AAMBEIEN LENTE WATER Eerste Kamer dreef prof. Oud „staatsrechtelijk" in de hoek 13 Juni Kamer-verkiezingen Aetheropslagplaats in vlammen Overspannen moeder doodde het vorig jaar haar 1-jarige baby DONDERDAG 26 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA I 'n geheel nieuw middel tegen Dat zelfs voor een doorgewinterde politicus als prof. Oud de politiek on verwachte voetangels en klemmen in voorraad heeft, ondervond dit Twee de Kamerlid gistermiddag op pijnlij ke wijze in de Eerste Kamer, waar h\j een initiatiefvoorstel zou verdedigen. Het pleegt slechts zelden voor te komen, dat een volksvertegenwoordi ger zelf een wetsvoorstel of wetswij ziging ter behandeling aanbiedthij heeft hier wel het recht toe, maar de technische moeilijkheden, die het voorstellen van een wet zonder de partementsapparaat met zich mee brengt, maakt een dergelijk voorstel tot uitzondering. Prof. Oud had evenwel de stoute schoenen aangetrokken en toen de grondswetwijzigingen in behandeling kwamen uitbreiding Kamer meende hij, dat hierbij iets gewijzigd moest worden. Er stond namelijk niet heel erg dui- delijk in de wet bepaald, wanneer de oude volksvertegenwoordiging ont bonden was en de nieuwe haar taak begon. Hierom kwam prof. Oud met het voorstel om duidelijk in de wet te omschrijven, dat de oude volksver tegenwoordiging zou aanblijven tot dat de nieuwe haar taak zou begin nen. De Tweede Kamer keurde dit wets ontwerp van prof. Oud goed en giste ren moest de professor zijn voorstel in de Eerste Kamer verdedigen, waar alle voorstellen tot grondswetwijzi- ging aan de orde kwamen. Niets vermoedend begon prof. Oud zijn verdediging, maar stuitte plotse ling op nestor Tjalma uit de A.R.- partij, die vertelde, dat de professor iets onmogelijks voorstelde door de zinssnede in de wet te willen doen opnemen: „De helft van de Eerste Kamer treedt om de drie jaar af enz". De Eerste Kamer had enkele uren daarvoor de clausule aangenomen: „Om de drie jaar treden beurtelings 38 en 37 leden af enz". Om deze spitsvondigheid te begrij pen dient men te weten, dat de prof. aan een wetswijziging, die kort daar voor door de Eerste Kamer was aan vaard, de aanvulling over het aan blijven wilde toevoegen, doch het eerste deel van deze wetswijziging niet in overeenstemming met de aan vaarde lezing in zijn voorstel had verwerkt „Nee", zo verklaarde de heer Tjal ma, hij rolde niet over die ,Jielft" 37,5 man maar over de staatsrech telijke zijde van het voorstel-Oud, waardoor de Eerste Kamer twee le zingen zou aanvaarden over één on derwerp: nl. zowel de lezing „beurte lings 38 en 37" en prof. Ouds lezing: „de helft". De oppervlakkige leek zou denken, dat het voorstel van prof. Oud, dat vooral praktisch is in tijd van oorlog e.d. deze kleine hindernis wel had kunnen nemen, maar dan kent deze leek de Eerste Kamer niet. Trots op de overwinning op iemand die algemeen als een autoriteit on het gebied van staatsrecht wordt erkend, dreef men prof. Oud zo diep mogelijk de hoek in, waartegen prof. Oud zich vergeefs en wanhopig poogde te ver zetten. Het was een grote dag voor de Eer ste Kamer. Eén-dags staking om de drie procent Gistermiddag heeft een aantal ar beiders van de machinefabriek Van de Pol N.V. aan de Langstraat te Nij- kerk het werk neergelegd wegens het niet-uitkeren van de 3 loon over 1955. De werknemers hadden maandag een ultimatum aan de di rectie gesteld, om te vernemen, of deze bereid was de 3 uit te keren. Toen de directie weigerde hierop in te gaan. legde men het werk neer. In de loop van de middag hebben enkele arbeiders het werk weer her vat. Gisteravond is een bespreking gehouden, waarbij de werknemers voor de keuze werden gesteld