Randstad-Holland zoekt „levensruimte" via het „Deltaplan" op de Zuidhollandse eilanden SM 22444 Tweede havencomplex langs Haringvliet 2.000 Pelgrims vertrokken met 60ste „Nationale" naar Lourdes Koningin Juliana bezoekt nieuw gebiedsdeel Ik eet toch roomboter op mijn brood!" Roomboter Probeerde overspannen vader z'n zoontje dood te rijden? Arts camoufleerde onbevoegde tandheelkundige praktijken VRIJDAG 27 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 EEN PLAN DAT REIKT NAARNAASTE TOEKOMST 3IIOIIOIIC3HOIIOIIOItOIIOIIOIIO (lOIIOIlOIIOnOIIOIIOMOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOM WORDT GREVELINGEN EEN GROOTS RECREATIE-OORD 3IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIMIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICDIIO ving, in het zuiden door Dordrecht is door de geweldige bevolkings toename en de grote intensivering van handel en industrie de laatste halve eeuw in een dwangpositie geraakt, die in de zeer nabije toekomst tot ern stige gevolgen zal leiden, als niet een groot opgezet plannencomplex uitweg zal schenken aan bevolking en expansiedrang van dit deel van Nederland. Als men bedenkt, dat 50 jaar geleden Den Haag nog even groot was als het huidige Leiden; als men bedenkt, dat Rotterdam in die 50 jaar vele malen verdubbeld is, zodat zelfs een geheel nieuw aangebouwde stad Rotterdam-Zuid geen uitkomst voor de problemen meer kan geven; als men bedenkt, dat practisch alle bebossing en zeer veel cultuurgrond opge slokt is door steeds verder opdringende steden en bedrijfsprojecten, dan moet het duidelijk zijn, dat alleen een zeer snel en zeer groots opgezet ingrijpen Zuid Holland uit zijn netelige positie zal kunnen bevrijden. Men moet grond hebben; grond voor de snel om zich heen grijpende steden, als Den Haag en Leiden; grond ook voor de havencomplexen van Rotterdam, dat in de laatste tientallen jaren Schiedam en Vlaardingen reeds binnen zijn grenzen gekregen heeft en steeds verder de Waterweg af naar de zee reikt. Uitbreiding naar het noorden zou de kostbare Bollenstreek ten gronde richten, hetgeen om meer dan een reden onaanvaardbaar is; Rotterdam verder naar zee laten voortkruipen zou over enkele jaren een definitieve rem voor deze havenstad betekenen. En terwijl deskundigen naar een uitweg zochten, kwam drie jaar,geleden de grote watersnoodramp; uit de ramp vloeide het Deltaplan voort en dit heeft tot een stoutmoedig maar zeer aantrekkelijk plan geleid, dat Randstad Holland uit zijn steeds knellender-wordende band zal kunnen bevrijden. In het Provinciehuis te Den Haag, ontwikkeling der afgelopen halve waar de commissaris van de konin- eeuw de betreffende autoriteiten min gin, mr. Klaasesz, gistermiddag het j of meer uit de hand gelopen. Bossen plan van de Prov. Planologischeverdwenen, strand werd waterwinge- Dienst openbaar maakte, legde ir. G. bied en militair oefenterrein en de C. Lange, de ontwerper van het plan, stedeling kon op de paar zonnige da. de nadruk op het feit, dat dit plan I gen wachten om opeengepakt een slechts een idee is, waaraan nog wel een en ander geschaafd zal worden en waarover het laatste woord beslist nog niet gesproken is. Als Randstad Holland zo stelt het plan niet kan uitbreiden naar het noorden, dan moet men uitbrei den naar het zuiden. Dank zij het Deltaplan, waardoor de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden uit hun iso lement zullen geraken, zijn de mo gelijkheden daar zeer groot. De meeste baat bij het plan-Lange