Solex 1! Vijf en zeventig jarige Leidse dame bezocht haar kinderen in Australië Kakatoe" in Lei „DeGroene Schouwburg Ook Tjecho-Slowakye is nu vonnissen aan 't herzien Gebr. Huisman 2 9 Een stakingsgolf rolt over Spanje AVONDRUST Ieren stalen schilderij uit Londens museum Over vijf jaar doet zij het nog eens dunnetjes over Aurora IJSTAART met slagroom VRIJDAG 13 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 In Tsjecho-Slowakije is een aantal mensen, o.w. „eerlijke en oprechte" leden van de communistische partij, dien ten onrechte gevangen gezet wa ren, vrijgelaten, aldus meldt het blad van de Tsjecho-Slowaaksc communis tische partij, de „Rude Pravo". De straffen van een aantal andere ver oordeelden zijn verminderd. Deze maatregelen zijn een gevolg van een onderzoek van een speciale commissie, die anderhalf jaar geleden werd ingesteld, naar veroordelingen in de tijd dat Rudolf Spassky, die in 1952 terechtgesteld werd wegens verraad, spionage en sabotage, nog •secretaris-generaal van de party was. Het onderzoek van de commissie duurt nog voort. Volgens de „Rudo Pravo" hebben Slansky en twee van zijn medeplich tigen, Karl Svab, voormalig onder minister van veiligheid, en Jarmila Taussigova, voormalig lid van de con ti ólecammissie, inbreuk gepleegd op „socialistische legaliteit" in gerech telijke organen en organen van de veiligheidsdienst, als gevolg van de van onrechtvaardige vonnnissen ge veld zijn. De „Rudo Pravo" verklaarde dat Slansky indertijd bevel had gegeven, dat de Tsjechoslowaakse veiligheids dienst moest leren van de ervaringen van „kapitalistische politie-appara- ten", in het bijzonder van de Nazi- Gestapo. „Gebleken is", aldus het blad, „dat het verkeerd was om zon der echt bewijsmateriaal mensen slechts op grond van hun eigen be- Hogewoerd 66-68 - te). 31292 kentenissen te veroordelen". Vergis singen die mensen in hun werk had den begaan, werden dikwijls ver wrongen tot strafbare vergrijpen. Deze „ontoelaatbare" methoden van Slansky kregen vaste voet bij de vei ligheidsdienst en werden nog een be paalde tijd na de ontmaskering van Slansky toegepast, aldus het blad. De functionarissen van de veilig heidsdienst die verantwoordelijk zijn voor illegale methoden bij het ver horen van verdachten, zijn ontsla gen. Sommigen zijn gestraft. De voor naamste oorzaak van de inbreuken op de legaliteit was volgens de „Rude Pravo" het feit, dat de beginselen van het collectieve leiderschap niet ge handhaafd waren. De partij heeft de veiligheidsorganen nu goed onder controle en neemt maatregelen om te verzekeren dat de socialistische le galiteit in de toekomst nauwkeurig wordt nageleefd, aldus het blad. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: j weer temp. HELSINKI sneeuw od STOCKHOLM sneeuw OSLO onbew. -3 KOPENHAGEN geh. bew. 1 ,i ABERDEEN onbew. 0 DUBLIN regen 7 LONDEN geh. bew. AMSTERDAM regen 5 BRUSSEL gedeel. bew. n PARIJS regen 9 BORDEAUX regen 11 GRENOBLE half bew. 8 NICE regen 10 BERLIJN geh. bew. 4 FRANKFORT regen 11 99 MUNCH EN regen 10 ZURICH zwaar bew. 10 GENEVE zwaar bew. 9 LOCARNO regen 4,5 WENEN nevel 10 INNSBRUCK nevel 5 J ROME nevel n1 Protest tegen de duurte In Spanje is een grote stakings golf losgebroken, welke in Pamplona is begonnen. Dit is de eerste staking in die omvang sinds het einde van de Spaanse revolutie. Zij heeft zich uitgebreid van Navarre naar de Bas- kische provincies Biscaya en Gui- puzcao en zo wordt thans in ver uit- No. 518. Horizontaal: 1. teken in de dierenriem, 5. haag, 8. wijn soort, 10. heden, 11. afnemend getij, 13. vogel, 15. deel v. d. mast, 17. schittering, 19. koninkrijk in Achter- Indië, 21. snaak, 22. hooggebergte in Afrika, 24. lidwoord (Fr), 25. spits als een tap, 27. oud Egyptische zon negod, 29. bijwoord, 31. zwavelzure kalk, 33. deel van de helm, 34. draag- terstand (afk.), 3. kleefmiddel, 4. werpanker, 6. voegwoord, 7. onver plichte goedheid, 9. afstammeling, 12. Europeaan, 14. koning van Israël. 