3)e CcidóeSoiiAcmt Grootse St. Joseph-viering in Rome en Milaan Nederlands vliegtuig boven Israel tot landen gedwongen I Ook in de lucht Democratisering van Argentinië doorgevoerd De H. Vader sprak voor radio en televisie Hammarskjoeld is nog niet zó gauw klaar Geen ernstige moeilijkheden verwacht WOENSDAG 2 MEI 1956 47ste JAARGANG V No. 13794 Directeur: c. m v HAMERsvELD katholiek dagblad voor leiden en omstreken j kan men verdwalen j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 «.itiMM.i..t.nttTtTT-t- Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f 7.—p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Adyertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Deze foto toont de Vietnamese opstandelingenleider, generaal Ba Coet, tijdens zijn verhoor door Zuid-Vietnamesc officieren in Saigon, kort nadat hij zich aan het leger van premier Ngo Dinh Diem had overgegeven. Ba Coet een van de leiders van de Hoa Hao-sekte, streed tijdens de oorlog in Indo-China tegen de communisten, maar keerde zich later tegen de strijd krachten van premier Diem, omdat deze weigerde met de communisten te onderhandelen over de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam. Hij was de laatste opstandelingen-leider, die tut capitulatie werd gedwongen. Oude grondwet hersteld President Aramburu van Argenti nië heeft dinsdag de Peronistische grondwet van 1949 ingetrokken en vervangen door de oude grondwet van 1853. Dit is een democratische grondwet, uitgevaardigd na de val van de dicta tor Juan Manuel Rozas. De grondwet van 1853 is tot 1949 in werking geweest, Toen werd deze door de Peronistische beweging zó veranderd, dat vooortaan werd ge sproken van de „Grondwet van 1949". De president kondigde ook een re organisatie van de vakverenigingen aan. Zij zullen vrij van overheidsbe moeiing zijn en vrij om zich tot een of meer bonden te verenigen. Na de afzetting van Peron zijn-alle toenmalige vakverenigingsleiders ontslagen. De regering benoemde mi litairen om de verenigingen te be heren, een maatregel die aanzienlijke arbeidsonrust heeft verwekt. De vakverenigingen zullen voort aan, aldus president Aramburu, geen staat in de staat meer vormen, zoals onder Peron. Het lidmaatschap zal niet langer verplicht zijn. Robot-vliegtuigen voor Amerika ,,Voor zover ik het bezien kan, bauwt de Sowjet-Unie zware bom menwerpers in een iets hoger tempo dan de V.S." Dit is dinsdag te Wash ington op een persconferentie ver- klaard door de Amerikaanse minister van defensie, Charles Wilson. Hij voegde hier aan toe, dat de V.S. naar schatting binnen vier jaar for maties robotvliegtuigen in gebruik zullen hebben en dat hij ef daarom huiverig van was vergelijkende voorspellingen te doen over de toe komstige sterkte van de luchtmach ten van de beide landen. weersverbetering De maand mei gaat in met een welkome weersverbetering doordat de koude noordelijke wind plaats moet maken voor een zwakke zuide lijke tot zuidwestelijke luchtstroming, die geleidelijk iets zachtere- Oceaan- lucht naar West-Europa transpor- teerd. Vannacht was de voorste be grenzing van deze lucht tot in de provincie Zeeland doorgedrongen. Vlissingen meldde dan ook een mini mumtemperatuur van zes graden. In het noorden en oosten daarentegen daalde het kwik tot beneden het vriespunt. Het vliegveld Eelde rap porteerde zelfs een minimumwaarde van min drie graden. Op de Oceaan is de depressieactiviteit toegenomen en de belangrijkste depressie koerst met een tamelijk grote snelheid naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland. De zuidwestelijke tot weste lijke luchtstroming, die zich nu naar West-Europa uitbreidt, zal dienten gevolge nog iets zachtere lucht naar onze omgeving voeren. De fronten van een in betekenis afnemende sto ring ten westen van Ierland zijn weinig actief en hebben nagenoeg ge?n invloed op bet weer in ons land, zodat ook morgen op fraai voorjaars weer gerekend kan worden met nog iets hogere temperaturen. De kans op nachtvorst is nu uiterst klein. Hoogwaterstanden 3 Mei v.m. 8.45; n.m. 9.20. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 10C. OSLO onbew. 