Stenen Spteken Landdag Katholieke Vrouwenbeweging in Utrecht Creme PufF natuurlijk! 5)e ZATERDAG 21 APRIL 1956 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Bij tienjarig bestaan In Tivoli te Utrecht werd gisteren een drukbezochte landdag gehouden ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het centrum der Neder landse katholieke vrouwenbeweging. Onder de aanwezigen waren onder meer: de burgemeester van Utrecht, jhr. C. de Ranitz met zijn echtgenote, deken van Utrecht, mgr. A. Wiege- rink, de garnizoenscommandant jhr. en mevr. Alting v. Geusau, alsmede vertegenwoordigers van vele vrou wenorganisaties. In de ochtend vergaderde men in verschillende secties nl. de katholieke arbeidersvrouwen organisatie, de boe- rinnenbond en het gilde. Het alge mene onderwerp, dat behandeld werd, was getiteld: „de maatschappij klopt aan de deur van het gezin", resp. door mej. Roelant, nationaal leidster voor de K.A.V. te België voor de sectie katholieke arbeidersvrouwen in Ne derland; mej. dra." G. Wintermans voor de boerinnenbond en mevr. Goovaart-Halkes voor het gilde. I>e gemeenschappelijke herden kingsvergadering in de namiddag werd ingeleid door een feestrede van presidente mevr. 'van Nispen tot Sevenaer-jkvr. Ruijs de Beeren- brouck. In haar terugblik over de afgelopen tien jaar constateerde zij met voldoening de samenwerking van de verbonden vrouwenorganisaties. Op het gebied van de scciaal-char'ta lie ve hulp, de emigratievoorlichting, de beroepsoriëntatie, de opvoedings problemen, de huishouding en de internationale aangelegenheden. Zij wees er op, dat sommige activiteiten nog verbreed en verdiept moeten worden. Dankbaar was spreekster voorts voor de contacten met ver schillende verenigingen van katho lieke vrouwen verkregen, zomede voor de samenwerking in verschil lend verband met de algemene vrou wenorganisaties en de wereld-unie van katholike vrouwen. Mevr. van Nispen besloot met de bereidverkla ring alle goede initiatieven te steunen „al moeten onze organisaties niet ver der springen dan haar stok lang is. Wij willen immers niet om prestige wille onze bijdrage geven, maar uit werkelijke menselijke impuls het onze in het geheel der samenleving bijdragen". Nadat de vice-presidente mevrouw Sutorius-Alting v. Geusau bloemen aan mevr. van Nispen had aangebo den, onder dankzegging voor het vele door haar verrichte werk in de af gelopen periode, was het woord aan mgr. Ramselaar, president van het Kleinseminarie te Apeldoorn over het onderwerp: „De kerk klopt aan het hart". Spreker constateerde, dat er een grote geestelijke nood bestaat ten aanzien van de vrouw in de moderne tijd, welke een maatschappelijke achtergrond heeft, namelijk het zoe ken van haar juiste plaats in een ver mannelijkte wereld. Ondanks de ver rassende veelzijdige groei van de katholieke vrouwenbeweging in de afgelopen tien jaar, noemde mgr. Ramselaar de situatie van "het ogen blik niet rooskleurig, omdat de eman cipatie van de vrouw in de wereld een belangrijk verschijnsel is, dat de geestelijke ontwikkeling van de vrouw in deze tijd aangaat. Spreker wees vervolgens op de verschillende stromingen, die er in de katholieke vrouwenwereld bestaan. De invloed van de middengroep, die gestudeerd heeft en verlangt naar vernieuwing en geestelijke verdieping noemde hij de kracht in talloze mo derne gezinnen, waardoor het katho lieke leven in Nederland zich toch in geestelijke zin in opwaartse lijn be weegt. Daarnaast is er de oudere generatie, wier invloed in sommige afdelingen nog wel merkbaar is, en de jongere groep, die een groot ge voel voor onafhankelijkheid bezit en geen opofferende liefde meer kent. Mgr. Ramselaar noemde het een van de belangrijkste verschijnselen, dat de jongere