KOOP-OP-AFBETALING, 'n Leids Merenplan zonder protest uitgevoerd I HEILZAAM OF VERDERFELIIK I Jaarcollecte Gezamenlijke Militaire Fondsen Leidse Duinwatermaatschappij waakzaam 3.000.000 kubieke meter in enkele maanden ingepompt ZATERDAG 28 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 IN HET BEKENDE TONEELSTUK „De dood van een handelsrei ziger", verzucht de bejaarde handelsreiziger, als hij met zijn vrouw voor de defecte ijskast staat: „Ze doen het erom; ze hebben hem precies zo gemaakt; als je de laatste termijn betaald hebt, is het ding versleten en moet je weer een nieuwe op afbetaling kopen" Deze klacht beschrijft zeer in het kort de toestand, die Amerika beheerst. De gemiddelde man daar kan practisch niets zijn eigen dom noemen; z'n meubelen en z'n huis, z'n auto en z'n ijskast, z'n grasmachine en z'n gasfornuis, z'n kleren en z'n sportbenodigdheden zijn alle op afbetaling gekocht en als de laatste termijn betaald is, is net bezit meestal versleten. Daarom treft een tijdelijke ver mindering of stopping van zijn inkomsten de Amerikaan niet op de eerste plaats in zijn eerste levensbehoeften, maar doet hem het risico lopen als een volslagen pauper, als een totale niets-bezitter op straat te belanden. Nu is de Amerikaan opgevoed met het afbetalingssysteem; in zijn land is het uitgevonden en van jongsaf maakt hij kennis met de gevaren en de mogelijkheden van dit systeem. De aankondigingen van de afbetalings mogelijkheden door middel van advertentie en circulaire zijn in Amerika dan ook vrij openhartig, omdat de Amerikaan in deze „business" volkomen thuis is, en hem draait niemand op dit gebied een rad voor de ogen. Met ronde cijfers kan men lezen, hoeveel iets contant kost en hoeveel men moet betalen, als men de betaling over termijnen uit wil spreiden. ONOVERZICHTELIJK. Geheel anders is het gesteld in de Europese landen, waar deze methode in haar uitvoering door velen nóg niet voldoende gekend wordt. Als een firma vertelt, dat de ko per voor ƒ3.per week een electri- sche naaimachine kan kopen en er wordt niet bij verteld hoelang men deze ƒ3.moet betalen met daar naast het bedrag, dat de naaimachine kost, als men contant betaalt, is het risico tamelijk groot, dat mensen ge- interesseerd worden, die feitelijk deze last niet kunnen dragen. Voor hen, die de koop-op-afbeta ling nog zien als een systeem, dat weinig of niet in praktijk gebracht wordt, zou het een ontstellende ont dekking zijn te weten, hoeveel ge zinnen aan dit systeem ten gronde gaan, omdat veel te zware verplich tingen veel te gemakkelijk worden aangegaan. Onlangs hoorden we van een so ciale instelling hier in Leiden, dat een man met een zeer behoorlijk in komen verklaarde geen bijdrage te kunnen betalen voor zijn 'enig kind, dat in een inrichting opgenomen moest worden. Een oppervlakkig on derzoek bracht aan het licht, dat de man een combinatie radio-pickup-te- levisie-bandrecorder op afbetaling had gekocht, waarop hij wekelijks 30.moest aflossen gedurende drie jaren. Dit geval kan extreem genoemd worden en ook het geval uit Utrecht, waar een kind doodhongerde naast een op afbetaling gekocht televisie toestel, terwijl vader op een op af betaling gekochte scooter tochtjes maakte. De gemiddelde koper-op- afbetaling zal zich niet spoorslag tot een dergelijke dwaasheid en misdaad laten verleiden. Maar dat ook de 3.voor de naaimachine een onoverkomelijke last gaat vormen, als daarnaast ook 5.op de scooter, 1.op het horloge, 6.op de winterjas en 2.50 op de wasmachine moet worden afbetaald, is zonder meer duide lijk.... en dit behoort niet tot de uitzonderingen. recht heeft op een eervolle plaats in ons maatschappelijk besteL Daar naast is het afbetalingssysteem voor consumptieve goederen in zijn uit wassen slechts verwerpelijk te noe men. Dat steeds meer zaken tot het sys teem overgaan, valt ook