S)e &2idóe0otvïa/nt Amerika met kan geleide H-bommen projectielen maken Hitte van 36.000 graden 1 M?' met Stalin Molotof op de. receptie Spionnage-affaire op Franse legatie te Boedapest Boelganin en Kroestsjef zijn weer thuis Warmer weer op komst DINSDAG 1 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13793 I LEIDEN vanuit j de lucht gezien KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN pa*- 5». BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenües 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f 7.—p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 et. p. m m. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. In enkele minuten over de Oceaan Nieuw Amerikaans bewapeningsplan De Amerikaanse luchtmacht heeft onthuld, dat in Amerika een manier gevonden is om waterstofbommen zo klein te maken, dat zij door inter continentale geleide projectielen kunnen worden meegenomen. De projec tielen kunnen in enkele minuten een oceaan oversteken en neerkomen met een snelheid enkele malen groter dan die van het geluid. Onlangs verklaarde de leider van de communistische partij Kroestsjef, in Londen, dat Rusland binnenkort een projectiel zal hebben dat in staat is welk doel dan ook ter wereld te treffen. Amerikaanse functionarissen trokken destijds deze mededeling in twijfel en zeiden dat dit projectiel nog vijf tot tien jaar van verwezenlijking verwijderd is. tiel zou doelen te land of in de lucht kunnen bereiken tot op een afstand van meer dan 200 km van de onder zeeboot. Het is niet bekend of de Verenigde Staten zo'n projectiel be zitten. De New York Times maakt mel ding van een nieuw Amerikaans pro gram om de strijdkrachten der ge allieerde landen op dezelfde voet van bewapening als de Amerikaanse te brengen. NIEUW TYPE PROJECTIEL. De nieuwe onthulling is tijdens een geheime zitting van de subcommissie voor toewijzingen van 't Amerikaan se Huis van Afgevaardigden gedaan door generaal-majoor S. R. Brenthal van de staf van de luchtmacht. Volgens aëronautische kringen in Washington bezit Rusland sinds kort Otto John blijft in hechtenis Het Westduitse opperste gerechts hof heeft zaterdag een verzoek om vrijlating geweigerd aan dr. Otto John, voormalig hoofd van de West duitse veiligheidsdienst, die in juli 1954 naar Oost-Düitsland vluchtte, doch die vorig jaar december weer naar het westen kwam. John wordt sedert zijn terugkeer gevangen ge houden, verdacht van het verraden van staatsgeheimen. Het verzoek om vrijlating is af gewezen, omdat volgens het gerechts hof het gevaar bestaat, dat John zal trachten aan het gerecht te ontkomen of dat er met bewijsstukken geknoeid zal worden. Het hof bepaalde, dat John binnen kort voor psychiatrisch onderzoek in een kliniek „ergens in Duitsland" zal worden opgenomen. Men doet dit om te voorkomen, dat hij het proces, als dat eenmaal begonnen zal zijn, op houdt door verminderde toereke ningsvatbaarheid te bepleiten. De psychiater heeft reeds na een vooronderzoek verklaard, dat John volledig toerekeningsvatbaar is. Het proces tegen John zal wel niet vóór het einde van de zomer of in de herfst kunnen beginnen. Twee Amerikaanse atoomgeleerden hebben in een laboratorium een hitte van 36.000 graden opgewekt dat is driemaal zo warm als aan de opper vlakte van de zon. Het verkrijgen van buitengewoon •hioge temperaturen zelfs miljoenen graden is nodig als men de kracht van een waterstofbom wil aanwen den voor vredesdoeleinden. De Amerikanen zouden nu op dit gebied even ver zijn als de Russen. De twee Amerikaanse geleerden, dr. G. E. Seay