Bestelauto stortte in vaargeul Lammebrug Dankbaar Voorhout nam afscheid van burgemeester Kolfschoten Katwijkers namen afscheid van burgemeester Woldringh v.d. Hoop Pleegvader herstelde de goede sfeer in gemeentelijk gezin Schipper hield wagen boven water tot de drie inzittenden gered waren Twaalf jongens aangehouden DINSDAG 17 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 I Drs. Derksen bood het raadsbesluit aan, waarin de jaarlijkse bloemen- groet uit Voorhout schriftelijk is vast gelegd. Foto v. d. Horst. uitzicht stelt. Een meisje bood hierna een prach tig boeket tulpen aan NOG MEER SPREKERS. De heer Eigenbrood (C.H.) noem de burgemeester Kolfschoten een na- gerij. Wethouder v. d. Meer uit Alke made vond het prettig, dat de raad van die gemeente voor deze huldi ging was uitgenodigd en zeide, <jlat Alkemade. dank zij de werkkracht van de burgemeester, niet de dupe was geworden van de tijdelijke dub- naar een wespennest". Hij dankte de burgemeester voor zijn prettige wij ze van optreden en voor het schep pen van de sfeer waarin gewerkt kan worden. TC VERLANLIJSTJE. Mr. Weve herinnerde aan het ver langlijstje, dat hij burgemeester Tien maanden geleden werd bnrgemeesler Kolfschoten van Alkemade besluit van de raad onder belast met de waarneming van het eerste burgerschap in Voorhout, dat - dat de heer en mevrouw Koli- ten gevolge van het conflict tussen burgemeester en raad in een haard s£hoten gedurende de eerstkomende van onrust veranderd was, waar van een vruchtbare bestuurlijke arbeid tien jaren teikens in A ril een bloe. geen sprake meer kon zijn. Insiders zal het met verwonderd hebben, dat menEroet uit Voorhout in het voor juist burgemeester Kolfschoten met die waarneming werd belast. Deze - magistraat beschikt niet alleen over de mensenkennis en de tact, welke nodig waren om de goede geest te herstellen, maar ook over de doortastend heid, om de opgehoopte problemen op een doeltreffende wijze aan te pakken en in korte tijd op te lossen. Nu burgemeester Kolfschoten binnenkort zijn taak als geëindigd kan beschouwen, was hij gisteravond het middelpunt van een huldiging door de raad van Voorhout, die in een buitengewone ver- gadering, welke ook werd bijgewoond door mevrouw Kolfschoten en de t,„n°aTeSj raad van Alkemade, uiting gaf aan zijn grote dankbaarheid. Vele sprekers burgemeester'lachend van cl- hand getuigden terecht van hnn bewondering en waardering, maar een verloor voorzitter van de K V P o.i. toch de realiteit uit het oog, toen hij - voor het aperitief - al sprak fracti de heer pri bedankte voor over een „Thorbecke" en een „nationale figuur", waaruit een mentaliteit h h d „oede sfeer blijkt, die voor de toekomst niet ongevaarlijk is, omdat - zoals Sirius net nerstet van ue goene sieer. schreef „veel in de maneschijn der herinnering nog schoner is dan in het zonlicht van de werkelijkheid". Blommig raadsbesluit aan, dat burgemeester Kolfschoten De heer J. Nijssen was de eerste deze eigenschappen inderdaad bezit, spreker en hij veronderstelde, dat Nog een andere eigenschap, die niet burgemeester Kolfschoten bij zijnin het boek van dr Prinsen werd ge- benoeming in Voorhout wel gedacht j noemd, treedt strek by hem op de functle. Deze spreker feliciteer- moet hebben: „Den Haag stuurt me voorgrond, aldus drs Derksen vcorul Voorhout tevens met de benoe- de bescheidenheid. In de periode mjng van nieuwe burgemeester, van tien maanden is er in het colle- ge van b. en w. slechts een besluit gevallen, waarbij de burgemeester tegenstemde nml. toen besloten werd zijn naam op de gedenksteen te plaatsen, welke bij de vernieuwing van het raadhuis werd ingemetseld. En tenslotte, zo besloot de wethou- Kofischoten tijdens diens eerste der, moet ik u nog even vertellen, raadsvergadering in Voorhout had voorgelegd. Het is u gelukt, zo merk te hij op, practisch alle punten tot een oplossing te brengen en speciale aandacht verdient hiervan de moge lijkheid om over te gaan tot de bouw van 17 woningen