N.V. Zaalberg huldigde 4 jubilarissen Verpleger in observatie-kliniek liet zich door gevangene omkopen Koninklijke onderscheiding van de heer D* Bergman sn Bibliotheca Thysiana te meiden wordt gerestaureerd Nourytien knapt U op in een ommezien! Gemiddelde levensduur 71 j. De stem van het heelal klinkt in Dwingelo WOENSDAG 18 APRIL 1956 DE LEIDSF TWEEDE BLAD PAGINA 1 De N.V. Dekenfabriek Zaalberg huldigde gisteravond vier jubilaris sen, waarvan er een koninklijke on derscheiden was en een onderschei den werd. De heer D. Bergman sr, die veertig jaar in het bedrijf werk zaam was, mocht uit handen van wet houder J. C van Schaik de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Dit ge beurde in aanwezigheid van de heer N. den Os, die zijn vijftig jarig jubi leum vierde en reeds eerder met de ze onderscheiding vereerd was. De andere jubilarissen waren de heren Chr. Kriek en W. Benning, die resp. 35 en 25 jaar aan de fabriek van Zaalberg verbonden zijn. De huldiging werd ingeleid door de heer H. Schrandt, directeur van het bedrijf, die na een welkoms woord het woord verleende aan wet houder Van Schaik. Spreker richtte zich speciaal tot de heer Bergman, van wie hij vermoedde dat deze in zijn veertig jarige carrière bij de fir ma heel wat dekens vervaardigd had. De jubilaris is in zijn werk gewaar deerd door een verantwoordelijke plaats als chef van de dekenweverij. Het had, aldus spreker, H.M. de Ko ningin behaagd orn hem voor zijn verdiensten te onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Scheidende jubilaris. De heer H. Schrandt achtte zich na uitreiking van de medaille bevrijd van de ^.verspreek angst", die hem bij zijn welkomstwoord gekweld had. Hij wenste de heer Bergman harte lijk geluk en prees de uitmuntende karaktereigenschappen, die hem zo wel bij de leiding als bij het perso neel zeer gezien hadden gemaakt. Zich richtend tot de heer N. den Os speet het de heer Schrandt te moeten mededelen, dat het vijftig jarig jubileum van deze molenboe- mer tevens zijn afscheid van de fir ma moest zijn. De heer Den Os zal het bedrijf wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ver laten. Met de heer Chr. Kriek was het, aldus spreker, 35 jaar goed garen- spinnen geweest. De heer W. Ben- ning, kettingscheerder in het bedrijf, VJ.n.r. de heren W. Benning, D. Bergman sr., Chr. Kriek en N. den Os sr. had volgens spreker zijn taak 25 jaar op uitstekende wijze vervuld. Aan alle sprekers overhandigde de heer Schrant een enveloppe met in houd. De heer J. Bavelaar richtte namens het personeel het woord tot de jubi larissen, die hij een geschenk aan bood. De heer Bergman mocht bo vendien uit zijn handen de zilveren draagmedaille behorende bij de on derscheiding ontvangen. Vervolgens werd het woord gevoerd door mej. C. Brus namens het kantoorpersoneel, de heer J. Philippo, namens het vis- college, waarvan de heer Benning een zeer gewaardeerd lid is en de heer Van der Velde namens het NW. Na de huldiging kreeg men alle gelegenheid om nder het gent van enkele consumpties herinneringen op te halen. Als steken en scheuten D het leven vergallen en U geen raad meer weet van de tergende pijn, brengt Kruschen Salts uitkomst. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met Uw rheuma- tiek. Zes minerale zouten, weten schappelijk samengesteld, spannen in Kruschen samen om Uw bloedzuive rende organen krachtig te stimule ren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kunnen zich niet opnieuw ophopen en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen die Uw hurneur vergallen en Uw gestel slopen. (Advertentie) Trappenhuis in ere hersteld De „Bibliotheca Thysiana" te Lei den, Rapenburg 25, hoek Groenha- zengracht, zal met een subsidie van de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen worden gerestau reerd. De hal en het trappenhuis zul len weer in de oude vorm worden hersteld. De trap heeft vroeger twee opgangen gehad. De linker opgang* is echter in de 19e eeuw weggebroken om plaats te maken voor een extra woonruimte voor de custos die hier met zijn gezin woonde. Het beeld van de voorhal wordt hierdoor zeer ge schaad. Het architecten-bureau Van Oerle en Schrama te Leiden heeft de op dracht gekregen hal en trappenhuis in de oude vorm te herstellen. Daar naast omvat de restauratie het terug brengen van de boekerij op de eerste verdieping in de oude toestand. er moet hier onder meer een kamertje worden weggebroken en de balies worden hersteld en het geheel herstellen en vernieuwen van het ge bouw. Rechtgeaarde Leidenaars kennen dit deftige zeventiende-eeuwse ge bouw met de naam van de stichter (Joan Thijs) op de gevel Ioannis Thysii Bibliotheca met zijn wapen en het jhartal der stichting in Romeinse cijfers 1655. Het gebouw is ontwor pen door Van 's Gravenzande, die in die jaren „stadsfabriek" oftewel stadsarchitect was. Bibliophielen in de gehele wereld kennen ook de bibliotheek, die be- Nederlands oudste tweeling: 88 jaar In de Kerkhoflaan te Rotterdam zijn vandaag de bloemetjes behporlijk buiten gezet, want Nederlands oudste tweeling heeft daar heden zijn 88ste verjaardag gevierd. De dames Anna Jalink-Boer en Mina v. d. Hurk-Boer hebben altijd in Rotterdam gewoond en het is zo zoetjes aan een traditie geworden, dat zij samen hun verjaardag vieren. Daarom heeft mevr. A. Jalink-Boer vandaag het tehuis voor ouden van dagen verlaten en verliet mevr. M. v. d. Hürk-Boer het gastvrije huis van haar getrouwde zoon, want^bij ae getrouwde dochter van mevrouw Jalink worden de verjaardagen ge vierd. De tweeling is nog kerngezond en zoals hun gehele leven, kunnen ze het nog best met elkaar vinden. Ook nadat zij beiden op 20-jarige leeftijd in het huwelijk traden, zijn ze in Rotterdam blijven wonen en de belangstelling voor deze bijzon dere, verjaardag zal wel niet tot de familie beperkt blijven. Een jaar gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht, gisteravond geëist tegen de 45-jarige Amsterdamse koopman van E„ die was gedagvaard omdat hij als gevangene aan een bewaker had beloofd hem een gift te schen ken van 500, indien deze bood schappen en brieven overbracht aan personen buiten het huis van bewa ring anders dan langs de daarvoor geldende censuur. De koopman, die wegens zeden delict door de rechtbank te 's Gra- venhage was veroordeeld en ter be schikking van de regering gesteld, was geplaatst in de observatiekli niek van het huis van bewaring 2 te Utrecht. Hij kwam daar in contact met de i-jarige verpleger M„ die als be ëdigd verpleger er door de directeur van het huis op was gewezen, dat hij niets mocht doen buiten de gewone censuur om. Tussen de koopman en verpleger ontstond al spoedig een vertrouwelijke sfeer en de gedeti neerde wist hem er toe te bewegen voor hem een brief aan zijn vader te brengen. Bovendien had van E. hem verteld onschuldig te zijn veroordeeld en had hij een drietal brieven aan getuigen geschreven, waarin deze ernstig wer den bedreigd indien ze hun afgelegde verklaringen niet zouden herroepen Van E. had zelfs een desbetreffende schrijven voor de officier van Justitie bijgesloten. Een van de ergste delicten. Tijdens een bezoek van de vader van Van E. wist M. het zo te regelen dat hij dienst had. Hij ontving op 13 december jl. een bedrag van 500 dat hij goed kon gebruiken, omdat hij