TE Reorganisatie van secretarie kost wethouders hun portefeuille Niet meer optimistisch over vrijere loonvorming Wegenwacht hielp 735.000 auto's op gang en doofde 800 branden In hoger beroep 15 jaar geëist tegen vader, die zijn stiefdochter doodde Agenten na sluitingstijd in café DONDERDAG 12 APRIL 1956 DE t.EIDSE .COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Ambtenaren met wachtgeld naar huis Woensdagavond laat hebben de wethouders van Renkum na een lang durig en fel debat in de gemeente raad hun portefeuille ter beschikking gesteld. Er was onenigheid ontetaan tussen de raad en B. en W. over het toe kennen van wachtgeld aan twee eer vol ontslagen ambtenaren. Reeds in de gemeenteraadsvergadering van 21 maart werd langdurig in besloten vergadering over deze kwestie ge sproken. tezamen en aan de afzonderlijk wer den eveneens verworpen. Burgemeester Matzer van Bloois zei, dat het ontslag van de ambtena ren voortvloeit uit een reoganisatie van de secretarie. Hij achtte deze reorganisatie geheel een zaak van B. en W. Bijna de gehele raad was echter van mening, dat pas thans na het ontslag van deze reorganisatie gewag wordt gemaakt. Gezien de financiële gevolgen had de raad van te voren moeten worden geraad pleegd. Een aantal sprekers sprak van een „slechte geest onder de amb tenaren". Zo merkte een spreker op, dat tachtig procent van het aantal ambtenaren ontslag zou nemen, als Woensdagavond kwam op voorstel daartoe de kans zou bestaan. De wet- van B. en W. wederom de kwestie van het verlenen van eervol ontslag met het toekennen van wachtgeld tot het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd aan twee heren, beiden hoofdcommiesen ter secretarie ter sprake. Beiden vroegen in december van het vorige jaar met ingang van 1 mei aanstaande eervol ontslag. De heer Erkens, (fractievoorzitter K.V.P.) diende een motie in om het vereiste wachtgeld ten bedrage van 150.000 gulden te ramen door wijzi ging van de begroting 1956, zich be roepend op force majeure, onder uit drukkelijke afwijzing echter van het beleid van B. en W. en de gevolgen van dien. Deze motie werd verwor pen met 15 tegen 4. Afzonderlijke moties tot toekenning van wachtgeld aan de twee ontslagen ambtenaren Aetherklanken houders stellen nu hun portefeuilles ter beschikking. Kijkduin wordt geheel herbouwd Kijkduin, dat in de oorlogsjaren zwaar werd gehavend zal geheel her bouwd worden. H_t wordt een bad plaats met een rustig en eenvoudig karckter zonder een strandboule- vard. Wel zal een rijwiel- en voetpad langs het zeefront aangelegd, waar langs hotels, familiepensions en café's zullen verrijzen. Aan de andere kant komt een plein van ongeveer 70 bij 90 meter met winkels. Dit plein zal het centrum van de badplaats worden en de Kijk- duinsestraat zal erop uitmonden. Het aantal woningen dat zal verrijzen zal 664 bedragen, het aantal winkels 48. Badplaats en woongebied zullen van elkaar gescheiden worden door een groene strook met voet-, fiets- en ruiterpaden. Verder is nog een par keerplaats ontworpen vap 70 bij 90 meter met rijwielstallingen. MINISTER SUURHOFF IN EERSTE KAMER: Loonniveau glipt uit de hand heeft gekregen van de ontwikkeling HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. (20.05—21.00 V.V.D.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. a.CO voor oe zieken. 9.25 Vooi- de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Metropole-orkest. 10.15 Gram.. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Gram. 12.00 Salonorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Meis jeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Zigeunerkwintet. 13.45 Graim. 14.05 Schoolradio. 