3=6 Onderscheidingen op Koninginnedag Op Zuidhollandse eilanden werd het isolement opnieuw verbroken Uit erfenis van oude man kwam 'n verloren gewaande Van Gogh ZATERDAG 28 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 In een Buitengewone Nederlandse Staatscourant, welke heden is ver schenen, zijn bekend gemaakt de on derscheidingen, welke door H. M. Ko ningin Juliana ter gelegenheid van Hear verjaardag op a.s. maandag aan tal van Nederlanders zijn ver leend. Uit deze veelheid van onderschei dingen laten we er hieronder enkele volgen: Benoemd zijn: tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te 's-Gravenhage; T. J. Twijnstra, wonende te Bilt- hoven, gemeente de Bilt, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers; mr. W. H. van Helsdingen, oud- voorzitter van de Volksraad van Ne- derlandsch-Indië, thans met de titel van raadadviseur werkzaam bij het Ministerie van Overzeese Rijksdelen (bij bevordering). Tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw: prof. dr. C. J.. Gorter, voorzitter van de Nederlandse delegatie naar de Atoonconferentie te Genève in 1955, hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Leiden, wonende te Wasse naar; Mr. F. Ligtenberg, kantonrechter te Leiden; J. J. de Vries, directeur van het Nederlandse Beheersinstituut te 's-Gravenhage, wonende te Wasse naar; H. Algra, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, te Leeu worden; J. Reijers, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Kamerik; J. Schippers, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, te Utrecht; dr. H. J. J. van Velthoven, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal, te 's-Hertogenbosch; mr. W. F. E. baron van der Feltz, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, te Middelburg; J. Fokkema, lid van de Tweede der Staten-Generaal, te Ede; F. den Hartog, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Hoog. blokland; Th. D. J. M. Koersen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van de Parlementaire En quêtecommissie Regeringsbeleid 1940 1945, te Amsterdam; dr. A. M. Lucas, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; N. Stufkens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te De Bilt; mr. dr. E. P. Verkerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Boskoop; H. H. van der Zanden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Eersel; mr. Gh. M. J. H. Hustinx, burge meester der gemeente Nijmegen; mr. F. A. Helmstrijd, griffier der Staten van Zuidholland, te 's-Graven hage; J. Meertens, wethouder der ge meente Rotterdam; mr. A. de Roos, wethouder der ge meente Amsterdam; mr. F. H. C. van Wijk, wethouder der gemeente Amsterdam; jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burge meester der gemeente Utrecht; mr. Ch. J. H. I. Paulussen, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, te Maastricht; H. M. Gerbrandy, te Nijland (ge meente Wymbritseradeel), lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, voorzitter van de Friese Christelijke Boeren- en Tuindersbond; J. L. Hoogland, te St. Anna Paro chie (gemeente Het Bildt), lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, voorzitter en bestuurslid van instellingen op het gebied van de landbouw; prof. dr. G. G. Kloeke, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden; dr. J. J. P. Oud, architect te Was senaar; mr. F. E. Spat, te Wassenaar, voor zitter van de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie. Tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, bij bevordering: mr. W. F. L. graaf van Bylandt, buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur, Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden te Dja karta; Tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau: C. J. E. N. van Dijck, erekanunnik, deken en pastoor te Nijmegen; R. M. A. Nieveen van Dijkum, deken van het dekenaat Middelburg en pastoor te Goes, oud-kapelaan der Mon Père te Leiden; P. H. van Nieuwenhoven, bisschop pelijk inspecteur van het R.