schulden had. De brieven aan de getuigen ver zond hij evenwel niet, zodat Van E. ging twijfelen en zijn vader opdracht gaf het geld langs civiele weg terug te vorderen .Inmiddels had de ver pleger een afscheidsbrief in zijn pen sion achtergelaten, waarin de toe dracht van de feiten werden beschre ven. Kort nadien volgde zijn arres tatie. Zowel hij als de koopman gaven hun ten laste gelegde volledig toe. „Een van de ergste delicten voor een ambtenaar", noemde de officier van Justitie het gebeurde. „Wat hier gevraagd werd was niet minder dan te helpen knoeien in een strafzaak en roemd is om zijn kostbarp verzame ling oude boeken en méér nog om zijn unieke collectie Nederlandse, Franse, Duitse en Engelse pamfletten. Verlopen briefjes van honderd in circulatie Uitgift in Leiden mislukt In Leiden heeft iemand een poging gedaan een niet geldig biljet van hon derd gulden in de circulatie te bren gen. De poging is mislukt. De Haagse politie heeft inmiddels de hand gelegd op een 48-jarige mas seuse en vier soholieren omstreeks 18 jaar oud allen uit Den Haag. De 20-jarige scholier R. G. S. z'o^ de biljetten uit een doosje van zijn moeder hebben weggenomen. Zijn moeder had deze uit Duitsland ont vangen van iemand, die vroeg of dit geld nog waarde had. Samen met een vriend zou hij 12 briefjes van honderd in omloop ge bracht hebben en via een andere vriend zijn ook enige biljetten in handen van de masseuse gekomen, die beweerde er één doorgegeven te hebben aan de jongeman G. G. S., één in de kachel te hebben gegooid en één te hebben gegeven aan een loper, die met een rekening kwam. De politie slaagde er in G. G. S. te arresteren, nadat zij het signalement van de jongen had gekregen van het personeel van een warenhuis in Den Haag, waar hij geprobeerd had het biljet uit te geven. De biljetten, die in hoofd-aak in Den Haag zijn uitgegeven zijn op drie na ter edit. Rijdende doodskisten Voor de rechtbank De directeur, de bedrijfsleider en enkele chauffeurs van een autobus onderneming die tot 1 januari 1957 in Dordrecht de stadsbusdiensten ver zorgt en ook de zogenaamde buiten lijnen van Dordrecht exploiteert, heb ben voor de kantonrechter terecht moeten staan wegens overtredingen van de vervoersvoorschriften. De bussen, die de onderneming ge bruikte, beantwoordden soms niet aan de eisen, die de rijksverkeersin- specteur daaraan stelt. Zo had men bijvoorbeeld een wa gen laten rijden, waarvan de stuur inrichting een spelen van 160 graden had gehad; een andere bus had een defect aan een veerplaat, hetgeen tot gevolg had, dat de chauffeur slechts door voortdurend bijsturen de wagen op het rechte pad kon houden. De politie had verder proces-verbaal op gemaakt omdat sommige bussen op een gegeven ogenblik meer personen vervoerden dan wettelijk was toege staan. Als getuige in deze zaak werd on der meer gehoord de heer H. van Es, wethouder van Dordrecht, die ver klaarde, dat het niet de schuld van de gemeente Dordrecht is geweest, dat de onderhandelingen, die met de directie van de onderneming over de overneming van de concessie zijn ge voerd, zo lang geduurd hebben. De ambtenaar van het O.M. eiste 275 subs. 55 dagen tegen de direc teur, 175 subs. 35 dagen tegen de bedrijfsleider; en tevens tegen beiden een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. De chauffeurs hoorden boete tegen zich eisen, die varieerden van 10 tot 40.