fDe£eidóe(2ou^o/iit Londens gesprek zou liet „begin van het begin" kunnen zijn Eden bracht rapport aan de natie uit Naar grotere Europese eenheid De Engelse Horse Guards concerteren in Venetië ZATERDAG 28 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13792 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.n.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes 1.50 Wantrouwen doet meer kwaad dan vertrouwen De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft vrijdag via radio en televisie „rapport aan de natie" uitgebracht over het bezoek aan Engeland van de Russische leiders. De premier zei, dat de besprekingen, welke te Londen met de Russen zijn gevoerd „zeer belangrijk zouden kunnen zijn". „Zij zouden het begin van een begin kunnen zijn". Dc premier zei, dat bij de besprekingen „rechtuit" is gesproken. „Ik ben van mening dat dit heeft geholpen omdat beide partijen bij deze bespre kingen ernstige doelen nastreefden. We verwachtten niet, evenmin als u, dat wij binnen een paar dagen alle grote problemen die de wereld verdeeld houden tot een oplossing zouden kunnen brengen. En met betrekking tot sommige problemen hebben we ook geen vorderingen gemaakt. Er zijn echter verschillende geschilpunten waarover we een bemoedigende mate van overeenstemming hebben bereikt zelfs groter dan ik bij de aanvang had verwacht", aldus premier Eden. Als voorbeeld noemde hij de wens van zowel Rusland als Engeland om het conflict tussen Israël en de Arabische landen tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te brengen. DE GEEST VAN LONDEN 1>E RESULTATEN van het bezoek van Boelganin en Kroestsjef aan Londen zijn vastgelegd in een slot communiqué, dat gisteren gepubli ceerd is. Zij zijn vrij mager; een paar vage beloften, maar geen wel omschreven overeenkomst. De heren zijn nu naar hun vader land teruggekeerd, ons achterlatend met de vraag, of hun bezoek van enig nut is geweest. Laten we éérst vaststellen, dat het bezoek zeker geen nadelige gevoFgen heeft gehad: er is n.l. geeq wig ge dreven tussen Engeland en Amerika, zoals men gevreesd had, de 0 propaganda voor het rode systeem is waarlijk niet over weldigend geweest; er is geen toena dering gekomen tussen de communis ten en Labour en de Russen zijn er niet in geslaagd om de levering van strategische goederen los te krij gen. Maar heeft het bezoek nu ook nog goede kanten gehad voor een betere verhouding in deze gespannen we reld? De Russen zelf waren nogal opti mistisch Kroestsjef bijv. verklaarde bij zijn vertrek: „Het voornaamste, dat wij met ons bezoek hebben be reikt, is het scheppen van groter ver trouwen tussen de Sowjet-Unie en het Verenigd Koninkrijk. Wij ken nen Engeland thans als gevolg van onze besprekingen met zijn leiders, veel beter. En wat zeer belangrijk voor ons was: wij hebben ons ervan kunnen ove.rtuigen, dat noch het Britse volk, noch zijn regering oorlog wensen, Dit stelt ons in staat de stand van zaken beter te overzien en onze politiek dienovereenkomstig te rich ten". Dat ziet er dus nog al hoopgevend uit. Maar ondanks het ontbreken van concrete resultaten zijn ook de Brit se ministers er van overtuigd, dat het bezoek van Boelganin en Kroest sjef, een succes is geweest. Zij leg gen de nadruk er op, dat zij nooit verwacht hadden concrete overeen komsten met de Russen te sluiten, al was het alleen al omdat Engeland als lid van de Westelijke gemeenschap van landen niets zou ondernemen, dat van invloed zou zijn op zqn be trekkingen met zijn bondgënoten, zonder volledig overleg met hen. Wanneer wij dat alles lezen, zijn wij geneigd te geloven, dat dit be zoek toch nog z'n goede kanten heeft gehad. Over het algemeen hou den wij echter meer van tastbare re sultaten dan van verzekeringen, dat men elkaar thans beter heeft leren kenen. Wij denken nog altijd geest van Genève, die zo glorierijk omhoog steeg, maar tenslotte niets meer bleek te zijn, dan een luchtspie geling. „De „geest van Londen", als wij