-K. bij zonder onderwijs in het bisdom Roer mond, wonende te Roermond; mgr. dr. A. C. Ramselaar, kanun nik, president van het Klein-Semina- rie te Apeldoorn. pater dr. J. J. A. Vrijmoed O.F.M. te 's-Gravenhage; mgr. A. A. G. Cremers, Aposto lisch administrator van het Vicariaat Hollandia Nederlands-Nieuw-Gui- nea); W. de Gast, dirigerend officier der rijkspolitie 2de klasse, chef van de staf van de algemene inspectie der rijkspolitie te 's-Gravenhage, wonen, de te Leiden; A. L. Wilkeshuis, administrateur A, chef der afdeling Bestuurszaken van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, te Wassenaar; prof. dr. G. Stuiveling, letterkun dige, wonende te Hilversum; B. J. Verhoeven, letterkundige, wo. 'nende te Arnhem; dr. G. A. Brouwer, wetenschappe lijk assistent aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden, wonende te Bilthoven; B. S. Klop, hoofdinspecteur van 's rijksbelastingen," hoofd van de in spectie te Leiden, 1ste afdeling; J. J. Jurrissen, te Overveen, direc teur van de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V., te Haar lem; C. D. van der Vijver, te Rijnsburg, directeur van de N.V. Van der Vij- ver's Conservenfabrieken (bij bevor dering) dr. J. J. Beijer, te Lisse, weten schappelijk hoofdambtenaar bij het Laboratorium voor Bloembollenón- derzoek van de Landbouwhogeschool; ir. C. Koopman, te Hoofddorp, ge meente Haarlemmermeer, directeur van het veredelingsbedrijf van land bouwgewassen van de Nationale Coöp. Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" G.A.; J. F. M. Grasso, wonende te Utrecht, lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbe weging. Tot Ridder in de Orde van Dranje- Nassau: P. Klaver, te Hillegom; dr. A. C. de Jong, leraar aan het R.-K. Lyceum voor jongens te Leiden; C. Varkevissër, directeur van de visserijschool te Katwijk aan Zee; M. W. (Theo) van der Pas, con certpianist, wonende te 's-Graven hage; dr. J. M. A. F. Smits van Waes- berghe, musicoloog, wonende te Am sterdam; mevrouw A M. Rekers-Van der Moer (Ank van der Moer), toneel speelster, wonende te Amsterdam; mevrouw G. D. (Gré) Brouwen- stijn, opera- en concertzangeres, wo nende te Amsterdam; mej. M. H. C. Vendrik, voorzitster van de Sticrting Het Katholiek Vrou welijk Jeugdwerk, te Utrecht; dr. H. G. F. M. Brüning, O.F.M., musicoloog, te Nijmegen; A. Frank, wonende te Wassenaar, lid van de firma A. Frank te Am sterdam; J. Hofman, te Aalsmeer, directeur- eigenaar der N.V. Handelskwekerij Joh. Hofman, voorzitter en bestuurs lid van organisaties en instellingen op sier teel tgebied; D. F. E. Meerburg, te Katwijk aan Zee, directeur van de N.V. Meer- burg's Noordzeevisserij en Haringex port, bestuurslid van organisaties op het gebied van de visserij; R. Mol, te Leidschendam, voorzit ter van de Bond van Binnenlandse Groothandelaren in Groenten en Fruit; G. Schrama, te Voorschoten, voor zitter van de Bond van Nederlandse Maalbedrijven; mevr. J. C. van Gilse-Van Gelder- malsen, te Noordwijk. Verder is verleend: De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud aan: M. J. Verhulst, adjudant der rijks politie te Bodegraven; P. E. Oudejans, administrateur