en dr. L. B. Seeley jr., van het wetenschappelijke laborato rium te Los Alamos, hebben de tem peratuur teweeggebracht door het veroorzaken van een explosie naast een houder gevuld met heliumgas. De schokgolf van de ontploffing com primeert het gas en veroorzaakt de hoge temperatuur. r Bij gelegenheid van het 1-meifeest is te Peking een groot portret van Stalin opgericht, van ongeveer tien meter hoog en zes meter breed. Stalin is er op afgebeeld in de uniform van maarschalk. Het portret staat, tussen die van Lenin, Marx en Engels, bij de plaats, waar Mao Tse Toeng en zijn regering en militaire leiders een défilé van 400.000 mensen zullen gadeslaan. Overigens bestaan er in China nog onvervalste Stalinistische methoden. Volgens een rapport van een spe ciale commissie van onderzoek, dat spoedig zal worden gepubliceerd, bevinden een twintig miljoen men sen, onder wie vijf miljoen intellec tuelen, zich in 297 concentratiekam pen in China. Dit werd bekend ge maakt op een persconferentie aan het slot van een te Brussel gehouden bijeenkomst van de commissie. Het rapport wordt gepubliceerd door de internationale commissie ter bestrij ding van concentratiekamp-gebrui ken, een particulier lichaam, dat in nauwe betrekking staat tot de orga nen van de V.N. en het internatio naal verbond van vrije vakverenigin gen. Het rapport is het resultaat van een onderzoek van bijna drie jaar, waarbij een driehonderd voormalige Chinese politieke gevangenen en on geveer honderd uit China gewezen, missionarissen zijn gehoord. een nieuw type geleid projectiel, dat van onder water, uit een duikboot, kan worden afgeschoten. Het projec- De verjaardag van koningin Juliana is gisteren ook op de diplomatieke posten van Nederland in het buiten land met de Nederlandse kolonie ge vierd; met uitzondering van te Dja karta, waar geen officiële receptie werd gehouden. De Russische minister van buiten landse zaken, Molotof en een der eerste plaatsvervangende premiers, Lazar Kaganowitsj, woonden de vie ring van de Nederlandse nationale feestdag bij op de ambassade te Mos kou. Het was de' eerste maal sedert de oorlog, dat hoge Russische leiders Het blad zegt, dat volgens rege- aan een uitnodiging daartoe gevolg ringskringen in Washington het pro gram betrekking zal hebben op gelei de projectielen, gevechtsvliegtuigen die sneller dan het geluid kunnen vliegen en radarstelsels. Deze wa pens worden van wezenlijk belang voor het moreel van Amerika's bond genoten en voor hun militaire kracht genoemd. De regering zou het Congres om toewijzing van 530 miljoen dollar voor het program hebben verzocht. TWEE AMBTENAREN GEARRESTEERD Twee ambtenaren van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, tot voor kort werkzaam op de Franse legatie te Boedapest, zijn wegens spionage gearresteerd en opgesloten. De twee beschuldigden, Jean Joseph Philip, kodist en Roger Dubois, pers attaché, zijn beiden het slachtoffer geworden van chantage van de zijde van de Hongaarse geheime dienst. Beiden hebben kennelijk in hun func tie te veel vrije tijd en te veel facili teiten gehad en beiden hebben die gebruikt voor zwarte handel en voor smokkel. Dubois vervoerde in zijn auto, die een diplomatiek nummerbord had, deviezen, horloges, kleine machine onderdelen enz. tussen Wenen, Boe dapest en Zürich. Toen de Hongaarse politie hem snapte, vond zij honderd kilo zilver in zijn auto. Hij begreep, dat het hem zijn carrière zou kosten en hij ginig op de voorstellen van de geheime dienst, haar inlichtingen te verstrekken, in. Romantischer nog en bijna op een