Ckefariue 4 Gelukkige vader brengt zijn zoontje tejrug uit Hongarije „Nederlandse welvaart gaat aan de politieman voorbij" iHESmPjBHZ22222I iTim 11 illBIMi 5 MEI GEEN VRIJE DAG In januari eerste Lekwater naar duinen bij Zandvoort Harde woorden over landbouw beleid van minister Mansholt De Duitse adel stak gesluierd hoofd op in 'n mijnwerkersdorp Vrijstelling van dienstplicht niet voor stiefbroers WOENSDAG 18 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ONTMOETING OP SCHIPHOL Dank zij de pers reünie na 10 jaar ,,Dit is een dag van vreugde. Ik zal u op alles antwoord geven, want het is de pers en de pers alleen geweest, die mij mijn zoon heeft terugbe zorgd," zei een overgelukkige vader gisteravond op Schiphol, die zojuist na een gedwongen scheiding van 8 jaar zijn thans 12-jarig boontje heeft teruggekregen. Eens was deze vader een geharde Hongaarse diplomaat, verbonden aan het Hongaarse ministerie van buiten landse zaken. Nu is hij een geneutra liseerd Brit, die de kost voor zijn ge zin in Londen verdient als vertegen woordiger van een reisbureau. Zijn aanleg voor diplomatie bleek duide lijk uit sommige zijner in accentloos- Engels uitgesproken antwoorden, maar met al zijn diplomatie was deze 49-jarige Thomas de Marffy Man- tuano toch niet in staat zijn overge lukkig hart het zwijgen op te leggen. „Herkende uw zoontje u nog?" vroegen de journalisten hem op het platform, terwijl ze met vader en zoon, die uit het toestel van Wenen kwamen, naar het restaurant wan delden. „Er was geen tijd voor herken ning", zei de heer de Marffy. ,„Op het Britse consulaat in Wenen werd hij bij mijn binnenkomst vanochtend zo in mijn armen gedrukt." De kleine moeilijk lopende Peter de Marffy klemde een prachtig vlieg tuigmodel in zijn armen, lachte vro lijk en gelukkig, maar kon niets zeg gen. Hij spreekt alleen Hongaars en dat verstond behalve zijn vader nie mand. In het restaurant deed vader De Marffy in het kort het hele verhaal. „In 1946 vertrok mijn jongste doch ter, Judith, toen 6 jaar, nu 16, voor vakantie naar mijn zuster in Londen, lady Listowel. Zij bleef er. Waarom? och, laten we zeggen, dat we het goed voor haar gezondheid vonden. Juist als Judith gingen mijn vrouw en oudste dochter, Edina, toen 12 nu 20 jaar, 2 jaar later, dus begin 1948, op een normaal paspoort naar Lon den toe. Nog diezelfde januarimaand van 1948 werd ik uit de Hongaarse staatsdienst ontslagen. Ik had er niets meer te doen en het was zo ge worden, dat een langer verblijf in Hongarije ook voor mij bijzonder ongezond zou zijn geworden. Dus ging ik ook naar Londen." „Hoe?" Aetherklanken DONDERDAG. Televisieprogramma. NTS 10.00—12.30 Eurovisie: Rep. van het kerkelijk huwelijk van prins Rainier III en prinses Grace, te Monte Carlo. NTS 20.00: Journ. en wëerber. 20.15 20.40 filmoverzicht van de huwe lijksplechtigheden te Monte Carlo (Eurovisie). NRCV: 20.00 Journ. 20.40 TV- encyclopedie. 20.43 Wat is de krab- nevel? 20.53 Tele-foto-tips. 21.03 filmprogramma. 21.18 rep. 21.38 Mul- tatuliprogramma. 21.44 Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Me tropoleorkest en solist. (12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33- 12.40 Wij van het land). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Mezzo-sopraan en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.2" Fries programma. 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.10 Vocaal ens. 18.30 Fries programma. 18.45 Leger des Heilsmuz. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar programma. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Gram. 22.40 Sport. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Piano en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Voor- jaarsklanken. 14.45 Viool en piano. 15:15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: mr. W. Duk: Het Neder landse récht in de wereld. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Lichte muz. 19.30 Jazzmuz. 19.55 Toe spraak. 