SM Kees Kerdel steekt zijn voelhorens uit Clubkannioemsciappen „Sparkler" slaagden uitstekend 22444 het Schaakspel DINSDAG 10 APRIL 1956 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 0 UIT DE OLYMPISCHE HOEK Vertrok gisteren naar Melbourne voor studiereis van drie weken De overwinning en een dochter •Kees Kerdel, de chef de mission van de ploeg, welke naar de Olympische Spelen te Melbourne zal gaan, is met een KLM-toestel van Schiphol vertrokken voor een studiereis van ongeveer drie weken. In zijn bagage waren vele papie ren geborgen, waarop honderden punten, welke om een dringende beantwoording vragen, stonden vermeld. Deze vragen, natuurlijk voor het overgrote deel van praktische aard, zijn door hemzelf opge steld en de toch al grote lijst werd ver volgens aangevuld met talrijke verzoe- ken om inlichtingen, welke van verschil' lende sportbonden, die nauw betrokken zijn bij de uitzending naar Melbourne, waren ingestuurd. „Deze reis heeft twee voordelen", aldus Kerdel op Schiphol. „Aan zo'n expeditie zitten honderd en een problemen vast. Hoe meer inlichtingen en gegevens van tevoren kunnen worden verzameld, hoe beter de reis en het verblijf te Melbour ne door het NOC kan worden voorbe reid. Het tweede voordeel is, dat als ik in november voor de tweede keer in de olympische stad kom, ik reeds contacten heb gelegd, de situatie ken, met het lo gische gevolg, dat moeilijkheden veel vlotter kunnen worden opgelost". De reis op zichzelf is reeds een pro bleem. Kerdel voelt zich als een padvin der, die de route gaat verkennen. Is de vliegtocht vermoeiend? Wat zal de uit werking zijn van de klimaatwisselingen? Zal de ploeg in één stuk door moeten vliegen of is het gewenst dat er één of twee stops onderweg zijn? Is het laatste het geval, waar zijn dan de meest ge schikte punten te vinden en wat kan er tijdens deze stops voor de ploeg worden gedaan? Een zeer belangrijk punt is ook hoe veel tijd van tevoren de deelnemers in Melbourne behoren te zijn om behoorlijk RcbSenploeg verbetert Nederlands record 4 X 100 meter wisselslag Bij te Amersfoort gehouden zwemwed strijden van de kring Midden van Neder land heeft de dames-ploeg van de Rob ben uit Hilversum, bestaande uit Lenie de Nijs, Rita Kroon, Atie Voorbij en Greetje Kraan, het Nederlands record 4 x 100 meter wisselslag estafette verbe terd en gebracht op 4 min. 59,2. De tus sentijden waren: Lenie de Nijs (rugslag) 1.14,6; Rita Kroon (schoolslag) 1.24,3: Atie Voorbij (vlinderslag) 1.13,6 en Greetje Kraan (vrije slag) 1.06,7. Het oude record stond sedert 27 augus tus 1955 op naam van de Robben met 5 min. 0,8 sec,; het werd te Algiers ge maakt. De KNZB heeft uit Portugal bericht ontvangen, dat de Portugese zwembond akkoord gaat met het voorstel van Ne derlandse zijde om voor de landenwed- strijd PortugalNederland in begin sep tember een Nederlandse B-ploeg te stu ren. Alleen onder deze voorwaarde wil de de KNZB de landenwedstrijd houden omdat vlak na de Nederlandse kam pioenschappen, eind augustus, begin sep tember, de training van de voor Mel bourne geselecteerden begint. Shelly Man heeft te Daytona Beach (Florida) het wereldrecord 100 yards vlinderslag, dat op naam staat van Nan cy Ramey (VS) met een tijd van 1 min. 4,6 sec. gemaakt op 3 maart van dit jaar te Portland (Oregon) verbeterd en ge bracht op 1 min. 4,1 sec. Het