van het bedrijf van openbare werken, te Hilligom, (gepensioneerd); M. Boot, te Barwoutswaarder; S. J. Visser, wethouder der ge meente Rijnsaterwoude; W. van Oosten, technisch-hooftf- ambtenaar bij de stedelijke fabrie ken voor gas en elektriciteit, te Leiden; G. B. M. Schulte, wielrenner, te 's-Hertogenbosch A. G. van Vliet, wlierenner, te Woerden; P. J. Kistemaker. wonende te Dordrecht, bedrijfsleider van de al daar gevestigde fabriek van de Teerunie N.V., te Uithoorn; mevrouw G. E. Herbig, geboren Hofstee, bestuurslid van diverse in stellingen, te Alphen aan den Rijn; in zilver aan: N. Hoogendoorn, secretaris van de Geref. Zondags-Schoolveer. „Jachin" te Bodegraven; H. van den Berg, organist van de Geref. kerk te Koudekerk; J. N. Wittenaar, hoofdmonteur le klasse en J. B. van der Heemst, hoofdmonteur, beiden bij de stedelijke fabrieken voor gas en elektriciteit, te Leiden; W. Zwart, voorzitter van de Aqua rium- en Terrariumhoudenrsvereni- ging „De Natuurvriend", te «tsiden; J. Choufour, voorzitter van het hoofdbestuur van de gymnastiek- en sportvereniging „Door Oefening Sterk", te Noordwijk; K. H. Bouwmeester, meesterknecht by de Naarloze Vennootschap „Hille- gomse Houthandel", te Hillegom; W. Sepers, chef-monteur bij het Ga rage. en Motorrijwielbedrij f Verba kei en Vergeer, te Boskoop; J. H. van Brussel, voorman-machinezetter, H. van Dongen, onderhoudsmonteur, D. J. Groenhof, grafisch calculator, A. Groenendijk, voorman-binder en J. Posthuma, allen werkzaam by het Uitgeversbedrijf en Inrichting voor de gemeente-administratie van N. Samson N.V., te Alphen aan den Rijn; in brons aan: A. van Hove, koster van de Geref. kerk te Leiden; D. Minnee, lid van de muziekver eniging jHamonde Katwijk", te Katwijk aan den Rijn. A. J. W. Holswilder, wonende te Leiden, kantoorbediende bij de firma De Gebroeders van Cleef te 's-Gra venhage; J. C. Marijt, te Voorhout, bloemist- arbeider bij de N.V. M. Veldhuyzen van Zanten en Zonen; J. van Harberden, wonende te Wilnis, plaatwerker-crasseur bij de Constructiebouw Haring N.V., te Bos koop; D. Arlman, boekbinder, W. Dekker, binder, C. Stapper, wonende te Gou da en L. Zuidam, allen werkzaam bij het Uitgeversbedrijf en Inrichting voor de gemeente-administratie van N. Samsom N.V., te Alphen aan den Rijn; A. Kortekaas, te Voorhout, bloem- bollenkwekersknecht bij de N.V. Gebr. van Zonneveld en Philippo. Thans een ruime comfortabele wagen v.a. f. 6375.- fl fl Official DKW-Dealer voor Leiden en Omstreken: MAREL's Autobedrijf N.V., Rijksstraatweg 336-340 („Den Deyl"), Telefoon 2545 (K 1751), WASSENAAR Official DKW-dealer voor de Bollenstreek en Omgeving: BAKKER's Automobielbedrijf. Hoofdstraat 133, Telefoon K 2532-7427, SASSENHEIM Imp. Hart Nibbrig Grceve N.V Parkstraat.91 - Den Haaj Wegenwacht gearriveerd Het verkeer ofS de wegen van de Znidhollandse eilanden, dat de laat ste jaren met sprongen de drukte ziet toenemen, dreigt in de naaste toe komst als de werkzaamheden aan het Deltaplan begonnen zullen worden, helemaal in de knoop te geraken, daar de wegen niet ingesteld zijn op druk en groot verkeer. Om de verkeersmoeilijkheden, die ongetwijfeld zullen komen, op te van gen, heeft de wegenwacht een pa trouille gele rijders naar Voorne- Putten gedirigeerd, die zullen pogen het verkeer althans rollende» te hou den, zodat niet het kleinste pech- duiveltje al in staat is om het ge hele verkeer te doen stagneren. Geestdriftige ontvangst. Gisteren hebben de burgemeesters van de gemeenten langs de weg CharloisHellevoetsluis, die de eer ste werkroute van de wegenwacht op de Zuidhollandse