i J PRODENT DE STRAATRIDDER <">5> Besluit tot steun voor het Humanistisch Thuisfront Waterbedrijf van Voorhout gaat per 1 jan. '57 overnaarNoordwijk Bij MATZE DONDERDAG 12 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 GEMEENTERAAD WASSENAAR Een interessant debat over de oude kwestie van het al of niet steu nen van het Humanistisch Thuisfront met een volkomen nieuw geluid van drie leden der k.v.p.-fractie vormde de hoofdschotel van de gemeente raadsvergadering in Wassenaar, die gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester v. Wijnbergen gehou den werd. Reeds eerder waren de meningen over ditzelfde onderwerp verdeeld, zowel in het college van b. en w. als in de rest van de raad. Ruim twee jaar geleden, toen voor het eerst een subsidie-verzoek op de agenda stond vormden de 11 leden van de k.v.p.- en de protectants-chris- telijke fracties een meerderheid, die principieel afwijzend stond tegenover subsidie van het thuisfront van het Humanistisch Verbond. Gisteravond voegden drie leden van de k.v.p.-frac tie hun stemmen bij de 8 ,.oude" voor standers en de balans sloeg dus pre cies naar de andere kant door. Uit verdraagzaamheid. De heer Veraart, een van de drie k.v.p.'ers, lichtte zijn standpunt toe in een uitvoerig betoog, de vrucht van een diepgaande studie van deze mate rie. Hij stelde voorop dat hij de be zwaren, die in r.k. kringen bestaan tegen zekere stellingen en theorieën van het Humanistisch Verbond, ten volle deelt. In de statuten van dit verbond wordt het bestaan van God in het midden gelaten. Hoe het ver-, bond middels het thuisfront ondanks dat toch geestelijke verzorging wil 'bieden aan militairen, was spr. niet duidelijk. Zijn pleidooi voor een gelijke be handeling van de katholieke, protes tantse en humanistische thuisfronten baseerde spr. op drie punten: ver draagzaamheid, het belang van eer biediging van andere levensovertui gingen en rechtsgelijkheid. Als wij in Nederland een goed bewoonbare le vensgemeenschap willen behouden, aldus spr., dan moet daarvoor de grondslag zijn de eerbiediging van anderer levensovertuiging en van de activiteiten en de instituten, die dooi de verschillende geestelijke stromin gen in ons volk aan de dag gelegd, en in stand gehouden worden. Men kan de vraag stellen of het verstandig is geweest, aan de beide andere thuis fronten indertijd subsidie toe te ken nen. Nu dat eenmaal is gebeurd, eist de rechtsgelijkheid, dat steun aan het derde thuisfront niet onthouden wordt. Enkele fractiegenoten, aldus spr., hebben zich bij het bepalen van hun standpunt vóór subsidiëring laten leiden door de opvatting van omraal- theologen. Geen voldoende grondslag. De heer Van den Berg trad óp als v/oordvoerder namens het andere deel van de K.v.p.-fractie, dat afwijzend staat tegenover steun aan het huma nistisch thuisfront. Er zijn, aldus spr. zwaarwichtige redenen aanwezig om tegenover het humanistisch thuis front een ander standpunt in te ne men dan tegenover de beide andere thuisfronten. De ervaring met de mi litaire tehuizen op humanistische grondslag geeft n.l. reden tot de vrees, dat zij, wanneer hun aantal steric zou toenemen, een gevaar zou den kunnen gaan betekenen voor het christelijke karakter van ons volk. Zekerheid omtrent het tegendeel be staat er althans nog niet. De kwantitatieve ontwikkeling van de militaire tehuizen op humanisti sche grondslag is nog niet voldoende Zennwrnst. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en •temmen U weer moedig en rustig. (Advertentie.) voorgesohreden om voor subsidie in aanmerking te komen. Het feit, dat er nog slechts verhou dingsgewijs weinig tehuizen van het humanistioh thuisfront zijn is voor ons, aldus spr. reden om aan te ne men, dat nog niet vaststaat dat zij in een daadwerkelijke behoefte van een bevolkinksgroep voorzien. Afgezien daarvan is het de vraag, of deze militaire tehuizen zich niet zullen blijven ontwikkelen in een richting van, zo niet anti-godsdien stigheid, "dan toch van volledige God loosheid, aldus de heer v. d. Berg. Er werd ook door sprekers van an dere fracties deelgenomen aan het debat. De heer Van Vuure (vvd) diende namens de beer Van Gorcum (pvda) een voorstel in, om de drie thuisfronten op gelijke wijze te be handelen. De heer van Gunsteren, de protestants-christelijke fractievoor zitter, zeide het te betreuren, dat een deel van de katholieke fractie tot een ander standpunt gekomen is. De voorzitter lichtte het standpunt van de meerderheid van het college van b. en w. toe en wethouder Spha- de (vvd) deed dit namens de min derheid. Van een debat in tweede in stantie werd afgezien. Het voorstel van de heren van Vuure en van Gorcum, om de ge vraagde subsidie toe te kennen kwam in stemming en werd aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Behalve de leden van de wd. en de pvda-fractie stemden voor de heren Veraart, van Bemmelen en Duyvestijn van de kvp-fraetie. Rest vlot afgewerkt. Weinig andere agendapunten ga ven aanleiding tot debat. Mevrouw EernstmanSteghgers (vvd) die een half jaar geleden vragen stelde over het standpunt van b. en w. ten aan zien van de gehuwde ambtenares zeide het te betreuren, dat na ruim 5 maanden wachten op het antwoord, b. en w. hun standpunt nog niet be paald blijken te hebben, omdat zij een uitspraak van de regering willen afwachten. Zij kreeg evenwel van de voorzitter de toezegging, dat bin nen drie maanden de kwestie behan deld zal worden in de plaatselijke commissie voor georganiseerd over leg en op de raadsagenda geplaatst. Besloten werd, aan het gemeenteper - soneel over 1955 een 3 pet. uitkering toe te kennen en voor 1956 een ver dubbelde vakantietoelage. Te^en een subsidie aan de Koningin Wilhelmi- navereniging voor de Koninginnedag, traktatie op de scholen waren geen bezwaren. Stilzwijgend werd beslo ten aan het r.k. kerkbestuur van de St. Josephparochie medewerking te verlenen bij het stichten van een kleuterschool en ook de aankoop van een huis aan de Storm van 's-Gra- vesandeweg werd goedgekeurd. Een wyziging in het plan tot stratenaan leg tussen de van Zuylen van Nije- veltsrtraat en het park Deyleroord werd aanvaard, waardoor de woon schepen in de Princehaven kunnen blijven liggen totdat een definitieve nieuwe ligplaats gereed zal zijn. HILLEGOM LENTE-WANDELAAR WEER THUIS De 12-jarige jongeling, die vorige week donderdag de ouderlijke woning verliet en zich daarna vermoeid van de avonturen, weergekeerd. De po litie is er niet zoals bij een vorige gelegenheid aan te pas gekomen. De kna:p had voorlopig weer ge noeg van zijn omzwermingen. OEGSTGEEST ZILVEREN JUBILARIS. Op 18 april zal de heer J. Andela de dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienut trad bij Kamstceg's Automobielbedrijf. Hij begon toen als monteur, maar in de loop der ja ren bracht zijn vakbekwaamheid hem naar een hogere post, zodat de heer Andela thans zijn zilveren jubileum kan vieren als chef van. de werk plaats. STOMPWIJK JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS. De jaarvergadering van het Wit Gele Kruis werd dit jaar gehouden in café „de Gouden Leeuw"* en stond o.l.v. voorzitter J. Boogmans, een garantie voor een gemoedelijke en gezellige vergadering. Aanwezig wa ren voorts zuster Levis, districtszuster van de Z. H. Bond van het Wit Gele Kruis, de med. adviseur, dr. S. P. Per- quin en dr. Bakker, die een lezing hield over „Kinderverlamming". De geestelijk adviseur, pastoor J. D. Sis termans was wegens ziekte verhin derd. Na goedkeuring van de notulen werd een overzicht gegeven van de verrichtte werkzaamheden in 1955. Voor de wijkverpleging werden door wijkzuster Jansen 1173 bezoeken af gelegd, tbc 92, kraamverpleging 439, praenatale zorg 33, injecties tegen kinkhoest enz. 305, uitlening van hulpmiddelen 225, 169 consulten zui gelingenbureau, 16 nieuwe leden wer den ingeschreven, terwijl 6 nieuwe ledikanten, alsmede 2 infraphil-lam- pen werden aangeschaft. Het concul- tatiebureau voor zuigelingen is nog steeds een zorgenkind. Het draait en daar is alles meegezegd. De accomo aatie is nog niet af, terwijl er ook moeilijkheden zyn ontstaan met de huisvesting. Nog niet de helft van het aantal zuigelingen staat onder con trole, wat veel te weinig is. Het be stuur doet alle mogelijke moeite een andere gelegenheid te vinden, waar concultatie gehouden zal worden. Zolang