van daag het werk te hervatten of te worden ontslagen. De directie over weegt thans nog of en zo ja wanneer zij de 3 zal uitkeren. Vandaag hebben alle arbeiders het werk her vat. Gezin van 14 personen naar Ver. Staten Morgen vertrekt het 14 man ster ke gezin van de familie Dooyes uit Den Haag met de K.L.M. naar de Ver. Staten. Dit is het eerste grote g^zin uit Nederland, dat naar de Ver. Staten emigreert onder de Re fugee Relief Act en onder directe verantwoordelijkheid van de katho lieke immigratie organisatie in Noord-Aimerika. De immigratie-sec tie van de National Catholic Welfare Conference heeft gezorgd voor huis vesting en werk, en daarmede vol daan aan de eisen, die de Amerikaan se wet stelt. De familie Dooyes vertrekt naar Grassepoint in de staat Michigan. Het oudste kind is 16 jaar, de jongste 1 jaar. Vrijdagmorgen om 7 uur plaat selijke tijd, komen zij op het vlieg veld Idle wood bij New York aan. Zij worden daar opgewacht door een of ficial van de N.C.W.C. en vandaar naar hun nieuwe woonplaats bege leid. 2'A JAAR VOOR PYROMAAN. Twee jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief en daarna terbeschikkingstelling van de regering heeft de rechtbank te Leeuwarden gisteren opgelegd aan een 31-jarige loswerkman uit Harke- ma-Opeinde, die voor een beloning van 25.een boerderij in brand stak en een poging ondernam ook een woning te doen verbranden. De officier had drie jaar met af trek en daarna terbeschikkingstel ling van de regering gevorderd. Na een pertinente ontkenning ter zit ting heeft verd. in het huis van be waring een volledige bekentenis af gelegd. Nieuwe voorzitter A.R. Tijdens de gisteren in Utrecht ge houden deputaten-vergadering van de Anti-Revolutionaire Partij is dr. W. P. Berghuis, burgemeester van Kampen, benoemd tot voorzitter van het centraal comité der A.R. Partij. De nieuwe leider van de A.R. Partij werd op 25 april 1911 te Oosterend (Fr.) geboren. Sinds 1952 is dr. Berg huis burgemeester der gemeente Kampen. Tot Tweede voorzitters werden ge kozen mr. A. B. Roosjen en de heer J. Smallenbroek. Moord op stiefdochter: 12 Jaar gevangenisstraf Het gerechtshof te 's Hertogen- bosoh heeft gisteren de 32-jarige stu- cadoor uit Sint Michielsgestel, die in februari 1955 zijn 18-jarige stiefdoch ter neerschoot veroordeeld tot 'n ge vangenisstraf van 12 jaar met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring. De rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeelde in juni de man tot een gevangenisstraf van 15 jaar met on voorwaardelijke ter beschikkingstel ling, welk vonnis de advocaat-gene raal bij het Bossche hof in appél be vestigd had willen zien. HILVERSUMMER VERMIST. De commissaris van politie te Hil versum verzoekt namens de echtge note bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Theodorus Hen- drikus Bikker, geboren 7 november 1890, wonende te Hilversum, Azalea straat '31, die gistermorgen om acht uur zijn woning verliet en sindsdien spoorloos verdwenen is. De man moest zich gisteren voor behandeling in het ziekenhuis aan melden; hu lijdt aan geheugenstoor nis en is zeer zwaarmoedig; een on geluk wordt gevreesd. Signalement lang 1,65 m.. kaal hoofd, blauw-grijze ogen. vale ge laatskleur. Kleding grijs visgraatcos- tuum, blauw-grijs vest, grijs over hemd, gestreepte stropdas, donker grijze ulster met bont gevoerd. Bij K.B. is met ingang van 16 mei 1956 benoemd tot burgemeester der gemeente Zierikzee mr. F. Th. Dyck- meester, te 's-Gravenhage. De heer Dijckmeester is thans ad ministrateur bij het kabinet de ko ningin. Hij is in 1917 geboren, Ned. Herv., en niet aangeslten bij een po litieke partij. Slik dit tabletje en stil de