generatie weer het geloof in God zoekt. Slechts door een vernieuwing van het godsdienstig leven, besloot spreker, zal de vrouw de kracht en vreugde van de op offerende liefde kunnen vinden. Verwerping art. 61 bis vereeuwigt de student Lang zal de staat betalen Het verwerpen door de Tweede Kamer van het beruchte artikel 61bis in de hoger onderwijswet werd gis teren reeds door de studenten in Delft verwacht, doch niettemin werd gistermiddag met spanning naar de uitslag van de stemming uitgezien. Zeer snel was deze op de sociëteiten te Delft bekend en verwekte er grote vreugde. Aan de gevel van de studentensociëteit Phoenix gingen onmiddellijk de vlaggen in top. Een woordvoerder van het Delfts studentencorps deelde ops mee, dat plannen worden beraamd om allen die de studenten in de actie hebben gesteund, zoals de leden van de we tenschappelijke staf der technische hogeschool, in de feestvreugde te la ten delen. Melk per 29 april duurder Als gevolg van de verhoging van de kostprijs van de melk, door de ver hoging van de lonen in de landbouw die op 13 februari 1956 is ingegaan, is de garantieprijs voor alle door de veehouders afgeleverde melk voor de periode november 1955 tot november 1956 verhoogd van 22.4 tot 22,8 cent per kg. melk met een vetgehalte van 3,7 pet. De toeslag van 1.7 cent voor de vee houders in bepaalde gebieden blijft onveranderd. De nieuwe garantie prijs leidt tot een verrekenprijs voor de consumptiemelk van 26 cent. Dat betekent een verhoging van de ver rekenprijs met één «ent, die, naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening tenslotte mee deelt, met ingang van 29 april a s. in de melkprijs voor de consument kan worden doorberekend. Beverwijk verkiest genie boven bedrijf Een Beverwijkse firmh, de N.V. van Hattums havenwerken, heeft het besluit moeten nemen zijn zetel naar IJmuiden te verplaatsen. De onder handelingen tussen de firma van Hattum en de gemeente Beverwijk over de plaats van een nieuw kan toor, zijn namelijk afgesprongen. De directie heeft daarop besloten kan toren en tekenkamers te verplaat sen naar IJmuiden-Oost. De bedrijfsleiding heeft zich bij zonder gegriefd gevoeld door het feit, dat de gemeeente Beverwijk plotseling mededeelde, dat de ter- reiner! van de N.V. Docter, waarop van Hattum het nieuwe pand wilde optrekken, niet langer beschikbaar waren. Op dat mement waren de bouwtekeningen voor de nieuwbouw Wat maakt haar so „gezien ...of in fleurig metalen doosje .(ook met donsje) Creme Puffde volmaakte make-up met de onweerstaanbare charme van frisse natuurlijkheid. Creme Puff: boetende, betoverende schoon heid - in enkele seconden. Creme Puff handelsmerk betekent Max Factor Hollywood Creamy Powder Make-Up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - Imp. Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam (Advertentie) Koninklijk bezoek aan Oost-Flevoland A.s. donderdag Hare Majesteit de Koningin zal donderdag 26 april a.s. een bezoek aan oostelijk Flevoland brengen. Ge zien het karakter van dit werkbe zoek: eij indruk te krijgen van de dagelijkse gang van zaken te Lely stad en bij de dijkwerken, zullen feestelijkheden achterwege blijven. Om ongeveer half zes zal de vorstin van Lelystad vertrekken. Met het oog op de zeer beperkte ruimte in Lelystad zullen daar op die dag geen belangstellenden per auto of boot kunnen worden toege laten. De Knardijk en het Oostvaar- 'dersdiep zullen dan ook voor buiten het gewone dagelijkse vervoer vallen de categorieën gesloten zyn. 75000STE EMIGRANT NAAR AUSTRALIë Met- de „Waterman" die op 23 april uit Rotterdam vertrekt, zal de 75.000 ste Nederlandse emigrant naarAus- tralië gaan. Wie van de zeshonderd emigranten aan boord nu precies die 75.000ste is, zal wel