Leiden gaat waarschijnlijk zijn eigen vuil verbranden TUSSEN BALIE e Op 't terrein van Oegstgeest Scheep AVONDRUST Boekhouder uit Oegstgeest kreeg 3 jaar Tentoonstellingen, wagenspel en bijeenkomst bij Rembrandtfeesten Democratische beginselen bij Oosterse volkeren Kinderen van 9 tot 12 jaar verrichtten fabriekswerk DINSDAG 10 APRIL 1956 TW LFTDRR ('OUR A NT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Contract met Nieuwkoop loopt in 1956 af Samenwerking met andere gemeenten verwacht Het is bekend, dat de vuilverwij- dering in Leiden plaats vindt door afvoer van de ingezamelde afvalstof fen per schuit naar stortplaatsen in de gemeente Nieuwkoop. In 1929 werd een overeenkomst daartoe ge sloten. Deze overeenkomst zal thans eindigen op 1 oktober 1959. De voordelen, aan de huidige rege ling verbonden, zijn hoofdzakelijk van financiële aard. De naleving van het contract heeft echter, wat de uit voeringsmaatregelen betreft, in de laatste jaren verschillende moeilijk heden opgeleverd, zowel met de ge meente Nieuwkoop als met de Pro vinciale Waterstaat. Een andere on gunstige factor wordt gevormd door de bedrijfsonzekerheid in de winter, wanneer tengevolge van de vorst de afvoer niet per schuit kan plaats vinden. Het vuil wordt dan per as naar een stortterrein aan de Zijl ge bracht. Moeilijkheden met betrek king tot de naleving van de Hinder wet en met betrekking tot de orga nisatie van de aan- en afvoer zelf konden dan ook niet uitblijven. Een eventuele verlenging van de overeenkomst met de gemeente Nieuwkoop ligt niet in de lijn der verwachtingen. Het gemeentebestuur van Nieuwkoop was, afgezien van enkele bijkomende factoren, slechts dan bereid de overeenkomst voort te zetten, indien de prijs per inwoner per jaar aanzienlijk wordt verhoogd. Daarmede zou het enige punt, dat voor onze gemeente als aantrekke lijk mag gelden bij de huidige rege ling, verloren gaan. In de tweede plaats staat nu wel vast, dat Gede puteerde Staten niet genegen zullen zijn aan de vuilnisstorting in de Nieuwkoopse plassen door het ver lenen van de nodige vergunningen in de toekomst verder mede te werken. Bij schrijven van 21 juni 1955, no. II 07.35, heeft het gemeentebestuur van Nieuwkoop inmiddels bericht, dat het de verlenging van de over komst na 1 oktober 1959 niet zal be vorderen. Men moet derhalve tijdig maatregelen treffen om de vuilver- wijdering van Leiden met ingang van POTLOOD en GEEST No. 515. Horizontaal: 1. toren van een moskee, 6. japon der 18e eeuw, 7. meisjesnaam, 9. telwoord, 10. twee maal (Lat.), 12. let wel (afk. Lat.), 13. fabelachtig monster, 15. muze der geschiedenis, 16. verbond, 17. hemel geest, 19. voorzetsel, 21. sportterm, 22. familielid, 23. telwoord, 25. bout van een varken, 26. zuid-afrikaans hoefdier ter grootte van een konijn. Verticaal: 1. patroon, 2. pers. voor naamwoord, 3. zangwijs, 4. afnemend getij, 5. voorzetsel, 6. goedkeuring, 8. de eerste der patriarchen, 10. me taal, 11. gezelschapzaal, 13. aanwij zend voornaamwoord, 14. waterkoud, 18. snoekachtige zeevis, 20. lichaams deel. 22. stap, 24. bekende afkorting, 25. uitroep. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514. Horizontaal: 1. ha, 3. Clio, 7. baai, 9. den, 11. kar, 12. neep, 14. Metz, 16. Po, 18. roes, 20. edel, 22. S.V., 23. lila, 25. Edam, 27. Abe, 29. Ina, 30. mare, 32. keep, 33. si. Verticaal: 2. aba, 3. ca, 4. lint, 5. ode, 6. in, 8. arme, 10. eppe, 11. kers, 13. ezel, 15. Esla, 17. olie, 19. oven, 21. daar, 24. imme, 26. dak, 28. bes, 29. ik, 31. A.P. GEEUWEND als een tijger geeu wen kan, ritst op ons nog de aangename taak een avondrustje te pennen. Het is middernacht en geen onderwerp is ons dierbaarder dan slaap. „De slaap van een op geruimd mens is als een lekker nij", staat er in het boek Ecclesias- ticus. Aan opgeruimdheid schijnt het ons op 't ogenblik niet te ont breken. ,J£n na 't lang gedurig slaven ligt de moede zacht begra ven in de schoot van stille rust...." dichtte Vondel in „Het Pascha Het einde van iedere dag vloeit weg, evenals het einde van het le ven, weg in rust en vrede. ,jHoe maakt de koning het?" laat Shakespeare vragen bij het sterf bed van Hendrik IV. „Buitenge woon goedwordt er geant woord „hij is van al zijn zorgen af". Ook wij voor vandaag althans. Goeden nacht! 