LEN TEZ WATER Sportuitwisseling Leiden-Oxford ten einde j Chefarine 4 Tafeltenniskampioen gepasseerd Onze Damrubriek WOENSDAG 11 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE RT.AD PAGJNA 3 Stijlvolle afscheidsavond werd in de Stadsgehoorzaal gegeven De sportuitwisseling LeidenOxford is weer ten einde en daarmee is ook het tweede lustrum van dit evenement afge sloten. En die afsluiting geschiedde op bijzonder stijlvolle wijze in de Stadsge hoorzaal, waar behalve de sport ook muziek en zang ditmaal op voortreffe lijke wijze werden ingeschakeld. Het Leids Toonkunst-orkest onder de kundige leiding van Henk Geirnaert zorgde voor de ouverture van deze avond op stemmingsvolle wijze. Begon nen met de beide volksliederen werd daarna een vertolking gegeven van Symphonie no. 97 in C van Joseph Haydn. De aanwezigen luisterden met volle aandacht naar deze vierdelige Symphonie en waren dankbaar met ap plaus aan het einde daarvan. Ook het Nederlands Madrigaal Koor onder leiding van Willem Mizee maakte een uitstekende beurt. Begonnen niet „Gelukkig is het land" uit Valerius Ge- denckklank, volgden daarna enkele Negro spirituals, waarin de stemverhou dingen uitstekend tot haar recht kwa men. De oud-Nederlandse liederen en niet minder het slotlied ..Waarom maken de boeren de pap zo dun" vielen ten zeerste in de smaak, zodat een enthou siast applaus de welverdiende beloning was voor de heer Mizee en zijn koor. Eerst hierna sprak de heer J. C. F. Coers het openingswoord en wees erop, dat deze zo goed ingezette afscheids avond ongetwijfeld een waardig sluitstuk zou kunnen vormen van deze sportuit wisseling en een bekroning tevens van een succesvol tienjarig tijdvak op dit ge bied. Maar dat succes zou zeker niet be reikt zijn, indien men niet de grote me dewerking had gehad van de vele gast vrouwen en gastheren, die gedurende die tien jaar wederkerig de gasten had on dergebracht. De vriendschappelijke ver houding tussen deze twee volkeren is daardoor zeker vergroot. Hierna vroeg spr. de leden van het Oxford-comité op het toneel te ver schijnen: Cheirmann D. Organ, mr. T. Tompson secr., mrs Bateson, penning- meesteresse, voorts mrs Kurtz en mrs. Parot Geidster der dames-atletiek), cap tain Dott (leider der hockey-ers), mr. Fred Thomson, die al zovele jaren zijn krachten aan deze sportuitwisseling heeft gegeven en mr. Howels, publiciteitschef der Morris-fabrieken te Oxford, waar de Nederlandse sportlui iedere keer weer graag geziene gasten zijn. De heer Coers vond het jammer, dat ditmaal mr. Weel- thew ontbrak, die alle jaren de bezie lende kracht van deze sportuitwisseling is geweest. Hierna was het woord aan de loco- burgemeester, weth. J. C. van Schaik, die voor het voetlicht kwam met een armvol geschenken, maar al bij voor baat vroeg in hem geen marktkoopman te willen zien. Hij wees vervolgens op 't nut van deze sportuitwisseling, dankte in hartelijke woorden de leden van het Oxford-comté voor hun bemoeienissen en bood ieder een fraai uitgevoerd pla teel bordje aan, waar de atletische fi guur van een speerwerper. Mr. D. Organ, voorzitter van het Oxford-comité, betreurde het in zijn antwoord'de gastvrouwen en gastheren niet in hun eigen landstaal te kunnen toespreken, maar voegde daaraan ver goelijkend toe, dat het Nederlands tij dens zijn schooljaren niet op het lesroos ter stond. En spr. beaamde vervolgens, dat het succes van deze tien jaar