slecht filmscenario gelijkend is de wijze, waarop Philip in de val is ge lopen. Hij leerde een vrouwspersoon, een vurige, schone Hongaarde, die, hoe kan 't anders, Katinka heette, kennen, die hem vroeg of hij ha-ar aan horloges wilde helpen. Philip wilde natuurlijk niets liever. Hij vertrok per omgaande met zijn auto met het con sulaire nummerbord naar Wenen om sloeg er de gevraagde horloges in. Katinka sprak met hem af in een buitenwijk van Boedapest en over handigde hem in ruil voor de (horloges een koffertje met bankbiljetten. Maar toen Philip het opende lagen boven op bankbiljetten en daaronder oude kranten. Op het moment, dat hij de Hongaarse ernstig over deze onzake lijke wijze van doen wilde onderhou den, kwamen van achter een boom twee rechercheurs te voorschijn. Ook Philip Mep in de val en ging inlichtingen aan de Hongaren ver schaffen. Hij heeft er flink mee ver diend, want het is gebleken, dat hij voor het geld o.a. een huis in een van de voorsteden van Parijs en twee auto's heeft gekocht. Men veronderstelt dat zijn verraad ernstiger is geweest dan dat van de persattaché, hoewel beiden hardnek kig verklaren, dat zij slechts inlich tingen van ondergeschikt belang heb ben verstrekt. Het pleit overigens voor de efficiency van de Franse con- tra-spionage dat men beiden heeft kunnen arresteren. Men heeft ze naar Frankrijk laten terugkeren en beiden onlangs gearresteerd. Wel vrij, maar... Het gezaghebbende blad van de Sowjet-communistische partij, „partij- leven" heeft gewaarschuwd tegen kri tiek op de „algemene partijlijn". In een artikel in dit blad wordt gezegd, dat sommige partijleden te ver gaan in hun kritiek. Het blad liet doorsche meren dat zulke leden uit de partij kunnen worden gezet. Volgens het artikel zijn er partij leden die „openMjk de aantijgingen van de buitenlandse bourgois-propa- ganda herhalen". „Onze partij is geen dispuut, maar een strijdvaardige or ganisatie. Zij staat niet toe, dat kwes ties, die al beslist zijn, gebruikt wor den als een debat-oefening voor demagogen", aldus het blad. Het komt dus hierop neer, dat er wel vrijheid van meningsuiting is, maar dat men er geen gebruik van mag maken. Pak van z'n hart Walter Ulbricht kan gerust zijn; hij zal niet worden weggezuiverd, zo als met zovele kleine Stalinnetjes is gebeurd, sinds de Russische commu nistische partij een nieuwe koers uit zette. Dit heeft premier Otto GrotewoLd meegedeeld in een rede die hij op een studentenavond 'hield. Wij hebben al sinds 1953 een collectieve leiding en kameraad Ulbricht is daar een van de werkzaamste leden van, zei hij. 'gaven. Molotof maakte de Nederlanders op goed-gehumeurde wijze verwijten over hun lidmaatschap van de Navo en bracht de gebruikelijke Rusische argumenten naar voren tegen het Atlantische bondgenootschap. Hij en Lazar Kaganowitsj brachten een uur op de receptie door. Koningin JuMana mocht gisteren gelukwensen ontvangen van de Kei zer van Japan, van president Cronchi van Italië en van de Zuidslavische president Tito. De Zuid-Pacific con ferentie die in Soeva wordt gehouden, zond een boodschap met groeten aan de koningin. In vele Japanse bladen werd in artikelen grote aandacht aan Nederland besteed. Massa-graf ontdekt Ten oosten van Berlijn is 'n massa graf ontdekt, waarin de overblijfselen van ongeveer 300 soldaten gevonden zijn. Dit is gemeld door de „Maerki- sche Volksstimme". De identiteitsplaatjes ontbreken, zodat identificatie onmogelijk is. In woners uit de, omgeving zeggen, dat hier Duitse deserteurs terechtgesteld zijn, toen de Russische troepen