RECORDJACHT of toppunt van verdwazing Niet-soc. Tweede Kamer zet zich schrap tegen nationalisatieplan Vier Brabantse gemeenten bouwen in 5 jaar 5000 speciale woningen DONDERDAG 26 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Allerwege hoort en leest men van zeer merkwaardige „prestaties", waarvan men zich af kan vragen waar nu precies het nut van een der gelijk „record" ligt. Een vraag, die overigens de deelnemers zelf zich wel nooit stellen, want wat anders te denken van de wereldkampioen „rauwe eieren eter". De heer A. Skalsky uit Wenen bestond het om niet minder dan 170 rauwe eieren te verorberen. Het kunnen er ook 171 .geweest zijn, want met al die eier schalen weet men dat niet zo, in ieder geval rees de heer Skalsky op uit de eierschalen en promoveerde zich tot wereldkampioen. Dat is nu juist het merkwaardige van dergelijke „re cords": ergens doet iemand iets uit zinnigs en verklaart zich kampioen. Daarop wordt hij prompt door iemand anders in de schaduw gesteld en de strijd om het record is begon-* nen. Het meest bekende van de dwaze records is wel het kampioenschap accordeonspelen. Vooral in België heeft dit een ware omvang aange nomen. De „kampioen" Bernaert uit Kortrijk had zelfs tien agenten nodig om zijn enthousiaste supporters in be dwang te houden, die opgetogen wa ren over zijn spel dat 103 uur aan één stuk duurde. Records werken aanstekelijk, maar wat de nu 31-jarige fransman van Dyon bewogen mag hebben om het record handenlopen op zijn naam Te brengen is ons niet duidelijk. Waarom zal men op de handen lopen als het achterwaarts ook kan, dacht de Italiaan Lelly en met de zege reeds voor ogen ging hij staan en be gon achterwaarts te hollen. Onze Italiaan zette er zo flink de achter waartse spieren in, dat hij 20 km. af legde in 2 uur en 36 minuten. Onge twijfeld was het voor velen een hel geruststelling om te weten, dat men achterwaarts tenminste ook aardig uit de voeten kon. Om op een stoel op een koord te TOPPUNT VAN DWAASHEID MERKWAARDIGE WERELDRECORDS gaan zitten zal slechts zeer weinigen aantrekken, maar er zijn op deze we reld een paar mensen, die dit nu juist zo belangrijk vinden, dat zij er een kampioenschap voor over hebben. De heer Schneider uit Berlijn begon met het record door 21 uur en 3 mi nuten op een stoel te blijven zitten, hetgeen overigens niet eens zo iets bij zonders zou zyn, ware het niet, dat hij de stoel op een koord in de lucht plaatste. Met een ijver en een volhar ding, een betere zaak waardig, begon men dit record aan te vallen en deze maand heeft de Zweed A. Lundberg het records op zijn naam gebracht met een tijd van 50 uur en 5 minuten. Ondanks al deze stoelrecords draai de de wereld verder en aan de over kant van de oceaan, in Amerika, leefde een aardig meiske van 19 jaar, dat ook wel eens graag beroemd zou willen/zijn. Wat leek haar nu voor een vrouw meer voor de hand te lig gen dan te huilen en aldus begon het meiske te snikken. Het begon eerst wat pover met een simpel traantje maar allengs werd het beter en dra werd het een pracht bouwwerk van snikken en tranen. Zij vestigde een record voor haar stad Philadelphia door ca. 3,5 uur te snikken. Iemand in New Orleans vond dit niet vol doende en brak het bestaande record door 4 uur aan één stuk te huilen. Met deze 4 uur was een ieder best te vreden, maar denkt u maar niet, dat het huilen eo gemakkelijk gaat, want niet minder dan 90 mededingers moesten worden verslagen eer de laatste traan de jury-emmer deed overlopen. Het is om er stil van te worden. Zo niet de Ier Sheenan. Niet minder dan 127 uur aan één stuk heeft hij het woord gevoerd en als u ons zou vragen waarover, zouden wij moeten bekennen, dat wij het wer kelijk niet zouden weten. Over