het resultaat van deze besprekingen eens zó mogen noemen, is wel van een koeler en zakelijker postuur wat meer vertrouwen inboezemt op het stuk van degelijkheid maar zij zal toch nog met concreet uitgewerk te maatregelen en overeenkomsten moeten worden opgevuld, wil zij be stendigd blijven. Wij zullen dus afwachten, wat er na de kennismaking zal gaan gebeu ren en of de ervaring der Russische leiders, dat de Britten evenmin trouwens als "het hele Westen, Ame rika incluis geen oorlog wensen, van invloed zal zijn op de houding der Russen bij de internationale be sprekingen. Adenauer gelooft daar niet aan. Hij zei gisteren te Stuttgart: „Ik denk, dat er na deze Londense conferentie zelfs in Duitsland niemand zal gelo ven, dat er met de Russen recht streeks iets kan worden bereikt, al- thans voor het ogenblik". Maar hij dacht natuurlijk op de OVERZICHT. Premier Eden gaf tot besluit nog. het volgende overzicht van de Britse politiek: „We zullen ons niet van onze vrien den laten afscheiden. We zullen onze vitale belangen niet uit het oog ver liezen. Doch we zullen trachten met iedereen overeenkomsten te sluiten. In de lange geschiedenis van de di plomatie heeft wantrouwen meer kwaad gesticht dan vertrouwen. Dat is waar, geloof me. We zullen de politiek volgen, die ik u heb beschreven. We zullen over eenkomsten trachten te sluiten en vriendschap trachtën te bevorderen. Ik ben er zeker van dat het Russi sche bezoek hiermee in overeenstem ming was en, als gevolg daarvan, kan de wereld zich geruster voelen", al dus premier Eden in zijn „rapport aan de natie". Sir Anthony Eden verklaarde voorts, dat er grote mogelijkheden bestaan voor een uitbreiding van de handel van Engeland met de Sowjet- Unie, daar ongeveer tweederde van de goederen, die de Sowjet-Unie heeft aangeboden van Engeland te kopen niet voorkomen op de lijst van strategische goederen, waarvoor een uitvoerverbod geldt. In overleg met de Russen wordt de lijst van goederen, die de Sowjet- Unie wenst te kopen, thans zorgvul dig onderzocht. Het resultaat zal waarschijnlijk een belangrijke ver betering van de exportmarkt voor Engeland zijn. Adenauer: ,,'n Mislukking". De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft vrijdag op een congres van zijn Christen-Demo cratische Partij te Stuttgart ver klaard, niet te geloven dat er na het mislukken van de Brits-Russische besprekingen in Londen nog iemand in Duitsland meent, dat er door rechtstreekse onderhandelingen met de Sowjet-Unie iets kan worden be reikt. De slotverklaring, die donderdag in de Britse hoofdstad werd uitgege ven, noemde de bondskanselier „een meesterstuk van diplomatie". Er stond absoluut niets in, behalve de verklaring dat men het niet eens was geworden. EURATOM EN EUROMARKT Zes Westeuropese landen waaron der Nederland, hebben gisteren te Brussel stoutmoedige plannen voor de oprichting van een „pool" van kernenergiebronnen en een gemeen schappelijke economische markt be kendgemaakt. Deze plannen, die Europa in staat moeten stellen, het wat betreft de atoomontwikkeling op te nemen met Rusland en Amerika en de handels- beperkende maatregelen als quota's, tarieven en douanerechten op te hef fen, zijn reeds voorgelegd aan de re geringen van Frankrijk, West-Duits land, Italië en de Benelux. De plannnen, bekend als „Eura tom", en „Euromarkt", zullen volgen- Vluchtelingen neergeschoten Hongaarse grenswachten openden gisteren met machinegeweren hettuig gered, vuur op een tractor met vier jongelui, die in volle vaart op de Oostenrijkse grens afreed. de maand in Parijs door de zes mi nisters van Buitenlandse Zaken in een ontwerpovereenkomst worden omgezet. „Euratom" zal open staan voor alle Europese naties en de des kundigen drongen vooral aan op een nauwe binding met Engeland. Wat het miljarden guldens omvat tende „Euromarkt"-plan betreft spre ken de deskundigen de hoop uit, dat met de uitvoering daarvan in januari vólgend jaar zal begonnen kunnen worden. De uitvoering