200.0 Nieuws. 20.05 Concert gebouworkesten solist (In de pauze: plm. 21.0521.30 Voordracht). 22.10 Gram. 22.40 Act. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportact. 23.25—24.00 Gram. „Nee, niet normaal. Niet met een paspoort. Ik stapte per ongeluk de grens over." En hier verscheen de diplomaten-glimlach op het gelaat van de heer Marffy. „Waarom bleef de kleine Peter toen achter?" „Peter was toen 4 jaar en lag in een ziekenhuis. Hij leed aan een mergziekte van zijn beendergestel en kon onmogelijk vervoerd worden." „Ging het u niet aan het hart hem achter te laten?" „Ik had geen andere keus. Boven dien is het nu ook weer niet zo, dat een joch van 4 jaar iets gedaan wordt Hij is jarenlang onder de trouwe hoede van "zijn grootouders in Boe dapest gebleven". Die grootouders behoren tot een vooraanstaand en bekend geslacht in Hongarije. Zij waren de graaf en gravin Teleki, maar zij stierven kort na elkaar in 1954 en 1955. Toen trok de inmiddels 11 jaar oud geworden Peter bij vrienden elders in Honga rije in. Jarenlange weigering. „Ik ben al eerder in Nederland ge weest", ging vader de Marffy voort," en wel in 1948. Als vrije Hongaarse vluchteling heb ik toen in Den Haag het congres voor een Verenigd Euro pa bijgewoond. Inmiddels deden mijn vrouw en ik .jarenlang alle mogelij ke moeite om onze jongste ook uit Hongarije te krijgen, maar tever geefs. Wat we ook probeerden, de Hongaarse regering weigerde Peter te laten gaan. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft er zich achter gespannen, doch ook dat hielp niets. Toen bleef er maar één mogelijkheid over. We voerden om zo te zeggen een operatie uit. We schakelden de pers in." En daarvoor koos de heer de Mar ffy zonder twijfel een gunstig mo ment uit. Deze maand, de maand, waarin de Russische leiders Chroets- jev eruBoelganin in Engeland worden verwacht. „Op 12 april deed ik op een pers conferentie een beroep op de Britse bladen mij te helpen. De volgende dag verschenen de artikelen in de kranten. Dat was de 13e. Gelijktij dig stuurde mijn vrouw een tele gram aan Chroedtsjev en de daarop volgende dag, de 14e, kreeg Peter zijn officiële Hongaarse paspoort met de toestemming, dat hij mocht ver trekken". In het telegram- aan Chroetsjev had mevrouw De Marffy geschreven: U komt thans met uw zoon naar En geland. Zoudt u ons nu willen hel pen in onze pogingen ook onze zoon naar Engeland te laten komen door van uw kant een beroep te doen op de Hongaarse regering". Gelukkig weerzien. Gisterochtend vloog vader De Marffy naar Wenen, waar hij na 8 jaar voor de eerste maal zijn zoontje terugzag. „Straks vliegen ze door n3ar Lon den Airport. Daar staat zijn vrouw met zijn twee dochters op hem te wachten. Het zal de eerste familie reünie in 10 jaar worden. R.K. Politiebond „St. Michael" CRITIEK VOOR HOOFDBESTUUR 4-voudigecombinatie,een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk belrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elkafzonderlijkal beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I Regering blijft bij standpunt: Op vragen van de heer Koersen (kvp) over de viering van de vijfde mei als nationale bevrijdingsdag heb ben de minister-president dr. Drees en de minister van Binnenlandse Za ken, prof. Beel gistermiddag meege deeld, dat de regering haar stand punt ten aanzien van de viering van de nationale bevrijdingsdag hand haaft. Daarom is aan de centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken medegedeeld dat op 5 mei de nationale bevrij dingsdag in het geheel geen vrijaf wordt gegevên. Minister Beel deelde mede, dat de regering tot haar afwijzende hou ding gekomen is, omdat in de com missie voor georganiseerd overleg geen eenstemmigheid van gevoelen bestond. SLAGERSGEZELLEN 6% LOONSVERHOGING. De besprekingen tussen de verte genwoordigers van de slagerspa- troonbonden en van de werknemers organisaties over de jongste rege ringsbeslissing hebben een gunstig resultaat opgeleverd, zo