3)e &2id6e6oii/Ya/nt leder stuk Navo-grondgebied zal verdedigd worden EEN PERTINENTE VERKLARING VAN GENERAAL GRUENTHER! Indonesië beschuldigt Nederland Ernstig incident aan de grens bij Gaza Toch houdt Duitse journalist vol Egypte en Israël beschuldigen elkaar Ver. Naties niet geschikt voor Jungschlager-zaak KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENÜRACHI 32 VRIJDAG 6 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13773 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart Franco p.o. f7.40 - Advértenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 Een interview met minister Staf De Navotroepen zullen hard en moedig vechten voor ieder stuk Navo- grondgebied dat door een aanvaller bedreigd wordt. De grondstrijdkrachten van de Navo kunnen een grootscheepse aanval misschien nog niet overal tegenhouden, maar de westelijke luchtmacht zou de vijand kunnen ver slaan. Over drie of vier jaar, wanneer ook West-Duitsland zijn bijdrage levert, zullen de grondtroepen van de Navo ook een grote aanval te land met succes kunnen keren. Dit heeft generaal Alfred Gruenther, opperbevelhebber van de Navo in Europa, gisteren meegedeeld aan een groep radioverslaggevers die het hoofdkwartier van de Navo in Fontainebleau bezocht als reactie op het befaamde artikel in de Duitse „Neue Rhein Zeitung". NATUURLIJK ONZIN. „Een verklaring als: Shape (het ge allieerde hoofdkwartier in Europa) is van plan de verdedigingslijn in Zuid west-Frankrijk te trekken, is natuur lijk onzin. Wij hebben geen enkel plan van dien aard", zei generaal Gruenther. „In dit stadium van de technologi sche ontwikkeling heeft de aanvallen de luchtmacht een geweldige voor sprong op de verdedigende. De B-17 (de Amerikaanse atoombommenwer per met zes straalmotoren) en de V- bommenwerpers (de nieuwste Britse bommenwerpers met straalmotoren) kunnen zo snel en zo hoog vliegen, dat er op het ogenblik geen defensief antwoord op dit type aanval is", ver klaarde generaal Gruenther. „Dit betekent, dat,, indien bepaal de delen van Europa onder de voet gelopen zouden worden, onze vergel- dingsaanivallen de nederlaag van het Sowjetblok zouden verzekeren. Let op, ik zeg niet, dat wij zouden "win nen, omdat ik ervan overtuigd ben, dat er in een derde wereldoorlog geen sprake zou zijn van een over winnaar. Maar in ieder geval zouden de Sowjets verslagen worden. En ik weet zeker, dat deze realiteit een be langrijke rol speelt in de gedachten- wereld van de Russische oorlogs voorbereiders". GEHOORD OP TAPERECORDER. „Onze vertegenwoordigers hebben de taperecorder gehoord waarop is opgenomen wat generaal Gruenther heeft gezegd. In de uiteenzettingen van de generaal komt het woord Frankrijk niet voor, noch de bevrij ding van West-Duitsland". Dit verklaarde gisteravond de mi nister van Oorlog, ir. C. Staf, in een interview voor het journaal voor de Ned. Televisie Stichting, over de ver klaringen die generaal Gruenther volgens de Neue Rhein Zeitung zou hebben afgelegd. De generaal heeft niet gesproken over een terugtrekken naar Frankrijk of het weder bevrijden van West- Duitsland, maar over de onmogelijk heid op het ogenblik het hele NAVO- territoir te verdedigen. Maar dat, al dus minister Staf, is een zaak die wij wisten en die ik net nog in de Eer ste Kamer heb meegedeeld. Wy moeten op het ogenblik nog vasthouden aan de Rijn-LJsselverde- diging, totdat de Duitse divisies ge reed zijn en de verdediging ook ver sterkt is met atoomwapens. De minister merkte op dat er geen sprake is van atoomwapens bij Duitse eenheden. Daar is helemaal niet over gesproken. Maar het schild zal ver sterkt worden met Duitse divisies en met atoomwapens. Tot die tijd zijn we aan de