sport uitwisseling vooral te danken is aan de gastvrouwen en gastheren. Voor het be reikte resultaat eiste hij voor zichzelf geen eer op. doch bracht deze over op zyn medewerksters en medewerkers, die er zoveel voor gedaan hebben, terwijl de goodwill der gastvrouwen en gastheren de achtergrond is, waarom alles draait. Indien ieder land, aldus spr. zch op deze wijze beijverde om de vriendschap tus sen de volkeren aan te kweken, het zou het einde betekenen van alle oorlog. WEER EEN RADIOGESPREK OVER HET SPIRITISME Tallozen hebben het evenals wij vorige week betreurd dat de ge- dachtenwisseling over het spiritisme vorige week in de AVRO-televisie zo kort duurde, dat niet alle standpun ten voldoende duidelijk werden. Vóór de deelnemers aan het gesprek naar de tv-studio in Bussum gingen, hebben zij echter in de radiostudio te Hilversum hetzelfde onderwerp behandeld en dan wat uitvoeriger. Donderdagavond om kwart voor tien zal de AVRO de opname hiervan uitzenden, terwijl men gezien de grote interesse voor dit onderwerp binnenkort nog een tweede radioge sprek zal arrangeren. Deelnemers aan het gesprek zijn donderdagavond ds. H. vah den Els- kamp, gereformeerd predikant te Bennekom; dr. B. Delftgaauw (r.k.)_, en ir. H. Bouman, die een voorstan der is van de spiritistische levensbe schouwing. Prof. Oud leidt het ge sprek en de Utrechtse parapsycho- loog prof. Tenhaeff spreekt een slot woord. Spr. betreurde de afwezigheid wegens ziekte van de burgemeester en van de heer B. Moolenaar en hoopte, dat zij spoedig volledig hersteld zullen zijn en hij gaf tot slot de verzekering, dat alle Oxonians zouden vertrekken met een ge voel van spijt, omdat zij hun dierbare vrienden in Leiden weer moeten verla ten. Hierna werd het programma voortge zet met het optreden van de Leidse Bal letschool onder leiding van mevr. A. ter HaarPasman. Begonnen werd met een geslaagd nummer ..Op een Engelse kost school". Daarna traden vier meisjes op in een dansnummertje. dat voortreffelijk werd uitgevoerd en tot slot kregen de aanwezigen nog een Spaans, een Rus sisch en een Amerikaans dansnummer te zien, waarover de meningen onver deeld gunstig waren. Na de pauze stonden twee Engelse da mes op het toneel. Mrs. Kurtz overhan digde de heer Coers een fraai geïllus treerd boek over Londen en namens de tafeltennissers bood de aanvoerdster van de Oxfordploeg hem een fraai uitgevoerd schild aan ter herinnering aan deze suc cesvolle uitwisseling. Het programma werd vervolgens voortgezet met een baloefening van „Brunhilde" o.l.v. mevr. E. Mètz en met een lange mat-oefening van „Excelsior" o.l.v. de heer J. Pommer, terwijl het programma werd besloten met het suc cesvol optreden van de sneltekenaar „Nicholls" (ambtenaar ten stadhuize), die vooral met zijn lichteffecten en licht gevende verf daverend succes oogstte. Het was inderdaad een goed slot van een succesvolle avond. Maar het slot was het eigenlijk nog niet. Dat was het dansje, dat deze avond op welgeslaagde wijze besloot. ATLETIEK GORDON PIRIE NEEMT „WRAAK" De Britse atleet Gordon Pirie heeft aan het einde van het vorige jaar de Britse sportpers en de bladen van Fleet- street een niet correcte werkwijze ver weten bij het aanwijzen van de „sport man van het jaar". Pirie werd door de sportpers niet gekozen, maar wel door de televisie. Hij is nu op zoek naar 12 prominente sportlieden, die bereid zijn, zitting te nemen in een jury. welke