niet te ver wonderen, want in principe kan men moeilijk iets tegen de koop-op-afbe taling inbrengen en zoals bij de meeste systemen, kan het altijd ten Hierdoor komt het, dat het voor de koper dikwijls zeer moeilijk is om tussen de zeer vele bona fide onder nemingen, de zakenlui te herkennen, die speculeren op de kortzichtigheid van het kopers-publiek. Nog onlangs riep een rechter te Amsterdam tot een verkoper-op-af betaling in de getuigenbank: „Hoe veel keer per maand komt U hier eigenlijk om mensen, die nog nooit met de justitie in aanraking zijn ge weest, een besmeurde naam te be zorgen, nadat U hen met Uw beden kelijke handel geruïneerd hebt?" De man glimlachte toen, want hij bewoog zich precies aan de zelfkant van de wet, die de koop-op-af beta ling regelt. GEVAARLIJK. Aan de koop-op-afbetaling kleeft ook dikwijls een psychologisch na deel. Wanneer een jongeman voor 5.per week een nieuwe fiets koopt, is hij na enkele weken aan het rijwielbezit gewend, maar de last van de afbetaling blijft hem maan denlang achtervolgen en vergalt wel licht de vreugde, die hij had kunnen beleven aan de fiets, wanneer hij deze na enkele maanden goed sparen zou hebben aangeschaft. Soms leidt de koop-op-afbetaling naar de gevangenis, want velen zijn reeds verdwaald geraakt in het dol- makende doolhof: afbetalingskoop onderhandse verkoop ver beneden de prijs om de termijnen te kunnen be talen geen geld meer om de ter mijnen te Voldoen rechter ge vangenis. BETERE BESCHERMING. De nuchtere lezer kan nu vragen, welke oplossing er voor dit probleem gevonden kan worden, omdat aan de huidige gang van zaken nogal ern stige bezwaren kleven, terwijl het systeem moeilijk meer gemist kan worden in de huidige samenleving. Allereerst ligt hier een taak voor de opvoeding. Op school en thuis moet het kind doordrongen worden van het feit, dat de koop-op-afbeta- ling een zeer riskante onderneming is, waaraan men zich niet, dan met zeer goede reden, moet wagen. Voorts lijkt ons een betere wette lijke bescherming van de kopers ge wenst Laat de verkopers op afbeta ling verplicht gesteld worden de prij zen in hun aanbiedingen volledig te specificeren met het aantal termij nen en de prijs, die de aangeboden waar contant kost. Een dergelijke suggestie is onlangs in Leiden nog gedaan door het K.V.P.-Kamerlid Bachg, die daarbij ook de colportage met goederen op afbetaling buiten de wet wilde stellen. De eerlijke zakenman zou een der gelijke wettelijke bepaling zeker niet schadelijk vinden voor zijn bedrijf of als een inbreuk beschouwen op zijn vrijheid van handelen. En de speculant op menselijke zwakheid zou een geduchte troef uit handen genomen worden. HOEVEEL VAN DEZE BR OMMERS ZIJN BETAALD? Van 1 tot met 5 mei a.s. HEILZAAM EN NODIG. „De wet moest het verbieden 1", vinden de mensen, wie de menselij ke zwakheid niet vreemd is; maar ook dit probleem heeft twee kanten. Wanneer een huismoeder door een Een bezoek aan dit merendistrict is een evenement opj zichzelf. Men heeft er echter een duinkaart voor nodig of kan proberen de directie van de Duinwatermaatschappij zo ver te krijgen dat zij u persoonlijk het duin gebied binnenleidt Bij het verlaten van het terrein zal de waterzuivering u dan even glashelder zijn als het water dat, zij het dan in dikke bui zen en onder de grond, u op de terug reis naar Leiden begeleidt. De, duinwaterwinning is voor de meeste Leidenaars een gesloten boek Over het algemeen denkt men dat het even gemakkelijk is als het open- plotselinge ziekte niet meer in staat draaien ran het taptaaantje onder de wis zeil te doen en er met1 Stilzwijgend en zonder dat de storm van protest opstak, die indertijd bij het Leidse merenplan in buurtgemeenten ontstond is tussen Katwijk en Wassenaar in de laatste jaren een merenreeks aangelegd, waarvan in hoofdzaak de Leidse bevolking profiteert. Nu moet