Rijn-IJsel gebonden en kunnen we nog niet denken aan de „forward defense". Deze zal pas mo gelijk zijn als de Duitsers in de ver dediging zijn opgenomen. De opvating, die generaal Gruen ther in de mond is gelegd, is vroeger ook wel gehoord, zo zei de minister verder, en daar hebbén wij altijd di reet op gereageerd, omdat dit voor Nederland niet alleen onaanvaard baar zou zijn, maar zo onheilspellend in haar gevolgen, dat we daar een voudig niet aan kunnen denken. De ze opvatting, aldus de minister, heerst niet meer. NIET MOGELIJK Generaal Gruenther heeft tijdens zijn commando nooit deze opvatting gehad en er nooit in enig plan reke ning mee gehouden. Er is een zekerheid dat wij verde nen wordt daarmee rekening gehou den. Wij staan daar en wij blijven daar en we hopen dat we zo vlug mogelijk vooruit kunmen gaan. De minister merkte in de loop van het interview nog op, dat er een mis vatting moet zijn geweest bij de cor respondent van het Duitse blad. Het is niet mogelijk, dat generaal Gruen ther heeft verklaard, wat hem in de mond is gelegd. Dat wordt ook ver klaard doordat van de 49 andere jour. nalisten die dp de persconferentie aanwezig waren, geen enkele reactie vernomen is. JOURNALIST HOUDT VOL. De Duitse journalist Jens Fedder- sen, correspondent van de Neue Rhein Zeitung, verklaarde gisteren, dat hij zijn weergave van het inter view met gereraal Guenther niet wenste te wijzigen. Met nadruk verklaarde hij dat hij ha het globaal overzicht dat Gruen ther de verzamelde correspondenten had gegeven nog een persoonlijk on derhoud met de generaal had gehad. Dit gebeurde nadat de conferentie was afgelopen en tijdens het diner dat de journalisten .verd aangeboden. De Neue Rhein Zeitung zou van daag een verklaring publiceren waar in duidelijk uitkomt dat men geheel achter het interview staat zoals dat door Fedderson is weergegeven. De onrust in Algerije Aigerijnse opstandelingen hebben donderdagavond nabij Nemours in IVest-Algerië, zeven vrachtauto's in een hinderlaag gelokt en ze daarna in een ravijn gekanteld. De inzitten den werden met machinegeweren be schoten. Voor zover bekend waren het allen burgers. Later op de avond hébben franse troepen de opstandelingen opgespoord en vanuit Nemours kon men mortier en machinegeweervuur horen. Te Mail.ot zijn woensdagavond 18 gevangenen, die trachtten te ont- snappen tijdens een aanval van op- Verenigde Naties meegedeeld, dat Is- Geheime executies op N.-Guinea De Indonesische ambassade in Washington heeft in een gisteren uit gegeven verklaring Nederland ervan beschuligd, in november 1955 na ge heime terechtzittingen en zonder ver dedigers waren toegelaten, acht In donesiërs ter dood gebracht te heb ben. De veroordeelden zouden de ko gel gekregen hebben, 16 anderen zou den gevangenisstraf hebben gekregen en omtrent 7 anderen zouden volgens de verklaring alle inlichtingen ont breken. De persattaché van de Indonesi sche ambassade te Washington ver klaarde, dat deze 31 Indonesiërs door „de Nederlanders ervan zijn beschul digd, in Nieuw-Guinea een opstand te hebben voorbereid. Er is geen aan wijzing, dat zelfs maar de schijn van een proces werd gehouden." „De behandeling der Indonesisrae verdachten in Nieuw-Guinea", zo vervolgde de persattaché, „staat in sgchrille tegenstelling tot het eer lijke en openbare proces, dat tegen Jungschlager gevoerd wordt." VAN DE HAND GEWEZEN. Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken heeft onmiddellijk gereageerd op deze Indonesische be schuldiging en haar met beslistheid als „pertinent onjuist" van de hand gewezen. Het betretf hier Indonesische in- digen aan de Rijn-IJsel, in alle plan- filtranten in Nieuw-Guinea, die in Egyptische klacht bij de V. N. Egypte heeft donderdag aan de star delingen op de kazerne van de gendarmerie, doodgeschoten, aldus verluidt te Algiers. Bij zuiverir. gsoperaties in verschei dene delen ven Algeiië werden don derdag 22 opstandelingen gedood en 38 gevangen genomen. Er werd een aanzienlijke hoeveelheid wapens in be slag genomen. raëlitische strijdkrachten in een aan val in het gebied van Gaza 33 bur gers hebben gedood en 99 personen hebben verwond. Deze officiële klacht volgt op be richten uit Cairo waar een woord voerder van het Egyptische opperbe vel donderdagavond meedeelde, dat Israëlische artillerie donderdagmid- Het huwelijksbootje staat op stapel dag de plaatsen Gaza, Deirel Ballah en Khan Ynis vijf uur lang had be schoten. De woordvoerder zei, dat Egypti sche artillerie het Israëlische vuur beantwoordde en dat Egyptische en Israëlische troepen langs de gehele demarcatielijn slaags waren geraakt. De strijd duurde voort tot de avond. De Egyptische klacht was vervat in een brief aan de Egyptische gedele geerde Omar Loufti aan de secreta ris-generaal van de V.N., Dag Ham mars kjoeld. In de brief werd .gezegd, dat de Israëlische aanval om 12.30 uur plaat, selijke tijd was begonnen. Alle 33 slachtoffers waren burgers. Verder werden 92 burgers en 7 Egyptische militairen gewond. Intussen heeft in Jerusalem de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjaret, de hoofdwaar nemer van de Verenigde Naties in Pa lestina, generaal-majoor Burns, bij zich ontboden en deze gewaarschuwd voor de „ernstige gevolgen van de onophoudelijke Egyptische aanvallen, indien daar geen einde aan wordt ge. maakt". Hij zei dat Israël zich geheel het recht voorbehoudt uit zelfverde diging in actie te komen. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat de minister de Egyptenaren volledig verantwoordelijk houdt voor de aan vallen en de verliezen, omdat deze koppig hebben' geweigerd een order tot staken van het vuren uit te ge ven zoals door de Verenigde Naties is bevolen. Een Syrische militaire woordvoer der heeft donderdag medegedeeld, dat Syrische troepen een uurgevecht van twintig minuten met een .Is raëlische patrouille, die woensdag Sy. risch gebied trachtte binnen te drin gen, hebben geleverd. Twee Syrische 1954 als gevolg van hun geweldda dig optreden in de strijd met Neder landse strijdkrachten in de omge ving van de Etnabaai sneuvelden. (De Indonesische beschuldiging zegt, dat deze personen in noverber 1955 „de kogel kregen"). Groot brandgevaar in verdorde duinen Reeds aanzienlijke schade De kans op brand in het duinge bied is op het ogenblik bijzonder groot, in de eerste plaats door de droogte, in de tweede plaats doordat tijdens de strenge vorst veel planten, o.a. helm, zijn doodgegaan, waarvan de dorre resten uiterst brandbaar zijn. Ben lucifer, brandend wegge gooid, kan ernstige schade veroorza ken in het yecreatiegebied; niet al leen financiële schade, maar vooral schade doordat het tien tot twintig jaar kan duren eer een duinterrein, Hartelijkheid tussen Franco en Sultan van Marokko Generaal Franco (rechts) heet op een hartelijke manier de Sultan van Marokko welkom, na diens aankomst op het vliegveld van Madrid voor een bezoek aan Spanje. De Sultan reisde in een super-constellation, die door de Spaanse regering ter beschikking was gesteld. Doel van het bezoek zijn besprekingen tussen beide staatslieden betreffende erkenning van de Marokkaanse onafhankelijkheid door Spanje. brand, weer volledig begroeid is. In 1954 brandde bij Den Haag ruim 10.090 m2 af, verleden jaar was de toesland gunstiger, maar dit jaar reeds vernietigden twee braaien ruim 18.000 m2 recreat>efoebied, be horende tot het waterwintïrtcr.cin van ae Haagse duinwatenriding. Van twee van deze branden staat vast, dat zij zijn getsicht door jongens, die zich bij de bunkers in het militaire terrein ophielden en vuurtje stookten in de omgeving. Bloedarmoede en bastaard bedreigen Mulo-onderwijs Er dreigt een bastaardkind gebo ren te worden, dat het eerstgeborene recht van het mulo betwist, aldus oud-voorzitter Bot op de 41ste alge mene vergadering van de vereniging R.K.