Middenstand werkte eigen Economisch Instituut tegen Bladgroenten dreven winter- producten van de veilingen Het Dam-paleis wordt gereinigd voor 'n heitje Vergoeding gevorderd textiel en auto's voor het beheersinstituut Is Rotterdams winkelier schuldig aan botsing met dodelijke afloop? Drie wordt twee en twee wordt een hij de N.S. VRIJDAG 6 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 25-Jarig bestaan Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft gisteren het 25-ja- rig bestaan gevierd met een herden kingsbijeenkomst in het Kurhaus te Scheveningen. De minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra en de voorzitter van de Soc.-Econo- mische Raad, prof. mr. F. de Vries behoorden tot de gasten. Dh. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken, sprak namens de regering een woord van geluk wens en belichtte in een uitvoerige rede de betekenis van het bedrijfs economisch onderzoek voor de mid denstand, mede in verband met het regeringsbeleid. Het zal van groot belang zijn, zo zeide hij, indien het werk van het Instituut, dat nog slechts enkele sec toren van de middenstands bestrijkt, zich over de gehele middenstand gaat werk goed en objectief kunnen blij ven doen. Hij pleitte voor meer uni formiteit in de boekhouding van de middenstandsbedrijven waardoor de gegevens sneller ter tafel zullen kun nen komen. De vergadering werd verder toe gesproken door de heer L. de Groot namens de gezamenlijke middenstand, door graaf A. d'Alacantara uit Brus sel, prof. dr. A. Gutersohn uit Bern en R. Rollingers uit Luxemburg na mens de buitenlandse zusterinstellin gen. Eerste postbestelling in toekomst vervroegd? Geslaagde proeven In het afgelopen jaar zijn te Delft en Tilburg proeven genomen met een vervroegde och tend bestelling van de P.T.T., welke mogelijk gemaakt werd door het laten liggen van drukwerk uitgezonderd kranten tot de tweede bestelling. Deze proeven kunnen geslaagd ge noemd worden en de Eerste Kamer, die dit met genoegen uit het PTT-ver- slag leest, hoopt, dat een dergelijke vervroegde bestelling nu ook alge meen zal worden ingevoerd. WAT NEDERLAND KO CHT EN VERKOCHT uitstrekken en hij noemde in dit ver-; f,p«n band speciaal de Horeca en het ver-iUeen grote P«JS8Chommeling -o A. Het verloop van de groente- en Bezinning op de consequenties van I fruitmarkt heeft in de periode van 29 de verdere ontwikkeling van de PBO maart tot en met 4 april geen onver- is noodzakelijk. Bepaalde werkzaam heden van het Instituut zullen daar door misschien wegvallen maar er zullen nieuwe taken bijkomen. De voorzitter van de raad van be heer, drs. H. Jansen, bracht hulde aan degenen die in de eerste moeilijke ja ren het Instituut hebben geleid. Tegenwerking uit eigen kring. De middenstand zelf, althans een belangrijk deel er van, rekende drs. Jansen tot de tegen werkers die- het Instituut gehad heeft. „Uit onkunde of uit onwil hebben vele middenstan ders de verzoeken van het Instituut naast zich neergelegd en de enquê teurs de deur gewezen", merkte hij op. In de dagen na ie tweede wereld oorlog is er wel eens een crisis van vertrouwen geweest. Het Instituut is nog al eens verantwoordelijk gesteld voor de beslissingen die de overheid nam. Ten onrechte, aldus de heer Jan sen. Ook zonder de gegevens die het Instituut verstrekte, zou de overheid een prijzenpolitiek gevoerd hebben en bij het ontbreken van die gegevens zouden er voor het middenstandsbe- drijf nog grotere moeilijkheden zijn ontstaan. Onafhankelijk orgaan. De heer Jansen verklaarde, dat het Instituut een onafhankelijk or gaan zal moeten blijven, wil het zijn wachte veranderingen in het prijs peil te zien gegeven. De ontwikke ling van de aanvoer van voorjaars groenten ging in de richting van een regelmatige uitbreiding, die te voor zien was. De correcties op het prijs peil, die daaruit moesten voort vloeien, konden dan ook niet onver wacht