zal zich in drie stadia over vier jaar uitstrekken. Volgens minister Beyen heeft de Nederlandse regering weliswaar ze kere bezwaren tegen enkele aspec ten van het plan voor een gemeen schappelijke Europese markt, zoals dat door de Brusselse commissie van deskundigen is ontwikkeld, maar verheugt het haar dat in die opzet in elk geval het supranationaal element aanwezig is. Ook toevallig! Door een bijzonder toeval heeft een duikboot vrijdag een hefschroefvlieg- W-Dllifclarar] Wil 1*11QÏ! Duitsland ernstig getroffen. Daar 1 ïyUUMana Wil rust in Duitslaild als een feestdag NEDERLAND WIL RIJDEN Drie van de jongelui sloegen ge troffen van de tractor af. De vierde, de bestuurder, ontkwam over de Oostenrijkse grens. De grenswachten gaven zich niet de tijd, de vluchte lingen te sommeren halt te houden. Het vaartuig kwam dertig mijl uit de kust bij Florida boven water, juist op het ogenblik dat een hef- schroefvliegtuig zich in moeilijkhe den bevond. Even voordat het vlieg tuig in zee terecht zou komen, kon de piloot het toestel neerzetten op de duikboot, die onmiddellijk koers zette naar een haven. Met ingang van 1 mei a~s. is het in West-Duitsland verboden op zon- en feestdagen op de weg te komen met vrachtauto's waarvan het totaal ge laden gewicht VA ton of meer be draagt. Naar aanleiding van dit ver bod heeft de algemene verladers- en eigen vervoerderorganisatie (EVO) het ministerie van Verkeer en Water staat met klem verzocht bij de West- Duitse regering aan te dringen op ont heffing van deze maatregel voor be paalde Nederlandse transporten over de weg, zoals transporten van beder felijke waren, spoedeisende transpor ten zoals de proviandering van zee schepen, machinevervoer voor pro- duktebedrijven en transitovervoer. Eveneens wordt gevraagd onthef fing te bewerkstelligen voor Neder landse vrachtwagens die leeg uit West-Duitsland terugkeren. Vooral de export van groenten en fruit, waarvan het seizoen voor de deur staat, en de export van vis, worden door dit zondags-rijverbod in West mei in geldt, zal die dag het vrachtautover keer in West-Duitsland reeds stillig gen. Lokaas voor de socialisten President Wilhelm Pieck van Oost- Duitsland heeft nu ook „een aantal gevangenen", die veroordeeld zijn wegens spionnage voor West-Duits land en andere buitenlandse mogend heden, gepardoneerd. Het ministerie van binnenlandse zaken verklaarde, dat het mensen betreft „die beweren tot de sociaal democratische partij te behoren". Zij zijn losgelaten, wordt hier aan toe gevoegd, als bijdrage voor de ver mindering van de spanning en in de hoop .dat de sociaal-democraten zich in de toekomst zullen onthou den van „misdadige spionnage-acti- viteiten". Eergisteren werden reeds 786 Oostdüitse gevangenen gepardoneerd. Het Bisdom voor zijn Bisschop De benoeming van Deken M. A. Jansen tot eerste bisschop van Rot terdam is ongetwijfeld door de ka tholieken van het dekenaat Leiden met grote vreugde ontvangen en die vreugde heeft zich o.m. geuit in een hartelijke afscheidshulde en een fi nancieel offer. Mgr. M. A. Jansen woont thans Rotterdam en zijn zielzorg strekt zich nu veel verder uit dan het dekenaat Leiden. Mgr. Jansen kan nu spreken over zijn diocesanen en deze over hun bisschop. Maar deze bisschop is nog ergens „inwonend" en wacht op het ogenblik, dat voor hem een woning, een eigen huis, beschikbaar zal ko men. De katholieken van het bisdom Rotterdam weten, dat er nu een actie wordt gevoerd, om de bisschop een woning te verschaffen overeenkom- MONUMENT VOOR T GRAF VAN WIJLEN KARDINAAL DE JONG stig de waardigheid van diens hoge ambt. En zij weten ook, dat daarvoor een offer wordt gevraagd. Het Diocesaan Comité, onder pre sidium van Z.Exc. mr. J, R. H. van Schaik, is thans doende, om alle krachten, die nodig zijn om de bis schoppelijke behuizing te verzorgen, te coördineren. Die behuizing is een erezaak voor het bisdom, dat met dat van Haar- lehi als een der moeilijkste van de Nederlandse