Mevr. Klaasesz opende B.LO.-school te Leiden Residentie ambassadeur van India werd een prooi van de vlammen De sociale zekerheid is een vanzelfsprekende voorwaarde DONDERDAG 26 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 FELLE BRAND IN WASSENAAR Oorzaak niet bekend De residentie van de ambassadeur van India, de heer B. K. Kapur, ge legen aan de Backershagenlaan te Wassenaar, is gisteravond voor een groot deel door brand vernield. De tweede verdieping van het grote land huis ging geheel in vlammen op. De eerste verdieping werd voor een deel vernield. Grote schade werd aange richt aan het prachtige bouwwerk en aan de inboedel, die men slechts voor een gedeelte in veiligheid kon brengen. Om even voor 9 uur gisteravond ■werd de brandweer te Wassenaar ge alarmeerd. Daar het een uitslaande brand betrof, werd onmiddellijk de assistentie van de Haagse brandweer ingeroepen, die vrij kort na die van Wassenaar ter plaatse verscheen. Te middernacht zag het er naar uit, dat men de brand voor het grootste deel in bedwang had en dat met de na blussing kon worden begonnen. De brand, die ontstond in een zol- derka/mer, waar zich schakelkasten van de elektriciteit bevinden, werd ontdekt door de echtgenote van de ambassadeur, mevrouw Kapur, tóen zij zich als gewoonlijk naar een spe ciaal ingerichte gebedskamer op de tweede verdieping begaf. Zij zag grote rookwolken komen uit een kamer van het personeel, dat onmiddelijk werd geroepen. De brandweer werd gealarmeerd en men begon zoveel mogelijk de bezitting uit het huis te halen. De jongste zoon werd direct naar een woning in de omgeving over gebracht Onder leiding van de commissaris van politie te Wassenaar en hoofd van de vrijwillige brandweer, de heer J. J. Maandag ,werd al het beschikbare materiaal, dat spoedig ter plaatse was verschenen, ingezet om de brand te bestrijden. De ladderwagen werd aan de voorzijde opgesteld, alsmede de nevelspuit, waarmee stralen water werden afgegeven op het middenge deelte van de tweede verdieping. De autospuit en kleine spuiten van de wijkbrandweren waren spoedig inge schakeld cum ook aan de achterzijde van het grote landhuis de brand te bestrijden. Vuur greep snel om zich heen. Het vuur verbreidde zich snel over het gehele middengedeelte vdn de tweede verdieping, vooral aan de achterzijde. Inmiddels was ook de Haagse brandweer met een grote lad derwagen aangekomen, die eveneens aan de voorzijde werd opgesteld. Voorts waren twee motorspuiten en een materiaalwagen daar aanwezig. In korte tijd werden aan de voor- er. achterzijde, alsmede van de ladder wagens af grote hoeveelheden water op het brandende gebouw gespoten. De tweede verdieping aan de achter zijde begaf zich het eerst. Het snel Jeep-rijden thans ook onder water In het Hollands Diep bij de Moerdijkbrug hebben deskundigen van het Nederlandse leger proeven genomen met een nieuw model jeep, dat door een speciaal aangebracht lucht-inlaat en een hoog uitmondende uitlaat geschikt is gemaakt voor het rijden onder water. Het voertuig wordt dan bestuurd door een kikvorsman. Foto boven: de amfibie-jeep verdwijnt onder water. Foto onder: de jeep is vrijwel geheel onder het wateropper vlak verdwenen en trekt een drijvend aanhangwagentje met vier militairen er in. n Beeld van de zware brand, die naar schatting een schade veroor zaakte van een miljoen gulden. om zich heen grijpende vuur had in middels ook de beide vleugels van de grote behuizing aangetast. Allengs were en de vlammen minder en te middernacht kon worden gezegd, dat dat men de brand meester was. Het was op dat ogenblik nog moeilijk te zeggen, welke vernielingen op d( eerste verdieping door het vuur wa ren aangericht, al zal zeker de rech- ter-vleugel zwaar van het vuur heb ben geleden en