14 KOPENHAGEN regen 6 ABERDEEN zwaar bew. 8* LONDEN onbew. 16 AMSTERDAM nevel 12 LUXEMBURG mist 10 PARIJS zwaar bew. 14 BORDEAU zwaar bew. 17 GRENOBLE zwaar bew. 12 NICE onbew. 18 BERLIJN regen 8 FRANKFORT nevel 10 MUNCHEN zwaar bew. 8 ZURICH regen 9 GENEVE nevel 10 LOCARNO half bew. 18 WENEN geheel bew. 12 INNSBRUCK nevel 12 ROME weerlicht 19 AJACCXOhalf bew. 15 Korreltje 't Spottershuske kan ook branden. De internationale taak van de Katholieke arbeidersorganisaties Op bijzonder feestelijke wijze is gisteren in Rome en Milaan voor het eerst het liturgische feest van St. Joseph, patroon van de arbeid, gevierd. Terwijl in Milaan op initiatief van de Italiaanse K.A.B. ongeveer 300.000 arbeiders uit alle (leien van Italië en vertegenwoordigers van talrijke arbeidersbewegingen uit het buitenland bijeen kwamen om getuigenis af te leggen van het internationaal karakter van dit christelijk feest van de arbeid, richtte van uit de St. Pieter de H. Vader via radio en televisie een boodschap tot de arbeiders van de gehele wereld. DE DAG VAN DE ARBEID. Precies om 12 uur begon Z.H. de Paus zijn radiorede in de St. Pieter, waarin duizenden zich hadden verza meld. Op het St. Pietersplein waren 50.000 arbeiders samengestroomd, die met 4000 bussen uit Centraal en Zuid- Italië ter gelegenheid van deze chris telijke viering van de Dag van de Arbeid naar de Eeuwige Stad waren gekomen. In zijn toespraak wees de H. Va der op de grote belangrijkheid van de katholieke arbeidersorganisaties en de taak, die deze organisaties voor de samenleving hebben. tionale eenheid in de arbeidersbewe gingen is geweest. Onoverkomelij ke maatschappelijke en andere verschillen tussen de ont werpers van het arbeidscontract stonden de eenheid van het proleta riaat in de weg. Buitendien is het algemeen 'bekend, dat de gedachte der internationale eenheid vah de arbeid als sociale groepering telkens weer schipbreuk heeft geleden door nationale tegen stellingen bij het uitbreken van ge wapende conflicten. Voor de katholieke arbeidersorga nisaties achtte de H. Vader echter de taak weggelegd leiding te geven aan de hedendaagse arbeidersbeweging. „Want zij, die onbevooroordeeld zijn", aldus de Paus, „zullen weldra inzien, dat de doelen, die de katholieke ar beidersorganisaties nastreven, op recht zijn, dat haar middelen eerlijk en gematigd zijn, dat zij 'n juist op vatting hebben van hetgeen recht is, en tenslotte bovenal dat zij onafhan kelijk zijn van buitenlandse machten en belangen". De H. Vader verzekerde tenslotte, dat hij steeds achter de katholiek? arbeidersorganisaties zal staan. MILAAN ZOND CHRISTUS-BEELD. De Paus richtte zich in zijn rede ook tot tie arbeiders van Milaan, die op het grote Domplein bijeen wa ren. Daar was een enorm scherm opgesteld, waarop de verzamelde ar beiders de per televisie uitgezonden rede van de Paus konden volgen. Na de uitzending steeg een helicop ter van het Domplein op om het ge schenk van de Italiaanse katholieke arbeiders naar het St. Pietersplein in Vaticaanstad te brengen. Dit ge schenk bestaat uit een Christusbeeld, voorstellende Christus als arbeider, en het is bestemd voor een nieuwe parochiekerk in Rome, die aan Chris tus Arbeider is toegewijd. NIEUWE MOEILIJKHEDEN Israël en Egypte hebben ingestemd met een plan der Ver. Naties, dat voorziet in het instellen van waar nemingsposten in het grensgebied van Gaza, die door personeel der inter nationale organisatie zullen worden bemand, aldus is medegedeeld in een dinsdag te Jeruzalem van N.V.