record van Nancy Ramey was nog niet erkend. WERELDRECORD 4 x 100 METER ESTAFETTE VAN YALE UNIVERSITEIT NIET ERKEND Het wereldrecord op de 4 x 100 me ter estafette vrije slag (heren), dat op 4 april jl. door een ploeg van de Yale 'universiteit te New Haven op 3 min. 44,1 sec. werd gebracht, zal naar thans be kend is gemaakt, niet als wereldrecord kunnen worden erkend. Het is gebleken, dat deze ploeg uit de Australiër Rex Aubrey en de drie Amerikaanse zwem mers Cornwell, Armstrong en Gideonse bestond. De reglementen van de Fina schrijven voor, dat een estafette wereld record alleen kan worden gehomologeerd wanneer de ploeg uit zwemmers van de zelfde nationaliteit bestaan. Het officiële record blijft dus op naam van de Japanse ploeg staan, die op 6 augustus 1955 te Tokio een tijd van '3 min. 46,8 sec. voor zich liet afdrukken. HANDBAL HVS Uitslagen van de gespeelde wedstrijden: jun.: SVLV—HVS 6—2; HVS 1—MSV 3 11-4. te acclimatiseren. De meningen op dit punt lopen zeer ver uiteen. De Honga ren willen drie weken van tevoren ko men, de Russen slechts enkele dagen vóór de openingsplechtigheid. Bovendien zal veel afhangen van de vliegverbindin gen met Melbourne. „Zeer enthousiast ben ik over de me dewerking van de Australische autori teiten in ons land. Men is mij bij de voorbereiding van deze reis zeer terwille geweest", aldus Kerdel. „Talrijke intro ducties heb ik bij me en natuurlijk zal ik contact op nemen met alle sport- en civiele autoriteiten in Australië, die var belang zijn. Laat ik de Nederlandse ko> lonie in Melbourne en de andere steden niet vergeten. Ik ben ervan overtuigd, dat deze kolonie mij en later de leden van de ploeg met hun officials in alle opzichten zal helpen. Wil men nog een paar praktische vragen van mijn lijst we ten? Ik moet naar een geschikt persoon uitkijken, die door het bestuur van het NOC als attaché kan worden benoemd. Natuurlijk een Nederlander. Ik zal het olympisch dorp inspecteren, hotels voor de officials, de maaltijden interesseren mij, de hockeybond heeft gevraagd met wat voor ballen men in Australië speelt en of ik er een paar wil meeneihen, de zeilers zijn gekomen met technische vraagpunten, kortom mijn uren zullen in de 14 dagen, dat ik in Melbourne zal zijn, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezet zijn". Wat de Nederlandse chef de mission met de antwoorden op deze en andere vragen zal doen? Hij zal een uitvoerig rapport optstellen en dat bij het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Co mité inleveren. Eind april komt hij te rug en dan zullen begin mei, in samen werking met de bonden, de reeds in grote lijnen vastgestelde plannen tot in details kunen worden uitgewerkt. Het aantal landen, die zich opgegeven hebben voor de olympische spelen te Melbourne, is tot 70 gestegen. Indien al deze landen zich te Melbour ne laten vertegenwoordigen zal dit een record zijn. Bij de spelen van 1952 te Helsinki waren het er negenenzestig. De heer Avery Brundage, president van het int. olympisch comité, heeft zijn landgenoten de raad gegeven op te hou den met het geklaag over subsidies, die in Rusland aan de atletiek worden ver leend, en zelf harder te trainen voor de spelen te Melbourne. „Kampioenen wor den niet gemaakt door subsidies of trai ningskampen, maar door ijver en ver stand", zo verklaarde hij. Hij zeide dit