eilanden wordt, de gele rijders met het nodige enthou siasme ontvangen; het betekent weer een nieuwe doorbreking van het isolement, waardoor deze gebieden zo lange tijd van het overige Neder land afgescheiden zijn geweest. Minder geestdriftig waren de bur gervaders over het grootse plan van de Provinciale Dienst te Zuid-Hol land, dat gisteren in de kranten be sproken werd. Ook dat betekent natuurlijk -en nog wel in zeer ruime mate een doorbreking van het isolement, maar De heer J. de Visser, kolenhande laar te Etten, is eigenaar geworden van een jeugdwerk van Vincent van Gogh, een pen-tekening, voorstellen de de Stationsstraat en de Baay te Etten. De kolenhandelaar bemach tigde deze Van Gogh na het overlij den van de heer Minus Oostrijk, de laatst levende Ettenaar, die Vincent van Gogh persoonlijk kende. De heer Oostryk, tachtig jaar ge worden, was in de jaren 1890 huis knecht bij de vader van Vincent van Gogh, die toen Nederlands Hervormd predikant was in Etten. Door deze functie kwam Oostryk in contact met de schilder en er groeide een zekere vriendschap tussen Oostrijk en Vincent van Gogh. Deze laatste schonk de huisknecht twee van zijn PROBLEEM TE HÜISSEN Gesaneerde wijk wordt weer ziek Het gemeentebestuur van het Be- tuwse plaatsje Huissen heeft afge zien van reeds aangenomen en goed gekeurde plannen plantsoenen aan te leggen en beplanting aan te bren gen in een wijk van ongeveer 50 wo ningen, die kort na de oorlog wer den gebouwd. De reden hiervoor is, dat de bewoners van deze wijk. vooral de jongeren, een vernielzucht aan de dag leggen, die het zeer twij felachtig maakt, of het wel enige zin heeft iets aan verfraaiing van deze wijk te doen. De huizen in kwestie worden over het algemeen bewoond door mensen, die afkomstig zijn uit gesaneerde ge deelten van het stadje en door een aantal elementen, die men niet tot de beste van de plaatselijke samenle ving rekent. Anderzijds is men te Huissen wel van gevoelen, dat deze wijk werd gebouwd met weinig oog voor schoonheid en dat de wat som bere straat waarlangs de huizen staan een weinig geschikte plaats is voor de jeugd om zich te vermaken. Dit laatste zou bevorderen, dat de baldadigheid het afrukken van goten en pijpen, het vernielen van ruiten enz. in deze wijk groot is. Op aandringen van de burgemees ter is deze wijk tevens uit de route genomen, die was uitgestippeld voor de folkloristische optocht, die hier op 13 mei wordt gehouden. Het ge meentebestuur vraagt zich af of het zelfs nog wel zin heeft iets aan het onderhoud van de woningen in kwes tie die eigendom van de gemeen te zijn te doen. werkjes, die door Minus angstvallig werden bewaard. Enkele jaren ge leden verscheen in de woning van de ongehuwde Minus een dame, die een der twee tekeningen opvroeg met de mededeling, dat zij een ex positie inrichtte van werken van Van Gogh. Minus vertrouwde de dame een der tekeningen toe, maar hij zag noch tekening, noch dame te rug. Daarna verborg Oostrijk zijn twee de Van Gogh in zijn bouwvallige, vochtige huisje. Hij zweeg over zijn Van Gogh vier jaren lang en nie mand kreeg de tekeniyg te zien zot dat men vreesde, dat deze verloren was. Nu Minus Oostrijk gestorven is, blijkt de tekening echter vrij onbe- schadig bij testament aan de heer J. de Visser te zijn geschonken; deze weet nog niet wat hij er verder mee zal gaan doen. WIE IS ONBEKENDE VROUW. Een onbekende jonge vrouw van omstreeks 35 jaar is gistermorgen be wusteloos aangetroffen in een kamer van het hotel „Modern" te Eysden. Zij is donderdagavond om vijf uur binnengekomen en is toen direct naar haar kamer