Vrouwelijke Kamerleden bezongen gisteren de opheffing der handelsonbekwaamheid Geen principiële tegenstanders aanwezig G. Schrama te Voorschoten, ridder in de Orde van Oranje Nassau Nijpend schoolvraagstuk in Zweden Gouden paar aan „Franse brug" ZATERDAG 28 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander heeft gistermiddag Miniatuur-Walcheren op het Middel- burgsohe Molenwater, dat nu voor het derde seizoen begint, officieel «heropend. De uitgebreide en meer dynamisch opgezette miniatuur heeft een spe ciaal paviljoen, waar de spoorwegen de geschiedenis en de ontwikkeling, alsmede de elektrifikatie van de Zeeuwse lijn, waarmee men aan de gang is, tonen. [Dr. ir. Den Hollander, die als ge- sohenk twee als schenkkurk be werkte zilveren Zuidfbevelandse broeksknopen ontving, herinnerde er in zijn toespraak aan, dat hij 50 jaar geleden op hetzelfde terrein achter een voetbal heeft gelopen; reeds toen wilde hy spoorwegjongen worden. Sprekende over de gevolgen van het Deltaplan merkte spr. op: Tot he den ontbreekt de verbinding, die pro vincies aan elkaar rijgt; ik zal een gelukkig mens zijn, als ik de dag be leef, dat de koperen draad onze pro vincie met de andere zal verbinden. Uit de mededelingen in het spoor wegpaviljoen blijkt, dat de elektrifi katie reeds voor het jaar 1957 ge reed moet zijn. Met ingang van mei Op de foto ziet men het gezelschap, onder wie dr. ir. Den Hollander, tij dens een rondgang over de expositie na de officiële opening van het spoorwegpaviljoen. 1957 namelijk zal de dienstregeling worden gewijzigd. Dan zullen elek trische treinen een regelmatige uur- dienst gaan rijden tussen Vlissingen en Rotterdam. Met ingang van okto ber 1957 zullen elk uur tussen Ber gen op Zoom en Nijmegen elektri sche treinen gaan rijden. De Tweede Kamer-zitting van gis teren zou „de dag dgr vrouw" ge noemd kunnen worden, want de be sprekingen over de opheffing der handelsbekwaamheid voor de gehuw de vrouw werden voortgezet en de dames-volksvertegenwoordigers heb ben deze gelegenheid dankbaar aan gegrepen om het spreekgestoelte te beklimmen en de wet in alle toon aarden te bezingen. Men weet, dat door het overlijden van minister Donker de wet enige stagnatie dreigde, te meer, daar er nog enkele wensen uit de Kamer commissie naar voren waren geko men, die nog in het oorpronkelijke ontwerp verwerkt diende te wor den. De opvolger van minoster Donker, minister Van Oven, heeft deze_wet echter onmiddellijk in behaneling genomen en enige tijd geleden kreeg de Kamer de volgende wijziging van de bestaande wet voorgeledg: WIJZIGINGEN. 1. Een vrouw, ook al is zij in gemeenschap van goederen ge trouwd, kan een bank- en girore kening op eigen naam hebben. De man kan zonder machtiging van de vrouw niet over de saldi be schikken, dan alleen wanner het geld van de gemeenschap is en de rechter het beheer over de saldi aan de vrouw ontneemt, omdat de vrouw weigert aan de man inlich tingen te geven of omdat zij zich aan wanbeheer schuldig maakt. 2. De vrouw kan zonder mach tiging van de man een beroep of bedrijf uitoefenen. Voor de schul den, die de vruw in die kwaliteit aangaat, zijn haar eigen goederen aansprakelijk en ook de gemeen schapsgoederen. De man kan al leen door een rechterlijke tussen komst voor die schulden niet aan sprakelijk zijn. 3. De man kan onroerend goed van de gemeenschap niet ver vreemden zonder toestemming van de vrouw of van de rechter. 4. De vrouw kan zelf beschik ken over hetgeen zij uit arbeid, beroep of bedrijf verdient. Dit geldt ook als man en vrouw in gemeenschap van goederen zijn ge trouwd. 