en de nieuwe drinkwatervoorziening. De lieer Weve dankte de raad van Alkemade, die zijn voortreffelijke voorzitter heeft willen delen met Voorhout en betrok voorts mevrouw Kolfschoten in zijn, dank, omdat ook zij geheel had meegeleefd met het wel en wee van Voorhout. U bent geen pleegvader voor ons geweest, zeide de heer Weve, maar een vader. Deze raad, die niet ge- schrooomd heeft destijds met een motie de vinger te leggen om een zieke plek in het bestuursapparaat, wil thans via een motie uitdrukking geven aan zijn erkentelijkheid. De heer Weve las tenslotte de mo tie voor, welke ter kennis zal wor den gebracht van de minister van binnenlandse en de commissaris van de koningin. Hierin verklaart de raad, dat burgemeester Kolfschoten zijn bijzonder zware taak op voor^ treffelijke wijze heeft volbracht en een belangrijke persoonlijke bijdra ge heeft geleverd in de bestrijding van de woningnood. DE GOEDE BURGEMEESTER. Nadat de heer v. d. Ploeg in dicht vorm de dank van Voorhout vertolkt had, hield wethouder Derksen een toespraak over „De goede burge meester". Spreker had in het boek „De Burgemeester" van dr Prinsen gelezen, dat een goede burgemeester vier eigenschappen niet kan ontbe ren: wijsheid, genegenheid, moed en waarom ik dat hoofdstuk over „de goede burgemeester" heb nagelezen. Ik wilde alleen controleren, of de schrijver zijn onderwerp goed behan deld heeft. Als geschenk kreeg de burgemees- „In het water gevallen" bruiloft Op weg naar een bruiloft in Leiden is hedenmorgen een Stompwijkse fa milie met een bestelwagen door de afsluitbomen van de geopende Lam- meburg gereden en in het water te- Ais laatste spreker dankte gemeen te-secretaris Van de Aardwegh voor de prettige omgang met de ambtena ren, die niet alleen steeds een willig i oor vonden voor hun moeilijkheden, i maar ook daadwerkelijk raad en steun kregen. Hij bood als afscheids geschenk een boekwerk aan. EEN ZWARE LAST. In zijn dankwoord zeide burge meester Kolfschoten, dat hij de be noeming in Voorhout als een zware last had gevoeld. In de tien maanden van mijn waarneming ben ik hier meer geweest dan in mijn gezin. Tooh ben ik dankbaar, dat ik hier heb mogen werken en kennis heb kunnen maken met de bollenstreek. Spreker wimpelde veel van de hem toegezwaaide lof af en verklaarde, dat hij niet zoveel had kunnen be reiken, indien hij niet de medewer king had 'ondervonden van wethou ders en raadsleden. Wij hebben in hoog tempo gewerkt en ik vind het een voldoening, dat wij zoveel heb ben kunnen bereiken. Nadat hij alle sprekers had beant woord, deed burgemeester Kolfscho- recht gekomen. Tot hun geluk was de brug opengedraaid voor een klei ne sleepboot, waarvan de kapitein en zyn knecht onmiddellijk hulp kon den bieden. Zij slaagden erin de de auto net zolang boven water te houden tot de drie inzittenden gered waren. Het is dan ook aan hun door tastend optreden te danken dat er bij dit ongeluk geen mensenlevens te betreuren zijn. De bruggewachter, die de brug open had gedraaid voor een sleep boot met volgvaartuig, zag tot zijn schrik een kleine bestelwagen met grote vaart op de sluitbomen afko men. Waarschijnlijk hSeT de bestuur der, de heer M. van der Z. uit Stomp- wijk inplaats van op de rem op de gaspedaal gedrukt. Het volgende ogenblik ramde de auto de bomen en stortte zij omlaag in de diepe vaargeuL De sleepboot, die 'n woon boot naar zyn ligplaats in Leiden - - sleepte, bevond zich op dat moment ten een beroep op allen, om burge- j gelukkig nog niet tussen de brug- meester Smolders te ontvangen op genhoofden. De kapitein, de heer Te- de wijze, zoals hij zelf ontvangen j gelaar en zijn hulp de heer Huberts, was en te bedenken, dat vertrouwen j beiden uit Leiden, verbraken on- de beste basis is, om de nieuwe toe- middellijk de verbinding met de komst tegemoet te gaan. woonboot en voeren met hun uiterst Nadat in het gemeentehuis een wendbaar bootje naar de plek van apéritief was gedronken, dineerden de raden van Voorhout en Alkema de