bij wijze van commen taar op eerder in de week door de sena tor John Butler .uit Maryland en de kunstrijder Alan Jenkins afgelegde ver klaringen, waarin de Russische metho den gecritiseerd werd. De heer Brunda ge noemde hen niet bij name, maar voor het overige nam hij geen blad voor de mond. „In sommige Amerikaanse kringen wordt geklaagd over de prestaties van de Russen in de sport, maar het spijt me te moeten zeggen, dat dit bij de rest van de wereld gedachten opwekt aan druiven, die te zuur zijn", aldus de heer Brunda ge. En hij voegde hieraan toe: ..Het is niet de kracht van anderen, die wij in Ame rika behoeven te vrezen. Maar wel zijn dit onze nationale zelfvoldaanheid en de wekelijkheid van ons leven, die veroor zaakt wordt door te veel welvaart. Als Russische successen in de olympische spelen er toe leiden, dat wij en de rest van de wereld wakker worden en onze zwakheden en tekortkomingen corrige ren, dan zullen ze goede vruchten af werpen", besloot Brundage. ATLETIEK De 21-jarige student Ancel Robinson is op de 220 yards horden beneden de wereldrecordtijd gebleven toen hij tij dens wedstrijden te Fresno (Californië) dit nummer won in 222 sec. Het wereld record staat op naam van Harrison Dil- lard met 22,3 sec. en werd op 21 juni 1947 te Salt Lake City gemaakt. De pres tatie van Robinson, die onmiddellijk na de start reeds een voorsprong nam op de ander deelnemers en deze voortdurend verhoogde, komt echter niet voor erken ning als wereldrecord in aanmerking, daar hij het voordeel had van een krach tige wind van ongeveer 11 km. per uur (max. toegstaan ongeveer 7 km.) AUTOMOBILISME De Italiaanse coureur Livio Parmegia- ni, die zondag tijdens de Ronde van Si cilië met zijn wagen van de weg af ge raakte en tegen een muur botste, is thans aan zijn verwondingen overleden. Theo Timmermans is op de dag, dat de nationale ploeg in Antwerpen met 10 van de Belgen won, vader geworden van een „wolk van een dochter". Op slag waren leren monster en groene mat vergeten en bestond er voor hem en zijn vrouw maar een ding: hun dochtertje. J. van der Zwet en mej. R. Olyerhoek wonnen heren- en damestitel Bijna 8 uur lang is zondag in de St. Jozefschool te Roelofarendsveen gestre den door ruim 40 deelnemers voor de jaarlijkse klubkampioenschappen. Er werd in diverse klassen een felle strijd geleverd, met enkele zeer fraai en span nende partijen, om elkaar de eer te be twisten. Bij de adspiranten was het reeds spoe dig duidelijk dat de spelers B. v. d. Zwet en P. v. d. Zwet zich in de finale wis ten te plaatsen. Bij de junioren waren het B. v. d. Meer en P. Bouwmeester, die als fina listen eindigden. Via minder sterke te genspeelsters plaatsen mej. G. van Am sterdam en R. Olyerhoek zich in de eind strijd. Bij de heren zagen zich achtereen volgens uitgeschakeld J. Schrama, J. Klerks, Th. Ludlage, C. van Klink en W. van Emmerik. De grootste verrassing kwam hier toen de speler H. Koot door overwinningen op J. en A. Oomen zich als finalist aanmeldde. J. v. d. Zwet werd hierbij tenslotte zijn tegenspeler, nadat deze na zware strijd achtereenvol gens gewonnen had van P. v. d. Meer en Th. Koot. De uitslagen van de finales zijn: Adspiranten: B. v. d. Zwet CzP. v. d. Zwet Jz 18—21 12—21. Dames: G. v. Amsterdam—R. Olyer hoek 14—21 14—21. Junioren: B. v. d. MeerP. Bouw meester 19—21 17—21. Senioren: J. v. d. 21—12 18—21 21—14 GEWICHTHEFFEN SUCCESSEN VOOR „DE SPARTAAN" Onder leiding van de heer Th. Brandt nam de LAC „De Spartaan" deel aan de kampioenschappen van Nederland Body Building in Amsterdam. Uit een veld van 39 atleten behaalden onze stadgenoten twee vierde plaatsen, t.w. lichtgewicht: Th. Brandt, curl 60 kg., liggend drukken 75 kg. en kniebuiging 125 kg., totaal 260 kg. J. W. Heetvelt bracht het tot curl 67,5 kg., liggend drukken 105 kg en knie buiging 130 kg, totaal 302,5 kg. TEltF. Advertentie' Hierna werd overgegaan tot de prijs uitreiking, Voorzitter C. v. Klink nodigde allereerst de heer Th. v. d. Meer uit om de door hem beschikbaar gestelde To renbeker aan de winnaar van de senio ren, J. v. d. Zwet uit te reiken. De heer v. d. Meer prees de vechtlust waarmee er gestreden was om deze trofee in de wacht te slepen. Toen J. v. d. Zwet reeds op zijn plaats was teruggekeerd staarde de heer v. d. Meer op het tafeltje en be merkte. dat hij de winnaar slechts met een handdruk, maar zonder beker had laten gaan. Dit incident werd onder al gemene hilariteit snel verholpen. Daarna reikte de geest. adv. de overige prijzen uit Tenslotte sprak de voorzitter zijn dank uit aan de heer en mevr. v. d. Meer, en bedankte ook de overige belangstellen den, waaronder ook pastoor S. Ligthart. Uitslagen van de gespeelde wedstrij den: dames: TOV 1Sparkler 2 91 heren: Sparkler 2Reflex 1 3—7; junio ren: TOV 1Sparkler 1 4—6. Met deze prestatie zijn de junioren gelijk geein- ding met Sett en Wibo, dus moeten er nog enkele beslissingswedstrijden ge speeld worden om in die klas een kam pioen te krijgen. BRIDGE LEIDSE BRIDGECLUB DDS Na 4 avonden (8 ronden) luiden de standen in de parencompetitie als volgt: Groep Zwart: 1. Dames v. Ingen Sche- nauRijnbende 160 m.p.; 2. Verboog— Brouwer 15614; 3. mevr. Van ZijpVan Noort 15514; 4. gebr. v. d. Zanden 143'X; d. BeekerBaggen 138; 7. h. en mevr. Lau- tenbach 13514; 8. hr en mevr. Eichhorn 133; 9. lor en mevr. Kanbier 131. Groep Groen: 1. hr en mevr. Kuilman 166? 7 m.p.; 2. mevr. Cleveringadr. Borlefs 158; 3. dames BrouwerVerboog 149; 4. KasteleynReekers 146 !4; 5-6 dames Reeker en v. Berge Heneg.Rijn bende beiden 143; 7. dames Visserv. d. Meer 14114; 8. Plouvier Sr.Eyndhoven 13014; 9. hr en mevr. Van Dooren 118. Groep Rood: 1. mevr. Verstraaten Parmentier 218.41%; 2. hr en mevr. Van Heusden 211.80%; 3. hr en mevr. Krul 208.34%; 4. hr en mevr. Brouwer Jr 205.90%; 5. dames Seisv. Alphen 199.99 6. dames v. Berge Heneg.Landzaat 197.22%; 7. hr en mevr. De la Court 193.07%; 8. dames VerstraatenNagel 193.05%; 9. dames LeenhoutsDen Hol der 185.94%; 10. hr en mevr. Braakman 182.12%. DUITSE „MANNSCHAFT" BEGRAVEN Door teleurgestelde supporters Duitse voetbalsupporters, die met toe nemende ergernis getuige zijn geweest van de slechte resultaten van de „Mann- schaft" in de laatste twee jaar, hebben in het „Mindener Tageblatt" de volgende advertentie geplaatst: Na een ziekbed van bijna twee jaar is op woensdag 14 maart 1956, tegen 5 uur, in hét Rheinstadion van Dussel- dorp na een langdurig lijden, heenge gaan onze lieve, trouwe „NATIONALE-ELF" in de bloeiende leeftijd tussen 20 en 30 jaar. Vele Duitse voetbalsupporters. Kaiserélautern, Stuttgart, Essen, Keu len, Hamburg, 15 maart 1956. De definitieve teraardebestelling vindt plaats in mei in het Olympisch