1 oktober 1959 op een andere wijze te bewerkstelligen. De Directeur van de Gemeente lijke Reinigings- en Ontsmettings- dienst, de heer J. H. de Jong, heeft een rapport samengesteld. Uit het rapport blijkt duidelijk, dat het vuil- verwijderingsvraagstuk drie hoofd facetten kent, t.w. de bedrijfszeker heid; de hygiëne en de kosten. Deze facetten komen elk op hun eigen wijze tot uiting bij de verschil lende systemen van vuilverwijde- ring, welke wij hieronder in be knopte vorm behandelen. Afvoer van het vuil per wagon. Bij dit systeem wordt het ingeza melde vuil via een overlar.dinrich- ting uit de huisvuilauto's in spoor wagons gestort. De Vuilafvoer Maat schappij (hierna te noemen: V.A.M.) doet het vuil vervoeren naar een ontvangststation in Wijster (Dr.), waar het vuil een bewerking onder gaat tot compost. De bedrijfszekerheid is geheel af hankelijk van de gang van zaken bij de Spoorwegen. Dit betekent, dat stagnatie onder bepaalde omstandig heden niet is uitgesloten. De hygië- sche kant biedt geen grote moeilijk heden, al heeft de praktijk uitgewe zen, dat in sommige gevallen het risico van een insectenplaag wordt gelopem Het grote bezwaar van deze oplossing is van financiële aard. Zelfs na de recente besprekingen met de directie van de V.A.M. zou men moeten rekenen op een prijs van ca. 2,15 per inwoner, nog te vermeer deren met de kosten van arbeidsloon van 3 a 4 personen. Bovendien geldt het bezwaar, dat de V.A.M. een con tract voor de duur van 30 jaren nood zakelijk oordeelt, terwijl de gemeente dan afhapkelijk is van de door de Nederlandse Spoorwegen te bepalen prijs voor het vervoer. Stichting van een corapostbedrijf Op het eerste gezicht lijkt deze methode van vuil verwijdering zeer aantrekkelijk: het vuil wordt via een bepaald proces tot compost verwerkt en op deze wijze dienstbaar gemaakt aan de belangen der volkshuishou ding. Niettemin is een compostbedrijf een riskante onderneming, omdat de geregelde afzet van het produkt niet vaststaat. Leiden is in dit opzicht niet gunstig gelegen, dit in tegenstelling tot Delft en Schiedam, alwaar de le vering van compost aan het West- land kan plaats vinden. Leiden zou zijn aangewezen op de bollenstreek. De geschiktheid van de verkregen meststof voor deze streek staat nog in het geheel niet vast (aldus b. en w.). Ook de inzichten van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bieden weinig houvast. Ondanks de voordelen welke uit een compost-bedrijf voortvloeien met het oog op de bemesting van teeltgronden, is het Ministerie niet bereid tot het verlenen van garanties voor enigszins langere termijn, ter wijl op financiële faciliteiten ten aanzien van de stichting van een compostbedryf niet meer gerekend kan worden. Daarbij mogen de hy giënische bezwaren niet uit het oog worden verloren. Niet alle ingeza melde afvallen lenen zich tot com- post-verwerking. Blik, ijzer, beende ren, schoenen etc. moeten worden afgescheiden, hetgeen nog steeds met de hand geschiedt. Zoals uit de be cijferingen in het bovengenoemde rapport blijkt zijn de kosten per in woner bij een compost-inrichting aanzienlijk lager dan bij het vuil afvoer-systeem. Vuilverwijderlng door middel van verbranding. De techniek van de vuilverbran ding heeft in de laatste decennia een grote ontwikkeling doorgemaakt. Overlast aan de omgeving het euvel, waaraan in de