vernemen In het Concertgebouw te Haarlem is gistermiddag de algemene verga dering begonnen van de r.k. politie bond „St. Michaël". De bondsvoorzitter, de heer Jos. P. H. Koerner, inspecteur-korpschef Valkenswaard, vertelde in zijn openingsrede dat op deze bijeenkomst spciaal wordt gewerkt aan de inner lijke uitbouw van de organisatie. i Sprekende over de financiële toe-1 stand van de Nederlandse ambtenaar j en die van de politie in het bijzonder zeide de bondsvoorzitter, dat men I waarachtig niet enthousiast kan zijn; J de hoogconjunctuur gaat de Neder- landse ambtenaar voorbij en spr. J noemde het onbegrijpelijk, dat de re- gering een zo uitermate star loonbe-1 ledi tegenover haar dienaren blijft volgen. In 1954 is weliswaar voor het la ger politiepersoneel een niet onbe langrijke herziening van de salarië ring verkregen, maar volgens spre ker moet dit gezien worden ?ls het gedeeltelijk ongedaan maken van een schrijnende achterstelling in de sala riëring met soortgelijke groepen van het overheidspersoneel. Van het ver krijgen van een redelijk deel dei- welvaart is voor de politie in ieder geval nog geen sprake geweest, al dus de heer Koerner. Geen ambitie meer. Het beste bewijs, dat de politie onder-gewaardeerd is, wordt gele verd door de geringe animo, die er bestaat om bij de politie in dienst te treden, dit geldt zowel voor het la ger personeel als voor candidaten voor de school van hogere politie ambtenaren in Hilversum. De aanzienlijke hoeveelheid vaca tures bij de Nederlandse politie zal mgr. J. P. Huibers, waarin de leden hun aanhankelijkheid betuigen. De gehele avondzitting en een ge- -ü— deelte ^van de niiddagzitting werdwij van deTijde van de Ned. Centr «-_i. j- 'Bond van chr. arbeiders-(sters) in de Voedings- en Genotsmiddelenbedrij- ven. De lonen gaan met 6 pet. omhoog en de vakantietoeslag wordt van 2 op 4 pet. gebracht. Ook zal een uit kering ineens worden betaald van 3 pet. over 1955. De uitbetaling zal ge schieden voor 1 juli a.s. De nieuwe C.A.O. zal gelden voor 1956 en 1957. besteed aan bet wijzigen van de re glementen in verband met het op stellen van de begroting, en aan het instellen van een bondsraad, die het kontakt met de leden kan onderhou den, daar de plaatselijke afdelingen door het uniforme beleid hun bete kenis beginnen te verliezen. iw Beide voorstellen werden aan het eind van de avond na duchtige dis- 1 cussie geaccepteerd. Drinkwater voor A'dam en provincie EERSTE KAMER In de vergadering van de Eerste financiële offers gebracht om eraan Kamer zijn gisteren harde woorden mee te werken het prijspeil na de gevallen over het landbouwbeleid van de regering. De heer C. Mer- tens van de K.V.P. sprak over de op voering van een drama. Ondanks de vele prijsgaranties lopen de boeren nog grote risico's en vele boeren hebben een lager inkomen dan hun arbeiders. Terwijl de prijzen van de agrarische producten eèrder een da lende dan een stijgende tendenz ver tonen worden de kosten steeds hoger. Spreker drong daarom aan op een royaler garantiebeleid waarbij onder scheid dient te bestaan tussen de pro- dukten van de zand- en kleigebieden. Wat bet melkprijsvraagstuk betreft zag de heer Mertens de oplossing van de huidige problemen in een toeslag van 0,8 cent voor de zandgebieden, waarbij de theoretische garantieprijs gelijk wbrdt aan de gemiddelde kost prijs. Hij maande tot voorzichtigheid ten aanzien van een vrijere loonvor ming omdat deze de problemen in de agrarische sector nog zou vergroten. Ook de Eerste Kamerleden waren niet erg enthousiast over het door minister Mansholt gevoerde beleid. De heer Kolff (C.H.) zeide: „Het getij kentert voor deze minister". Na de oorlog zijn wij tevreden geweest over zijn beleid, maar thans treden steeds meer spanningen aan den dag. De boeren worden ontevreden en niet ten onrechte. De heer Louwes (V.V. D.) vond, dat eenactive landbouw politiek gericht dient te zijn op een herverdeling van het nationale inko men. Er moet gestreefd