pijn Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - cn geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. (Advertentie) Nu ook de Eerste Kamer gisteren de grondwetswijzigingen aanvaard heeft, is thans de verkiezingsdatum officieel bekend gemaakt. Op woensdag 13 juni a.s. zullen 6.100.000 Nederlanders naar de stembus sen gaan om daar een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. Op die dag zullen 100 leden gekozen worden en dit aantal zal eerst na de zomerreces van de Kamer verhoogd worden tot 150, waarvoor geen nieuwe verkiezingen gehouden zullen worden, daar zij evenredig aan de verhoudingen, die ontstaan bij de verkiezingen van 13 juni a.s., benoemd zullen worden. De verkiezingen voor de Eerste Kamer, die door de Provinciale Staten geschieden, zullen gehouden worden op 14 juli a.s. Verwacht wordt, dat de zittingsperiode van de huidige volksvertegen woordiging gesloten zal worden op 30 juni. Trein op vrachtauto Baldadigheid oorzaak? Gistermiddag om vijf voor vijf is de stoptrein SittardMaastricht op de onbewaakte overweg aan de Vou- werweg te Geleen in botsing geko men met een met zand geladen vrachtauto, bestuurd door de 19-ja- rige G. J. K. Moonen uit Heerlen. De vrachtauo werd van achter gegre pen en naast de spoorlijn in de grep pel geworpen. De chauffeur bleef on gedeerd; de trein werd zwaar bescha digd. De trein is naar het station Beek gesleept en de sneltrein, die om kwart voor zes uit Sittard ver trok, stopte ter plaatse om de ge strande passagiers op te nemen. De chauffeur verklaarde, dat kin deren een ruit van de cabine van de auto hadden ingeworpen, waardoor hij schrok en op de overweg afrem de. Metaaldiefstallen op klaarlichte dag De politierechter te Amsterdam heeft gistermorgen een aantal ha ven- en bedrijfsdiefstallen bestraft met onvoorwaardelijke gevangenis straffen. Telkens deed hij zijn uit spraak vergezeld gaan van de op merking: „Men weet na eenmaal dat men voor een haven- of bedrijfsdief- stal onherroepeuijk de gevangenis ingaat". De meeste straffen varieerden van één week tot 6 weken. Een viertal schippers en schippersknechts, Katwijkt en Schiedam, die in de ja ren '54 en '55 in de Amsterdamse haven hoeveelheden oud metaal had den gestolen en doorverkocht, wer den zwaarder gestraft, n.l. met drie maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Zij hadden van de Am sterdamse droogdokmaatsohappij en de Hollandse draad en kabelfabriek voor totaal aan 7600,71 gulden ont vreemd. Zij plachten hun eigen vaartuigen naast de met oud metaal geladen schepen te meren, er, zelfs op klaar lichte dag, een deel der lading over te hevelen. „Bar" vond de politie rechter het. De officier van justitie eiste 5 maanden gevangenisstraf tegen het viertal, en twee maanden tegen de opkoper. De politierechter bevestig de de eis tegen de opkoper, hem veroordelend wegens scftmldheling. Zomerdienstregeling van de N.Z.H.V.M. Gisteren is de nieuwe zomerdienst regeling van de N.Z.H.VJVI., welke dit jaar zal ingaan op 6 mei, bekend gemaakt. Opzienbarende wijzigingen zijn er voor deze streek echter niet. 'Behoudens het feit. dat op de lijn ScheveningenDen HaagVoorburg weer een tien-minuten-dienst zal gelden, de tramrit van 5.50 van Lei den naar Den Haag, welke momen teel door een bus wordt uitgevoerd, in ere zal worden hersteld, en de laatste tram van Leiden naar Noord- wijk 's avonds iets later zal vertrek ken. aansluitende op dè trein, welke uit Utrecht komt, zijn er wat de tram betreft geen wijzigingen. De dienst Leiden-Voorhout-Noord- wijkerhout zal gedurende een groot gedeelte van de dag met een 2-mans- bediening worden uitgevoerd, het geen meebrengt dat in plaats van met drie. met