twintiger jaren de Leidse verbrandingsinrichting mank ging doet zich thans niet meer voor. Volgens deskundigen zou het zelfs technisch verantwoord zijn een verbrandingsinrichting in het centrum van een stad te bouwen, zonder dat dit inconveniënten ver oorzaakt. De bedrijfszekerheid vormt hier geen probleem, terwijl de in richting praktisch geheel gemechani seerd werkt. Uit hygiënisch oogpunt is een vuilverbranding verre te pre fereren boven andere systemen. Te genover deze beide voordelen staat in vergelijking met een compost bedrijf het uiterst geringe nadeel van een iets duurdere exploitatie. Het zal u na kennisneming van het bovenstaande niet verwonderen, dat HAMMERSKJOELD OP REIS. Hammerskjoeld is minder dan vier uur in Beiroeth gebleven. Na een conferentie met zijn persoonlijke staf zond hij telegrammen aan de Egyp tische premier, luitenant-kolonel Nas ser, en de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fawzy. Daarna vertrok hy in een witgeschilderde vliegtuig van de Ver. Naties naar Lydda in Israël. Onmiddellijk na aankomst in Is raël is Hammerskjoeld besprekingen begonnen met generaal Burns, de chef van de V. N.-hestandscommissie. Burns bracht verslag uit over de jongste ontwikkeling van de toestand. Men verwacht, dat Burns Ham merskjoeld zal vergezellen als deze in de loop van de dag naar Caïro doorreist, waar hij mogelijk twee tot drie dagen blijven zal voor bespre kingen met de Egyptische regering. COMITé VAN TIEN. Tien Iratholieke middenstanders, uit het land, onder wie de heer F. C. de Hosson uit Leiden, die de invloed van de kvp in de aangelegenheden, die de middenstand zeer na aan het hart liggen, hebben zien groeien en ervan doordrongen zijn, dat deze invloed nog groter kan en moet worden, heb ben een comité gevormd, dat onder de katholieke middenstand gelden wil inzamelen voor het verkiezings fonds van de kvp. Zij werken onder de naam „Comité van Tien". Voorzitter is het lid van ae Rotterdamse gemeenteraad de heer H. E. v. d. Brulle, giro 596929 Rot terdam. en w. met de Directeur van me ning zijn, dat het systeem van vuil verbranding de voorkeur verdient boven de beide andere systemen: Vuilafvoer door de V.A.M. is duur, de bedrijfszekerheid is niet bevredi gend, aan de eisen der hygiëne acht men niet afdoende tegemoet geko men; de afname van compost is nog altijd problematisch en wordt door het Rijk niet gegarandeerd, de hy giëne in de inrichting vertoont en kele zeer zwakke plekken, de kosten verschillen niet belangrijk. Ook de Commissie voor de Open bare Werken, spreekt blijkens haar ies van 18 februari jl., eenstem mig als haar oordeel uit, dat aan het systeem van vuilverbranding boven de genoemde andere systemen de voorkeur moet worden gegeven. Oegstgeest. De meest geschikte plaats voor de vuilverbrandings-inricht. moet wor den gezocht in het noorden van de gemeente op een terrein, dat zowel per as als per schuit gemakkelijk be reikbaar is. De ontwikkeling van de gemeente, in het bijzonder in het ge deelte ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan, heeft voor de bouw van de verbrandingsinstallatie c.a. in dit stadsdeel weinig mogelijkheden geopend. B. en w. zyn daarom in overleg getreden met het gemeente bestuur van Oegstgeest om de vraag onder ogen te zien, of de stichting van een dergelijke installatie op een terrein ten noorden van de Slaagh of Stinksloot tegenover de huidige baggerstalen en onmiddellijk nabij de Zijl op het territoir van Oegst geest al of niet op bezwaren bij ge noemd gemeentebestuur zou stuiten. Met erkentelijkheid delen b. en w. de raad mede, dat burgemeester en wethouders van Oegstgeest dit plan welwillend tegemoet zijn getreden. Ook wat de samenwerking inzake de exploitatie zelf der inrichting betreft hebben zich bepaalde perspectieven geopend, welke misschien