het ideaal van een eigen wijk gebouw nog niet bereikt is, zal men zich moeten behelpen. Omtrent de plannen van een eigen wijkgebouw werd nog medegedeeld, dat als resul taat van de gehouden besprekingen met gemeentelijke instanties door de gemeenteraad een voorstel tot het maken van plannen is. aznvaard in augustus 1955, doch dat dit voorstel nog steeds op de goedkeuring van Ged. Staten' wacht. - Onder leiding van zuster Lovis zal* een Oma-cursus worden gehouden ten huize van de secretaris J. de Groot, te beginnen dinsdag 24 april a.s. om 3 uur, waarbij nog enkele oma's van harte welkom zijn. Aller medewerking werd ingeroe pen om afhalen en terugbrengen van magazijn-artikelen uitsluitend te doen 's morgens 8.30 uur tot 9 uur en za terdags van 34 uur. Noodgevallen uitgezonderd. De rekening 1955 was gunstiger uitgevallen dan verwacht werd. Het nadelig saldo van de begro ting was weggewerkt en het batig saldo bedroeg nu 751.56. Het bouw fonds voor een eigen wijkgebouw groeide tot .1 1233.45, wat voor een groot deel te danken was aan de grote medewerking van de leden bij 1 de gehouden kaartavonden. Om meer dan één reden heeft de raad van Voorhout besloten het ge meentelijk waterbedrijf over te doen en toe te voegen aan het Waterbedrijf van Noordwijk. Grote moeilijkheden waren gerezen in verband met ver dere verzilting van het water. De verbetering in de kwaliteit van het water, na de invoering van het me terstelsel, bleek toen reeds door een nieuwe stijging van het chloorgehalte andermaal teloor te zijn gegaan. Ver volgens zag het gemeentebestuur zich in de nabije toekomst voor grote geldinvesteringen geplaatst; 40.000 bleek noodzakelijk te zijn voor aan leg van een wijdere buis langs de Jac. v. Beierenweg, omdat de druk van het water veel te wensen over liet. Besprekingen zijn dan ook gevoerd met Ged. Staten van Zuid-Holland en de drie gemeentebesturen var» Voorhout, Noordwij kerhout en Noordwijk, om zo mogelijk tot een coördinatie met het wat/rbedrijf van Noordwijk te komen. Geacht werd, dat dit bedrijf na de totstandkoming van de aldaar getroffen verbeterin gen en opvoering der capaciteit, in staat zou zijn, goed drinkwater te le veren. Verdere investeringen in de waterwinmings- en zuiveringsmidde len, zouden voor Voorhout dan ach terwege kunnen blijven. G.S. zagen in deze coördinatie ook een oplossing voor opheffing van de gespletenheid der watertarieven in de gemeente Noord wij kerhout, daar een zeker ge deelte van deze gemeente water be trekt van Noordwijk, met andere ta rieven. Nadat b. en w. var» Voorhout nog maals zeer ernstig het eigen bedrijf van alle kanten hadden bestudeerd en vele rapporten wederzijds waren uitgewisseld, zijn in snel tempo ver dere besprekingen der gemeentebe sturen oorzaak geweest, dat de oplos sing was gelegen in een overdracht naar het waterbedrijf van Noordwijk. Condities van de overname. Per 1 jan. 1957 zal het waterbedrijf Voorhout overgaan aan dat v^n Noordwijk, tegen de totale boekwaar de per 31 dec. 1956. 2. Overname door de gemeente Noordwijk van het gehele technische personeel op tenminste dezelfde sala riëring als op dit moment wordt ge noten. 3. Voorts dat de prijs per M3 bij de consument afgeleverd water f 0.35 zal bedragen, terwijl de meterhuren en brandkraanrechten 10) per kraan per jaar, benevens de garantie- bepalingen globaal op het niveau blij ven, zoals tot nu toe in het door Noordwijk verzorgde gedeelte van Noord wij kerhout geldt. Verhoging der tarieven is slechts mogelijk als kostenstijgingen aannemelijk kunnen worden gemaakt en met niet meer dan die kostenstijgingen. Lekverlie zen van hoofd- en dienstleidingen zijn voor rekening der gemeente Noordwijk. 4. De gemiddelde druk, waaronder het water moet worden geleverd, zal tenminste 20 M2. bij het perceel moe ten bedragen. Dit impliceert dat Noordwijk dient te waken tegen het thans veelvuldig voorkomende druk- verlies. 