nooit bekend worden, want het Australische Emi gratiebureau in Den Haag is van plan pas bijzondere aandacht te schenken aan de honderdduizenste, die naar verwacht wordt, tegen het einde van het volgende jaar in ons land zal verlaten. Als de „Waterman" volgende week het zeegat uit is zul len sinds 1950 75.293 Nederlanders naar Australië zijn geenigreerd. KIND DOOR AUTO GEDOOD. Gistermiddag is te Jipsingboer- mussel het vijfjarig dochtertje Sinie van de familie H. Tieben door een ai gereed. De gemeente had n.l. de fabriek van verduurzaamde levens- auto overreden en gedood. Toen het middelen van de N.V. Docter, die al kind vanuit een uitrit de rijweg over- eerder naar Breda is verhuisd als ge- stak wer(j het gegrepen door een volg van onenigheid met de gemeente I Beverwijk, als opslagplaats aan de Juist passerende personenauto; het genie verhuurd. kind was vrijwel op slag dood. Weer een plekje, dat niet zo veel burgers dagelijks zien. Of je moet er toevallig in de buurt wonen. De ■oort zal de medewerkers aan deze prijsvraag niet veel moeilijkheden geven, al is zij ook aan de achtcr- zijde gefotografeerd. De vorige week De foto stelde voor de v. d. Werf- straat tussen de Pelikaanstraat en de Oude Vest. De waardebon van vijf gulden Is voor: P. Rozemeijer, Alexanderstraat 23, Lelden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief oi oriefje aan de puzzle-redactie van Schrijt onder bet motto: „De stenen spreken", de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. D6 foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.verloot. Eerste Haagse Femina Interessante expositie voor de huisvrouw In de Haagse Houtrusthallen is de eerste Haagse FEMIA-Beurs geopend een inleidend woord zette de voorzitter, de heer C. van der Linden uiteen, dat deze beurs voor mode en huishouding ontstaan is door goede samenwerking tussen fabrikant en detailhandel, georganiseerd in de drie grote middenstandverenigingen. Ge toond worden een onnoemlijk aantal artikelen, welke voor de moderne huishouding van belang zijn. De be doeling is deze artikelen dichter te brengen bij het publiek. Vooral keukenaangelegenheden en de mode zijn rijk vertegenwoordigd Ook zullen belangrijke voordrachten ge houden worden o.a. „Rechten en Plichten van de consument' door mevr. B. Kortekaas-de Haan, „Zorg zelf voor uw gekleed gaan" door me vrouw J. M. Hulstij n en over „Sfeer in huis door de heer Ep. Simons. De echtgenote van de Haagse bur gemeester, mevr. C. C. F. Schokking- Metelerkamp heeft de beurs geopend, volgens spr. is het niets bijzonders dat een vrouw de beurs opent, want duizenden vrouwen doen dat meerde re malen per dag. Maar deze beurs is wel iets heel bijzonders, omdat hier aangetoond wordt, hoe de vrouw haar huishoudgeld het best kan be steden. Daarom is het van groot be lang dat niet alleen de vrouwen de beurs bezoeken maar ook de mannen moeten kennis nemen van alle nieu wigheden welke voor de moderne huishouding van belang zijn. Na deze feestelijke opening heb ben de genodigden, o.w. fwee Haag se wethouders, leden van de pro vinciale staten, raadsleden en ver tegenwoordigers van de verschillen de middenstandsverenigingen, een rondgang gemaakt langs de stands van de beurs. Op deze beurs is ook een bijzonder verfijnde tin epositie van 55 producenten uit 13 landdh. Iedere dag zullen vier modeshows gegeven worden van elk een uur lang. Tegelijk met het entree-bewijs ontvapgen de bezoekers 'n lot waar op dagelijks kostbare voorwerpen gewonnen kunnen worden o.a. stof zuigers, radio's, waschmachines enz. School blijft gesloten voor R'dams meisje De vader, die dinsdag j.l. voor de Rotterdamse rechtbank eiste, dat zijn 16-jarige dochter, die van het Rotterdamse Montesorri-lyceum ge stuurd was, weer op die school zou worden toegelaten, heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank de ze eis niet toegewezen gekregen. De rechtbank bepaalde, dat de school het meisje niet meer terug be hoefde te nemen, daar gebleken was, dat zij een zo storend element verte genwoordigde op genoemde school, dat de stichting ontslagen kon wor den geacht van de verplichting haar verder onderwijs te geven. Moeilijkheden rond het Overijselse streekplan Vragen in de Kamer N.W.