niet tot de gemeente Oegstgeest beperkt zullen blyven, daar Leiden ook reeds met een aantal andere gemeenten contact verbonden wedstrijd van kunstn ij ver heeft gezocht. heid van de jeugd gaat in totaal Drie jaar met aftrek legde de Haag se Rechtbank hedenmorgen op aan de 32-jarlge boekhouder uit Oegst geest, die tenminste 50.000 gulden had verduisterd ten nadele van een Leidse machinefabriek. De eis was geweest twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte liad de ene auto na de andere gekocht en door falsificaties in de boekhouding wist hij het bedrog jarenlang vol te hou den. Hij bracht het bedrijf aan de grens van een faillissement. PLANNEN COMMISSIE GEREED De Leidse plannen voor een Rem- brandtherdenking op en nabij de da tum, waarop hij vóór 350 jaar in Lei- den geboren werd, zijn gereed. Het hoogtepunt wordt gevormd door een bijeenkomst in de Pieters kerk op 12 juli, die in samenwer king met het landelijk Rembrandt- comité georganiseerd wordt. De verwachting van de Leidse Rembrandtcommissie dat de kosten grotendeels voor zijn rekening zou nemen lijkt b. en w. van Leiden wat te hoopvol. Inplaats van de geraam de Leidse kosten ad f 1.600 moet Leiden rekenen op een bijdrage van ongeveer ƒ3.500. Het oorspronkelijke ideaal om een tentoonstelling van Rembrandtschilderijen in de Laken hal te houden kon niet doorgaan, ge lukkig slaagde men er wel in mate riaal bijeen te brengen voor de ten toonstelling „Rembrandt als leer meester". Tevens zal een tentoon stelling van boekwerken over Rem brandt gehouden worden. De kosten voor de schilderijententoonstelling worden geraamd op 20.000. De ex positie van boeken is minder prijzig en zal 500. uit de gemeentela ver gen. Een bedrag van nog eens f500, voor onvoorziene uitgave komt b. en w. redelijk vooi\ Onderzocht wordt nog of er mogelijkheid bestaat om het rijk in de kosten te laten delen. Wagenspel ƒ3250, De tentoonstelling en de daaraan SINT ADELBERTVERENIGING De democratische beginselen bij Daarin zag spr. een aanknopings-mo- Oosterse volkeren, een raadselrijk gelijkheid voor het christendom en onderwerp, intrigeerde blijkbaar vele j voor de democratie. Alleen waar God Albertijnen. Prof. dr. J. Hóuben SJ. liefde is en de mens als kind van uit Nijmegen beperkte zich bij de be- God in die liefde wordt opgenomen, handeling van dit onderwerp tot de is plaats voor waardering van de per drie grote cultuur-gebieden van het I soon. Oosten: China-Japan, India en de1 1700 kosten; hiervan is vijfhonderd gulden bestemd voor de voorlichting van de jeugd. Om bij grote groepen van de bevol king belangstelling voor Rembrandt te wekken stelt de commissie voor een over de figuur van Rembrandt handelend wagenspel op te laten voeren. De kosten voor het schrijven van een dergelijk spel en het opvoe ren daarvan op zes plaatsen in de stad raamt de commissie op resp. f500,— en f2750,—. In de feestweek stelt de commis sie zich voor enkele evenementen te organiseren die een bedrag van f3500 zullen vergen. En voor 50 jaar. Er viel niets te schipperen B. en W. antwoordden op vragen over Marebrug Het raadslid, de heer J. van Iter- son, heeft inzake de bouw van de Marebrug enige tijd geleden de vol gende vragen gesteld: 1. Op welke datum is het krediet voor de bouw van de Marebrug door Gedeputeerde Staten goedgekeurd? 2. Op welke datum heeft de aanbe steding van genoemde brug plaats gevonden? 3. Op welke datum heeft de gun ning plaats gevonden? 4. Op welke datum heeft men met de werkzaamheden een aanvang ge nomen? 