Al te opdringerige voor Grace en belangstelling haar prins Hammarskjoeld's moeilijk heden in het Midden-Oosten Toegang van paleis voor de fotografen verboden Monaco in staat van beleg Generaal Gruenther gaat heen als Navo-bevelhebber Bonn wil rechtstreeks gaan praten met Moskou Beroep op Ben Goerion tot toeschietelijkheid Ieren brachten vrijheidsstrijd op cultureel niveau GUUR S)e CcidaeGoti/ïci/nt ZATERDAG 14 APRIL 1956 47s»6 JAARGANG No. 13780 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ 17.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Prins Rainier heeft vrijdagavond alle fotografen de toegang tot zijn paleis ontzegd, nadat een van hen bijna een ongeluk veroorzaakt had. Toen het vorstelijk paar terugkwam van een bezoek aan de zuster van de prins, wierp een Franse persfotograaf zich voor de auto om zijn collega's de gelegenheid te geven een foto van het paar te nemen. Prins Rainier, die zelf de wagen bestuurde, moest hevig remmen, doch kon niet verhin deren dat de fotograaf toch nog even geraakt werd. Indien het verbod van de prins gehandhaafd blijft, zullen volgende week woensdag slechts twee fotografen van de regering van Monaco bij de huwe lijksplechtigheid aanwezig mogen zijn. ER ZIJN GRENZEN. In een korte verklaring maakte de prins vrijdagavond bekend, dat „er grenzen zijn die beleefd optreden niet kan overschrijden zonder indiscreet te worden." „Sommigen van u hebben vandaag niet geaarzeld hun toevlucht te ne men tot praktijken die niet geduld kunnen worden, om een sensationele foto te maken. Door excessen van enkelen moeten maatregelen genomen worden, die alle fotografen treffen. „De toegang tot het paleis wordt daarom aan de fotografen verboden. Slechts twee officiële fotografen zul len toegelaten worden." Hotels in paniek. Overigens staat heel Monaco op z'n kop. De reisbureaus proberen de men sen, die tijdens de feestelijkheden niet dringend in Monte Carlo moeten zijn, er van af te houden in die tijd de stad te bezoeken. Vier dagen voor het huwelijk zal Monte Carlo in staat van beleg ver keren: alleen de inwoners zelf, jour nalisten en de bezitters van een bij zondere pas zullen de hoofdstad mo gen betreden. Volgens de reisbureaus komt de grootste belangstelling van Italiaanse en Amerikaanse zijde. De chefs-de-reception van de gro te hotels in Monte Carlo verkeren bijna in paniek, want hoewel zij trach ten de reputatie van waardigheid en comfort van hun hotels te handha ven, zien zij zich toch verplicht om adellijke gasten zolderkamertjes aan te bieden, die ze dan bovendien nog met wildvreemden moeten delen. De gewezen keizer van Vietnam, Bao Dai, schijnt de uitnodiging afge wezen te hebben, hoewel hij vlak bij Monte Carlo woont, namelijk in Can nes. Een andere gewezen vorst, Faroek van Egypte, wordt op 17 april ver wacht, hoewel hij nog geen plaats in een der luxe-hotel besproken heeft. Op 15, 16 en 17 april zullen drie extra „blauwe treinen" van Parijs naar Monte Carlo rijden, om gasten, artisten en toeristen voor de bruiloft aan te voeren. BRUIDSMEISJES OP SCHILHOL. Gistermiddag arriveerden twee jon ge vrouwen, beiden vriendinnen van Grace Kelly, begeleid door haar echt genoten, met het K.L.M.-lijntoestel uit New York op Schiphol. Stewardessen torsten grote witte dozen met de toi letten voor de dames naar het restau rant. Zij zijn mevrouw Malcolm Rey- bold en mevrouw John Blair Ri chardson en zij reisden na een korte onderbreking, waarin zij vrien delijk glimlachend tegen de persfoto grafen, die een groot aantal opna men maakten per vliegtuig verder naar Monaco. Enkele uren tevoren was met een ander K.L.M.