Ceid6e(Sot lAcmt De Verenigde Staten zullen zich keren tegen elke agressie in het Midden-Oosten Er bestaan inderdaad Egyptische „zelfmpordcommando's" Russisch bezoek geen propaganda-stunt Beeldenstorm achter het IJzeren Gordijn Helicopters helpen Franse troepen in Algerije Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. PINSDAG 10 APRIL 1955 47ste JAARGANG No. 13776 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes 1-50 BRANDWEER IN MIDDEN-OOSTEN FYE BRANDWEER IN de vorm van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammer- skjoeld, is bij de brandhaard in het Midden-Oosten aangekomen. Hij heeft een zware brandspuit achter de hand, mu Amerika verklaard heeft, dat 'het zich tegen elke agressie in het Mid den-Oosten zal keren, maar desal niettemin zal hij met onzichtigheid, takt en zijn beleid te werk moeten gaan, want een brand is altijd ge vaarlijk goedje ook in de politiek en men weet nooit of een politieke brandspuit het tenslotte doen zal. Eisenhower heeft n.l. d^ 0 restrictie gemaakt, dat hij binnen de perken van de grondwet zal blijven en dat wil zeg gen, dat hij eerst het Congres zal raadplegen. Maar hoe dan ook het wordt on getwijfeld hoog tijd, dat er iets gedaan v/ordt aan dat spelletje van spelde- prikken over en weer aan de gren zen van Israël. Zolang het nog bleef bij een enkele schietpartij op een on nozele visser, die op het meer van Galilea zijn netten uitzette te dicht bij de Syrische grens, of bij het af gaan van het geweer van een zenuw achtige Jordaniër, die in de heuvels rond Jeruzalem een Joodse herder voor een pion aanzag zolang be hoorde dit alles tot de „normale" in cidenten, welke in het Oosten bij elke wapenstilstand plegen voor te komen. Maar nu de Egyptenaren re gelrecht „zelfmoordcommando's" hebben gevormd, wier taak het is over de grenzen van Israël te sluipen en daar allerlei sabotage-daden te ple gen, is het wel wat anders geworden. Blijkens de berichten van vandaag zijn de Egyptenaren er ronduit voor •uitgekomen, dat zij zulke „zelfmoord- commando's" hebben en dat is erg. Wanneer zij daarmee niet direkt op houden, lopen zij gevaar officieel als „agressors" gebrandmerkt te worden en dan kan Mammerskjoeld de Vei ligheidsraad moeilijk anders adviseren dan maatregelen te nemen tegen Egypte. Gezien de neutraliteit van Nasser c.s. is het' te vrezen-, dat de Egyptenaren dan niet ^nemen" en dat t' hek dan helemaal' van de dam is. Israëliërs zijn dan ook niet van plan om goedsmoeds over zich heen te laten lopen en dan gaan de poppen aan 't dansen. Er ligt daar. veel brandbaar goedje in het Midden-Oosten opgetast, zodat de wéreld de verrichtingen van de „brandweer" met bezorgde belang stelling gadeslaat. Generaal Burns verzoekt er mee op te houden „De Verenigde Staten zullen binnen de mogelijkheden van de grondwet hun verplichtingen om zich tegen elke agressie in het Midden-Oosten te verzetten, in acht nemen", zo wordt gezegd in een verklaring, die maandag avond te Augusta, het vacantie-oord van president Eisenhower, werd uit gegeven. De president, die maandag in Augusta aankwam, had vóór zijn vertrek uit Washington nog met minister Dulles van gedachten gewisseld over de jongste gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Evenals bij de klachten, die vori ge week werden ingediend, heeft geen van de twee regeringen ge vraagd om een bepaald optreden van de Raad. Alleen werd verzocht, de brieven met de klachten onder de leden van die Raad te laten circule ren. EGYPTE ERKENT „ZELFMOORD- COMMANDO'S" Nadat Radio-Cairo haar uitzendin gen enige malen had onderbroken om „een belangrijk bericht" aan te kondigen, werd tenslotte meege deeld, dat een groot aantal „zelf moordcommando's" op Iraelisch ge bied opereren. Het was de eerste maal, dat Egypte het bestaan van dergelijke groepen officieel erkende. In totaal zijn vier leden van Egyp tische commandotroepen gedood en negen gevangen genomen. Twee gevangenen hadden in te genwoordigheid van waarnemers der V.N. meegedeeld, dat zij opdracht hadden, „bruggen op te blazen, men sen te doden en op wegverkeer te schieten". Ook hadden zij instructie, naar het gebied van Gaza terug te_ keren of, als dit te moeilijk, bleek," door te trekken naar