5. Wanneer zal de brug gereed zijn? Antwoord van burgemeester en wethouders: ad. 1. Op 28 oktober 1952. ad. 2. Op 19 juni 1953 de aanbeste ding van de onderbouw, op 5 febr. 1954 de aanbesteding van de boven bouw. ad. 3. Op 8 juli 1953 de gunning van de onderbouw, op 18 maart 1954 de gunning van de bovenbouw. ad. 4. Op 6 augustus 1953 met de werkzaamheden betreffende de on derbouw, op 1 februari 1955 met de constructiewerken ten behoeve van de bovenbouw, terwijl met de mon tage van de bovenbouw op 20 maart 1956 is aangevangen. ad. 5. Nadat aanvankelijk vertra ging was ontstaan bij het gereedko men van de onderbouw, is ons Col lege gebleken, dat ook de vervaardi ging van de bover.bouw van de brug niet zo vlot is verlopen als wij moch ten verwachten. De montage moest bovendien nog een aantal weken worden uitgesteld in verband met de vorst-periode. Ofschoon de montage van de bovenbouw inmiddels is be gonnen, en, naar het zich laat aan zien, einde mei 1956 gereed zal ko men, zijn de kwestie van.de vertra- Bij de herdenking vyftig jaar ge leden onthulde koningin Emma het monument van Rembrandt op de hoek Wittesingel-Wittepoortsbrug en plaatste de vereniging Oud-Leiden ging in" de oplevering en de schuld een denksteei in de gevel van het vraag bij ons College in onderzoek, geboortehuis van Rembrandt. Op de Burcht werd een -oud-Hollandse ker mis gehouden. Islam, een beperking, welke nog zeer wijd bepaald bleek. De democratische opvattingen ba serend op de theologische opvattin gen omtrent de menselijke persoon als „beeld van God", onderwierp spr. het beeld, dat de mens zich van God maakt in de drie genoemde cultuur gebieden aan een diepere beschou wing. Enigszins fragmentarisch maar dat kan ook lel in de zwevende verwikkelingen van deze Oosterse godsdiensten liggen besprak hij het Confucianisme in China op zichzelf genomen eigenlijk niet an ders dan een moraal, welke zich niet beroept op een persoonlijke God, maar op een onpersoonlijke he- mel-orde. Brahmanisme in India in de kern een pessimistisch-getinte negatie van de menselijke persoonlijkheid en de menselijke gemeenschap. Beide gods diensten, een syncretisme van gods dienstige, ook polytheïstische, invloe den, schieten tekort in hun waarde ring van de menselijke persoonlijk heid en verhinderen de doorwerking van gezonde democratische beginse len. Uitvoerig, en zeer boeiend, ging spr. in op de Islam. De stichter er van, Mohammed, karakteriseerde spr. afgaande op de inhoud van de Ko ran als een man van hooggestemd idealisme, in zijn afgoden-dienende omgeving „bezeten" van het mono theïsme. Hij werd daarbij sterk be ïnvloed door Jodendom en Christen dom, maar zijn „openbaring" had een zeer persoonlijke, subjectieve in slag. Naderhand heeft het Godsbe grip in de Islam zich vernauwd tot een hoogst eenzijdige benadrukking van Gods almacht. „Islam" betekent onderwerping. Het enige, wat een mens doen kan, is zich onderwerpen. Als uitvloeisel van deze opvatting ontstond het vorstelijk en huiselijke despotisme. Geen liefde, maar macht. In dat systeem van starre theocratie in haar eenvoud met fanatisme ge predikt is van democratie geen sprake. Sinds meer contact met het Westen ontstond, tracht een nieu were theologie zich baan te breken, een heiliger Godsbegrip (en betere mens-opvatting) dan het goddeloze Godsbegrip dat eeuwenlang tierde. KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM OP 16 MEI A.S. Op woensdag 16 mei a.s. zal H. M. de Koningin een werkbezoek aan Rotterdam brengen. Zij bezichtigt in de morgenuren de installaties van de BPM te Pernis en maakt daarna een korte vaartocht, welke eindigt by de Kon. Roei- en Zeilvereniging, „de Maas", 's Middags staat een bezoek aan het R.K. Zeemanstehuis „Stella Maris" en aan het Bouwcentrum op het programma. Bij de gedaohtenwisseling ging prof. Houben nog uitvoeriger in op enige aspecten van de Islam. Het was een hoogst interessante inleiding, waar voor de voorziter, dr. W. Dijssel- bloem, namens allen dankte. Afdelingfbesturen L.T.J. bijeen In „Het Gulden Vlies'' kwamen maandagavond 9 april de afdelings besturen der