Sta dion van Berlijn. Toelichting: op 26 mei speelt Duitsland in Berlijn tegen Engeland (Volkskrant) DE LEIDSE SCHOOLWEDSTRIJDEN Zoals reeds gemeld, zullen de eind strijden van de schoolvoetbalwedstrijden thans gespeeld worden op zaterdag a.s. op de terreinen van de vereniging UVS, Wassenaarseweg te Leiden. Het programma luidt als volgt: Lagere scholen: 2.002.30 uur: Leiden (Zuidsingel)Lisse (St. Nic.school War mond) Alphen (Stouthamer)Katwijk (Goedhart). Jüniores: 2.403.10 u.: Alphen (Ouds hoorn)Katwijk (R.K. ULO, Noord- wijk); Leiden (Amb.school)Lisse (R.K. ULO Sassenheim). Senioren: 3.153.45 uur: Leiden (Chr. Lyceum)Alphen (Op ULO Oudshoorn) Katwijk (R.K. ULO Noordwijk)Lisse (R.K. ULO Sassenheim). Finales: 4.004.30 uur: Lagere scholen. 4.004.30 uur: Juniores. 4.455.45 uur: Senioren. Twee toeschouwers werden ernstig ge wond een door messteken en een an dere door revolverschoten twintig personen liepen kneuzingen op tijdens een massale vechtpartij op een voetbal veld in de buurt van Bari. Er werd daar een wedstrijd voor een van de lagere afdelingen gespeeld. Toen het plaatse lijke elftal van Carmiano met 2—0 voor stond, werden de talrijke supporters van de tegenpartij die waren meegekomen, woedend over een beslissing van de scheidsrechter. En zij koelden hun woede op de aanhangers van de thuisclub, waarbij van alle mogelijke wapenen, tot een revolver toe gebruik werd gemaakt. De politie slaagde er pas na verscheidene vergeefse pogingen in, de orde enigszins te herstellen met behulp van traangas- bommen. De toestand van de twee ern stig gewonden is zorgwekkend. DE SAUNA, DE HOCKEYSPELERS EN DE VOETBALLERS De coach van de Nederlandse hockey- ploeg, welke aan de Olympische Spelen te Melbourne zal deelnemen. Rein de Waal is een beetje in zijn wiek gescho ten over de kwestie van het gebruik van de sauna door de hockeyspelers, woens dag jl., waardoor de spelers van het Ne derlands elftal, die dat blijkbaar ook graag hadden willen doen, van een Fins bad verstoken bleven. „Het was allemaal heel goed en gemakkelijk te regelen ge weest", verklaarde Rein de Waal. „De jongens van de hockeyploeg en ikzelf als oud-sportman hebben de grootste bewon dering voor de prestaties van de oranje mannen, die voetbalschoenen dragen. Reeds vier jaar maken de hockeyspelers gebruik op woensdag van de sauna in het Olympisch Stadion. De voetbaltrai ning is gewoonlijk dinsdag. Door de Paasdagen werd het dit keer een woens dag. Eén telefoontje naar mij van de zijde van de keuzecommissie van de KNVB en ik had alles geregeld. Dan hadden de voetballers de sauna kunnen gebruiken en de hockeyspelers hadden maar een keer overgeslagen. Maar ik wist van niets. Ik heb die woensdag avond zelf nog met de heer Hoolboom gesproken en met geen woord heeft hij over het geval gerept. Nogmaals, we hadden graag plaats willen maken voor de spelers van het Nederlands elftal, maar niemand heeft het ons van tevo- HET KANDIDATENTOERNOOI Na de reglementaire speeltijd werden de partijen uit de 8e ronde van het kan- didatenschaaktoernooi te Amsterdam, tussen Gelier en Pilnik. tussen Smyslov en Spassky, en tussen Panno en Bron- stein afgebroken. PetrosyanSzabo en FilipKeres eindigden remise. De stand luidt thans: Smyslov 4J4 een afgebr. partij; Keres 4 met een gebr. partij; Filip en Petrosyan 4; Bron- stein 314 met 2 