Kerkelijke Staat en Katholieke Kerk zijn 2 volkomen gescheiden begrippen II Gruwelijke moorden in Marrakesj Djakarta Moskou zal Djakarta wel een handje helpen Hammarskjoeld bereikte positieve resultaten De beste Nylons tKoningin Juliana 0 c zucht :Jici Voormalige vrienden van El Glawi afgeslacht S)e C<2idóe<Soii^cMit Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 4 MEI 1956 47ste JAARGANG V No. 13796 hoort de lokstem I van Moskou BUREAUX: PAPENGRACHT 32 5, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 MGR. JANSEN ANTWOORDT MR. DIRKZWAGER* JutiAt maakte jwcidi&cke fout De pas-benoemde bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft gisteren een waardig antwoord ge geven op de brief van de Rotter damse rechter Dirkzwager, die in een schrijven aan de Rotterdamse ge meenteraad voorgesteld had, om mgr. Jansen het stemrecht te ontnemen, daar deze zonder toestemming van de koningin in „buitenlandse dienst" getreden zou zijn. Het antwoord zou men streng ju ridisch kunnen noemen, zodat de ju rist Dirkzwager er ongetwijfeld nog wat van leren kan. Geheimzinnige kikvorsman Een kikvorsman van de Britse ma rine, de 46-jarige kapitein-luitenant Crabb, is 'op 20 april bij een duik in Stokes Bay om het leven gekomen. Dit is alles wat het Britse ministerie van Marine bekend wenst te maken over een ongeluk, dat ongeveer veer tien dagen geleden bij de haven van Portsmouth gebeurd is. Geruchten willen echter, dat deze officier niet in Stokes Bay, maar 5 km. vérder, in de marinehaven van Portsmouth, om het leven gekomen is. Op 18 april zijn daar de Russische kruiser Ordjanikidze (die de Russi sche leiders Boelganin en Kroestsjef aan boord had) en twee begeleidende Russische torpedobootjagers aangeko men. Volgens Britse krantenberichten is dat de dag waarop kapitein-luite nant Crabb zijn hotel voor het laatst verlaten heeft. De staf van het hotel mag niet over zijn doen en laten spreken en de bladzijde in het gasten boek waarop hij ingeschreven stond, is verwijderd'. De Britse pers houdt zich intensief met het geval bezig en vele veron derstellingen zijn geuit. Zo zou Crabb doör Russische dui kers-van de „Ordzjonokidze" gedood zijn toen zij hem onder de bodem van het schip aantroffen. Een ander ge rucht wil dat Crabb met een onder water-televisie-camera onder het schip aan het werk was en dat hij in de kabels van de camera verward raakte. In dit antwoord wijst de bisschop op het feit, dat mr. Dirkzwager de essentiële fout begaat om de Vati caanse staat en de Katholieke Kerk als één geheel te zien. De Vaticaan se staat en de Katholieke Kerk zijn echter twee verschillende, geheel van elkander gescheiden grootheden, die niets met elkaar uit te staan hebben. Ook het bestuur van Vaticaanstad en van de Kerk zijn geheel geschei den; zowel wat personen aangaat als apparaat. De bisschoppen hebben niets met het bestuur van Vaticaanstad uit te staan en dragen daarvoor ook niet de minste verantwoordelijkheid. Evenmin wordt de bisschoppen ooit iets gevraagd voor zaken bétrekking hebbende op het bestuur van Vati caanstad. In dienst der Kerk. Verder wordt er Op gewezen, dat het bisschopsambt een zuiver gees telijke aangelegenheid is in dienst van de Kerk. Wanneer mr. Dirkzwa ger dus verder in zijn bezwaren zegt, dat het episcopaat er de laatste tijd meerdere malen blijk van heeft ge geven de voorkeur te schenken aart- de Vaticaanse wetgeving en aan de Kerk boven de Nederlandse wet, dan maakt hij dezelfde fout. De bis schoppen zijn onderworpen aan de kerkelijke wet, niet aan de wetten, die voor Vaticaanstad gelden. Het kerkelijk wetboek rept met geen woord over Vaticaanstad. Ook uit