daaraan onmiddellijk toegevoegd worden dat er geen korrel zand naar Leiden vervoerd werd en men zelfs water aanvoerde van elders om bestaande duinpannen te vullen. Bovendien heeft de Leidse Duinwatermaatschappij, waarvan dit initiatief is uitgegaan met de aanleg van dit merendistrict een natuurmonument ge schapen dat uniek is voor de Zuid-Hollandse duinstreek. Dit is natuurlijk slechts een bijkomstigheid want hoofdzaak was een drinkwaterreservoir te vormen, waaruit men jaren kon putten zonder de kans te lopen om wat de watervoorziening betreft in de put te raken. dan in het duinzand. Hierin wordt het op zekere diepte weer opgevan gen in een soort draineerbuis, waar door het water naar de dikke ver- zamelbuizen wordt gevoerd, die het op hun beurt naar een reservoir lei den. Het van zijn dwangbuisjes ont dane water blijkt zich zijn opsluiting zeer te hebben aangetrokken. Het heldere hemelwater ziet namelijk groen van ergernis als het zijn vrij heid in het reservoir herkrijgt. Mil jarden algen en andere te verwaar lozen diertjes hebben tijdens de weg van het water door zand en buizen een lift gekregen en verven het wa ter in de kolossale bak spinaziegroen. Meer afwas dan drinkwater, oordeelt de leek en vraagt zich verbijsterd af hoe dat allemaal nog goed moet ko men. Groen uit zijn dwangbuis de beste wil van de wereld niet di rect 200.op tafel gelegd kan wor den voor de aankoop van een was machine, is de koop op afbetaling een gelukkige uitkomst; voor een gezin, dat deze gelegenheid alleen in derge lijke gevallen aangrijpt, is het sys teem niet alleen ongevaarlijk, maar zelfs heilzaam. Daarnaast is het economisch vol komen verantwoord, wanneer b.v. een kleermaker zijn naaimachine op afbetaling aanschaft en de termijn betaling als een soort afschrijving beschouwt. In dergelijke en andere gevallen is de koop-op-afbetaling een figuur, die horen beweren dat elke bui regen die boven de duinen valt de volgende dag reeds in het theewater zit. Hoe dat mogelijk is, weten zij ook niet, maar dat is zolang de kraan blijft lopen van weinig belang. Groen van ergernis. Nu is het niet zo dat de duinwater maatschappij op haar terrein een aan tal regentonnetjes heeft uitgezet, die dagelijks door nijvere beambten ge leegd worden. Deze methode zou niet meer dan een druppel zijn op de gloeiende plaat, die een dorstige in dustriestad nu eenmaal is. Het water wordt inderdaad opgevangen, maar Per boemeltje naar merengebied Het merengebied ligt op ruim 2 km. I gebruik maken van een treintje, dat van de watertoren. Bezoekers kunnen 1 de afstand in enkele minuten aflegt. Na regen kwam het Rijnwater. De directeur van de Leidse Duin- watermaatschappij, dr. ir. Linden - bergh vertelde ons dat reeds lange tijd het hemelwater alléén de kraan niet meer lopend kan houden. Reeds in 1938 merkte men dat bij een droge zomer de behoefte aan wa ter niet meer gedekt kon worden. Enkele jaren heeft men jaar in jaar uit het water onder de duintoppen vandaan gezogen, maar weldra zag men in, dat uit een ander vaatje ge tapt moest worden, wilde Leiden op zijn natje kunnen blijven rekenen. Besloten werd het water van elders in het duingebied in te pompen. En zo maakte men een begin van het aanvoeren van een enorme hoeveel heid water uit Rijnlands onuitputte lijke boezem. Dit jaar heeft de inpomp een hoogtepunt bereikt; van december tot eind april, met een onderbreking voor de vorstperiode, werd een hoe veelheid van 3.000.000 m3 ingepompt. Verleden week zaterdag werden de pompen stopgezet omdat het boezem water van te slechte kwaliteit was. Intussen hadden zich echter reeds en kele meren gevormd, die tesamen een oppervlakte van 25 ha. beslaan. De waterwinning geschiedt op een afstand van 140 meter van het meer. Dit betekent dat het water ongeveer honderd dagen nodig heeft om deze afstand door het zand af te