Leimuiden nam hartelijk afscheid van burgemeester Bakhuizen Warmond nam afscheid van zijn zeer geziene gemeente-secretaris Huis aan de Vliet brandde uit Voor hou ter s zijn 't beste af" VRIJDAG 27 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 LEIDEN Diploma-uitreiking lagere landbouwschool Gistermorgen werd tijdens de pu blieke eindles van de Lagere Land bouwschool in de receptiekamer van de Stadsgehoorzaal het diploma uit gereikt aan een negental jonge boe ren. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer J. C. van Schaik, dat het bereikte resultaat niet alleen belangrijk was voor de jongens en him ouders maar ook voor de land bouw in het algemeen en in het bij zonder voor Rijnland. De leerlingen vertelden in het kort iets over de landbouw en vee teelt, opdat de aanwezigen konden horen )yat ze in vier jaar op school •geleerd hadden. Het hoofd der school, de heer Duursma en enkele aanwe zigen stelden vragen. Vervolgens werden die diploma's uitgereikt door ir. Luyendijlc van de commissie van toezicht. De heer Van der Velde van de Hollandse Mij. van Landbouw overhandigde de beste leerling, G. Alkemare, een boekwerk. J. den Haan hield namens de leer lingen een korte toespraak, waarin hij de heer Duursma en de heer Krijgsman dankte voor hetgeen ze hadden geleerd. De namen van de geslaagden zijn: 1. G. Alkemade, Wassenaar; 2. A Binnendijk, Wasse naar; 3. J. den Haan, Leidschendam; 4. H. Jansze, Voorhout; 5. Joh. Krie- ge, Wassenaar; 6. W. Sdhalkers, Zoe terwoude; 7. S. van der Stoel, Was senaar; 8. Fl. Wassenaar, Voorscho ten; 9. A. Westgeest, Zoeterwoude. Tijdens een buitengewone raads vergadering, die gisterenmiddag werd gehouden in café Sneeboer, heeft burgemeester J. A. Bakhuizen, aan de vooravond van zijn 65ste ver jaardag, afscheid genomen van Lei muiden, waar hij 34 jaar heeft ge werkt,,'t Is moeilijk om afscheid te nemen", zei de burgemeester in zijn laatste toespraak tot de raad en de genodigden, maar een pleister op de- ze wond zal ongetwijfeld geweest i zijn de vele woorden van erkente-1 lijkheid en vriendschap, welke hem werden toegesproken. Nadat burgemeester Bakhuizen I met zijn vrouw, schoonzoon en drie kleinkinderen de zaal was binnen geleid, las de gemeente-secretaris het eervol ontslag voor. De scheidende burgemeester dank te vervolgens voor de medewerking, welke hij steeds mocht ondervinden en richtte daarbij een speciaal woord tot ieder van de ambtenaren, in het bijzonder tot de heer De Ren, die als j volontair bij hem kwam en opklom tot gemeente-secretaris. Spreker haalde enkele herinneringen op uit de tijd, dat zij samen de gehele ge meente-administratie deden. Erkentelijk toonde de scheidende zich voor het feit, dat men hem in de gelegenheid heeft gesteld, om in Leimuiden te kunnen blijven wonen. Sommigen van mijn collega's zullen misschien afkeurend 't hoofd schud den, aldus de burgemeester, maar na een 34-jarige ambtsperiode ben ik zó met het dorp vergroeid, dat heen gaan te moeilijk zou zijn. Wel wil ik benadrukken, dat ik mij ervan be wust ben, dat ik straks niet meer de eerste burger zal zijn. Grote dankbaarheid. Wethouder Buijkse zeide, dat raad en college vervuld zyn van erkente lijkheid, voor hetgeen burgemeester Bakhuizen heeft gedaan- Ik denk hierbij speciaal, zo vervolgde spre? ker aan de bouw van een raadhuis, de electrificatie van enkele gemeen te-delen, de drinkwatervoorziening, de scholenbouw en heel speciaal aan de bestrijding van de woningnood. In de laatste 8 jaar heeft Leimuiden on geveer 100 woningen gebouwd en dat is niet