16. koemestvocht, 18. inwendig lichaams deel. 19. Mohammedaanse bewoner van Lombok (Indonesië). 20. inwen dig lichaamsdeel, 23. as, 26. graaf- werktuig, 28. vriend (Fr), 30. mu zieknoot. 32. sint (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 517. Horizontaal: I. Hera, 4. zes, 6. els, 7. nijd, 9. R.K., 10. wijn, 11. ge, 12. pil, 13. bel, 14. Mark, 16. wesp, 17. ido, 18. worp, 19. Ee, 20. mout, 22. hond, 23. zij, 24. leed, 25. zon. Verticaal: 1. heremiet, 2. elk, 3. Rs, 4. zijn, 5. ed, 7. Nijl, 8. kelp, 10. wik, II. gesp, 12. pro, 13. Bert, 15. adé, 16. woud, 18. wond, 20. moe, 21. pijn, 22. hé, 23. zo. HET eerste, wat wij 's morgens doen bij het wakker worden? Godvruchtig geeuwen en ga-pen dan een tijdje mediteren of we zullen blijven liggen of eruit zul len komen. Wórdt tot het laatste met mannenmoed besloten, dan schuifelen we op blote voeten naar het wijwater om de zegen van bo ven over de nieuwe dag te laten afdruipen, met een „Deus in adju- torium Heer kom mij te hulp enz." Aldus de morgen-onthullin gen van een onzer kennissen. Ge wijd water is een vloeibaar ge maakt gebed van de Kerk, een gebed om gezondheid naar ziel en lichaam. Het is geen voorbehoed middel, maar een smeekbede. Wij vonden daarom het gebruik van onze kennis waard ter navolging. Vragen van Kamerlid Winstberekening voor belastingplichtigen Onlangs heeft het tweede-kamerlid de heer Van de Wetering schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de minister en de staatssecretaris van. financiën kennis genomen van het arrest van de hoge raad van 23 november 1955, waarin wordt beslist, dat het arrest van de hoge raad van 18 november 1953 een bijzondere omstandigheid in de zin van artikel 7 van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 vormt? 2. Zijn de minister en de staats secretaris van financiën niet van mening dat dit arrest op zijn beurt weer een bijzondere omstandigheid voor een wijziging in het stelsel van de fiscale winstbepaling vormt? 3- Zijn de minister en de staats secretaris van financiën indien vraag 2 bevestigend wordt beant woord bereid de ambtenaren, be last met de uitvoering van het be sluit, dienovereenkomstig te instrue ren, opdat de rechtsonzekerheid, welke zich op dit punt zou kunnen voordoen, wordt voorkomen? 4. Zijn de minister en de staats secretaris van financiën indien vraag 2 ontkennend wordt beant woord niet van oordeel, dat de rechten van de belastingplichtigen worden geschaad. Thans heeft de staatssecretaris van financiën, mede namens de minister van financiën, hierop het volgende geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. 2. De staatssecretaris is van oor deel, dat de formulering, welke de hoge raad in zijn arrest van 23 nov. 1955 bezigt met betrekking tot het boekjaar, met ingang waarvan een belastingplichtige alsnog gebruik kan maken van de mogelijkheid tot verandering van zijn stelsel van winstberekening op grond van het arrest van 18 november 1953, zodanig ruim is gekozen, de praktisch alle belanghebbenden de gelegenheid tot stelselverandering in voormelde zin wordt geboden. Naar zijn mening kan dan ook de vraag, of het arrest van de hoge raad van 23 november 1955 op zijn beurt weer een bijzondere omstandigheid vormt voor een wijziging in het door een belastingplichtige gevolgde stelsel van winstberekening, blijven rusten. 