Nederland heeft geen interesse, als de dood hun landgenoten bedreigt Meer belangstelling voor Johnny Jordaan Alle weggebruikers betaalden in 1955 zwaardere tol aan verkeer In de Jordaan De sterrenhemel in de maand mei WOENSDAG 2 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Jungschlager in Amsterdam herdacht Zes sprekers hebben gisteravond „Door de eeuwen trouw" riep op tot het woord gevoerd tijdens een Jung- schlager-herdenking in het Concert gebouw te Amsterdam. Het doel van deze avond was te getuigen van de vaste overtuiging dat Jungschlager onschuldig was aan het ten laste ge legde, het uiten van solidariteit en hartelijk medegevoel met de nog ge vangen gehouden Nederlanders, die in Indonesië op hun „berechting'" wachten en het herdenken van Jung sehlager. Staande hoorden de aanwezigen in strijdbaarheid, nu Nederland volgens hem in staat van vijandschap met In- donesië blijft verkeren en gaf als richtlijnen daartoe aan het lamleggen van de interinsulaire verbindingen door het terugtrekken van de K.P.M. uit de Indonesische wateren; zich niet meer garant stellen door Nederland voor Indonesië in de Europese beta lingsunie, het terutrekken van alle Nederlanders die zulks wensen, de erkenning van de republiek der Zuid- Molukken en versterking van de Ne- de vrij goed bezette grote zaal van deriandse strydkrachten in het Verre "_a J Oosten. Elk dezer punten werd door het Concertgebouw de woorden ter t - herdenking aan, waarna een minuuthet publlek met app,aus beantwoord, stilte in acht werd genomen, ZWAK BELEID. De laatste spreker van de ze£ v(as de minister van Staat, professor P. STUDENTENWIJSHEID Ds. M. de Goede, Gereformeerd i predikant te Amsterdam, sprak zijn teleurstelling uit 5: Gorbrandy, die door de staande I het Nederlandse volk, dat volgens aanwezigen met een luid applaush,en\ wel ,h,00p '«"P',ala J°hnI>y .Inrnsan wnrnt cff>niilnictn nnrh nif>t werd begroet. Deze spr. zag als de achtergronden van het proces-Jung- schlager onder meer de jacht naar het behoud van het gehele voorma lige Nederlands-Indië, Nieuw Guinea incluis, naar een algehele afscheiding van blank en bruin en naar de Ne derlandse scheppingen op industrieel en agrarisch gebied. Jungschlager is volgens spr. het onschuldige slacht offer van de opzet tot het vinden van een zondebok, die aan de Indo nesische wereld moest tonen, dat Ne derland bezig was de rechtsorde aldaar omver te werpen. Daarbij kwam het goed in de kraam te pas, dat de Nederlandse ondernemingen aldaar als vijandelijk vermogen kon den wordeh beschouwd. Het ging in het proces niet om de waarheid, doch om de veroordeling, zo zei spr. en hij citeerde het Nederlandse Juristen blad waarin wordt gesteld dat „Indien Jungschlager was blijven leven, hij op alle punten had moeten worden vrijgesproken". Prof. Gerbrandy sprak van de zwakheid van het Ne derlands beleid, dat passief bleef toen actie geboden was. „Er moest gehan deld worden, niet alleen door een beroep op het geweten van de we reld, maar ook door een króffchtige overheid". De minister sprak de hoop uit, dat dit besef van handelen krach, tig zal gaan leven voor de andere beklaagden, die nog berecht moeten worden. ANDEREN REDDEN. De majoor K.N.I.L. b.d. J. E. van. Buuren, die in het proces tegen de thans overledene als een der getui gen a charge was opgetreden, schet ste de lijdensweg van Jungschlager en zei zich te willen onthouden (op verzoek van de familie) van scherpe woorden, die een aanklacht zouden inhouden tegen de Indonesische staat. Spr. laakte de onverschilligheid van het grootste deel van het Nederland se volk en riep op tót steun in de strijd voor de ongelukkigen in Indo nesië. „Als het eerst is gelukt om de andere Nederlanders aldaar te redden, dan kan worden gezegd, dat het martelaarschap van Jungschlager niet vergeefs is geweest", aldus ma joor van Buuren. „ALLE NEDERLANDERS TERUG." Mr. Jan Derks huldigde Jungschla ger als een vroom mens, die Neder land in de donkerste tijden 'heeft vertegenwoordigd met zijn beste Jordaan wordt gehuldigd, doch niet als een landgenoot in een „schande lijke rechtskrenking de dood wordt ingejaagd". Hij leverde in dit ver band kritiek op een stuk in het Am sterdams studentenblad „Propria Cu res", waarin onder meer wordt ge zegd, dat Jungschlager voor de Indo nesiër hetzelfde is als een S.D.