zich reeds voor de poorten van Berlijn be vonden. De strijd in Algerije In de afgelopen dagen zijn ette lijke tientallen doden gevallen tijdens felle gevechten tussen Franse troepen en groepen gewapende opstandelin gen in verschillende delen van Al gerije. Ook kwam het tot een bloedige bot sing tussen twee elkaar vijandig ge zinde opstandige bewegingen in het noordoosten van Algerije. De vier voornaamste botsingen waarbij Franse troepen betrokken waren deden zich voor bij Rivet, on geveer 20 kilometer van Algiers, bij C'onstantine, bij Dzjellal en bij Sidi Mesritsj. Elders kwam het tot ver scheidene kleinere botsingen. De strijd bij Constantine was het hevigst. Daar namen Franse vliegtui gen en hehkopters deel aan de ge vechten. Boos op Labour Boelganin en Kroestsjef, de premier en de partijleider van de Sowjet-Unie zijn gisteren in Moskou teruggekeerd na een bezoek van tien dagen aan Engeland. De Russische leiders werden op het vliegveld van IVJoskou door een menigte van tienduizenden personen verwelkomd. Zij waren 's morgens met de kruiser Ordjonikidze in de Russische Oostzeehaven Baltisk aan gekomen, vanwaar zij naar Moskou vlogen. De uitlatingen van Boelganin en Kroestsjef bij hun aankomst op het vliegveld van Moskou schijnen te wijzen op een wens, nu ook een be zoek aan de Verenigde Staten te kun nen brengen. Eerst sprak Boelganin. „Ongelukkig genoeg hadden wij geen gelegenheid om het volk zelf te ontmoeten en te spreken", zei hij. Maar desondanks waren hij en Kroestsjef tot de „vaste overtuiging gekomen, dat het Britse volk geen oorlog wenst, maar vriend schap met Rusland. „Hoe vreemd het ook moge lijken, de enige organisatie die trachtte ons bezoek te bederven, was de arbeiders partij", zei Boelganin. Mevr. Kroestsjef verwelkomde haar zoon in Moskou Het zijn reactionairen. Kroestsjef was nog duidelijker: „Wjj moeten u openlijk mededelen, kameraden, dat wij de indruk kregen dat de leiders van de Labourpartij een reactionaire, anti-Sowjet-politiek volgen. Zij hadden speciaal vragen voorbereid waarin beweerd werd, dat hier en in de volksdemocratieën sociaal-democraten in de gevangenis zitten. Als zij werkeijk goodwill voor ons gevoeld hadden, zouden zij met andere vragen gekomen zijn". Kroestsjef zei, „dat zij zeer goed weten dat wij allen doen wat mo gelijk is om de fouten, die in het ver leden zijn begaan, te herstellen en dat de mensen, die onschuldig ver oordeeld waren, zijn gerehabiliteerd, niet alleen in de Sowjet-Unie, maar ook in de volksdemocratieën. Het was zeer nuttig. Kroestsjef zei verder tot de me nigte, dat hij het bezoek aan Engeland „zeer nuttig" vond en dat Rusland thans „alles zal doen" om betere be trekkingen met de Verenigde Staten aan te knopen. Hij gaf „zekere invloedrijke krin gen" in de Verenigde Staten er de schuld van dat er obstakels liggen op de weg ter beëindiging van de koude oorlog. „Toch menen wij, dat er ook in de Verenigde Staten tekenen zijn waar j te nemen van een verlangen naar j verbetering. Eisenhower's redevoe-1 ring tot krantenredacteuren is hier I een getuigenis van, ofschoon wij het met sommige dingen -die hij zei niet j eens kunnen zijn. De Sowj et-regering is er vóór, j goede betrekkngen met de Verenigde Staten aan te knopen en wij zullen alles in die richting doen", zei Kroest sjef. Op Schiphol arrviveerden Z.M. Sir Tito Winyi H, de Omoekama van Boenyoro, Oeganda, en H.M. de Ko ningin van Oeganda om de opvoe ring van „Het verdwijnende eiland" in de Utrechtse Stadsschouwburg bij te wonen. Deze opvoering werd gegeven door de wereldmissie