3. In verband met het antwoord op vraag 2 heeft deze vraag haar be tekenis verloren. 4. In verband met het onder 2 opgemerkte mag worden verwacht, dat rechtmatige belangen van de be lastingplichtigen niet worden ge schaad. een gelegen industriegebieden tege. lijkertijd gestaakt uit protest tegen de stijging van de prijzen, kort na de loonsverhoging. Ook in de Catalaan se hoofdstad Barcelona wordt reeds gestaakt. Het is tekenend, dat de huidige be weging haar oorsprong heeft in het conservatieve Navarre (Pamplona), waar tot nu toe geen arbeidsongere- geldheden tegen het regiem van Franco hebben geheerst. De meerder heid hier toonde zich indertijd na. tionalistisch. Overigens verloopt de staking volkomen rustig en de politie heeft nergens behoeven in te grijpen. Des alniettemin zijn gisteren alle Vluchten van het Spaanse binnen landse luchtnet afgelast. De militaire autoriteiten wilden n.l. over zoveel mogelijk vliegtuigen kunnen be schikken. Naar men zei wegens de moeilijkheden in de Spaanse kolo niën in Afrika. Moeilijkheden in Afrika. In de Spaanse enclave Ifni, ten züi- den van Marokko in Afrika, zijn n.1. enkele stammen tegen het Spaanse gezag in opstand gekomen. Verder doen in Madrid geruchten de ronde van soortgelijke moeilijk heden in de Spaanse kolonie Rio de Oro aan de Afrikaanse wetskust. Elf van de twaalf Spaanse officie ren, die het bevel voerden over in heemse troepen, zou door Berbers vermoord zijn. 'n Moorddadig vent je Tommy Williams uit Wheeling in de Ver. Staten, heeft ondanks zijn veertien jaren levenslang gekregen omdat hij een van zijn vriendjes heeft vermoord met een hamer. De rechter die hem veroordeelde bepaalde dat hij de rest van zijn le ven zal moeten doorbrengen in een strafgevangenis van de staat West- Virginië of in een andere gevange nis. Aan de jury, die op clementie aandrong, dankt Tommy het dat de doodstraf, die hij anders onherroepe lijk zou hebben gekregen, hem is ontgaan. DIRECTEUR N.V. PHILIPS. De heer ir. J. Bolhuis, reeds enkele jaren als adjunct-directeur werk zaam by n.v. Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven, is thans be noemd tot directeur. NIET BEST VOOR HET BIER. In de afgelopen nacht heeft een uitslaande brand de opslagplaats van de N.V. Heinekens Bierbrouwerijen in Den Bosch voor een groot deel ver woest Bij de brand gingen anderhalf miljoen flesjes bier, zijnde een deel van de zomervoorraad, verloren. De schade wordt geschat op ongeveer een miljoen. De brand 'blijkt ontstaan te zyn in een naast gelegen magazijn. De Bos sche brandweer heeft de brand direct met groot materieel bestreden en de helft van een grote loods, waarin het bier was opgeslagen, wist zij te be houden. Het blussingswerk werd be moeilijkt door tussentijdse lichte ont ploffingen. Na twee uur echter was men de brand meester. Gebouw en voorraad waren verzekerd. Politiek en kunst Op klaarlichte dag hebben Ierse nationalisten gistermorgen in de „Tate Gallery", een museum in Lon den, een Frans schilderij van de muur gehaald en meegenomen „omdat het aan Ierland toebehoort". De diefstal moet tussen elf en twaalf uur hebben plaatsgehad. De suppoost van zaal 27 was even weg gegaan om een kopje thee te drinken. Toen hij terugkwam was er een lege plek aan de wand. Men vermoedt, dat de daders even na elf uur het museum zijn binnen gestapt. Zij namen het