afgebr. partijen; Szabo 3J4 met een afgebr. partij; Gelier 3 met 3 afgebr. partijen; Panno en Spassky 2J4 met 2 afgebr. partijen; Pilnik 114 met 2 afgebr. partijen. Vandaag worden de vele afgebroken partijen voortgezet. Morgen in de negen de ronde spelen tegen elkaar: Keres Petrosyan, BronsteinFilip, Spassky— Panno, PilnikSmyslov, SzaboGeiler. In de eregroep won A. Barkema de eerste prijs na eerst gesvonnen te hebben van W H. v. d. Nat (LSG) en daarna re mise te spelen tegen A Smit (VTL). De volledige uitslagen zijn: Eregroep: 1. A. Barkema 214 pnt.; 2. A. Smit 2 p.; 3. v. d. Nat 1 p.; 4. Brunt 'A p. Hoofdklasse A: 1. Boonefaas 214 P-J 2. Jerry Bey 2 p.; 3. Padding 1 p.; 4. Brug- mana-14 P- Hoofdklasse B: 1. Teleng 1J4 P-I 2. v. Veen 1!4 P-I 3- Schuss 114 p.; 4. Van Dijk 114 p. Volgorde na loting. Hoofdklasse C: 1. Donkers 2J4 p.I 2. Volders 2 p.; 3. Ketting 1 p.; 4. Van Wijk 14 P- Eerste klasse A: 1. Sytzema Sr 3 p.; 2. J. G. L. Tervooren 2 p.; 3. Jansen 1 p.; 4. Van Kempen 0 p. Eerste klasse B: 1. Van Gemenen 2 p.; 2. M. Splinter 2 p.; 3. J. M. Tervooren 1 p.; 4. P. J. Segaar 1 p. Eerste klasse C: 1. M. Segaar 2 p.; 2. Van Nieuwkoop 2 p.; 3. Spek 1J4 p.; 4. Sterk 14 P- Tweede klasse A: 1. A. Karstens 2 p.; 2. Rozemeyer 114 P-I 3. Seip 1J4 p.', 4. Van Haaster 1 p. Volgorde na loting. Tweede klasse B: 1. W. F. Smit 3 p.; 2. Etmans 2 p.; 3. Kardol lp.; 4. v. d. Bosch 0 p. Tweede klasse C: 1. Hooftman 3 p.; 2. Van Oosten 2 p.; 3. Boot 1 p.; 4. Sleg- tenhorst 0 p. Tweede klasse D: 17 Halbesma 214 P-I 2. Huussen 2 p.; 3. Keijer 114 P-! 4- Chrispijn 0 p. Derde klasse A: 1. De Wekker 3 p.; 2. Swinkels 2 p.; 3. J. J. B. Braggaar 0 p.; 4. Wijnbeek 0 p. Derde klasse B: 1. Buis 2 p.; 2. Kerk hoven 2 p.; 3. Verkuyl 2 p.; 4. Sluyts 0 p. Volgorde na loting. Derde klasse C: 1. Gorree 2 p.; 2. J. Beij 114 P-; 3. Stoute 1J4 P-I 4. Hofstee 1 p. Volgorde na loting. Er is een kentering merkbaar in de stijl waarin de huidige generatie schaakt. De tijd, waarin het zuivere positiespel „de" mode was (bij de meestors en door vele mindere en minste goden trouw nagevolgd!) is blijkbaar voorbij. De gro ten van het kandidatentournooi te Am sterdam pakken elkaar stevig aan. Dat begon reeds in de le ronde (Bronstein Keres bijv.) en gaat, tot nog toe althans, op dezelfde voet voort Deze opvatting zet zich voort in de lagere regionen en 't is verheugend. Men schaakt weer cn schuift niet! Want het zuivere positie spel van de meesters werd meestal „schuiven" bij de gewone spelers. Een recent voorbeeld van „vlot" spel was de volgende winterwedstrijd partij op 't LSG gespeeld 1. e2e4 (dit alleen reeds; 't was zo lang al meest d4!), ele5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. Pblc3, d7—d6 (Het aloude drie-paardenspel. Hier is d7d6 een wat te passieve voortzetting, kansrijker is Lb4). 4. Lflc4, Lc8g45. h2—h3 (wit moet de loper onmiddellijk tot een ver klaring dwingen. Pc6d4 dreigt al zeer lastig en 5. Lc4b5 is tempoverlies). 5. Lg4h5; 6. g2g4 (om dezelfde reden!) Lh5g6; 7. d2d4, Dd8c7 (Blijkt spoedig dat Dd7 beter was). 8. d4d5, Pc6b8; 9. h3—h4 (behalve de directe dreiging t.o.v. de loper, is het de bedoeling de koningsvleugel voorlopig vast te leggen en aldus de zwarte ont wikkeling nog meer te belemmeren). 9. h7—h5 (beter was h6) 10. g4g5, Pb8d7; 11. Lele3 (zowel ontwikke ling. als om Pc5 te ontzenuwen). 