leggen. Vijftien meter is echter reeds vol doende om het water van schadelijke verstekelingen, zoals bacteriën te zuiveren. Filterreinigingen. Deze zuivering blijkt echter- lang niet voldoende te zijn. Daarom wordt het groene water uit het reservoir Een kijkje in een der filtergebouwen op het moment dat de voorste filters met lucht gezuiverd worden. naar de grote filterbassins gevoerd die in 'n gebouw in de onmiddellijke omgeving van de watertoren zijn on dergebracht. Deze filters bestaan uit grint en zijn verschillende versnipperings- produkten. lucht doorheen borrelen, dat het vuil in een oprisping naar boven brengt. Het vuile water wordt vervolgens afgevoerd waarna de drinkwaterzui vering weer kan gaan beginnen. Het gefilterde water ondergaat nog een De onderste laag bestaat uit1 tweede behandeling en is dan gereed grote stenen en hierboven liggen de steentjes- en zandlagen als de matrassenstapel in het sprookje de prinses op de erwt. De bovenste laag wordt gevormd door zeer fijn filterzand en hierin blijft natuur lijk het grootste deel van het vuil achter. Om te voorkomen dat dc zandlaag langzamerhand in bagger veranderd, laat men er af en toe voor transport naar de stad. De fil tercapaciteit van de LDM wordt bin nenkort uitgebreid met enkele nieuwe bassins, die volgens de nieuwste me thoden gebouwd zijn. In de watertoren wordt het water onder spanning gezet en stroomt het als een onderaardse beteugelde rivier recht naar de tapkraan van de con sument. offers en hun nabestaanden te weten het Fonds 1815 voor oud-militairen, de Kon. Nat. Ver. tot steun aan mi litairen „Stamil", de Ver. „Ereschuld en Dankbaarheid", het Karei Door- manfonds, de Prins Bernhardstich- ting en de Stichting „Het Van Weer den Poelmanfonds" houden in de komende week in Leiden en omlig gende gemeenten hun jaarlijkse in zameling. Het ligt in de bedoeling van dinsdag 1 tot en met vrijdag 4 mei een huis-aan-huis-collecte te or ganiseren, terwijl de actie besloten wordt met een straatcollecte op za terdag 5 mei. De minister van Oorlog heeft ook dit jaar weer, uitsluitend voor dit doel, toestemming verleend aan de onderdelen van land-, zee- en lucht macht om aan deze inzameling actie ve hulp te verlenen, zodat het plaat selijke Kerncomité zich ook dit jaar weer mag verheugen in de daadwer kelijke hulp van de militairen van de Koksschool en het Marine-Oplei dingscentrum te Voorschoten. Dank zij him hulp en de daarvoor onontbeerlijke medewerking van de garnizoenscommandant, luitenant-ko lonel H. W. Gerth van Wijk, kon in de laatste jaren een record-opbrengst worden geboekt, een opbrengst bo vendien, welke een voortdurende cli max vertoonde en in 1955 het prach tige resultaat van ruim 6400.be reikte. „De jongens" zijn vast van plan dit record te breken, maar dat is alleen mogelijk, wanneer alle in woners van Leiden en de omliggen de gemeenten zich ervan bewast zijn, dat voor zeer velen het oorlogs leed nog steeds voortduurt en dat het hun plicht is dit leed te helpen verzachten door de verstrekking van een privé-aanvulling op hetgeen de Staat voor deze mensen doet. Men is er niet mee af door te zeg gen, dat het Rijk deze kosten geheel voor zijn rekening behoorde te ne men, ook al zou men daarbij het ge lijk aan zijn zijde hebben. Juist op het gebied van de naas tenliefde zal er altijd een taak voor het particulier initiatief blijven weg gelegd. Moge het enthousiasme der collec tanten zijn beloning vinden in een nieuw record 1956. Het lijkt ons een moeilijke opgave, maar dat dachten we in 1954 en 1955 óók. Dwars door het merengebied heen ligt een van de „binnendijkeh" van de Atlantic Wall. De doorbraak van deze Wall gebeurde op een ander punt en de muur bleef liggen als een sym bool van verknoeide tijd en weg gegooid geld. Gelukkig eigenlijk maar 'w.-Sr-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9