voortaan de „sportjournalist van het jaar" zou moeten kiezen. JUDO HET WERELDKAMPIOENSCHAP IN TOKIO Anton Geesink vol goede moed Anton Geesink is al geruime tijd en vol goede moed bezig met de training voor het wereldkampioenschap in Tokio, dat op 3 mei wordt gehouden en waar heen hij als enige Nederlandse judoka zal-worden afgevaardigd. Zoals bekend, vliegt hij echter wel in gezelschap van een landgenoot naar de Japanse hoofd stad, nl. de heer J. Nauwelaerts d'Agé, die president is van de Europese Judo Unie. Overigens was het voor Geesink moei lijk, nog extra aandacht aan zijn training te besteden met het oog op de wereld titelstrijd. Om de eenvoudige reden, dat wij ons op het ogenblik midden in het Nederlandse seizoen bevinden en verder omdat Geesink seizoen of niet toch altijd met de meeste ernst en tevens met het meeste plezier aan zijn oefeningen, onder leiding van zijn leraar Jan van der Horst, bezig is. Buiten de wedstrijden of demonstraties, waaraan hij deelneemt, traint deze 22-jarige bouwvakarbeider viermaal per week enkele uren in de „Dojo" van zijn club en hij treft daar voortreffelijke „sparring partners" in ve lerlei portuur en postuur, als Van de Dodewaard, De Waal en Van Rijn. Vooral met de laatste maakt Geesink graag een partij, omdat deze in lichaams bouw en strijdwijze de meeste overeen komst vertoont met de kampioen van Japan, de 37-jarige politie-instructeur Yoshimatsu, zevende dan. Hoewel Anton Geesink „maar" derde dan is, heeft hij alle hoop niet uitgesloten, in de finale tegen deze Japanse grootmeester te kun nen uitkomen. Omdat het in het verleden al meer malen is voorgekomen, dat hem door taalmoeiliikheden een overwinning ont ging. is Geesink serieus aan het stude ren op de Japanse benamingen van het internationale wedstrijdreglement. KORFBAL DE WEDSTRIJD NOORD—ZUID Het Zuidhollands twaalftal voor de wedstrijd tegen Noord Holland, welke op 22 april te Amsterdam wordt gespeeld, is als volgt samengesteld: Aanval: dames A. Zwaanswijk (HKV), L. In 't Veld (Deetos)heren A. Zwaans- wiik (HKV), H. v. Eek (Spangen). Midden: dames W. van Dam (Het Zuiden). L. Diepstraaten (Deetos); he ren R. Tuinman (HKV), H van der Jagt (Spangen). Verdediging: dames L. van den Berg (Het Zuiden), H. MerkSchuiten (Het Zuiden); heren K. Mulder (Ons Eiber nest), G. Bos (HKV). Lofzang op v. d. Hart „Het Laatste Nieuws" wijst óp de neergaande lijn in de prestaties van het Belgische elftal, hetgeen bijzonder dui delijk wordt geïllustreerd door de ne- dorlaag tegen dit Oranjeteam. Het blad merkt ook het ontstellend gebrek aan spelinzicht bij de Belgen op. Steeds weer wordt de weg naar het doel door het midden gezocht. Steeds weer stond daar Van der Hart. De enige methode, die tot succes had kunnen leiden, snelle aanvallen over de vleugels, werd niet gebruikt. De twee butenspelers opereerden te veel achter de voorhoede en daardoor ging iedere aanvalsstoot in de richting van. de voor- trefelijke Nederlandse spil. In „De Gazet van Antwerpen" zegt René Mariën: „zU (de Hollanders) ver wierven een moeilUk bevochten 10 overwinning, welke wij helemaal niet als glansrijk kunnen betitelen, daar het geleverde spel nooit de internationale klasse bereikte en doorgaans zelfs aan de lage kant lag. Het was een overwin ning, welke zij te danken hebben aan Cor van der Hart, de beste man tussen de krijtlijnen". Ook Mariën wijst erop, dat de voortdurend door