11 f7—f5; 12. Ddl—e2 (de bedoeling blijkt twee zetten verder, nl. dekking van Lc4.) f5f47 Voor de hand liggend, maar fxc4 was beter. Na fxe4 zou veld f5 voor zwart beschikbaar komen). Stelling na 12f5f4. i l I 51: i i i 1 Hl t t i il i mi m m M"' i f gg m n B F G H Na 13. Ld2. Pc5 of Pb6 krijgt zwart, langzaam aan kans zich te bevrijden, terwijl wit moeilijk verder komt Van daar het volgende stukoffer, dat plotse ling leven in de brouwerij brengt. 13. Le3xa7, Ta8xa7; 14. Pc3—b5, Ta7—a4 (vandaar De2!) 15. Pb5xc7t, Ke8—f7; 16. Pc7e6, De7e8 (zwart sukkelt nog steeds met de ontwikkeling van de ko ningsvleugel) 17. b2b3 (de toren moet weg, want zo Lc4 speelt volgt Txe4!) Ta4xc4 (op zich zelf geen onvoordelige ruil, twee raadsheren tegen de toren, maar wit heeft bovendien twee pluspion nen). 18. De2xc4, Pd7c5?? (Een gewel dige blunder). 19. Pe6xc5. Zwart gaf op. Want na d6xc5? volgt 20. d5d6t, De8 e6; 21. Pf3xe5t, Ke8; 22. Dxe6t enz. door JEANNE BOUWMAN 19) „Ik heb het u niet gezegd, maar Lancelette d'Orsay heeft mij voor gesteld om naar Hollywood te komen. Ze zegt, dat zij mij wel aan het werk kan zetten. Gaat u met mij mee; ik zal voor haar werken totdat zij de mogelijkheid heeft gevonden om van u een ster te maken". „Yvonne, dat is allerliefst van je, maar ik geloof niet, dat ik het doen kan. Ik ben blij, dat je nicht werk voor je heeft". Nadat het diner op tafel was, kwam zelfs Maggie opdagen met een zwaar beduimeld spaarbankboek, „Dat kunt u hebben, juffrouw Anne. Ik zou dit niet hebben als mijnheer Lucas mij niet aan het sparen had gezet. Mijn zuster Nora is weduwe, zit er warmp jes in en heeft niets liever dan dat ik bij haar mijn intrek neem. Ik heb het dus niet nodig". Deze bewijzen van genegenheid de den haar weldadig aan en het aan bod van ieder om ha^r onderdak te bezorgen gaf haar moed om Rob Crocker's optreden te dragen. Zij kon hem alles vergeven, behalve dan dat hij zijn gevoelens voor haar met een derde besproken had en dat waar Sharlie bij was. Diè afschuwelijke vernedering kon zij niet over het hoofd zien. Hij dorst en kon haar niet persoonlijk ontmoeten. Daarvoor was hij niet flink genoeg. „Ik moest eigenlijk blij zijn, dat ik hem nog net op tijd heb leren ken nen, maar ik ben er niet toe in staat. Hij zei, dat h\j verliefd was geworden op iemand en dat hij ontdekt had, dat die iemand niet bestond. En hij zei: Het is maar het best om eerlijk te zijn. Ik op mijn beurt kan ook eerlijk zijn. Hij werd verliefd op de erf gename van Lucas Farnworth's for tuin en toen hij ontdekte, dat zij niet bestond o, Rob Ze had uit het raam staan kijken tiaar de stad, die nog maar vaag door de schemering te zien was. Nu keerde zij zich om. „Ik moet hier vandaan. Ik houd het hier niet langer uit!" Er werd zachtjes op de deur ge klopt. Ze deed open en stond tegen over Buttons, wiens gezicht werkelijk komisch vertrokken was van be zorgdheid". „Mevrouw Farnsworth zegt, dat U beneden moet komen en met hen eten; dat er geen eten meer naar boven mag worden gebracht. Maar als u het wenst, juffrouw Anne, dan wordt u hier bediend". „Dank je wel, Buttons. Ik zou hier niets meer door mijn keel kunnen krijgen. Vraag aan Yvonne of ze boven wil komen, zodra ze klaar is met eten". Zodra Buttons de deur achter zich dicht had gedaan, ging Anne naar haar schrijftafeltje. Ze had haar