14.25 Radio Philharm. orkest. 15.05 Gram. 15.15 Voordracht. 15.35 Vocaal ens. 16.00 Thuinbouwpraatje. 16.15 Blc$s- ensamble. 17.00 Voordracht. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Mandoline-orkest. 18.35 Caba ret. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 I?egeringsuitzendingRubriek „Ver klaring en toelichting. 19.20 Rege ringsuitzending Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 19.45 Radiokrant. 20.05 Opening Algemene V'tigadering v. d. V.V.D. 21 00 Radio Philharm. orkest, en groot koor. 21.30 „De jeugd vliegt uit", hoorspel. 22 00 Amus. muz. 22.20 Klankbeeld over de Wegenwacht. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs we gen van kunst en schoonheid. 23.35 —<24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 —24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Gram. 10.50 Orgel spel. 11.15 Het hangi aan de mum- en het tikt. 11.40 Sopraan, bas en I piano. AVRO: 12.00 Theaterorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbcv.wmeded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursberichten. 14.00 Strijkkwart. 14.25—14.45 Boekbespr.). VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Mu zikale caus. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.1a Act. 18.20 Lichte muz. 18.45 Tot nieuw bestel verbon den, lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 30 Jaar geleden, caus. 19.45 Nieuws van de VPRO. 20.45 Rembrandt, caus. VARA: 21.00 Gevar. muz. 21.40 Zij willen u wel helpen, klankbeeld. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 23.15 28.15—24.00 Omroep orkest. van lonen en prijzen, zal wellicht de Gisteren heeft minister Suurhoff in LraaS, °f de riohfijn voor de lonen de Eerste Kamer gezegd, dat hij niet meer zo optimistisch is sinds de moeilijkheden met de Stichting van de Arbeid over een gedeeltelijke overdracht van de verantwoordelijk heid aan het georganiseerde bedrijfs leven. Hij vond dit conflict geen gun stig voorspel op de vrijere loonvor ming. De vraag is, aldus de minister, of we weerstand kunnen bieden aan de opwaartse druk, die de totale loon som te veel zou doen stijgen. H'j toonde bezorgdheid, dat men al dif ferentiërende het loonniveau niet in de hand kan houden. Minister Suurhof deed een beroep Op alle organisaties er aan mee te werden de crisis in de Stichting van de Arbeid te overwinnen, voorzover deze nog niet bezworen is. Over enige maanden, aldus de mi nister, als men een duidelijker beeld met drie procent verhoogd kan wor den in overweging kunnen worden genomen. Tenslotte verklaarde minister Suur hoff, dat toezicht op de prijsontwik keling voor de regering van het grootste belang is. DE NEDERLANDSE EIEREN- UITVOER. Volgens opgave van het Neder lands eiercontróle bureau werden in het eerste kwartaal van dit jaar 499.564.340 verse kippe-eieren voor uitvoer goedgekeurd, waarvan ruim 368 miljoen voor West-Duitsland. Voorts werden nog voor uitvoer goed gekeurd 6.918.330 verse eende-eie- ren, 3.567.350 broedeieren en 1.66.380 kippe-eieren tweede soort. Onvergetelijke „Melody" voor geramde boot Aanvaring op de Nieuwe Maaa Gistermorgen is het 7251 brt. me tende Liberiaanse stoomschip „Melo dy", toebehorende aan de Lines cia, nav. s.a., te Panama, op de Nieuwe Maas voor Rotterdam losgeslagen van zijn sleeptros en tegen de „Alda- bi", een vrachtschip van 7239 brt., eigendom van Van Nievelt, Gou- driaan en co's stoomvaart mij n.v. te Rotterdam gevaren. De „Aldabi" lag aan de ingang van de Lekhaven voor de kade. De „Aldabi" werd een bak boordzijde van het voorschip zwaar beschadigd Door het plotseling breken van de tros waarmede het aan de sleeptros was verbonden