Aandeel in productiemiddelenkapitaal voor alle klassen van onze bevolking Griekse vluchtelingen vinden bij ons 'n nieuw en veilig vaderland verhuist) WIE WORDT TOEKOMST-PARTNER? Tweede Kamer keurde met motie IJselmeer-plan der regering af Feestende Johnny Jordaan werd door de politie thuisgebracht Eigenaar van geketende walvisboot houdt Monaco aan de telefoonkabel VRIJDAG 27 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Romme begon te Utrecht zijn verkiezingscampagne Gisteren is professor Romme zijn grote verkiezingstournee in het Utrechtse Tivoli begonnen met een redevoering, waarin hij de doelstel lingen van de K.VJ*. aan een korte beschouwing onderwierp en voor zichtig enkele lijnen uiteenzette van de politiek, die de te kiezen K.V.P.- fractie in de nieuwe regering hoopt te verwezenlijken. Daar menselijker wijze gesproken de nieuwe regering wederom een sa- mengang met meerdere partijen «al zijn, zal ook hier weer het systeem van „het meest bereikbare" gevolgd moeten worden. Wie de partner van de K.V.P. na de verkiezingen zal worden, kon professor Romme nog. niet zeggen, daar dit in sterke mate afhankelijk is van de verkiezingsuit slag en de wijze, waarop men tijdens de verkiezingsstrijd de wapenen han teert. Vaststaat, dat tegenover het com munisme dezelfde poltiek van de af gelopen jaren zowel nationaal als internationaal gehandhaafd zal blijven en in het bijzonder sprak prof. Romme over de hulp aan minder- ontwikkelde gebieden, die thans zo zeer de belangstelling van Rusland „genieten". Ook sprak Romme over de onver minderde noodzaak van militaire krachtsinspanning in Navo-verband, waarbij West-Duitsland als partner geaccepteerd zal moeten worden om de doelmatigheid van de Westelijke verdediging veilig te stellen. KAPITAAL VOOR IEDEREEN. In de binnenlandse strijd tegen het communisme achtte Romme de bre- de-basis-poltiek van de afgelopen ja ren het meest doeltreffend. De geleidelijke opruiming van be langrijke restanten van kapitalisti sche funderingen in Nederland zal ook in de nieuwe regeringsperiode voortgezet worden. In plaats van de grote kapitaalsvorming door een be perkt aantal particulieren, zal men moeten komen tot een kapitaalsvor ming voor de productiemiddelen uit alle lagen van de bevolking. Het particuliere bezit van produk- tiemiddelen zal voor dé massa van Landbouwarbeiders krijgen 3 procent Naar het AJN.P. verneemt heeft het college van rijksbemiddellaars giste ren een loonsverhoging van 3 pet. in de landbouw goedgekeurd. Deze drie percent is dus de helft van het maximum van zes percent dat de regering onlangs heeft toegestaan voor een algemene loonsverhoging. Deze loonsverhoging van drie percent is in overeenstemming met het' advies van het bestuur van het landbouw schap. Daarbij speelde grootste rol het volk geen uitzondering mogen blijven. Deze bezitsvorming is een eis voor een politieki van duurzame werkgelegenheid. SPAREN. Sprekende over de vrije loonvor ming, meende Romme, dat in.de toe komst gestreefd moet worden naar het sparen van het grotere aandeel, dat de werkers van het nationale in komen krijgen, terwijl tevens opgelet dient te worden, dat het grotere aan deel uit de winst komt en niet door kostenverhoging verschaft wordt, waardoor het prijsniveau wordt op- Ook stelde prof. Romme zich de vraag, of het niet juist en doelmatig spireerd. zou zijn, dat de winstdeling met spaarregeling bevorderd wordt door belastingfaciliteiten, die het sparen zowel bij ondernemer als bij werk- nefner aantrekkelijk kunnen maken. Hierdoor leidt de grote loondifferen- tiatie niet tot grote verschillen in de comsumptieve sfeer. Naar sprekers oordeel zou door een dergelijk systeem de kapitaalvorming voor grote groepen en daarmede duurzame werkgelegenheid gediend worden, waardoor