DUINSTREEK Ter ver van bestaande ging van de Armenwet Duinweg zal niet aan openbaar verkeer worden onttrokken VRIJDAG 4 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 HET WOORD „ARME" ANGSTVALLIG VERMEDEN De „Staatscommissie vervanging Armenwet" heeft bij haar eindrap port het ontwerp gevoegd van een geheel nieuwe wet, welke in de plaats zal moeten komen van de te genwoordige Armenwet. De commis sie heeft de door haar voorgestelde wettelijke regeling genoemd: „Wet Maatschappelijke Zorg". Het woord Armenverzorging" is nergens in het ontwerp te vinden. Overal wordt ge sproken van „Maatschappelijke Zorg". Zelfs het woord „arme" heeft de commissie angstvallig vermeden. De commissie stond voor de moei lijkheid een ander woord te vinden voor „arme". Degene, die een onder steuning vraagt, moest tenslotte op de een of andere wijze worden aan geduid. Elk woord, dat het wezen van de ondersteunde uitdrukt, houdt de ge dachte aan afhankelijkheid levendig en zal daardoor een onaangename bijsmaak kunnen hebben. Om dit te voorkomen heeft de commissie het neutrale woord „aanvrager" geko zen. Blijkens de in artikel 1 gegeven definitie is aanvrager: degene, aan wie enige vorm van maatschappelijke zorg wordt verleend of degene, door of ten behoeve van wie een aanvra ge daartoe wordt gedaan. Wij waarderen de pogingen der commissie om in de terminologie dei- wet alles te vermijden, Wat vernede rend zou kunnen werken. Wij mogen hieraan toevoegen, dat armoede geen schande is. Niemand behoeft zich voor zijn armoede te schamen. Maar wat vernederend is, dat is de gang naar Maatschappelijk Hulpbetoon en het moeten blootleggen van al zijn persoonlijke omstandigheden en na righeden. Dat kan voor sommige mensen zeer zwaar vallen. Hieraan kan alleen tegemoet gekomen wor den door de wijze van optreden van de behandelende ambtenaar. Wij le ven in een tijd van nivellering en gelijkschakeling. Alles wordt over een kam geschoren. De eenvormig heid der formaliteiten maakt het voor de ambtenaar niet gemakkelijk om rekening te houden met de per soon, die voor hem staat. Hiervoor is bovendien veel ervaring, mensen kennis en tact nodig. Maatschappelijke zorg. De oude Armenwet van 1854 hul digde het beginsel, dat de ondersteu ning van armen overgelaten, moest worden aan de kerkelijke en bijzon dere instellingen van weldadigheid. De overheid mag slechts hulp bie den aan armen, die niet door de ker kelijke en bijzondere liefdadigheid worden geholpen. Slechts bij vol strekte ondermijdelijkheid mag de burgerlijke armenzorg steunen. Deze wet werd vervangen door de Armenwet van 1912. Het beginsel van volstrekte onvermijdelijkheid werd geschrapt. De toepassing van dit beginsel kwam in de praktijk neer op een kortzichtige bedeling, die geen einde maakte aan de armoede, doch eerder de neiging had haar te bestendigen. De wet van 1912 geeft aan de Armenzorg een individueel karakter. De ondersteuning wordt verstrekt in zodanige vorm en in zo danige mate als met het oog op de behoeften en de persoonlijke eigen schappen in verband met de omstan digheden van de arme het meest ge wenst is om hem wederom in staat te stellen in het onderhoud van zich zelf en zijn gezin te voorzien. Ge tracht moet dus worden de arme uit zijn hulpbehoevendheid op te helpen én hem zijn zelfstandigheid te doen herwinnen. Ingevolge de Armenwet kunnen alle kosten van armenverzorging op bepaalde bloed- en aanverwanten en op de ondersteunde zelf verhaald worden. In de Armenwet ontbreekt echter een definitie van armenver zorging. Hierdoor