komen. Zelfs viel het met de daling van de noteringen in veel ge vallen nogal mee, doordat de vraag naar bladgroenten gunstig bleef. Ten aanzien van de voorjaars groenten mag dan ook geconclu deerd worden, dat de afzet van toe nemende hoeveelheden weer een vlot verloop had, met bevredigende tot gunstige prijzen. Bij de wintergroenten zat er niet zo veel vaart in de handel. Tegen de feestdagen liep de omvang van de aankopen al terug, doordat een aan tal buitenlandse markten niet meer tijdig te bereiken zou zijn en door dat de binnenlandse markt ook min der interesse toonde dan voorheen. De vermindering van de vraag had overigens niet een prijsdaling tot ge volg, daar de aanvoer tegelijk ver minderde. Bij de belangrijkste bladgroente, kropsla, nam de aanvoer toe. Het aanbod was gespreid over een ruimer aantal veilingen dan voorheen en aan prijzen konden niet op het peil van de vorige week blijven, maar waren tot in het laatst van de week toch gunstig. De aanvoer van rode kool was deze week van kleine amvang, omdat de vraag zich richtte op voorjaarsgroen ten. Dit gold niet alleen voor rode kool, maar ook voor de andere kool soorten en voor breekpeen en kroten. De aanvoer van hard fruit is in de loop van de week slechts beperkt gebleven. Het aanbod bestond voor namelijk uit kleine partijen „goud- reinette" en „Jonathans" en in gerin- geer mate „Golden Delicious", met als voornaamste koper de binnen landse markt, hoewel Frankrijk en West-Duitsland als afnemers toch nog van betekenis waren. Klein en groot verlof voor dienstplichtigen Met uitzondering van enige groe pen zullen de dienstplichtigen die in februari 1955 voor eerste oefening zijn opgekomen, op 3 augustus 1956 met klein verlof en op 30 september 1956 met groot verlof gaan. De data, waarop klein verlof en groot verlof worden verleend zijn 30 Voor 'n groep Amsterdamse padvinders en padvindsters begon de actie „heitje voor een karweitje" met eer? koninklijke opdracht: het verwijderen van de krijtstre pen en krassen van het paleis op de Dam. Op deze foto zien we enige van de jongens en meisjes in actie als jeugdige „hofleveranciers". RAAD VAN RECHTSHERSTEL BESLIST: schikking gestelde gelden aan gedu peerden uit te betalen, deze bedra- gen onder haar beheer gehouden en, na de beschikking van het Beheer- De raad voor het rechtsherstel heeft instituut aan het Beheersinstituut af- Zeven gemeenten verloren proces het beroep verworpen dat zeven Nederlandse gemeenten hadden in gesteld tegen een beschikking (uit juli 1945) van het Nederlandse Be heersinstituut, waarbij was bepaald dat gemeenten de gelden, die zich op merendeel bestond nog uit kassla, i i i hoewel de hoeveelheden rijensla ook PRTI« KirviTsrrFPtM CTFRIT ruim waren- De a£zet ondervond in PRIJS KIEVITSEIEREN STERK het geheel geen moeilijkheden. GEDAALD. West-Duitsland,. Engeland. België en Deden vorige week de kievitseie- Zweden ware? de buitenlandse be ren 0.90-1.10 per stuk te Barneveld, ?!e™J"ngen: ,da binnenlmdse markt gisteren werd er slechts 0.200.25 toonde vooral in het begin van de voor betaald. Hierbij dient in aan- we*k °.°k e8n goede belangstelling, merking genomen te worden, dat vo- toenemend belang was de aan- rige week donderdag de aanvoer ™er va,n g'afpmazie; in de loop van slechts ca. 60 stuks bedroeg, terwijl l?eJwe ls, de "aag op de binnen- landse markt meer algemeen gewor den, terwijl de vraag van West- Duitsland voortduurde. Bij toe nemende aanvoer, ook van andere voorjaarsgroenten, bleken evenwel de prijzen zich niet te kunnen hand haven. Kaskomkommers zijn in de afgelo pen week in toenemende hoeveelhe den aangevoerd. De vraag kwam on veranderd van Engeland en Zweden, december 1956 en 3 februari 1957 voor hen, die in juni 1955 zijn opge- WÊÊQÊÊÊk komen, 3 februari 1957 en 29 maart de meeste van die veilingen was hetj 1957 voor hen, die in augustus 1955 aanbod zeker van betekenis. Het