worden naar de handhaving van een vrije boeren stand en aan "de financiële marteling, zoals die momenleek plaats heeft, dient een einde te komen. Het melkprijsbeleid van de minis ter vond deze spreker geen staaltje van staatsmanswijsheir. Ook de heer Kolff (OH) verklaarde dat de boerenbevolking geen deel heeft aan de gestegen welvaart. De boerenbevolking heeft belangrijke Op 1 januari 1957 hopen de water bouwkundigen van de provincie Noord-Holland en de stad Amsterdam de eerste van de vele miljoenen ku bieke meters rivierwater naar de zee te dragen. Dit betekent, dat voor die datum het omvangrijke pomp station bij het Lekkanaal in Jutfaas, de 82 km lange pijpleiding van deze pompinstallatie via de Zandvoortse duinen (het Amsterdamse pompsta tion Leiduin) naar de duinen bij Cas- tricum (provinciaal waterwingebied), alsmede de werkzaamheden op deze terreinen voor de ontvangst van de „onnatuurlijke neerslag" geheel ge reed moeten zijn. Dan zal het duinterrein 25 miljoen kub. meter per jaar kostbaar gefil treerd drinkwater leveren in plaats van de huidige gemiddeld rond IC miljoen per jaar. Deze eerste hoe veelheid kan, als ook de tweede fa3<a van het werk in de duinen van de mmPIHHH Amsterdamse waterleiding klaar blijven bestaan als men niet vanzin l worden opgevoerd tot ruim 50 mil- is de primaire arbeidsvoorwaarden joen kub. meter per jaar. Evenwel te verbeteren. Mi J~ 1 OA 1 1"'u Inmiddels moeten de te weinige politie-ambtenaren een steeds grote re arbeidsprestatie leveren. In de middagzitting werd door de leden critiek uitgeoefend op de wijze, waarop het hoofdbestuur over leg pleegt. Enkele afgevaardigden Dinsdag 17 april is aan mr. dr. C. vreesden, dat het hoofdbestuur eénCh. A. van Haren, hoofdredacteur verlengstuk wordt van de regering van Katholiek Archief, de Gregorius en dat daardoor wel eens de belan- j Orde verleend. De onderscheiding gen van de leden vergeten worden. De werd hem te zijnen huize uitgereikt afdeling Rotterdam betoogde, dat de j door prof. dr ir. F. Th. A. Tellegen, mja - J voorzitter van de Katholieke Actie in Nederland en lid van het Stichtings bestuur van Katholiek Archief. Van 1949 tot 1954 was hij voorzit ter van het Sociaal Charitatief Cen trum in het bisdom Haarlem: De heer van Haren is tevens voorzitter van de R.K. Woningbouwvereniging St. Willibrordus en voorzitter van dc afdeling Wassenaar der St. Adelbert- vereniging. 1 zal in de toekomst meter water jaarlijks voorlichting slecht verzorgd is. Geen verlengstuk regering. De voorzitter, de heer Jos. P. H. Koerner, bestreed de opmerking dat de bond een verlengstuk is van rege ringsinstanties. „Vaak laat men zijn tanden zien, al loopt men niet kwaad weg, omdat dan de besluiten buiten de vertegenwoordigers van de werkne mers om zouden worden genomen. Blijft men volhouden, dan kan er nog wat bereikt worden. Spreker er kende, dat het hoofdbestuur te wei nig doet aan voorlichting en hij zeg de toe, dat getracht zal worden ver betering te verkrijgen. Voorts deelde hij mee, dat het contact met de volks vertegenwoordiging wel goed is, maar resultaten zijn daarmee niet evenredig. Bij de komende verkie zingen heeft de K.V.P. een verkies bare plaats voor een vertegenwoor diger van de 'ambtenarenbonden be schikbaar gesteld; hiervan verwacht de voorzitter veel goeds. De vergadering besloot telegram men te zenden aan H.M. de Konin gin en aan de bisschop van Haarlem De somtijds .gevaarlijke versierse len uitsteeksels voorkomende aan motorrijtuigen waaronder in het bij zonder scherpe voorwerpen ter ver fraaiing van motorkappen 'worden steeds meer in de ban gedaan. En zulks terecht naar de mening van de K.N.A.C. Het zal echter in de eerste plaats nodig zijn de construc teurs er toe te brengen van het aan brengen dezer gevaarlijke uitsteek sels ai te zien. Zwitserland heeft met ingang van 1 januari 1957 een verbod terzake uitgevaardigd. de duinen worden getranspor- d. Hiervan zal Amsterdam 51 procent (circa 