kan onzekerheid ontstaan, of een bepaalde hulpver- verlening als armenzorg moet wor den beschouwd en dus verhaalbaar is. De Staatscommissie tracht in deze leemte te voorzien door de volgende definitie te geven van maatschappe lijke zorg: de systematische be moeiingen, aangepast aan de indivi duele aard en de omstandigheden van personen of gezinnen^ welke ten doel hebben in bestaande maatschap pelijke noden te voorzien of dreigen de maatschappelijke noden te voor komen. De definitie geeft aan, dat de be moeiingen systematisch moeten zijn, hetgeeij betekent dat de hulp, welke gegeven wordt van persoon tot per soon tenzij de gever zulks regel matig en op gezette tijden doet en daarbij een bepaalde organisatie schept buiten de bemoeiingsfeer van de wet valt. In haar toelichting schrijft de com missie, dat de bemoeiingen zowel van materiële als van niet materiële aard behoren te zijn. Er moet sprake zijn van een maat schappelijke nood. Dit is geen vast begrip. De inhoud ervan wijzigt zich, evenals zulks vroeger met het be grip „Armoede" het geval was, met de omstandigheden en verhoudingen. Om deze redenen heeft de commis sie geen definitie van maatschappe lijke nood gegeven. Klaagrecht. De Armenwet geeft geen recht op ondertand in die zin, dat de arme door middel van een rechterlijk von nis de toekenning van steun zou kun nen afdwingen. Ook de Staatscom missie acht het niet mogelijk een for meel recht op ondersteuning te ge ven, omdat er geen objectieve nor men voor het geven van maatschap pelijke zorg kunnen worden vastge steld. Voor een onafhankelijke rech ter is slechts plaats, wanneer geoor deeld kan worden volgens objectieve normen. Zo bevatten de Pensioen wet en de Sociale Verzekeringswet ten objectieve normen. Ieder kan volgens die objectieve maatstaven berekenen, wat hem toekomt. Bij verschil van mening kan de Centrale Raad van Beroep uitspraak doen. Hierbij blijft echter buiten beschou wing, of de uitkering, waar men recht op heeft, voldoende is om van te leven. Er is echter één wet, welke elke nood kan lenigen, nl. de Armen wet, die daarom wel eens het laatste bolwerk wordt genoemd. Maar die wet kan dan ook geen enkele vaste norm bevatten. Zij moet alles kun nen opvangen wat óf niet geregeld is óf, indien geregeld, nochtans tus sen kade en schip valt. Voor de één zal een bedrag van 1.per week voldoende zijn, terwijl voor een an der 1000.per dag zal nodig zijn om zijn leven te redden. De commis sie schrijft, dat dit geen voorbeelden zijn uit de studeerkamer, maar uit de praktijk. Hoe zou een formeel recht kunnen worden toegekend op liet ongere- gelde en hoe zou de rechter dit kun nen beoordelen? De commissie was van mening, dat een dergelijke rege ling, hoe fraai ook in theorie, in de praktijk niet uitvoerbaar zou zijn. Aan de andere kant wilde de com missie in de wet neergelegd zien, dat op de overheid de plicht rust om de behoeftige te ondersteunen, mits in het oog wordt gehouden, dat dit niet noodzakelijkerwijze een formeel recht op ondersteuning behoeft me de te brengen. De commissie vroeg zich af, hoe de schijn van rechteloos heid kan worden vermeden zonder te komen tot een in de praktijk niet uitvoerbaar formeel recht. Deze probleemstelling achten wij niet geheel juist. De behoeftige staat niet schijnbaar, doch werkelijk rech teloos, zolang hij niet een recht op onderstand heeft, dat hij geldend kan maken. Men verdoezele hier niet de harde werkelijkheid. De oplossing van 'haar probleem zag de commissie in de toekenning van een klaagrecht aan de „aanvra