heeft het benarde Rotterdam; de ver dere uitbreiding van de stad zal stop gezet worden en een tweede haven- complex zal gebouwd worden aan het Haringvliet, waar zowel ideale ha vencomplexen aan te leggen zijli» als ook voldoende en geriefelijke woon gelegenheid geschapen kan worden. Om het nieuw te bouwen complex van goede verbindingen te voorzien, stelt het plart een kanaal dwars door Voorne voor met twee uitmondingen: een naar Rotterdam en een naar zee. Voorts zullen spoor- en autowe gen, geleid over de dammen, die de zeegaten zullen afsluiten en over de nog aan te leggen „Zoomseweg", voor de verbindingen met het achterland zorgen. RUSTEILANDJES. Van groter belang voor de bewo ners van het noordelijke gedeelte der Randstad Holland, is het groots opge zette recreatie-oord, dat men in het plan verwerkt heeft. De toestand op dit gebied is in Zuid-Holland door de razend snelle stukje overgeschoten strand te be zetten, in de hoop een brokje zee te zien en een beetje frisse lucht in te ademen. Ideaal. Nu hebben sociologen ontdekt, dat de stedeling als ideaal recreatie-oord een plekje aan het water zoekt, waar hij gras onder de voeten heeft en kan wandelen in de koele schaduw van zacht zingende bossen. Toen het Deltaplan aanvaard was en Zuid-Holland zijn mogelijkheden ook op dit gebied kreeg, viel het oog als vanzelf op de Greveljngen, het water, dat de natuurlijke grens vormt tussen Zuid-Holland en Zeeland. In dit water liggen kleine eilandjes en de noord-kust bestaat uit een brede strook slibgrond. Als het plan-Lange ooit verwezenlijkt zal worden, zullen op die eilandjes en langs deze kust grote vacantie-oorden en sportcentra verrijzen, die de vermoeide stedeling niet slechts op een zonnige zondag aan frisse lucht kunnen helpen, maar die een waardige concurrentiestrijd zullen gaan voeren met hun buurge- bied de Vel uwe. BEZWAREN. De moeilijkheden, die dit plan- Lange zal krijgen te overwinnen, lig gen vooral op sociologisch gebied. Langs het Haringvliet zullen enkele stadjes fb.v. Hellevoetsluis, Mid- delharnis en Tiengemeten door de havenplannen in de tyd van enkele jaren moeten uitgroeien tot grote ste den, hetgeen van de plaatselijke be-1 volkin£ een groot .aanpassingsvermo-1 gen zal eisen om van de bestuurtech- nische problemen nog maar niet te spreken. De oesterkwekers van Ierseke zul len teleurgesteld worden, omdat de Grevelingen, die zij als toevluchts oord voor hun kwekerijen gezien hadden, zoet zal worden. Terecht o.i. werd gistermiddag echter op gemerkt, dat het toch zeker rijp be raad vergt of de belangen van 3 miljoen mensen, lie in dit gebied re creatie zullen kunnen vinden, opge offerd mogen worden aan het belang van de 3.000 oesterkwekers, die in ieder geval toch geholpen zullen worden, wanneer het Deltaplan hun bedrijf onmogelijk zal maken. Over het grootse plan-Lange zal het laatste woord geschreven noch gesproken zijn;' het biedt ongekende mogelijkheden en zo op het eerste gezicht zijn de bezwaren ertegen niet onoverkomelijk. Een geheel nieuw tijdperk staat Zuid-Holland te wachten; hoe groot de verrassingen van de afgelopen halve eeuw ook zijn geweest, de ko mende jaren zullen grotere verande ringen brengen. En zoals de Provinciale Planolo gische Dienst gisteren verklaarde de toestand dringt, zodat de verwe zenlijking der plannen hoe deze er definitief ook uit zullen zien niet lang op zich zal laten wachten. Grote drukte gisteren op station Roosendaal Met tussenpozen van 1 en 2 uur zijn gistermiddag