40 miljoen kub. meter) de industrie rond IJmuiden 21 pro cent (circa 16 miljoen) en de pro vinciale waterleiding voor het water gebied nabij Castricum 26 procent (circa 20 miljoen) betrekken. Aldus probeert Amsterdam bij de steeds toenemende drinkwatervraag het hoofd boven water te houden OPENT VRIJDAG 20 APRIL 12 UUR HOUTRUSTHALLEN DEN HAAG l/m 2 Mei l Advertentie). Vliegongeluk Woudenberg Souvenirs moeten worden ingeleverd Het neerstorten van de Gloster Meteor van de vliegbasis Soester- berg op woensdag 11 april j.l. op enkele huizen in Woudenberg heeft nog een merkwaardige nasleep ge kregen. De burgemeester van Woudenberg, de heer J. A. Hosang, heeft namens de voorzitter van de commissie belast met het onderzoek naar de oorzaak van dit vliegongeluk de inwoners en eventuele getuigen van het onge luk dringend verzocht onderdelen, die door dezen wellicht als souvenir zijn meegenomen, zo spoedig moge lijk bij hem te bezorgen. Het onderzoek wordt namelijk ern stig bemoeilijkt, door dat een belang rijk klein metalen onderdeel van een van de vliegtuigmotoren (dit on derdeel heeft een doorsnee van 3 cm en een lengte van plm. 20 cm) wordt vermist. Voor het opsporen van de oorzaak van het ongeluk wordt dit onderdeel van het grootste belang geacht. TUCHTRAAD BEHANDELD ZAAK-SCHOKKING Van 10.45 uur 's morgens tot 6.50 uur 's avonds heeft de Raad van Tucht van de Federatie van Neder landse Journalisten zich bezig ge houden met de behandeling van de klacht van mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van Den Haag, tegen de hoofdredacteur en een der redac teuren van het Haagsoh Dagblad naar aanleidig van de publicatie van 1 februari j.l. over het drama-Hazers woude. De uitspraak kan binnen drie weken worden verwacht. De raad welks zitting niet openbaar was, kwam bijeen in het gebouw van de Vereniging De Nederlandse Dag bladpers aan de Herengracht te Am sterdam. Burgemeester Schokking was zelf aanwezig bij de behandeling van zyn klacht, dat de redactie van het Haagsch Dagblad zich zou heb ben schuldig gemaakt aan handelin gen, welke de waardigheid van de stand der Nederlandse Journalisten schaden. Een bruiloft in oude stijl te Hoensbroek Gistermorgen is in de kerk van Maria-gewanden te Hoensbroek het huwelijk voltrokken tussen Paulus Lothar graaf von und zu Hoens- broech en Stephanie Frein von Fail- ly-Goldstein. Het bruidspaar en de gasten wa ren 's morgens vroeg per auto van het kasteel Kellenberg bij Julich naar het kasteel Hoensbroek gere den. Van het kasteel, het stamslot van zijn voorvaderen, voerde de 26- jarige graaf zijn 27-jarige bruid voor het altaar van het eenvoudige kerk je, dat temidden van mijnwerkers woningen gelegen is. De bruidstoet, waarin leden van de oude Duitse adel meeliepen, trok te voet naar het kerkje. Langs de weg hadden zich honderden vrouwen opgesteld, die met belangstelling de bruidsstoet gade sloegen. De bruid was gekleed in een eenvoudige zijden bruidsjapon met lange witte sluier, ging met een grote kaars vooraf. Het huwelijk werd - voltrokken dogr Raphael graaf Droste-Fische- ring, proost to Recklinghausen (Westfalen) In zijn toespraak tot het jonge bruidspaar schetste deze verre ver want van de graaf de vreugde, die er was om het feit dat dit huwelijk voltrokken werd in de plaats die de naam van de graven van Hoensbroek draagt. Getuigen bij dit huwelijk waren Paulus Joseph graaf Wolff Metter- nich en Reinhardt graaf von und zu Hoensbroech, een broer van de brui degom. Na de huwelijksmis bood pastoor Otte van de parochie van Maria-ge wanden het jonge paar een korfje met. brood en zout aan: symbolen van de vruchtbaarheid. Na de recep tie verenigden gasten en genodigden oorlog zo laag mogelijk te houden en het evenwicht neit te verstor en. Nu heeft zij het recht te vragen dat het beleid erop gericht zal zijn, dat zij ook bij een voor de landbouw minder gunstige conjunctuur een re delijk bestaan kan leiden. De heer Kolff drong erop aan, dat de