het midden ge lelde aanvallen wel vast moest lopen. „Les Sports": „De Belgische ploeg speelde salonvoetbal, zonder bezieling, zonder geestdrift, zonder vuur. De Rode Duivels hadden over het algemeen een overwicht, dat echter geen vrucht kon opleveren bij gebrek aan een voorhoede- speler van werkelijke klasse. De enige werkelijke klassespeler was Van der Hart". In „Het Vrije Volksblad" stond te le zen: „Spelers met mogelijkheden in onze voorhoede bleven in de schaduw van Van der Hart's talent". Als tegenstander van het voorlopig Nederlands voetbalelftal voor de wed strijd op woensdag 2 mei in het Feyen- oord-stadion te Rotterdam zal de eerste divisie club Portsmouth in het veld ko men. De ontmoeting geldt als een oefen wedstrijd voor het Nederlands elftal voor de landenwedstrijd tegen Ierland op Hemelvaartsdag. De wedstrijd begint om half zes. DE BRUYCKERE NAAR AUSTRALIË Diegenen, die er nog aan getwijfeld hadden, weten het nu zeker, Sjel de Bruyckere zal niet meer op de Neder landse voetbalvelden spelen. Vanmorgen vroeg is hij te Tilburg in de bus gestapt, op weg naar de „Johan van Oldenbarne- velt", die hem en zijn vrouw en zoontje 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen I Eik der vier bestanddelen van Chefarine „4" is op zich zelf al wereldberoemd. Maar de combinatie in één tablet werkt toch nóg beter dan kon worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook dan wannotr andere middelen falen. fi Deelnemers aan Fide-toernooi ontvangen (Advertentie naar Australië brengen. Bij zijn bagage is een kostbaarheid, die hij zorgvuldig bewaart, het oranjeshirt, dat hij zondag in de „Hel van Deurne" gedragen heeft. De Bruyckere heeft zijn voetbalschoe nen niet in Nederland achter gelaten, want in Melbourne zit de Nederlandse kolonie om hem te springen. De Neder landse emigranten hebben in Australië een voetbalvereniging die „Wilhelmina" heet. Zij spelen in het oranje shirt en wite broek. Geen vreemde kleur dus voor De Bruyckere. De vereniging speelt in de tweede klasse. De Bruyckere wordt hier speler-trainer. Voor het afscheid in Tilburg bestond grote belangstelling. Ve len waren gekomen om De Bruyckere nog even de hand te schudden. De Wil lem li-er had gisteravond al afscheid genomen van zijn clubmakkers. Terwijl de bus vertrok, loeiden de sirenes van de Tilburgse brandweer en stonden de brandweermannen in gelid opgesteld. De Bruyckere heeft nl. deel uitgemaakt van de Tilburgse brandweer. De Tilburger gaat in Ringwood wonen, op 15 km. van Melbourne. ALPINISME Tijdens een sneeuwstorm over do ijs vlakten van het bergmassief van de Mont Blanc is de bekende berggids Paul Demarchi uit Chamonix om het leven gekomen. Twee leden van zijn gezel schap, dat de vorige week donderdag was vertrokken, worden nog vermist. Demarchi, die 43 jaar oud is geworden, was al twintig jaar gediplomeerd berg gids. Hii nam deel aan ontelbare grote bestijgingen en aan ongeveer veertig reddingsacties. Prestige-kwestie Wanneer op 23 'april in Nijmegen de open Nederlandse tafeltenniskampioen schappen beginnen, zullen bij de heren twintig landgenoten de nationale eer zo goed mogelijk trachten hoog te houden. Maar Bert Onnes, die op tweede Paasdag in de Haagse Houtrusthallen drie Neder landse titels op zijn naam bracht, zal, zoals de zaken er thans voorstaan, niet onder hen zijn. En ook Paul Gimbel (15), die dit jaar voor de tweede achtereenvolgende