kerkprovincie wordt be schouwd, omdat het grotendeels de Randstad Holland beslaat. De grote steden des lands vormen er een welhaast aaneengesloten ke ten. Hier is het probleem der onker kelijkheid het nijpendst en hoorden wij dezer dagen niet een protestants predikant de vestiging'van het nieu we bisdom te Rotterdam een moedige daad noemen, omdat de Bisschop zich zal vestigen „midden in de nood?" Die nood oplossen is een apostoli sche noodzaak en aan die oplossing medewerken is een ereplicht voor elke katholiek van het bisdom Rot terdam. Een middel daartoe is: de bisschop de middelen te verschaffen om in de bisschopsstad een apparaat op te bouwen, dat het centrum moet zijn van zijn apostolisch werk. Geen katholiek mag hierbij achter blijven en ieder naar vermogen zal willen bijdragen tot het diocesaan ge schenk voor hun bisschop. Stortingen kunnen geschieden op de rekening van de Nederlandse Cre- dietbank N.V., Lange Vijverberg 16, 's Gravenhage, postgiro 80290. Met vermelding „Voor de Bisschop" komt elke storting aan het goede adres. De heer mr. L. E. A. Minderop, directeur van genoemde bank, is penningmees ter van het Diocesaan Comité. Het muziekkorps van de beroemde Engelse Horse Guards heeft in Vene tië een concert gegeven. We zien de band hier tijdens de parade door de kanalen stad op het St. Marcusplein. Gestoken in hun fraaie uniformen trokken de mannen hoewel zij niet te paard waren veel belangstelling van toeristen en inwoners van Venetië. Novene voor mgr. M. A. Jansen Mgr. M. A. Jansen heeft een schrij ven gericht aan de geestelijkheid in het bisdom Rotterdam, waarin hij de pastoors verzoekt om met de pa rochianen een novene te houden, die tot aan zijn bisschopswijding op 8 mei duren zal. Mgr. Jansen, die morgen in retrai te gaat, geeft toestemming om op een avond tijdens de novene een avondmis op te dragen en geduren de een of meer dagen het H. Sacra ment uit te stellen. De novene zal morgen beginnen. Maandag, 30 april, Konin ginnedag, zal De Leidse Cou rant niet verschijnen. DE DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. Duitsers eeVes om te ont-irnt ^s.aarvoorhe7^r„„s;'de;ruit"«7z«^^kiS JEStaJEhhssS"r«: houden- 1 'tooid met het uit brons gegoten wapen van de overleden kerkvorst. leBteen we,ke 's gt Niet veel warmer Tussen een hogedrukgebied op de Atlantische Oceaan en een lagedruk gebied bij 'de Alpen blijven Noorde lijke winden koude lucht aanvoeren. Terwijl de luchtdruk op de Britse eilanden wat is gestegen, daalden de barometers ten oosten van ons land, waardoor, de noordelijke wind iets toenam. Het stijggebied van de lucht druk verplaatst zich nu van Enge land naar' Frankrijk. Dit heeft 'tot gevolg, dat de wind iets gaat krim pen, zodat gedurende het week-ein- de de luchtaanvoer blijft plaats vin- len over de Noordzee. In verband daarmee is geen belangrijke tempe ratuurstijging te verwachten. Sa menhangend met het lagedrukgebied bij de Alpen komen er in West-Euro pa enkele regenzones voor, die zich in langzaam tempo verplaatsen. In verband daarmee b'ijft de kans be staan, dat er hier of daar wat regen zal vallen. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te s 11.15 uur). 5 WEINIG VERANDERING. Tamelijk veel bewolking met 2 op enkele plaatsen wat lichte J 2 regen. Matige tot vrij krachtige 2 noordelijke wind. Weinig ver- andering in temperatuur. 29 April zon op 5.16, onder 20.03; maan op onder 7.58. 30 April zon op 5.14, onder 20.05; maan op 0.32, onder 8.56. 1 Mei zon op 5.13, onder 20.07; maan op 1.06, onder 9.58. Hoogwaterstanden 29 April v.m. 5.55; n.m. 6.20. 30 April v.m. 6.30; n.m. 6.50. Het weer in Europa 5 gr. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN ROME onbew. nevel regen regen onbew. onbew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. nevel zwaar bew. regen zwaar bew. nevel onbew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. regen half bew. Korreltje

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1