-toestel een grote kist verzonden, waarin zich een deel van het huwelijksgeschenk be vindt, dat prins Rainier en Grace Kelly in Monaco wordt aangeboden door de Nederlandse kolonie aldaar. In de kist bevond zich een kostbaar 96-delig glasservies. Holland in twee dagen. Met hetzelfde toestel, waarin de bruidsmeisjes arriveerden, kwam ook een in Amerika zeer populaire tele visiester van de N.B.C. op Schiphol aan, Arlene Francis, die door millioe- nen Amerikaanse huisvrouwen be wonderd wordt om haar optreden in het „home program", een televisie- had hij eraan gedacht, hoe hij zelf na te zijn afgestudeerd aan de militaire academie van West Point zestien jaar luitenant had moeten blijven. Hij had zich toen afgevraagd waarom topoffi- Generaal Alfred M. Gruenther zal™ren niet aftreden. Toen hij kort tegen het eind van dit jaar heengaan KSÏ Geen verband met critiek Over Duitse hereniging West-Duitsland zal de kwestie van de Duitse hereniging binnenkort rechtstreeks met Moskou opnemen, mede omdat men vreest, dat zijn wes terse bondgenoten voorrang geven aan het vraagstuk van de ontwape ning. Dit kan men opmaken uit een verklaring, die de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Brentani gisteren op een persconfe- rentie in Bonn heeft agelegd. De verklaring is in Bonn als een bom ingeslagen. Men vraagt zich af, i of dit besluit misschien een radicale koerswijziging zal betekenen in het I Westduitse buitenlandse beleid. Von Brentano koppelde aan zijn mededeling een krachtige waarschu- I wing aan de grote mogendheden om 1 geen ontwapeningsovereenkomst te sluiten ten koste van Duitsland. Tot de vijf mogendheden, die op het ogenblik ontwapeningsbesprekin gen in Londen houden, zei de West duitse minister: „Wij zeggen niet, dat wij u verbieden een ontwapenings overeenkomst te sluiten, waarbij geen rekening gehouden wordt met de Duitse kwestie. Wij waarschuwen u I echter dit te niet te doen, omdat dit1 het zaad van nieuwe moeilijkheden in zich zou bergen". De politieke tegenstanders van bondskanselier Adenauer dringen reeds lang aan op rechtstreekse be sprekingen met Rusland over de her eniging. Tot nu toe had Adenauer zich ech ter op het standpunt gesteld, dat daardoor de nauwe betrekkingen met het Westen in gevaar gebracht zou den worden. Herhaaldelijk heeft hij het Duitse volk verzekerd, dat de drie grote mogendheden bij bespre kingen met de Russen de hereniging op de voorgrond zouden plaatsen. j rang had bekleed, was hij tot de slot som gekomen, dat hij met pensioen moest gaan. Met nadruk verklaarde Gruen ther, dat zijn aftreden niet het ^ge- volg van moeilijkheden met de NAVO was. Ook liet zijn gezondheid niets te wensen over. Zelfs met de recente kritiek in West-Duiteland en Nederland op en kele verklaringen met betrekking tot de verdediging van het Navo-gebied heeft dit aftreden niets uit te staan. LAURIS NORSTAD. Generaal Lauris Norstad is de jong ste generaal van de Amerikaanse luchtmacht. Hij werd iets langer dan 49 jaar geleden geboren te Minnea polis in Minnesota. Het begin van zijn carrière was weinig spectaculair, zoals toenter tijd gewoon was; hij diende bij ver scheidene groep de Ver. Staten. Na de oorlog, in 1947, werd Nor- stad adjunct van generaal Vanden- berg, de eerste stafchef van de Ame rikaanse luchtmacht, die toen een af zonderlijk wapen was geworden. In 1950 kreeg generaal Norstad het bevel over de Amerikaanse lucht strijdkrachten in Europa. In 1951 kreeg hij op het geallieerde hoofd waar nemers zijn van mening, dat kwartier in Europa, Shape, de leiding de regering nu tot de rechtstreekse van de luchtmacht in de sector Mid- stap besloten heeft met het oog op den-Europa. Daarna werd hij staf- de volgend jaar te houden algemene chef van generaal Gruenther voor verkiezingen. de luchtmacht. als opperbevelhebber van de geal lieerde Navostrijdkrachten in Euro pa. Hij wordt opgevolgd door gene raal Lauris Norstad, die thans op perbevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Europa is. Dit heeft president Eisenhower bekend laten maken. Gruenther verlaat tevens het Ame rikaanse leger. Hij is 57 jaar oud. Norstad is 49. De perssecretaris