twee bussen een 30- minutendienst kan worden uitge voerd. De ritten van en naar Sancta Ma ria komen te vervallen. Op de be zoekmiddagen zal er een pendel dienst Noordwijkerhout-Sancta Ma ria v.v. worden onderhouden. De zomerlijnen blijven gehand haafd. VoorschotenDen DeylWas- senaarse Slag zal worden uitgevoerd van G mei tot 24 juni op zon- en feestdagen en van 1 juli t/m 2 sep tember dagelijks in exploitatie wor den gebracht. Ook de verbinding bollenstreek- kust blijft gehandhaafd, hoewel de belangstelling hiervoor tot op heden niet bijster groot is geweest. De inkrimping zoals op het traject naar Sancta Maria past in het stre ven van de N.Z.H.V.M.-directie om weinig rendabele verbindingen zo veel mogelijk te beperken en daar door zolang mogelijk op de huidige tarieven te blijven werken. Alles wordt in het werk gesteld, om ta- Bisschopswijding mgr. Jansen komt over K.R.O.-televisie De K.R.O.-televisie verzorgt dins dagmorgen 8 mei een complete uit zending van de bisschopswijding van mgr. M. A. Janssen de bisschop van Rotterdam. De uitzending begint om half negen en duurt tot ongeveer half een. Bouwbedrijf vrij op Koninginnedag OP 5 MEI WERKEN Krachtens de bepalingen der gel dende loonregelingen in de bouwnij verheid is de a^. Koninginnedag ge lijk gesteld met een algemeen erkende Christelijke feestdag. Als regel zullen de werkzaamheden op die dag derhalve volledig stilstaan. Wel mag in bijzondere gevallen, ter uitsluitende beoordeling van de werkgever, arbeid worden verricht maar niemand kan daartoe worden verplicht. I. Bij eventuele arbeid op deze dag riefsverhoging te voorkomen, heeft de werknemer recht op dubbel. Op 13 juni a.s. zal de N.Z.H.V.M. loon. haar 75-jarig bestaan herdenken. Dit Op de a.s. bevrijdingsdag zullen de jubileum zal naar buiten in alle stil- werkzaamheden in het bouwbedrijf te voorbijgaan. Intern zal het wel normaal doorgang vinden. gevierd worden. KREUPEL KRAAKJE. In de nacht van dinsdag op woens dag hebben inbrekers een bezoek ge bracht aan een zaak in bouwmateria len aan de Pelgrimsstraat te Rotter dam. In het donker slaagden zij er in met een breekijzer een ouderwet se brandkast van boven open te scheuren. Zij stalen hieruit twee pak jes, waarin ongeveer 200 aan zil vergeld zat. Vervolgens probeerden zij hun krachten op de deur van een ouderwetse kluis, die ook op het kan toor stond. Tenslotte sloagden zij er in met het breekijzer de deur te for ceren. Zij konden hier eahter niets van hun gading vinden; enige rolle tjes met geld die er in lagen zagen zij over het hoofd. Drama te Veendam Een 29-jarige vrouw te Veendam heeft gisteren bekend, dat zij vorig jaar een twaalf maanden oud doch tertje om het leven heeft gebracht. Reeds het vorig jaar waren in eigen familiekring vermoedens gerezen, dat zij haar bijna twaalf maanden oud dochtertje zelf van het leven zou heb ben beroofd er kon daaromtrent toen echter geen enkele aanwijzing wor den verkregen. Zaterdag heeft de vrouw evenwel bekend, het kind door verstikking om het leven te hebben gebracht door het in een moment van verwarring een paar zakdoeken, een deken en een tafelkleed op het hoofdje te leg gen, toen dit kind begon te huilen en haar drie andere kinderen met el kaar aan het vechten waren. Na op deze textiel nog een luiermand te hebben geplaatst, heeft ze ongeveer twintig minuten lang de woning ver laten. In die tijd realiseerde ze zich wat ze had gedaan. Zij keerde ogen blikkelijk naar haar woning terug, maar het kind gaf geen tekenen van leven meer. Ze heeft nog wel ge tracht door het nat maken van het hoofd en de polsen de levensgeesten op te wekken, hetgeen echter niet meer mocht gelukken. De daarna ont boden