—. De kantonrechter veroordeelde con- fom de eis, behalve wat de hechtenis- straf betrof; tevens veroordeelde hij beide hoofdverdachten tot een boete van 300, waarvan f 200 voorwaar delijk met een proeftijd van 1 jaar. JONGETJE VERDRONKEN. Gistermorgen is het 3-jarig zoontje Ivan de heer Van Muiken uit Meers- Elsloo in de Maas verdronken. Het ventje was met twee andere jongetjes in een bootje gestapt en bij. het spe- len over de rand van de boot gesla- gen. De twee vriendjes liepen toén naar huis om de ouders te waarschu- r-et lijkje is tot nog toe niét ge- een soort chantage plegen", aldus de officier, die er rekenig mee wilde houden dat de gedetineerde een grote overtuigingskracht aan de dag had gelegd tegenover de ambtenaar en dat laatstgenoemde een blanco straf register bezat. Wegens het als amb tenaar aannemen van een bedrag in geld werd een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de r.k. reclassering. Psychisch kwetsbaar. De raadsman van M., wees op de geestelijke achtergrond van het milieu waaruit zijn cliënt afkomstig is. Hij voerde voorts aan, dat M. op sommige punten psychisch kwetsbaar is en een gevaarlijke tegenspeler had gehad in Van E. Hij verzocht de rechtbank een open oog te hebben voor de moeilijke positie waarin zijn cliënt had verkeerd en hem zo kort mogelijk onvoorwaardelijke straf op te leggen met psychiatrisch toezicht. De raadsman van Van E. betoogde dat zijn cliënt in zijn gedachtengang had gemeend de juiste weg te heb ben gekozen. Hij drong aan op een lichtere straf. Uitspraken in beide zaken 1 mei a.s. GESCHENK VOOR GETROFFEN BOLLENKWEKERS IN ZUID-FRANKRIJK. De voorzitter van de „Frans Groep" van de Bond van Bloembollenhande laren in Haarlem en de directeur van het Produktschap voor Siergewassen bieden vandaag te Parijs een ge schenk aan in de vorm van één mil joen gladiolenknollen ter waarde van 7 miljoen frank aan de Franse federatie van tuinbouwers en boom kwekers. Het geschenk is bedoeld als tege moetkoming in de zeer ernstige scha de, welke bollenkwekers in het zui den van Frankrijk als gevolg van de vorstperiode hebben geleden en te vens als blijk van waardering voor de grote steun, die ons land tijdens de watersnood o-a. ook uit Frankrijk mocht ontvangen. De nodige gelden zyn bijeenge bracht door genoemde .Franse Groep", de bond van bloembollen veilingen en de Nederlandse Gladio lus vereniging. Drie expediteurs op Frankrijk hebben aangeboden de zen ding gratis te vervoeren. Waarom zoudt U nog langer blijven sukkelen met die zenuwpijnen? Ga over op NOURYTIEN! De moderne pijnstiller in tabletvorm, een com positie van 5 vermaarde elkaar on dersteunende en versterkende ge neesmiddelen. Niets brengt zo snel verlichting. 1 of 2 tabletten op wat water en elk begin van pijn wordt radicaal onderdrukt. U wordt fit - U blijft fit met NOURYTIEN! Neem uit veilige voorzorg een buisje in huis. NOURYTIEN knapt U op in een ommezien! Bij alle apothekers en drogisten. Per buisje van 20 stuks 85 cent. (Advertentie) De nationale federatie het Wit-Gele Kruis heeft gisteren te Utrecht tij dens de Katholieke volksgezondheids- week een studiebijeenkomst gehou den over de gezondheidszorg in ver band met het bejaardenprobleem. 100 Jaar geleden was slechts 4.75 procent van onze bevolking 65 jaar of ouder, in 1900 bedroeg dit percen tage 6.12, in 1940 6.94, in 1950 zelfs reeds 7.8, terwijl volgens de ver wachting op het eind van deze eeuw het aantal zal zijn verdubbeld. Men moet zich dus realiseren, dat straks voor 15 procent van de bevol king bijzondere eisen gesteld dienen te worden wat betreft mogelijkheden van bestaan, van huisvesting en van aangepaste levenswijze, met alle con sequenties van financiële, sociale en geestelijke aard. Door daling van de zuigelingen- en van de tuberculosesterfte steeg de gemiddelde leeftijd met sprongen. Was de gemiddelde levensduur in 1850 ongeveer 37 jaar, in 1900 was dit 52, in 