Australiërs brachten geld bijeen om 't leven van Marieke te redden Half zwaar Canada hoopt op meer Ned. immigranten bijzonder lekker! de half zware shag! Bij Walcheren-in-miniatuur ontmoet techniek 't sprookje 2^-Miljoenste bezoekster „E-55" ging met haar man naar Amerika Het 8-jarige meisje is niet bang voor de hersenoperatie in Zweden MAANDAG 16 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 „DIEPE INDRUK GEMAAKT" De Canadese minister voor immi grate. J. W. Pickersgill, heeft op een bijeenkomst van Nederlandse immi granten in Chatham Ontario de hoop uitgesproken dat nog vele Nederlan ders naar Canada zullen emigreren. De minister zei op de bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door de Ned. Ambassadeur in Canada, dat de ijver van, en de vorderingen die wor den gemaakt door de Nederlandse immigranten diepe indruk hebben gemaakt op het Canadese volk. Contactcomité Jungschlaeger Oproep aan alle burgemeesters Het Nationaal Contactcomité Jitngsohlager heeft een schrijven tot de burgemeesters van alle Neder landse gemeenten gericht met het verzoek in hun woonplaats de oprich ting van een plaatselijk actiecomité Jungschlager te bevorderen. De bur gemeesters is verzocht, ingeval zij zelf verhinderd zijn aan het oprich ten van zulk een comité mede te wer ken, een andere figuur in hun ge meente daartoe uit te nodigen. De burgemeesters hebben tegelijkertijd de beginselverklaring van het Natio naal Contactcomité Jungschlager toe gezonden gekregen. Het comité heeft tevens een per soonlijk schrijven aan alle ministers gericht om hen van de oprichting van het N.C.J. op de hoogte te stellen. Prins Bernhard sprak voor Rotarians Hij verklaarde dat hem in Canada geregeld gevraagd wordt waarom er niet meer Nederlandse immigranten zijn. „Wij hopen dat uw vrienden en kennissen zult aanmoedigen naar Canada te komen om ons te helpen dit land dat nu ook uw land is cp bouwen". De minister deed een beroep op alle aanwezigen die nog niet zijn gena turaliseerd om bij de eerste gelegen heid een aanvraag in te dienen voor Canadees staatsburgerschap, om vol ledig te kunnen delen in onze natio nale erfenis als burgers van Canada. 103-JARIGE OP WALCHEREN Maandag 16 april a.s. zal mevr. wed. Van Oosten-de Fouchier, die de laatste jaren op de inrichting ,,Der Boede" te Koudekerke verblijft, haar 103e verjaardag vieren. Ondanks haar hoge leeftijd is zij nog goed gezond. „Bijzonder lekker" zult ook U zeggen, zodra U Douwe Egberts DRUM SHAG proeft, de fijnste half zware shag, zacht en toch pittig, vol van smaak en geur I DOUWE EGBERTS Opening 27 april Voor de derde maal zal miniatuur- aan het wandelen zetten; ook komt Walcheren in de komende zomer haar i er een kabouterswerkplaats, waar poorten wijd open stellen voor de bc- deze „miniatuurmannetjes" allerlei zoekers uit binnenland en buitenland. Dit eiland in het klein, voor het aller grootste gedeelte tot stand gebracht door enthousiaste inwoners van de Walcherse steden en dorpen uit alle lagen der bevolking, zal op vrijdag 27 april a.s. officieel worden geopend door de president-directeur der Ned. Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollan der. Dit alleen reeds wijst er op, dat er dit seizoen tussen dp Prins Bernhard heeft gistermiddag j en de miniatuur op het Middeleburg- in het Concertgebouw te Amsterdam op de 25ste Landdag van dc Neder landse Rotarians een rede uitgespro ken, waarin hij de vraag behandelde, welke bijdrage de Nederlandse Rota ry kan leveren tot de verwezenlij king van de Europese gemeenschap. De Europese gedachte is een begrip dat de geesten in ons werelddeel, en ook daarbuiten, steeds meer bezig gaat houden ep ook moet houden, ai- dus de Prins, die vervolgens uitvoe rig inging op de ontwikkeling van de eenheidsgedachte. Bereikt is een vérgaande samen werking op militair gebied. Op fi nancieel, economisch en cultureel ter rein zijn wij nog niet zo ver. Maar, zo meende de Prins, wij kunnen in de militaire verdediging alleen maar succes hebben als wij ook economisch sterk staan, en wij kunnen de bereid heid om de heiligste waarden te ver dedigen alléén verwachten, als wordt beseft, dat zij gemeenschappelijk erf goed zijn en dat wij die waarden niet