alles en nog wat denken wij zo en ca. 450 mensen hebben adem loos naar de woorden van deze 27- jarige Ier zitten luisteren. Af en toe gingen ze even weg om wat te sla pen, maar onze Ier sprak maar door, hetgeen hem precies 500 verdienste opleverde. Vermoedelijk was hij dit geld ook weer spoedig kwijt, want tijdens zijn poging rookte hij ca. 120 sigaretten per dag en dronk liters koffie. Wat u overigens ook niet wist is het feit, dat de wereld een kampioen „snellezer" bezit. Het is de Amei- kaan G. Murch uit Denver die met het grootste gemak 800 woorden per minuut kan lezen. Als een normaal mens ca. 250 woorden per minuuut leest, begrijpt u wel, dat de wereld met een dergelijke kampioen maar goed af is. Als wij de eerste bladzijde van een boek nog in de hand hebben heeft hij het boek al uit, en wat meer zegt, hij heeft het gelezen ook. Tegen hem kunnen wij niet op, trouwens ook de schilder A. Verbiest uit Blan- kenberghe is een kampioen van for maat want niet minder dan 83 land schappen in 60 uur weet hij te schilde ren en vermoedelijk nog niet eens zo bar slecht, want ca. 700 gulden wist hij voor deze 83 schilderijen te krij gen. Misschien zijn inmiddels enkele van de hier 'besproken records al weer gesneuveld, maar dat doet er niet toe, het gaat maar om het feit, dat normale mensen zich zo geheel overgeven aan een recorddolheid, waart>i^ men zich afvraagt records of verdwazing? stoelzittenop een koord 50uuren5min. - lopenopw handen, eén achterwaarts hollen: 20 km. in2uuren36min. stuk schappen in 60 uur sprekenl27uuraan (met korte rustpauze's) Wat gebeurt er met drooggelegde IJselmeer? WORDT DE STAAT BOUWLANDEIGENAAR Alhoewel het nog wel heel wat jaartjes kan duren, voordat de inpol dering van de IJselmeer gereed zal zijn en het „roud-geel-golvend graan" het water definitief verdrongen zal hebben, is gisteren in de Tweede Kamer een ernstig meningsverschil gerezen tussen de regering ver tegenwoordigd door minister Mans- holt, Algera en Van der Kieft met de pvda en cpn enerzijds en de overige fracties kvp, ar, chu, vvd en sgp anderzijds. De drie bovengenoemde ministers hebben n.l. voorgesteld om hét nieu we gebied niet in partijen te verko pen, doch de landerij en door de staat te laten verpachten en op een aantal coupures, die in beheer van de staat zullen blijven, bedrijfsleiders in dienst van de staat te stellen. Dit voorstel, dat zozeer naar natio nalisatie riekt, ondervond geen enkele waardering bij de genoemde niet- socialistisdhe fracties. De heren Biowenga en Eng eiber- tink hebben gisteren reeds gedreigd met'een motie, waarin de Kamer ge legenheid krijgt haar standpunt uit- EXPERIMENT IN DE BOUWWERELD Samenwerking brengt voordelen De grootste vier gemeenten in Noord-Brabant. Eindhoven (150.009 inwoners). Tilburg (130.000 inw.) Breda (100.000 inw.) en 's Hertogen bosch (66.000 inw.) zullen in combi natie in een periode van vijf jaar 5000 arbeiderswoningen doen bou wen door de N.V. van Vliet en van Dulsts bouwbedrijf te Rotterdam. De aannemingssom bedraagt 70.000.000. Behoudens goedkeuring No. 530. Horizontaal: 1. schoon heidsgevoel, 6. bosgod, 7. vat, 8 hond, 9. vogel, 10. oorlogshaven in Bretag- ne. Verticaal: 2. brilomlijsting, 3. ten minste, 4. muzikaal toneelspel, 3. jon gen. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 528. Horizontaal. 