maal het Amsterdamse kampioenschap be haalde. zal in de Keizer Karelstad niet achter de groene tafel staan. Beiden werden door het hoofdbestuur van de NTTB gepasseerd. Waarom? De voorzitter van de NTTB. de heer C. Deelder, bleef het antwoord op deze vraag, die de gehele nationale tafelten niswereld (en velen daarbuiten) zich thans stelt, schuldig. „Hoe het me ook spijt, maar hier kan ik me niet over uit laten", was zijn korte, doch veelzeggen de commentaar aan een verslaggever van „De Courant". „Belachelijk" En wat denkt Bert Onnes er zelf over? „Ik vind het ronduit belachelijk", waren de eerste woorden van de 17-jarige Am sterdamse kantoorbediende. „Het is ge woon een prestigekwestie. De leiders zijn niet ingenomen met mijn manier van spelen. Zij hebben er bezwaar tegen dat ik vaak in trainingspak en niet in tenue uitkom. Maar als ik het ergens koud vind en ik mijn spieren zo soepel moge lijk wil houden, dan zie ik niet in waar om ik niet in trainingspak mag slaan. Ik heb maandag in verscheidene kranten gelezen dat men de schijnbewegingen van Cor v. d. Hart in de wedstrijd tegen België zo prachtig vond en dat hij daar zijn tegenstanders zo mee in de luren legde. Maar als ik hetzelfde met een ta feltennisbal doe, keurt men dat af". Waarschuwing. De situatie is zo, dat er na de onlangs gehouden competitie-ontmoeting Sparta Batswingers, welke in een 82 zege voor de hoofdstedelingen eindigde, kri tiek op de houding van Onnes en Gim bel in hun duels tegen resp. Mauer en Leurs is geuit. De tafeltennisbond heeft daarop na een onderzoek beide jeugdige spelers via hun vereniging een waar schuwing gegeven. Intussen is het bestuur van Sparta in contact getreden met het NTTB-bestuur. Gehoopt wordt, dat de beslissing onge daan zal worden gemaakt en dat twee van onze sterkste troeven van het hui dige ogenblik alsnog in de Nederlandse ploeg zullen worden opgenomen. LEIDEN—OXFORD In het kader van de sportuitwisseling LeidenOxford op i^feltennisgebied vond zaterdag de eerste ontmoeting plaats in de zaal van Scylla aan het Galgewater. Dit was een wedstrijd van twee Leidse herenteams en een dames team tegen de Oxfordspelers. De heren teams bestonden elk uit 4 spelers, het damesteam uit 3. Het eerste herenteam van Oxford was versterkt met de sterk ste Leidse speler nl. O. Verkerk. Dit was gedaan omdat Oxford maar met 7 heren was gekomen, zodat er een te kort was. Uitslagen: Leiden team AOxford team A 95; Leiden team BOxford team B 111; Leiden damesOxford dames 55. De tweede ontmoeting vond maandag plaats in de zaal van Docos aan de Pot gieterlaan. Allereerst werden op deze avond gespeeld 8 mixed dubbel partijen met de uitslag: 53 voor Leiden. Voor het heren enkel, heren dubbel en dames dubbel werden de wedstrijden een toernooi-vorm gespeeld. In de finale van het herenenkel won de Oxford- speler Hunter van de Leidenaar Kara- moy. In de finale van de verliezersronde won de Oxfordspeler Thomas van de Leidenaar P. Tiele. Het herendubbel werd gewonnen door de Leidse combi natie P. Tielev. d. Toorn van de Ox fordspelers HunterTreen. Het damesdubbel leverde een over winning op voor de Leidse dames A. v CasselT. Heuzen, die de Oxforddames SheardWilkins versloegen. Bij de tweede ontmoeting op maan dagavond had Leiden evenwel niet alle sterkste spelers opgesteld daar het ge middelde spelpeil van de Oxford-mensen niet zo hoog was. Docos Uitslagen vorige week: da mes: Docos ZPTT 1 91; Docos 3— EN 1 64; heren: Docos 3Batswingers 5 46; Batswingers 9Docos 4 64; Docos 6PVSB 46; DOS 5Docos 1 46; Docos 5—Unitas 2 64. Programma voor deze week: woens dag: Docos 2Sparkler 2 (dames)Sala manders 6Docos 3 (dames); DTS 2 Docos 3; Docos 8Batswingers 11; vrij dag: Netbal 1Docos 1 (dames)zater dag: Netbal 3—Docos 4; Docos 7WV 6 Gistermiddag zijn de deelnemers aan het Fide-schaaktoernooi door burge meester mr. A. ,T. d'Ailly op het Am sterdamse stadhuis ontvangen. In een geestige toespraak, waarin hij zelde het schaken toch maar een vreemd spel te vinden, omdat torens moeten orden vernietigd, paarden geofferd, dames onschadelijk gemaakt en koningen moeten worden mat gezet, sprak hij de hoop uit, dat de allerbeste grootmeester van deze elite het toernooi zou winnen. Namens de Russische delegatie dankte de leider L Abramov voor de ontvangst, waarna hij de burgemeester een fraai versieerde beker vol met sportieve pro blemen aanbood. LAWNTENNIS NEDERLANDSE DAVI8 CUP PLOEG De Nederlandse ploeg voor de Davis cup, die van 27 t.m. 29 april in Ankara tegen Turkije zal spelen, is als volgt sa mengesteld: A. van Dalsum, F. Dehnert en R. van Meegeren. De spelers vertrek ken zondag 22 april per vliegtuig en reizen via Rome naar Ankara. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw Vennee. ONZE PROBLEMEN Deze week een drietal vraagstukken welke het oplossen dubbel waard zijn. Bij het publiceren van de oplossing ko men wij hierop nader terug. Probleem no. 538 Zwart 11 schijven op: 10, 12, 13, 17, 18, 20. 22. 24, 29, 34 en 36. Wit 11 schijven op: 27, 28, 31, 33, 37, 38, 40, 43, 44. 47 en 50. Probleem no. 534 Auteur: G. M. Lemmers, Voorhout le publicatie mJb* m ft 1 MK r-'i f-'-t r m m m «r 'Q. o i r s a l m m H ü- 1i S m a 'm Zwart 12 schijven op: 7/10, 16, 18/20, 22, 23. 30 en 34. Wit 12 schijven op: 26, 27, 32, 33, 37/39, 42. 43 en 48/50. Eerste nederlaag van Smyslov De uitslagen van do afgebroken par tijen uit de zevende cn achtste ronde zijn: SpasskyGeiler 01; Smyslov Spassky 0—1; Pilnik—S abo 1—0; Gel- Ier—Pilnik 10; Keres—Panno 10. De afgebroken partij uit de achtste ronde tussen Panno en Bronstein wordt don derdag voortgezet. Dc stand luidt thans: 1. Geiler 5'/? pnt; 2. Kcres 5 pnt.; 3. Smyslov 4' '7 pnt.; 4. Bronstein 4 pnt. en 1 afgebr.; 5. Filip en Petrosjan ieder 4 pnt.; 7. Spassky en Szabo ieder 314 pnt.; 9. Panno 2) pnt. en 1 afgebr.; 10. Pilnik 2\4 pnt. Op de foto zien we de burgemeester in gesprek de wereldkampioen jeugd- schakcn Spasski, die h(J complimenteer de met x(jn overwinning op Smyslov (midden). m m f W m m 1 p m m s "3 1 rf m 0 Q. jrm m m 3 m m Zwart 9 schijven op: 7/10, 15, 17, 18, 20 en 36. Wit 9 schijven op: 24, 28, 29, 37. 38, 40, 44, 45 en 49. Voor alle drie geldt: wit spoelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tege moet tot uiterlijk 24 april a,s. Onder de goede oplossers, zullen wij een prijs van 2.50 verloten. Oplossingen (5 t.m. 7e serie) No. 9 (A). Wit 11—7 (ad-lib.) 16—11, 21—16, 48—42. 47—41. 16—11, 27x18, 16—11, 39—33. 43x14, 44—40, 49x9. 15x4. 4x40, 5044. Een zeer fraai probleem. Jammer is het, dat wit met het volgende wel voordeel behaalt: 11—7, 1611. 3933. 44—40, 49x7. 48—43, 32x43. Hoe wel er nog heel wat spel overblijft is wit toch met de stukken op 7. 