van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat Gruen ther om „persoonlijke redenen" af- tieedt. Gruenther heeft op een persconfe rentie in Parijs zijn aftreden een van de best bewaarde geheimen van Washington genoemd. Hij had in no vember van het vorig jaar Eisen hower meegedeeld, dat hij met pen-1 t sioen wilde gaan. In januari had de scheidene groepen bommenwerpers in president met dit verzoek ingestemd. - - Bij het nemen van zijn beslissing programma voor de huisvrouwen- Zij 1 zal tot maandag a.s. in Nederland blij ven om hier een reportage over Hol land en vooral over de Hollandse huisvrouwen voor haar programma voor te bereiden. Arlene Francis zal een huishoud school bezoeken, zich op de hoogte stellen van het leven van Nederland se schippersfamilies in Rijnakenu, de in Amerika beroemde Hans Brinker, d.w.z. het standbeeld van deze sym bolische Nederlandse jongen, die zijn vinger in een dijkgaatje stak bij Spaarnda/m, toen het water dreigde door te breken, en tenslotte hoopt ze de Amerikaanse huisvrouwen te zij- nertijd op het televisiescherm iets te van Amsterdam, zijn grachten en zijn kunnen vertellen over de geschiedenis huizen. Een heel program voor 2 da gen! Weense beurs afgebrand De beroemde Weense Ringstrasse heeft een van haar prachtigste re- naissancegebouwen verloren: de Weense beurs is gisteren in vlam men opgegaan. Kort na middernacht brak de brand uit in de kelder van het gebouw en van daar breidde het vuur zich snel uit. Het historische en kostbare pla fond van de beurszaal bezweek en stortte met donderend geraas om laag. Het vuur vond voedsel in enor me hoeveelheden papier de Ween se politie spreekt van 50 spoorwagons vol die zich in de kelder van het gebouw bevonden. Zo stond de fraaie beurs reeds van onder tot boven in lichter laaie toen de brandweer aan kwam. Tot overmaat van ramp was in de beurs juist een tentoonstelling „De vrouw en haar gezin" ingericht. Er waren ettelijke houten stands getim merd. Urenlang kon de brandweer nauwelijks meer doen dan de aan grenzende gebouwen beschermen te gen het overslaan der vlammen. Duizenden Weners zagen terneer geslagen toe hoe de vlammen een der mooiste gebouwen van hun stad vernielden. Burgemeester Franz Jonas noemde de brand „de grootste ramp die We nen sedert de tweede wereldoorlog heeft getroffen". Vuurspuwende begroeting van Grace Kelly Boven de haven van Monaco is donderdagavond, ter ere van de aankomst van Grace Kelly, wier huwelijk met prins Rainier HI volgende week ral worden voltrokken, een gigantisch vuurwerk ontstoken, dat tot in verre omtrek zichtbaar was. De foto geeft een beeld van het lichtende spel boven het donkere water. Op de achtergrond het fraai geïllumineerde jacht van de mnlti-miljonnair Aristoteles Onassis. Veiligheidsraad naar Genève De grootste moeilijkheid, waarme de de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, te kampen heeft is het wantrouwen tus sen de partijen in het Midden-Oosten. Gisteren heeft hij in een boodschap aan de premier van Israël, Ben Goerion, laten weten, dat volgens zijn mening de jongste overvallen van Egypte in Palestina geen twijfel behoe ven te wekken aan de oprechtheid van de Egyptische belofte zich van oorlogsdaden te zullen onthouden. Hammarskjoeld vroeg Ben Goerion om ook zijnerzijds de verzekering te geven, dat er aan de Israëlische troe pen bevel zal worden gegeven, de vrede te handhaven. Ben Goerion had gevraagd om het bewijs, dat Cairo zo'n bevel aan de Egyptische strijd krachten had gegeven. In Cairo is vernomen dat de Vei ligheidsraad mogelijk buiten New York en waarschijnlijk in Europa, zal bijeenkomen om het verslag van Hammarskjoeld over zijn bemidde- lingsreis naar het Midden-Oosten aan te horen. Als de meest waarschijn lijke vergaderplaats wordt Genève genoemd. „Technische kwesties". Een ten noordwesten van de Azo- ren gelegen depressie verplaatste ziah in het afgelopen etmaal