Jordaans ge bied. Volgens radio-Jeruzalem heeft ge neraal Burns op verzoek van Israël de Egyptenaren gevraagd, een einde te maken aan het optreden van de „zelfmoordcommando's". Wereldreis voor een operatie Marieke van Dijk, het negenjarige' dochtertje vian een Nederlandse emi grantenfamilie in Australië, zal bin nenkort voor een hersenoperatie naar Stockholm kunnen worden overge bracht, dank zij het feit, dat de bur gerij van Melbourne vrijwillig het reis geld heeft bijeengebracht. In het hulpfonds voor Marieke'werd ook bijna 2400 gulden gestort vanuit Nederland. De 'totale reiskosten voor Marieke, Amerika helpt Bagdad-landen Amerika zal de ledenstaten van het Bagdadpact op de conferentie die op 16 april in Teheran begint, economische en technische hulp voor regionale ontwikkelingsprogramma's aanbieden. Deze beslissing werd eerst gedu rende de afgelopen twee weken in Washington genomen en wijst erop dat de V.S. zich toch meer willen gaan concentreren op de noordelij ke Arabische barrière tegen de Sov jet-Unie. Het enige waar de Ameri- haar móeder en haar 4H jaar oud kanen nog niet aan willen is het vol- broertje bedragen bijna 16.000 gulden.]ledige lidmaatschap van het Al dit geld is nog niet bijeen, doch] pact. de organisatoren van de hulpactie me-. Amerika zal deze hiulp echter al- nen dat genoeg geld is ontvangen omheen fourneren wanneer de landen de reis te rechtvaardigen. Marieke en'zelf met ontwikkelingsschema's, zo- haar begeleiders vertrekken op 19. als b.v. irrigatiewerken, voor den april uit Melbourne. dag komen. Tot nog toe zonder veel succes, want de aanvallen van de Egypti sche commando's op Israëlisch gebied blijven voortduren. Dinsdagochtend hebben Egyptenaren sabotage ge- pelegd aan pompstations en water leidingen van vier Israëlische neder zettingen in de Negeb. De zending van Hammarskjoeld. Inmiddels is de 6ecretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammars kjoeld, dinsdagochtend vroeg op het vliegveld van Beiroet aangekomen. Hammarskjoeld verklaarde bij aan komst, dat hij geen bepaalde plannen heeft en dat alles afhangen zal van zijn besprekingen. Men verwacht, dat hij vandaag nog naar Israël en van daar naar Egypte zal reizen. Ontplofbaar jongens pensionaat Hoenderlo 2 Jongens gewond In de bossen bij de stichting Hoen derlo is zondagavond een mortier granaat ontploft, toen drie kinderen ui„ deze stichting ermee aan het ex perimenteren waren. De jongens hadden de granaat tij dens een gezamenlijke wandeling ge vonden. Zij smokkelden het gevaar lijke voorwerp naar binnen en be gonnen er na net eten mee te experi menteren. Een van de jongens, die het projectiel blijkbaar niet ver trouwde, had zich languit op de grond geworpen; dit was zijn geluk, want toen het ontplofte, vlogen de scherven over hem heen. Een 13-jarige werd echter door verscheidene scherven getroffen en ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. Een 14-jarige kreeg een scherf in de rug, doch behoefde niet te worden opgenomen. Naar aanleiding hiervan werd in de gebouwen van de stich ting een onderzoek ingesteld, waar bij een grote hoeveelheid explosie ven, waaronder een handgranaat, werd gevonden. Wij trekken steeds meer toeristen Engeland is India niet Premier Eden van Engeland is vast besloten te voorkomen, dat de Russi sche leiders, Boelganin en Kroestsjef, van hun bezoek aan Engeland, dat op 18 april a.s. begint, een propaganda - vertoning zullen maken, zoals dat fnj hun bezoek aan India gebeurd is. De beide Russische leiders hadden, zoals gemeld, verklaard, dat zij onte vreden waren over het bezoek, omdat zij volgens het programma van de Britse regering onvoldoende gelegen heid zouden krijgen met het volk in contact te komen. Het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren ver- Lugubere balans Franse functionarissen hebben mee Tedeeld, dat 5.724 mohammedanen en Fransen zowel burgers als militai ren omgekomen zijn in de eerste zestien maanden van de nationalisti sche rebellie in Algerije. De officieuze cijfers zijn echter veel hoger. Verder worden 765 mensen vermist. Van de meesten van hen kan aangenomen wor den, dat zij ook dood zijn. De officiële cijfers zijn gebaseerd op de stoffelijke resten, die geteld zijn,] maar 't is bekend dt de rebellen al le mogelijke moeite doen om hun ge sneuvelden mee te nemen. klaard, dat het Britse reisprogramma telkens is herzien, zodat de Russische leiders thans niet met het Britse volk in aanraking zullen komen. „Eerst wa ren er fabrieken, toen minder fabrie ken en thans geen fabrieken", aldus het ministerie. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren verklaard, dat het „pertinent onwaar" is, dat de Britse regering het contact tussen de Russische leiders en het Britse volk wil verhinderen. De Britse regering heeft echter op 18 februari j.l. voorgesteld het bezoek van de Russische leiders te wijden aan .ernstige besprekingen". Dit voorstel zou door de Sowjetregering met warmte begroet zijn. „Het programma dat daarna is op gesteld, is op 4 april door de Sow jetregering goedgekeurd. „In ieder geval is het uitgesloten, dat het programma nu nog veranderd wordt", zei de woordvoerder. Geheimzinnigheid rond Otto John Dr. Otto John, de gewezen chef van de inlichtingendienst van de Bonds republiek, is nog steeds één van de 500 gevangenen in de gevangenis van Mannheim. Het mysterie van zijn vlucht naar Oost-Duitsland en van zijn, opzien bare terugkeer, zet zich voort in de behandeling van zijn „geval". Op 20 juli 1954 werd John uit naar Oost-Duitsland, maar op 13 december an het vorig jaar verscheen hij plot seling weer in de Bondsrepubliek, om zich bij de politie te melden. Sinds zijn terugkeer is hij omringd door een waas van geheimzinnigheid, en hoewel hij gezond zou zyn en bij zondere voorrechten zou genieten, wordt hij streng geïsoleerd gehouden. De eerste Westduitse aanklager heeft maandag de kritiek, dat John door de Bondsregering „stilzwijgend m hechtenis gehouden wordt", van de hand gewezen. Het vooronderzoek zou naar verwacht begin mei vol tooid zijn, zo zei hij. Zweeds schip gezonken Het 5.409 ton metende Zweedse vrachtschip „Akka" is maandagavond ter hoogte van Dunoon in de Clyde op de rotsen gelopen en gezonken. Van de opvarenden zijm 26 over levenden aan land gebracht. Drie lij ken zijn geborgen en vier mannen worden nog steeds vermist. Hand over hand nemen de acties van de Franse troepen tegen de rebellen in Algerije in hevigheid toe en worden de opstandige elementen in dit woelige gebied verder in het nauw gedreven. Vooral sinds de eenheden van het Franse leger de beschikking hebben over heli kopters en lichte vlieetnigen hebben de opstandelingen het bijzonder zwaar te verduren. Deze telefoto laat zien hoe de Franse militairen, beschermd door een var de nieuwe helikopters, waarvan er inmiddels alweer eenwaar door geweervuur tot landen zijn -gedwongen, een Algerijns dorp omsingelen. Ook Gottwald ontluisterd Het communistische Tsjechoslo- wakije is begonnen wijlen president Klement Gottwald van zijn voetstuk te stoten. Radio-Praag heeft een scherpe aanval uitgezonden die op Gottwald, gedaan is door de eerste partij-secretaris Antonin Novotny in een rede voor het centrale comité van de Tsjechoslo waakse communistische partij. Novotny zei, dat de vroegere pre sident „herhaaldelijk gevierd was voor daden, die niet zijn eigen waren, maar door de partij en de massa van het volk tot stand gebracht". Gottwalds personen-cultus maakte van hem een „onaantastbare,, die alles wist en deed op een onwraakbare manier". Gottwald, die in 1953 stierf, was een van Stalins favorieten. LYSENKO'S VAL. De Sowjet-bioloog Trofim Lysenko is op zijn verzoek ontheven van zijn functie als president van de Sowjet- Russische Lenin-academie van land bouwwetenschappen, meldt het Rus sische persbureau Tass. Lysenko is dt man geweest, die in de wetenschappelijke wereld een ge weldige beroering teweeg heeft ge bracht door te beweren dat in de genetica de omgeving van groter in vloed is dan de erfelijkheid. Dit stond in lijnrechte tegenstelling tot de er- felijkheidswetten van Mendel, die in Je Westerse wetenschappelijke wereld aanvaard werden. Maar zijn stellin gen pasten volkomen in de onder Sta lin gevolgde lijn van de communis tische partij in de Sowjet-Unie. Tal van geleerden die het niet met Ly senko eens waren, werden ontslagen. Lysenko maakte de biologie onder geschikt aan het marxisme. Hij leerde, dat