£eid6e6ou/Ya/nt Toestand aan de Israëlische grens wordt dreigend Ben Goerion wilde represaille maatregelen nemen Egyptische zelfmoordpatrouilles in actie Malenkof zeer ingenomen met z'n reisje naar Engeland Directeur: c M v hamehsveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 9 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13775 BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. tv-, 12.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.n.17.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 GRENSINCIDENT BIJ GAZA Afscheidsgeschenk van de stad Leiden Tijdens de feestelijke middagbijeen-1 bisschopskruis aan, dat door de stad komst in de Stadsgehoorzaal bood de Leiden ten geschenke zal worden heer S. Menken de tekening van hetj gegeven. Ex-senator voor Jungschlager De in Nederland geboren Ameri- kaanse-ex-senator Gerrit Snider heeft een beroep op de Amerikaanse regering gedaan om het leven van Jungschlager te redden. De uit Monnikendam afkomstige ex-senator en voormalige pionier in Alaska zei, dat het proces tegen Jungschlager een farce was en „een van de vele gruwelijke daden welke door de Indonesische communisten begaan zijn". Snider, die vele vrienden in Indo nesië heeft, verzocht de Amerikaanse regering in het proces tussenbeide te komen en een officieel protest bij Indonesië in te dienen „opdat het ter dood brengen van een onschuldig man voorkomen kan worden". Snider zei voorts, dat het proces een aanfluiting voor de rechtspraak was daar de getuigen in dit proces te bevreesd waren om te spreken. Hij herinnerde eraan, dat de Neder landse verdedigster, mevrouw Bou- man, bij het verlaten van het ge rechtsgebouw, bespuwd en met ste nen gegooid was. De zoon van Jungschlager, John Jung, dient als soldaat op het fort Richardson in de woonplaats van Snider, Anchorage in Alaska. Sjah naar Moskou De Sjah van Perzië zal zich op uit nodiging van maarschalk Worosjilof naar Moskou begeven, in aansluiting op zijn bezoek aan Turkije in de tweede helft van mei, zo wordt in kringen die in nauw contact staan met het hof te Teheran verklaard. De strijd in N.-Afrika Tijdens zware gevechten hebben vrijdag én zaterdag j.l. zowel de Fransen als de opstandelingen zware verliezen geleden. In het Mementsjagebergte zijn za terdag, naar men gelooft, twee Fran se officieren en 22 manschappen ge sneuveld bij een overval van circa 200 rebellen op een patrouille van het leger. Vrijdag sneuvelden 64 rebellen en 7 Franse militairen bij een treffen nabij Nedroham in West-Algerië. Bij andere gevechten zijn vrijdag 39 op standelingen gesneuveld. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Droog weer met veranderlij ke bewolking met vooral in het zuiden van het land flinke op klaringen. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in tempe ratuur. 10 April zon op 5.57, onder 19.31; maan op 5.15, onder 19.14. Perzië eist Bahrein op Perzië heeft Engeland zaterdag bij monde van zijn minister van buiten landse zaken, Aligholi Ardelan, laten weten dat het formeel het olierijke Bahrein in de Perzische Golf voor zich opeist. Volgens Ardelan maakt het een onafscheidelijk deel van Per zië uit en kan Perzië Bahrein dan ook niet erkennen als een onder Brit se bescherming staand sjeikdom. Van de zijde van het Britse minis terie van buitenlandse zaken is be kend gemaakt, dat men „geen enkel commentaar" heeft op de Perzische aanspraken op het eiland. De Perzische aanspraak dreigt ern stige onenigheid te brengen in het Pact van Bagdad, dat met zoveel moeite als dam tegen Arabische en communistische agressie in het Na burige Oosten is opgeworpen. Er is in de Perzische pers een groeiende