-er uit de Duitse tijd voor de Nederlander. SCHUMANN-HERDENKING. Ter herdenking van het feit, dat in juli van dit jaar, precies honderd jaar geleden, de componist Roberft Schu mann op 46-jarige leeftijd overleden is, worden in Diligentia te Den Haag twee avonden gegeven, die aan deze componist gewijd zijn. Deze twee concerten staan onder de patronage van de .ambassade van België en worden gegeven door de Belgische pianist Frederic Gevers. De kunstenaar zal op elk van de twee avonden twee van Schumann's grote piano-werken ten gehore bren gen en tevens een korte mondelinge toeliching geven. De eerste avond van deze herden king is vandaag, 3 mei, om 8 uur. ZWARTE STATISTIEK 1488 DODEN Vorig jaar hebben in ons land 1488 personen bij of door verkeersonge vallen het leven verloren; dat be tekent ten onzichte van 1954 een stij ging met ruim 9 procent. Voorts wer den bij verkeersongevallen in 1955 19.125 personen ernstig en 14.346 licht gewond; dat is respectievelijk ruim 16 en ruim 11 procent meer dan het jaar tevoren. Deze cijfers komen voor in het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het bureau heeft berekend, dat de 34.959 verkeersongevallen met licha melijk letsel slechts een fractie zijn van het totale aantal ongelukken, dat 113.461 bedroeg: hiervan hadden 82.912 uitsluitend materiele schade tot gevolg. Van het totale aantal verkeers ongevallen gebeurden er 60.634 in ge meenten met honderdduizend of meer inwoners; 26.145 in gemeenten met twintig- tot honderdduizend inwoners en 26.682 in de kleinere gemeenten. Ten opzichte van 1954 was de stij ging in de grootste gemeenten het kleinst: 12,2 procent; in de middel grote gemeenten was dit percentage 16,3 en in de kleinere 21.1 pet. In de grote steden kwamen 341 per sonen bij of na een ongeluk om het leven, in de middelgrote 633 en in de kleine 784. Dit komt neer op stijgings percentages van respectievelijk 9,3, 8,4 en 9.4 pet. Brommers meest kwetsbaar. Bij de 34.959 ongelukken was in 10.631 gevallen een fietser betrokken; hiervan kwamen er 370 om het leven. De voetgangers kwamen met 6.572 gevallen op de tweede plaats; hier waren 454 doden. Bromfietsers vormen de categorie op de derde plaats (5401 gevallen, 229 doden), motorrijwielen op de vierde (respectievelijk 5466 gevallen eigenschappen. „We dienen hem teén 176 doden); personenauto's op de zien als een nationale held, onze eer- vijfde (4002 gevallen en 187 doden) ste nationale held die alles heeft ge daan om waar te maken, dat hij niets heeft gedaan". De voorzitter van de stichting Het. aantal ongelukken waarbij bromfietsers waren betrokken is in vergelijking met 1954 gestegen met 55,7 pet., dat met auto's 11,4 pet., met fietsen 0,4 pct„ met voetgangers 6,7 pet. en met motorrijwielen 19,9 pet. Voor de bromfietsers betekent het het aantal doden van 229 eert stij ging ten opzichte van het voorgaande jaar met 67,2 procent. Wijziging van pachtnormen Blijkens mededeling van het 'bestuur van het landbouwschap heeft de mi nister van landbouw zioh in princi pe bereid verklaard te bevorderen, dat de pachtprijzen zullen worden aangepast aan het niveau der eigen- naarslasten; de pachtnormen zullen daartoe moeten worden gewijzigd. De kostprijzen der landbouwpro- dukten worden tot dusverre bere kend naar