1. mams, 5. saai, 8. helling, 11. deern, 3. roede, 15. Ada. 17. e.o., 18. eng, 20. Ot, 21. dra, 23. Mamre, 25. Klara, 27. Zaandam, 29. pols, 30. atap. Verticaal: 2. ah, 3. mede, 4. slede, 5. sir, 6. anna, 7. Ag, 9. leenman, 10. trede, 12. sater, 14. oor, 16. dor, 19. Garda, 22. akal, 24. maat, 26. las, 27. zo, 28. ma. der gemeenteraden zal in mei a.s. te 's Hertogenbosch met de eerste ar beiderswoningen worden begonnen. Door deze proef willen de vier Brabantse gemeenten trachten een snellere opheffing van de woning nood in ons land te bevorderen. De besprekingen begonnen in december jl onder leiding van de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay. Voor dit bouwen in combina tie is een extra bouwvolume van 25 aan deze vier gemeente toege kend. „Massa-productie" De oplossing van het woningvraag stuk denkt men te kunnen vinden heil van een methode, gelijk aan die in het industriële produktie-proces. Alleen grote opdrachten maken het de aannemer mogelijk bepaalde in vesteringen te doen en verzekeren hem van werk op lange termijn, zo dat het personeelsverloop zeer be langrijk minder zal zijn, zo redeneert men. De proef behelst niet alleen de continubouw, maar evenzeer sys teembouw en daarenboven nog een normalisatie. Speciale fabriek. Wat de continu-bouw betreft werd meegedeeld, dat de vier gemeenten in vijf jaar 5000 woningen gaan bouwen. Dat komt neer op 250 wo ningen- per jaar en per gemeente. De systeem-bouw betreft de toepassing van het pronto-systeem. Verschillen de elementen worden tevoren ge reed gemaakt en nadien met een bakstenen muur bekleed. Voor de een te zetten. Zij eisten, dat de drooggekomen ge bieden te koop zullen worden aange boden of in erfpacht. De mininsters zullen vandaag bun voorstel verdedigen. K.L.M. opende lijn op Luxemburg Receptie te Leiden GEESTELIJKHEID MAAKTE KENNIS MET DEKEN HARING. De geestelijkheid van het dekenaat Leiden heeft hedenmorgen in het Snouck Hurgronjehuis gelegenheid gehad kennis te maken met deken W. P. M. Haring. De bijeenkomst, waaraan vele geestelijken deelnamen had een zeer gemoedelijk karakter. Leidse Postzegelverzamelaars De bovenzaal van cafe-rest. „De Kleine Burcht" was gisteravond ge heel gevuld met belangstellenden, toen de voorzitter, de heer D. J. Mei boom, hen het welkom toeriep. Uit deze bijeenkomsten aldus de voorz. kan niet alleen lering' doch ook voordeel getrokken worden. De secretaris, de heer G. J. Min- nema, bracht daarna verslag uit van de vorige vergadering, waarna de ballotage van drie nieuwe leden volgde. Het filatelistisch nieuws decj de leden kennis nemen van het feit dat de Rembrandlzegels, zomerzegels 1955, van 23 april tot 2 juni aan de loketten verkrijgbaar zijn. Ook de nieuwe Europa-zogels zullen hier te lande ongeveer 2 maanden aan alle postzegelloketten worden verkocht zonder toeslagen en op de wijze, die voor gewone frankeerzegels is vast gesteld. De geldigheidsduur voor frankering zal aflopen op 31 decem ber 1957. De filatelistendag 1956 en nationale filatelistische tentoonstelling wordt nu te Vlaardingen gehouden. Nadat de vereniging „De Philatelist" te Ge leen had bericht, dat zij tot haar spijt moest afzien van de organisatie van genoemde dag heeft de stichting „Shell-postzegelvereniging-Pernis" re Vlaaixlingen de verzorging van dag en tentoonstelling op zich genomen. De filatelisten dag en tentoonstelling zui len dus worden gehouden in het Shell-sportpark „De Vijfslitizen te Vlaardinigen. Als data zijn vastge steld: vrijdag 31 augustus, zaterdag 1 en zondag 2 september; de ten toonstelling echter van vrijdag 31 augustus tot en met donderdag 6 sep tember 1956. Medegedeeld werd dat de heer K. J. Hijmans uit Haarlem bereid was gevonden 23 mei, a.s. een causerie te houden over: „Landkaart op post zegels". Voor de prijs van het meest ver dienstelijk lid van de vereniging in het afgelopen jaar werd do Dr liet be stuur aangewezen de heer Langen- hout, leider van de jeugdafdeling. De voorz. dankte hem hartelijk. Daarna kwam het bestuur met enige voor stellen over de ruilbeurs. Gistermiddag heeft de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer in de Grote Pers van „De Lakenhal" te Leiden een re ceptie aangeboden ter ere van de ope- ningsvlucht van de K.L.M. op Luxem burg in de lijn AmsterdamNice Madrid. De keuze van de organisatoren van deze receptie was op de stad Leiden gevallen, omdat men de Lakenhal i tw- vümvc olb.Q een unieke gelegenheid vond om def-1 P j beurs zal op elke 2e vrijdag tfce recepties t! „ouden. j «2TÏÏ De ontvangst werd „„gewoond Het ligt in de bedoeling «ie geslo ten ruilbeurs per 1 september op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen een open beurs waar de zegels verhandeld kunnen worden. Van 1 mei tot en met 1 september wordt de gesloten beurs geliquideerd en de de bet en krediet-verdragen tot 70% afgesloten. De vergaderden konden ha een lang durige bespreking akkoord gaan. Na dat de gebruikelijke veiling was ge houden werd de vergadering beëin digd. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Geschiedenis de heer H. Bin nendijk te Wassenaar. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „The functional morphology of the head of the common viper", de heer P. Dullemeijer, geboren te Reeuwijk en thans wonende te Lei den. De promotie geschiedde cum laude. AVOND OVER DE WEST. De Politieke Jongeren Contact verbinding geijverd heeft, legde In'vi-aad te Leiden houdt hedenavond in zijn antwoord de nadruk op desamenwerking met de L.J.A. in de vriendschappelijke betrekkingen tus-aula van het museum voor Volken- sen beide landen, die door de nieu-kunde aan de ?>teenstraat een bij- we luchtverbinding tussen de hoofd- I eenkomst met de bedoeling de jon- steden nog wordt versterkt. I geren en andere belangstellenden wat te vertellen over het statuut door de Luxemburgse minister voor het verkeer, de heer V. Bodson, ijliens landgenoot de heer Wilwerts, com missaris-generaal voor economische zaken en toerisme, de burgemeester van de stad Luxemburg en enige Luxemburgse journalisten, die op uitnodiging van de K.L.M. naar Ne derland zijn gekomen. Voorts verte genwoordigers van de Europese Ge meenschap v. Kolen en Staal en ver tegenwoordigers van KLM-directie, vreemdelingenverkeer en enige Leid se autoriteiten o.w. de rector-magni- ficus van de Leidse Universiteit dr. A. E. van Arkel. De heer W. II. Calkoen, hoofd van de buitenlandse dienst van de A.N. V.V., verwelkomde de gasten, die de openingsvlucht hadden meegemaakt en wees op de grote betekenis van deze gebeurtenis voor Nederland, Luxemburg en de K.L.M. Minister Bodson, die voor de opening van deze 2 x per week. In één uur kunnen de bewoners van beide landen eikaars hoofdste den bereiken. Vooral voor Luxem- voor de west en land en volk van deze rijksdelen. Mr. G. M. Nederhorst, lid van de Tweede Kamer houdt een inleiding waarna er over de Nederlandse An- burg betekent dit belangrijke ontslui- ting. Het Groothertogdom had im-tillen en Surmyne enige films wor- mers nog geen luchtverbinding met andere landen. De vlucht geschiedt tweemaal per week, vice-versa. I den vertoond. R.K. Vakschool voor Meisjes Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Petrus Johannes zn van M. W. J. Versteden en P. C. de Roo; Zinnia Vita, dr van P. E. Joosting en I. M. Burghold; Johanna Helene dr van H. P. Jurgens en J. j grote^TdaTde^ateSSI Weber; Catharina Maria dr van A. „.