ger" in de betekenis der ontworpen wet. Indien in eerste instantie afwij zend is beschikt op het verzoek van de „aanvrager" om ondersteuning, moet hem schriftelijk op de moge lijkheid worden gewezen een klaag schrift in te dienen. Op dit klaag schrift mag niet worden beschikt, voordat het advies is ingewonnen van een commissie. Deze commissie moet de „aanvra ger" in de gelegenheid stellen zijn klaagschrift mondeling toe te lich ten. Aan het advies van de commis sie mag niet worden medegewerkt door leden, die enigerlei bemoeienis hebben gehad met de beslissing, waartegen het klaagschrift gericht is. In Amsterdam bestaat reeds enige tientallen jaren een gereglemen teerd klaagrecht, dat daar goed vol doet. Men bedenke echter, dat dit klaagrecht geen recht geeft op on derstand. De rechteloosheid blijft dus bestaan, al wordt zij omkleed met een schijn van recht. Wij zien thans met belangstelling uit naar het wetsontwerp, dat blij kens de Troonrede van 20 September 1955, in voorbereiding is. Mr. C. A. Baron BENTINCK NED. MISSIONARIS OP LOMBLEN VERMOORD. .Op 19 april is op het eiland Lom- blen bij Flores de Ned. missionaris pater Coen Beeker om het leven ge bracht. Pater Beeker had zijn hoofd statie te Lerek en vertoefde die dag in de zijstatie Matoe Wawer. Hier is hij 's avonds uit de pastorie gelokt en met verscheidene steken van een parang vermoord. De dader is gearres teerd; hij is een oud-personeelslid van de hoofdstatie,,die daar diefstal len had gepleegd en vermoedelijk uit wraakgevoelens tegenover de missie in het algemeen tot zijn daad geko men is. Pater Beeker was in 1912 te Vel den (L.) geboren en vertrok in 1937 naar de missie. Tijdens de oorlog heeft hij 3Yi jaar in Japanse gevan genschap verkeerd; hij was in 1950 en 1951 met verlof in Nederland. BACONVARKENS VERHOOGD Als gevolg van het feit, dat de ver- werkingswaarde der lichte varkens voor de vleeswarenindustrie eniger mate is gestegen heeft het iprodukt- schap voor vee en vlees de onder- nemingsprijs voor baconvarkens met ingang van maandag 7 mei a.s. ver hoogd van 2.25 tot 2.30 per kg. koud geslacht gewicht. Het verschil tussen richtprijs en overnemingsprijs, dat in het vlees fonds gestort wordt, zal dus van de genoemde datum af 12 cent per kg. bedragen. De toeslagen bij het slachten van varkens voor andere doeleinden dan de baconbereiding blijven ongewij zigd, nl. voor varkens van 65 t/m 72 kg. 15 cent en voor varkens van 73 t/m 77 kg. 10 cent per kg. koud ge slacht gewicht. NEDERLANDER IN BELGIe ZWAAR GEWOND. Woensdag hebben voorbijgangers in het strijkgewas van het Zomen- woud te Uk kei (Belgi) een bewuste loze en zwaar gekwetste man aange troffen, die geen identiteitspapieren of geld op zak had. Hij werd over gebracht naar het ziekenhuis, waar hij nog steeds niet bij kennis is ge komen. De gerechtelijke politie heeft uitge maakt dat het een Nederlandse on derdaan betreft, 53 paar oud en wo nende te Keerbergen. De man was specialist in het leg gen van strooien daken. Hij had dinsdag zijn woning verlaten om toe zicht uit te oefenen op een werk te Ukfcel. De Brusselse politie heeft gister morgen een Nederlander aangehou den, met v/ie het slachtoffer dins dagavond een heftige woordenwis seling had. BETUWE IN BLOEI Volgens het eerste bloesembericht van de vereniging voor vreemdelin genverkeer over de bloeitijd van de boomgaarden in de Betuwe, mag ver wacht worden, dat bij aanhoudend zacht weer de pruimenbomen eind van de week in volle bloei zullen staan. De kersen zullen omstreeks het midden van de