campagne over Bahrein aan de gang en op het eiland zelf is het nu en dan onrustig Toen de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, vorige maand Bahrein be zocht. werd zijn auto met stenen be kogeld. Engeland wordt door de Perzische verklaring geconfronteerd met een De juiste datum is nog niet vastge steld. Het Russische staatshoofd deed zijn uitnodiging in juni van het vorige jaar. In het afgelopen weekend heeft mgr.! Op onze foto dankt de bisschop Wimlnarochie op grappige wijze tot uiting i*!? i fen Jansen afscheid genomen van Le»den.| van der Heijden en Yvonne Stolwijk kwam. Elders in dit blad vindt men kwft,e" Gisteravond ram hij „en 'ami ie" af-, voor het «m-n-tie, waarin de, het versla* van de v-r,chillende ^7a„snar" r in ^Lik scheid van de Sint Lodewijksparochie.1 gang van zaken in de Sint Lodewijks-I bijeenkomsten. 1 keld. contact gewik- Weinig verandering Bij de Alpen bevindt zich een hoge- drukgebied, dat ook in ons land het weer beïnvloedt. Hieromheen wordt langs het Iberisch Schiereiland door zuidelijke winden lucht uit de sub tropen gevoerd, welke boven Enge land naar het oosten ombuigt en dan over Nederland stroomt. Tussen IJsland en Noorwegen ligt een centrum van een oude Oceaan depressie, aan welker achterzijde koude poollucht over IJsland naar het zuiden wordt getransporteerd. Boven Schotland buigt deze stroming om naar het oosten. Het front dat de scheiding tussen polaire en subtropi sche lucht markeert, loopt over Schot land en de Noordzee naar Zuid-Scan- dinavie. Het gaat vergezeld van een neerslagzóne. De wolkenvelden ervan reikten vanmorgen tot over een deel van ons land. Het front zal zich in de komende 24 uur langzaam naar het zuiden ver plaatsen. Er blijft vrij veel bewol king, de wind blijft tussen west en zuid-west. In het temoeratuurverloop komt geen belangrijke verandering. Hoogwaterstanden 10 April v.m. 3.n.m. 3.20. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI geheel bew. —1 C. STOCKHOLM zwaar bew. 4 OSLO motregen 0 KOPENHAGEN zwaar bew. 3 ABERDEEN geheel bew. 5 DUBLIN zwaar bew. 6 LONDEN mist 5 AMSTERDAM geheel bew. 1 BRUSSEL geheel bew. 4 PARIJS half bew. 1 BORDEAUX onbew- 2 GRENOBLE onbew. —1 NICE onbew. 8 BERLIJN regen 4 «Ti ANKFORT zwaar bew. MUNCHEN geheel b'ew. ZURICH onbew. —3 GENEVE onbew. —3 LOCARNO onbew. 4 WF-NEN zwaar bew. 3 INNSBRUCK zwaar bew. —0 1 ROME onbew. Korreltje Dat de ondankbare u niet belette het goede te doen. Hammarskjoeld vandaag naar Beiroet De spanning aan de Israëlische grenzen heeft op het ogenblik een top punt bereikt. Slechts met grote moeite is het generaal Burns, de voorzitter van de UNO-bestandscoinmissie gelukt, om een uitbarsting te voorkomen. De Israëlische regering was al besloten om represaille-maatregelen te nemen tegen de Egyptische aanvallen. In een spoedconferentie heeft generaal Burns de Israëlische premier Ben Goerion nog kunnen bezweren om deze maatregelen achterwege te laten. Gedurende de laatste dagen zijn er voortdurend schietpartijen geweest in het grensgebied bij Gaza, waardoor het aantal doden gestegen is tot ongeveer 80. Secretaris-generaal Hammarskjöld, die door de Veiligheidsraad als vrede stichter naar het Nabije Oosten is gestuurd, heeft zijn vertrek uit Rome een dag vervroegd; vandaag gaat hij per vliegtuig naar het explosieve gebied. f ding die da Arabische landen pp het ogenblik tegenover Frankrijk aanne men, maakt het de minister onmoge lijk om met de regeringen van deze landen besprekingen aan te knopen. ZELFMOORDPATROUILLES. De spanning aan de Israëlisch-Ara bische grenzen is aanzienlijk toegc nomen, omdat Egyptische zelfmoord patrouilles in de nacht van zaterdag op