opgekomen, 29 maart 1957 en 24 september 1956 en 30 november 1956 het moment der bevrijding onder voor hen, die in maat-april 1955 voor £aar berusting bevonden, en die af- eerste oefening zijn opgekomen; 2 komstig waren van de bezettings- Ontaarde vader ranselde baby Tegen een 33-jarige fabrieksarbei der te Enschede is proces-verbaal op- gemaakt wegens mishandeling van veranueru van engeianu en cweaen, zijn anderbalfjarig dochtertje De wa I Zwedmn, d® a man weidt ervan beschuldigd bet plaats Tot aaf de. Mestdagen meisje te heoten geslagen, met het d° hoofd onder de kraan te hebben ge houden en toen het kind nog harder begon te huilen, het met een pook te hebben bewerkt. Het kindje kreeg ettelijke slagen op hoofd en lichaam en moest naar een ziekenhuis over gebracht worden. De man, die onder medische be handeling staat en reeds eerder ver oordeeld werd wegens mishandeling van kinderen, is voor de officier ge leid. was de vraag op de binnenlandse markt krachtig genoeg om de prijzen op een hoog peil in stand te houden, maar aan het einde van de week wa ren de noteringen belangrijk lager. Tegelijk met de aanvoer van an dere blad-groenten kwam ook de aanvoer van andijvie op gang, dech slechts plaatselijk was het aanbod reeds van betekenis. De afzet bleef gunstig verlopen door een goede vraag van de binnenlandse markt en een aanvullende vraag van België. De mei 1957 voor hen, die in september 1955 zijn opgekomen en 24 mei 1957 en 24 juli 1957 voor hen, die in no vember 1955 zijn opgekomen. Extra vrije dag voor paradelopers Aan militairen, die aangewezen zijn op maandag 30 april deel te ne men aan een militaire plechtigheid ter ere van de verjaardag van konin gin Juliana buiten de standplaats, wordt één dag (24 uur) extra bewe gingsvrijheid verleend, aansluitend aan de eerstvolgende hun toekomen de bewegingsvrijheid, met dien ver stande dat deze dag voor 31 mei 1956 dient te zijn opgenomen. autoriteiten wegens in 1944 en in 1945 door de burgerij verplicht inge leverde textielgoederen en gevorder de motorrijtuigen, moesten worden overgedragen aan het Beheersinsti tuut. De zeven gemeenten: Haarlem, Hilversum, Hoorn, Huizen, Laren (N.H.) en Zeist hadden zich op het standpunt gesteld, dat deze gelden niet als vijandelijk vermogen kon den worden beschouwd, maar op de een of andere wijze ten goede moes ten komen aan de gemeentenaren. Het totaal, dat de zeven gemeen ten voor 30 april aan het Nederlands Beheersinstituut moeten overmaken is, naar schatting, ruim één miljoen gulden. Daarvan heeft Hilversum rond 160.000.onder beheer, Haarlem rond 700.000.en Hoorn ruim 70.000. Andere dan de genoemde zeven gemeenten hadden, nadat de rege ring bij het einde der vijandelijkhe den de gemeenten had verboden de door de bezettingsautoriteiten ter be- Gewijzigde verklaring Het vorig jaar 3 april reed een 55- jarige Rotterdamse winkelier op de weg Den HaagRotterdam tegen een klein autootje op, dat van tegen overgestelde zijde naderde; het ge volg was, dat de beide inzittenden van het kleine wagentje gedood wer- den en dat vele auto's met elkaar in botsing kwamen, daar het juist zeer druk was op de rijksweg in verband met de interlandwedstrijd België— Nederland te Amsterdam. De aanvankelijk afgelegde getui genverklaringen van automobilisten, die bij het ongeval betrokken waren, leverden jeen materiaal op om tot een strafvervolging over te gaan te gen de Rotterdamse winkelier, doch nu, na een jaar, waren de verklarin gen zo positief, dat de winkelier gis teren voor de Haagse rechtbank ver scheen, waar 3 maanden hechtenis tegen hem geëist werden. Twee BeLgen, die bij het ongeval betrokken waren, en die het vorig jaar verklaard hadden, dat beide automobilisten, wier auto tegen elkaar botsten, schuld hadden, ver klaarden nu, dat de winkelier zich ver op 't midden van de weg bevond en met zeer grote snelheid gereden had. De verdediger van de winkelier