volgende week volop bloeien, indien het weer althans warm blijft. De perenbloei en de bloei van vroege appelen is later en wordt omstreeks Pinksteren ver wacht. STRAALJAGER VERONGELUKT Om kwart voor acht gisteravond is een ~f-84g „Thunderjet" straaljager van de koninklijke luchtmacht en thuishorende op de vliegbasis Eind hoven ten noord noordwesten van de lichttoren te Ouddorp in zee gevallen. De vlieger heeft zich door-middel van de schietstoel en de parachute kun nen redden. Van Ouddorp uit zag men het valscherm in zee drijven. Een uit Ouddorp uitgevaren boot heeft de vlieger aan boord genomen; De „Thunderjet" is in zee verdwe nen; het ongeluk is vermoedelijk een gevolg van motorstoring. De vlieger is de vaandrigvlieger Tombal uit Amsterdam. VOORDELIGE VONDST Aan de heer Th. Bijkersma, als bankwerker verbonden aan de tech nische dienst van de n.v. Organon, is een beloning toegekend van twee duizend gulden op grond van een door hem ingediend idee, dat ge richt was op het beperken van het gebruik van oplosmiddelen en meer speciaal van chloroform. Naar de mening van de ideeënbus commissie en directie geeft het idee van de heer Bijkersman blijk van een grote mate van vindingrijkheid. Dit is de hoogste beloning welke tot dusver in de geschiedenis van de ideeënbus bij de n.v. Organon is toe gekend. OME JAN IS NIET MEER De gemeenteraad van Utrecht heeft gisteravond besloten de bank van lening op te heffen. De raad meent dat thans, in een tijd van ver-strek kende sociale voorzieningen ook op het gebied -van de behoefte aan con sumptief krediet een gelegenheid tot kredietverschaffing door middel van belening van huisraad, lijfgoederen en dergelijke niet meer als verdedig baar kan worden beschouwd. Thans bestaan alléén in Amsterdam en Den Haag nog banken van lening. Als datum van opheffing is 1 juli 1956 bepaald; er is een termijn van een jaar gegeven voor liquidatie. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Alcantara" 10 mei, Australië ss „Himalaya" 7 mei, Bra zilië: ss „Alcantara" 10 mei, Brits-O.- Afrika ss Jean Laborde" 12 mei, Canada ss „Maasdam" 12 mei, Chili: via New York 10 mei. Ned. Antillen ms „Willemstad" 10 mei, Ned. Nw Guinea: ms „Celebes" 7 mei, ss „Pe- Engeland 12 mei, Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika ms „Pretoria Castle" 12 mei. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkntoren. Ontloop dio pijn van brandend maagzuur. Noam Rennlaa! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt over tollig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder wa ter of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar trek in hebt, maarsteeds Ren nies bij de hand! (Advertentie) EERSTE PERZIKEN. Bij de coöp. groentenveilingver- eniging „Pijnacker en omstreken" g.a. te Pijnacker heeft de kweker de heer N. Huysman te Pijnacker. de eerste perzikken van het seizoen aangevoerd. Zij brachten 65 cent per stuk op. NEDERLANDSE LERAAR IN DUITSLAND VERONGELUKT. Woensdagmiddag is op de weg tus sen Geldern en Wezel in Duitsland de heer A. J. Schutte, directeur der technische school te Sneek, bij een autobotsing verongelukt. De heer Schutte was met zijn echtgenote en de heer A. Zijlstra uit Joure onderweg naar een jaarbeurs in Duitsland en kwam met zijn auto in botsing met een tegenligger. Tijdens het trans port naar het ziekenhuis te Wezel is het slachtoffer aan de opgelopen ver wondingen bezweken. Mevrouw Sohutte kwam met de schrik vrij. z De Iheer Schutte was nog maar en kele jaren als directeur aan de tech nische school