1950 ongeveer 70, terwijl thans reeds meer dan 71 jaar wordt genoteerd. Deze cijfers gaf de voorzitter van het Wit-Gele Kruis dr. C. Mol, toen hij de bijeenkomst opende. U nadert een opgebroken wet Luisteren -naar de Melkweg De Koningin heeft gisteren de ra diosterrenwacht te Dwingelo geopend waarmede Europa zijn eerste grote radiotelescoop kreeg. De ca. 1000 in woners van het dorp Dwingelo be zitten daarmede dus een Europese primeur. In Dwingelo gaat men voor taan het heelal beluisteren. Onop houdelijk komen er uit het heelal krachtige radiogolven naar de aarde, uitgezonden door de sterrenwereld. Deze radiogolven hebben een snel heid van ca. 300.000 km. per sekonde! De golven bestaan uit korte- en lan ge radiogolven en alleen de korte golven kunnen wij ontvangen daar onze atmosfeer alleen de korte gol ven doorlaat. Het luisteren naar deze radiogolven is voor de wetenschap een bijdrage naar een beter inzicht in de sterrenwereld. De radiogolven zijn afkomstig van het gas, dat in de ruimte aanwezig is, de zon en van plaatsen uit het heelal waar wij niets zien of kunnen waarnemen. Tot op heden heeft men o.a. 2000 van deze „onzichtbare" stralingspunten geno teerd. Het Nederlandse aandeel in de materie van het „luisteren" naar het heelal is niet gering. In 1942 ontdekte men dat de zon ook radiogolven uit zendt. Tegenwoordig wordt de radio straling van de zon op verscheidene radiosterrenwachten dagelijks geob serveerd. In het jaar 1950 is het voor de eerste maal gelukt om radiostra lingen te registreren die hun oor sprong buiten onze Melkwegen heb ben. Op 11 mei 1951 is liet ir. Muller gelukt om radiogolven op te vangen waarvan het vaststaat dat deze in de Melkweg hun oorsprong hebben. Aan vankelijk werd deze ontdekking ge- r NEDERLAND HOORT HET HEELAL heim gehouden. Later heeft prof. Oort uit Leiden, na bewijzen van de juistheid te hebben verkregen, deze ontdekkirtg wereldkundig gemaakt. Echter, ook de Amerikaan was het enkele weken eerder gelukt om stra lingen uit de Melkweg op te vangen. Uit de waarnemingen van ir. Muller bleek o.a. dat het waterstofgas ver antwoordelijk is voor het ontstaan van de radiogolven. Dat de radio telescoop in de gemeente Dwingelo is geplaatst heeft zijn oorzaak in het feit dat reeds een bromfiets het door zijn storing onmogelijk maakt om met de radiotelescoop te werken. De radiotelescoop werd gebouwd door Werkspoor. De diameter van de parabolische spiegel bedraagt 25 m. en de hoogte van het gehele apparaat is 30 m. Het totale gewicht omvat 100 ton. In onze tekening geven wij een schema van de werking van een ra diotelescoop. De telescoop van Dwin gelo staat op een hoge toren (15 m.) die op vier wielen staat zodat de te lescoop naar alle zijden draaibaar iö. De totale kosten bedragen zo'n slor dige een miljoen gulden. Het „hart" van een radiotelescoop is het brandpunt, of „dipool", zie te kening. Als dit „brandpunt" door ra diogolven wordt getroffen wekt het wisselende spannigen op die men, na ze versterkt te hebben, hoorbaar of zichtbaar kan maken. Als men de stralingen zichtbaar maakt is de lijn van het geluid dat op het papier wordt getrokken dus de „brief" van het heelal. Een mechanisme zorgt voor het automatisch volgen van het gebied, dat door de radiotelescoop wordt beluisterd. Koninklijke opening sterrewacht Dwingelo SCHEMA VAN EEN RADIOTELESCOOP De foto laat zien hoe H.M. de Koningin met prof. J. H. Oort, voorz. van de stichting radiostraling van zon en Melkweg, het terrein van de sterren wacht verlaat na de enorme telescoop, zichtbaar op de achtergrond, in werking te hebben gesteld.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5