11 en 17 ln het voordeel. Opm.: C. P. Zuiderduin en L. W. Scholtes. No. 10 (A). Wit 42—38 (14x23A) 48— 42, 3329!!, de zet, welke enkele oplos sers een kostbaar puntje gekost heeft, want buiten deze zet immers kan zwart nog remise maken door 23—28; 36—31, 38x27, 16—11, 11x2, 45x14 en 2x23. Een vraagstuk, dat veel schijnbewegingen bevat. a) (29x20) 48—42, 23—29 verder als bo ven. b) (30x19) 33x2 en gew. stand. No. 11 <A). Wit 36—31, 47x38, 46—41, 17—11, 1x24, 26x8, 25x3 (12—18) 25x3, 15x4 (13—19) 4x22 (19—23) 22—33 <5— 10) 33—15 (10—14) 15—33 (14—19) 33— 15 (23—28) 15—10 (1923) 10—14 (23 29) 14x32 (29—34) 32—28 wint No. 12 (A). Wit 47—41, 34x5. 22—17, 3227, 528, 28x2 wint. Rekend motief. No. 13 (A)'. Wit 47—42. 19—14, 24x13, 17x8, 11—7, 21—17, 16x9, 15—10, 20x38, 24. 41. No. 14 (A). Wit 37—32. 34—30, 35x 24A29x20, 33—28. 47x38, 16—11, 11x4, 26x8, 8x43 (20B) 43—38 enz. Oudere va rianten zijn gemakkelijk te vinden. No. 9 (B). Wit 44, 40. 31. 31, 22. 9 en 11. Ook wint 44. 40. 371, 10. 5, 9 en 13. No. 10 (B). Wit 38, 20, 32, 42, 41 25. 34. 4. No 11 (B). Wit 25. 14, 23. 1 (30). 45. No. 12 (B). Wit 32. 34, <37.x) 43 4. 9 No. 13 <B). 18. 28. 33, 42, 29. 9.'l9, 2. No. 14 (B). Wit 13, 39. 1. enz. Bijoplossing van no. 12. Wit 43 38, 48. 34, 42. 4. door JEANNE BOUWMAN 20) Even later hoorde zij het snorren van de motor; zy ging, omstuwd door de bedienden, naar de deur toe. „Waar ben je van plan naar toe te gaan, jongedame?", zei een harde stem uit de binnendeur, waaruit Charlotte Farnsworth te voorschijn kwam. „Zo, de achterdeur uitsluipen, niet? Wat heb je in die koffers?" Anne draaide zich om en wierp haar een blik toe even koud en on doorgrondelijk als die, waarmee John Neumann Rob Crocker had aangeke ken. „Je gaat hier het huis niet uit voor dat ik die koffers heb nagekeken", zei mevrouw Farnsworth heel beslist. HOOFDSTUK XV. Anne keek naar haar koffers, naar de bedienden, die slechts op een woord van haar wachtten en toen naar mevrouw Farnsworth. „Maar tante Charlotte", stamelde ze in haar verbijstering. „Speel maar geen tante Charlotte", beet deze haar toe, „ik ben je tante niet". Tot haar eigen verbazing klonk opeens Anne's lach. „Ik wist dat ik toch iets zou ontdekken, waarvoor ik dankbaar moet zijn", gaf ze ten ant woord. „Heb je zulke gevoelens tegenover ons, Anne?", klonk het rustig uit de open deur. Anne keek om en zag daar Lee Farnsworth staan. „Kunt u mij dat kwalijk nemen?", vroeg ze. „Ik zal deze zaak afhandelen, Lee", onderbrak zijn vrouw hen. „Ik geloof, dat jij meer dan genoeg hebt afgehandeld", antwooidde hy vermoeid, trad naar voren en sloeg een arm om Anne heen. „Jagen wij je de deur uit, meisje?" „Oom Lee, ik ga maar liever heen dan aanleiding te geven tot onaange naamheden", antwoordde zij. „Ik ga naar vrienden. Dat is in orde". „Ik heb een boodschap van Rob voor je". „Dat weet ik; ik heb ze toevallig geli oord". Hij keek haar bezorgd aan. Daarna bukte hij, nam de koffers en ging haar voor naar de deur. „Wacht even, oom", zei Anne. „Ik had graag, dat u even de koffers na keek in uw eigen belang". „Er is geen enkele reden voor wie ook om ze na te zien", antwoordde hij en ging verder. Anne volgde en Charlotte bleef als versteend staan bij de plotselinge opstand van haar echtgenoot tegen haar gezag. Lee bleef naast de auto staan tot dat Anne op haar gemak achter het stuur zat. „Ik weet niet wat Lucas bedoelde", opperde hij aarzelend, maai- ik weet zeker ,dat hij nooit be doeld kan hebben dat je zo zou moe ten lijden. Anne, meisje, ik zal mijn