binnen dc grenzen van één land kun nen verdedigen als. ze elders verloren „Naar mijn. overtuiging is Rotary een der media om met de mens ach ter de instellingenen instituten het goede contact te leggen", aldus de Prins. se Molenwater een bijzondere band zal bestaan. Er komt nl. een groot scheepse expositie, waarin de tot standkoming van de elektrificatie van de Zeeuwse lijn op aantrekkelijke wijze zal worden uitgebeeld. De Ned. Heide Maatschappij zal op de miniatuur een paviljoen verzor gen, waarbij aandacht zal worden geschonken aan drie belangrijke ele menten, de herverkaveling, de ont ginning en het kweken van zoetwa tervissen. Speciale sprookjestuin. Voorts wordt een „sprookjestuin" in gereedheid gebracht; de zaal van het betreffende gebouw wordt ge heel zwart gespoten en totaal ver duisterd, omdat er met speciale licht effecten zal worden gewerkt. Men zal ihier taferelen kunnen zien uit Sneeuwwitje, Doornroosje, Klein Duimpje, de rattenvanger van Ha- meln. Zwaan-kleef-aan, Repelsteeltje en de tovermannetjes en Duime- leintje. Bij Sneeuwwitje zal men door een druk op de knop de kabouters timmermanswerkzaamheden zullen verrichten, zodra op een knop wordt id rukt. Voorts wordt een waterval aange bracht, die lichtgevend water in een ravijn stort en waarbij het lichtge vende water schuimbergen zal vor- DODEL1JKE BOTSING Zaterdag is de 43-jarige chauffeur J. Busskher op de Haaksberger- straat te Enschede door nog niet be kende oorzaak met een auto tegen boom gereden. De man werd zo ernstig gewond dat hij kort na aan komst in het ziekenhuis is overleden. VERBETERING IN ADOPTIEWET BEPLEIT. De Nederlandse vereniging van pleegouders zal haar actie voor een betere overgangsregeling in de adop tiewet niet staken, speciaal met het oog op reeds bestaande pleeggezin nen, waarin adoptie niet mogelijk is alleen omdat niet wordt voldaan aan de eis van bepaalde leeftijdsgrenzen. Het merkwaardige is, dat met deze eis geen rekening behoefde te wor den gehouden toen de bewuste pleeg gezinnen tot stand kwamen. Overi gens is van regeringszijde reeds ver klaard, dat een aanvulling vanr de nieuwe adoptiewet kan worden over wogen, wanneer in de praktijk grote moeilijkheden zouden blijken. Door middel van een enquête zal de Neder landse vereniging van pleegouders thans onder haar leden het materiaal gaan verzamelen ter beoordeling van deze moeilijkheden. Dit deelde de voorzitter van de NVP, de heer mr. A. Stempels uit Rotterdam, zaterdagmiddag mede tij dens de jaervergadering, die in de Karseboom te Hilversum is gehouden, nemen. Drankbestrijding voor de jongeren Het landelijk verbandonderwijs voor drankbestrijding (L.V.O.) heeft zaterdag en zondag, ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan, te Utrecht een jubileumweekcinde gehouden. Het verband beoogt, zo zei de voor zitter, de heer R. Kuiper uit Enschede in zijn openingswoord, in de eerste plaats voorlichting te geven ter zake van een alcoholvrije opvoeding kinderen. Het wenst een bijdrage te leveren tot de culturele opvoeding van ons volk door een drankvrije samenleving. De ontdekte H.B.S.-fuifjes in Den Haag, die als symptoom gelden voor hetgeen in andere plaatsen in ons land gebeurt, hebben weer eens be wezen, dat een groot percentage kin deren alcohol gebruikt, aldus L.V.O.-voorzitter. Verheugend noemde hij het, dat reeds vijfhonderd onderwijzers ir L.V.O. verband aan de pi-opagandé voor een alcoholvrije opvoeding mee doen en dat ook bij de autoriteiten een kentering ten goede is waar te De K.V.P. zat gisteren in de lucht HOOFDREDACTEUR „DE TIJD" UIT ZIEKENHUIS ONTSLAGEN De heer W. A. M. van der Kallen, hoofdredacteur-directeur van het dag blad „De Tijd", die bij een auto ongeluk op 27 februari onder Was senaar ernstige kwetsuren opliep, is zover hersteld, dat hij het r. k. zie kenhuis in het Westeinde in Den Haag, waar hij was opgenomen, heeft mogen verlaten. AANGEHOUDEN OP VERZOEK LEIDSE POLITIE. De Utrechtse recherche heeft, op verzoek van de recherche te Leiden, aangehouden mej. J. W. Zij zou zich gelden van particulieren, ten bedrage van ongeveer 200 gulden, wederrech telijk hebben toegeëigend. Mej. W. is dezer dagen om per soonlijke redenen afgetreden als