Gemeentebestuur van ontving mgr. {ansen in Rotterdam 't stadhuis Geen welkom namens de gehéle bevolking Xi 2)e Sienm Skieden Motto 1956: Onbezorgd niet zorgeloos Plooitjes en plooien ZATERDAG 14 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT de aanwezigen aan mgr. Jansen voor-1 gestehi: het college van b. en w., I leden van de raad, voorzitters van de wijkraden, de deken van het I Corps Consulaire te Rotterdam, E. J. H. P. van de Pitte, militaire auto riteiten, de voorzitter van de Kamer van Koophandel mr. K. P. E. van Rossem, de rector-magnificus van de Ned. Economische Hogeschool prof. dr. W. E. Boerman, de voorzitter van de Sociale Raad Rotterdam mr. J. J. H. van den Brug en vertegenwoor digers van katholieke organisaties. In de gang vóór de burgerzaal stonden de bisschop, de vicaris-ge neraal en zijn secretarissen opgesteld. Na de receptie bleven de aanwezigen enige tijd in de gangen van de bur gerzaal bijeen. Kantoor: ALPHEN aan den RIJN Stationsstraat 36, i Tel. K 1720-2362 NEDERLANDSCHE Wij bemiddelen voor het verkrijgen van investerings-kapitaal. CREDIETBANK N.V. Moeders beste hulp viel uit 3de étage I Donderdagmiddag omstreeks twee uur is het zesjarige jongetje Antho- nius van Wattingen uit het dakraam van de derde verdieping van een i woning in de Langestraat te Amster-1 dam gevallen. Anthonius stond in het kozijn een klein raampje te lappen in deze tijd van grote schoonmaak is iedere hulp welkom toen hij bij dat werkje uitgleed en omlaag stortte. Hij kwam op een glazen dak raam van de beneden verdieping te recht. Door de val brak het glas en de jongen belandde uiteindelijk op de begane vloer. Met een bloedende wond aan zijn hoofd is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd waar alles zo bleek mee te vallen, dat hij na behandeld te zijn, weer naar huis kon worden gebracht. GEEN VOORRANG VERLEEND. Donderdagavond verleende de 52- jarige bestuurder van een bestelauto uit Rotterdam, op de hoek van de Laan van Nieuw Oost Indië en de Be- noordenhoutseweg in Den Haag geen voorrang aan een vrachtauto uit Hoorn. Bij de botsing, die hierop volgde, vloog de achterdeur van de bestelauto open en weiver, de twee inzittende dames schoonzusters van de bestuurder op straat ge slingerd. Zij bekwamen letsel aan de schouder en rug; een harer is in het ziekenhuis Bronovo opgenomen. BURGEMEESTER VAN WALSUM: Het gemeentebestuur van de Maas- stuur u als hoogste gezagsdrager in stad heeft gistermiddag zijn nieuwe deze provincie van de rooms-katho- ingezetene, de bisschop van Rotter- lieke Kerk en als leidsman van een dam, mgr. M. A. Jansen, door een gerespecteerd en gewaardeerd deel plechtige ontvangst op het stadhuis, van de burgerij deze middag heeft de eer bewezen, die hem in zijn func tie als prins der kerk toekomt. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, hield een op merkelijke toespraak die „getuigde van realiteitszin", zoals mgr. Jansen 1 in zijn antwoord zei. Mr. van Wal sum vestigde er n.I. de aandacht op, nadat hij van de verheugenis van de katholieke bevolkingsgroep had ge sproken, dat de komst van de bis schop niet voor de gehele stad een reden tot vreugde is. Laat ik voorop mogen stellen, al dus Rotterdams burgemeester, dat dit geheel buiten uw persoon om gaat Maar het is nu eenmaal zó, dat veler» in de vestiging van een nieu we bisschopszetel een versterking van de positie van de rooms-katholie- ke Kerk zien en een poging om het rooms-katholicisme veld te doen winnen en wanneer zij daar be vreesd voor zijn, vindt dat zijn ver klaring, naar het mij voorkomt, meer nog dan in het feit, dat de gods dienstige tegenstellingen in ons land altijd levend zijn geweest, in de om- omstandigheid, dat de leer van de rooms-katholieke Kerk, naar men I Mgr. Jansen schilderde vervolgens aanneemt, in bepaalde opzichten vér-1 met brede toets de opbouw van de strekkende aanspraken in zich sluitstad in de elf jaar na de oorlog; een met betrekking tot de vormgeving opbouw, die aan het ongelofelijke willen begroeten. Bovendien, aldus de burgemeester: wie verdraagzaam heid begeert, moet bereid zijn dit te tonen. Met de hoop, dat de bisschop zich spoedig in Rotterdam zou thuis voe- Gistermiddag heeft het Rotterdamse gemeentebestuur de nieuw benoemde bisschop van de Maasstad, mgr. Jan sen, officieel ontvangen. We zien hier