verkregen eigenschappen dat wil zeggen eigenschappen die met zich na de geboorte verwerft er felijk kunnen worden en dat dus de omgeving belangrijker is. Het heengaan van Lysenko duidt blijkbaar op een ingrijpende wijziging van de landbouwpolitiek, waarop par tijleider Kroestsjef onlangs tijdens het congres van de communistische partij der So wj et-Unie reeds stevig kritiek heeft uitgeoefend. Stalins dochter aan de ketting Svetlana Kaganowits-Stalin, de doch ter van Stalins tweede vrouw Nadja, die door de dictator zelf zou zijn dood geschoten, is naar in Moskou verluidt beperkt in haar bewegingsvrijheid. Zij is de echtgenote van Michael Ka ganowitsj, een zoon van de plaats vervangende premier Lasar Kagano- witsj. Tot nader order zou zij Moskou niet mogen verlaten. Voorts zouden de plannen, het stof felijk overschot van Stalin over te brengen naar zijn geboorteplaats Gori in Georgië in verband met „de thans Geor^ë heersende stemming", zjjn opgegeven. Het wordt weer kouder Het hogedrukgebied bij de Alpen, dat enkele dagen het weer in ons land beheerste, heeft zich naar de Middel landse Zee teruggetrokken. Arctische luchtmassa's, die langs de achterzijde van een oude Oceaan-depressie voor de kust van Noorwegen naar het zui den stromen, krijgen daardoor de ge legenheid verder naar onze omge ving op te dringen. Het koufront, dat deze arctische lucht begrenst, verliep vanmorgen óver Noord-Ierland, Schotland en de Noordzee naar Dene marken. Het wordt vergezeld door een gebied met veel bewolking, waar uit enige regen valt. Dit front zal vannacht het noorden van ons land bereiken. Terwijl in de afgelopen dagen de temperatuur geleidelijk kon stijgen tot iets boven het normale voor deze tijd van het iaar, zal in het komende etmaal een flinke temperatuur-daling optreden, gepaard gaande met regen. Voor het buitenland zijn wij het land van de bloeiende tulpen en de molens en deze roep is zo groot dat wij een bekend toeristenland aan het worden zijn. Vergeleken met voor de oorlog trekken wij thans ca. 3 maal meer toeristen! Nu is het wel zo dat de toename van ons toerisme mede te danken is aan het feit dat Nederland voor de buitenlander een goedkoop land is. De buitenlanders die ons land be zoeken blijven gemiddeld een paar dagen in ons land, daarbij blijven de Engelsen hét langste en de Amerika nen het kortste. Dit neemt niet weg dat de Amerikanen meer geld uit geven en daarom graag geziene gasten zijn. Volgens een schatting van een paar jaar geleden geeft een Ame rikaan op vakantie in ons land ca. 160 gulden per dag uit tegen een Engelsman ca. 60 gulden. Geven de Amerikanen het meeste geld uit, de meeste overnachtingen komen op naam van de Duitsers te staan. Vorig jaar stond 21 van het totaal aantal overnachtingen op Duitse namen. En geland en Schotland volgden met 15 en Amerika komt met 14 uit de bus. Gezamenlijk leveren zij de helft van al onze toeristen. Op merkelijk is het feit dat onze hoofd stad heel wat toeristen weet aan te trekken nl. 36% van het totaal en daarmede staat Amsterdam aan de spits want Den Haag komt op 15 en Rotterdam op 10 te staan ter wijl Utrecht het tot 2 brengt. Totaal nemen onze vier grote steden 63 van alle overnachtingen op. Toch wijst dit op zichzelf hoge cijfer op een verandering in de belangstelling want in 1952 trokken de drie grote steden totaal nog ca. 80 van het aantal toeristen. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). REGEN. Veel bewolking met nu en dan regen. Aanvankelijk vrij krach tige zuidwestelijke wind, later zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Lagere tempe raturen overdag. 11 April zon op 5.55, onder 19.33; maan op 5.39, onder 20.31. 03.39 N.M. Hoogwaterstanden 11 April v.m. 3.40; n.m. 3.55. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw STOCKHOLM mist OSLO zwaar bew. KOPENHAGEN regen ABERDEEN regen DUBLIN half bewolkt LONDEN licht bewolkt AMSTERDAM licht bewolkt BRUSSEL zwaar belwotk PARUS nevel EORDEAUX onbewolkt GRENOBLE onbewolkt BERLIJN zwaar bewolkt FRANKFORT onbewolkt MUNCHEN licht bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt 1 4 ZüRIOH GENèVE LOCARNO WENEN JNNSRRUCK 3 0 ROME nevel

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1