de gemiddelde pachtprij zen met uitsluiting van het grootste deel der eigenaarslasten, als daar zijn de kosten van onderhoud en ver zekering der gebouwen, *n redelijke rente van het gebouwenkapitaal, af schrijving in een eeuw op basis van vervangingswaarde en voorts grond en waterschapslasten. Het gevolg hiervan is, dat onderhoud en nieuw bouw op de boerenbedrijven vrij aanzienlijk ten achter zijn gekomen. De minister heeft nog niet bepaald of grondrente tot enige hoogte bij deze lasten zal moeten worden inbe grepen. Naar de mening van 't landbouw schap zou doorberekening der lasten kunnen worden bereikt door geduren de een overgangsperiode van drie jaar met gewijzigde pachtnormen in de kostprijzen rekening te houden. De prijzen der basisprodukten zou den dan ruimte kunnen bieden voor aanpassing van de pachtprijzen aan de normen. Minister Mansholt wil advies inwin nen over de vraag of stijging van de kostprijs door incalculeren van eige naarslasten geheel in de garantieprij zen tot uitdrukking zal mogen komen, of dat deze via toeslagen zal moeten worden gehonoreerd. Zestig jaar geleden trad het echtpaar P. Tamminga en A. Tam- minga-Westers van de Oosterstraat 3 te Winschoten, vandaag in het huwe lijksbootje. 3 Jaar geëist Juwelen uit 'n villa in Amsterdam- Zuid geroofd voor een waarde van niet minder dan ƒ38.000; het hele kantoor van een reclamebureau aan de N. Z. Voorburgwal overhoop ge haald en het meubilair goeddeels ver nield op zoek naar de sleutels van de brandkast, buit 800; diverse andere inbraken in het hart van Amsterdam, allemaal gepleegd in november van het vorig jaar, meestal door middel van acrobatische toeren toegang ver schaft via verbroken tuimelramen; de een al 8 maal veroordeeld, de ander 2 maal, ondanks het feit dat beiden pas 23 jaar oud zijn; nooit een vak geleerd; beiden uit slechte milieus; vader van de langste ver dachte in 30 jaar tijds 39 maal in handen van de politie geweest; beide verdachten lopen nog in een proeftijd van vorige straffen; de een is her haaldelijk ontvlucht uit opvoedings gestichten en beiden wonen in de Jordaan. De waterval van wederrechtelijk heden hoorden twee jeugdige ver dachten gistermiddag door de officier van de Amsterdamse rechtbank op- Bij een autobotsing in Engeland vonden 5 mensen de dood 0E BESTE BEREIDINGSWIJZE: A Wanneer U Nescafé in het 0 kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaalt toevoegen. Ba» toot te® minste 35 koppen f 2.45 o» voor 140 f 8.85 Coffeine-vrij respectievelijk f 2-80 en f 10.2 (Advertentie) waar de jongens 's nachts uit roven gaan! Half in tweeën gescheurd door een dikke boom, zo bleef een bus van de Britse strijdkrachten liggen, na met 48 man aan boord bij het Engelse plaatsje Rugby-Southam van de weg en in de sloot te zijn geraakt. Vijf inzittenden, leden van het Britse leger en van de R.A.F., verloren bij het ongeluk het leven, 22 finderen liepen verwondingen op. De mannen keerden terug van een week-einde verlof in het noorden van Engeland.... P.B.O. VOOR SLAGERS. De voorzitter van de r.k. Slagers- bond heeft als zyn mening te ken nen gegeven, dat men in het slagers- bedrijf zo spoedig mogelijk dient over te gaan tot de verwezenlijking van de P.B.O.-gedachte; hiertoe moet de c.a.o. van het slagersbedrijf ver vangen worden door een loonverorde- ning welke de bedrijfsgemeenschap kan opstellen. Per KLM-vliegtuig is gisteren de gramofoonplaat van Johnny Jor daan met het lied „Geef mij maar Amsterdam'' naar Warschau gezon den, waar een aantal Amsterdamse wielrenners» de burgemeester van Amsterdam om hadden verzocht. De burgemeester was vorige week met de KLM-maóhine „Paramaribo" ter gelegenheid van de opening van de nieuwe luchtlijn AmsterdamWar schau naar Polen gevlogen. In net toestel zaten ook enige Nederlandse wielrenners, die