-zijde uitgegeven bekendmaking. De waarnemers zullen, indien noodzakelijk, door snel verplaatsbare patrouilles der Ver. Naties worden bevoorraad. In de bekendmaking wordt ook ge zegd, dat maatregelen zijn genomen om de extra- waarnemers in dienst te nemen, die voor de uitvoering der overeenkomst nodig zijn. Hammarskjoeld heeft besloten vandaag nog niet naar Rome terug te keren. Er schijnen zich op het laatste ogenblik nog moeilijkheden te hebben voorgedaan. Hij zou nu vandaag naar Damascus vliegen om besprekingen met de Syrische auto riteiten te voeren. Hammarskjoeld zou dinsdag tegenover Israëlische leiders verklaard hebben, dat Syrië slechts in een „staakt-het-vuren" toe zal stemmen op voorwaarde, dat Is raël het werk aan het Jordaan-pro- ject niet hervat. Deze werkzaamheden werden verricht bij Benot Jakof, in de gedemilitairiseerde zóne ten zui den van het Hoeleh-meer. Israël heeft 2% jaar geleden de werkzaamheden aan het irrigatiepro ject bij Benot Jakof gestaakt, in af wachting van een beslissing van de Veiligheidsraad. Sindsdien hebben de V.S. getracht Israël en de Ara bische landen er toe te brengen dit project (en andere in de Jordaanval- lei) gezamenlijk uit te voeren. Is raël zegt echter, vrij te zijn het werk te hervatten. Welkome HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LENTEWEER Minder koude nacht met plaat- j selijk mist. Overigens wisselende s bewolking en droog weer. Mor- gen ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke, tijdelijk matige zuidwestelijke wind. 3 Mei zon op 5.09, onder 20.10; maan op 1.58, onder 12.09. 03.55 L.K. De Paus wees er op, dat dë uitein delijke rechtvaardiging van de ka tholieke arbeidersorganisaties geen ander is dan die van alle katholieke organisaties, namelijk de diepgevoel de plicht om als Apostelen te wer ken onder hen, die de verlossende boodschap van Christus nog niet ken nen of deze afwijzen. De H. Vader herinnerde er ver volgens aan, dat er nooit een interna- Churchill bij Engelands verdediging Trots zijn talrijke medailles dragend maakt Engelands bejaarde ex-premier, Sir Winston Churchill, hier opgewekt een praatje met officieren en man schappen van het „Cinque Ports"-bataljon van het Royal Sussex regiment, dat de grijze oorlogsveteraan te Chartwell in Kent met een bezoek vereerde. Sir Winston is ere-kolonel van het bataljon. 1 Mei te Moskou I In Moskou is de eerste mei giste- ren gevierd met de gebruikelijke mi litaire parade op het Rode Plein. De leiders van de Sowjet-Unie versche nen op het mausoleum en maarschalk Zjoekow, minister van Defensie, hield een redevoering waarin hij wees op het „nieuwe succes", dat het Russi sche volk bereikt heelt door de weg van Lenin te volgen. De parade was een van de kortste en minst oorlogszuchtige 1-mei-para- des, die westelijke waarnemers tot dusver in de Russische hoofdstad hebben gadegeslagen. Er werden ook enkele portretten van Stalin mede gedragen. Buitenlandse correspon denten en diplomaten mochten, voor de eerste maal sinds de afloop van de oorlog, foto's van de parade ne men. Radio-Moskou maakte gisteren be kend, dat het Rode Plein wellicht binnenkort een andere naam zal krij gen. „Er bestaan plannen om het plein de naam van de onsterfelijke Lenin te geven", zo werd gezegd. Geruchten over Jordaanse leger Geruchten over arrestatie van offi cieren van het Jordaanse leger in verband met pogingen tot het voe ren van ondermijnende actie in de boezem van dit leger, zijn van offi ciële Jordaanse zijde tegengesproken. Het Syrische blad „Alray" houdt on danks deze tegenspraak echter staan de, dat zes officieren van het Arabi sche legioen, onder wie de generaals Majali en Radi Aballas, gearresteerd zijn. Volgens het Franse persbureau A.F.P. is men er zich in Londen van bewust, dat er onder Jordaanse of ficieren, sinds het vertrek van Glubb Pasja en andere Britse officieren, een zekere onrust heerst. Men zou in Londen echter geen reden hebben te vrezen, dat deze officieren zich van de macht meester willen maken en Jordanië bij het verbond tussen Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië be trekken. STRAALBOMMENWERPER NEERGESTORT DOOR WILDE GANS. Een straalbommenwerper van het type „Cambarra" van de Australi sche luchtmacht is dinsdagavond in een moeras neergestort, doordat een wilde gans in een van zijn motoren werd gezogen. De drie bemannings leden bleven ongedeerd. Prof. Dirken te Lourdes overleden In de afgelopen nacht is te Lourdes overleden prof. M. N. J. Dirken, hoogleraar in de physiologie te Gro ningen. Hij was voorzitter van de aartsbroederschap voor de zieken verpleging te Lourdes en leider van het ziekentransport van