze waar op 'hij zijn diocees heeft bestuurd. „MENEER PACELLI". Adressant zegt niet te kunnen in zien, dat een staat, die zich op kérke- lijk gebied beweegt een andere posi tie inneemt dan een staat, die zich op politiek gebied beweegt.In het ver volg van de brief staat: „De moeilijk heden treden dan vooral in het licht, wanneer verschil van wetgeving be staat tussen de beide staten". In het verleden, zo betoogt rechter Dirkzwager, is gebleken, dat het episcopaat im d'e kerkprovincie Neder land in geval van verschil tussen beide wetgevingen, 'die voorkeur geeft aan de wetgeving van de Vatïeaisinse staat en van de R.K. kerk, zoals die is neergelegd in de codex juris canonici. Bij andersgelovigen geniet de Paus voor een niet gering deel zijn gezag en bescherming als wereldlijk vorst. In het schrijven wordt ook nog vermeld, „dat het hoofd van de Vati caanse staat, de heer Pacelli, dan ook als bevriend staatshoofd hier te lande preseanoe en bescherming van onze wetgeving geniet. Het eventuele argu ment, dat in de persoon vam de heer Pacelli sprake zou zijn van een per sonele unie, gaat niet op, daar schei ding van functies en van financiën in d'e Vaticaanse staat en de r.k. kerk niet bestaanbaar is of kan zijn". ARME MINISTER. Tijdens de felle debatten, die eer gisteren in de Tweede Kamer werden gehouden over de vraag of de man nu wel of niet het hoofd van het ge zin was, betoogde de minister van Justitie, die vond, dat dit zinpetje niet in de wet thuis hoorde: „Deze bepaling is ongewenst, omdat dtfrnme mannen en vrouwen er misbruns van zullen maken domme rechters bestaan er niet". En nauwelijks hadden de woorden de ministeriële mond verlaten, of rechter Dirkzwager <uit Rotterdam kwam met zijn brief aan het Rotter- Goede bal Gisteravond is er een relletje ge weest in de Terwestenstraat in Den Haag. Een surveillerende agent zag daar een 20-jarige monteur tegen een bal trappen en wilde hem een proces verbaal geven. De jongeman wei gerde zijn naam op te geven en toen de agent hem wilde meenemen naar het bureau, nam hij een dreigende houding aan. De agent trok zijn gum mistok, maar werd in de nek ge sprongen door een 19-jarige voeger. De agent viel op de grond, waarbij hij zijn pet en gummistok kwijt raakte. Inmiddels was een hele oo- loop ontstaan. Er kwamen twee agen ten ter assistentie. Beiden zijn inge rekend. dams gemeentebestuur arme mi nister; ook zonder de brief van rech ter Dirkzwager had hij dit zij hem tot troost het pleit verloren, want met 41 tegen 35 stemmen besloot de Khmer de bepaling over de juridische positie der man toch op te nemen. Regeren is vooruitzien zou de Kamer soms iets voorvoeld hebben? De extra herhalingsoefeningen die verscheidene militairen van de der de divisie dit jaar zullen maken, zul len in zoverre extra beloond worden, dat iedere dag, die de militairen door deze oefeningen langer dan 85 da- zag men de heer Zwetsloot een dame gen onder de wapenen zijn, betaald langs de loketten loodsen en vervol wordt met een extra-uitkering van 5,per dag, welke toeslag uitbe taald zal worden aan het eind van de oefening. Voor soldaten en korporaals is de toelage vrij van loonbelasting; de overige rangen zullen deze toelage als een tijdelijke verhoging van hun wedde berekend krijgen. gens bood de heer De Vroomen haar een alleraardigste Biedemaier van dubbele tulpen aan: de 200.000ste bezoeker aan de Keukenhof was bin nengekomen. Het was een Arnhemse: mevr. A. BrouwerDe Haart, van de Statenlaan 119. Mevrouw Brouwer was uiteraard hogelijk verrast, toen men haar diti In de ontvangkamer werd nog even meedeelde. Zij kwam voor het eerst leen kopje thee gebruikt en overhan- op de Keukenhof en vond het in de digde men de 200.000ste bezoeksters bollenstreek vriendelijk wonen om- twee waardebonnen van 25.die dat