werd de „Melody" vrijwel stuurloos en liep met een vaart iD de richting van de wal. Be halve de schade aan de „Aldabi" die vrij aanzienlijk is, werd ook nog een meerpaal geramd en de kade muur ontzet. Het Liberiaanse schip liep wonder boven worder vrijwel geen schade op maar de „Aldabi" zal zijn ver trek dat dezer dagen was bepaald, moeten uitstellen. Opperman te Eindhoven tot 12 jaar gevonnist Moord op zijn vrouw Het gerechtshof te s-Hertogenbosch heeft gisteren een 33-jarige opper man uit Eindhoven wegens doodslag op zijn echtgenote veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. De rechtbank in s-Hertogen bosch had de man tot een gevangenis straf van 15 jaar veroordeeld en de advocaat-generaal had bevestiging van dit vonnis gevraagd. Na het vernemen van d'e hem op gelegde straf betuigde verdachte nog maals voor het Hof, onschuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Volgende week maandag wordt in kleine kring het feit herdacht, dat de wegenwacht van de ANWB zijn werk na een ministeriële inspectie op het Haagse binnenhof begon. Zeven man op toenmaals ultra-mo derne gele motor-zijspancombinaties daverden over het vermaarde plein voor de Ridderzaal. Thans zou een défilé nog vrijwat meer lawaai ma ken: 175 wegenwachten, die samen een net van 2500 kilometer surveille ren, zouden aantreden onder leiding van tien inspecteurs en een hoofd inspecteur. Hun gezamenlijk dagelijkse tra ject beslaat de afstand Amsterdam Athene, dat dus herhaaldelijk wordt gereden. Bovendien worden 's avonds nog 350 km. hoofdwegen bewaakt, waarbij na 16 april nog de weg Utrecht's-Hertogenbosch komt. Wegenwachten zijn specialisten in het ontdekken van storingen in het tamelijk ingewikkelde apparaat, dat automobiel heet. Zij hebben in de afgelopen tien jaar 735.000 weige rende vehikels weer op gang ge bracht Daarnaast verleenden zij in 12.000 gevallen eerste hulp, doofden 800 autobranden en verleenden tus- STAKING UITGEBROKEN TE ROTTERDAM. Onder de arbeiders van de Em- tallegef abri eken en Houthandel n.v. aan de Stadionweg te Rotterdam is een staking uitgebroken. 325 man personeel is er bij betrokken, alsme de een 100-tal werklieden van de n.v. Everest aan de Nassauhaven, een dochteronderneming. Het gaat hier om de welvaartsuitkering van 3 pet De directie stelt zich op het stand punt dat zij voor de kerstdagen reeds 2 pet. heeft uitgekeerd en men dus slechts recht heeft op 1 pet., doch de werknemers nemen daarmee geen ge noegen. In een gisteren gehouden stakingsvergadering is besloten de strijd voort te zetten en te trachten andere bedrijven in de actie te be trekken. ln dronkenschap? De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gistermiddag in hoger beroep een ge vangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van voorarrest en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist teren een 32- jarige stucadoor uit St. Michelsgestcl, werens moord op zijn 18-jarige stief dochter. De stucadoor heeft het meisje op 6 februari van het vorig jaar met een pistoolschot dermate gewond, dat zij vrijwel onmiddellijk overleed. Hij werd deswege door de rechtbank in 's-Hertogcnbosch tot vijftien jaar en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling veroordeeld. Tegen dit von nis heeft verdachte reeds dezelfde dag beroep aangetekend, omdat hij de straf te zwaar achtte. De stucadoor, die een verhoudirv» „Wettig bewezen". Verdachte zei voor het hof, dat hij op dat moment niet wist wat hij deed; hij was dronken. De advocaat-generaal meende op grond van verklaringen van de als getuige-deskundige gehoorde psychia ter, dat verdachte zich niet verschui len kon achter deze