in restaurant Boerhaave, waar mede het officiële afscheid van bur gemeester Kolfschoten werd beslo ten. het ongeluk. Op dat moment was de auto reeds bijna geheel onder water verdwenen. De mannen slaagden er in het portier van de cabine te ope nen en twee inzittenden naar buiten te trekken. Nog een inzittende. Terwijl de mannen zich met de drenkelingen reeds naar de kant wilde begeven, maakte de bestuur der van de wagen de sleepbootka pitein duidelijk, dat zich in de laad ruimte nog iemand bevond. Op dat moment zag het er naar uit dat de bestelwagen met de neus naar bene den in de diepte zou verdwijnen. Met een ongelofelijke krachtsin spanning wist de heer Huberts de auto met een pikhaak net zo lang boven water te honden tot de heer Tegelaar de inzittende, mevr. J. be vrijd had. Nauwelijks was zij aan boord van het vaartuig gehesen of de haak knapte en de auto verdween in de diepte. De drenkelingen werden in het koffiehuisje bij de brug met hete koffie wat op hun verhaal gebracht. In een woning aan de Vlietweg wef- den zij van droge kleding voorzien. Geholpen door de beide schippers die waardevolle inlichtingen over de ligplaats van de auto konden ver strekken, heeft de Leidse Brandweer de bestelauto met een kraanwageft naar de kant kunnen slepen. Het duurde echter nog bijna twee uur voordat de auto weer op de wal stond. OP DE FOTO: Terwijl de Lammebrug op de ach tergrond alweer geopend is om een rits boten door te laten trekt de brandweer de bestelwagen naar de kaqt. Op de voorgrond de heren Te gelaar en Huberts, die de drie inzit tenden wisten te redden. Serie inbraken De Kamper politie heeft twaalf jon gens van vijftien tot achttien jaar aangehouden. De jongens hebben de laatste maanden zeker twaalf inbra ken gepleegd. De waarde van het gestolene varieerde van 250 tot 400 per „geval". Drie jongens werden gearresteerd toen zij trachtten hun slag te slaan by een fietsenzaak. By het verhoor kwam de zaak aan het rollen. Behal ve de twaalf jongens is een Kampe naar. die verdacht wordt van heling, aangehouden. Het geld verdeelden de jongens; zij besteedde het aan cro- quetten en dergelijke zaken. Op een buitengewone raadsverga dering, die gisteravond in Katwijk werd gehouden, is afscheid genomen van burgemeester Woldringh van der Hoop, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd dit jaar zijn functie zou neerleggen, maar wegens ziekte nog enige maan den eerder is heen gegaan dan aan vankelijk in de bedoeling lag. De burgemeester kon wegens ziekte zelf niet aanwezig zijn, maar wel mocht de raad verwelkomen mevr. Wol dringh van der HoopAndré de la Porte met twee dochters en een schoonzoon. Behalve de heren, die op iedere raadsvergadering aanwezig zijn, gaven blijk van belangstelling de directeur van gemeentewerken, de heer P. Priester, directeur gem. be drijven, de heer Blom, de hoofdin specteur van politie en zijn adjudant, het lid van Provinciale Staten, de heer Eijbergen en vele anderen. Nadat mevr. Woldringh van der Hoop de raadszaal was binnengeleid, voerde als eerste spreker het woord loco-burgemeester Bloot. Spreker schetste de ambtsperiode van de bur gemeester in Katwijk vanaf zijn be noeming in 1932, in welke periode de gemeente een grote vlucht heeft ge nomen. De burgemeester heeft hier veel problemen ontmoet en er veel tot oplossing gebracht. Teleurstel lend is het voor hem, dat hij het vis- sershavenplan niet verwezenlijkt heeft mogen zien onder zijn bestuur. Daarnaast is er echter veel, waarop, ds burgemeester met dankbaarheid kan terugzien. Het zo deerlijk ge schonden Katwijk heeft zijn gezicht herkregen: de wederopbouw van de boulevard en omgeving is praktisch voltooid. Er is gebouwd, zij het dan niet genoeg om aan de nood een ein de te maken. Tal van uiterst belang rijke besluiten zijn in de jaren na de bevrijding genomen en uitge voerd of wachten op .uitvoering; scholen voor verschillende takken van onderwijs, begraafplaatsen, ten nispark, sportpark, defensieterrein, „De