5. Wanneer de man zich aan wanbeheer van de gemeenschaps goederen schuldig maakt, kan de rechter het beheer van die goede ren aan de man ontnemen en aan de vrouw geven. 6. Huwelijkse voorwaarden zullen tijdens het huwelijk ook nog kunnen worden gemaakt of ge wijzigd. Het spreekt vanzelf, dat daarvoor overeenstemming tussen man en vrouw noodzakelijk is. Bo vendien is toestemming van de rechter daarvoor nodig. Geduren de de eerste drie jaren van het huwelijk kan dit niet. De heer VAN DER FELTZ (ch) kon zich met het huidige ontwerp verenigen; hij heeft geen bezwaar te gen de volkomen gelijkstelling van man en vrouw. De heer Van der Feltz zag geen schriftuurlijke bezwaren en keerde zich tegen uitlatingen van de heer Gerbrandy, die de man min of meer als heerser wil zien. Mejuffrouw TENDELO (arb.) vond het gisteren een gelukkige dag in de parlementaire geschiedenis. Spr. achtte het verheugend, dat langzamerhand de overtuiging is ge groeid, dat de huidige regeling niet past in de ontwikkeling, welke de laatste halve eeuw heeft plaats ge vonden en zeker niet bij de toestand sinds het verlenen van het passieve kiesrecht van de vrouw; zij werd wel mondig beschouwd in het openbare leven, maar niet in het gezinsleven. De heer GERBRANDY (ar) con stateerde, dat niemand in deze Ka mer zich verzet tegen opheffing van de handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw. Ten aanzien van de bepalingen van het overgangsrecht vroeg spr. nadere verduidelijking. Bezwaar had hij te gen het introduceren van de rechter binnen de huwelijksverhouding en hij vroeg of de minister bereid is de desbetreffende bepaling weg te nemen. Mevrouw LIPSOINOT (cpn) zei, dat dit wetsontwerp een stap voor waarts op de weg naar volledige gelijkberechtiging van de vrouw. Haars inziens moet nog uit de wet verwijderd worden dat de man het hoofd van de echtvereniging is. Mevrouw STOFFELS—v. HAAF- TEN (vvd) vond het ook een belang- zal in alle stilte geschieden. rijke dag voor de emancipatie van de vrouw, al kwam Nederland in ver gelijking met andere landen wel erg achteraan. De heer VAN RUCKEVORSEL (kvp) stelde de vraag hoe te vereni gen is het amendement bepalend, dat de man het hoofd der vereniging is en het standpunt, dat er gelykhe:» ehoort te bestaan van man en vrouw met betrekking tot het ge meenschappelijk vermogen. Hij ver klaarde met het amendement eens te zijn. De heer LEMAIRE (ex-knp) ver klaarde, dat de opheffing van de wettelijke handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw zijn hartelijke instemming heeft. De minister van jusitie, de heer Van Oven, maakte een aanvang met zijn antwoordrede, die hij woensdag a.s. zal vervolgen. Te zes uur werd de vergadering ge sloten. DR. C. BEEKENKAMP OVERLEDEN Gisteren is in Den Haag overleden dr. C. Beekenkamp, hoofd van de af deling algemene zaken van het land- bouw-economisch instituut, in de ja ren 194556, voorzitter van de Persraad. Dr. Beekenkamp had van 1931 tot 1941 zitting in de gemeenteraad van Leiden en van 1937 tot 1941 in de provinciale staten van Zuid-Holland. In 1945 was hij wethouder van on derwijs te Leiden. De begrafenis van het stoffelijk overschot van de heer Beekenkamp 11 Mei wijding van Groningse bisschop Vele kerkelijke hoogwaardigheids bekleders, autoriteiten en genodigden zullen de plechtige consecratie van de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, op vrijdag 11 mei aan staande in de kathedrale kerk van Sint Martinus bijwonen. Het werk comité heeft reeds antwoord gekre gen van meer dan 600 genodigden, bij wie het voltallig episcopaat, de pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, en wat betreft de