het grote sociale goed van een wjd verbreide bezits vorming geleidelijk aan tot realiteit zal kunnen komen. Het grootste probleem van deze tijd, zo zei Romme aan het slot van zijn toespraak, is het kweken van solidariteit tussen de verschillende klassen. Door dit streven wordt onze politiek van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie beheerst en geïn- VERKOOP GEWENST De plannen van de regering ten- aanzien van het verdelen der cultuur gronden in het IJselmeergebied, heb ben gisteren op ernstige wijze schip breuk geleden door de aanvaarding van een a.r.-motie, waarin gepleit werd voor een ruimere uitgifte in eigendom aan toekomstige landbou- wesr in dit gebied. De motie, die op wens van de k.v.p. door de indiener, de heer Biewenga, tijdens de zitting gewijzigd werd, luid de in zijn definitieve vorm als volgt: „De Kamer, kennis genomen hebbende van het standpunt der regering met betrekking tot het beleid inzake de uitgifte van cultuurgrond in de IJselmeerpolder; overwegende, dat de regering voorstelt een beperkt deel der v gronden in eigen exploitatie te houden; van oordeel, dat de verdere uit gifte van de gronden dient te ge schieden zowel in de vorm van verkoop, als pacht en erfpacht; nodigt de regering uit het daar heen te leiden, dat van de gronden 'buiten de staatsexplotatie een ruim deel in pacht wordt uitgegeven en voor het dan nog resterende ge- Loonsverbeteringen in brandstoffenhandel In een gisteren gehouden bespre king tussen de werkgeversorganisa ties voor de particuliere brandstof fenhandel en de vertegenwoordigers wder erkende vakorganisaties van de overweging dat deze drie percent werknemers is overeenstemming be- in de prijzen zullen mogen worden reikt over de volgende punten: doorberekend, terwijl een hoger per centage niet in de lonen zou mogen worden doorberekend. Verwacht kan worden dat deze loonsverhoging zal doorwerken in de prijzen van basis- produkten en speciaal in de garantie- en verrekenprijzen van melk. Zo kan verwacht worden dat de verreken- prijs van melk met ingang van 1 mei aanstaande verhoogd zal worden tot 26 cent, hetgeen zou betekenen, dat consumptiemélk eveneens met een cent per liter in prijs zal worden verhoogd. Deze loonsverhoging, die volgt op een verhoging van de uur lonen in februari j.l. in de landbouw, zal weinig of niet bemerkt worden in de brood- en suikerprijzen. NICO DE JONG OVERLEDEN. Op 76-jarige leeftijd is vanmorgen in het Diaconessenhuis te Hilversum, waar hij enige tijd geleden een ern stige operatie moest ondergaan, over leden de acteur Nico die Jong. Hij was vele jaren een bekend toneelspeler op de planken en is een groot aantal ja ren lid en nestor van de hoorspelkern Van de Ned. Radio Unie geweest. deelte wordt gestreefd naar een uitgifte in eigendom en erfpacht, bij voorkeur naar uitgifte in eigen dom, waarbij met name zal wor den gelet op de belangen van de eigenaars-grondgebruikers van het oude land, die tengevolge van overheidsmaatregelen cultuurgron den moeten afstaan. De motie, ondertekend door de leden van de c.h.u., v.v;d. en de heer Lemaire (ex k.n.p.), werd aangeno men met 42 tegen 24 stemmen tegen stemden de p.v.d.a. en de c.p.n. Minister Van der Kieft, die het regeringsbeleid verdedigde, vond een motie op dit tijdstip nu de Kamer binnenkort ontbonden en het minis terie demissionair zal worden niet juist, doch de indiener dacht hier anders over en de meerderheid van de stemmers eveneens. Gedupeerden voorrang. Bij de debatten, die tijdens het in dienen van de motie en het stemmen gevoerd werden, kwam duidelijk het standpunt van de diverse partijen naar voren. De k.v.p., met name de heer Engel- bertink, bepleitte het in ruime mate in eigendom geven dus het verko pen van de cultuurgronden, met een voorkeur