gering voor zo'n kleine gemeente. De heer De Ren dankte namens het secretarie-personeel voor de pret tige wijze van werken en wees er nadrukkelijk op, dat de kleine ge schillen, welke zich voordeden, steeds rechtvaardig werden opgelost. Spraakwaterval. Hierna volgde een spraakwaterval, veroorzaakt door vele sprekers, die uit hoofde van de een of andere functie, een af scheids woordje wilden spreken. Burgemeester Witscheij van Al phen, die de kring Rijnstreek van burgemeesters vertegenwoordigde, maakte het kort. „We zullen je mis sen in de kring om de prettige sfeer, dia er van je uitging, maar afscheid nemen zal de kring binnenkort doen tijdens een .etentje in Avifauna". De heer Verheij v. Wijk stelde in het licht het belangrijke pioniers werk, dat burgemeester Bakhuizen heeft verricht voor het Rijnlands Borgstellingsfonds. Deze spreker liet zijn woorden vergezeld gaan van een grote sierkist met sigaren. De heer Kraak Steeman herinnerde aan de verdiensten van de scheiden de bij het opruimen van moeilijk heden voor de autobusdiensten. Ds. T. Kruijne dankte namens het hervormde deel van de burgerij voor de prettige herinneringen, die de burgemeester achterlaat. Mr. Taat, wethouder van Boskoop, sprak enkele woorden namens de burgemeester, die hij vertegenwoor digde en de directeur van de Vlees keuringsdienst, kring Alphen, de heer M. Karsemeijer, legde de nadruk op het menselijke element, dat de bur gemeester steeds in het ambtelijke contact wist te brengen. Burgemeester jhr. Sandberg van Boelen6 sprak een dankwoord voor de Kring Haarlemmermeer, die steeds heeft geprofiteerd van de adviezen en genoten heeft van de humor van de burgemeester. De heer Spitzen, een oud-ambte naar van cïe gemeente, vertelde hoe de jonge ambtenaren zich tijdens de Afscheidsgeschenk. Ds. Oosterhoff vertolkte de waar dering van de gereformeerde bur gers en drs. Vermeulen, districtscom mandant van de rijkspolitie, schetste de burgemeester als iemand die wist te geven en te nemen. Adjudant De Bil dankte namens de groep en bood een foto aan van het politiecorps en de reserve rijks politie. De heer Broere schonk een gou den speldje van V.V. als waardering van de afdeling Veilig Verkeer. Namens het comité van afscheid sprak de heer Ph. Muijs de burge meester toe en liet hem het prachti ge geschenk zien. Want aan het eind van zijn toespraak werd het gordijn weggetrokken van het toneel en stond daar een prachtige radio-gra- mofooncombinatie. De heer J. A. v. d. Meer bood een bedrag aan voor de aankoop van platen. Burgemeester Bakhuizen dankte voor de vriendelijke woorden en de cadeaux. Direct na deze bijeenkomst, die ongeveer 3 uur duurde, begon een druk bezochte receptie, tijdens welke de burgerij afscheid nam. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht de heer J. Y. Groeneveld te Den Haag. Geslaagd voor het cand.ex. Klas sieke taal- en letterkunde mej. L. C. de Bruijne te Den Haag en de heer A. C. Haak te Rotterdam. Geslaagde voor het doct.ex. Klas- sieeke taal- en letterkunde mej. L. I. Heintz te Voorburg. Van der WERFF HUBRECHT Indonesische Specialitten sinds 1899 Beursbericht no 159 is verschenen Scheepswerf „DE KLOP" Terwijl de bejaarde heer Segaar en zijn vrouw niet huis waren in hun huisje aan de Vliet 42, vatte van morgen een petroleumkachel in de benedenverdieping vlam. (Advertentie) I Mevrouw Segaar was even naar Gisteravond vond in hotel de Stad Rome te Warmond een buitengewo ne zitting plaats van de raad, welke vergadering speciaal was belegd voor het afscheid van gemeente-secretaris, de