S)e CaidóeSoti/fco/nt Besprekingen met Russische leiders beëindigd Sowjet-Unie beheerst H-bom-ensrgie I De buit van B. en K. schijnt niet groot De resultaten schijnen niet overweldigend te zijn Verrassende mededelingen van Russisch geleerde Geen Russisch bezoek aan Amerika De bezem achter het IJzeren Gordijn Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 26 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13790 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Vanavond wordt de slotverklaring gepubliceerd De besprekingen van Boelganin en Kroestsjef met de Britse regering zijn gisteren officieel geëindigd. De Russische leiders brengen vandaag nog een bezoek aan Schotland en na hun terugkeer in Londen zal een slotcom muniqué worden bekendgemaakt. Volgens onofficiële berichten hebben de besprekingen tenslotte toch nog geleid tot overeenstemming over een oproep tot samenwerking ter hand having van de vrede in het Midden-Oosten, een Brits-Russisch cultureel akkoord en wellicht ook een uitbreiding van de Brits-Russische handel. KLEIN GOED. Maar de reeds lang bestaande im passe over kwesties als de eenma king van Duitsland, de Euorpese vei ligheid en de ontwapening die vo rig jaar op de conferentie van rege ringsleiders der Grote Vier in Genève onopgelost zijn gebleven schijnt nog allerminst doorbroken. Eerst kwamen gisterochtend pre mier Eden, zijn minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd en de Britse grootzegelbewaarder R. A. Butler in 10 Downing Street met de Russische leidërs bijeen. Daar tijdens deze bespreking blijk baar weinig voortgang geboekt werd, werd een laatste middagzit ting belegd, waarop van Russische zijde premier Boelganin partijleider Kroestsjef en Üe minister van Gultu- Mgr. Czapik overleden Mgr. Guyla Czapik, aartsbisschop van Eger, die na de arrestatie van kardinaal Mindszenty in 1948 de Ka tholieke Kerk in Hongarije bestuurde, is woensdag in een ziekenhuis te Boe dapest overleden, aldus meldt het Hongaarse persbureau. Mgr. Czapik, die 68 jaar werd, is een week geleden voor kanker ge opereerd. Hij overleed aan een bloe ding. Waterstofbom uit vliegtuig Functionarissen van de Ameri kaanse commissie voor atoomonder zoek hebben woensdag bevestigd, dat bij de volgende atoomproefnemingen in het gebied van de Grote Oceaan volgende maand een waterstofbom door een vliegtuig zal worden uitge worpen. De algemene verwachting is, dat het desbetreffende vliegtuig één van de nieuwe B. 52 straalbommenwer pers van de lange afstand zal zijn. rele Zaken, N. A. Michailow, aanwe zig waren. Na de laatste conferentie verlieten Boelganin en Kroestsjef Downing Street met een grimmig gelaat. Bij premier Eden, die achter hen stond, kon er nog een lachje op overschie ten, maar zijn plaatsvervanger Ri chard Butler stond er met een rood hoofd en woedende blikken bij. WODKA EN CHAOS. Het ongelooflijke gedrang", dat zich op de dinsdag in het Claridge- hotel te Londen gegeven receptie voor de Sowj et-Russische leiders heeft voorgedaan, wordt in de Lom dense bladen uitvoerig beschreven. De „Times" schrijft, dat men zich op bepaalde momenten kon wanen aan wezig te zijn bij een massa-scène on der regie van een Hollywoodse spe cialist-buitensporigheden, of minstens bij een bijzonder bewogen moment van een rugby-wedstrijd. Voor de „Daily Telegraph" had de receptie het karakter van een „worsteling op soldijdag". „De gasten waren op el kaar gepakt in bewegende massa's, de wijn ging over de grond en de hapjes kwamen op de avondjaponnen terecht". De „Daily Herald" spreekt van „de rel van het seizoen". De „Daily Mail" schrijft over „Wodka en chaos in Claridge" en citeert de uitlating van een in het nauw gedre ven Britse diplomaat: „De Brits- Russische betrekkingen zijn nog nooit zo intiem geweest...." LEZING IN ENGELAND Dr. Iwan Koertsjatof, de Sowjet- atoomgeleerde die premier Boelganin en partijsecretaris Kroestsjef op hun bezoek aan Engeland vergezeld, heeft, naar Wordt gemeld, Britse geleerden in verbazing gebracht door te