gegaan. Gistermor gen om tien uur kreeg de eigenares se van het hotel op haar kloppen geen gehoor. Om elf uur waarschuw de men de politie, die de vrouw be wusteloos in bed aantrof; identiteits papieren werden niet gevonden. Op dokters advies werd de onbekende vrouw naar een ziekenhuis overge bracht en daar ter verpleging opge nomen. Tot nu toe is zij nog niet bij kennis gekomen; het wordt niet on waarschijnlijk geacht, dat de vrouw geestesziek is of in overspannen toe stand verkeert. De rijkspolitie van Eijsden stelt een onderzoek in. BOSBRAND IN BRABANT. Kinderen speelden met vuur. Gistermiddag omstreeks half een is brand uitgebroken in de bos- en heidevelden op „Sparrenburg" in de gemeente Rosmalen. De brand ont stond in een jong dennenbos en de brandweer uit 's-Hertogenbosch be streed het vuur met neveltankwa gens en met zand. Door het spoedige ingrijpen slaagde men erin de scha de van de brand te beperken tot cir ca 15 are dennebos. De brand was veroorzaakt door kinderen, die op roekeloze wijze met vuur omsprongen. Te grote activiteit van middenstandsconsulenten Éét Tweede Kamerlid N. v. d. Heu vel heeft de minister en staatssecre taris van economische zaken door middel van schriftelijk gestelde vra gen kennis gegeven van zijn verwon dering over het optreden van de middenstandsconsulenten. Volgens het door de volksvertegen woordiging goedgekeurde plan zou den de consulenten zich alleen via bestaande organisatiekanalen tot de middenstand wenden. Nu deze consulenten hun werk zaamheden onlangs begonnen zijn, blijkt, dat zij zich ook tot de indi viduele middenstander wenden door het oprichten van clubs en discussie groepen. Het Kamerlid is van mening, dat hierdoor aan de positie van het vrije organisatieleven ernstig afbreuk wordt gedaan en dat dit beleid geheel in strijd is met het door de Kamer goedgekeurde plan. De ministers wordt gevraagd of zij op de hoogte zijn met deze gang van zaken en wat zij zich voorstellen te doen om aan deze ongewenste toestand een einde te maken. Gaat Renate Leonardt toch het goud halen Het goudsprookje van de „Renate Leonhardt herleeft. De heer P. Vis ser, voorzitter van de coöperatieve bergingsvereniging heeft medege deeld, dat de kans bestaat, dat ovèr enige weken de werkput de haven van LJmuiden zal uitvaren om het goud binnen te gaan halen. Op het ogenblik worden nog enige herstel werkzaamheden aan de put verricht. Het bestuur is voornemens op korte termijn nog een aantal aandelen uit te geven tot een bedrag van 35.000? teneinde de beschikking over kas middelen te krygen. Zoals bekend werd enige tijd geleden het beslag op de werkput opgeheven, nadat via de Nederlandse handelmaatschappij een bankgarantie was gesteld en de verzekeringmaatschappij Lloyds zich bereid had verklaard de werkput te verzekeren, echter onder bepaalde voorwaarden o.a. het aanbrengen van een zwaardere bodem waar aan thans zou zijn voldaan. Het college van rijksbemiddelaars deelt ons mede dat door het bedrijfs leven herhaaldelijk geklaagd wordt over het werven van arbeidskrachten onder aanbieding van reisuren. In verband hiermee wordt er met na druk op gewezen, dat het voor zo ver in de C.A.O. of loonregeling daaromtrent niet anders is bepaald aan werkgevers niet is toegestaan om reisuren te betalen en dat men zich in gevallen waarin deze over treding zal worden geconstateerd aan strafvervolging blootstelt. de burgervaders hadden van het plan in de kranten moeten horen, terwijl hun contact commissie in dit plan niet gekend was. De volgende route, die voor de we genwacht op het program staat, is een traject naar Numansdorp. 