Boven op de Leiden Hooglandse kerk lijkt zo gemoedelijk Dr. We'cker, 10e Leidse eredoctor, gepromoveerd Peperbus van Hartebrug naast soepkom van De Burcht Chirurg, die van hobby een wetenschap maakte Haags Vrijheidsbeeld kwam horizontaal Leiden binnen ZATERDAG 28 APRIL 1956 DE LEIDSE COD NT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Zó overwint u in een half uur een complex „Wanneer is de Hooglandse kerk Vanaf het hoogste steigerplateau, 30 klaar?"' De mensen, die aan het herstel van dit machtige brok baksteen bezig zijn, maken er zich schijnbaar helemaal :iiet druk over. Zij werken gtwoon door. zoals ze in vroegere eeuwen steen op steen stapelden tot er een kathedraal over eind stond. Daarin verschillen deze lieden van de journalist, die rusteloos onder aan de bouwsteiger staat te draaien en inlichtingen wenst. Voor de krant. Gaat u zelf maar eens kijken, zegt de uitvoerder en als de moedige cou rantier met bevende benen en strak voor zich kijkend eindelijk het hoog ste plankier heeft bereikt, ziet hij Leiden aan zijn voeten liggen. Achter hem kruipen enige leidekkers als muizen het hoge dak van de kerk op en af. De eerste opwelling van iemand, die deze hoogte heeft bereikt is: „Kom, we gaan maar weer eens naar beneden". Hij laat zich op zijn knieën glijden en loert met één oog over dc rand. „Tjoek". Aldus men wij de „scheut" te moe ten beschrijven, die van de maag naar dc hartstreek glijdt, als men zich in de hoogte heeft vergist. Maar alles went en Leiden ziet er zo ongevaarlijk uit op deze hoogte. De peperbus van de Hartebrug staat gemoedelijk naast de soepkom van De Eurcht, die zowaar in het bleke zonnetje een burgerlijk goud randje heeft gekregen. Recht omlaag. Recht omlaag is de wereld won derlijk en zelfs lachwekkend. De voorbijgangers zien er uit als hoofden, die op twee benen worden voortgesehoven. Alle stervelingen zijn bolletjes met een driehoekje er voor. Mensen, die aan een minder waardigheidscomplex lijden, zouden op vijftig meter hoogte hun eerste lessen moeten hebben De leraar zegt omïaag wijzend: ziet u dat bolletje dat als het ware op twee inktvisarmen voortglijdt. Dat is uw directeur, waar u ten on rechte zo voor siddert. Gooi maar eens een paar zandkorrels op zijn hoofd. Weet u wat de tweede nog veel interessantere gewaarwording is, die zich 'boven op de Hooglandse kerk van u meester maakt: dat de klok een eeuw of zes is teruggezet. Daar alléén al voor zou heel Leiden, of tenminste „Oud-Leiden", de honderd en zoveel treden van de houten lad ders tegen de gevel van de Hoogland se kerk moeten beklimmen. Het is een wonderlijke gemoedstoestand ö?ar hoog tussen de puntmutsjes van de toren in, waar de wind een ge heel eigen melcdie fluit. Je zou verwachten, oat de acroba ten tegen het dak in fraaie middel- Nederlandse volzinnen koutten over de wankele reputatie van bouwmees ter en de schelmerijen van de „Stads- fabriek. En in deze geest: „Ei, ei, schouwt eens neerwaarts, daer gaet het wijf van den schout ter markte, zij gelijkt een admiraals schip met alles zeilen te loevert". Gladdekkers. „Daar komt ie an, Jan, zegt de twintigste eeuwse leidekker tegen zijn kameraad, die schrijlings boven op de nok van het dek zit, en tiy meter hoog, lijkt zelfs de Burcht niet meer dan een kan met een kar telrand. Op de achtergrond de Hartebrugkerk. stuurt een mandje met spijker om hoog. „Gladdekkers", is eigenlijk een veel toepasselijker naam voor deze kunstenaars in het verticale vlak en we maken plichtmatig een notitie. De maagdelijke bloknoot herin nert ons aan onze verheven zending. „Wat doet u daar meneer", zo zet ten wij het onderhoud in met de hóóggeplaatste kunstemaker. Een megafoon was in deze wijde ruimte geen overbodige luxe geweest. Na driemaal crescendo roepen heeft onze vriendelijke informatie het ka rakter van een barse vermaning aan1 genomen. Dan komt er reactie. Eén van de lieden keert zich in een zeer moei lijke stand achterom. „Riep u?" Nog jaren. fluisteren we: „Dag heren". „Dag hoor"! Het lijkt wel een spreekkoor. Je moet het even wé ten. Beneden horen we van de uitvoer der, (die een hekel heeft aan ver slaggevers op het werk: „Daar heb ben we al wat ellende mee gehad!"), dat de totale restauratie nog jaren kan duren. Dat