mgr. Jansen, terwijl hij het gemeente raadslid J. A. A. Aarse aan zich laat voorstellen. len, dat de verhouding tussen bis schop en plaatselijke overheid zal be rusten op begrip voor wederzijdse verantwoordelijkheid en met de wens dat de bevolking van Rotter dam zich in haar geheel er om ge lukkig zal prijzen, dat juist aan mgr. Jansen deze hoge waardigheid was toevertrouwd, besloot hij zijn rede voering. MGR. JANSEN: Katholieke Kerk is géén machtskerk Niet persoon maar ambt. Onmiddellijk daarna olaatste mgr. Jansen zich vo.or de microfoon, die in het brandpunt stond van de tele visie-camera, welke flitsen voor de nieuwsuitzending verzamelde. „Wanneer deze ontvangst mij te beurt was gevallen, aldus mgr. Jan sen, om mijn persoon, zou ik mij ver legen voelen. Maar ik weet dat deze eer geldt niet mijn persoon, maar het ambt, dat ik vertegenwoordig". De bisschop dankte vervolgens de bur gemeester voor zijn „van realiteits zin getuigende toespraak". der samenleving. 21% Katholieken. En het is verklaarbaar, aldus de grenst. „Het veelstemmige lied van de arbeid klinkt in uw stad. Er schuilt echter een gevaar in het luisteren naar dit lied; een gevaar burgemeester, dat dit met name in dat Christus heeft omschreven, toen een stad, waar de rooms-katholieken omstreeks 21% van de bevolking uit maken, sterk gevoeld woidt. Ik ben mij dan ook bewust, zo vervolgde de heer Van Walsura zijn rede, dat ik u n i e t namens de hele bevolking welkom kan heten. Maar ik ben er wél van overtuigd, dat de overgrote meerderheid van onze stadgenoten zal begrijpen en zelfs waarderen, dat het gemeentebe- hij zei: „De mens leeft niet van brood alléén, maar van alle woord, dat uit Gods mond voortkomt". Menselijk geluk immers bestaat niet alleen uit materiële welvaart. Nadat mgr. Jansen betoogd had, dat stoffelijke welvaart op de duur geen beschaving kan dragen en alléén de mens niet gelukkig kan maken, ver klaarde hij, dat de katholieke Kerk géén machtskerk wil zijn, maar een Kerk, die de blijde boodschap van Christus wil verkondigen. „Ik wil niet verhelen", aldus mgr. Jansen, „dat deze Kerk leert, dat die blijde boodschap het gehele menselijke leven moet doordringen en doordesemen, maar het is hier niet de plaats om dit thans in den brede uiteen te zetten". Géén macht. Men moet zelf katholiek zjjn om te weten, dat het hier niet om macht gaat, maar om het vormen van vol ledige christenen. Mgr. Jansen sprak van solidariteit en lotsverbondenheid en getuigde, dat zijn liefde en zorg, medeleven en medelijden, zullen uit gaan naar allen. „Met heel de zwaarte van het ac cent, dat het in deze tijd verdient, zal voor mij het woord van de apostel Petrus gelden: „Houdt alle mensen in ere, hebt de gemeenschap lief, vreest God, eert de koning". Mgr. Jansen besloot aldus: „Gelukkig een stad, waarvan het bestuur en prominente ingezetenen hun beste krachten inzetten om hun burgers, naast werk en brood, ook de overtuiging mede te ge ven van de waarde van het woord, dat uit Gods mond voortkomt. U en ik werken hier, ieder op eigen terrein aan de toekomst. Moge God ons werk zegenen". Receptie. De bisschop en burgemeester druk. ten elkaar de hand. Hierna werden i Uit de foeu&en geMafit Stamppot van rauwe raap stelen met kaas. 2 Kg. aardappelen, 500 gr. raap stelen, 200 gr. jonge of iets be legen kaas in blokjes gesneden, anelk, boter, zout, (nootmuscaat). De aardappelen, wassen en ko ken met weinig water en zout. De worteltjes van de bosjes raapstelen afsnijden, wassen en daarna de raapstelen hakken of ,zeer fijn snijden. Wanneer de aardappelen gaar zijn, hiervan een puree maken met boter en melk, de fijngesneden raapstelen door de puree roeren, op smaak maken met zout en (nootmus caat). De stamppot zeer kort, goed doorwarmen, tot slot de blokjes kaas erdoor roeren. Yoghurt met vanillevla. V, Liter yoghurt, H liter vanil levla. Beide flesjes zeer goed schudden en uitschenken in een glazen schaal, laag om laag of de yoghurt en de vanillevla goed door elkaar kloppen. Het is meestal niet noodzakelijk nog suiker toe te voegen, indien wèl, dan basterdsuiker gebruiken. De vorige week De foto toonde een kfikje op een zeer merkwaardig grachtengedeelte van Leiden. Op de achtergrond de hoek van de ZuidsingelOranje gracht. Daarvoor: de Mecklenbur- gerbrug. De waardebon van vijf gulden is L. v. d. Meel. Stationsweg 39 Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.