zondag tot diep in Isreaëlisch ge bied aanvallen deden, waarbij vier Israëlische burgers werden gedood. Premier Ben Goerion deelde gene raal Burns mede, dat Israel zich zijn „vrijheid van handelen" voorbehield, tenzij het de onvoorwaardelijke ver zekering van Egypte ontvangt, dat het z'.ch ook op dit punt van vijandelijke daden zal onthouden- Aan het front bij Gaza, ontvlamde zaterdagmorgen de strijd midden in een dichte zandstorm, die geruime tijd aanhield Deze „nacht in de mid dag" werd voortdurend „verlicht door de vlammen, die opschoten Dij het afgaan van de kanonnen. De ar tillerie-duels duurden verscheidene uren Beide partijen hebben bij gene raal Burns klachten ingediend, waar in zij elkaar de scnuid geven met het schieten begonnen te zijn. N.n-c alleen in het gebied van Gaza nam de onrust toe. 1'ijdens een vuur- geveoht aan de Jordaanse grens in hel oosten werden twee Israë^sche en twee Jordaanse soldaten gedood, ter- Bloemencorso start om elf uur Zoals reeds werd medegedeeld zal de start van het bloemencorso „Len tejuwelen" op zaterdag 28 april weer plaats hebben te Sassenheim aan de Warmonderdam. In vergelijking met andere jaren is er dit belangrijke verschil, dat de bloemenstoet zich deze keer reeds' oir 11 uur in beweging zal zetten. Via Lisse en Hillegom rijdt men naar het keerpunt in Bennebroek, waar het corso om. 13.45 uur wordt ver wacht. In Bennebroek wordt gerust en pas om drie uur vindt de start voor de terugtocht naar Sassenheim plaats. Door de „spreiding" zal het publiek meer gelegenheid hebben het corso goed te bekijken. wijl op het meer van Galilea een Is raëlische visser vanaf de Syriscae kust werd beschoten. Het Isreaëlische kabinet, dat zon dag met spoed bijeengeroepen was, verscherpte de veiligheidsmaatrege len in de grensgebieden. In het ge bied Dij Ga/a moeten alle Israëlische onderdanen boven de 15 jaar identi teitskaarten bij zich hebben. De Israë lische bezo.vgdhei? wordt nog ver groot door het bericht, dat de Syri sche president in een boodschap pre mier Nasser van Egypte heeft verze kerd dat het klaar staat om zijn ver plichtingen in gevolge het Egyptisch- defensiepact gewapenderhand na te komen. De Franse minister van buitenla w- se zaken tineai heeft Desloten zijr reis naar net Miaden-Oosten voorlo pig uit te stellen. De vijandige hou- Bulgaarse premier in ongenade De Bulrgaarse premier, Tsjerven- kof (54), is het eerste prominente slachtoffer van Kroestsjefs anti-Sta- lin-campagne geworden. Het centrale comité van de Bul De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, is zaterdag avond in Rome aangekomen op weg naar het Midden-Oosten. Italiaanse functionarissen hebben verklaard, dat Hammarskjoeld gedu rende zijn verblijf in het Midden- Oosten Rome als hoofdkwartier zal gebruiken, en dat hij daar in ieder geval zal terugkeren om zijn rapport op te stellen. Hammarskjoeld zal Rome maan dagavond verlaten. Hij gaat dan per vliegtuig naar Beiroet, de hoofdstad van Libanon. In de ochtend zou de Paus hem in audiëntie ontvangen. ISRAEL iirr'ir. Goed geluimd in Moskou terug De Sowjet-Russische minister voor de elektriciteitsvoorziening Malenkof, die een bezoek van drie weken aan Groot-Brittannië heeft gebracht, is zaterdagmiddag met een Sowjet- straalpassagiersvliegtuig uit Londen te Moskou teruggekeerd. Hij bleek zeer goed geluimd en ver klaarde buitengewoon ingenomen tè zijn over zijn reis. „Het Engelse volk is wonderbaarlijk. De warmte, waar mede ik werd verwelkomd, vormt de prettigste herinnering aan mijn be zoek", verklaarde hij. Malenkof zei voorts gedurende zijn reis vele technische zaken te heben ge- gaarse communistische partij" heeft