doek een meesterwerk van de Franse impres sionist Berthe Morisot, waarde ƒ200.000, wïg en verdwenen onop gemerkt. Korte tijd later werd het Ierse Nieuwsagentschap opgebeld door iemand, die zei te spreken voor de Ierse Studentenraad. Hy deelde mee, dat het bewuste schildery was weg gehaald, omdat het aan de stad Du blin behoorde. „De Ierse Nationale Studentenraad eist ook de teruggave van de hele collectie (39 werken), waarvan het gestolen schildery deel uitmaakt", vertelde de woordvoerder. Het verdwenen meesterwerk „Jour d'été" is 40x70 cm en stelt twee chic geklede - vrouwen in een boot voor. Het- was onderdeel van een collectie, die door Sir Hugh Lane, ex-directeur van het Ierse Nationale Museum, die in 1915 omkwam, aan de Tate Gallery was nagelaten. Sinds dat jaar vormt het werk een geschilpunt tussen Dublin en Londen. Lane had nJ. op het laatste ogenblik zijn testament veranderd en de wer ken nagelaten aan het Ierse museum- Volgens de Britse visie was dit tes tament niet bindend, omdat het niet door twee getuigen was getekend. De Yard legde een cordon rond de Tate Gallery en liet enige politie honden in het museum. De daders waren echter gevlogen. Gisteravond was er nog geen aanwijzing, dat het schildery Ierland inderdaad heeft be reikt. Patrick O'Connor, directeur van het Iers Museum, verklaarde gisteren, dat het museum het gestolen werk niet zal weigeren als het wordt aan geboden, daar het „moreel het eigen dom is van de gemeente Dublin". Eenzaam avontuur van mevrouw Varkevisser WIL VARKEVISSER IN 0LYMP. K0GKEY-ELFTAL? Vijf en zeventig jaar zijn en dan opeens geheel alleen een grote zeereis naar Australië maken, terwijl je daar vóór alleen nog maar het Haringvliet bent overgestoken, dat is een presta tie waarvoor je bij de terugkeer best in de bloemetjes mag worden gezet. Hier hebben de Kinderen en kleinkin deren van mevr. VarkevisserMaas, die een dergelijke prestatie leverde dan ook uitstekend voor gezorgd. Toen wy de woning van deze kras se cosmopolitete in de Timorstraat be zochten om het een en ander over haar avonturen in Australië te ver nemen, was het eerste wat ons op viel de aardige versiering van de ka mer en de gezonde bruine kleur van mevr. Varkevisser. Het laatste was, zo vertelde zij ons, een souvenir van het zomerse Australië en de reis door de tropen, die haar aan boord van oen groot Engels passagiersschip uit stekend bevallen was. - .3 Niet lang over gedubd. Begin vorig jaar hadden haar kin deren in Australië drie in getal en alle drie volkomen ingeburgerd de hoofden bij elkaar gestoken en moeder Varkevisser een uitnodiging gestuurd om te komen „logeren". Lang was er in het huis van haar schoonzoon aan de Timorstraat, waar zij inwoont, niet over gepraat. Mevrouw Varkevissers zelf veegde alle bezwaren van tafel en stuurde gauw een briefje terug, dat alles in orde was. Haar bezorgde familieleden zorgden er echter voor dat een Hol lands echtpaar dat met vérlof in Nederland was geweest en met de zelfde boot de terugreis aanvaardde, de bejaarde dame op haar eerste bui tenlandse reis ter zijde zou staan.Op 27 april van het vorig jaar begon in Hoek van Holland de reis en een maand later stapte mevr. Varkevis ser in Sidney aan land. Van voetbal op hockey. Met trots vertelde zij dat haar zoon Wil zich in de zes jaar van zijn overzees verblijf een uitstekende Niet minder trots is zij op het feit, dat haar zoon, na in Leiden twaalf jaar in Docos gevoetbald te hebben, ervoor in aanmerking komt om Australië op de Olympische spelen in het nationale Hockeyteam