stelling en achtte moord wettig en overtuigend bewe zen. De raadsman was van oordeel, dat wel degelijk bij deze psychopatische verdachte een moment van verstands- bijstering kon zijn opgetreden. Naar zijn mening kon het bewijs van op zet niet uit de stukken worden ge produceerd. Het conflict waaraan verdachte onderhevig was, was te zwaar geweest voor de man. Hy vroeg terbeschikkingstelling van de regering, subsidiair voorafge gaan door een geringe gevangenis met het meisje had gehad, verzette straf. Het hof zal over veertien dagen zich tegen haar verloving met een jongeman uit het dorp. Er was tegen hem een klacht ingediend op grond waarvan hij bij de reklasserings- ambtenaar ontboden was. In dit ge sprek werd hem meegedeeld, welke maatregelen de justitie kan nemen in zulke gevallen. Fatale schot. Verdachte zou zeer onder de indruk zijn gekomen van dit onderhoud; hij heeft zich nadien te goed gedaan aan sterke drank. Na bij een familielid op bezoek te zijn geweest, waar ook zijn vrouw en zijn stiefdochter waren, is het drietal naar huis gefietst in de afgelegen buurtschap de Tielse hoeve. Thuisgekomen nam hij een pistool dat in de schuur verborgen lag, en aldus gewapend begon hij met zijn stiefdochter nogmaals over de kwes tie van haar verloving. Het meisje werd bang en vluchtte het huis uit; Verdachte is haar achterna gelopen en loste een schot op haar. arrest wijzen. Inbreuk gepleegd op kwekersrecht Een boete van 5000 subsidiair drie maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie mr. dr. J. Vel- linga geëist tegen een zaadhandel te Enkhuizen, die wegens overtreding van de artikelen 7a en 8 juncto 52 van het kwekersbesluit 1941 terecht stond voor de economische politie rechter te Alkmaar. De firma was ten laste gelegd, dat zij inbreuk gemaakt had op het kwekersrecht van een fir ma in Voorburg, door een radys- soort in de handel te brengen, die ofwel grote overeenkomst vertoonde met een kweekproduct van de Voor- burgse firma, de Cherry Belle, of de zelfde radijssoort, zij het onder een andere naam, doch met dezelfde eigenschappen. sen de bedrijven door nog 70.000 persoonlijke diensten. Tot die laatste categorie behoorde het vervoer van enige artsen, op wien de ooievaar- ongeduldig klepperend te wachtcp stond, het op gang brengen van een vliegtuig, het opsporen van vermis te kinderen, het redden van in wak ken geraakte schaatsers, het repare ren van defekte motorjachten, tot het terugbrengen van afgewaaide da meshoedjes toe. Nog vers in het geheugen ligt het werk van de ploeg wegenwachten onder leiding van hoofdinspecteur A. Mosheuvel, die tijdens de reddings werkzaamheden bij de februariramp in 1953 onder de moeilijkste omstan digheden de motorboten der helpers draaiende hielden. DUURTEBIJSLAG MET 100 PROCENT VERHOOGD. Minister van Thiel heeft besloten de duurtetoeslag, bedoeld in de bij beschikking van de gecommitteerde voor indische zaken van 23 januari 1948, vastgestelde „regeling duurte bijslag op de uitkeringen verleend op de voet van de algemene oorlogs ongevallenregeling" met honderd procent te verhogen, met dien ver stande, dat a) De verhoogde duurtebijslag op de uitkeringen, bedoeld in de alge mene oorlogsongevallenregeling een bedrag van 70 gulden per maand niet te boven mag gaan. b) De verhoogde duurtebijslag op de uitkeringen, bedoeld in de alge mene oorlogsongevallenregeling slechts wordt verleend aan volle we zen (kinderen van een overleden oorlogsslachtoffer, wier moeder niet of niet meer uitkeringsgerechtigd is of wier moeder overleden is). Uit wandelen gestuurd Het ambtenarengerecht te Arnhem heeft gisteren ongegrond verklaard het beroep dat twee