minister mededelingen zou doen van concrete maatregelen, die hij zal nemen om de onrust en de ontevre denheid weg te nemen. Ook wat het vraagstuk van het tekort aan arbeids krachten betreft wilde hij van de mi nister een aanvaardbare oplossing horen. Een stratenmaker uit Aalst in de Peel, de heer Van Hoek, die als weduwnaar met vijf zoons in 1951 hertrouwde met een weduwe met drie zoons en twee dochters, heeft zioh tevergeefs tot het ministerie van Oonog gewend om vrijstelling van zijn tweede zoon Chris van de mili taire dienstplicht, aldus „Parool". De drie zoons van zijn tweede vrouw waren allen in dienst geweest en van hem zelf had ook de oudste zoon ge diend. Daar de dienstplichtwet maar voor drie zoons in één gezin dienst plicht voorschrijft, meende hij dat na zijn hertrouwen het nieuwe gezin wel voldoende zonen aan het land had afgestaaan. Maar de wet spreekt slechts van broers en niet van stief broers. Ofschoon dus uit het nieuwe gezin al vier zoons dienst hébben gedaan, zal de 20-jarige Chris niet aan de dienst ontkomen en zal ook straks zijn 19-jarige broer Jan de wapenrok moeten aantrekken. Dat is wel een zwaar offer, temeer omdat voor de kostwinnersvergoeding het gezin wel als een eenheid wordt beschouwd. Toen de heer Van Hoek met de weduwe Rutter trouwde kreeg de bruid, voor wier oudste zoon Adriaan zij toen kostwinnersvergoe ding ontving, bericht dat deze ver goeding thans niet meer nodig was. Deze vergoeding wordt namelijk al leen gegeven als door het in dienst roepen van een zoon aan de ouders de middelen voor het noodzakelijke levensonderhoud komen te ontbre ken. En dat was hier niet meer het geval. Onthulling Nat. Monument Kinderen zullen de urnen dragen De urnen, die destijds uit het voorlopige nationale monument op de Dam in de hoofdstad naar de Nieuwe Kerk zijn overgebracht, zul len op de dag van de onthulling van het Nationale Monument op plech tige wijze worden bijgezet. Kinderen van veertien jaar, die onder meer de Nederlandse provin ciën zullen vertegenwoordigen, zul len de urnen op kleine draagbaren van de Nieuwe Kerk naar het Dam- plantsoen dragen. Naast het Nationale Monument zul len twee tribunes worden opgetrok ken. Deze zullen plaats bieden aan tal van hoge autoriteiten, die de ont hulling door H.M. de Koningin zullen bijwonen. Alle werknemers, die het gehele jaar 1955 in dienst zijn geweest van de centrale voor arbeidersvoorzie ning of de stichting samenwerkende havenbedrijven en die dit op 1 mei a.s. ook zijn, komen in aanmerking voor een uitkering van anderhalve week loon. Zij die in 1955 korter in dienst zijn geweest zullen een uitkering naar verhouding van hun diensttijd ont vangen. De beide scheepvaartverenigingen zullen aan haar leden-ondernemin- gen aanbevelen aan hun eigen vaste, onder de C.A.O.'s vallende personeel een zelfde uitkering te doen. Wanneer werknemers op grond van bestaande winstdelingsregelin- gen of door middel van andere uit keringen reeds een aandeel in de be drijfsresultaten over het jaar 1955 hebben ontvangen of nog zullen ont vangen, kan hiermede bij de uitbe taling van de drie procent rekening worden gehouden. De heer T. J. Twijnstra, voorzit ter van het Verbond van Nederland se Werkgevers, zal zijn functie als directeur van U. Twijstra's Oliefa- brieken neerleggen. De raad van commissarissen zal aan de komende aandeelhoudersvergadering voorstel len de heer Twijnstra, die ruim veer tig jaar aan de vennootschap verbon den is geweest, tot commissaris te benoemen. VERSCHEURENDE HONDEN. By de kuikenfokker G. van Beek te Woudenberg zijn door loslopende zich aan het diner ir. een der bene-1 honden 250 jonge hennen van 11 we- denzalen van het kasteel, waar de ken oud doodgebeten De fokker kan wanden versierd zijn met schilderijen deze grote schadepost op niemand van de vroegere graven en gravin- verhalen daar de eigenaar(s) van de nen van Hoensbroek. honden niet bekend zijn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6