verbonden. „ADJUDANT" AANGEHOUDEN De Haagse politie heeft een 26- jarige loswerkman J. J. U. aangehou den, die in een magazijn 2 autopeds, een heren- en een damesrijwiel in huurkoop had gekocht. Hij had niet direct de eerste termijn betaald, om dat hij naar zijn zeggen naar Den Haag aan het verhuizen was. De man die wederrechtelijk gekleed was in de uniform van adjudant van de koninklijke landmacht, maakte een zeer betrouwbare indruk. Voor het wederrechtelijk dragen van de uni form had hij reeds een proces-verbaal van de marechaussee gehad. Inmid dels heeft hij nog bekend een was machine, drie radio's een fiets en 5 dekens in huurkoop te hebben ge kocht, die hij direct beleende of van de hand deed. ZWARE BOETE GEëlST TEGEN KRUIDENHANDELAAR. Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen heeft gistermiddag in hoger* beroep een 67-jarige kruidenhandelaar uit Groningen, die thans vier maal 500.boete-subs. 400 dagen tegen zich hoorde eisen, terecht gestaan. De kantonrechter had hem veroordeeld tot vier maal 1000.boete subs. 3 maanden hech tenis. Verdachte was tenlaste gelegd het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. Hij zou medische advie zen hebben verstrekt aan afnemers van kruiden. Verdachte ontkende dat zijn kruiden medicinaal zijn; vol gens hem waren het slechts voe dingsmiddelen. De officier van justitie achtte be wezen, dat verdachte buiten zijn boekje was gegaan en zich aan kwak zalverij had schuldig gemaakt. De raadsman achtte het tenlaste gelegde niet bewezen en vroeg vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. GEMEENTERAAD NOÖRDWIJK Gisteravond kwam de raad onder voorzitterschap van burgemeester C. F. W. v. Berckel in openbare zitting bijeen. Weth. J. v. Leeuwen was af wezig wegens ziekte; de heer van Riemsdijk bevond zich buitenslands. Gaarne wilde spreker zijn ver zuim van de vorige vergadering her stellen door zijn vreugde uit te spre ken over het volledig herstel van mevr. v. d. Wiel. Bij de ingekomen stukken bevond zich een request van het Fanfare korps Excelsior, dat voor prae-advies in handen van b. en w. gesteld werd. Voor de algemene woningtelling in 1956, voorgeschreven bij de wet van 12 april 1.1. waarbij de gemeen tebesturen geroepen zijn hun mede werking te verlenen, werd een kre diet beschikbaar gesteld van 3600, welk bedrag naar mag worden aan genomen ook door het rijk zal wor den vergoed. Aan de heer S. C. Langeveld zal worden verhuurd voor de tijd van 5 jaar een perceeltje teelland ter grootte van plm. 437 m2 voor de somma van f 20,per jaar, gelegen aan de Lageweg. Met ingang van Kerstmis 1956 zal verpacht worden een perceel teel land ter grootte van 0.37.10 h.a. ge legen in het Langeveld aan de heren W. J. Kaptein te Noordwijkerhout en J. M. Bakker alhier, voor de prijs van 78,per jaar voor de tijd van 6 jaar. Verpachtingen. De exploitatie van de consumptie tenten op het sportpark aan de van Panhuijsweg voor de pachtsom van 25,per jaar, onder voorwaarde dat de exploitant verplicht is gratis thee te schenken (indien op één dag per terrein niet meer dan 3 wedstrij den worden gespeeld) aan de spe lers en de scheidsrechters. Aan de Esso N.V. te den Haag zal een strook je grond in gebruik worden gegeven aan de Jan Kroonsweg - or het plaatsen van een tweede benzine pomp bij de fa. Beuk, tegen een vergoeding van 21.60 per jaar. Tot wederopzeggens en uiterlijk tot juli 1960 zal aan de heer A. Kooimans het bestaande parkeerterreintje aan de Emmaweg worden verhuurd te gen de prijs van 90,per jaar, terwijl aan de