zien> doch voor hem was zijn contact een communiqué uitgegeven, waarin me^ het Britse volk het voornaamste t geweest. Hij was er zeker van dat ook Boel- Tsjervenköf, een van Stalin's ver trouwelingen, wordt aangevallen, om dat hij een „persoonscultus" heeft in gevoerd. Dit communiqué, de bevestiging van vroegere geruchten, dat Tsjer- venkofs tijd zou zijn gekomen, zal, naar men algemeen aanneemt, de in leiding zijn tot zijn val. Als mogelijke opvolgers van Tsjer venköf worden genoemd Anton Joe- gof, Georgi Sjankof en generaal Iwan Miohailow. De laatste maakt waarschijnlijk de meeste kans, daar hij 'n goede vriend van Kroestsjef is. Premier Tsjervenköf was een van de ondertekenaars van de kominform- resolutie, welke Joego-Slavië in 1948 buiten deze organisatie zette. Bulga rije doet al enige tijd verwoede po gingen om de relaties met Tito te verbeteren er is thans een Joego slavische delegatie in Sofia en met toegestaan tussen de leiders der Sov jet-regering en het volk van Enge land. Een communiqué van Tass be vestigd, dat tengevolge van een me ningsverschil op het hoogste niveau tussen de beide regeringen de rege ling van het bezoek van Boelganin en Kroestsjef aan een zijden draadje heeft gehangen. Het bezoek zal blijkbaar doorgaan volgens programma, doch Boelganin en Kroestsjef hebben kennelijk hun ergernis niet kunnen verbergen, dat zij geen gelegenheid zullen krijgen met het Britse volk kennis te maken in de vorm waarin Malenkof dat heeft kunnen doen. Na „volkswagen" het „volksvliegtuig" West-Duitsland gaat „volksvlieg tuigen" bouwen. Een fabriek te Bonn is al met de produktie begonnen ganin en Kroestsjef in Groot-Brit-1 hoopt tegen het eind van het jaar vijf tannië op zeer aangename wijze zou den worden ontvangen. Malenkof werd op het vliegveld door zijn vrouw en dochter ontvan gen. Zijn vrouw plaagde hem ermede, dat hij op zijn reis door Britse meis jes was gekust. Malenkof: „Ik zal de foto's weg moeten houden". Zijn vrouw: „Te laat, ik héb er al enkele van". Dat wilde Kroestsjef ook wel. Boelganin en Kroestsjef hebben er bitter over geklaagd, dat hun bij hun 'bezoek aan Engeland niet zal worden toegestaan alles te zien wat ze graag zouden willen zien. Het schijnt, dat er in Engeland zekere klachten zijn, aldus verklaarden bei- Tsjervenkof's val zou ongetwijfeld de leiders tegenover het Russische een groot struikelblok hiervoor uit persbureau Tass, die niet wensen dat de weg zijn geruimd. J contacten op grotere schaal worden 3\tutdiying, en afscheid nan mgi. Jan&en toestellen gereed te hebben. Het toestel, genaamd „Mora" biedt plaats aan twee personen en het zal ongeveer 13.000 gulden kosten. Dit bedrag zal later wellicht met an derhalf duizend gulden kunnen wor den verminderd. De spanwijdte van de vleugels bedraagt 13.5 meter en de lengte 6,5 meter. Het vliegtuig wordt aangedreven door 'n Porsche- motor van 1300 cc. Het brandstofver bruik is 6.5 liter per uur. Het toestel voor de kleine man. Ook Frankrijk komt voor de dag met een dwergvliegtuig, dat minder weegt dan een motorfiets. Het ding is zondag op ongeveer dertig liter benzine van Parijs naar Londen ge vlogen. Het toestel is nauwelijks gro ter dan een gemiddelde sportauto en ontworpen door Hoger Druine. Het kan slechts één persoon bevatten. De afstand van vleugeltop tot vleugel- top bedraagt zeven meter. Het toe stel heeft voorts een motor met een vermogen van 28 pk en een kruis snelheid van 110 km per uur. Het op stijgen en uitlopen kan binnen een afstand van 65 meter geschiecien. De kosten voor de bouw van het vliegtuigje worden geraamd op drie duizend guldeh.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1