te verte genwoordigen. Direct na zijn aan komst schakelde Wil over van voetbal op hockey en van de naam Wil op Bill. Binnen enkele jaren zat hij in het kampioenselftal van Australië en werd hij een „afgod" van de hockey- fans. Ook de echtgenoten van haar twee geëmigreerde dochters hebben een uitstekende baan en wonen evenals haar zoon in en vlakbij Camberra. Bakvisachtige oude dames. Met verrassing had mevr. Varke visser geconstateerd dat de Aüstra- i lische dames van haar leeftijd zich op het bakvisachtige af kleden. Zelf had DE MOOISTE TOCHTEN DOOR DE BOLLENVELDEN I I11II11 Bollenvelden zij hieraan natuurlijk niet meege daan maar toch verklapte zij ons dat zich in haar bagage lichte wol be vond waarvan zij zich een kleurig vest zou breien. Eoht eens even win kelen of buurten is er in Australië niet bij. Alle huizen zijn in bunga lowstij 1 gebouwd en hebben grote tui nen waardoor het buurvrouw-contact van deür-tot-deur onryogelijk is. Win kelen doen de dames in Australië met de auto af, wat wel nodig is, want buurtwinkels zoals hier kent men daar bijna niet. Bijzonder sympathiek had mevr. Varkevisser in Australië het totaal gemis aan standsverschil gevonden. Iedereen helpt iedereen en ook de Hollanders ondervinden van de Australiërs meer medewerking dan van eigen landgenoten, die „bo ven Jan" zijn. Tot over vijf jaar. De woningen zijn zeer modern in gericht en bijna allemaal eigendom van het gouvernement. Voor zijn hoge huur krijgt de Australiër het gebruik van een electrisch fornuis en een plafonnière cadeau. Gezellige huiskamerlampen, zoals wij ze hier in Nederland kennen, ziet men nergens. Woningnood is er ook in Australië maar als men zich laat inschrijven kan men na een of twee jaar op een huis rekenen. Urgentie- en andere voorkeurslijsten, waarmee men in Nederland de wachtenden zoet houdt, zijn in Australië onbekend. Mevrouw Varkevisser is pas twee dagen terug in Nederland, maar toch spreekt zij opgetogen over het twee de bezoek aan haar kinderen, dat rij over vijf jaar, als zij dus tachtig is, hoopt te brengen. OOK DIT SEIZOEN ZORGT voor uw v.a. ƒ4,gratis thuisbezorgd. BREESTR. 121 - TEL. 25551. (Advertentie) komende weekend zullen in de itreek vele' naricissenvelden in itaan. Het vrolijke geel van :rcte lenteboden domineert al- fcn en wordt hiér en daar af- :ld door het felle rood. van een Keukenhof krijgt allengs een aanzienl Men vindt daar ien en diverse soorten by bloei. De eerste hyacinthen gaan ree^s kleuren. Uiteraard blijven de kassen met him bloeiende tulpen- pracht voor de bezoekers een verras- Geslaagde 6e uitvoering OM ZLTN oud-adellijk geslacht van een financiële ondergang te red den, duikt een Parijse baron 'n speel hol binnen, maar nog voor hij zijn eerste fiches verloren heeft, rolt de politie eveneens binnen en dit vormt de eerste bijlslag aan de diepgewor telde trots van zijn gade, die voor haar verbijsterde blikken in haar sa lon de vreemdsoortigste tonelen ziet opgevoerd. Het einde brengt de va derlijke zegen over een revolutio naire dochter, geëskorteerd door een even revolutionair schrijver; over een Amerikaanse dollarprimses, bijge staan door een opbloeiende loot der oude adel, en om allemaal blijde ge zichten te hebben, krijgt voordat het doek valt een op bezoek zijnde erftante 'n geestdriftige zoen van een Parijs verslaggever, die inkt te kort komt om zyn blad het nieuws te doen verwerken. ONMIDDELLIJK toen gisteravond in de Schouwburg het doek openging, hadden de „Spelers van St. Vincent" kontakt met de prak tisch tot de laatste plaats