L.T.J. bijeen voor het houden van hun jaarvergadering. Na opening door de districtsvoorzitter A. Jacobs volgde een keurig jaarverslag door de secretaris C. de Jong. Bij het financieel jaarverslag bleek dat zich in kas een saldo bevindt van 551.50. De bestuursverkiezing, nood zakelijk door het aftreden van de he ren J. v. Leeuwen en C. Hoogeveen, bracht m°t een meerderheid van stemmen A. Paardekooper van de afd. Zoeterwoude en A. v .d. Geest van de afd. Rijpwetering, in het be stuur. De bespreking der jaarlijkse sportdag, die dit jaar door afdelin gen Voorschoten-Haagse Schouw wordt georganiseerd, maakt vele ton gen los. Besloten werd hierover nog een vergadering te houden in com binatie met L.T.M.. omdat ook de le den van de bond hun mening over de sportdag k»nnen geven. Hierna sprak districtsaa'^"lezenier, rector Vester, een kort woord. Na rondvraag en gebed sloot de voorzitter deze vlotte jaarvergade ring. Tegen een beloning van 25 cent twee fietsende jongens getroffen wa- per uur had egn fabrikant uit Zoe- ren. Wel was eigenaardig dat zowel t.t_j de 16-jarige Bogaards als de 14-jarige terwoude zeven kinderen van 9 tot 12 jaar in zijn fabriek laten werken. De kinderen hadden gewoon fabrieks werk verricht en deze overtreding van de arbeidswet werd hem zo kwalijk genomen dat hij zich giste ren voor de Leidse kantonrechter te verantwoorden had. De ambtenaar van het O.M. wees er op, dat de man ook nog vervolgd zou worden wegens overtreden van de leerplichtwet. Er waren slechts zeven overtredin gen geconstateerd doch de ambte naar maakte zich sterk dat er meer malen door de kinderen in de fa briek is gewerkt. Hij eiste zeven- Hittersma beweerden rechts gereden te hebben en niet Bogaards maar Rit- tersma door het portier getroffen en gevallen was. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 25 boete of 10 d. en wees de civ. vordering van de vader van Bogaards af, omdat niet vaststond, wie nu eigenlijk rechts gepasseerd was. Onverlichte koeien. Een veehandelaar uit Leiden stond terecht omdat hij in de avond van 20 dec. '55 op de Haarlemmertrek- yaart een koppel koeien zonder rood Verdachte er- lidht vervoerd had, waardoor iemand kende de overtreding en zei dat hij door personeelsgebrek gedwongen was geweest de kinderen aan te ne men. De kantonrechter veroordeel de hem tot 7 keer ƒ25,boete of zevenmaal tien dagen. SLACHTOFFER WERD DODELIJK VERWOND. Een chauffeur uit Den Haag, stond terecht, omdat hij in de avond van 24 jan. op de Rijksweg no. 4 met een vrachtauto en aanhangwagen had ge reden, zonder dat de aanhangwagen verlicht was. Een chauffeur had dit telaat opgemerkt en was tegen de aanhangwagen opgevlogen, en daar bij dodelijk verwond. Het o.m. vond het zeer gevaarlijk om op zo'n druk ke verkeersweg zonder brandend achterlicht te rijden, en te stoppen. Het o.m. eiste 100 boete of 20 d. en 150 boete of 30 d. De pl.v. kanton rechter veroordeelde verdachte tot 2 maal 30 boete of 20 d. O, dat open portier. Een koopman uit Leiden, stond te recht omdat hij op 2 dec. '55 zonder op het verkeer te letten, op de Apo- thekersdijk onvoorzichtig het portier van zijn auto geopend had, waardoor met zijn bromfiets tegen een koe was opgereden en voor de geleden schade een civ. vordering van 36,in stelde. Verdachte had nog nooit van ver lichting gehoord. Uitspraak 25, boete of 10 dagen met toewijzing civ. vordering a B.B.-BLOKPLOEGEN IN ACTIE. We hebben er vorige week reeds op gewezen, dat de B.B.