huisarts kon slechts de dood constateren. Enkele uren tevoren was de arts ook al geweest in ver band met het doorlopend huilen van het kind. Aangenomen werd, dat het kind dus iets mankeerde, tengevol ge waarvan het was overleden, te meer omdat toen geen omstandighe den in een andere richting wezen. Mishandelingen. Verder heeft de vrouw, die reeds in haar jeugd in een psychiatrische in richting is verpleegd, bekend, dat zij een vijfjarig dochtertje meermalen in drift heeft mishandeld. Uit het thans ingestelde onderzoek is geble ken dat het overleden kind enkele dagen vóór he* overlijden een speld had ingeslikt en dat het vijfjarig dochtertje destijds meermalen we gens kwetsuren aan het hoofd in het academisch ziekenhuis te Groningen was behandeld, waarbij toen werd verklaard dat dit kind geestelijke af wijkingen had en meermalen onder of tegen voertuig was gelopen of ge vallen. De vrouw, die na haar bekentenis werd aangehouden, verkeerde echter in een zodanig overspannen toestand, dat ze reeds de dag na haar aanhou ding in een zenuwinrichting moest worden opgenomen. Het politie-onderzoek in deze zaak duurt voort. Brandweer kreeg er de dampen in Ongeveer anderhalf uur lang heeft gistermiddag in de opslagplaats voor aether, benzine en zwavelkoolstof van de firma BrocadesStheeman in de eerste Passeerderdwarsstraat te Amsterdam 'n hardnekkige brand gewoed. De brand ontstond door zelfontbranding van zwavelkoolstof. Eén van de personeelsleden van de pharmaceutische fabriek, de heer P. Luite, liep bij de ontploffing brand wonden op. Een jongste bediende raakte door de ontsnappende dam pen bedwelmd. De brandweer be streed het vuur met zeven slangen en twee waterkanons. Men moest vanaf het dak van een tegenoverge legen fabriek de ruiten van de op de bovenste verdieping gelegen opslag ruimte stuk spuiten. Een vijftal brandweerlieden kreeg bij het blus sen brandwonden of werd door de sterk narcotische dampen bedwelmd. Het dreigende ontploffingsgevaar wisten de spuitgasten te bezweren. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. Gisterochtend omstreeks elf uur is bij het lossen van het met balken geladen kustvaartuig „Fivelborg" in de Zaandamse haven, de havenarbei der P. de Jong uit Zaandam zodanig door een balk aan zijn hoofd getrof fen, dat hij ter plaatse overleed. SCHRIFTELIJKE RECHTZAAK. De verdachte, een bankwerker uit Alphen a. d. Rijn, bleek zo doof te zijn, dat hij zelfs het getoeter van de deurwaarder aan zijn oor maar nau welijks kon verstaan. De Haagse Po litierechter nam toen maar zijn toe vlucht tot briefjes. Eerst werd ver dachte de tenlastelegging voorgehou den. Hij had een gevonden voorwerp op straat meegenomen en niet aan gegeven bij de politie. „Geen dief stal", wees hij met zijn vinger aan. De officier van justitie schreef een briefje dat hij 30.boete of 10 da gen eiste. „Dat neem ik niet", zei de verdachte. „Dan zal ik eens een schot wagen", zei de rechter en hij schreef dat hij verdachte veroordeelde tot f 15.of vijf dagen. „Daar ga ik' mee accoord", zei verdachte. „Een schot in de roos dus" concludeerde de rechter tevre den. In zwaar betonnen kluizen bevond zich namelijk een grote hoeveelheid aether. Om ongeveer zes uur meldde de commandant dat men de brand meester was. INTERNATIONAAL CONGRES VAN AUTORIJSCHOOL ORGANISATIES. Morgen wordt in Bellevue te Am sterdam een internationaal congres van autorijschoolorganisaties gehou den door de Federatie van Neder landse organisaties voor het perso nenvervoer (F.N.O.P.). Aanleiding voor dit congres zijn het tienjarig bestaan van de vakafdeling auto. en motorrijscholen van de F.N.O.P. en de strijd om in ons land te komen tot bescherming