heer P. M. F. Smolders die met ingang van 1 mei 1956 is benoemd tot burgemeester van Voorhout. Voor deze bijeenkomst bestond van de zij de van het publiek enorme belang stelling en vele wereldlijke en gees telijke autoriteien waren hierbij te genwoordig, benevens afgevaardig den van praktisch alle in deze ge meente bestaande instellingen en verenigingen op kerkelijk, sociaal en cultureel gebied. Nadat de voorzitter, burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend sprak hij de secretaris en tevens zijr^ aanstaande collega toe. Spreker zei, dat de raad het wen- selijK aontte £.:n 't -ihaenigaan van de secretaris bijzondere aandacht te be steden. Bpvendaen heeft het college van b. en w. als vertegenwoordiger van de gemeenteraad gemeend, om voor deze buitengewone raadsverga dering uit te nodigen al degenen, die in deze gemeente een bijzondere plaats innemen en ook hen, die op enigerlei wijze met u of met uw echtgenote hebben samengewerkt. Vooral onder deze laatste groep zijn er heel wat, want zowel op maat schappelijk, cultureel en sociaal ter rein zijt gij beiden werkzaam ge weest. In dit vei'band mag ik noe men: de R.K. Muziek- en Toneelver eniging „St. Matthias", de woning stichting „Warmunda" de commissie tot viering van de verjaardag van H. M. de Koningin, de kinder- en volksspelen, het college van regen ten van Hi ui ze „St. Liomina" het co mité tot stichting van een RJC. Ver enigingsgebouw, de vereniging voor Kankerbestrijding Koningin Wilhel- mina, het comité voor uitzending naar buiten van het invalide kind, de plaatselijke commissie steun wet tig gezag, de R.K. Vrouwenbeweging en het diames collecte comité van het Ned. Rode Kruis. Ik ben er van overtuigd, dat meer dere vertegenwoordigers van deze instellingen straks nog wel een -fooord van dank tot u willen spreken. Als burgemeester heb ik praktisch dagelijks met u contact gehad. Tien jaren hebben wij gezamelijk getracht naar beste weten en kunnen de be langen van de gemeente Warmond te dienen. Wij hebben ieder in onze eigen functie elkaar geholpen, gesti muleerd én misschien ook wel eens geremd. Daaruit is vanzelf gegroeid een respect en waardering voor el kanders werk en persoon. Betrekke lijk van nabij hebben wij lief en leed van elkaar in die jaren gezien en uitgewisseld. In de afgelopen 10 ja ren is er ter gemeente secretarie veel veranderd en enorm veel werk ver zet. Om dit laatste goed te kunnen beoordelen, moet men dat van nabij persoonlijk meemaken. Ik stel het op prijs om te verklaren, dat er nu en in deaf gelopen 10 jaren op het gemeentehuis in Warmond over het algemeen hard, zeer hard is gewerkt. De veelzijdige striictuur van War mond, alsmede haar ligging bren gen naar verhouding veel meer werk met zich mede, als de meeste ande re gemeenten. Ik dank u thans in het openbaar voor de bijzondere aange name wijze waarop u met my hebt samengewerkt. Ik geloof dat het veelvuldig overleg in grote en klei ne zaken alsmede het vertrouwen in elkaar de belangrijke factoren zijn geweest voor vruchtdragend werk. Als voorzitter van het collége van b. en w. dank ik u voor het werk, dat u hebt gedaan, bestaande uit voorbereidend, toelichtend, advise rend en ten slotte uitwerkend en uitvoerend werk. Als voorzitter dank ik u evenzeer .van harte. Een enkele maal is het wel eens nodig om de achtergrond van zuiver administratieve zaken nader toe te lichten. Wanneer u dat gevraagd werd, hebt u dat steeds uit stekend gedaan. Ook de voorberei dingen der raadsvergaderingen en het uitwerken van raadsbesluiten gebeurde op het