„„piKiJUpiJ vPn vportiptai nnrfprs Dezer dagen hebben wij een aan haling gedaan uit het jaarverslag van de R.K. Vakschool voor'Meisjes aan het Galgewater. Dqarin staat I o.a. dat de aangifte van nieuwe leer- Rnlinmi3n rVT T in;w TTilC mogelijkheid „Een veertigtal ouders Bouwman en C. v. d. Linden; Hie-mo|st«n teieurgesteld worden." Gehuwd: W. Boorsma en M. C. E. Gaijkema; N. A. M. Wasserman en E. C. Brussel; Q. v. Kampen en S. E. van Leeuwen; N. D. v. Lith en M. L. Vroom; L. de Groot en S. J. E. v. Polanen; W. v. Staden en S. Ver- Daxsienen muur oexieeo. voor ue H Busse en F. Vöpel; A. vervaardiging van deze elementen v v d e7 P zal genoemde N.V. te Tilburg een fabriek doen bouwen. De normalisa tie behelst de uitvoering van tien verschillende standaard typen wo ningen onder architectuur van de sa menwerkende architecten Maaskant te Rotterdam en ir. Bouman te 's Hertogenbosch. De vaststelling van prijzen is op gedragen aan de vaste prijzen-com- missie. kiena Roelfina dr van J. v. Rooyen I en G. v. Til; Sara dr van W. Stikke- Pe.ze laatste passage heeft uiteraard lorum en B. Frankhuizen, Mieog en E. v. d. Zouw. Overleden: J. P. J. v. Esdonk, man 69 jr; J. P. Ouwerkerk, man 65 jr; C. J. v. d. Linden, man 73 jr. SOCIALE RAAD. In verband met de grote belang stelling zal de bijeenkomst van de Sociale Raad hedenavond niet in De betrekking op het vorige jaar, daar het een aanhaling betreft uit het jaarverslag over 1955, doch heeft aanleiding gegeven tot enige onge rustheid bij sommige ouders, omdat zij meenden, dat er nu reeds g^n plaats meer zou zijn voor de volgen de cursus, welke met September aan vangt. Dit is geenszins het geval, in tegendeel de inschrijving voor nieu we leerlingen wordt binnenkort eerst opengesteld. Wel is het aan te bevelen niet te lang te wachten, want het gebrek aan plaatsingsmoge- lyfcheid is chronisch, zolang er geen tweede vakschool bij komt. Hierbij willen wij tevens een druk fout corrigeren; het aantal leerlin- Doelen maar in „In den Vergulden gen bedroeg verleden jaar geen 309, Turk" worden, gehouden. maar 809. Expogé's herdachten Jungschlager Bij de aanvang van de gisteravond in „Centraal" gehouden jaarvergade ring van de afdeling Leiden en om streken van de Ned. Ver. van Ex-po- litieke gevangenen uit de bezettings tijd heeft de voorzitter, de heer L. Questroo, het tragische overlijden van de heer Jungschlaeger, die als een martelaar is gevallen, herdacht. Hij was, aldus de heer Questroo, één van de gevangenen, wier arrestatie een politieke achtergrond had. De behandeling van zijn strafzaak heeft volgens spreker opnieuw bewe zen, dat er nog een grote dosis onrecht bestaat. Een onrecht waartegen wij, mede met het oog op de behandeling van de strafzaak tegen Schmidt c.s., een fel protest moeten laten horen. Staande werden deze woorden aan gehoord, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. In aansluiting hierop deelde de voorzitter mede, dat door de afdeling I ruim 250 protestkaarten waren ver zonden naar het Nationaal Comité. I De secr., de heer W. M. v. d. Burg, gaf vervoigens een uitvoerig overzicht van de verenigingsactiviteiten in het afgelopen jaar. Eind december waren 127 personen bij de afdeling als lid j ingeschreven; er zijn 20 donateurs. Het financieel overzicht van de pen- ningim., mevr. C. H. Hendriksen Snel, gaf een batig saldo van ruim 245 te zien. Zowel voor de secr. en voor de penningm. had de voorzit ter een woord van bijzondere dank. De aftredende bestuursleden, de heren C. A. de Bruym, Sj. Mazurel en J. Th. Witte .werden bij acclamatie herkozen, hetgeen ook het geval was met de voorzitter en de leden van de ballotage-commissie, de heren E. Beens, A. H. Hartman en A. Plekke- ring. Tot leden va*n de kascommissie werden benoemd de heren Voorzaat, L. E. J. Moeliker en L. C. Korte- kaas. Als afgevaardigden naar het in Dordrecht te houden congres werden aangewezen mevr. HendriksenSnel en de heren v. d. Burg en Hartman. Had de heer M. I. Smit zeer veel waardering voor het werk van de herkozen voorzitter, wederkerig had dit de heer Questroo voor de herbe noemde bestuursleden. Nadat nog de beschrijvingsbrief van het te