Koningin en prins zagen „Van de brug af gezien' De vrolijke verkiezingsstrijd van de K.V.P. wordt groot succes De prins onderging „agressieproef WAAR ZIJN DE KINDEREN?" Hartelijk slot van een vijf-daags bezoek Rond Bolsward maakt moeder natuur dartele zijsprongen MAANDAG 23 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Zaterdagavond bevonden de ko ninklijke gasten zich in de Amster damse Stadsschouwburg, waar de Nederlandse comedie een gala-voor stelling gaf van het bekende toneel stuk „Van de brug" af gezien", ge schreven door Arthur Miller, die ook het succesvolle stuk „De dood van een handelsreiziger" geschreven heeft. Te half negen werd het koninklijk paar in de vestibule ontvangen door burgemeester d'Ailly, de wethouder vankunstzaken, mr. A. de Roos en de directeur van de schouwburg, de heer Joh. S. Bendien. Toen de koningin, gekleed in een blauw satijnen avondtoilet en de prins in het uniform van luit.-genë- raal der koninklijke luchtmacht in de koningsloge plaats namen, waren de plaatsen in de omgeving daarvan reeds ingenomen door verscheidene autoriteiten. In de pauze onderhield.' de konin gin zich geruime tijd met de zes ac teurs en actrices, die de hoofdrollen in het stuk vertolkten: Ko van Dijk, Mimi Boesnach, Siegrid Koetse, Frans 't Hoen, Ramses Shaffy en Henk Rigters. De vorstin informeerde vol belang stelling naar de voorbereiding van het stuk en speciaal vroeg zij Ko van Dijk of zijn rol niet bijzonder in spannend was. De koningin vertel de, dat zij het stuk weliswaar reeds eenmaal in Den Haag had gezien, maar niettemin met de grootste be langstelling voor de tweede maal de prestaties van de spelers volgde. Pas na het zeer langdurige applaus waarmede acteurs en actrices voor het gebodene beloond werden, ver lieten de hoge gasten om elf uur de zaal. Zeer veel belangstelling het a.s. Jeugdappèl voor Over Braba"nt en Twente hebben gisteren verscheidene helicopters ge vlogen, die alle de duizenden saam- gestroomden verkondigden, dat de K.V.P. zich opgemaakt heeft om de verkiezingsstrijd met de nodige ver ve te voeren. Uit iedere helicopter stapte na lan ding een Tweede Kamerlid uit, die geestdriftig, een toespraak hield over de mogelijkheden, die de K.V.P. bij een behoorlijke bezetting in de Twee de Kamer biedt. Overal was de belangstelling zeer groot en vooral was het kermerkend, dat de jongeren zeer talrijk vertegen woordigd waren, hiermede het partij beginsel onderstrepend, dat de .jeugd de toekomst en de partij de jeugd heeft. Op alle vliegvelden, waar een heli copter landde, werden uit de toe schouwers zes personen gekozen, die een tochtje met het hefschroefvlieg- tuig mochten maken. De voorzitter van de K.V.P., mr. Van Doorn, reisde inmiddels met zijn auto 200 kilometer om op zo veel mogelijk landingsplaatsen aan wezig te kunnen zijn. Overal, waar hij kwam, hield hij korte speeches. 25.000 Deelnemers. De Jongeren-appèLs, die komende zondag op 8 verschillende plaatsen in Nederland gehouden zullen worden, hebben al een overstelpende belang stelling. Volgens zeer gematigde schattingen hebben voor de 8 appèls rond 25.000 jongeren ingeschreven, waarvan minstens 2.000 in Waterin- Keukenhof kreeg 25.000 bezoekers De milde lentezon en het daarmee gepaard gaande zachtere weer heeft al een aanzienlijke drukte in de Bol lenstreek veroorzaakt. Hoewel op de velden nog voornamelijk de gele trompet narcissen te zien zijn, begin nen nu ook de andere soorten nar cissen uit te komen en daarnaast zijn de kleurige kopjes van het „bijgoed" een lust voor het oog. Aan tulpen ziet men behoudens de zeer vroege soorten nog zeer wei nig. De grootste stroom van de be zoekers van de Bollenstreek richtte zich dan ook op het meer beschut liggende nationale park „Keuken- hoff", waar de bloei al veel verder heeft doorgezet. De Keukenhof kreeg dit weekend reeds ruim 25.000 be zoekers, waarvan een groot aantal met ruim 200 