in Polen aan de ne gende vredestour zullen deelnemen. Bij aankomst bleek een door hen meegenomen plaat van de Amster damse zanger te zyn gesneuveld. Daarom hadden ze de burgemeester verzocht zo mogelijk een nieuwe plaat te willen opsturen, aan welk verzoek burgemeester d'Ailly prompt heeft voldaan. HAAGSE UITVERKOOP. Daar de uitverkoop dit jaar op zondag 15 Juli zou moeten beginnen verzoekt de raad voor het Haagse grootwinkelbedrijf de gemeenteraad van Den Haag toestemming om de winkels op maandagochtend 16 juli te openen, omdat de ochtend van de eerste opruimingsdag als zeer belang rijk wordt beschouwd. De vrije och tend, die het winkelpersoneel op deze maandagochtend zou moeten hebben, zal dan op een andere dag in die week worden gegeven. Overigens heeft de Kamer van Koophandel geadviseerd de uitver koop op zaterdag 14 juli te laten be ginnen, in welk geval de raad voor het groot winkelbedrijf geen bijzonder belang heeft bij toestemming op maandagochtend geopend te mogen zijn. Voorw. gevangenisstraf voor godsdienstwaanzin De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen de 46-jarige fabrieksarbei der uit Weesp en diens vrouw veroor deeld tot respectievelijk twee maan den en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Zfj hadden in november 1955 aan hun een-Jarig zoontje, dat longontste king had, iedere medische hulp ont houden, zodat het kind gestorven is. De ouders voerden als motief voor hun handelswijze aan dat zij „Lou beleven". Lou, een visboer uit Mui den, die zich God noemt, belooft zijn volgelingen ontsterfelijkheid; wan neer zij sterven, is dat te wijten aan eigen kleingelovigheid. De rechtbank was van mening, dat anan en vrouw niet de bedoeling had den gehad hun kind enig lichamelijk letsel te berokkenen. De strafmaat werd mede bepaald door de overwe ging dat „waarschijnlijk genoeg ter men aanwezig zijn om het echtpaar uit de ouderlijke macht te ontzetten". Veertien dagen geleden verzekerde de man dat hij in de toekomst in geval van ziekte van een van zijn kinderen er niet aan zou denken een dokter te waarschuwen. De officier van Justitie eiste toen een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen. heim. Tegen de vrouw was een maand voorwaardelijke gevangenis straf geëist. sommen.; hij schetste hen als „zware jongens" en vroeg tegen ieder 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Bij ons in de Jordaan, waar de jongens 's nachts uit roven gaan: neuriede na afloop iemand in het paleis van justitie. Al even wrang was een wijziging naar een ander zinnetje van het befaamde liedje, volgens het welk „de Amsterdamse humor (in de Jordaan) nooit verloren gaat". Alles terecht. Beide jongens deden er het zwij gen toe, alleen vroeg de kleinste ver dachte aan de rechercheur in het ge- tuigenbankje, of het waar was, dat zijn maat achter zijn rug juwelen verkocht had. De rechercheur kreeg toestemming het antwoord schuldig te blijven. In zijn requisitoir bracht de officier hulde aan de Amsterdamse recherche, die er in is geslaagd bijna de gehele buit aan juwelen spoedig te achter halen; de paarlen colliers, de bril janten, de gouden armbanden, platina broches, gouden horloges, ze lagen allemaal bij een zwager in de Jordaan thuis. Uit het dossier bleek, dat de jon gens byna iedere avond op roof uit gingen. Ze waren tenslotte dankzij een nachtwaker, die de politie tele fonisch waarschuwde, op heterdaad betrapt, toen de kleinste en lenigste bezig was zich toegang te verschaf fen tot een winkel aan het Rokin. De rechtbank zal op 15 mei a.s. uitspraak doen. 4-Mei herdenking van militaire gevallenen Ter nagedachtenis aan alle militai ren van land- en luchtmacht, die ge durende de laatste wereldoorlog hun leven hebben geofferd voor de vrij heid van het koninkrijk, zal dit jaar op vrijdag 