5. De kwaliteit van het water dient te voldoen aan redelijk daaraan te stellen eisen, waarbij in verband met meningsverschillen het oordeel kan worden ingewonnen van terzake- kundige instanties. Voordelen voor de verbruikers? In de tijd van het bestaan van Voorhout's Waterbedrijf hebben meerdere raadsleden het als hun plicht beschouwd steeds aan te drin gen op een mogelijke verlaging van het watertarief. Het bestaande tarief is 0.25 per M3. Vele lezers zullen nu denken dat een eventuele verla ging heel ver in het verschiet komt Niet iedereen staat het zo'n kort, een beetje krullerig, modern kapsel, maar eerlijk ge zegd de méésten toch wèl Zo wel/ mét als zónder hoed. Bent U er óók zo een, die maar het liefst haar blote bol aan wind en zon en regen bloot stelt? Vindt U het óók gezond? En zo gemakkelijk Toch moet U voor zichtig zijn met die sportieve nei ging om zonder hoed te lopen. Uw kapsel eist dan n.l. véél meer verzorging, wil het glanzend blij ven en in zijn model. Bovendien moet het kapsel be halve aan de hoed ook aangepast zijn aan de hals van de japon, de kraag van de mantel, de schou derlijn etc. Het moet dus een modern kapsel zijn, wil alles vol komen tot zijn recht komen. Er zijn maar héél weinig vrouwen, die zich aan deze wetmatigheid kunnen onttrekken, zonder daar door antiek te lijken. Besteed dus een deel van uw kleedgeld aan de kapper. Het is beslist géén weggegooid geld ^tfü:d.<BConv HAUTE COIFFURE STEENSTRAAT 57 - LEIDEN TELEFOON 21721 te liggen nu 0.35 betaald zal moe ten worden. Het z.g. vast recht ech ter, dat thans 30 per jaar bedraagt wordt 10; closets zijn vrij in de toe komst (voorheen ƒ5) en ook douche cellen hebben een voordeliger rege ling. Over een geheel jaar kan men dus voor minus f 25 meer-verbruik toepassen. Voor vele gezinnen is de ze regeling voordeliger. M.smLfnre menden het ro Xfrtfs mmdware koren ...smk... waren toeh ook arme man.smk.waarom moet dat no fast een boef rinf. rertsnoghoi Behalve behabotleket den m niets! fake en Wiske rin misschien at- ieen ontwerf... Hint, want.eh... BflREfl DADERC ttwgoede ml, en ikheb een ander spoor gevolgd !h hen er km rekenen dat Barend ook slachtoffer n dedader is .'Iemandwaar ie nooit aan t, en die toch verdachte n'twasfy de nooit genene.de on- oekende, degeheimnnnige.. y HuifBnns vm Bmrem tkben hem op tspoor en vertrek naar het buitenland, waar houch schuilhoudt. Beloofmode politie met te waarschu- wen. en niets te ondernemen Uk breng alles in ordej- Voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden overleed, na een langdurig voorbeel dig gedragen lijden, geheel overgegeven aan Gods H. Wil. onze lieve zorgzame Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Zuster. Behuwdzuster en Tante. Mevrouw JOHANNA WILHELMINA DEN HOLLANDER VAN DER HULST Weduwe van de Heer ADRIANUS THEODORUS DEN HOLLANDER, in de ouderdom van 77 jaar. Wassenaar: Th. den Hollander Th. M. den Hollander- Van den Berg Leiden: J. P. den Hollander C. A. den Hollander M. A. den Hollander- Van Zandwijk Amersfoort: W. P. den Hollander A. H. den Hollander- Swaanenburg Leiden: M. P. Verhaar- Den Hollander M. Verhaar en kleinkinderen De H.H. Uitvaartdien sten worden gehouden maandag 16 april a.s. in de parochiekerk van O.L. Vr. Onbevlekt Ont vangen (Hartebrug) te 7. 7.45, 8.20 en 10 uur. waarvan de plechtig gezongen H. Mis van Requiem te tien uur. waarna de begrafenis vanuit de kerk te half twaalf op de r.k. be graafplaats „Ziilpoort". Rozenkransgebed: don derdag- vrijdag- en zondagavond te 8 u. ten sterfhuize. Heden overleed te Haarlem, tot onze diepe droefheid, na een ge duldig gedragen lijden, gesterkt door de Ge nademiddelen van de H. Kerk. onze lieve Zus ter en Schoonzuster THEODORA JACOBA HENDRICA HOLT-DINGJAN. in de ouderdom van 49 jaar. Uit aller naam: C. J. M. DINGJAN Leiden, 10 april 1956. ZoetenXroudseweg 130. 100 gram echte CHOCOLADEPASTILLES voor 39 ct. Holl. bruine bonen, per 3 pond 1, Imp. br. bonen, per 5 pond 1, Kapucijners, p. 3 p. 1, Grauwe erwten, per 3 pond Ir— Groene erwten, per 4 pond ƒ1, Stukjes appelen, per y, pond 6575 ct. Bakmeel, per 3 pondspakken 95 ct. Vermicelli-macaroni, per y, kg. 39 ct Gebr. rijst, per kg.58 ct. Grove rijst, p. 3 pd 1, Dopenvten, p. literblik v.af 65 ct. Groentesoep, p. l.bl. 49 ct. Appelmoes, 3 halve literblikken 1, Erwten-wortelen, per literblik 54 ct MORSSTRAAT 50 HOGbWOERD 115

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11