extratreinen vanuit Roosendaal naar Lourdes vertrokken, die de 2.000 deelnemers aan de 60ste Nederlandse nationale bedevaart naar het genade-oord brengen; deze jubi leumbedevaart staat onder leiding van mgr. dr. B. J. Alfrink en is de grootste, die na de oorlog gehou den is. In de Witte Trein, welke voor de zieke.n bestemd is, reizen 300 zieken, allen ernstige patiënten, die in Lour des in ziekenhuizen zullen verblij ven. Twee andere treinen herbergen voor 24 uur uitsluitend leden van de Kath. Boeren- en Tuindersbond, die onder leiding van rector Janssens uit Tilburg en de Lourdes-commissie deze tocht door sparen en andere re gelingen hebben voorbereid. Het is de gehele middag op het sta tion Roosendaal, vanwaar de treinen vertrokken, een aanzienlijke drukte geweest, waarbij de leiding van de gehele bedevaart en de verpleeg sters en brancardiers het bijzonder zwaar te verantwoorden gehad heb ben. Het voornaamste werk kwam neer op de 70 verpleegsters, die on der leiding van prof. M. Dirken uit Groningen het eigenlijke verzor- gingswerk doen. Maar zij kregen aanzienlijke hulp van de 40 Gidsenleiders die o.l.v. hun aalmoezenier H. G. Tuin hun diensten hebben aangeboden. En dan was er natuurlijk het zware werk, dat door de 5 ploegen voortrekkers verricht werd. Enorm is het aantal pakjes dat de reizigers meebrengen voor „pater Lucas", die in Bordeaux de gaven door verken ners in ontvangst zal nemen. TELEF. (Advertentie» WÊÊÊÊÊÊÊÊ Koningin Juliana heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan oostelijk Flevoland en Lelystad. Zij maakte een gedeelte van de tocht per boot, waar vanaf zij de werkzaamheden aan het laatste open stuk in de dijk rond oostelijk Flevoland gadesloeg. De koningin had zich tegen de nog frisse wind gewapend met een warme nertsmantel en onderhield zich tij dens de tocht met enkele hoofd- ingenieuren, die nauw bij het werk betrokken zijn. Niet minder dan der tig baggermolens graven op het ogen- Bij de foto: In het expositiegebouw blik onder de waterspiegel de kanalen in de nieuwe polder. Bij de dakwerk zaamheden zijn elf bakkenzuigers be trokken die verstrooid over het IJsel- meer keileem en zand verzamelen om de ruim 270 logge bakken te vul len, die door tachtig sleepbootjes naar de dijk worden gedirigeerd. Verder zijn bij het werk betrokken: 21 overslagkranen, 9 keileemkranen, 23 draglines en 63 motorvletjes. De gezamenlijke bemanning van deze vloot bedraagt 2000 koppen. van Lelystad toonde H. 141. veel be langstelling voor de maquette van het nieuwe land zoals de foto laat zien. Rechts van H. M. staat ir. A. P. Min derhout, landdrost van de zuidelijke IJselmeerpolder. Eerst tegen de avond keerde de koningin naar Lelystad terug,waar zij reeds eerder op de dag aan ver schillende instellingen eert bezoek had gebracht. Koffie, vlees en boter, waspoeder en lakens behoorden tot de gaven, bestemd voor de armsten in Bor- deaux-Bastide, die daar in de groot ste ellende der moderne industrie- en havensteden wonen. Het zijn duizen den kilo's goederen, die worden mee gevoerd. 