-Overysel kampt momenteel met moeilijkheden, betreffende het opstellen van het streekplan, daar de betreffende autoriteiten niet te weten kunnen komen, hoe de rijks wegen in dit gebied geprojecteerd zullen worden. De directie van de Rijkswaterstaat weigert hierover in lichtingen te verstrekken, zeggen de, dat dit onder de bevoegdheid van de minister van verkeer en water staat valt. Thans zijn door de heer Nederhorst in de Tweede Kamer aan de betref fende minister vragen gesteld, waar in het verzoek verweven is om aan deze toestand een einde te maken en de directie van de Rijkswaterstaat' opdracht te geven tot loyale mede werking aan de Overijselse autori teiten. Op vliegveld Valkenburg stortte 'n Seafury ne'er Nog goed afgelopen Een Hawker Seafury-eenpersoons gevechtsvliegtuig van de marine luchtvaartdienst is gistermidag om streeks kwart over twee tengevolge van een motorstoring na de start op het marinevliegkamp Valkenburg verongelukt. De vlieger, luitenant ter zee der tweede klasse J. Bouma uit Katwijk werd hierbij niet ernstig ge wond. Hij is onmiddellijk na het on geval per marine-helikopter over gebracht naar het marinehospitaal te Overveen. Opstapwagens voor K.L.M.-passagiers Aan de 1.100 voertuigen en voer tuigjes die de K.L.M. nodig heeft voor het grondtransport op Schiphol zijn er dezer dagen twee toegevoegd, die een speciale functie krijgen. Het zijn twee zogenaamde opstapwagens, die zullen gaan dienen voor het ver voer van passagiers tussen de vlieg tuigen en het stationsgebouw en om gekeerd. In deze platformwagens kunnen 48 passagiers tegelijk ver voerd worden Door de geringe in- staphoogte en de zeer brede, door middel van luchtdruk bediende deu ren aan beide zijkanten en aan de achterkant kunnen de passagiers snel en comfortabel in- en uitstappen. Amersfoort kreeg miljoenencomplex Kruisheren-aanbouw Het grote gebouwencomplex van de Nederlandse Orde der Kruishe ren aan de Daan Fockemalaan te, Amersfoort zal dit jaar gereed ko- men. Met de bouw van dit miljoe-1 opend of de justitie heeft afweer t-.. nenproject van deze ruim 700 jaar1 arrestatie verricht bij een der vele oude orde is men op 18 mei 19531 Nederlandse reisbureaux. In de af- begonnen. Het complex omvat een I gelopen nacht heeft de Amersfoortse klooster (het zevende Kruisheren- politie een 40-jarige filaalhouder van klooster in Nederland), een kerk, een Amersfoorts reisbureau van zijn een h.b.s. en een gymnasium; er gelicht, die in de tijd van een wordt nog gebouwd aan de h.b.s; het1 Jaar k3110 gezien f 21.000,— te klooster, de kerk en het gymnasium verduisteren en in eigen zak te ste- zijn reeds enige tijd in gebruik. De*Jen- Bij controle op de boeken was lengte van het gebouwencomplex is knoeierij aan het licht gekomen. 