autobussen, voorname lijk uit Duitsland en België kwamen. Op de parkeerterreinen stonden zon dag 2500 personenauto's geparkeerd. VoOrts reden extra treinen uit de Elzas met 600 bezoekers en uit Noord-Frankrijk met 300 bezoekers. De koninklijke touringclub van Bel gië kwam begeleid door motorpoli tie met 100 propvolle personenauto's een bezoek aan de ..Keukenhof" brengen. De rijkspolitie heeft het be hoorlijk druk gehad en verklaarde dan ook, dat het „Op de bollenzon- dag begon te lijken". Men heeft ook de weg gewezen aan de deelnemers aan het interna tionale kandidaten-schaaktournooi, die onder leiding van dr Max Euwe een trip naar de bollenvelden en Keukenhof maakten. BROOD UIT WATER. met boter! Het gaat de Nederlandse vissers goed: zowel bij de kotters als in de ■garnalenvisserij is sprake van hoog conjunctuur, hetgeen bleek tijdens de algemene jaarvergadering van de Ned. .Vissersbond, dat zaterdag te Utrecht gehouden is. De Nederlandse visservloot is het afgelopen jaar voor rampen ge spaard gebleven, de vloot nam zelfs toe en de uitkomsten over 1955 zijn bepaald niet slecht te noemen. gen te zamen zullen komen. Ook de bromfiets-tocht op Hemelvaartsdag blijkt in het middelpunt der belang stelling te staan. Ongeveer 5.0000 brommers hebben zich aangemeld en deze inschrijving is nog lang niet ge sloten, zodat dit getal in de loop van de komende weken nog wel en kele malen verdubbeld zal worden. Alleen uit Leiden en omgeving worden al ministens 1.500 deelnemers verwacht- De vrolijke verkiezingsstrijd van de K.V.P. blijkt de juiste toon gevon den te hebben. Emigratie blijft een harde noodzaak Tijdens een vergadering van de Christelijk emigratiecentrale te Utrecht heeft prof. dr. J, P. v. Rooijen zaterdag gesproken over de nood- Mr. VAN' VOORST TOT VOORST GEHEIM KAMERHEER. Mr. Baron van Voorst tot Voorst is benoemd tot geheim kamerheer met kap en degen van Z. H. de Paus. De onderscheiding is hem zaterdag in zijn-woning in Wassenaar uitge reikt door de pauselijke internuntius mgr. Giobbe. De Joodse gemeenschap huldigt dappere vrouw Mevrouw G. Weismuller-Meijer, die vanaf 1933 tot na de oorlog tal loze Joden uit de greep der nazies heeft weten te bevrijden, is gisteren bij gelegenheid van haar zestigste verjaardag door een uit de Amster damse Israëlische gemeenschap ge vormd comité gehuldigd. Vele sprekers, onder wie verschej- denen, die door toedoen van mevr. Weismuller het leven in de oorlog behouden hebben, huldigden 'deze Zi.ak van elnTOortdafSMdÉ ëmi^atle daPPere vrouw en de voorzitter van om het bevolkingsvraagstuk in Ne- deei^mede, d^at haar deriand de baas te blijven. Joods nationa£ (onds ingeschl.eveh Ook al treden er momenteel tijde-1 zal worden „waardoor haar onver lij ke spanningen op door een tekort getel ij ke arbeid bekend zal blijven óp de arbeidsmarkt, toch wezen' de 00.,,.^»-" nuchtere cijfers aldus spr. dui delijk aan, dat de toestand grote moeilijkheden met. zich mee zal bren gen als. door emigratie niet doorlo pend grote groepen Nederlanders maar andere, minder volkrijke lan den trekken. Tijdens het topjaar van de emigra tie 1952 nam de bevolking in Nederland toe met 1.04 procent; daarna is de emigratie minder gewor den 'en de bevolkingstoename be droeg dientengevolge in 1953 11.0 pet., in 1954 1,23 pet. en in 1955 1.34 pet. Volgens globale berekeningen zal ons volk in de komende 25 jaar met een aanwas van 3,5 miljoen de 14 miljoen passeren. Voor deze toename zal geen vol doende bestaansmogelijkheid gevon den kunnen worden, want de in dustrialisatie heeft nog slechts be perkte mogelijkhedeneïi de landwin ning, die toch altijd zeer beperkt zal blijven, biedt slechts uitkomst aan kleine groepen agrariërs. voor eeuwen Protest K.V.P.