van de rijscholen en het les geven. Referaten zullen worden gehouden door sprekers uit Denemarken, Fin land. Frankrijk, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk, West-Duits- land, Zweden en Zwitserland, die elk zullen vertellen in hoeverre in hun landen overheidsbemoeiing op deze punten bestaat. Volgens de heer J. A. Hippe, voor zitter van de vakafdeling auto. en motorrijscholen van de F.N.O.P., heeft de vestigingswet 1955 geen op lossingen voor de moeilijkheden in Nederland gebracht, omdat deze wet niet de mogelijkheid opent controle uit te oefenen ten aanzien van de vakbekwaamheid van de instructeurs en het materiaal. „Daarom meende men te moeten aandringen op een zelfstandige wettelijke regeling. Om de mogelijkheden hiertoe te bestu deren werd een subcommissie in het leven geroepen van de reeds bestaan de commissie „veiligheid wegver keer". Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat de perspectieven gunstig waren .totdat een lid van de com missie artikel 208 in de grondwet ontdekte, waarin vrijheid van onder wijs gewaarborgd wordt. Er zijn thans stemmen opgegaan, dat een wettelijke regeling van de autorij scholen in strijd zou komen met deze gewaarborgde vrijheid van onder wijs". De F.N.O.P. vreest nu, aldus de heer Hippe, dat het streven om tot een wettelijke regeling te komen op nieuw op een zijspoor zal geraken, maar zal niet stil blijven zitten. Daar om ook o.m. is dit congres belegd. door JEANNE BOUWMAN 33) „Dat is niet altijd even gemak kelijk. Er zijn tegenwoordig meer visserslui dan er nodig zijn. Een heel stel jongere kerels, die in de stad werkten, zijn terug gekomen om hun ouders te helpen, toen het werk in de stad voor hen gedaan was. Na tuurlijk stelt de regering een grens aan het aantal boten, dat uit mag va ren, maar zelfs dan komt nog een zeker aantal vissers in de verdruk king als de boten niet behoorlijk over de fabrieken verdeeld zyn. En die boten moeten dan hun vangst voor een appel en een ei aan de mest- fabriek verkopen. De vissers, die aan andere fabrieken leveren, zullen er niet aan denken, voor ons plaats te maken. Onze mannen zijn trouwens altijd vissers voor Farnsworth ge weest". Anne herinnerde zich opeens de brief van rechter Kellogg. Er had in het testament iets gestaan in verband met de fuikvisserij, doch Farley had toen zijn aandacht afgeleid. Mis schien wel met opzet. Maar Lee had het zeker gehoord; hij zou van Lucas' standpunt op de hoogte zijn. „Ik geloof, dat als jij je op Lee Farnsworth beroept, hij de zaak wel in orde zal maken", zei ze vol ver trouwen. „Toen Rob hier was, dacht hij directeur te zullen worden. Paps Lucas Farnsworth had hem ge zegd, toen wij ons engageerden, dat ik alles zou erven en dat hij, als mijn echtgenoot, het bedrijf helemaal in handen zou hebben. Nu weet hij, dat het anders gelopen is". „Ik hoop dat je gelijk zult hebben, want „Ben je bang voor moeilijkheden?" „Ja, dat ben ik", gaf hij toe. „En ik zou graag zien, dat die óf uitbra ken eer ik naar Alaska vertrek of uitbleven totdat ik terug ben. De vissers zullen de lijdende partij zijn, omdat zij geen rechtsgrond hebben om in te grijpen. „Geloof je dus niet, dat oom Lee volgens de instructie van Lucas zal handelen?" John keek haar grimmig aan. „Voor zover ik die twee ken, waar mee hij te doen heeft, zal hij niet eens weten, dat die instructie niet uitgevoerd wordt". „Ik vraag me af", merkte Anne zachtjes op. „of Paps moeilijkheden met Rob Crocker voorzag?" „Ik ook. Maar ik moet nu weg of ik krijg van die broer van mij op mijn kop. Misschien zie ik je van avond, in elk geval morgen als wij dit huis komen schoonmaken. „Het is heel vriendelijk van je, dat je die