uitverkoch te zaal, en de vrijmoedige zwier, waarmede het stuk gebracht werd, bewees, dat de Vincentianen de ze kerheid hadden het stuk in hun macht te hebben. Amateurtonelisten hebben vaak de neiging steeds zwaardere stukken op hun program te plaatsen, weinig be seffend, hoeveel mogelijkheden een gewone klucht bezit. De Vincentianen hebben dit ken nelijk wel ingezien en zijn van hun „klassieke" optreden in 1955 terug gekeerd tot het lichtere genre; met overduidelijk sukses! Twee tonelisten, die het vorig jaar bijrollen bezetten, waren nu in de hoofdrollen terecht gekomen, welke „promotie" zij zich waardig betoon den. De heer Herman Peeters bracht op zeer geslaagde wijze de rol van re volutionair schrijver en vooral zijn mimiek ontlokte veel reacties aan de zaal. Mej. Marja van Heteren als dol larprinses kreeg terecht na afloop een extra applaus, want haar voor dracht soms wellicht een weinig tè nadrukkelijk getuigde van goede toneelaanleg. De heer Kees Hosman is bij het „Vincentianentoneel" rnet vrucht school gegaan en zyn rol als Parijs verslaggever bracht hij met veel ver ve en vrijmoedigheid. OVERIGE rollen werden bezet U door hen, die het Vincentianen toneel in Leiden opgebouwd en be kendgemaakt hebben. De heer Harry Schouten had ditmaal weer de voor hem geknipte rol van huisknecht en een beroepsbutler zou ongetwijfeld in hem zijn meester herkend hebben. Mej. Loek Elshof prolongeerde haar faam van vorige jaren en had niet de minste moeite de charmante doch rebelse jonkvrouwe gestalte te geven. De heer Kees van de Drift was onge twijfeld dit jaar beter op dreef dan vorig jaar en zijn vertolking van schuehter-verliefde jongeling kwam uitstekend uit de verf. Als laatsten maar zoals de trouwe bezoekers weten tegengesteld aan deze plaats in kwaliteit, noemen we de kern van het Vincentianen-toneel, de dames J. FisserCastelein, A. Top perVerbeek en de heer H. Topper, die resp. als erftante en adellijk paar ook nu weer de stut en st.eun vorm den van de uitvoering en wier ver richtingen slechts te prijzen zijn door nieuwe superlatieven aan vroegere toe te voeger». De heer Pley had aan liet slot van de avond een dankbare taak om het gezelschap te huldigen voor zijn prestatie en de spelers te danken voor het goede werk, dat zij, dank zij hun spel, mogelijk maken. Bonbons voor de dames en langdurig applaus sloot deze geslaagde 6de opvoering van het St. Vincentianentoneel. SPORTONTMOETINO ST. LODEWIJKSGROEP. Morgenmiddag om 3 uur zullen de Arenden en de Cobra's van de St. Lode wij ksgroep tegen elkaar in het strijdperk treden, en elkaar bevech ten in de volgende takken van sport: hardlopen, verspringen, estafette, voetbal. Gym- en voetbalschoenen meebrengen. Een wisselbeker vormt de inzet. DE VERON VERGADERDE. In zaal Rehoboth hield de Ver. voor experimenteel radio-onderzoek de Veron een vergadering, waarbij ver schillende technische problemen be handeld werden. De heer H. Grim bergen sprak over het wikkelen van uitgangstransformatoren. De heer P. Weerlee nam hierna de practische toepassing van het „vossenjager»" met ontvangers onder de loupe. Nadat de theorie besproken en het schema behandeld was, ging men over tot het bespreken van de bouw van een raamantenne. Dit alles in verband met het „vossenjachtseizoen" dat bin nenkort geopend wordt. CURSUS „DOORLEEFD GELOOF". De voordrachten in de cursus „Doorleefd Geloof" zullen voortaan in de Technische School „Don Bosco", Boerhaavelaan worden gehouden; ook die op de vrijdagavonden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2