agenten van po litie, die in oktober per 1 januari j.l. door de burgemeester van de ge meente Renkum waren ontslagen op grond van ongeschiktheid voor de politiedienst, hadden ingesteld. Het ambtenarengerecht had in twee zit tingen een reeks getuigen gehoord. Het ontslag van de beide politieman nen. blüft dus gehandhaafd. De burgemeester had tot onge schiktheid voor de politiedienst ten aanzien van beide agenten geconclu deerd, omdat zjj door een collega in een café waren aangetroffen na het officiële sluitingsuur te Oosterbeek en voort omdat zij zich zouden hebben opgehouden in een feesttent van het comité „Zomervermakelykheden" te Oosterbeek, nadat het comité de tent reeds had gesloten. Er zouden daar na moeilijkheden zijn ontstaan tus sen de politiemannen en enkele co mitéleden. De verdediging van de politieagen ten had aangevoerd, dat zij zich zo wel in het café als in de tent op hielden in hun kwaliteit van be stuursleden van de Renkumse poli- tiesportvereniging. Deze vereniging organiseert elk jaar „Airbornewan- delmarsen" en de voorbereiding ver eist vaak besprekingen met personen in café's. De moeilijkheden in en om de feesttent (die zij wilden huren voor gebruik tijdens de wandelmar sen) zouden zijn ontstaan omdat de politiemannen er onkundig van wa ren, dat het comité de tent om twaalf Nog geen verkorting van werkweek Staatssecretaris Van Rhijn heeft gisteren in de Eerste Kamer beaamd, dat de ontwikkeling van het aantal ondernemingsraden onbevredigd is. Er zijn inderdaad practische moeilijk heden, doch ook is er onvoldoende activiteit van het bedrijfsleven. Er moet rekening worden gehou den met een toekomstige verminde ring van de 40-urige werkweek, ge zien ook de toenemende mechanisatie. Het vraagstuk is trouwens in stadie bij de SER. Daar echter thans ons land een tekort aan arbeidskrachten kan worden geschat op 100.000, is ver korting van de werkweek nog niet mogelijk. Overigens zijn er ook andere as pecten. Berekend is, dat b.v. een ver korting van de werkweek van 48 tot 45 uur,,ons land op 1250 miljoen gul den per jaar zou komen te staan. Op het terrein van de Shell te Per- nis is gistermiddag de 51-jarige iso leerder W. J. Schoonmade uit de Graaf Florisstraat onder een spoor wagen overreden. De linkervoet en het rechter-onderbeen werden afge reden. Het slachtoffer werd in het Zuiderziekenhuis opgenomen. De man wilde met een stapel jutezakkon op de schouder, die hem het uitzicht be lemmerden, de rails passeren. Juist op dat moment kwam er een electrische locomotief met vier wa gons aan. De man liep tegen de eer ste wagon aan met het noodlottige gevolg. uur had gesloten. Zij verkeerden in de veronderstelling dat er nachtver gunning was tot twee uur; deze ver gunning had een der agenten zelf afgegeven. Volgens een verklaring van de korpschef te Oosterbeek zouden de agenten reeds enkele keren zijn ge waarschuwd. 200,— boete voor dierenmishandeling De kantonrechter te Delft heeft gisteren een 65-jarige uit Monster veroordeeld tot een boete van 200 of veertig dagen hechtenis wegens het op ergerlijke wijze doden van een vo geltje tijdens de strenge vorst van dit jaar. Het diertje had enige besjes gegeten van zyn vuurdoorn en was daarna achter een net gevallen dat rondom het boompje was gespannen. Ver dachte had het diertje er vandaan ge haald en op de vraag van enige kin deren wat hij er mee ging doen zei hij: ,Iit ga er soep van koken". De kinderen vertrouwden de zaak ech ter n:rt en hielden de man in het oog. Zij zagen dat hij het vogeltje met het kopje tegen de rand van de asem- mer dood sloeg en toen in de emmer deponeerde. De kinderen hadden aangifte bij de politie