voor een groot deel zijn vernield. Groot is ook de water schade, die aan het overgebleven ge deelte van het gebouw werd aange richt Landhuis uit dertiger jaren. Het prachtige landhuis,, dat in En gelse stijl werd opgetrokken, werd in de dertiger jaren gebouwd voor de industrieel, de heer Weise. Het was verkocht aan de regering van India en wca bestemd tot resideptie van de ambassadeur van India in ons land. De ambassadeur van India, de heer B. K. Kapur, betrok de residentie ni het voorjaar van 1955, als zaakgelas tigde van India en als opvolger van ambassadeur B. N. Chakravarty. De heer Kapur werd in sept. 1955 tot ambassadeur van India benoemd. Gistermiddag heeft de echtgenote van de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mevr. L. H. A. Klaa seszDe Bruyne, de nieuwe dr. A. van Voorthuysenschool, een open bare B.L.O.-school te Leiden, ge opend. De school, die bijna een mil joen gulden heeft gekost en tot de best geoutilleerde in haar soort van ons land behoort, telt elf klas'.oka- len (voor de meisjes keuken- en ka merklassen), een gymnastieklokaal en douchegelegenheden voor de leerlingen. Vele snufjes zijn in dit schoolgebouw toegepast. Mevr. Klaasesz ook de commis saris van de koningin was aanwezig was zeer getroffen door de bouw en inrichting van de school. Zij acht te het zeer juist, dat het gehandicap te kind hier de gelegenheid wordt geboden met planten en dieren in aanraking te komen en deze ook met zorgende liefde te omringen. Met het uitspreken van de wens, dat de kinderen hier zeer gelukkige jaren mogen doorbrengen, verklaarde zij de school voor geopend. Nog vele sprekers voerden na haar het woord. 150 gram in attractief strooipakje 68 cent ZAANHAGEL De échte chocoladekorrels van échte chocola! caca o-aroma! (Advertentie) rein van de brand aanwezig de bur gemeester van Wassenaar, dr. S. ba ron Van Wijnbergen en de comman dant van de Haagse brandweer, de heer H. J. van Oostveen. Later kwam nog de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de ge zant van Iran, de heer A. H. Meftah, de hoofdcommissaris van politie ii. Men heeft bij het uitbreken van Den Haag) de heer j, H> A Gualthe- de brand nog zoveel als mogelijk was uit het huis gehaald. Veel moest edhter achterblijven, vooral op de eerste verdieping. Het is og niet te zeggen hoe groot de schade is. die aan de inboedel en aan de persoonlijke bezittingen is aangericht. Deze per soonlijke bezittingen waren niet ver zekerd. Behalve de ambassadeur van India B. K. Kapur, betrok de residentie in kend. rie van Weezei, de chef van het kabi net en directeur van het protocol van ministerie van buitenlandse zaken, jhr. mr. W. E. van Panhuys en an deren- Velen hadden zich in de Backers hagenlaan verzameld om op een af stand de brand gade te slaan. De oorzaak van de brand is onbe- Gastenavond van de ARKA Leiden Van Leiden naar Lourdes Met een stralend humeur, onder een verwarmend zonnetje, zijn heden morgen van de Beestenmarkt 41 pel grims uit Leiden en enige plaatsen uit de omgeving naar Lourdes ver trokken. De bus stond om negen uur al klaar. Het werd echter over tien voor de laatste reizigers waren ingestapt. Deze reis wordt georganiserd door de Leidse afdeling van de kath. bond van Invaliden „St. Liduina". Vele le den hebben sinds de viering van het jubileum van de bond nu twee jaar geleden voor deze reis ge- Om tien voor vijf vertrekt uit Rq- zendaal de pelgrimstrein naar Lour des. Slechts twee deelnemers aan de Leidse pelgrimage zullen in de wa gons voor de zieken- moeten meerei zen. Enige EHBO'ers en bestuursleden en kapelaan C. W. Thomas maken de tocht mee. Donderdag over een week keren de Leidse pelgrims terug. Bij de foto: het hoofd van de school, de heer M. H. G. de Haan toont aan mevr. Klaasesz de inrichting van het gebouw. Rechts: de commissaris van de koningin in de provincie Zuid- Holland, geheel links mr. J. Bool, gemeentesecretaris van Leiden. Op de achtergrond met de rug naar de fotograaf: de wethouder van onder wijs te Leiden, de heer J. van Schaik. GEM. AANKONDIGING STEMMEN BIJ VOLMACHT. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie, afdeling bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar zijn de formulieren voor de verzoekschriften om bij volmacht te stemmen ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De ge legenheid tot het stemmen bij vol macht is opengesteld voor de kiezer, die mededeelt vermoedelijk niet in staat te zijn in persoon aan de stem ming deel te nemen. Het verzoekschrift moet uiterlijk op de 14e dag voor die der stemming ter secretarie der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kan didaatstelling (8 mei a.s.) is opgeno men, worden ingediend. Leiden, 26 april 1956. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Weth. loco-burgemeester. AFSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Wijnbrug, met ingang van heden, voor de duur der herstelwerk zaamheden, is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtin gen. De door het verkeer te volgen 'route zal ter plaatse met verkeers borden worden aangegeven. (Advertentie) WERNINK BOUWT SCHAKEL STATION IN ALPHEN. Na gehouden aanbesteding is door de Stedelijke Lichtfabrieken te 'Lei den aan de N.V. Werninks Beton Maatschappij de bauw opgedragen van een 50 KV-sehakelstation te Alphen aan den Rijn. De katholieke ambtenaren (AR KA) waren gisteravond de gastheren van de leden der verenigingen, die bij de Raad van maatschappelijk en cultureel overleg te Leiden zijn aan gesloten. In een goed gevulde zaal van het Gulden Vlies hield mr dr J. B. Sens, secretaris van de gemeente Heerlen en hoofdbestuurslid van de ARKA, na een welkomstwoord door de voor zitter van de Leidse afdeling, de heer Verduyn, een inleiding over „Socia le zekerheid". De heer Sens vestigde er de aan dacht op, dat het honderden jaren geduurd heeft alvorens aan de mens, ae sociale zekerheid werd verleend die hem rechtens als gemeenschaps wezen toekomt. Hij sprak over de verzorgings- en verzekeringttmaat- regelen, die in de loop der jaren zijn ontwikkeld en legde er de nadruk op, dat de katholieke politiek de voorkeur geeft aan het verzekerings- boven het verzorgingsstelsel. Lange tijd stond hij stil bij de bezits vorming, die door de KVP wordt voorgestaan. Hij noemde o.m. als voordelen van de bezitsvorming, de belangstelling die het wekt bij de werknemers de productiviteit te ver hogen, het voorkomen van spannin gen in het sociaal-economische le- yen, en het aankweken van verant woordelijkheidsgevoel. Tenslotte weidde spreker uit over de P.B.O., die een ommekeer brengt in het pro ductieproces. De iactor arbeid bete kent niet alleen meer klinkende munt, maar ook medazeggingschap. Aldus heeft het woord van lord Be- veridge: „Brood voor iedereen alvo rens er koek is voor enkelen" gestal te gekregen. Na een gedachtenwisseling sloot de heer Verduyn met een dankwoord aan spreker en aanwezigen de bij eenkomst. Zo voerde men oorlog in „die goede oude tijd In het recente verleden was het leven van „Jan Fuse lier" nog vol romantiek, dat hebben 16 oud-gedienden uit Tilburg, die woensdag in het Boskamp te Amersfoort een dag „onder de wapenen kwamen" voor „herhalings oefeningen" bij het vierde bataljon zware tanks, overduidelijk bewezen. Op de foto zien we hoe de jongste van deze veteranen, de 61-jarige J. Kolen (lichting 1910) de klok veertig jaren terugzette door de 89-jarige marketentster, Lucia van Dee men, „model" het hof te maken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5