noteren wij nog even en vóór iwij het hek rond het bouwwerk ver laten schrijven we daar nog onder: „Hooglandse kerk hoger dan men denkt". Een schrale oogst voor iemand, die van plan was een soliede reportage (zo een waar je iets van mééneemt) te schrijven. Maar de foto's zijn gelukkig niet zo bibberig uitgevallen, als men van een man met hoogtevrees zou ver wachten. Kijkt u zelf maar. De pinakels boven de vensters wor den omzichtig naar beneden ge bracht en opnieuw bewerkt. De mees te ornamenten dateren van de restauratie in 1870. (Foto: „De Leidse Courant"). het college van curatoren van de Leidse universiteit, alsmede vele Am- We gebaarden naar iets, want er i sterdamse collegae van de promo- was* o.i. groot gevaar dat deze me-1 vendus, is gistermiddag in het groot neer in de rubriek „gemengde berioh- auditorium van de universiteit te ten" zal terecht komen. Leiden de ere-promotie geschied tot Een zeer eenzijdig onderhoud, datdoctor in de letteren en wijsbegeer- we als volgt aan de trouwe bloknootte van dr A. Welcker, rustend chi- toevertrouwen: „Nijvere gladdek- j ru*<dl te Amsterdam, kers verrichten zwijgzaam hun moei-' "Is promotor trad op prof. dr H. lijke arbeid" van de Waal, hoogleraar in de kunst- Even later giert er een lacihorkaan geschiedenis en directeur van het over het hele dak. Het komt uit alle In tegenwoordigheid van vele Ie-1 Leidse eredoctor onder de titel „De den van de academische senaat en herkenning van het niet eerder ge ziene". rijksprentenkabinet. Prof. Van de Waal hield zijn toe spraak tot de tiende in leven zijnde hoeken en nissen. Er schijnt iemand een géslaagde mop gefluisterd te heb ben. sport van de^ hoogstePladder°zetten Als AJp:nisten klimmen de leidekkers "iet. eerder geziene*' aan enkele van sporr van ae noogsie laaaer zeiten de in de promotiebul genoemde ar tegen het steile dak op. Nadat dr Welcker de kappa was omgehangen en de bul was uitgereikt dankte hij met een enkel woord voor de zeer hoge onderscheiding, die hem ten deel was gevallen voor de ar beid, die hij geheel vrijwillig naast zijn hoofdberoep had verricht. Na afloop van de promotie, die werd ingeleid en gesloten door de rector magnificus, prof dr A. E. van Arkel, werd in het academiegebouw een druk bezochte receptie gehou den. De promotor herinnerde in zijn rede over „De herkenning van het GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL. In verband met de Koninginnedag zal op maandag 30 april a.s. geen huis vuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te plaat sen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op maan dag worden bediend, zal nu plaats vinden op donderdag 3 mei e.k. De directeur Gem. Reinigings- en On tsimettingsdienst. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie en de bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven alsmede het gemeente lijk badhuis, behoudens het hierna vermelde, op maandag 30 april en op zaterdag 5 mei a.s., de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zym. Op zaterdag 5 mei zal het bureau van de burgerlijke stand voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden geopend zijn van 910 uur. Het stedelijk museum „De Laken hal" zal op 30 april van 13 tot 16 uur en op 5 mei van 10 tot 17 uur geopend zijn. UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputee^ de Staten der provincie Zuid-Holland hebben goedgekeurd, bij besluit van 17 april 1956, G.S. no. 184, het bij raadsbesluit van 23 januari 1956, no. 17, vastgestelde partiële uitbrei dingsplan „Leiden, Voorsohoterweg, Trekvliet", met betrekking tot gron den, gelegen tussen de Voorsohoter weg, de Trekvliet en de Korte Vliet, met bijbehorende bebouwingsvoor- I schriften, zulks met intrekking van I een gedeelte van het partiële uitbrei dingsplan „LeidenZuidwest" van I' 26 januari 1948, zoals dit sedert is gewijzigd. Het goedgekeurde plan c.a. ligt voor een ieder ter inzage ter gemeentese- moderne grafiek bijeen, een verza- menijk van ettelijke duizenden stuks, waarin het werk der meest contem- aMeltaTopënbm"'Welken poraine prent-kunstenaarscompleet (StadhuiSi kame? „ft. Leiden, 28 april 1956 vertegenwoordigd was, aldus spre ker. Omstreeks 1928 volgden de eer ste aankopen van tekeningen. Weldra verschenen nu ook de eer ste kunsthistorische artikelen, die zich volgens spreker vooral onder scheiden door een combinatie van strijlkritisch kennerschap met het vermogen tot interpreatie van histo rische bronnen. ALGEMENE BOND VAN OUDEN VAN DAGEN. De afdeling Leiden van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen hield een druk bezochte ledenverga dering in het Sociëteitsgebouw aan de Pieterskerkgracht. De voorzitter, de heer J. G. v. d. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Wethouder-loco-Burgemeester. van Noordwijk 250, het gemeente bestuur vari Leiden heeft hierover nog geen beslissing genomen, doch hij had het vertrouwen dat dit ook spoedig zou volgen. Verder werd de propaganda be sproken, en werd besproken het wer ven van donateurs, en werd de wen selijkheid uitgesproken ook een ver zoek tot de verschillende onderne mingen te richten, omdat vele van hun oud-personeelsleden lid zijn van de Bond van Ouden van Dagen, de Zeeuw, opende deze vergadering en afdeling met een jaarlijkse bijdrage herdacht het overlijden van 2 be stuurders der afdeling en een oud bestuurder. Hierna gaf hij een overzicht van de verrichtingen en sprak zijn vreugde te steunen. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer Verra, die als lid en bestuurder bedankt had, als secretaris gekozen de heer H. van uit over de groei van het ledental derDuuren, Vliet 34, en in de plaats van afdeling, dat de 600 ruimschoots is mevrouw van den Berg, die als lid gepasseerd, waarna de penningmees ter een overzicht gaf van de finan ciële toestand der afdeling. Hierna gewaagde de voorzitter van de medewerking die de afdelin gen van de bond van Ouden van Da gen in diverse gemeenten, hebben van en penningmeesteres had bedankt, gekozen de heer B. Weeda. Verder werden als nieuw bestuurder gekozen, de heer B. A. Bink, de heer H. Was senaar en mevr. Luitjes. Als afgevaardigde naar de alge mene vergadering van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, die ge- de gemeentebesturen, zo geeft het houden wordt op 16 en 17 mei te gemeentebestuur van Groningen aan Amsterdam werd de voorzitter aan- de Bond van Ouden van Dagen een gewezen. jaarlijks bedrag van 1000, en van Hierna sloot de voorzitter deze zeer Vlissingen een bedrag van 750, en geanimeerde vergadering. i de in de promotiebul genoemde ar gumenten voor de verlening' van dit eredoctoraat. Dr Welcker bracht tussen 1915 en 1930 een zeer respectabele collectie Zilveren jubileum bij K. 0. Laboratorium Dinsdag 1 mei a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer H. Kuipers, hoofdtechnicus in het Kamerlingh J Onnes Laboratorium en leraar in het glas instrumentmaken aan de Leid- se Instrumentmakersschool, werd be- noemd tot technicus le klas van het laboratorium. Ongeveer twee jaar later volgde hij de heer F. O. H. W. Kesselring te vens op als leraar in het glasblazen. In deze functie heeft hij zich, onder meer door de jaarlijkse examens in dit vak, waarbij hij steeds een zeer belangrijke rol vervult, langzamer hand een centrale positie verworven in de Nederlandse glasblazerswereld. In dit verband mag hier o.a. wor den herinnerd aan het, samen met de heren De Haan en Zirkztee uitge geven boek „Glas", waarin hij het glas instrumentmaken -■ behandelt. Vele zijn de soms zeer gecompliceer de glazen instrumenten, welke de heer Kuipers in de afgelopen 25 jaar ten behoeve van het wetenschappelijk j onderzoek in het laboratorium heeft Het beeld werd voorover de Koe- Lei.ïse kunstgieterij Stöxeni vervaardigd en vele leerlingen dan-1 heeft gistermiddag het vrijheids- nestoeg ingebracht,~ovwein<T gezet ken aan hem hun vorming in dit zo beeld van het Plein 1813 te Den Haag en vervolgens op het terrein van de mooie en ook zo moeilijke vak. La- binnen gehaald. Zoals men weet is kunstgieterij gedeponeerd. Het was deze kunstgieterij bezig met het her- een transport dat heel wat voeten in stel van dit Haagse monument, dat in I aarde had. Het beeld zal in gedeelten galvaro-pla'-tiek werd uitgevoerd enl opnieuw worden gegoten. g«heel versleten is. boratorium en school hopen nog vele jaren van de grote bekwaamheid van de jubilaris, die op 1 mei afwezig Izal zijn, te kunnen profiteren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 13