houden congres was be sproken, sloot voorzitter Questroo de vergadering met een kort woord. DOOR EENDRACHT VERBONDEN. De Leidse tuiniers, en. bloemisten vereniging „Door Eendracht Ver bonden" kwam gisteravond weer on der voorzitterschap van de heer J. H. Smit in café Aniba bijeen. In maart 1958 zal de vereniging haar 70-jarig bestaan vieren en nu reeds is daarvoor een commissie benoemd. Het belooft dus een goed feest te worden. £)e heren W. Dool, P. Piket, D. Ernst, die ook het 60-jarig be staan hebben voorbereid, kunnen nu weer aan het werk. De uitslag van de bollen wedstrijd 1956 is ook bekend geworden. De heer J. Roman verwierf 27 punten en hiermee de eerste prijs met de wis- s^lplaquette. De heren Ph. van Ho ven en E. Th. Buys werden tweede met 25 punten,, terwijl de heren P. Bink, A. de Bruin, H. F. Roman en W. F. van der Leek met 24 punten de derde prijs behaalden. De prijzen waren planten, al of niet in aarde werk schalen. De heer Smit hield nog een cau serie over „Zomerbloeiende bol. en knolgewassen". Hij behandelde en kele minder bekende planten, die toch aardige resultaten opleveren, zoals de lelie. In samenwerking met andere verenigingen zullen ook dit jaar weer enige excursus worden georganiseerd. NEUSBEEN GEBROKEN. Een 38-jarige Leidenaar brak gis teravond om half twaalf od de Bree- straat zijn neusbeentje. Hij werd bij het oversteken aangereden door een motorfiets, ter hoogte van de socië teit Minerva. Leidse Agenda DONDERDAG St. Willibrordus. (Werknemers in industr. bedrijven) Ledenvergade ring 8 uur nam. Chr. Soc Belangen. Kon. Ned. Natuurhist. Ver. De heer Sipkes spreekt over „Corsica". Zoöl. Lab. Sterrewaohtlaan. 8 uur n.m. Raad v. Maatsch. en Cult. Overleg Rectoraat. Hooigracht. 8.15 n.m. A.K.W.V. Bijeenkomst. In de Ver gulden Turk 8 uur n.m. Sociale Raad. Zr F Meyboom over „Voor en nazorg Geestelijk gestoor den". „In den Vergulden Turk", 8 uur nun. Politieke Jongeren Contactraad. Avond over de West, 8 uur n.m. VRIJDAG Cursus Doorleefd geloof. Techni sche school Don Bosco, 8 uur n.jm. Dienst der apotheken. De avond-, nacht en zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van zaterdag 21 april 13.00 uur tot zaterdag 28 april 8 uur waargenomen door de apotheek Boekwijt,Breestraat 74, Tel. 20552; de Haven-Apotheek, Haven 18. Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 36274. BIOSCOPEN. De films voor de week van 27 april tot 4 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Hoffmann's vertellingen", 18 jaar. Lido: „De politie volgt het spoor", strikt volwassenen. Luxor: „To cafch a thief', alle leef tijden. Trianon: „Lady and the Tramp", alle leeftijden. Rex: „De robijnen van de Birma- prins", 14 jaar. Feestavond KAB-wijk St. |oseph In navolging van de andere wij ken heeft het zeer actieve bestuur van de K.A.B.-wijk St. Joseph te Leiden, dat reeds vele andere evene- nemeuten heeft georganiseerd, gis teravond de eerste feestavond gege ven in de grote zaal van „De Burcht" De zaal was goed gevuld. De heer A. J. Schreuder, voorzitter van het wijkbestuur verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de afgevaardigden van de andere .wijk- besturen en van het bestuur der K.A.B. en K.A.V. Hij wekte vooral de dames van de K.A.V. op nieuwe leden te winnen. De Gastspelers brachten vervol gens voor het voetlicht „Het zit in de lucht", een toneelspel over ver makelijke verwikkelingen rond een verboden huwelijk, waarmede de to nelisten al veel succes geopgst heb ben in Leiden en omgeving. In de pauze sprak de heer De Groot een propagandistisch woordje over de gewestelijke sociale school van de K.A.B. Onder leiding van de heer Caste- lein, op de muziek van het K.A.B.