heer M. v. Wijk even eens bij de Emmaweg een strook grond ter grootte van plm. 515 m2 zal worden verkocht tegen de prijs van 7,— per m2. De c.v. „Thijs- wijk" had zich bereid verklaard ten behoeve van de verbreding van de Pickéstraat aan de gemeente gratis af te staan een strook grond voor haar pand ter grootte van plm. 38 m2. Aan deze bereidverklaring was echter de voorwaarde verbonden, dat op de nieuwe eigendomsgrens door de gemeente een rasterwerk zal worden genlaatst, hetwelk is be groot op 1200,De c.v. Thijswiik is bereid een vast bedrag van f 600 bij te dragen. Gelet op het grote be lang van een spoedige verbreding LEIDSCHENDAM De K.V.P. en de bejaarden. De K.V.P. heeft ten gerieve van de be jaarden een bijeenkomst gehouden in het bejaarden-centrum van de zus ters Franciscanessen. Hierdoor heeft de K.V.P. voldaan aan de wens van vele inwoners van het centrum, om dat zij bezwaarlijk naar de vergade ringen in het paroohiehuis kunnen komen. De voorzitter van de KVP heeft een uiteenzetting gegeven van de aan staande wet op de ouderdomsvoor ziening, waarna de paters van de missie-procuur van Scheut de avond aanvulden met films. LISSE Kindercorso op 12 mei Lisse krijgt weer een kindercorso. Zaterdag 12 mei zal het door de stra. ten van „het hart van bollenland" trekken en aan belangstelling zal het ook dit keer niet ontbreken. Immers: toen men vorig jaar het kindercorso voor het eerst in de vaart bracht, stond het in vele straten zwart van de mensen; nam de burgemeester, staande op het hordes van het ge meentehuis een défilé af en was een bekend filmmaatschappij van de par tij om het charmante geheel op het celluloid vast te leggen. Daar men nu verschillende er va- ringen rijker is geworden, zal de kleurige stoet stellig nog mooier en nog uitvoeriger worden, vooral als men weet, dat er een uitstekende kans is, dat de televisie-lenzen op dit kindercorso gericht zullen worden. De organisatoren zouden het ech ter bijzonder prettig vinden als men tevoren wist hoe de zaken staan. En daarom verzoekt men de liefhebbers en de liefhebsters zich zo spoedig mo. gelijk te melden bij het V.V.V.-kan- toor op het Vierkant. Men kan daar voor dit doel terecht tot uiterlijk donderdagmiddag vier uur. Maar zo veel te vroeger men zich laat in schrijven, zo veel te beter kan men alles organiseren. De stoet start om drie uur van het parkeerterrein van de Hobaho. De deelnemers moeten echter daar om twee uur present zijn voor de keu ring. Ook de Engelenbuurt krijgt zijn eigen corso. Dat vertrekt om vier urn en daar moet men om drie uur op het Engelplein gereed staan om ge keurd te worden. Het corso zal verdeeld worden in twee groepen: A. voor wagens „be mand" door één of twee personen en B. voor groepen van drie en meer personen. Natuurlijk zijn er weer mooie prij zen aan verbonden en alle deelne mende kinderen krijgen een tractatie. Over de te volgen routes hopen we U bijtijds in te lichten. Voetbalmeue. Lisse I—Meerburg 2.30 u.; Alph. Boys 2LiLsse 3 2.30 u.; Lugdunum 5—Lisse 4 2.30 u.; Lis se CVNL A 12.00 u.; Docos DLis se C 12.00 u.; Lisse b—UDO a 12.00 u. Géb.: Johanna Maria, dr van Th. P. Kortekaas en C. P. J. Kraan; Jo hanna Elisabeth Maria, dr van Th. Hoogervorst en A. C. van Tiggelen; Franciscus Maria, zn van J. Bemel- man en S. A. C. Beugelsdijk. Ondertr.: C. P. J. Berg en A. Th. M. Hoogeveen; A. van der Wel en J B. Beider; L. de Keizer en M. C. J. G. de Graaf; C. van Houwelingen en A. C. van der Tweel. Getr.: H. C. Wolvers en M. J. Hoo- gervorst; N. L. Chr. van der Eist en