10-JARIG COMITè „PRO MARIA' HOUDT BEDEVAARTEN NAAR BEAURAING. De Vereniging „Nederland Comité Pro Maria" met secretariaten te Den Haag, Boxtel en Steenbergen bestaat dit jaar 10 jaar. Ter gelegen heid van dit lustrum organiseert het comité tien bedevaarten naar het genadeoord van Maria te Beauraing in de Belgische Ardennen. De eigenlijke lustrumbedevaart wordt gehouden van 16 tot 18 juni. Deze valt samen met de grote zie kenbedevaart van 16 tot en met 19 juni. De jufbileum-tooht wordt bijge woond door de bisschop van Namen, Migr. Charue. Gastpredikant van deze bedetocht is pater D. A. Linnebank jQ.P., promotor van de Rozenkrans- kruistocht voor een betere wereld. Verwacht wordt, dat gedurende dit lustrumjaar tien- tot twintigduizend Nederlanders naar Beauraing zullen pelgrimeren. Het is verontrustend, dat wij Nederlanders niet wat meer over hebben voor kwalitatief betere maaltijden. Wat hebben wij aan onze welvaart als wij niet meer aandacht besteden aan de beste, gezonde voeding? Ik zeg met opzet „wij in Nederland", want in het buitenland heeft men heel wat meer over voor een werkelijk fijne en vitaminenrijke maaltijd. Daar wordt b.v. veel meer roomboter gebruikt. Zelfs 2 x tot bijna 3 x zoveel als bij ons Gelukkig komen de laatste tijd steeds meer Nederlanders tot de overtuiging, dat het belangrijk is om gezonder te eten met room boter. U hoort dan ook steeds vaker zeggen: „Ik eet toch roomboter op mijn brood!" Beter eten met room boter kost weliswaar meer, maar het is deze extra kosten dubbel en dwars waard! Alles smaakt beter met De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x zoveel België. 3,63x Duitsland. 2,3 X Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x Publikatie; Het Nederltnds Zuivélbureau, 's-Gravenhage :ih.. .„«(i FAMILIE-DRAMA Een 33-jarige wasmachineverhuur der uit Voorbrug kreeg het vorig jaar juli moeilijkheden met zijn vrouw, zodat zijn echtgenote met haar kinderen naar haar ouders vluchtte, omdat zij naar zij giste ren voor de Haagse rechtbank ver klaarde bang was vermoord te zullen worden. Met medewerking van de politie kreeg de man, die reeds meerdere malen tekenen van ernstige over spanning had getoond, zijn 5-jarig zoontje terug en met het kind op zijn schoot, kwam hij in de laatste week van juli langs het huis van zijn schoonouders rijden. Hij schreeuwde volgens getuigenverklaringen naar zijn schoonmoeder: „Als mijn vrouw niet terugkomt, rijd ik me met dit kind ten barsten tegen de auto van je man" en enkele ogen blikken later reed de man inderdaad met zijn auto tegen de geparkeerde wagen van zijn schoonvader op, bij welk ongeluk het 5-jarig kind op zijn schoot een hersenschudding en een beenbreuk opliep. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de man al vaker tekenen van ernsti ge overspanning had getoond en zijn echtgenote verklaarde, dat hij dik wijls met de dood gedreigd had. Drama Veenestraat MEDE-INZITTENDE VOOR KRIJGSRAAD De dienstplichtige korporaal, die mede-inzittende is geweest in de auto, die het vorig jaar in de Veenestraat in Den Haag op het uit de bioscoop komende publiek is ingereden, zal in de middagzitting van 2 mei voor de krijgsraad te velde west terecht staan. Hem is ten laste gelegd het opzet telijk en wederrechtelijk gebruik van een Amerikaanse auto, door als inzit tende mee te ryden van Rotterdam naar Den Haag, tot dat het voertuig na enige aanrijdingen tot stilstand is gekomen in de Veenestraat te 's Gra- venhage. 