naar de Golf van Biscaje. Verschillende re genfronten van de depressie bewo gen snel over Frankrijk naar het noorden, waar ze in ons land bij de grote rivieren tot stilstand kwamen. Dit had tot gevolg, dat het afwis selend in het noorden en het zuiden van het land langdurig regende. Tussen vrijdagavond 7 uur en za terdagochtend 7 uur werd plaatselijk vooral langs de Hollandse kust meer dan 10 mm afgetapt. Omdat zachte oceaanlucht alleen tot het midden van het land wist door te dringen, waren de minimum temperaturen in de noordelijke pro vincies een vijftal graden lager lan in de zuidelijke. Verwacht kan worden dat de hoofd kern van de oecaandepressie morgen in Frankrijk terecht komt en dat het boven ons land gelegen front in een langzaam tempo naar het zuidoosten wordt gedrven, waardoor de koude lucht ook over Brabant, Zeeland en Limburg gaar uitstromen. Het kan aanvankelijk nog op tal van plaat sen regenen, maar morgen zal de be wolking langzaam wat minder wor den en kunnen in het uiterste noor- Te Cairo zijn vrijdag, ondanks het^en opklaringen voorkomen. In het w algemeen zal het en dit geldt voo- al voor het zuidelijk deel van ons land wat kouder zijn dan vandaag. Dit is een afbeelding van het schilderij „Jour d'ete" (zomerdag) van de Franse impressionistische sehildres Berthe Morisot, dat donderdag op klaarlichte dag door leden van de Ierse Nationale Studentenraad uit het beroemde Londense museum Tate Gallery werd ontvreemd. Het schilderij, dat op vele duizenden guldens wordt •reschat, behoort met 38 andere werken, waaronder ook van Nederlandse meesters, tot de nalatenschap van Sir Pency Lane, die de schilderijen bij een laatste wilsbeschikking, kort voor hij in 1915 met de „Lusitania" ten onder ging, aan stad Dublin schonk. Tevoren had echter een testament bestaan dat de kunstwerken in Tate Gallery deed belanden, waarna de lange strijd om deze erfenis begon.... feit, dat het de Mohammedaanse zon dag was, van de vroege ochtend af met Egyptische functionarissen be sprekingen gevoerd over „technische" kwesties. In diplomatieke kringen in Cairo is verklaard, dat de Egyptenaren aan dringen op terugtrekking van alle Israëlische troepen, ook troepen in po- litie-unforni, uit de gedemilitairi- seerde zóne van El Auja. De Israë liërs zouden het gebied alleen willen ontruimen als Egypte de, naar de Is raëliërs zeggen, zware troepenconcen traties in het kustgebied van Gaza en elders langs de grens over het schier eiland van Sinai, verminderen. Militaire waarnemers geloven, dat als Hammarskjoeld op dit punt een Egyptisah-Israëlische overeenkomst kan bewerkstelligen, de Egyptenaren bereid zouden zijn het aanleggen van prikkeldraadversperringen langs de grens om grensoverschrijdingen van infiltranten te verhinderen, te aan vaarden. De voorwaarde zou dan ech ter zijn, dat de versperringen slechts de bestandslijnen demarkeren zullen en geen invloed zullen hebben op de uiteindelijke regeling van de Eg>r>ti- sche grens. MAARSCHALK JUIN NAAR NEDERLAND. Maarschalk Juin, bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de sector Centraal Europa, zal bij de vierdaagse inspectiereis die hij zal ondernemen, op 18 en 19 april Neder land bezoeken, waar hij vertrouwe lijke besprekingen zal voeren met de minister van oorlog, ir C. Staf en m°t de chef van de generale staf, B. R. P. F. Hasselman. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ KOUD. Zwaar bewolkt met aan van ke- f lijk hier en daar enige regen. Morgen ook enkele verspreide opklaringen. Matige, nu en dan vrij krachtige noordoostelijke wind. 15 April: zon op 5.46, onder 19.40; maan op 8.22, onder 0.10. 16 April zon op 5.43, onder 19.41; maan op 9.29, onder 1.06. Hoogwaterstanden 15 April v.m. 6.n.m. 6.25. 16 April v.m. 6.45; n.m. 7.15. Korreltje Die mild is geeft zich rijk; de gierigaard noemt zich arm.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1