de geschiedenis zijn geen bewijzen te putten voor de stelling van mr. Dirkzwager. Voor dat de pauselijke staat werd opgeheven heeft er nooit twijfel over bestaan, dat het bisschoppelijk be stuur der Kerk volkomen los staat van het bestuur van de kerkelijke staat. De bisschoppen zijn steeds en overal gezien als vertegenwoordigde van de Kerk. Kerk en Staat. Toen in 1853 in ons land de hiërar chie werd hersteld, is het argument Verder wordt erop gewezen, dat na het herstel van de Vaticaanse staat in 1926 8 Nederlandse bisschoppen zijn benoemd, o.a. kardinaal De Jong. Er is toen nimmer een stem opgegaan om te zeggen dat deze bisschoppen hun Nederlanderschap verloren zou den hebben. Er is dus geen enkele reden aanwezig om daar nu plotse ling van af te wijken. Tenslotte wordt erop gewezen, dat er even min redenen zijn aan te wijzen, waar. om in Nederland de bisschoppen, door de Paus benoemd, toestemming aan de wereldlijke autoriteiten zouden moeten vragen voor de aanvaarding van hun ambt. Dit zou integendeel in strijd zijn met het hier geldende principe van scheiding van Kerk en Staat. De Kerk is vrij om iedereeii als hoofd van de Kerk in ons land aan te wijzen. Het zou onjuist zijn, indien hiervoor toestemming zou worden ge vraagd aan de burgerlijke overheid; dit gebeurt in de Protestantse kerkge nootschappen evenmin. Hoge Commissariaat wordt ambassade De Nederlandse waarnemende Hoge Commissaris in Djakarta, de heer H. Hagenaar, heeft donderdag de secre taris-generaal van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, op de hoogte gesteld van het besluit van de Nederlandse regering, de status van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging in Djakarta te wijzigen in die van een ambassade. De heer Hagenaar is benoemd tot tijdlijk zaakgelastigde. Tegelijkertijd hebben de zes com missariaten van het koninkrijk der Nederlanden in Bandung, Semarang, Soerabaja, Makassar, Bandjermasin en Medan de status gekregen van normale consülaten. LONDEN OP NIETS UITGELOPEN. Terwijl men in Parijs een plan van wereldontwapening opstelde, zijn te Londen de ontwapeningsbesprekin gen van de subcommissie der Ver. Naties op niets uitgelopen. Na vijf weken achter gesloten deuren gevoerde besprekingen bleef Rusland weigeren het „open lucht"- controleplan van president Eisenho- w:r te aanvaarden. Volgens welingelichte zegslieden werd het besluit om de huidige reeks van besprekingen te beëindigen, een stemmig genomen. ROYALE AANBIEDINGEN De Sowjetunie is bereid, met Indo nesië samen te werken bij het bouwen van krachtstations en kunstmestfa- brieken, het ontwikkelen van oliepro jecten en het gebruik van kernener gie voor# vreedzame doeleinden. Dit heeft gisteren Dimitri Zjoekof, de ambassadeur van de Sowjetunie in Djakarta, gezegd na een gesprek dat hij heeft gevoerd met premier Ali Sastroamidjojo en Ruslan A'bdoelgani, de minister van buitenlandse zaken van Indonesië. De Russische ambas sadeur zei na dit onderhoud, dat hij de beide Indonesische bewindslie den op de hoogte had gesteld van Ruslands bereidheid, samen te wer ken met Indonesië op technisch en zijn bij reeds vanaf f 1.98 Vredesmissie beëindigd De secretaris-generaal van de Ver. Naties Dag Hammerskjoeld, heeft donderdag zijn vredesmissie in het Midden-Oosten beëindigd met bespre kingen in de Egyptische hoofdstad. Hedenmorgen vroeg, is hij per vlieg tuig uit Cairo naar Rome vertrok ken, waar hij inmiddels is aangeko men. Hammarskjoeld heeft donderdag de Veiligheidsraad zijn eerste rapport over zijn vredesmissie toegezonden. Hij zei in zijn rapport, dat zijn on derhandelingen met Israël en de vier betrokken Arabische landen in alle gevallen met positieve resultaten zijn bekroond. Hij had aan de. vijf regeringen voorstellen voorgelegd voor plaatse lijke regelingen binnen het kader van de wapenstilstandsovereenkomsten en de resoluties van de Veiligheids raad, die daarop betrekking hebben. „In belangrijke gevallen is met de betrokken partijen overeenstemming bereikt. In andere gevallen worden de onderhandelingen nog voortgezet! ïn enkele gevallen moeten de uitein- 'delijke beslissingen worden uitge steld". Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel dat Hammarskjoeld er inder-r daad in is geslaagd de spanningen in het Midden-oOsten te verminderen, maar zij vermoeden, dat hem verzocht zal w;orden er in juni opnieuw heen te gaan om te trachten de bestands overeenkomsten op een hechtere ba sis te plaatsen. ftaeten&iaod Amaakte de Jlonitigiti freöt economisch gebied, op basis van we derzijds voordeel. „Indien Indonesië een concreet voorstel zpu doen, dan zou de Russi sche regering dat ernstig bestuderen" aldus deelde Zjoekof mee. Donderdag 3 mei bezocht H.M. Koningin Juliana diverse plaatsen op de Komgronden langs de Waal in de Betuwe. De foto geeft een beeld van de aankomst van H.M. bij het Ambtmanshuis in Tiel. V.l.n.r. J. Roseboom, voorzitter van de „Gelderse Komgronden", H.M. de Koningin en de burge meester van Tiel, de heer N. F. Cambier van Nooten. .Winkels en huizen in brand gestoken Er zijn thans nadere bijzonderheden ontvangen over de moordpartij in Marrakesj, waar in de nacht van woensdag op donderdag vele voormalige volgelingen van de overleden pasja van Marrakesj, de befaamde „El Glawi", op gruwelijke wijze door een duizendtal Marokkaanse nationalisten om het leven zijn gebracht. Acht der vermoorden waren bedienden van vrienden van El Glawi. MISHANDELD EN DOODGESTOKEN. De moorpartij begon, toen een me nigte Arabieren de auto aanhield, waarmede een vroegere medewerker van de overleden pasja van Marra kesj, Si Dris Omar Sektani. de stad verliet. De Arabieren beledigden en bespuwden Sektani en een Marok kaanse geleerde, die zich ook in de auto bevond. Vervolgens werden bei den uit het voertuig gesleurd, gesla gen en doodgestoken. Overwinningskreten slakend over goten de moordenaars de auto en de twee lijken met benzine en staken ze in brand. Inmiddels was de moordzuchtige bende tot een duizendtal personen aangegroeid, die werden aangevoerd door gillende en met hun messen zwaaiende Arabieren. Het volgende doelwit was het huis van Si El Beb Mekki, een andere gewezen medewer ker van El Glawi. Si Mekki wist de deuren van zijn huis te sluiten, voordat de bende het bereikte. Daarop schoot hij op de aanvallers. Hij wist er twee te doden en tenminste vijf te verwonden, voor dat de bloeddorstige menigte hem in handen kreeg. Si Mekki werd geslagen, vertrapt en doorstoken. Zijn lijk werd met een bijl in kleine stukjes gehakt. Deze werden op een hoop afval geworpen, waarna het geheel werd verbrand. Daarop trokken de moordenaars, die met kleine,, met bloed doortrok ken stukjes van Si Mekki's kleren zwaaiden, weer naar de brandende auto van hun eerste slachtoffer. Andere moordlustigen hadden in middels El Mansoër, een voormalige lijfwacht van de overleden pasja van Marrakesj, in handen gekregen. Het slachtoffer werd door de over volle Arabisoihe wijk gesleurd. Tie rende Arabieren wierpen zioh op El De Ned. vliegers Lydda Donderdagmiddag gebruikte HJV1. de koningin de lunch in de woning van de familie Verbrugg ente Dreumel, Betuwe. Telefoto. in Egypte wil niet, dat de Dakota van de K.L.M., die in Israël is gedwongen te landen, over Egyptisch grondgebied vliegt of daar landt, tenzij