van morele herbewapening. Op de foto ziet men de koningin van Oeganda, die bloemen in ontvangst neemt van mej. D. Philips. In het midden staat Z.M. de koning van Oeganda. Duitsers in de Sovjet-Unie Radio-Moskou meldt, dat de Sow- jet-Russische regering de Westduitse autoriteiten heeft medegedeeld, dat zij bereid is een nieuw Duits verzoek om terugzending van Duitse burgers, die zioh nog in de Sowjet-Unie zouden moeten bevinden, in overweging te nemen. Dit is medegedeeld in een nota, die het Sowjet^ministerie van buitenland se zaken 27 dezer aan de Westduitse ambassadeur te Moskou heeft doen overhandigen. Deze ambassadeur, Willhelm Haas, heeft de Sowjet-Russische autoriteiten 20 maart j.L een ljjst ter hand gesteld met de namen van ongeveer duizend Duitse burgers, waarvan aangenomen wordt dat zij zich nog in de Sowjet- Unie bevinden. De Sowj et-nota zei, dat er nog een groot aantal Sowj et-burgers in West- Duitsland is en herinnerde aan de Westduitse belofte om alle medewer king te verlenen bij him repatriëring. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. Mevrouw Kroestsjef, echtgenote van Nikita Kroestsjef, de eerste secretaris van de Russische communistische partij, werd voor het eerst in het openbaar gefotografeerd tijdens de aankomst van haar loon Sergei op het vliegveld van Moskon. Hij kwam nit Londen waar hij rijn vader had vergezeld tijdens de reis die de heer Kroestsjef en maarschalk Boelganin in Engeland hebben gemaakt Beide staatslieden keren per boot naar hun vaderland terng in tegenstelling tot Serge! Kroestsjef, die per vliegtuig naar.hnis kwam. Op de foto ziet men mevrouw Kroestsjef in het midden en Sergei Kroestsjef geheel links. Een storing in de hogere luchtlagen trok maandag over het noordoosten van het land en veroorzaakte daar talrijke.'buien. Vanmorgen bewoog ze in zuidoostelijke richting van ons af en boete agn activiteit in. In Scandinavië is de luchtdruk hoog. Het Azoren-hogedrukgebied verplaatst zioh in de richting van de Alpen. Tussen deze beide hogedruk- gebieden bevindt zich een verbinding, die in het komende etmaal over ons land zal liggen. Er zal daardoor niet veel wind zijn. Op de Oceaan neemt de depressie- activiteit toe. Ten westen van Schot land ligt een oude Oceaandepressie, waarvan het frontenstelsel in Enge land en Schotland regen brengt. Dit regengebied verplaatst zioh heel lang zaam naar het oosten. De toenemende depressier-activiteit op de Oceaan zal de wind in ons land later wat doen toenemen uit zuidwestelijke richting. We mogen daarom zeggen, dat er een eind is gekomen aan de periode met koud weer. Een doorgaande tempera- tuursstijging is in zicht. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te ll.lö uur). IETS ZACHTER. Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen of mot- regen. Iets zachter. Wind tussen west en zuidwest, tot matig of west en zuidwest, tot matig 5 vrij krachtig toenemend. 2 Mei zon op 5.11, onder 2(108; maan op 1.34 onder 11.03. Hoogwaterstanden 2 mei 7.50 v.m.; 8.25 n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 11 C. OSLO licht bewolkt 13 KOPENHAGEN geheel bew. 5 ABERDEEN regen 9 LONDEN geheel bewolkt 14 AMSTERDAM zwaar bew. 9 PARIJS regen 13 BORDEAUX zVaar bew. 14 GRENOBLE onbewolkt 9 NICE licht bewolkt 21 BERLIJN licht bewolkt 10 FRANKFORT regen 12 MüNCHEN regen 9 ZüRICH nevel 9 GENèVE nevel 13 LOCARNO onbewolkt 21 WENEN regen 12 INNSBRUCK nevel 10 ROME nevel 14 AJAOCIO zwaar bewolkt 15 Korreltje Vanuit de wolken is alles nietig.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1