-blokploegen uit de winterslaap zijn ontwaakt, een winterslaap, die het naar buiten op treden geheel deed vervangen door het werk binnenskamers. Want bin nenskamers is onverstoord gearbeid aan de opvoering van de nodige vak bekwaamheid al naar gelang de inde ling bij een of ander onderdeel van de B.B. zulks noodzakelijk maakte. Zaterdagmiddag heeft het eerste optreden naar buiten weer plaats ge had door de ploegen 1 en 9 van Wijk II en het enthousiasme, waarmee men zich in de strijd wierp om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken, liet zien, dat iedere ploeg en ieder lid ervan persoonlijk zich zoveel moge lijk inspande om de opgelegde taak zo goed mogelijk te vervullen. Morgenavond vindt de tweede Jaarverslag Mater Amabilisscho'.en Het jaarverslag van de Nationale Stichting voor Mater Amabilisscho- len, dat heden is verschenen, ademt een geest van activiteit. Men heeft zioh niet neergelegd bij het tekort aan opleidingsmogelijkheden voor leidsters. In 1955 werd het principe besluit genomen tot oprichting van twee studie- en opleidingscentra, wel ke verbonden zullen worden aan de Mater Amabilisscholen te Utrecht en Den Bosch. Kort samengevat bestaat de taak van deze centra uit: a. de research met betrekking tot het programma en de differentia tie daarvan, waarbij niet alleen moet worden gedacht aan het programma in strikte zin, maar maar ook aan groepsvorming, di- daktiek, enz.; b. het opleiden van leidsters. Op 1 januari 1955 telde Nederland 103 Mater Amabilisscholen. Tijdens het verslagjaar werden 14 nieuwe scholen opgericht, zodat het totaal per 31 deecmber 1955 117 bedraagt: 75 scholen hebben alleen avondcursus sen, terwijl aan 42 scholen zowel dag als avondcursussen worden gegeven. Bovendien werden bij het begin van het cursusjaar 19551956 aan 26 scho len jongerencursussen voor 1416 jarige meisjes georganiseerd (cursus jaar 1954—1955: 23). Het totaal aantal leerlingen bedroeg op 1 maart 1955: 12.237 en op 1 ok tober 1955: 17.488. Behalve op de enorme toename van het aantal leerlingen tot ca. 17.500 wijzen wij op een aantal ingrij pende wijzigingen en maatregelen, waarvan als voornaamste moeten worden genoemd: het van kracht worden van de nieuwe Rijkssubsidie regeling, het vaststellen van de statu ien door het Nationaal Bestuur, het opheffen van de nationale jongeren- commissie, de oprichting van twee studie- en opleidingscentrale en de daarmee samenhangende reorganisa tie van de nationale staf. Bij het streven naar uitbreiding van het aantal scholen zal vooral aan dacht moeten worden geschonken aan die gebieden in Nederland, waar tot nog toe geen of weinig Mater Amabilisscholen zijn gevestigd, hoe wel de sociale en economische om standigheden de aanwezigheid van vormingsinstituten voor katholieke meisjes daar dringend noodzakelijk maken. Bij deze uitbouw dient onze zorg er evenwel op gericht te zijn, dat de groei in aantal niet gaat ten koste van de kwaliteit en van de innerlijke kracht van de vormingsinstituten. Vervolgens zal de de vorming en biischoling van leidsters en docenten ook in 1956 on -e volle aandacht vra gen, waarbij zeer zeker ook de rechts positie van de leidsters nader zal moeten worden bezien. De bestudering van het program ma in al zijn onderdelen zal met kracht ter hand moeten worden geno men,, Een belangrijk aspect van dit vraagstuk wordt gevormd door de in tegratie van het kernprogramma en het ontwikkelings- en ontspannings programma, vooral ook omdat velen nog niet voldoende doordrongen zijn van de waarde en de betekenis van laatstgenoemd programma. De financiële moeilijkheden, wel ke voor vele plaatselijke besturen zul len ontstaan, indien de provinciale subsidieregelingen niet worden aan gepast aan de Rijkssubsidieregeling, zullen in 1956 om een oplossing vra gen. oefening plaats op het terrein van de firma S. A. van Leeuwen aan de Zoe- terwoudse weg en dan zullen de ploe gen 8 en 12 in actie komen. Men weet, dat het er om gaat zo hoog mogelijk geklassificeerd te wor den, waarna de winnaars van elke wijk zullen uitkomen in de kring- wedstrijdoefening op zaterdag 12 mei a.s.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2