176 meter. Het geheel is een schep- j ping van de Tilburgse architect Jos. J. A. Schijvens. H. MIS EN OFFICIE OP 1 MEI FEESTDAG VAN H. JOSEPH Het Secretariat van het Aarts bisdom deelt mede, dat volgens publi catie van de H. Riten-Congregatie in de Osservatore Romano van 16/17 april j.l. op het aanstaande feest van de H. Joseph op 1 mei a.s. de tekst van de Mis en van het officie van het Beschermfeest van de H. Joseph moet worden gebruikt, als de eigen teksten van het nieuwe feest nog niet verkrijgbaar zijn. De sigarenindustrie praat nog over „3 pet" De vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemersorganisa ties in de sigarenindustrie, hebben gisteren vergaderd over een even tuele uitkering ineens van drie pro cent over 1955 en een eventuele loonsverhoging, ingaande uiterlijk 1 september 1956. Tussen partijen kon nog geen overeenstemming worden bereikt; de besprekingen zullen worden voortgezet, JAAP FRANKE OVERLEDEN. De Haagse kerkmusicus Jaap Fran ke is gistermiddag na een langdurige ziekte overleden. Enkele van zijn voornaamste werken zijn: miscompo- sities, het hooglied, een Te Deum, een Stabat Mater, de Schepping. Hij was jarenlang dirigent van het Pa- lestrinakoor, 35 jaar dirigent-orga nist van St. Antonius Abt aan de Scheveningseweg en lid van e censo rencommissie van de Gregoriuscom- missie. De heer Franke is 59 jaar geworden. Het stoffelijk overschot zal worden begraven op de r.k. be graafplaats te Ryswyk. FILIAALHOUDER REISBUREAU VERDUISTERDE 21.000.—. Het reisseizoen is nog maar net ge- Politieke delinquenten „heer in 't verkeer" Zee-aquarium in Scheveningen Tegen Pinksteren zal te Schevenin- gen een zee-aquarium worden gc- opend. Het zal gevestigd zijn in de i Palacestraat ep het staat onder direc tie van de Haagse kunstschilder John C. Jager, die reeds een dergelijk c iiu- vxii, juoi ui at*uarium in Bergen aan Zee in be- vrijheid worden gesteld, enig on-1 heeft- derricht in de verkeersregels gege- TT i n u ven. Een aantal van hen wenst een Bet Scheveningse zee-aquarium rijbewijs te halen.Het verbond voor i °eo9S^ ?°8 groter en aantrekkelijker Op verzoek van de directeur van de strafgevangenis te Hoorn heeft een verkeersdeskundige van het ver- bond voor veilig verkeer aan politie- j ke delinquenten, die nog dit jaar in veilig verkeer heeft toegezegd hier aan mede te werken. TEWERKSTELLING VAN BINNENSCHIPPERS. Minister Suurhoff heeft geant woord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid de heer Haken over de bemiddeling door het ge westelijk arbeidsbureau te Gronin gen van binnenschippers naar be paalde werkobjechten. Inderdaad heeft het Gewestelijk arbeidsbureau te Groningen medio januari een 45-tal binnenschippers naar „de slikken" bemiddeld, aldus het antwoord. Deze bemiddeling is niet geschied op advies van de dienst van sociale zaken aldaar, doch was een gevolg van de omstandigheid, dat betrokkenen, in verband met het feit, dat zij van overheidswege uitke ring ingevolge de sociaaleconomische voorzieningsregeling voor zelfstan digen ontvingen, orr.dat zij tijdelijk hun bedrijf niet konden uitoefenen, bij genoemd arbeidsbureau als werk zoekenden stonden ingeschreven. te zijn dan dat van de badplaats Ber gen. Het zal in totaal 42 bakken om vatten, d.i. 6 meer dan het Bergen se aquarium. Onder deze 42 is een zeer grote bak voor haaien en rog gen met een inhoud van 8500 liter. Een enkel, ononderbroken venster geeft uitzicht op de bak, die onge veer 7 meter breed en 2 meter diep is. Een andere grote bak met een inhoud- van 5000 liter, 7 bakken met een inhoud van 2000 liter en 23 bak ken met een inhoud, die varieert tus sen 160 en 350 liter, omvatten een collectie zeevis, door de directie uit Atlantische en Noordzee wateren bij eengegaard. De directeur Jager is een specia list op het gebied van de kleine zee fauna. Derhalve heeft hfj ter plaatse nog een tiental kleine aquaria inge richt, die hij presenteert onder de naam „Juwelen van de zee". Deze bakken bevatten in hoofdzaak de z.g. holtedieren, de zee-anemonen, -chry santen, -dahlia's, -hazen, -egels, waaierwormen, 'en krabben, die in heems zyn aan de Atlantische kus ten, waar een rotóbodem is.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6