gemeentehuis op de juiste wijze. De secretarie van Warmond heeft op de Provinciale Griffie een goede naam en dat is voor een groot deel aan u te danken. Vier weken geleden gonsde het in Warmond van het laatste nieuws: de heer Smolders is burgemeester van Voorhout geworden. Onze gevoelens waren gemengd. Men verheugde zich over uw promotie, anderzijds voelde men met teleurstelling dat uw be noeming zou betekenen uw heen gaan uit Warmond. Ook als voorzit ter van het afschei^scomité uit de burgerij heb ik u iets te zeggen. En dat is, dat geheel Warmond u en ook uw echtgenote dankt voor alles, wat u óók in uw vrije tijd hebt gedaan voor de Warmondse belangen. De bevolking van Warmond heeft ge meend u ook een stoffelijk blijk van waardering te moeten aanbieden en het hiervoor in het leven geroepen comité biedt u dan ook namens de ingezetenen een bureau en bureau stoel aan en hetgeen daar zo al bij behoort. Namens Warmonds burgerij wens ik u alle goeds toe in uw nieuwe ambt. Ook mevr. Smolders vergezel len onze beste wensen. Andere sprekers. Wethouder J. Dekker, mede spre kende namens de Protestant Chris telijke raadsfractie, sluit zich gaarne aan bij de woorden van de burge meester. Spreker heeft het vóorrecht gehad bijna 10 jaren met de heer Smolders te mogen samenwerken en deze samenwerking is steeds geweest van de meest aangename en prettige aard. U was altijd gelijk gestemd, hetgeen het werk zeer ten goede kwam. Zy die thans het best ci zijn, aldus spreker, zijn de Voorhouters. Ook wethouder Vergeer wees op de evenwichtigheid van de persoon van de heer Smolders. Sprekende namens de R.K. raads fractie en het bestuur van de Wo ningstichting „Warmunda" bracht de heer Van Vliet de secretaris dank voor de steun die hij steeds aan de raadsleden heeft verleend, waardoor hun taak zeer vergemakkelijkt werd. Hij wenste de heer Smolders in zijn nieuwe functie veel geluk en voor spoed toe. Ook de heer Van BI adel bradht de heer Smolders dank voor de wijze waarop hij steeds bereid was de raadsleden van advies te dienen, waardoor een juister beeld verkre gen werd in de aan de orde zijnde zaken. Na de plechtige buitengewone zit ting werd het woord gevoerd door de pastoor namens het regenten-col lege van huize „St. Liduina", door de heer de Vroomen namens de R.K. Muziekvereniging „St. Matthias" en de afdeling Warmond van de Ko ninklijke Vereniging voor Bloembol lencultuur, welke laatste vereniging tevens zorg had gedragen voor de vele bloemen die de vergaderzaal sierden. Namens St. Matthias'bood hij de heer Smolders als blijvende herinnering een zilveren asbak aan. Namens de Kerkeraad van de Ned. Hervormde gemeente en het bestuur van de School met de Bijbel werd het woord gevoerd' door Ds. Dr. J. Zandee die een woord van dank bracht voor de medewerking, die deze instellingen steeds van de heer Smolders hebben mogen ondervin den. Protestant Warmond, aldus spr., heeft respect en eerbied voor de ob jectiviteit waarmede u steeds te werk bent gegaan. Namens de R.K. Vrouwenbewe ging sprak mevrouw Meskers, die dank bracht aan mevr. Smolders voor het vele werk. dat zij als pre sidente dezer vereniging heeft ge daan en welke toesoraak eveneens werd" gevolgd met het aanbieden van een geschenk. Dankwoord. De oud-wethouders, de heren Alb. Oudshoorn en C. Zwetsloot, huldig den de nieuwe burgemeester vcor al les wat hy in het belang der gemeen te heeft gedaan. Het woord was hier na aan de heer Smolders. Hy bracht dank aan de burgemeester, de wet houders en de raadsleden, die het mogelijk hebben gemaakt om in een