chequeboek nodig. Yvonne kon haar persoonlijke correspondentie ver branden en de paar kwitanties mee nemen, die ze daar had opgeborgen. Juffrouw Harney had reeds de be langrijkste. Ze moest even een paar woorden schrijven aan haar zes beste vriendinnen, die haar bruidsmeisjes zouden zijn geweest. Ze was wel ver plicht, ze even heel in het kort op de hoogte te brengen. Yvonne kwam binnen en Anne wendde ziqh tot haar. „Och, pak mijn logeerkoffer en een van de grote. Doe er een paar mantelcostuums in, hoeden en wat linnengoed, Yvonne, er zijn een paar avondtoilletten, die je zo mooi vond. Die kun jij houden, maar breng ze liefst uit het huis eer ik wegga". Daarna zette Anne zich, gekleed in een warm mantelcostuum, nog weer aan haar schrijftafeltje om haar briefje aan rechter Kellogg te schrij ven. Hooggeachte Heer Kellogg, Ik vertrek van hier hedenavond, maar maakt u zich over mij geen zorgen. Ik heb zo'n gevoel, dat mijn oude verpleegster Tecla Sorki van Astoria wat meer van mij moet weten. Ik ga naar haar toe en ik vertrouw, dat u-mijn ver blijf geheim zult houden. U is de enige en laatste persoon, in wie ik nog vertrouwen kan hebben. Wilt u mijn koffers laten halen en ze bewaren met de kisten, die u juffrouw Harney liet pakken? De lijst van de koffers en de sleu tels sluit ik hierbij in. Ik zal ze laten halen, zodra ik weet waar ik mijn verblijf zal kiezen. De ring, die Rob Crocker mij gaf, sluit ik ook in. Wilt u hem diè namens mij teruggeven? Ik heb hem niet meer gesproken sedert ik hem zei, wat u mij verteld heeft. Toevallig hoorde ik hem echter tegen oom Lee zeggen, dat hij naar Chicago moest en dat hij na zijn terugkeer met mij wou overleggen of ons huwelijk al dan niet gewenst was. Hij kan zich de reis naar Chicago besparen. Ik dacht, dat hij mij liefhad. Het schijnt, dat hij de erfgename van Lucas Farnsworth liefhad. Tobt u maar niet over mij. Hou mijn verblijfplaats geheim; ik be loof u niets beslissends te doen zonder nader overleg met u. Ik beloof u ook niets te doen, waar door Lucas en Lueinda zich over mij zouden hebben moeten scha men. Uw toegenegen ANNE. „Yvonne", zei ze van haar schrijf tafel opkijkend, „wil je dit doosje met een brief erin voor rechter Kel logg naar zijn huis brengen, zodra ik hier wegga? Die andere brieven moet je als expresse verzenden. In deze enveloppe vind je een cheque om je kaartje naar Hollywood te betalen en te kunnen leven, totdat je nicht je aan het werk zal hebben gezet. Geef mü je adres op door bemiddeling van rechter Kellogg. Verder moest je de deuren van mijn kamers maar ge sloten houden, terwijl jc aan het pak ken bent. Bel rechter Kellogg op, als je moeilijkheden zoudt hebben. Dag, schat". Ze boog zich en kuste haar kleine kamenier, die in een stoel in elkaar was geschrompeld. Met de twee kof fers in de hand verliet zij daarna de kamer, zonder ook maar eenmaal om te zien. Van beneden, uit de hall, zag But tons haar op de gaanderij verschijnen en hij haastte zich haar tegemoet om de kofers over te emen. Daarna be gaven zij zich samen naar cle dienst- bodenvertrekken, waar Anne op nieuw afscheid nam, maar niemand wilde iets van haar aannemen. „Als je nu mijn wagen even voor wilt rijden, Carl", zei ze tot de chauffeur met zijn fris, rood gezicht, „dan kan ik vertrekken". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7