kennen te g.even, dat de Sowjet-Unie op de drempel staat van de beheersing van de energie der waterstofbom voor vreedzaam gebruik. Hij gaf woensdag tijdens een lezing voor driehonderd Britse deskundigen in het centrum voor atoomonderzoek in Harwell, bij zonderheden, die in de westelijke lan den als hoogst geheim zouden wor den beschouwd. Een wetenschappelijke correspon dent verklaarde, dat Harwell als ge volg van de onthullingen van Koertsjatof in staat zal zijn de Russi sche experimenten te reproduceren en zijn eigen vorderingen aan te vullen. De Sowjet-geleerde gaf te kennen, dat de Sowjet-Unie ver op Engeland en waarschijnlijk ook de V.S. vóór is in de wedloop om de waterstof- VOORLOPIG NIET NODIG President Eisenhower heeft woens dag op een persconferentie in Was hington verklaard, dat hij geen enkel nut zag in een eventueel bezoek van de Russische leiders aan de Verenigde Staten, zolang zich geen nieuwe ge zichtspunten voordoen. Hij verklaar de, dat de punten, waarop overeen stemming tussen de Sowjet-Unie en de V.S. gewenst is, volkomen bekend zijn. Zij zijn op de twee conferenties,, die vorig jaar in Genève gehouden zijn, uitvoerig besproken. Eisenhower verklaarde ook, dat hij het rapport ontvangen heeft van het gesprek, dat Harold Stassen, zijn minister voor ontwapening, dinsdag in Londen met de Russische leiders heeft gehad. Hij had het rapport nog niet bestudeerd, maar voor zover hij kon zien was er geen verandering in oe houding van de communisten ten opzichte van controle op de bewape ning. Geleide projectielen. Als commentaar op de verklarin gen, die Kroestsjef in Londen afge legd heeft, zei de president, dat de Amerikaan verdween in oud fort Reddingsploegen hebben donder dag het lijk van een Amerikaanse soidaat, Gerald Dunnigan, die zater dag. in een onderaards fort nabij Ver dun verdween, gevonden op de bo dem van een luchtverversingskoker, op een diepte van 25 meter. Dunni- ban was onmiddelijk overleden. De Amerikaan verdween, toen hij in een oude droge gracht liep, tijdens een bezoek met zijn vrouw aan het slagveld van de eerste wereldoorlog. Op het ogenblik van zijn verdwijning stond zijn vrouw op de top van het voormalige fort, lat uit 1749 stamt. Vierhonderd Amerikaanse en Franse militairen namen deel aan het zoe ken in het netwerk van tunnels en kokers van het verlaten fort, dat het laatst door militairen in de eerste wereldoorlog is gebruikt. Ver. Staten voor de ontwikkeling van geleide projectielen hun uiterste best doen. Hij verwierp de voorstellen om de proeven met waterstofbommen te la'ten vervallen. „Wetenschappelijk onderzoek zonder proeven is zinloos en het onderzoek is nodig voor defen siewapens", zo verklaarde hij. energie te gebruiken voor de .indus trie. Hij onthulde het verbaasde ge hoor, dat de Russen zover zijn dat zij bij deze experimenten een tem peratuur van een miljoen graden Cel sius kunnen bereiken, waardoor zij op de drempel staan van het verwek ken van thermo-nucleaire energie (energie vrijkomend door fusie van waterstofatomen). Dit is de indus triële wedloop van deze eeuw, want de winnaar zal de sleutel hebben tot het -verkrijgen van onbeperkte hoe veelheden energie uit gewoon wa ter. Nationalisatie spoorwegen in Indonesië De secretaris-generaal van het In donesische ministerie van verbindin gen heeft gisteren verklaard dat hij voorstander is van onteigening van de spoorwegen in Indonesië, die Ne derlands bezit zijn. Hij meende dat men hier wel toe over kon gaan, nu de RTC-overeen- komsten zijn op J shaven. Tot dus verre hebben de pogingen om deze spoorwegen te nationaliseren geen resultaat gehad, omdat de Nederlan ders te hoge prijzen vroegen voor verouderd materiaal, zei hij. Bijna alle Nederlandse spoorwe gen in Indonesië zijn reeds in beheer van de Indonesische staatsspoorwe gen. De Indonesische regering be taalde daar vijf miljoen roepiah voor. Slechts de Deli Spoorwegmaatschap pij op Sumatra bevindt zich nog in particuliere exploitatie. De N.Z.H.V.M. staat op de dag van het bloembollencorso