iedereen bloemen voor de ramen i het Kalverstraat-comité voor deze ge. heeft staan. I legenheid ter beschikking had gesteld. In afwachting van een algehele re geling van de koop-op-afbetaling, die momenteel door de regering via de S.E.R. voorbereid wordt, heeft do Tweede Kamer' gisteren een rege ringsvoorstel aanvaard, waardoor de regering de mogelijkheid wordt ge opend om te bepalen, dat een gedeel te van de koopprijs bij het sluiten van de overeenkomst betaald dient te worden en tevens de grote van dat deel vast te stellen. De Bollenstreek houdt van superla tieven. Het corso, dat morgen om elf uur in Sassenheim van start gaat, wordt „nog mooier dan vorig jaar" en vorig jaar was het mooier dan alle voorgaande jaren. De nuchtere niet-Bollenstreker denkt bij zulke mededeling: „Dat zullen we zaterdag nog wel eens zien" en dat is zijn goed recht. Er is echter één ding, waarover v/einig twijfel bestaat. En dat is: Het komende bollenweekend zal met kop en schouders uitsteken boven alle toppen, die de grafiek van het bollen- bezoek in de loop der tijden heeft gehad. Alle factoren hebben samengewerkt om in het aanstaande weekend een mensenzee naar de streek te doen vloeien. Het is begonnen met het gure weer, dat de bloei belemmerde en de corso-organisatoren heeft ge noodzaakt de datum van de prookjes- stoet twee maal een week te ver schuiven, omdat er geen kijk op was, dat men voldoende bloemen zou hebben. De lente kwam. Zelfs in het begin van deze week was men niet onverdeeld enthou siast. Het stond toen wel vast, dat er voldoende bloemen zouden zijn, maar men twijfelde, of er ook ge put zou kunnen worden uit eert ar senaal van kleuren. Deze zorg is nu voorbij. De lente, die in een plotse linge opwelling een veroveringstocht door het vaderland is begonnen, heeft met zachte hand de hyacinten knopjes gestreeld en plotseling zijn de velden een en al fleur en kleur. Het merkwaardige verschijnsel doet zioh nu echter voor, dat terwijl de hyacinthen naar een hoogtepunt gaan de narcissen nog volop de velden kleuren, terwijl ook de tulpen zich reeds hebben aangediend. Hiermede is het bollenseizoen, dat doorgaans over vele weken ligt uit gesmeerd, samengepakt in een zeer korte periode. Voor de mensen laat ons dat even vooropstellen die er een bo terham van moeten hebben, een treurige zaak; voor de kijkers ech ter een unicum, want men zal zel den zoveel verschillende bolbloemen op één dag in bloei kunnen zien. De meisjes zijn gisteravond al be gonnen met het opprikken van de bloemen. nieuw hoogtepunt Alles lokt Dit feit is dus een attractie, die op zich reeds in staat mag worden ge acht, om een flinke menigte naar de Bollenstreek te loodsen. Maar er is nog meer! Zaterdag a.s. trekt het corso door de streek en tevens is het dan bevrijdingsdag, een dag, waarop nog veel mensen vrij zijn en die zelfs voor degenen, die werken tot een uitstapje noodt. Het is dus geen slag in de lucht om te veronderstellen, dat morgen en overmorgen de top der toppen bereikt zal worden. En als we dan even in de historie terug mogen stappen, dan blijven we steken bij de bezorgde heren, die „in vroeger jaren" wel eens hebben ge zegd: „Dit was de top! Meer mensen kunnen we beslist niet hebben!" We halen deze herinnering niet op, om paniek te zaaien. Want reden tot bezorgdheid is er niet. Het corso gaat dit jaar twee uur vroeger rijden dan bij vorige gelegenheden en dit maakt een „twee ploegenstelsel mogelijk". Degenen,, die vrij hebben, kunnen van de ochtend profiteren en 's mid dags komen dan de werkers aan bod. Hoe zal dit kooitje er morgen Op deze manier kan de Bollenstreek} uitzien? Bedrijvigheid. Toen het weer steeds maar tegen werkte was het enthousiasme dalen de, maar met de lente heeft ook de corso-koorts zijn intrede gedaar». Het optimisme, dat De Bilt