wereldlij ke autoriteiten, van de ministers Beel en Witte, leden van de Raad van Sta te, de commissarissen van de Konin gin in de drie noordelijke provinciën, de burgemeester van Groningen, de h «vhrama al. heer J. Tuin, universitaire, militaire en gerechtelijke autoriteiten. De Xrlk plechtigheid zal voorts worden bjjge- e.n woond door een vertegenwoordiging van enkele personen uit alle paro chies van het diocees. Hedenmorgen te elf uur heeft burgemees ter C. J. v. d. Hoeven van Voorschoten de heer G. Schrama in diens woning aan de Rijndijk mededeling gedaan, dat hij benoemd is tot ridder in de Or de van Oranje Nassau. De burgemeester re leveerde, dat deze be noeming verband houdt met de vele verdiensten Des middags zal in de grote zaal van „de Harmonie" een receptie worden gehouden, welke in drie de len is gesplitst, namelijk van drie tot vier voor de autoriteiten en geestelij ken, daarna voor de andere genodig den en vertegenwoordigers van dio cesane en plaatselijke organisaties en van vijf tot zes voor allen, die mgr. Niersman persoonlijk willen fe-1 liciteren. In het laatste gedeelte zal waren tegenwoordig tevens het geschenk van het gehele I wethouder C. A. v. Oos. groep Malerij, in welke hoedanigheid hij in het bijzonder de belangen van de kleine molenaars behartigd heeft. Burgemeester v. d. Hoeven speldde de heer Schrama de versierse len van de orde op en bood daarna zijn geluk wensen aan aan de heer Schrama en diens echt genote. Bij deze plechtigheid diocees door de voorzitter van het diocesane comité, mr. C. J. J. W. van Groningen, aan de bisschop van Gro ningen worden aangeboden. Des avonds zal in de kathedrale kerk van St. Martinus een pontificaal lof wor den gecelebreerd door de bisschop van Groningen. Gouden paar te Hazerswoude Het echtpaar C. J. VreeburgVermeulen, dat sinds hun trouwdag in Ha zerswoude woont, gaat zijn gouden huwelijksfeest vieren. De bruidegom is nog steeds actief in zijn metselbedrijf en de bruid doet nog steeds haar huishouden en bedient daarbij dok nog het kruidenierswinkeltje. Het gou den feest is op 16 mei a.s. Uit hun huwelijk werden 10 kinderen geboren, van wie er nog 6 in leven zijn. Voorts zullen 27 kleinkinderen het feest van dit krasse paar meevieren. ten, oud-wethouder J. de Bres, de raadsleden Fortanier en Eysing Smeets, het bestuur van de Federatie van Bon den van Molenaars en Handelaren in Veevoe der en Kunstmeststoffen en de beer C. P. Eenhoorn namens het ministe rie van landbouw. voer gebracht en bereikt kan wor den, als niet alle krachten zich ver enigen tot de ver wezel ij'king van dit gemeenschappelijk ideaaL Het probleem moet warden opge lost, want het gaat om de kinderen. Be toekomst van de Kerk staat hier bij op het spel! U begrijpt het al. Het gironum mer van Rector J. Sommer, procura tor, Huize St Willibrordus te Was senaar is 510963. Donderdagmiddag zijn twee kleine meisjes van de tweede verdieping van een pand aan het Bergpolder- plein te Rotterdam gevallen. De 4- ter hoogte op een muurtje van de veranda terecht en vervolgens op een stenen binnenplaats. Haar vriendin netje Marianne Wolders, ook vier jaar oud, viel op de vier meter lager gelegen veranda. De kinderen liepen alleen wat schaafwondjes op.... bij het raam hadden zitten spelen. ZOMERHUIS AFGEBRAND. Toen de bejaarde bewoonsters van het zomerhuis „Iepenhof" in het va kantiecentrum „Rabbit Hill" bij Nieuw Milligen donderdagavond de open haard wilden aanmaken kwamen vonken uit de schoorsteen op het rieten dak terecht. Het dak brandde spoedig als een fakkel en toen de Apeldoornse brandweer ter plaatse kwam, was het zomerhuis