-afdelingen tegen proces Jungschlager De kring Overijsel van de K.V.P. heeft in zijn zaterdag te Almelo ge houden algemene vergadering met algemene stemmen een motie aange nomen van de volgende inhoud: „De Kring Overijsel van de K.V.P., in Almelo in vergadering bijeen, diep geschokt door het overlijden van Leon Jungschlager, drukt haar diepe sympathie uit voor de overledene. Zij protesteert met grote bitterheid tegen de misdadige procedure van rechtspraak, in het proces Jung schlager door de staat Indonesië en besluit zijn motie ter kennis te bren gen van het partijbestuur der K.V.P. en aan "de pers". Waarom zoudt U nog langer Uw gezin laten lijden onder hoofdpijn, zenuwpijnen, rheumatische aandoeningen, of verkoud heid? Doet zoals millioenen over de gehele wereld: 'ASPRO' tabletten ingenomen en de pijn verdwijnt. 'ASPRO' helpt de natuurlijke weerstand van Uw lichaam. Ieder 'ASPRO' tablet is hermetisch verpakt en behoudt daardoor zijn beschermende kracht. ffiSPRO* en de pijn verdwijnt (Advertentie) Aan deze „kinder-parade" was een bezichtiging van de stichting voorafgegaan. De directeur had de koninklijke gasten uitgelegd, dat kinderen, die psychisch geremd zijn, in dit insti tuut geleid en zo mogelijk genezen v/orden. Door de kinderen veel eigen werk te laten doen, keert men hen als het ware binnenste buiten en leert men hun levensangsten ken nen. „Merkwaardig. Op de tentoonstelling van eigen werk bekeek de koningin de werk stukjes van de kinderen, waarbij de directeur toelichting gaf: Deze teke ning met die grote handen is het werk van een klein jongetje, dat thuis Veel door zijn zusje geslagen werd, en deze burcht op een een zame berg is het werk van een zeer eenzelvig jongetje, dat zich erg een zaam moet voelen„Merkwaar dig, dat ik laatst op een tentoonstel ling van kindertekeningen zoveel kastelen op rotsen heb zien uitge beeld", merkte de koningin op. Weg paraplui. „Dit is agressieproef", vertelde inmiddels een andere autoriteit aan prins Bernhard en hij liet tekeningen zien dat vol met pijltjes stonden alle gericht op een bepaald onderwerp van de tekening dat de betreffende leerling irriteerde. Laat mij ook de agressieproef af leggen", verzocht de prins en even later vlogen al zijn pijltjes naar een meneer met een paraplui„Ik heb een verschrikkelijke hekel aan para plui's legde de prins al gooiende aan de verbaasde autoriteit uit.... Maar nadat alles bezichtigd was, wilde de koningin ook de kinderen zelf zien. Even aarzelde men, want dit stond niet op het programma, maar de koningin houdt er nu een maal van om zich van programma's niet veel aan te trekken en zo over schreed de koningin het tijdschema, en kwamen de kinderen netjes i „Ha, die prins", riep een van de plegen zich niet aan protocol te hou jongetjes van het pedologisch insti- ^en en vele meisjes verlieten uit rij met tientallen de zaal binnen tuut aan de Amsterdamse Vossius- «ïen beweging de r« om de lands-1 met eigen ogen de konigin en eigen beweging de rij vrouwe een handje te geven. straat, toen hij zaterdagmiddag met j zijn vriendjes en vriendinnetjes j langs de koninklijke gasten liep, die zich in het huis hadden opgesteld. De prins gaf een kameraadschap pelijk knigoogje terug en kwam ten slotte ogen tekort om al de kinde ren, die spontaan hun blijdschap over dit bezoek lieten blijken, te groeten. prins te kunnen zien. de De koningin, die naast hem stond, kwam handen tekort, want kinderen Haas in poesenmand Rond Bolsward schijnt de natuur van zijsprongetjes te houden, want plotseling worden vanuit die plaats enkele zeer zonderlinge „natuurver schijnselen" gemeld. De woningnood, die in geheel Ne derland als een dreigend spook rond waart, heeft ook de dierenwereld be reikt en een houtduif is thans te Bolsward bij een eend gaan inwonen. Tot nu toe schijnt deze inwoning buitengewoon goed te slagen, alleen geeft het eierenleggen soms een wei nig moeilijkheden, want de houtduif, die slechts 2 eieren legt, wordt be dreigd door een minderwaardigheids complex door het broedsel van de eend, die al aan zijn 14e ei bezig is. En