hoofdbestuurslid der Nederlandse Conservatieve Partij. „Brengt U een zwembad mee?" „U moet een zwembad voor ons meenemen", zeiden de twee zoontjes van het echtpaar Stassen uit Spau- beek (Limburg), toen zij hadden ge hoord, dat vader en moeder een reisje naar Amerika zouden gaan ma ken. Mevrouw F. P. H. Stassen was de afgelopen zomer de 2 y. miljoenste bezoeker van de E-55. Zij bracht er eeen bezoek met het zangkoor St. Cecilia, waarvan zij en haar man lid zijn. Ter gelegenheid van het heuglijke feit kregen zij een retourreisje naar New York en een verblijf aldaar van acht dagen aangeboden en zaterdag was het dan zover, dat zij zich kon Van Australië, via Schiphol naar Stockholm Schuchter lachend bij het weerzien van twee oma's, een opa, tantes en ooms en knipperend tegen de flitslampen van de vele persfotografen is Marieke van Dijk, het achtjarige Nederlandse meisje, dat van Australië naar Stockholm reist om daar aan een hersentumor te worden geopereerd, zondagmiddag kort na vier uur op Schiphol aangekomen. Wel hebben Australische chirurgen in Melbourne getracht haar van deze vrij plotseling opgekomen, levensgevaarlijke kwaal te genezen, maar de operatie (in juli van het vorige jaar) slaagde slechts gedeeltelijk en de chirurgen durfden de verantwoording voor een tweede operatie niet op zich te nemen. D« Katholieke Volkspartij heeft zondag in Brabant het luchtruim gekozen met een helikopter, volgeladen met verkiezingspropagrndamateriaal en als passagier staatssecretaris Veldkamp, die op verscheidene plaatsen toe spraken hield. We zien de staatssecretaris hier met de piloot van de machine poseren op het landingsterrein te Oosterhout. „GOEDE KANS". „Toevallig las ik in die tijd in een dagblad een verhaal over het Austra lische meisje Sharyll Kirk", vertelde op Schiphol de 34-jarige moeder van Marieke, mevr. Van Dijk-Varekamp. „Dat meisje leed aan precies dezelf de kwaal en was toen met succes door de Zweedse hersenchirurg dr. Herbert Olivecrona geopereerd". Mevr. Van Dijk had de ouders Kirk opgezocht en met haar man nam zij toen het moedige besluit, dat de Zweedse chirurg zou moeten pro beren ook Marieke te genezen. Alle rapporten van de tumor wer den door het ziekenhuis in Mel bourne opgezonden naar Stockholm en „eind februari kregen we van dr. Olivecrona bericht, dat hij bereid was de operatie uit te voeren. Hij gaf ons een bijzonder goede kans op vol ledig succes", vervolgde mevr. Van Dijk.. „De kosten voor de reis naar Zweden voor Marieke en mij en die voor het verblijf ën de operatie in Stockholm werden geschat op 2200 Australische ponden (dus bijna 18.000,en aangezien we dat geld niet bezaten besloten we ons huis te verkopen". BURENHULP. Dat is echter niet nodig geweest; buren hoorden het trieste verhaal en ontketenden begin maart een spon tane inzamelingsactie. Veel lof zwaaide mevr. Van Dijk op Schiphol behalve aan deze buren ook toe aan de hoofdzusters van een ziekenhuis, waar zij zelf had gewerkt. Deze hoofdzuster had een comité ge vormd, een klein Australisch week blad, verschijnend in het plaatsje Croydon, vlak bij Melbourne, waai de familie Van Dijk woont, schaarde zich er achter en dank zij de publi citeit had Australië voor deze Neder landse emigrantenfamilie binnen drie weken tijd al 2000 pond bijeen ge bracht. „De Australiërs zijn geweldig voor ons geweest', zei mevr Van Dijk dankbaar, „maar ook Nederlandse kolonies hebben meegedaan en ons geholpen". HARTELIJK WEERZIEN. Vader Van Dijk, voormalig KNIL- kapitein in Indonesië, thans admini strateur van een houtzagerij in Australië, zit nu met zijn oudste zoon van achttien alleen in het huis te Croydon. Met zijn vrouw reisde niet alleen Marieke, die in Neder land is geboren, doch ook het jongste zoontje, de vierjarige Lodi mee. Juist - als zijn zusje spreekt hij zowel En-;; gels als Nederlands vloeiend. Del beide kinderen klemden prachtig speelgoed in hun armen. Het was een warm weerzien tus sen mevr. Van Dijk, haar moeder, mevr. A. G. Varekamp-Pool uit Am sterdam, waar zij nu veertien dagen zal gaan logeren, haar zuster en broer en haar schoonouders, de fam. der gezien, want die is vier jaar ge leden in Australië geboren. „IK SLAAP TOCH". De kleine Marieke zelf