lui meebrengt om te helpen. Maar, ik ben bang, dat ik te veel op je ga rekenen". John, die de trap al afging, bleef staan en keek om. „Niet zó veel, Nikki, dat ik het niet meer prettig zou vinden; ik zou willenHij scheen zich in te houden. „Maar als wensen vissen waren „Dan zouden Tom en Rob een nieuw soort fuik uitvinden om ze ons af te vangen", gnuifde ze en ze was er blij om, dat ze nog kon lachen om de beide mannen, die haar zoveel hartzeer hadden aangedaan. Haar lachen moest ook dienst doen om haar verwarring te verbergen. Ze was zo dwaas om te denken, dat hij méér bedoeld had dan.... Maar ze weigerde verder op die gedachte in te gaan en keek hem na, toen zijn lange gestalte de straat afschreed; ze keek hem na totdat hij de hoofdweg was overgestoken, die de buitenwijk met de stad verbond; totdat hij ver dwenen was over 'n aanlegsteiger. HOOFDSTUK XXII. Anne besteedde de ochtend om rechter Kellogg een brief te schrijven. Zij zond hem een blanco getekende chèque en het verzoek om het geld van de bank te halen en het over te doen schrijven op een andere bank onder de naam van Nikki Neilsen. Haar nieuwe handtekening op een los papiertje, ten behoeve van de bank, sloot zij daarbij in. Kort na het koffiedrinken kwam Lissa thuis met alle mogelijke mon sters voor alles van behang tot dakverf toe en Anne vergat voor enige gelukkige uren het verleden, hoewel zij verbaasd was over de plotselinge belangstelling, welke zü voor alles had. Samen gingen zij naar het oude huis, maakten de deur open met hun eigen sleutel en bekeken het met de ogen van eigenaars. Het allereerst moest er schoon gemaakt worden, wilde men de vol gende dag aan de gang kunnen gaan met het in orde brengen van de wo ning. Voor Anne was dit een nieuwe ervaring: tegen zonsondergang had zij ontdekt tal van spieren te bezitten van welker aanwezigheid zij zich nooit bewust was geweest. „In het bad wordt die spierpijn er wel uitgestoomd", voorspelde Lissa haar, toen zü zich samen gereed maakten om naar het Finse badhuis te gaan met een mand vol zachte bad handdoeken. zeep, poeder en schoon goed. Gearmd liepen zij in het schemer donker een straat af, die omlaag voerde. Voor Anne, die nog niet uit geweest was sedert haar komst in de Finse wijk, leek de tocht een waar avontuur. Het gevaar om een be- klein en wie zou haar dan nog her kende tegen te komen was overigens kennen in het meisje met krullen, gekleed in een oude japon van Miina? Desondanks verschrikte haar de stroom van auto's langs de hoofd- verkeersweg tussen Astoria en het zeefront der stad, welke dwars door de Finnenwijk voerde. Ze trad in de beschutting van Tecla's schaduw terug toen een two- seater in de buitenkant van de bocht even stil hield, terwyl ze lachen moest om de instinctmatige angst, dat dit Rob's wagen kon zijn en toen moest ze de lippen op elkaar klemmen, om de kreet te onderdruk ken, die zy slaken wilde. Het was Rob's wagen! En naast hem zat Sharlie met haar hoofd knus in de holte van zijn arm, die hij om haar had heengeslagen. Haar gezicht werd duidelijk verlicht door de lucifer, die Rob voor haar sigaret hield. De lucifer ging uit, Sharlie zonk terug in Rob's arm en zij reden voort. Anne volgde, nog steeds zwijgend, Tecla, Miina en Lissa naar de stoom baden. Om Anne een genoegen te doert hadden zij een van de oudere echt- Finse badhuizen uitgekozen. Stoom- kamers waarin men op houten ban ken zat, terwijl ijskoud water op gloeiende stenen neerdruppelde tot dat men bijna dreigde te stikken in de stoom, die geparfumeerd was met de geur van cedertwijgen, welke in stoom en water week gemaakt waren als borstelvezels. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9