met de voltallige bemanning, waartoe ook een Egyptenaar behoort. Uit officiële bron verneemt A.F.P., dat de Neder landse bemanning het daarmee eens is en niet uit Lydda wil vertrekken zonder hun Egyptische collega. Man Soer, slóegen en marteleden hem, en brachten hem tenslotte om het le ven. Ook zijn,- verschrikkelijk ver minkt, lijk werd op een vuilnishoop geworpen en verbrand. Nog vier voormalige aanhangers van El C^lawi werden afgeslacht, voordat de gouverneur van Marra kesj de orde kon herstellen. De tierende menigte stak verschei dene winkels en huizen in brand. Vervolgens leverden zij slag met de brandweer. De politie moest verschei dene charges uitvoeren, voordat de blussingswerkzaamheden konden, be ginnen. Men weet niet wat de aanleiding tot deze orgie van geweld geweest is. Volgens sommige berichten is zij voortgevloeid uit een betoging, uitge schreven om te protesteren tegen het vermoorden, twee dagen geleden, van een nationalistische winkeleigenaar. Volgens nog onbevestigde, uit Mar rakesj te Casablanca ontvangen be richten, heeft de oudste zoon van El Glawi, Kaid Si Brahim, de stad ver laten; hij zou op weg naar Zwitser land zijn. Tot aan het middaguur waren gis teren in Marakesj 35 personen om het leven gekomen. Gewapende ben- Zonnig weer In West-Europa wordt het weer be heerst door een gebied met hoge barometerstanden, dat boven Enge land eefl versterking onderging en dat zich ook over het Europees vaste land nog verder uitbreidt. Boven de Oceaan lopen enkele randstoringen van 'n tamelijk diepe depressie langs Ierland naar het noorden. Deze heb ben geen invloed op het weer bij ons. Een oud Oceaanfront wist tot dicht bij de Waddeneilanden door te drin gen, wat tot gevolg had, dat vooral in de noordelijke helft van het land wolkenvelden binnendreven. Door de sterke zonnestraling lossen deze voor een groot deel op. Door de boven be schreven ontwikkelingen in het lucht- drukveld behoudt het weer in vrij wel geheel Europa een standvastig karakter, zodat het komende week einde droog en over het algemeen zonnig zal zijn, waarbij de tempera turen geleidelijk tot boven de 20 gra den kunnen oplopen. Wel bestaat er een kans dat de zeewind langs de kust tijdelijk een afkoeling bewerk stelligt. den zwierven gisteravond nog door het Arabische stadsdeel op zoek naar volgelingen van het oude regiem. Franse politiepatrouilles moesten machteloos toezien op de grens van de Arabische en Europese stadswij ken, niet gemachtigd om op te tre den, aangezien alle bevoegdheden tot het handhaven van de veiligheid aan de Marokkanen zijn overgedragen. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 8 mei geen audiën tie verlenen. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijidagavond tot zaterdagavond)! Opgemaakt te 11.115 uur). ZONNIG WEER. S Droog en over het algemeen zon- nig weer met weinig wind. Aan de kust plaatselijk mistbanken S bij wind van zee. Dezelfde of iets 5 hogere temperaturen. 5 Mei zon op 5.05, onder 20.13; maan op 2.38, onder 14.26. Hoogwaterstanden 5 Mei v.m. 11.00; n.m. 11.45. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 14 C. OSLO nevel 14 KOPENHAGEN nevel 11 ABERDEEN licht bew. 13 LONDEN zwaar bew. 15 AMSTERDAM zwaar bew. 16 LUXEMBURG onbew. 16 PARIJS onbew. 16 BORDEAUX zwaar bew. 18 GRENOBLE onbew. 17 NICË onbew. 18 BERLIJN nevel 11 FRANKFORT nevel 18 MUNOHEN nevel 12 ZURICH mist 14 GENEVE onbew. 17 LOCARNO onbew. 20 WENEN onbejy. 16 INNSBRUCK nevel 15 ROME nevel 21 AJACCIO licht bew. 17 MALLORCA onbew. 22 Korreltje Als de muis in de meelzak zit, 'denkt ze, dat ze der molenaar zelf is.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1