kent voor de komende operatie geen angst. Ze is door haar ouders volledig inge licht: „Ik slaap toch als het gebeurt" zegt ze vol vertrouwen en ze wil graag gauw genezen, want de her sentumor bezorgt haar dikwijls hoofdpijn. Ze is uiterst gauw ver moeid en heeft bovendien ook al last van evenwichtsstoornis, zodat ze wat wankel loopt. Op 4 mei a.s. gaat ze met haar moeder en Lodi naar Stock holm, waar ze dan zo vlug mogelijk geholpen zal worden. Heel Schiphol wenste het pittige, kleine meisje en haar moeder sterkte en succes toe, toen ze met de overige familieleden naar de woning aan de Amstelveenseweg vertrokken. Op de foto zien we mevrouw Van Van Dijk uit Ommen. Geen van deze Dijk met Marieke en diens jongere familieleden had de kleine Lodi eer-1 broertje bij de aankomst op Schiphol dfin inschepen aan boord van de /esterdam" van de Holland-Amerika lijn te Rotterdam. „Vandaag wordt een belofte ver vuld; u begint aan de laatste afwik keling van de E-55", zei de coördi nator van de expositie, de heer J. Hasper, die mevrouw een bos Anjers aanbood, bijeengehouden door linten in de Nederlandse en Rotterdamse kleuren. De voorzitter van het zangkoor, pastoor Van Eys, en de secretaris wa ren meegekomen naar- de Maasstad om het echtpaar Stassen uitgeleide te doen, evenals de organisator van de tentoonstelling Jac. Kleiboer. Plannen. De heer Stassen vertelde extra vakantie voor het reisje te hebben gekregen. Wat zij allemaal gaan doen in de Verenigde Staten kon hij nog niet zeggen, maar vast staat, dat hij een bezoek gaat brengen aan de tegel fabriek, waarmee de zaak waar hij werkzaam is een handel in hout en bouwmaterialen zaken doet. Verder hoopt hij zijn neef te ont moeten, die zich enkele jaren ge leden in Amerika heeft gevestigd. Een zeereis hebben zij nog nooit ge maakt en zij verheugden zich op deze ervaring. Zij zullen de thuisreis maken met de „Maasdam" van de Holland-Ame- rika lijn en hopen op 10 mei weer voet op vaderlandse bodem te zetten. Arnhem en Dordrecht Speciale faciliteiten voor systeembouw Arnhem en Dordrecht kunnen van het Rijk dezelfde faciliteiten bij sys teembouw verkrijgen als aan Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam zijn toegezegd, indien deze gemeenten er in slagen een continu-contract met systeembouwers te sluiten. Aangezien ook Groningen enige weken geleden een desbetreffende mededeling van de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting ont ving, zullen behalve de drie grote ste den thans drie middelgrote gemeen ten na het sluiten van een contini^ contract systeemwoningen kunnen bouwen, die slechts voor 3/4 woning ten laste van het woningcontingent worden gebracht. DRIE NEDERLANDERS BIJ PARIJS GEWOND Zaterdagochtend is bij Nevers ten zuidoosten van Parijs een auto-onge luk gebeurd, waarbij drie Nederlan ders zijn gewond. In de auto waren gezeten de heer Van der Meer uit Diessen, hoofd van de school aldaar met zijn echtgenote en pastoor Ren ders uit Valkenswaard. Zij waren op de terugweg naar Nederland. Alle drie inzittenden werden vrij ernstig gewond in het ziekenhuis van Nevers opgenomen. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. De bankdirecteur, de handkar en het toegewijde Mokum De directeur van de Hollandse Bank Unie aan de Herengracht te Amsterdam werd iedere morgen ge kweld door het feit. dat de plaats te genover zijn bank door een vreemde auto ingenomen werd, waardoor hij tz:'jn wagen honderd meter verder soms wel 150 meter verder neer moest zetten en zich dan te voet naar de door hem bestuurde bankinstel ling diende te begeven. Na lang pein zen vond de directeur er wat op; hij liet een zijner ondergeschikten tel ken:, als hij 's middags en 's avonds met zijn auto vertrok, een handwa gen op de plaats tegenover zijn bank zetten en 's morgens reed de bedien de de handkar weer vlug een zij straatje in, als de directeur in de verte aan kwam rijden. Hoe goed een bank ook haar gehei men weet te bewaren, dit geheim lek te uit en na enkele weken ontdekte de lieve Amsterdamse jeugd het doel van de handkar. Zaterdagnacnt j.l. is de wagen voor de derde maal re?ds in het water van de Herengracht verdwenen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10