J. C. van Amsterdam. Overl.: M. A. van der Waals, we duwe van J. F. Warmer 33 j.; L. Koelewijn, weduwe van W. de Jong 82 j. GEVONDEN EN VERLOREN. Verloren: bril met hoornen mon tuur: schakelarmbandje; bl. jon gensjasje; rode damesportemon- naie met inhoud; grote zilveren broche met Zeeuwse knop; motor claxon; glacé herenhandschoen; bril; huissleutel; rood-blauwe ballpoint; bruin kinderschotentje; portefeuille met paspoort; foto's en papieren; twee kisten; blauw jongspetje. Vermist: bruigrijze poedel met groene halsband. Gevonden: ring met zes sleutels: bril met hoornen montuur in bruin étui; paar glacé herenhandschoenen; schoolétui met vulpen en passer; bruine herenportemonnaie m. inhoud; zakmes; huissleutel;nikkelen dames armbandhorloge met letters T.V.; twee muntbiljetten v. 2.50; wit kin derschoentje; twee contactsleuteltjes in étui; zeven kolenzakken; mond harmonica; seizoenkaart van Keuken, hof; dolkmes in schede; sleutel. 0EGSTGEEST Geboren: Meinbert, zn. v. N. Koren- hof en J. Lit. Petrus Paulius, zn. v. C. A. van Maris en A. M. Pont; Adria- na dr. v. G. Olthof en G. den He ij er; Jan Carel, zn. v. A. B. de Haan en M. L. Röntgen; Johannes, zn. v. J. H. van der Mey en L. A. van Rij; Wilhelmina Gerarda, dr. v. J. L. de Vries en G. H. C. Haarbrink. Ondertrouwd: L. van der Linden, 29 jr. Noordwijkerhout en M. L. C. van Leijden, 25 jr. Getrouwd: L. H. J. Korsten en A. J. S. W. Smarius; C. Brocaar en E. M. van Eigen; W. Star en M. Verhaar. VOORSCHOTEN Geb.: Adriana Maria, dr van B. van Velsen en C. J. Stolwijk; Anna Christina Gerharda, dr van G. A. A. Mulder en A. C. W. Rutten; Neeltje, dr van J. Veloo en J. L. Buitelaar; Margaretha Huberta Magdalena Ma ria, dr van G. P. A. Hooijmans en M. M. C. Koot; Christina Pieternella, dr van M. J. Scheele en M. van den Hoek. Geboren te Leiden: Apolonia Ger- truda Hyacnthus, dr van H. B. Dui venvoorde' en Chr. M. Disseldorp; Hiekiena Roelfina, dr van J. van Rooyen en G. van Til; Johannes Wil helmus Jozef Maria, zn van M. W. Meyer en H. M. van Noord. Ondertr.: N. Langezaal te Leiden en W. J. Klaassen; D. Brussee te Oegstgeest en J. P. Tebrugge. Geh.: E. J. Groeneboer te Rijswijk Z.-H. en M. J. Th. Hoeks; W. de Vinr, te Leiden en M. Volkers. Overl.: W. H. van Lingen 79 j., echtgenoot van H. J. Jansen. van de Pickéstraat ter plaatse, werd besloten onder de gestelde voorwaar de dit strookje grond aan te kopen. Voor de verbreding van de Lange- velderweg zal van de Staat der Ne derlanden worden aangekocht een strook grond ter grootte van 535 m2 tegen de prijs van f 0,30 per m2. Kwestie Duinweg. Een der belangrijkste punten van de agenda was wel het. verzoek van de vennootschap „De Witte raaf" en van de heer C. Nulkes om onttrek king van de Duinweg in het Lange veld aan het openbaar verkeer. Wat betreft de eventuele schade, welke aan de Duinweg zal worden aangebracht door het vervoer van zand heeft de firma C. L. den Haan's aannemers- en handelsbedrijf zich verbonden tot dekking van even tuele schade een waarborgsom te storten, zodat dit niet ten laste kan komen van de gemeente. Het is dus in het belang van de vervoerder zo danige maatregelen te emen dat de schade tot een minimiim beperkt wordt. De heer van Rhijn kon zich wel indenken, dat adressanten toch" wel schade zullen oplopen door het zwa re vervoer langs hun bedrijven en vroeg naar de mogelijkheid, dat be langhebbenden deze schade op de exploitant konden verhalen. De voorz. deelde hierop mede, dat de gemeente zich hiervoor niet garant kon stellen, zodat dit eventueel al leen