2de Kamer aanvaardt 't Alblasserwaard-plan Het probleem rond de Alblasser- waard, waar verscheidene gemeen ten zich verzet hebben tegen het re geringsplan om hen in enkele grote gemeenten te doen opgaan, is giste ren in de Tweede Kamer opgelost doordat het regeringsvoorstel zh.s. werd goedgekeurd met de aanteke ning, dat de c.p.n., de s.p.g.*, de c.h.u. en de v.v.d. geacht willen wor den te hebben tegengestemd. Tevoren was met 16 tegen 47 stem men een c.h.u.-amendement verwor pen, dat beoogde Giessen-Oudekerk geen deel te doen uitmaken van de nieuw te vormen gemeente Giessen- burg, doch van de nieuw te vorihen gemeente HardinxveldGiessendam. Ziekenhuizen bedreigd door tekort aan cokes Vragen in de Kamer De ziekenhuizen is medegedeeld, dat de steenkolengroothandel de voorziening van cokes voor dit sei zoen niet kan garanderen en ook het verkoopkantoor van de staatsmijnen hebben doen weten, dat zij niet in staat zijn cokes ter beschikking te stellen. Wanneer in deze toestond niet zeer spoedig een oplossing komt, zal de verwarming en de warmwatervoor ziening in de ziekenhuizen ernstig bedreigd worden, daar de meeste zie kenhuizen practisöh geen voorraad cokes hebben. Het Tweede Kamérlid Van Mae- nen heeft naar aanleiding van deze noodtoestand aan de minister van economische zaken, van sociale za- KATH. JEUGDHERBERGEN OPENT VEERTIGSTE JEUGD HERBERG. 64.000 jongeren in katholieke jeugd herbergen. Donderdag 3 mei wordt de veer tigste jeugdherberg „De Mantel meeuw'' van de Katholieke Vacan- tiehuizen en Jeugdherbergen Cen trale te Bakkum (N.-H.) door deken B. G. Bosman van Beverwijk inge- wijd. De officiële opening verricht de heer C. F. Smeets, burgemeester van Castricum. ,De Mantelmeeuw" kan 120 jeugdige vacantiegangers herbergen. Hiermee is de capaciteit van de katholieke jeugdherbergen centrale gestegen tot 2620 plaatsen per dag. Het vorig jaar maakten 64.000 jonge mensen van de herber gen der centrale gebruik. 80-Jarige Amerikaan uit A'dam verzorgt verzetje Honderd-vier-en-veertig 80-jarige Amsterdamse inwoners hebben gis teren met drie autobussen een tocht gemaakt lang de Bollenvelden, geheel op kosten van een rijke in Amster dam geboren Amerikaan, die giste ren de leeftijd der zeer sterken be reikte en zijn leeftijdgenoten uit zijn geboorteplaats ter gelegenheid van zijn verjaardag een verzetje heeft geboden. Voorwaarde tot het meemaken van deze reis was, dat de 80-jarigen in de Nederlandse hoofdstad moesten zijn geboren in de maand april. In hotel Brinkman te Haarlem hebben de 80-jarigen tijdens hun reis dfe om tien uur begon op verschillen de punten in Amsterdam, en om cir ca zes uur eindigde, de lunch ge bruikt. Tot aller verrassing heeft de Amerikaanse jarige, die onbekend wenst te blijven, de Amsterdammers toegesproken via een taperecorder, waarop een hartelijke speech van hem was opgenomen. Zijn echtgeno te zong voor de bejaarden ,lang zul len ze leven", waarbij hij zelf op de piano begeleidde. De Amsterdammers, die zichtbaar opgetogen waren over het uitstapje, hebben hun dankbaarheid geuit met het zingen van Nederlandse volks- wijsjes uit de oude doos, die op de tape werden vastgelegd en zullen worden opgezonden naar de Amster damse Amerikaan. KONINGIN 11 MEI NAAR UTRÉCHT. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin op 11 mei des middags aanwezig te zijn bij de ope ning van de tentoonstelling „Uit Ko ninklijk Bezit" ten bate van de ont heemden in het Centraal Museum te Utrecht door de commissaris der ko ningin in de provincie Utrecht. Grafische bedrijven ontvangen drie procent Loonoverleg voortgezet De werkgevers- en werknemersor ganisaties in het grafisch bedrijf hebben in een gistermiddag gehouden vergadering besloten om de werkge vers te adviseren aan hun werkne mers alsnog een uitkering te verstrek ken uit de winst over 1955. Geadviseerd wordt de uitkering te verstrekken aan de werknemers, die op 5 mei 1956 bij hun werkgever in dienst zijn en naar verhouding van de tyd, dat zij in 1955 bij hun werk gever in dienst zijn geweest. Reeds gedane uitkeringen, welke kennelijk gegrond zijn op de be drijfsresultaten van 1955, kunnen worden gecompenseerd. Het overleg met betrekking tot eejj eventuele loonsverhoging met ingang van september 1956 zal worden voort gezet. De werkgevers en werknemers zul len van een en ander op de hoogte worden gebracht door middel van een circulaire van het centraal bureau voor de grafische bedrijven. Gisteren tegen vier uur is de 100.000ste bezoekster de ingang van de tentoonstelling „Wij mensen" in het Stedelijk Museum te Amsterdam gepasseerd. Het was de 22-jarige Maja Roorda uit Hilversum, die een opleiding voor kleuterleidster in Amsterdam volgt. Toen haar werd meegedeeld dat zij de 100.000ste bezoekster was bloosde zij van vreugde en dit „vreugdevuur" werd niet weinig aangewakkerd, toen zy namens de directies van het stedelijk museum, van het Parool en van United States Information Servi ce een retour met de helicopter naar Brussel kreeg aangeboden, waar zy in de eerste helft van mei de opening van de tentoonstelling „Wij mensen" zal bijwonen. De tentoonstelling is in Amster dam nog tot en met Koninginnedag te zien. DIAMANTEN BRUILOFT. Op tweede Pinksterdag hoopt het echtpaar- A. Koster-Johanna Rooij- hcjjers te Oisterwijk de diamanten .bruiloft te vieren; het echtpaar heeft 8 kinderen, en 31 kleinkinderen en 23 achterkleinkinderen. GROEIENDE DIAMANTJES. De rechtbank te Amsterdam heeft gisterochtend een 65-jarige Amster damse koopman veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar bmdat hij aan een aantal reeds veroordeelde slijpers bij een groot diamantbedrijf in Amster dam een partij kleine steentjes had geleverd ter omruiling op het bedrijf. Doordat de slijpers deze steentjes in het bedrijf lieten „groeien", zoals dit wordt genoemd, had het diamant bedrijf grote schade geleden. Een 30-jarige koopman uit Am sterdam, die eveneens steentjes ter omwisseling aan de slijpers had ge geven. werd conform de eis veroor deeld tot twaalf maanden met aftrek, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelüng van de reclassering. Ruitentikker werd I op vingers getikt Twee jaar gevraagd I Een grote tafel in de zaak van de i Amsterdamse rechtbank toonde gis- terochtend de buit van „een ruitentik- ker" in de verdachtenbank: een twin- I tigtal pakjes, bevattende talrijke fo totoestellen, electrische scheerappa- 1 raten enz. gestolen uit etalages van ju- j weiiers, foto- en horlogewinkels, j waarvan de ruit door middel van een steen was verbroken. Verscheidene van deze voorwerpen waren teruggevonden op de bank van lening, waar de verdachte, een 25-jarige matroos ze in onderpand had gegeven om aan geld te komen. Daar het reclasseringsrapport erg somber was, eiste de officier 2 jaar onvoorwaardelijke en ter beschik kingstelling van de regering. De verdediger wees op het feit, dat verdachte voor zyn anderhalf jaar oud kind moest zorgen. „Hij was zich volkomen van zijn verantwoordelijk heid ten eanzien van het kind be wust" zo zei de raadsman. De rechtbank zal op vrijdag 11 mei a.s. vonnis vellen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6