gedaan, hetgeen tot gevolg had dat verdachte zich gisteren voor de kantonrechter moest verantwoor den. Verdachte ontkende het feit te hebben gepleegd en zei dat de kinde ren een ander dood vogeltje hadden gevonden. De kantonrechter hechtte echter meer waarde aan de verkla ringen van de kinderen. Dc ambtenaar van het o.m. noem de het een intens minne afschuwe lijke streek. Hij betreurde het dat vooi een eerste overtreding van de vogelwet geen hechtenis kon worden geviaagd en eiste daarom de hoogste boete n.l. ƒ3000 of twee maanden hechtenis. De kantonrechter veroor deelde tot 200,— boete of veertig da gen. Verdachte zal in hoger beroep gaan. RAPPORT OVER ROKEN EN LONGKANKER. De gezondheidsraad heeft dezer da gen een rapport uitgebracht over de invloed van het roken op het ont staan van longkanker. Minister Suur hoff, die dit gisteren in de Eerste Kamer meedeelde, zal het rapport met spoed bestuderen. Als de inhoud hem daartoe de vrijheid geeft, zal hij een duidelijke waarschuwing tot het Nederlandse volk richten. Diefstal legde het telefoonverkeer lam Grote delen van Limburg en Bra bant hebben een dag zonder telefoon verkeer moeten stellen, omdat in de omgeving van Susteren enkele tien tallen meters telefoonkabel uit de grond gestolen waren. De diefstal had dinsdagavond plaats doch uterd eerste woensdagmiddag ontdekt, na grootscheepse onderzoekingen die bijna een dag duurde. Met noodka- bels heeft de PTT v/oensdagavond het verkeer hersteld. aan het door JEANNE BOUWMAN 21) „Ik kan niet verder!" Haar voet liet het gaspedaal los toen de bergrug voor haar opdaagde, waartegen de weg zich als een zwarte slang naar boven slingerde, naar die noodlottige derde bocht leidend. Een wagen achter haar toeterde luid. Vastberaden zette zij de motor, die uitliep, weer aan. „Ik moet verder", besloot zij. De wagen achter haar toeterde vra. gend. Anne keek naar de weg. Ze reed zo dicht langs de rand als maar mogelijk was en er was ruimte ge noeg om te kunnen casseren. Ook vertraagde ze haar gang. De zwart-oranje wagen kwam naast haar rijden en bij het licht van de lantaarns zag Anne, dat de man naast de chauffeur iets in zijn han den hield, dat schitterde. De dop van haar benzinetank! „Ik zal ze er voor u opzetten", bood hij aan. Anne liet haar wagen stoppen. „Alstublieft", gaf zij ten antwoord. Even later stapte de man naar het raampje van haar wagen toe. „Het is nu in orde", zei hij. „Dank u", stamelde Anne. „Aian sitsi", klonk het opgewekt terug. „Mijnheer Neumann!" Anne wist niet dadelijk of zij het al of niet prettig vond om de jongen vissersman te ontmoeten. HOOFDSTUK XVI. John Neumann stond nu naast Anne's wagen met zijn gezicht ont daan van de olie, die hem aan het service-station onkenbaar had ge maakt, en bekeek haar bleek en ver trokken gezicht, dat zo duidelijk zichtbaar was bij het licht van het instrumentenbord. „Juffrouw Farnsworth", zei hij langzaam, als had hij een gewichtig besluit genomen, ,zou u mij een groot genoegen willen doen? Ik moet van avond nog thuis zijn en Dick's car heeft binnenkoorts gekregen. De mo tor werkt goed als wij in de buurt zijn, waar wij hulp kunnen krijgen, maar als wij ver van alles af zijn blijft hij staan. Als het u niet onaan genaam zou zijn „O, helemaal niet". Anne wachtte zijn toelichting niet eens af. Ze vroeg zich af of de opluchting, welke zij voelde omdat zij gezelschap kreeg tijdens haar rit over de bergrug, in haar stem te beluisteren viel. „Dat is buitengewoon vriendelijk van u", gaf hij ten antwoord en legde zijn kameraad uit dat hij terug moest rijden, nadat hij eerst een koffer uit de wagen had gehaald. Zich tot Anne wendend lachte