best voor je doen. Goedendag!" Hij boog zich voorover en kuste haar. Anne, die elke wreede gebeur tenis van die dag moedig het hoofd geboden had, voelde dat haar ogen zich met tranen vulden bij dit ge baar van tederheid. Ze riep de be dienden vastberaden een opgewekt goedendag toe en reed weg. Negen uur, tien uur. Anne reed door Rainier, langzaam. Spoedig zou ze in Clatsop zijn, dan in Westport en dan kwam ze aan die noodlottige helling, waar de weg in zigzagboch ten over de heuvelrug gaat, die de vallei scheidt van de baai. Toen ze dit zware stuk van haar tocht begon, schitterden aan haar rechterhand de lichten van Westport. Ze wierp een blik op haar benzine meter en zag dat er niet veel meer in haar tank was. Er was maar één mogelijkheid om te tanken, nl. het service-station aan de voet van de helling, vanwaar het nieuws van het noodlottige ongeluk telefonisch ge meld was. De lichten ervan teken den zich zo sterk af in hot duister der omgeving en deden het opval lende oranje en zwart van een toe ristenauto, die er reeds stond, nog sterker uitkomen. Anne wierp er een blik op en zag de oranje strepen op de zwarte mo torkap. Een moeilyk te beschrijven jonge kerel stond gebogen over de open motorkap. Onder de kar waren de hoge bruine rijglaarzen van een man zichtbaar. Anne bleef bij de benzinepomp staan en zette de motor nog net op tijd stop om de man ouder de toe- ringcar te horen scheeuwen tot de ander die over de motor gebogen stond: „Als je nu een ophondt met aan de carburator te scharrelen, ko men wij misschien vannacht nog wel thuis". „Benzine", vroeg een kleine vrouw met een gemoedelijk voorkomen, die uit de winkel achter de pompen te voorschijn kwam. „Vul de tank maar boordevol", zei Anne verstrooid. Het geluid van de slang die tegen dc tank sloeg deed zich horen en toen klonk weer een antwoord, dat de jongeman gaf op de orders van onder de wagen. „Heb het gepro beerd". Daarna sloeg de motor aan, af, weer aan en begon toen regel matig te gonzen. „Is dit alles? Hoe staat het met uw smeerolie?" „Nog meer dan genoeg", gaf Anne ten antwoord en overhandigde de vrouw het geld. „Gaat u vanavond nog over de berg?", vroeg 't spraakzame mensje. Anne keek haar verbaasd aan. Er was maar één weg; welke zou zij anders kunnen nemen?" „Ja", antwoordde zij beleefd. „Rijd u dan voorzichtig. U moet daar goed oppassen. Bijvoorbeeld bij de derde zigzagbocht daar ver ongelukten die rijke lui van de vis- conservenfabriek. Misschien stopt u daar wel even om te kijken. Hele troepen mensen hebben dat gedaan. Het struikgewas is er vernield en een denneboom is afgeknapt. Ge looft u maar, ik zal dat geluid mijn leven lang nooit vergeten". „Alsteblieft!" Anne, die met koorts achtige haast haar motor aangezet had, besefte niet, dat zij geschreeuwd had, totdat zij de grote man onder de toeringcar uit zag komen en opslaan. „Grote hemel", zei een stem, ter wijl zij in een met olie besmeurd gezicht keek. Anne schakelde de versnelling in en slaagde er in ze op de eerste, de tweede, de derde te krijgon. De wa gen schoot het service-station uit, helde over toen ze de weg bereikte on vloog brullend verder, terwijl de vrouw hem met open mond stond nu te staren. Anne hoorde achter zich schreeu wen, maar ze was niet in staat te stoppen, ze moest verder. Bedoelde die vrouw, dat Paps gegild had, of enkel maar de smak? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7