voor diegenen, die door stadsuitbreiding e.d. elders hun grond kwijt geraakt zijn. Minister Van der Kieft meende, dat juist het door de regering in exploi tatie houden van de gronden moge lijkheden bood voor vakbekwame maar onbemiddelde landbouwers, die als bedrijfsleider hun krachten zou den kunnen ontplooien. Dit socialiserend streven kon ech ter bij het merendeel der stemmers geen genade vinden en de nota van de regering werd na de motie als ken nisgeving aangenomen. Een overhemd waar ook Uw vrouw plrzier van hteft Otello Forto, het moderne witte over hemd met boord en dubbele manchetten van extra versterkt weefsel. Voorradig in alle maten en met normale en lange mouwlcngte. Een overhemd dat U graag énlang draagt. vindt het in de aparte heren mode-afdeling van Verhulst. Prijs f 14/90 POSTORDER Aan Verhulst, Grote Markt 19, Oen Haag Zendt mij onder rembours Otello Forto overhemd(en) maat Met normale mouwlengte Met lange mouwlengte Plaats doorhol™ tf»l U niot wntl OPENLUCHT-BRUILOFT STOPGEZET De Jordaan kolkte aan i Donderdag gingen de koperen bruids zijn voeten dagen in van de heer en mevrouw I Mosscher. De bruidegom is beter be- Jk kan het me hele leven niet kend als Johnny Jordaan. Tijdens de vergeten. Een koning kan nooit zo'n receptie in het Roothaanhuis op de onthaal hebben gehad als ik. Ik had T het niet durven dromen. Het was inR'JIeneracht m de Iordaan kwamen één woord „fantastisch". j ve'en het bruidspaar de hand druk- Deze woorden sprak gisteravond ^en- Dp de foto ziet men Johnny's Johnny Jordaan, de zanger die inneef „Willy Alberti" die het echtpaar Den Haag, Grote Markt 19 vLeidenBreestraat 103-103 Ho het stadhuis Prins Bernhard heeft gisteren de tankwerkplaats Amersfoort officieel geopend. Klokslag twee uur gleed de glanzende auto van de prins over de tankbaan. Even later opende de prins door het in werking stellen van een zoemer de tankwerkplaats. Met enorme kracht verbrak de tank k x 1030 de camouflagejaloezie, die de toegang tot de werkplaatsen ver sperde. Op het harde beton kwam het gevaarte met een schurend geluid tot stilstand. ROEKELOOS RIJDEN KOST 'T RIJBE\VIJS. De arrondissementsrechtbank te Groningen heeft gistermorgen een 32- jarige chauffeur uit Oude Pekela ver oordeeld "tot drie maanden gevange nisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van ander half jaar. De officier van justitie had twee weken geleden zes maanden ge- korte tijd een fabelachtige carrière heeft gemaakt, nadat hij met zün echtgenote en zesjarig dochtertje Wil lie door agenten te paard en soldaten door een enorme, opdringende men senmenigte was geleid en in de kamer van een vriend in de Driehoekstraat zat uit te rusten van de emoties. De openbare viering op de Palm- gracht van het koperen bruiloftsfeest van het echtpaar was even tevoren op last van de politie gestaakt, omdat men vreesde, dat er ongelukken zou den gebeuren. Naar schatting ruim dertigduizend Jordaners waren namelijk naar het hartje van hun buurt gekomen om „hun held" te huldigen en het spreekt vanzelf, dat zij hem niet alleen van een afstand wilden zien. Dus begon nen de achtersten, die niet ver van de Brouwersgracht en de Lijnbaans gracht afstonden, op te dringen, zon der er rekening mee te houden, dat er zich onder die tuinduizenden, tal loze kinderen en oude van dagen be vonden. De kleine kinderen op de voorste rijen dreigden onder de voet gelopen te worden. Terwijl in de opgerichte muziektent de „bruiloft" in volle gang feliciteert. paarden, was het koperen echtpaar van huis gehaald. Door de nauwe straatjes van de Jordaan en over de smalle bruggen trok de stoet, voor afgegaan door de politie muziek kapel o.l.v. Johan Pinkse, tussen dui zenden Amsterdammers door, die op luidruchtige wijze van hun hulde blijk gaven. Na