terwijl de 14-jarige Kees van Dijk uit Kubaart nog precies voor de gesloten tijd onder Bolsward een kievietsei vond, dat met zijn 45 gram ongeveer tweemaal zo groot is als een normaal ei, vond de heer K. Tolsma uit Arum een jong verweesd haasje, dat hij ter verzorging mee naar huis nam. Daar nam de poes, die binnenkort moeder moet worden, het diertje on der zijn hoede en overstelpt het jon ge haasje met al de liefde, die zij straks over een half dozijn jonge Nadat het koninklijk paar gister morgen om elf uur in de Nieuwe Kerk op de Dam te Amsterdam de jeugddienst hadden bijgewoond, werd in de middaguren het vijfdaags be- boek aan de hoofdstad afgesloten met een rijtoer door de stad. Op alle punten, waarlangs de open calèche zou rijden hadden zich vele honderden Amsterdammers en talloze vreemdelingen opgesteld, die de ko ningin en de prins een hartelijke hul diging bereidden Het doel van de rijtoer was een kort bezoek aan het Joods historisch museum in het Waaggebouw op de Nieuwe Markt, waar de koningin met belangstelling vele oude schrifturen bekeek. Als aandenken aan dit bezoek ont ving de prins de tinfiguren van P°m- brandt, kapitein Banning Cock en luitenant Ruytenberg, in een fraai doosje De saamgestroomde menigte buiten het Waaggebouw zong, toen de koninklijke gasten het museum ver lieten, spontaan „Lang zullen ze le ven" en met deze wens eindigde het koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Een uur later was de hoofdstad weer residentie-af en waren de ko ningin en de prins per auto op weg naar Soestdijk. Meisje verbrand Zaterdagavond is te Wouw in het huis van de familie P. Moerkens in de Roosendaalsestraat het dochter tje Diny van acht jaar door brand om het leven gekomen. Het meisje lag op de bovenverdieping van het huis te slapen, toen er brand uitbrak in de woning. Het meisje moet de brand wel ge merkt hebben en was uit haar bedje geklauterd; haar lichaam werd ge vonden onder het dakraam van haar kamertje, aan de voorzijde van het huis. De andere kinderen die zich in het huis bevonden, hebben zich in veiligheid weten te stellen. Vader en moeder Moerkens waren deze avond niet thuis. De brandweren van Wouw en Roo sendaal waren het vuur snel mees ter. katjes zal moeten verdelen. Precies op tijd begint poes te miauwen, zodat de huisgenote we ten, dat het haasje zijn melk moet hebben en terwijl de zuigfles zijn plicht doet, kijkt poes argwanend toe, totdat zij weer geheel gerustge steld is, als het haasje weer bij haar in de mand ligt. FAMILIEDRAMA. Een 22-jarige Hagenaar heeft vrij dagavond zijn 20-jarige broer, die tijdens een ruzie zijn moeder met een bijl bedreigde, met een mes in de rug gestoken. Het slachtoffer zakte ineen en is niet levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. De dader is aangehouden. Villa bij hei;' brand verwoest De brandweerkorpsen van Hilver sum, Loosdrecht, Maartensdijk en Zuilen en honderden militairen, die gerequireerd waren uit het marine opleidingskamp te Loosdrecht en de Van der Palmkazerne in Bussum zijn gistermiddag enige uren druk bezig geweest het vuur te blussen, dat en kele hectare natuurschoon en 'n vil la aan Utrechtseweg in Hilversum heeft verwoest. Het begon omstreeks twaalf uur met een heidebrandje. Majoor Zand- leven, die een kleine villa bewoont dicht bij het hoofdkwartier van Prins Bernhard op de Zwaluwenberg, liep naar buiten om mede te helpen het vuur te bestrijden. Aangewakkerd door de felle wind woekerden de vlammen voort en spoedig kwam een tuinier mevrouw Zandleven waarschuwen, dat het rieten dak van het huis had vlam gevat. Het vuur greep snel om zich heen en van de inboedel konden slepnts antiqui teiten en kledingstukken worden ge red. Men was nog uren druk bezig om het vuur af te dammen en te blus sen. De villa ging grotendeels ver loren. De schade bedraagt tiendui zenden gulden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10