reeds ge- In vele landen sukkelen of sukkel den de Katholieken met een school vraagstuk, maar zelden zullen zij zo vele en zo zware moeilijkheden te overwinnen hebben als de Katholie ken in Zweden. Van de zijde van de Procureur der Zweedse Missie te Wassenaar ontvin gen wij de volgende ontstellende cij fers. Het aantal katholieke kinderen in Zweden neemt ieder jaar toe. Jaar lijks ontvangen ongeveer 420 kinde ren van katholieke ouders het H. Doopsel. Daarbij komen dan nog kin deren van hen, die tot de Kerk overgaan. Statistieken hebben uitge maakt, dat voor de 8 verplichte leer jaren van de lagere school minstens ongeveer 3360 plaatsen voor katho lieke kinderen nodig zijn. In feite nu staan hiervoor slechts 2 zegge en schrijve 2! katho lieke scholen ter beschikking, die beide ongeveer 100 jaar oud, dus ge heel verouderd en vervallen zijn. na melijk die te Stockholm en te Göte- borg. Dit betreft nog maar de scholen voor het lager onderwijs. Een katho lieke school voor middel-baar onder wijs met eindexamen is, in tegen stelling met de beide andere Scan dinavische landen Denemarken en Noorwegen, in Zweden helemaal on bekend. Wij kunnen ons in Nederland deze toestand haast niet indenken. Maar in Zweden is dit droeve werkelijk heid. Vooral de kinderen van het platteland zijn er het ergst aan toe. Want zelden zijn zij in de mogelijk heid ln een katholieke omgeving te leven. Dikwijls ook ontbreekt hun een kerk of kapel en een voldoende contact met een priester, waardoor zij 'n behoorlijk godsdienstonderricht zouden kunnen ontvangen. Bovendien is volgens een altijd geldende wet: iedere leerling in Zweden verplicht, deel te nemen aan het godsdienstonderricht op een pro testantse school, waarvan men slechts dan vrijgesteld kan worden, wanneer de leerlingen reaelmatig katholiek godsdienstonderwijs ont vangen. Dit nu is, zoals men reeds heeft begrepen, uiterst moeilijk of zelfs onmogelijk en het gevolg is dan dat niet weinig katholieke kinderen helaas gedwongen zijn aan het niet- katholieke onderwijs deel te nemen. Veel kinderen hebben ouders, die door de oorlog alles verloren hebben en als vluchtelingen in het gastvrije Zweden moeten leven. Nu lopen deze kinderen gevaar, niet zozeer aardse rijkdom te verliezen, maar wel de grootste van alle schatten: het geloof, dat zij van him ouders meegekregen. De Katholieken van Zweden staan geheel alleen voor deze harde wer kelijkheid, met uitzondering van het vrije schoolontbijt, van schoolboeken en schrijfmateriaal, ontvangen zij geen verdere bijdragen van staats wege of van enig andere openbare instantie. De gehele zorg voor het onderwijs drukt daarom op eigen schouders. Toch hebben zij edelmoedig een plan ontworpen als eerste poging tot oplossing van het schoolvraagstuk, namelijk de stichting van drie ka tholieke lagere scholen: een centrale school te Stockholm, een te Göteborg en een te Malmö. Bij deze scholen moet een internaat of schooltehuis dag met dankbaarheid en vreugde worden gebouwd ten behoeve van de gevierd zal worden. Niet alle kinde- heel uitgebrand-; niettemin slaagde men er in de inboedel voor het groot, ste gedeelte in veiligheid te bren gen. Gelukkig stond er bijna geen wind, zodat de omringende bossen geen schade opliepen; het huis was eigen dom van een verzekeringsmaat schappij. De schaduw stak Donderdagmorgen was de 62-jarige hoofdbewoner van een Haagse wo ning in alle gemoedsrust boven op zolder een kitje kolen aan het schep pen ,toen hij plotseling een schaduw over zijn werkzaamheden zag val len. Achter hem stond de 75-jarige man, die bij hem in huis het zolderkamer tje bewoont en het