4 mei de centrale militaire herdenking worden gehouden op de Grebbeberg. Eenzelfde herdenkings plechtigheid voor alle gesneuvelden en overledenen van de Kon. Marine en de koopvaardij wordt gehouden in Den Helder. De plechtigheid op de Grebbeberg heeft plaats bij het Nationale Leger- monument en begint te 11.00 uur. De plechtigheid in Den Helder be gint te 10.15 uur. REVISIE-PROCES TEGEN GEVANGENE UIT BREDA Op woensdag 23 mei zal voor de bijzondere strafkamer van de recht bank te Utrecht het revisie-proces beginnen tegen de Duitser, die mo menteel in de Bredase gevangenis zit en die leider was van het beruchte gevangenkamp Rees, waar 287 Ne derlanders stierven. De revisie heeft betrekking op de vraag of en in hoe verre de man verantwoordelijk ge steld kan worden voor de slechte huisvestingtoestanden in het kamp en voor zekere mishandelingen, door zyn ondergeschikten gepleegd. Niet in revisie komen de aan hem persoonlijk ten laste gelegde gevallen van mis handeling, welke de verdachte ook niet betwist heeft. Als verdediger zal voor de Duitser optreden mr. B. H. J. de Pont te Am sterdam. Maandenlang is nu al iedere avond een bijzonder stralende ster zichtbaar, diehoe wonderlijk is het te consta teren voortdurend helderder wordt. En komende maand zal deze ster op z'n helderst zyn. „Is het dan mogelijk dat wij sterren dichter bij zien kómen, dat wij ze stralender ziy worden", kan men vragen. En het antwoord moet luiden: „Neen, niet in het korte tijdsbestek van ons leven". Die voortdurend mooier pralende ster is ook geen ster, maar de pla- nëet Venus, op de zon en de maan na het helderst hemellichaam, dat we op aarde kunnen aanschouwen. Dat „helderder worden" vindt zyn oorzaak in de omstandigheid, dat Venus de aarde nadert èn daarbij „ten oosten" van de zon blijft. Wat zich aan ons voordoet als een schitte rend schijfje ziet er, met de kijker bekeken, echter uit als de maan i z'n eerste kwartier, dus als de was sende maand. Begrijpelijk, want Ve nus straalt zelf geen licht uit; dat v/at we van haar zien is van de zon „geleend" en aan ons doorge geven. Venus staat, van de aarde uit be schouwd, „opzij" van de zon en daar door zien wij slechts een partje van de fel verlichte Venuskant. In wer kelijkheid is Venus „afnemend"; zij keert langzaam ons haar onverlichte zijde toe. Ook Jupiter blijft onze nachtelijke hemel deze maand versieren. Hij komt pas na zonsondergang boven de kim en staat dus, als Vcnus al „het moede hoofd" naar het westen neigt, nog boven het zuiden en is daar ge makkelijk te vinden: hy is veel hel derder dan de (échte) sterren in zyn omgeving. Jupiter staat vlak bij de stralende ster Regulus in het sterrenbeeld de Leeuw. Zij, die de gelukkige bezitters zijn van voortreffelijke ogen, kunnen pro beren op 2 mei de zelden goed zicht bare planeet Mercurius te vinden. Hij staat even boven de horizon, waaronder juist de zon verdwenen is. Dat Mercurius zich zo weinig toont is te wijten aan het feit, dat hij altijd vlak bij de zon zijn kosmische rondjes draait. Hij staat gemiddeld „maar" zo'n 58 miljoen kilometer van onze moeder af. Ook Saturnus de planeet met z'n krans van rin gen staat in mei boven de horizon. Men kan hem laag boven het zuiden zoeken, hij heeft een ietwat groenige tint. Van de sterrenbeelden niet veel nieuws. De Grote.Beer, die enige tijd hijna recht boven ons hoofd- heeft gestaan, begint zijn „afdaling", ter wijl juist de Draak nu vrijv/el in het zenith komt. In heldere nachten moeten toch ook Boötes, de Noorder- kroon en Hercules boven ons goed zichtbaar zijn. Het midden van de cirkelvormige sterrenkaart stelt het punt recht bo ven ons voor (zenith). Met deze aanwijzing is het niet moeilijk deze sterrenkaart te „le zen". Sterrenbeeld de Draak

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5