was van mening, dat de getuigenver klaringen beïnvloed werden door de eisen, die de betrokken getuigen in gesteld hadden om schadevergoeding, daar hun voertuigen na de botsing op elkaar gereden waren. De advocaat meende, dat de recht bank zich aan de onmiddellijk na het ongeval afgelegde verklaringen dien de te houden en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal 19 april a.s. von nis wijzen. gedragen. Het wordt mogelijk geacht, aat weer andere gemeenten voordien het geld wel hebben uitbetaald, om dat in die gemeenten zekerheid be stond dat dit geld terecht kwam bij degenen die inderdaad textiel had den ingeleverd of bij degenen van wie een auto was gevorderd. Ontsnapte gevangenen in Den Haag gegrepen De Haagse politie heeft gistermor gen vroeg in Den Haag de 24-jarige matroos W. R., uit Zaandam en de 26-jarige timmerman W. J. uit Sant poort aangehouden. Beide lieden wa ren ontsnapt uit het Huis van Be waring te Haarlem. Een surveillerende politieagent zag woensdagavond twee mannen eert woning aan de Kockstraat te Den Haag binnengaan. Er was niets bij zonders aan hun gedrag te merken, maar omdat hij de zaak niet helemaal vertrouwde, nam hij op het bureau de verzoeken tot aanhouding door. Men kwam tot de conclusie dat er een goede kans was, dat dit de ont snapte gevangenen waren. In de vroegte heeft de politie een inval in de woning gedaan. Met succes. OPVOERING VAN PAUSMIS UIT 8e EEUW DOOR THEOLOGANTEN VAN RIJSENBURG. Dertig theologanten van het groot seminarie Rijsenbur.g zullen in de loop van deze maand viermaal een opvoering verzorgen van de Pausmis uit de aahtste eeuw, de Ordo Roma- nus I. Deze statiemis heeft Paus Gre- gorius II in de achtste eeuw opge dragen in de Sancta Maria Maggiore. In deze plechtigheid, welke een enor me regie en voorbereiding vereist, wordt de oude liturgie zo zuiver moge lijk weergegeven, waardoor de be tekenis van de hedendaagse liturgie naar voren komt. Het spel wordt omlijst met Grego riaanse gezangen. De eerste opvoering heeft plaats op donderdag 12 april a.s. in de St. Walburgiskerk te Arnhem; op 13, 14 en 15 april in de H. Hartkerk te Utrecht, te Raalte en in de Mariakerk te Apeldoorn. Sigaret veroorzaakte explosie in garage Terwijl één van de personeelsleden bezig was met het aftappen van ben zine stak gistermiddag een jongen in de garage van de fa. Aukema te Warns (Fr.) een sigaret op. Er volg de direct een ontploffing, die tal van ruiten in de huizen van het dorp deed springen. Door de explosie verspreid de het vuur zich snel, waardoor er één van de zuursto3flessen in de garage ontplofte. Enige personeels leden werden licht gewond. De brandweer kon niet voorkomen, dat de garage uitbrandde. De hui zen in de buurt liepen aanzienlijke brand- en waterschade op. Voor de laatste maal schipper naast God Bij de N.S. is men thans druk bezig de rijtuigen te „re klasseren": 3e klas wordt 2e klas en 2e klas wordt le klas. Tot juni zullen echter aanduidingen op de ramen aangeven,-wat voor een kaartje men nodig heeft om te mogen plaats nemen. Ook de spoorwegaanduidingen voor „A-, B- en C-rijtuigen" (resp. le, 2e en 3e itlas) wordt veranderd zoals deze foto laat zien. Kortere werktijden Horecaf-personeel De SER heeft een verzoek tot ad vies ontvangen van de staatssecre taris van economische zaken over een ontwerpbesluit tot wijziging van de werktijden van koffiehuis- en ho telpersoneel. Het besluit heeft tot doel de arbeidsduur van genoemd personeel terug te brengen tot maxi- Kapitein C. Visser van de „Nieuw Amsterdam" heeft donderdag zijn laatste maal 106 uur per twee weken. Het reis als gezagvoerder besloten na 41 jaar in dienst te zijn gewe-st van de vroegere maximum van 55 uur per Holland—Amerika-lijn. Hier zien we hem in burger voor het laatst week bluft behouden. I -- van zijn schip komend op de kade In Rotterdam.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7