hij jongensachtig. „Zou u het brutaal vinden als ik vroeg of ik 'zou mogen rijden? Ik heb nog nooit zo'n boot gehad. Wat een pracht! Zou u mij het stuur toevertrouwen?" Anne's handen, die nog beefden, lieten het stuur los; zij ging op de andere plaats zitten. Ze 'voelde, dat ze door en door koud was en greep een autodeken om zich in te wik kelen. John Neumann ging achter het stuur zitten, controleerde de ver schillende handles en schakelde toen langzaam en voorzichtig de versnel- lingskast in. Ze gleden weg. „Wat een wagen!", riep hij in be wondering uit. „Kijk eens hoe hij de helling neemt. Vroeger of later moet ik eens een trawler hebben van dit soort. Ik zal ze Aalotar zeenymph, wil dat zeggen noemen en ze zal de golfbergen nemen als deze auto de hellingen". Hij praatte door onderwijl zij de helling opstoven. Ze lieten mijl na mijl achter zich als een lint dat werd afgewonden. De zigzagbochten wer den korter en scherper. Hij ver traagde de snelheid en rtam elke bocht voorzichtig en zeker. Anne's spanning nam toe. Dit wa ren de zigzag-bochten. Welke waren de lange en welke de korte? Welke zou die zijn, waar het struikgewas was platgedrukt en de denneboom gebroken? Ze wilde het niet weten. En toch moest ze het weten. Zou Lucinda gedurende de laatste ogen blikken van haar leven in het don ker naar buiten hebben gestaard net als zij het nu deed? i „De bocht!" De woorden ontsnap ten aan haar lippen. „Welke is het, waar Paps „Die zyn we allang voorbij", ant woordde John luchtig en tegelijker tijd bracht hij de auto met een korte zwaai op het linker weggedeelte, daar de gele ogen van een late tegen ligger door een insnijding in de rot sen zichtbaar werden. „Zoals ik zei we reden op de storm zonder de minste kans om binnen te kunnen lopen. We dachten ei al over om ons sleepnet, dat wij niet binnen konden krijgen, te kappen, maar er behoort moed toe om een reep stuk te hak ken, waaraan voor 3000 dollars aan netten hangt!" Er behoort moed toe! Anne's aan dacht werd afgeleid. Ze waren de kamhoogte reeds over en daalden nu kalm de westelijke helling af. Zy keek naar de handen van John Neu mann op het stuurwiel grote, door de zon gebruinde handen, vierkant, klaar voor het werk. Af en toe keek ze op naar zijn ge zicht en zag het profiel ervan in de weerspiegeling van de lampjes op het instumentenbord. Uit elke lijn sprak kracht. Ze zag met genoegen de manier, waarop zijn wenkbrau wen op en neer gingen als de vleu gels van een zeemeeuw, en hoe zijn haar op dezelfde manier naar achte ren hing, alsof de wenkbrauwen er voor als model gediend hadden. Anne voelde zich ontspannen en leunde achterover. Ze trok haar hoedje af en haar vlechten los, zodat ze als bij een schoolmeisje over haar schouders hingen. Gedurende het laatste uur had ze heel wat aangaande John Neumann geleerd. Ze had voordien gelegenheid gehad waar te nemen, wat een moeite zijn studie hem gekost had al scheen hy het helemaal niet als 20- danig te voelen. Des zomers was hij op het water geweest, 's winters op studie en somstijds had hy zyn studie een heel jaar moeten onderbreken, als hy met de vloot, die voor de con serven fabrieken ving, naar Alaska voer. „Van de zomer ga ik naar Alaska om het geld te verdienen, waarmee ik een eigen schuit wil kopen", zei hij, toen zij de blauwe straatlichten op een heuvel vlakbij in zicht kre gen. „En dan ja, wie weet? In zekere zin ben ik eerzuchtig Hij zweeg, als had hij plotseling spijt over iets. „Daar heb ik maar over mijzelf zitten bomen en u helemaal niet aan het woord laten komen. U gaat zeker naar het hotel?" (Y7n"-3i verve'"'"

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9