door de rechter kan worden uit. gemaakt. Nadat de voorz. in korte trekken gewezen had op de belang rijkheid van de ontsluiting van het Langeveld ei* op handhaving van de Duinweg, werden conform het ad vies van b. en w. zonder hoofdelijke stemming de ingediende verzoek schriften afgewezen. Met algemene stemmen werd hier na benoemd tot onderwijzer aan de Openbare school de heer G. de Meijer te Sas van Gent. Waterleiding. De transportleiding van het water leidingbedrijf (nu de leiding welke loopt van Noordwijkerhout langs de Gooweg) zal worden bestemd voor voeding van Noordwijkerhout, Voor hout en een gedeelte van Noord- wijk-binnen. Deze transportleiding zal derhalve moeten worden ver groot terwijl deciding aan de duin voet zal moeten worden verzwaard. Er werd een krediet gevoteerd van 280.000, Verkoop bouwgrond op het voor malig Golfterrein en aankoop en ruil van grond aan de Lageweg met de heer v. d. Wiel leverde geen be sprekingen op. Alleen werd met be langstelling gevraagd of voor deze transactie de benodigde gronden voor de verbreding van de Schie- straat en Lageweg ter beschikking waren. Weth. Vogelaar moest hierop ontkennend antwoorden, omdat met 3 pachters nog onderhandeld werd, terwijl én eigenaar nog niet genegen was de benodigde grond af te slaan en dit vermoedelijk wel op een ont- eigeningsproces zal uitdraaien, zodat het nog wel maanden kan' duren al vorens de plannen kunnen worden uitgevoerd. Het vooropgezette plan om de toegangsweg naar Noordwijk vanaf Postenbrug tot aan Noordwijk in een stuk uit te voeren, komt hier mede te vervallen, zodat voorlopig alleen de Leidsevaart onder Voor hout zal worden gerecoa trueerd. Noordwijkse Reddingsbrigade. Door dokter Donders uit Leiden werden in „De Zeeleeuw" 8 leden der Noordwijkse Reddingsbrigade ge ëxamineerd voor het Eenheidsdi ploma E.H.B.O. De candidaten, wc'.ke werden op geleid door dokter B. de Beer, wisten allen het diploma te behalen. De geslaagden zijn de dames mevr. E. P. PeenMichels. A. Barnhoorn, R. Raaphorst en R. Weenk en de he ren A. N. Wijnnobel, A. Hazenoot, H. Klinkenberg en J. Turk. Aan de Rijkstuimbouwschool te Lisse slaagde voor het eindexamen de heer P. Th. J. Vink. Werken der duisternis. In de nachtelijke uren schroefden een drie tal jongelui een groot aantal gloei lampen uit de bogen aan de Hoofd straat. Zij werden echter betrapt en ko zen het hazenpad. Het gelukte de po litie twee van deze heren aan te hou den, waarbij bleek, dat zij verschei dene electrische lampen nog in de zak hadden. De rest van de nacht brach ten zij in de cel door. Het andere lid van het trio meldde zich de volgende dag aan het politie bureau. Na verhoor werden zij naar huis gestuurd. Z0ETERMEER Geboren: Erna O., dr. v. J. D. de Kooter en J. A. van der Burg; Johan nes M., zn. v. Chr. Vreeken en H. Koot; Cornells S. J„ zn. v. J. P. C. Rijneveen en A. M. Breugelmans. Cornelis H. J. M„ zn. v. L. A. van Santen en M. H. van Leeuwen; Jaco bus J. C. M„ zn. v. J. J. Wijsiman en C. A. J. Spruit; Reinier, zn. v. P. N. Hage en A. Rijnberg. Ondetrouwd: J. v. d. Haak, 28 jr. en H. L. Nikkels, 25 jr.; J. M. Hen- neken, 28 jr. en A. C. C. Beukers, 24 jr.; P. C. Heijnen, 26 jr. en A. M. v. d Bulk, 26 jr.; W. F. B. van Minde, 28 jr. en M. v. Vulpen, 27 jr.; L. v. Bregt 34 jr. en C. W. Droogh, 29 jr. Getrouwd: A. B. van Dijk en M. H. Blonk; H. v. Schaik en D. Rozen- boom; A. Westerbos en E. Gouwe leeuw. J. M. Hcnneken en A. C. C. Beukers. Overleden: Johannes Vreeken o jr.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11