- orkest, dat weer prima speelde, danste de jeugd nog tot het nachte lijk uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Ontwikkelingslectuur. AlbachHoomans v. Loggem: Handboek voor het amateurtoneel, 3 dl.; Allen: De weg van een wereld macht; Brans: Begrip voor jonge ren; Büstraan: Onderdelen van zui germachines; idem: P-pleidingen en toebehoren; Buiskool: De nieuwe spelling: van der Colk: Practische materialenleer; Couwenberg: De ver eenzaming van de moderne mens; De vorming van de Nederlandse sol daat; van DodewaartKat—Steur: Met de Heer der heiligen het jaar rond; Dony: Skieën zonder tranen; van Doorn-Last: De vrolijke kring; Dubois, Jonclcheere en v. d. Waals: Facetten der Nederlandse poëzie; v. Duinkerken, Smit en d. Plas: On derlinge verstandhouding; Elias Kleine reistafel; v. Eysden: Napo leon; Fallani en Escobar: Het Vati- caan, 2 dl.; Gatti: Mystiek Afrika; Geerst: Spanje; Geertruid van Ilelf- ta: Werken; Grossouw, Dewaelhens en de Greef; Studies over de angst; Guardini: Theologische gebeden; Hartogh: Het zien en toepassen van kleuren in de practijk; Henderson: Circusdokter; Hildegard van Bin- gep: Keuze uit de geschriften; Hof land: Geen tijd; Idealen van opvoe ding; Jörgensen: Birgitta van Zwe den, 2 dl.Koning en Nauwelaerts de Agé: Jiu juits-u; Mail* unter de Eg gen. De wonderweröld der. natuur, dl. 2; Martin: Heeft het uur H over de wereld geslagen?; Mauri: De con structie' van hulpgereedschap; de Molyn: Wat vind ik in de bodem?; van Nes: eieren en nesten van onze vogels; Nogg; Grote heiligen; Nolthe- nius: Mozart miniatuur; Norel: Vier zonnekinderen; Oegema van der Wal: Proeve ener practische kleurenpsy chologie; Parlchurst: De wereld van het kind; Peters: Rijwielen en mo torrijwielen; Platteer: Met kruis en kompas; Pompen: Sint Victor van Xanten; Post: Kerkelijke verhoudin gen in Nederland vóór de Reformatie; de Prelle: Mijn avonturen met de Mau-Mau; Ruurs-Broekhuysen; De lichamelijke opvoeding vari de kleu ter; van der Sleen: Van de Kaap tot de Congo; Smit: Tuinieren voor be ginners; Sturm: Als de bergen lok kenSuenens: Kerk heet missie; Theresia van Lisieux: Werken; Ver hoeven: SprTch Deutsch!; Verhoeven: Wij en God; Walgrave: Op menselij ke grondslag: White: Vuur onder de as; Ybarra; Caruso. Nederlandse romans. Brantligt: Dagboek voor Bertlieke; Dermoüt-Ingerman: Nog pas giste ren; van Ginneken: De redding van Werner Kutscher; GreupRoldanus: De kip die kraaide; Gijsen: Er ge beurt nooit iets; van Hemeldonck: Troosteres der bedrukten; Nijnatten -Doffegnies: Tolhnuis, „Het zwarte paard"; du Pare; Appasionata. Vertaalde romans. Barnes: Een enkel uur van klater goud; Betteridge: Het Potsdam-com plot; Chittenden: Bizar entrée; de Icaza: Xandra; Jacob: Antonia; Mat thews: Het Russische meisje in het westen; Pollard: lieg er niet in!; Rus sell: Satan in de buitenwijk; Schade: Een engel ging naast mij; Stolpe: Lioht, vlug en teer; Stuart: Bitter brood; Ullman: Dokter Windom's keuze. RECHTZAKEN VAN DE SCHRIK. „Het kwam van de Schrik", ver telde de 31-jarige ijzerwerker uit Alphen a. d. Rijn tegen de Haagse Politierechter. „Ik kreeg een plaat te gen mijn heup en wierp toen een hal ve baksteen". De halve baksteen was raak, want een ander werd hierdoor bloedend verwond, zij het dan ook niet ernstig. De verdachte had nog getracht de zaak te sussen, maar er was toch politiewerk van gemaakt. Nu werd hij overeenkomstig de eis veroordeeld tot 25.boete of a0 dagen. DRONKEN OP DE BAKFIETS. De officier van justitie bij de Haagse Politierechter vorderde f 50. boete of 25 dagen tegen een niet ver schenen koopman uit Leiden, die be schonken een bakfiets had bere'den. Het vonnis was conform, zij het dan ook met toevoeging van een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2