doorgaans voor onoplosbare problemen, want er komt een moment, waarop men er absoluut niet itfeer door kan komen, maar helaas blijven er ook dan nog reizigers, die naar Leiden of Haar lem wensen te gaan. De chauffeurs en indirect hun directeur krijgen bij die gelegenheid nare dingen te ho ren, hoewel zij het ook niet kunnen helpen. Dit jaar is de toestand voor de N.Z.H.V.M. vrijwel hopeloos. Het corso gaat nu twee uur vroeger star ten en het gevolg hiervan is, dat ook in de morgenuren het verkeer al „op volle toeren" is. Naar aanleiding van deze nieuwe toestand heeft de directie van de maatschappij resolute maatregelen genomen. Men neme hiervan nota om ellende te voorkomen. Op de vijfde mei zal de busdienst Leiden-Haarlem tegen negen uur des morgen definitief worden onderbro ken. Men moet er dan op rekenen, dat men van Leiden uit niet verder meer komt dan Sassenheim. Als om elf uur de start van het corso heeft plaats gevonden, zal het traject lan ger worden. Men kan dan tot Lisse komen, zodra de stoet daar gepas seerd is en zo steeds verder. Van Haarlem uit zal de dienst tot Lisse gaan en naarmate het corso de ze plaats nadert zal het traject van Haarlem uit worden verkort. De dienst Den Haag, Noordwijk, Haarlem gaat op die dag via Noord- wijkerhout en de Ruigenhoek tot Keukenhof. Soekarno aan 't reizen President Soekarno gaat zich nu ook aansluiten in de rij van reislus tige staatslieden. Op 14 mei a.s. ver trekt hij naar de Verenigde Staten van Amerika, welke reis 17 dagen zal duren en ook een kort bezoek aan Canada zal omvatten. Spoedig na zijn terugkopast zal Soe karno vertrekken voor een reis naar Midden-Europese landen. Gisteren zijn met de ambassadeur van West-Duitsland in Djakarta, dr. Heknuth Allard, de voorbereidingen voor een bezoek van Soekarno aan West-Duitsland besproken. Vóórts is Soekarno thans ook offi cieel door Mao Tse Tung uitgenodigd om een bezoek te brengen aan de Chinese volksrepubliek. In augustus a.s. zal Soekarno een officieel bezoek brengen aan de Sowjet-Unie. Onrust in Nicosia i De Britse autoriteiten hebben tus sen de Turkse en de Griekse wijken in Nicosia een niemandsland van vier,meter breed en ruim anderhalve kilometer lang afgezet om botsingen tussen de( beide bevolkingsgroepen te voorkomen. In het niemandsland wordt door Britse militairen gepa trouilleerd. 2.0Ü0 Man Britse troepen .zijn woensdag begonnen de straten van Hammerskjoeld bij koning Hoessein De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld is nog steeds in het Nabije Oosten om besprekingen te voeren met de leidende persoonlijkheden in de landen rond de Middellandse Zee. Hier zien we hem gefotografeerd tijdens zijn audiëntie bij koning Hoessein van Jordanië. ARRESTATIES IN POLEN Radio-Warschau heeft bekendge maakt, dat de vroegere Poolse plaats vervangende minister voor openbare veiligheid Roman Romkowski, en de voormalige directeur van de veilig heidsdienst kolonel Fegjin zijn gear resteerd. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor het „ontnemen van de vrijheid aan een aantal onschuldigen en het toepassen van nipt toegestane methoden van ondervraging bij dien sten van hun ministerie". De politieke commentator van radio-Warschau heeft woensdag ver klaard dat Polen „eerst aan het begin van een uitgebreide en grondige zui vering" staat. Gemeend wordt, dat in de komende zitting van het Poolse parlement zal blijken wie thans aan de beurt is om het veld te ruimen. Politieke waarnemers te Wenen maken uit kritiek, welke in de laatste tijd in Poolse dagbladen is geuit, op, dat nu de ministers voor de buiten landse handel en de bosbouw, Da- browski en Dabkociol, aan de beurt zijn. Dabrowski is tevens lid van, het centrale comité van de Poolse commu nistische partij. Schilderij mr. Van Schaik in de Tweede Kamer onthuld Na afloop van de Tweede Kamer vergadering is gistermiddag tijdens een korte plechtigheid in de rook zaal der Kamer het portret van mr. J. R. H. van Schaik, minister van staat, lid van de raad van state