een rijtoer van een half uur kwam de stoet op de Palmgracht aan, waar lang van tevoren duizenden een goed plaatsje hadden bemachtigd om maar niets van het feest te missen. Staande in het rijtuig wuifde John ny naar zijn buurtgenoten, die met een „lang zullen ze leven" hun steentje bijdroegen tot de feest vreugde. In de muziektent werd een begin gemaakt met het programma: een drietal accordeonisten uit de Jordaan speelde een selectie van populaire liedjes en toen was het plotseling af gelopen. De politie kon de situatie niet meer aan en nadat Johnny op zijn eigen wijze, met de leden van ut vune gang j d? klaverjasclub schoppen negen" i, liepen kleine kinderen huilend I als koor' Paart h?dles had eezon" rond. De tientallen agenten, die voor de afzetting moesten zorgen, stonden voor een onmogelijke .taak en toen op enige plaatsen de mensenmenigte vangenisstraf en drie jaar ontzegging] dreigde door te breken werd het feest van de rijbevoegdheid geëist, wegens grove schuld aan een ernstig ongeluk op de Hereweg te Groningen op 19 november j.l. De chauffeur had met weigerende remmen met zijn vracht auto een vluchtheuvel geramd, waar bij een jongen ernstig gewond raakte. gestaakt. Plotseling einde. Het feest was begonnen met een zegetocht door de Jordaan. In een open landauer, getrokken' door vier Er zal een uitkering ineens van 3 pet. in de eerste loonweek van mei j worden uitbetaald. De geldende CAO zal voor* de nieuwe contractsperiode i ingaande 1 mei a.s. worden verbe- j terd. Het aantal vakantiedagen zal met drie worden vermeerderd en de vakantietoeslag zal op 4 pet. worden gebracht. De lonen zullen met ingang van 1 mei worden verhoogd met 6 pet. ABBTENAREN VRAGEN LOONS-BESPREKINGEN. Het algemeen comité ter beharti ging van de belangen van overheids personeel (A.C.O.P.), de Christelijke Centrale van Overheidspersoneel en de R.K. Centrale van O verheids en semi-Overheidspersoneel hebben een verzoek ingediend bij de voorzitter van de centrale commissie van over leg om de salariëring van het over heidspersoneel in bespreking te "bren gen. De door de regering toegestane loonsverhoging over 1956 en de in verband daarmee genomen loonmaat regelen in het vrije bedrijf, zijn aan leiding tot deze stappen. DRIE UUR AAN DE LIJN Nadat dinsdagmiddag jl in het kor te geding, dat mr W. Nolst Trenité aanhangig had gemaakt om de pre sident van de Rotterdamse rechtbank te verzoeken het namens zeven Noor se maatschappijen gelegde beslag op de „Olympic Challenger", het Pana mese fabrieksschip. opgeheven te krijgen, is deze raadsman van Noor se zijde benaderd met het verzoek, onderhandelingen te openen om zo doende te trachten tot overeenstem ming te komen. Zoals bekend had, na het beslag op de Olympic Challenger, de rede rij van dit schip, volgens mr Nolst Trenité de „Austral financiera com mercial sa" en volgens de tegenpar tij, mr G. de Groot, de „Olympic whaling cie", een maatschappij, toe behorende aan het Onassisconcern, op haar beurt beslag laten leggen op een Noors walvismoederschip, Kos mos III, dat toebehoort aan een van de zeven Noorse maatschappijen, de s a „Kosmos" te Sandefjord. Moeilijk gesprek. De onderhandelingen zijn daarom begonnen, doch dat men tot over eenstemming zou zijn gekomen, zo als berichten uit Oslo suggereren, is nog niet juist, aldus mr Nolst Treni té. Over en weer worden de verlang de condities telefonisch besproken en zo kon het gebeuren dat er on der meer drie uur met Monte Carlo, waar een van de kantoren van de „Austral" is gevestigd, is getelefo neerd. Het is moeilijk deze kwestie internationaal telefonisch te bespre ken, doch 'gehoopt wordt, dat een vergelijk zal worden verkregen. Mr G. de Groot, raadsman van de zeven Noorse rederijen, noemde het bericht uit Oslo, dat al