Pan", restaurants, industrieves tiging, berghaven, brandweergarage en brandweermateriaal, politiebureau koelhuis, brug over het Prins Hen drikkanaal en vult u zelf maar aan. Visserij, tuinbouw, vreemdelingen verkeer en de verzorgingsbedrijven hebben na de oorlog een verheugen de bloei te zien gegeven. Er is werk voor een ieder, er is, in het alge meen genomen, welvaart. De ontwik keling gaat dóór, en zo moet het ook. De heer Woldringh van der Hoop legt thans zijn taak neer, aldus de heer" Bloot, en dat vervult ons met weemoed, omdat wij afscheid moe ten nemen van onze burgemeester, die wij grote achting toedragen om zyn vriendelijkheid, goedheid en eenvoud. Tenslotte dankte de heer Bloot mevr. Woldringh van der Hoop voor haar aandeel en bijdrage in de goede gang van zaken als eerste bur geres. Veel waardering. Vervolgens verkreeg het oudste raadslid, de heer L. v. d. Zwan het woord, die begon met te zeggen dat scheiden pijn doet. Zo ook hier waar burgemeester v. d. Hoop 24 jaren de belangen der gemeente zo uitstekend heeft gediend. Hij wees op de grote verdiensten op velerlei gebied die de burgemeester zich in die 24 jaren verworven heeft Spr. eindigde met de burgemeester een spoedig en ge heel herstel toe te wensen. De heer Nic. v. Duyvenbode sprak namens de chu-fractie en wees er op dat wij in dit afscheid zullen moé ten berusten. Wij hopen dat de bur gemeester nog vele jaren met zijn ge zin' van een welverdiende rust zal mogen genieten. De heer A. Wassenaar a.r. sprak in ongeveer dezelfde geest als vorige sprekers en eindigde met de wens uit te spreken aan mevr. Van der Hoop, dat haar echtgenoot met Gods zegen nog een rijke levensavond zou mo gen hebben met allen, die hem lief en dierbaar zijn en dat zij steeds met genoegen en dankbaarheid terug mo gen denken aan de tijd in Katwijk doorgebracht. De heer Haasnoot sprak namens de P.v.d.A. en spfak er zijn spijt over uit dat de burgemeester deze avond niet kan bijwonen, maar het stemde hem tot vreugde dat, wat hedenavond gesproken wordt, op de geluidsband wordt opgenomen en de gesproken woorden hem toch zullen bereiken. Het is een geslaagd leven geweest, constateerde spr. en Katwijk is onder zijn leiding een welvarende gemeente geworden. Moge hij nog lang genieten van een welverdiende rust. De heer H. J. Grimbergen sprak namens de K.V.P., de S.G.P. en de V.V.D. Spr. achtte zich gelukkig in kennis te zijn gekomen met de bur gemeester als mens. Namens de drie kleine groeperingen bracht spr. dank voor de wijze, waarop de burgemees ter het beleid gevoerd heeft. De gemeentesecretaris de heer Boekhoven sprak zijn dank uit voor de wijze, waarop hij sinds 1932 met de burg. samen heeft kunnen werken. Spr. meende grote dank verschuldigd te zijn voor de aangename sfeer en de vriendschap, die hij in ruime mate heeft mogen ondervinden. Dan werd door loco-burg. Bloot een schilderstuk, een geschilderd portret van de burgemeester aan mevr. Woldringh v. d. Hoop aange boden. Mevr. Woldringh v. d. Hoop dankte vol aandoening alle sprekers voor zo veel waarderende woorden aan haar echtgenoct. Mevr. aanvaardde het schilderstuk gaarne en met grote dank en wilde het schilderstuk gaar ne overdragen aan de gemeente om het t^ plaatsen in het gemeentehuis, wat weth. Bloot onder dank aan vaardde. Dan werden allen genodigd om plaats te gaan nemen in dé trouwzaal waar de thee geserveerd werd. De officiële .plechtigheid was hiermede ten einde en na de thee werd onder toepasselijke woorden verschillende geschenken voor de burgemeester aangeboden van dè ambtenaren, het politiekorps en van de wethouders. De heer Van Eijbergen bood het geschenk van de gemeente aan: een televisietoestel. Mevr. Woldringh van der Hoop dankte nogmaals voor deze waarde volle geschenken en hiermede was deze grootse plechtigheid ten einde. Namens de verenigingen van Kat wijk werd de scheidende burgemees ter een televisietoestel aangeboden. Foto v. d. Horst.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5