mes, dat deze in zijn opgeheven hand hield, beloofde jarige Henriëtte Slingerland, die weinig goeds voor de kolenscheppen- daar woont, kwam eerst van vier me- de hoofdbewoner. De kolenkit diende als schild, maar door naar achteren uit te wijken, rolde de hoofdbewoner op zijn kolen- voorraad en de zolderkamerbewoner zag zijn kans schoon; met een sprong belandde hij boven op de gevallen v kolenschepper en stak met het mes, HeT bleek,^dat^ze 'op een bed vlak j3* overigens slechts een onbedui- - dend sneedje op de km veroorzaakte. De hoofdbewoner wist overeind te komen, pakte het mes af en gaf dit aan zijn gade, die op de angstkreten hulp en bijstand was komen verlenen. De zolderkamerbewoner, die zo vergramd op zyn huisheer was, om dat deze een ontruimingsprocedure tegen hem aanhangig heeft gemaakt, wilde het mes van de vrouw afpak ken, maar greep in het lemmet, waar door hy met enkele doorgesneden handpezen naar het ziekenhuis moest worden gebracht. kinderen van het verafgelegen plat teland, waar de bouw van eigen ka tholieke scholen onmogelijk is. De kosten voor de bouw en de inrichting van deze drie scholen wor den tezamen op minsters rond 4 mil joen Kronen berekend. Om einde lijk te kunnen beginnen is een nog zeer bescheiden fonds gevormd van ongeveer 225.000 Kronen, die groten deels bijeengebracht zijn door gif ten en gaven uit het buitenland. Hef eerst wordt gédacht aan een Op 16 mei aanstaande zal aan het vorig jaar oktober een ernstige ope- bij de sportvissers en toeristen zo ratie ondergaan, maar hij is thans bekende café- hotel „De Franse geheel hersteld en iedere dag weer Brug" te Roelofarendsveen de vlag volop aan het werk. Twaalf jaren is in top gaan ten teken dat het op de heer Otten koster geweest in de deze dag voor de hier woonachtige kerk van St. Petrus Banden en hy familie Otten een groot feest zal was tot aan de splitsing in twee pa- zijn. Want op deze dag is het pre-1 rochies steeds een zeer actief lid van cies 50 jaar geleden dat Marcellus het kerkelijk zangkoor. Na concier- Adrianus Otten en Johanna Maria ge geweest te zijn in de Pancratius- Straathof elkaar trouw beloofden. I zaal, heeft hij 30 jdar geleden naast En nu na een halve eeuw getrouwd j zijn tuindersbedrijf het thans beken- te zijn, is het begrijpelijk dat deze de café-hotel „De Franse Brug" ge bouwd. Vooral in de zomermaanden is dit bij sportvissers en toeristen een zeer gewaardeerde pleisterplaats. Wij zagen de bruidegom een dezer dagen reeds bezig met het opknap pen en verven van de vissers bootjes, om zijn gasten in het komende sei zoen weer volledig van dienst te kun nen zijn. Na de viering van het gouden feest hoopt het bruidspaar een beêvaart- reis te maken naar Lourdes. Na bovenstaande is het onnodig te zeggen, dat het dit gouden paar op ren zullen deze dag aanwezig kun nen zijn. Van de 10 kinderen is er een als religieuze in het klooster te Velp, terwijl 3 kinderen geëmigreerd zijn naar Canada. Van deze laatste is er echter één als vertegenwoordiger van deze emigranten over gekomen om dit gouden feest mee te vieren. Het bruidspaar zelf heeft anderhalf jaar geleden nog de grote reis naar Canada gemaakt om hun kinderen in dit nieuwe vaderland te bezoeken., __00§HIS[ p"fa,K De bruidegom, welke byna 75 jaar zijn feestdag, welke het met kinderen, school te Goteborg van de Christus-oud is, alsook de bruid, welke 73 kleinkinderen en familie hoven te Koning Kerk. lentes telt, gemeten een goede ge- vieren, niet aan belangstelling zal Het js duidelijk, dat niets ten uit-1 zondheid. Wel heeft de bruidegomontbreken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5