60 JAAR LIEF EN LEED. Op dinsdag 8 mei zal het echtpaar Hubertus op 't Veldt (87) en Petro- nella Kessels (82) te Tegelen zyn diamanten bruiloft vieren. Alleen roekeloos gereden? De man zelf verklaarde, dat hij niet de bedoeling had gehad het kind te doden, doch dat hij tijdens het rij den naar de bovenverdieping van het huis gekeken had; men kon hem hoogstens roekeloos rijden tenlaste leggen. De officier achte echter poging tot doodslag bewezen en eiste 8 maan den gevangenis met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Het psychiatrisch rapport ver klaarde de man duidelijk vermin derd toerekeningsvatbaar en advi seerde een zeer langdurige observa tie. De verdediger meende, dat van op zet geen sprake was, dat doodslag niet bewezen was en dat de getui genverklaringen niet met elkaar in overeenstemming waren. Hij vroeg een veroordeling wegens onvoor zichtig rijden, daar hij doodslag niet bewezen achtte. Uitspraak op 8 mei. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft in overleg met de bisschop van Haarlem benoemd tot oficiaal ,van het bisdom Rotterdam mgr. C. G. v. Trigt, die tevens offi- ciaal blijft van het bisdom Haarlem. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alberto Dodero" 5 mei; Australië: s.s. „Himalaya" 5 mei; Brits O. Afrika: s.s. „Jean La borde" 5 mei; Chili: via New Yok 2 mei; Indonesië: m.s. „Weltevreden" 3 mei; Ned. Antillen: s.s. „Baarn" 1 mei; Ned. Nw. Guinea: s.s. „Celebes" 3 mei; Nieuw Zeeland: via Enge land 5 mei; Suriname: s.s. „Cottica" 1 mei; Unie van Z. Afrika: m.s. „Bloemfontein" 1 mei; en Z.W. Afri ka: m.s. „Stirling Castle" 5 mei. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Op 9 mei zal de kantonrechter te Rotterdam vonnis wijzen in een drie tal zaken, die gistermorgen en -mid dag dienden, en waarbij tegen een 40-jarige tandtechnicus uit Rotterdam acht geldboeten van 1000.of acht maal 20 dagen hechtenis, waarvan acht van ƒ750.— of acht maal 15 da gen voorwaardelijk werden geëist, tegen een 32-jarige tandarts-assisten te uit Rotterdam een geldboete van 1000.of 20 dagen, waarvan 750. of vijftien dagen voorwaardelijk, en tegen een 35-jarige tandtechnicus uit Haarlem drie geldboeten van 1000. subsidiair drie maal twintig dagen, waarvan drie geldboeten van ƒ750. of drie maal vijftien dagen voorwaar delijk, voor allen met een proeftijd van twee jaar. Hun was tenlaste gelegd, dat zij onbevoegd de tandheelkunde zouden hebben uitgeoefend, door het maken van een gipsafdruk. De tenlastege- legde feiten gaven zij toe, doch by het maken van een gipsafdruk was altijd een arts aanwezig. In opdracht van deze hadden zy gehandeld. De arts verklaarde als getuige a déchar ge, dat de praktijkkamer zo was in- steeds aanwezig. Hij achtte het niet nodig naast hem te gaan gtaan. Stelletje puin. Enige getuigen verklaarden, alleen door een tandtechnicus behandeld te zijn, doch er waren meer mensen in de praktijkruimte en enkelen hadden ook de arts gezien. Enige waren van de Claes de Vrieselaan 21b naar no. 165 in dezelfde straat verwezen, waar ze dan behandeld werden. Daarna werd een begin gemaakt met het horen van getuigen in een zaak, die tegen de reeds genoemde arts aanhangig gemaakt.IIem werd ten laste gelegd, dat hij een tandheelkun dige praktijk had uitgeoefend in een tandheelkundige inrichting, waarvoor reclame werd gemaakt met strooibil jetten en circulaires, en waarin ge sproken werd van het adres Claes de Vrieselaan 21b. Inspecteur B. D. Kalma van de Rot terdamse politie verklaarde, dat een tandtechnicus tegen hem gezegd had dat de Nederlandse wetgeving zo ge- - - redigeerd was, dat hy niet met goede gedeeld, dat hy steeds controle kon artsen kon werken, doch genoodzaakt uitoefenen. In bijzondere gevallen was te werken met een stelletje puin r.eemt hy zelf de gipsafdruk, doch Nadat de getuigen waren gehoord als de verdachten het deden was hij t werd de zaak uitgesteld tot 21 juni'

Leidse Courant | 1956 | | pagina 13