— verloot J\E RICHTLIJN VOOR ALLE modeontwerpers in alle grote wereldsteden schijnt weer te zijn: Laat ze er onbezorgd, maar niet zorgeloos uitzien, geef ze iets feestelijks, maar niets noncha lants; zeg het met vrolijke kleu ren, maar geen schreeuwende. Zo kwamen ze ten slotte allemaal terecht bij meer of minder ge slaagde imitaties van Oosterse gewaden. Ook weer zonder te overdrijven, want er werd niet wildweg met doeken gedrapeerd. Men heeft zich bepaald bij de grote lijn en enige charmante versieringen, welke laatste voor- De Parisienne In de Franse hoofdstad heeft het publiek de suggestie van de modehuizen, om meer hoeden te dragen dan vorig jaar, goed op genomen. Het is een symfonie geworden van harmonische be kroning der vrouwelijke lijnen in de mode, die zich koesterde in de prille voorjaarszon. De sporti- visering van de eerste jaren na de oorlog is er bijna niet meer in terug te vinden. Of, zoals een Parijse journaliste 't zei: „We hebben onze oude liefde terug gevonden". Grote sjieke hoeden in de paddestoelvorm, boven ensembles of mantalpakjes vol gens het schema jurk-plus-jakje. al op bloezes voor allerlei doel einden tot hun recht zijn geko men. Geen doorzichtige bloesjes, geen beklemtoning met strakzit- tende of in afstekende tinten uit gevoerde lapjes stof. De taille grotendeels weer op de door de natuur aangewezen plaats, de versieringen fijnzinig en echt vrouwelijk. Karakteristiek voor de lente van 1956 zijn: het ensemble (rok, jasje en mantel van dezelfde stof) en de terugkeer van de bolero, met tal van variaties. Harmonisch op elkaar afgestemd. De mantels zijn niet alle even lang als de rok. Sommige collec ties blijven er ruimschoots boven (op 7/8), andere zelfs niet ver der dan kiiiehoogte. In de laatste categorie geven splitj es opzij het Oosterse accent overgenomen van de sportieve colberjasjes in de herenmode, net als de opge vulde schouders waar vooral voor de jeugdige modellen de aandacht op wordt gevestigd. Er worden niet zoveel ruig aan doende weefsels voor gebruikt als vorig jaar. Niet om het middel aangeslo ten jasjes van tailleurs, komen als regel niet verder dan de heu pen. Gracieuze plooirokken doen het daar goed onder, speciaal voor jeugdige figuren en zij die daarvoor met behulp van een gaine, willen doorgaan. Liefst zonder ceintuur, doch daar mag voor caniouflagedoeleinden rustig van afgeweken worden. Voor 't zusje van het ensemble, het mantelpakje, verandert er met de lente niet veel. De getail leerde vorm houdt de voorkeur en dus zal er bij de meeste dames een gaine onder komen. Het toe nemend aantal geplisseerde rok jes in deze categorie, geeft echter meer bewegingsvrijheid. Bij kinderkleding wordt voor namelijk aandacht besteed aan de kleine meisjes. Veel leuke modellen in vuilwerende textiel soorten; klokrokjes, rokjes met ingestikte plooien, waaierplooien uit de zijnaad enz. Dikwijls met een bloesje van dezelfde stof. I>E MODE TOONT ZIOH AAN ons in ontelbare schake ringen en variaties, die door de couturiers en stoffenfabrikanten ten volle worden uitgebuit. Zo kennen wij van ouds de plissérok, een rokvorm, die korte tijd minder populair is geweest, doch weer mode is geworden. Eigenlijk heeft de plissérok, hoe aardig overigens voor de draagster, vele nadelen. Vouwen en kreuken bederven het uiter lijk van een dergelijke rok meer, dan van welke andere rok, terwijl men maar niet aan het wassen van een plissérok moet denken. De verschrikkelijke moeite die men zich na het wassen moet getroosten om de rok prima in model te krijgen, heeft vele dames hoofdbrekens gekost. Dit was erg jammer, want een plissé rok doet het overigens wel. Na tuurlijk hebben stoffenfabrikan ten en couturiers zich ook met dit probleem bezig gehouden en dit resulteerde in een stof, waar in men plissé kon aanbrengen die permanent bleef. Onze illustratie toont u een dergelijke japon, model „Chris tine", volgens de laatste mode niet laag aangezette plissérok. Deze japon kan gewassen worden en behoeft niet te worden gestre ken, omdat de rok spermanent- plissé" is. Hiermede is al wee. een schre de voorwaarts gedaan, een spe- oiale bewerking met bijzondere eigenschappen biedt nieuwe mo gelijkheden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12