de Vereni ging tot samenstelling van Neder landse Bedevaarten naar Lourdes. Ondanks een minder gunstige ge zondheidstoestand was hij ook nu met de Nederlandse bedevaart mee getrokken. Prof. Dirken was 63 jaar oud en deed sinds 1920 geregeld dienst als brancardier; geen enkele Nederlandse bedevaart naar Lourdes heeft hij overgeslagen. Hij was on gehuwd. De begrafenis van het stof felijk overschot zal morgen (donder dag) te Lourdes plaats vinden op de Nederlandse begraafplaats, waar ook de andere Nederlanders rusten, die te Lourdes overleden. Het werk van prof. Dirken wordt thans waargeno men door mr. A. v. Velzen uit Schie dam. Te weinig meisjes naar Nieuw Zeeland Bij zijn vertrek uit Oakland heeft de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Havemann, na een verblijf van veertien dagen in Nieuw-Zeeland de volgende verklaring afgelegd. „Tijdens mijn bezoek heb ik vele honderden Nederlandse emigranten ontmoet. Zij maken het, over het algemeen genomen, bijzonder goed. Zij groeien op voortreffelijke wijze in de Nieuw-Zeelandse gemeenschap in, waar zij over het algemeen bij zonder welkom zijn. Er zijn in de laatste vier jaar vele vriendschaps banden ontstaan en verscheidene zijn met Nieuw-Zeelandse meisjes ge trouwd. Toch blijft het vraagstuk van ongehuwde Nederlandse emigranten een groot, probleem. Besprekingen met de Nieuw-Zee landse regering over een nieuw emi gratieverdrag zijn zeer bevredigend verlopen. Aan het nominatiestelsel zal een uitbreiding kunnen worden gegeven, hetgeen betekent, dat ge zinnen naar Nieuw-Zeeland iets ge makkelijker zullen kunnen emigre ren". Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onwaarschijnlijk moet worden ge acht, dat hier van enige opzet spra ke is en de bemanning geniet in Lydda een uitstekende behandeling, terwijl wordt onderzocht, hoe het toe stel boven de Nebeg-woest|jn terecht is gekomen. Ontwapenings besprekingen op dode punt? Harold S tas sen, de Amerikaanse vertegenwoordiger op de besprekin gen van de ondercommissie voor ont wapening van de V.N. te Londen, heeft gisteren op een persconferentie gezinspeeld op mogelijke mislukking dezer besprekingen.' Hij zei dat de verklaringen van Boelganin en KroestSjef over de besprekingen van ongunstige invloed hierop waren ge weest. Volgens Stassen werd het voornaamste punt van meningsver schil tussen de Sowjet-Unie en het Westen gevormd door de weigering, om met wederzijdse inspectie van uit de lucht in te stemmen. Een ander punt van meningsver schil was de westelijke opvatting, dat er eerst politieke overeenkomsten be reikt zouden moeten zijn, voordat men tot grote beperking van de be wapening zou kunnen overgaan. Be doelde politieke overeenkomsten zou den de hereniging van Duitsland, op lossing van het Koreaanse probleem en van andere kwesties in het Verre en Nabije Oosten moeten omvatten, aldus Stassen. Atoompröeven zijn duur De komende atoomproeven in de Grote Oceaan zullen de Amerikaanse regering ongeveer 100 miljoen dollar kosten. Dit blijkt uit inlichtingen die dinsdag zijn verstrekt door de Ameri kaanse Commissie voor Atoomener gie. Functionarissen van de commissie merkten op dat deze hoge kosten in verband met het belang van de proef nemingen volledig gerechtvaardigd zijn. Een KLM-toestel van de Aero- carto, die sinds september van het vorig jaar in opdracht van de Egyp tische regering luchtfoto's maakt ten bèhoeve van irrigatie- en landverbe- teringsobjecten, is gistermiddag om streeks half twaalf door een Israë lisch vliegtuig in de lucht geschept en tot ldnden gedwongen op het vliegveld Lydda. De K.L.M. deelt naar aanleiding hiervan mede, dat het toestel lucht foto's maakte in een gebied, omslo ten door de Nijldelta, de Middelland se Zee, de grens van Sudan en Roo- de Zee, terwijl het eiland Sinia, aan de westgrens van Israël eveneens in kaart wordt gebracht. De ondercommissie zou spoedig bij de commissie te New York verslag uitbrengen. Zij zou woensdag en don derdag, deze week, wederom bijeen komen. Opstandelingenleider in Vietnam gevangen

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1