buitengewone zitting afscheid van de gemeente te kunnen nemen. Spr. vertrouwde er op dat men het hem niet kwalijk zou nemen, indien hij een winkel om de hoek. Ook de bovenburen waren niet thuis. Het gevolg was, dat het vuur snel om zich heen kon grijpen, zonder dat er iets aan gedaan werd. Om elf uur ontdekten enige stratenmakers aan de overkant van de Vliet de brand. De vlammen sloegen uit het raam van de benedenverdieping, er ont wikkelden zich dikke rookwolken. De ijlings gealarmeerde brand weer was spoedig ter plaatse. Zij be streed het vuur met de nevelspuit. Zij Jzon echter niet verhinderen, dat de benedenverdieping geheel uit brandde. Het huis van de bovenver dieping, waar een gehuwde dochter van de heer Segaar woont, liep enige vuur- en watersohade op. De petroleumkachel was er een van hel type, waarin de petroleum van het tankje via een leiding met vlotter naar de pit wordt gevoerd. Het is waarschijnlijk dat de vlotter niet goed gewerkt heeft. De gehele inboedel van de heer Segaar, die niet verzekerd is, ging verloren. Medelijdende buren hebben onmid dellijk een actie-comité gevormd, dat het gedupeerde echtpaar zal on dersteunen. Het adres waar de gelden verzameld worden is: IJzendoorn, Vliet 7. niet alle sprekers op de voet zou vol gen. Hij meent dat in de vele lof uitingen die hem gebracht zijn ook een beetje overdrijving schuilt, want hij is er zich terdege van bewust dat hij ook minder goede eigenschappen bezit. Wat ik gedaan heb was niet meer dan mijn plicht. Ik heb de des tijds bij de aanvaarding van mijn ambt afgelegde eed naar beste we ten en kunnen gestand gedaan. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan de burgemeester de wethouders en de raadsleden voor het vertrou wen dat zij hem al die jaren ge schonken hadden. Dank bracht hij ook aan alle ambtenaren voor de wijze waarop zij de hun opgedragen taak hebben vervuld. Uit de grond van mijn hart kan ik verklaren, dat de afgelopen tien jaren tot nu toe de mooiste jaren van mijn leven zijn geweest. In deze jaren heb ik veel geleerd, wat ik dienstbaar kan maken aan mijn nieuwe functie. Ik heb in Warmond veel gezeild en hoop in figuurlijke zin, een goed schipper te v/orden op het sclhip van mijn nieu we gemeente. Warmond is mij zeer lief geworden en het heeft mij ge troffen, dat mijn werkkamer zowel op het gemeentehuis als in mijn ambtswoning uitzicht geven op dit mooie dorp, waar ik zovele prettige herinneringen heb liggen. Hartelijk dank .breng ik de burgerij voor het prachtige geschenk en aan het comité. Met een lang leven Warmond be sloot spreker zijn gevoelvol dank woord. Hierna was er gelegenheid ae heer Smolders als afscheid de hand te drukken waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. De plaatse lijke muziekverenigingen brachten de scheidende functionaris nog een sere nade, waarbij wederom woorden van dank en waardering werden gespre ken. Bij dit afscheid is toch wel heel dui delijk gebleken dat de Warmondse bevolking de heer Smolders grote hoogachting en warme sympathie toedraagt: Zij die op een of andere wijze met hem in aanraking kwamen en hoe velen waren dit niet, waar deerden en bewonderden in hem de kalme en rustige wijze, waarop hij de problemen besprak en behandelde en men ging steeds heen met het pret- t.ge gevoel, dat de naar voren ge brachte zaken en verlangens in goede handen waren. Warmond verliest in de heer Smolders een humaan, warm en diepvoelend mens die een grote i leegte achterlaat in de Warmondse samenleving.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9