overeenstem ming werd bereikt, onjuist. .Hij wil de zich liever van verder commen taar onthouden. gen, was het feest uit. Via een omweg trok het echtpaar met familieleden en vrienden naar de woning in de Laurierstraat, waar nog lang werd nagepraat over dit merkwaardige spontane feest, dat 's middags was ingeluid met een re ceptie, waarop maar liefst 3000 be langstellenden hun opwachting had den gemaakt. Arbeider onder schroot bedolven In het aan de Beltrumseweg te Eibergen staande gebouw van de coöperatieve aan- en verkoopver eniging Eibergen-Rekken, is gister middag omstreek kwart over twee een dodelijk ongeval gebeurd waar van de 47-jarige arbeider J. H. Leu- sink uit Mallum het slachtoffer is geworden. Het ongeval gebeurde in een silo, waar Leusink bezig was met het af krabben van sojaschroot, dat zich aan de wand had vastgezet. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedra gen, is niet bekend. Toen de mede arbeiders van het slachtoffer op diens hulpgeroep kwamen toeschie ten, bleek hij geheel door het schroot te zijn bedolven. Hoewel men er vrij spoedig in slaagde, de man onder het schroot weg te halenv kon de inmid dels gewaarschuwde arts slechts de dood constateren. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee jon ge kinderen. GISTEREN AANGEKOMEN In de afgelopen nacht reed 'n auto bus met dodelijk vermoeide mensen 't vroegere Duw-kamp in Horst-Ame- rica binnen. Kampbeheerde A. Pij nenburg heette zijn nieuwe tijdelijke beschermelingen welkom. Hij wees hun de kamers in de barakken waar de kachel brandde en alles klaar was om de bewoners te ontvangen. Het is een nieuwe gewaarwording voor Pijnenburg. Na twee transpor ten vluchtelingen uit Oostenrijk en Triëst is nu de eerste groep uit- Grie kenland gearriveerd. Gisteravond zijn zestien, uit de omgeving van Athene afkomstige ge zinnen met een KLM-vliegtuig op Schiphol geland. Zij zijn daar in een autobus gestapt en door het bedrij vige land gereden naar deze stille, moeilijk bereikbare plek in de Peel, waar zij worden opgevangen. Hier in de Peel zullen zij de eerste ken nismaking ondergaan met Nederland se gewoonten, Nederlandse levens wijzen, Nederlandse maaltijden, de Nederlandse taal. Hun verblijf in het kamp Horst-America zal maar heel kort zijn: een dag of veertien daar na verhuizen zij naar een nieuw Dronken achter stuur Maand gevangenisstraf geëist Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen heeft gisteren terecht gestaan een 54-jarige landbouwer uit Bierum, beschuldigd van het rijden onder in vloed, van alcohol op 27 de cember van het vorige jaar. Ver dachte had op de Heiliggravenweg te Appingedam, na een feestavond, met zijn auto de met een paard bespan nen melkwagen van de heer A. D. Steenhuis uit Holwierde aangereden, waarbij de voerman ernstig gewond geraakte. De officier vari justitie eiste tegen j hem een maand gevangenisstraf en Een paar jeugdige reizigers ontdek- twee jaar ontzegging van de rijbe- ten in de „kleine cantine" waar zij voegdheid. direct na de aankomst onthaald wer- I Uitspraak over 14 dagen. den, een model-vliegtig, dat hen de I hele omgeving deed vergeten, zoals de foto laat zien. NATIONALE TELEVISIE PROGRAMMA. Bij de aanvang van het nationaal televisie programma op 30 april om 10.15 uur zal mejuffrouw dr A. de Waal, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappep, ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. koningin Juliana een korte toespraak houden. kamp, waarvan zij de eerste bewo ners zullen zijn: het kamp te Seve- num, ook vlak bij Hort, dat nu ook voor vluchtelingen is ingericht. De afwerking heeft wat vertraging ge had. Vandaar dat de vluchtel'ngen uit Griekenland eerst nog even naar America moeten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5