voor de ko mende dagen koestert, heeft hieraan ook meegewerkt. In de veilinghallen van Lisse kon men gisteren de gehele corsostoet practisdh bekijken in stro tenmin ste. Alle geraamten waren gereed en de eerste ploeg met engelengeduld begon reeds op te prikken. De eerste hyacinten van de vele honderddui zenden werden vastgezet op het stro en het zal zaterdagochtend worden of in elk geval diep in de komende nacht eer de laatste bloem haar plaatsje gekregen heeft. m Wordt nog mooier dan vorig jaar", zeggen de zwoegers en zelfs de nuchtere niet-Bollenstrekers, die een blik in de veilinghallen geworpen hebben, gaan hun nuchterheid ver liezen en keren .terug naar huis met de gedachte: „Ik geloof, dat ze gelijk hebben! De regering heeft deze beperking voorgesteld omdat zij van mening is, dat de ongebreidelde koop-op-afbeta ling nadelig werkt op het conjunc tuurverloop. De heer VAN EIJSDEN (A.-R.) vroeg de regering of de middenstand geen nadeel van de mogelijke beper king zal lijden en betwijfelde of de maatregelen de gewenste uitwerking zullen hebben. De heer VAN DE WETERING (C.- H.) sprak zijn vreugde over het voor stel uit. Als men langer zou wach ten (de maatregelen zijn tijdelijk, tot 1 januari 1959, in afwachting van een definitieve regeling) op de defini tieve regeling zou men wel eens te laat kunnen komen om publiek, in dustrie en import te beschermen. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) sprak zich uit als een voorstander van de koop-op-afbetaling, maar achtte zekere beperkingen niettemin gewenst. De heer GORTZAK (C.P.N.) vond de voorgestelde maatregelen slechts van voordeel voor de oorlogsindus trie. Hij had liever een regeling ge zien, die de kopers beschermd tegen te hoge rentepercentages. De heer PESCHAER (P.v.d.A.) verklaarde zich voorstander en drong aan op een spoedige definitieve re geling. Nadat de staatssecretaris van eco nomische zaken, de heer VELD KAMP enkele vragen beantwoord had, werd het voorstel zonder hoof delijke stemming aanvaard, met de aantekening, dat de C.P.N. tegen was. Ned. rattenvanger naar buitenland De Maastrichtse rattenvanger J. Olischlager zal op verzoek van be drijven en bestuursinstanties ratten- verdelgingsacties gaan uitvoeren in Noord Afrika. Op 25 mei vertrekt 'hij naar Tanger, Fez, Tunis en Marra- kesj in Marokko. Fabrieken en op slagplaatsen langs de havens zullen van de daar opererende ratten-legers worden gezuiverd. Tevoren zal de heer Olischlager eerst nog in Marseille enkele haven en industrie-terreinen rat-vrij gaan maken en op de terugreis zal hij in Le Havre ongeveer 1000 zomerhuisjes van ratten zuiveren. De actie-maand wordt volgemaakt met een verdelgings-eampagne in enkele agrarische bedrijven te Vassv (Fr.). WHde achtervolging in nachtelijk Breda Na een wilde achtervolging in het centrum van Breda heeft de politie gisternacht om half twee een in Til burg gestolen auto te. pakken kunnen krijgen. Drie Tilburgse jongelui, die er in zaten, 21, 16 en 17 paar werden gearresteerd. De bemanning van een surveille rende poltie-auto had de gestolen auto, waarvan het signalement uit Tilburg was doorgegeven, herkend en de bestuurder gesommeerd te stoeppen. De bestuurder gaf echter, in plaats van te stoppen, vol gas en laveerde, zodanig dat de politie on mogelijk kon passeren en op 't laatst wel een paar waarschuwingsschoten moest lossen ;toen pas gaven de drie jongelui zich gewonnen. In de auto werden een zak met zes dode kippen en enkele konijnen, een nog gedeeltelijk gevulde melkbus en een aangebroken fles jenever gevon den. Al deze dingen hadden de jon gelui, naar ze aan de politie beken den, gestolen tijdens hun reis met de gestolen auto. Na verhoor is het drie tal aan de Tilburgse politie overge geven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5