en oud -voorzitter van de Tweede Kamer, onthuld. De Tweede Kamer heeft besloten een aanvang te doen niaken met het doen schilderen van de portretten van oud-voorzitters. Aan de kunstschil der Sierk Schroder te Wassenaar was opdracht gegeven het portret van mr. Van Schaik te schilderen. Thans kon het worden overgedragen. De plechtigheid werd biierewoond door de oud-president van de Twee- dé Kamer en mevrouw van Schaik, verscheidene oud-leden der Kamer, tal van Kamerleden en het personeel van het college. Mr. Van Schaik is 15 jaar voorzitter van de Tweede Kamer met onderbre king van 4 jaar, toen hij minister van Justitie was. Nicosia stelselmatig te doorzoeken. Dezemaatregel volgt op het afkon digen van een uitgaansverbod en het bijeenbrengen van de mannelijke Griekse. Cyprioten in omheinde ruim ten, waar zij worden gefotografeerd en vingerafdrukken van hen worden gemaakt. Twee ontploffingen waren aan dit stelselmatige straat-voor-straat-on- derzoek vooraf gegaan. Een Londense politiehond heeft valschermtroepen op het spoor ge bracht van een grote opslagplaats van door de verzetslieden verborgen ammunitie en springstoffen. Het blijft te koud Terwijl boven Europa de lucht- drukversehillen uitermate gering zijn, handhaafde zich op het noor delijk deel van de Oceaan een flin ke depressieactiviteit. De depressies worden nog steeds gestuurd door een ten westen van de Azoren gelegen gebied van hoge druk, dat zich met een barometerstand van 1036 mb. in zijn centrum vrijwel onverminderd wist te handhaven. De gisteren ten zuiden van IJsland gelegen depressie is nu in de Golf van Biscaye aange komen en volhardt nog in zijn zuid- zuidoostelijke koers. Nabij New-Foundland kwam een nieywe depressie tot ontwikkeling, die naar het noorden beweegt in de richting van Groenland. In onze omgeving kwamen slechts kleine veranderingen in de drukver- deling voor. Het in de hogere lucht lagen aanwezige lagedrukgebied ver plaatste zich iets naar het noorden, waardoor de onstabiliteit ;van de at mosfeer afnam. Langdurige opklarin gen hadden tot gevolg, dat de afge lopen nacht op vele plaatsen weer nachtvorst voorkwam. In Eelde daal de de temperatuur op waarnemings hoogte tot 1 graad onder nul. In De Bilt en op Schiphol werd op 10 cm. boven de grond een laagste tem peratuur van 3 graden omdër nul waargenomen. Belangrijke veranderingen in het thans heersende weertype zijn er nog niet te verwachten. De kans op buien is klein en het blijft te koud voor de tijd van het jaar. IN TSJECHO-SLOWAKIJE. In Tsjecho-Slowakije is de minister van defensie Cepicka ontslagen. Te vens is generaal Cepicka geroyeerd als lid van het politibureau van de Tsjechische communistische partij en ontheven van zijn functie van eerste plaatsvervangende premier. Cepicka is de 45-jarige schoonzoon van de eerste communistische presi dent van Tsjecho-Siwowakije, wijlen Klement Gottwald. Waarnemers had den reeds eerder deze week verklaard, dat generaal Cepicka is gekritiseerd Wegens het aanmoedigen van een „persoonsverheerlijking" rondom zijn eigen figmir als bevelhebber van het leger. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrij dagavond. Opgemaakt te s 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. 2 2 Wisselend bewolkt en bijna 2 overal droog. Weinig wind. Wei- 2 nig verandering in temperatuur 27 April zon op 5.20, onder 20.00; maan op 22.59, onder 6.22. Hoogwaterstanden 27 April v.m. 4.45; n.m. 5.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onb,w. 0 C. STOCKHOLM regen 2 OSLO zwaar bew. 5 KOPENHAGEN geheel bew. 4 ABERDEEN zwaar bew. 4 DUBLIN zwaar bew. 6 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM onbewolkt 2 BRUSSEL nevel 2 PARIJS nevel 8 BORDEAUX nevel 6 GRENOBLE onbewolkt 4 NICE licht bew. 9 BERLIJN - nevel 5 FRANKFORT nevel 4 MüNCHEN laaghangende mist 4 ZURICH nevel 3 GENèVE half bew. 4 LOCARNO regen 9 WENEN mist 5 INNSBRUCK regen 6 ROME motregen 12 Korreltje Wijze mensen hebben de mond in het hart.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1