- Mulo, die gisteren te Utrecht werd gehouden. De heer Bot zin speelde hier op de hervormingsplan nen van het ministerie van onderwijs ten aanzien van de schooltpen. De dat in enkele minuten is kaal ge- heer Bot, die sprak in plaats van de Van de regen in de drup Minister Luns is van oordeel, dat de Verenigde Naties niet het juiste forum voor de zaak Jungschlager vormen. Want voorzover een verzoek om behandeling niet zou worden ver worpen, zou dit ertoe kunnen leiden, dat men gaat interveniëren in het geheel der Nederlands-Indonesische verhoudingen, ook in de kwestie Nieuw-Guinea. Minister Luns zei dit in een rede, die hij gistermiddag te Maastricht heeft gehouden voor de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel, waarin hij begonnen was de vraag op te werpen, of de organisatie der Verenigde Naties nog wel een positieve betekenis heeft voor de we reld. Voor een objectieve beantwoording van deze vraag mogen de Nederlan ders de bejegening, die ons land heeft ondervonden van de ijde der we- Nieuwe catacombe ontdekt te Rome De „Osservatore Romano" van gis teren publiceert, dat een nieuwe ca tacombe is ontdekt te Rome aan de Via Latina, waarin men schilderijen en voorstellingen heeft aangetroffen uit de eerste christentijden van grote archeologische waarde. De catacombe dateert uit de vierde eeuw Het Vaticaanse blad meldt verder, dat in deze catacombe geen marte laren begraven liggen en dat om de ze reden de begraafplaats vermoede lijk in vergetelheid is geraakt. Bij het grondwerk voor enige nieuwe flats werd de catacombe wederom ontdekt. Hij is ongeveer 47 meter lang en 27 meter breed en bevat gra ven van christenen en niet christe nen, zodat deze begraafplaats waar schijnlijk het eigendom van een groep particulieren is geweest. De ontdekking is van buitenge woon grote waarde, daar de muur schilderingen in kwaliteit en ver scheidenheid zeer hoog uitsteken bo ven hetgeen tot dusver op dit gebied gevonden is. Men treft zeer vele af beeldingen uit het Oude en Nieuwe Testament aan, doch bij sommige graven vermoedelijk van niet- christenen ook uit de Romeinse mytologie. De catacombe, die vrij klein is ver geleken bij andere, is nog niet geheel uitgegraven e" daarom nog niet voor reldorganisatie, niet als enige maat staf nemen. Al geven zeker niet alle interven ties van de V.N. reden tot juichen, hetgeen de Volkerenorganisatie in de afgelcpen jaren heeft verricht is des ondanks in vele gevallen waardevol geweest. Minister. Luns aarzelde daa ook niet om, c-nct&nks zekere reserves, een po sitief antwoord te geven op de zo even gesteicie vraag over de huidige betekenio der Verenigde Nat'es voor de were'd Wfj moeten ons uiter«_aTd hoeden, aldus Je minister, voor de veronder stelling dat de Verenigde Naties een fwrufr. vertegenwoordigt waar ieder land iedere klacht of ieder geschil dient voor te brengen. Zo is de Nederlandse regering van oordeel,, dat het brengen van de Ju schlager-zaak voor het forum V N., niet het bewandelen van juiste weg is ter verkrijging van recht voor de heer Jungschlager. Gesteld, dat de Alg. Vergadering de zaak Jungschlager op haar agenda wilde plaatsen, dan zou zij dat slechts doen om aldus in het geheel der Ne der lands-Indcncsische verhoudingen te kunnen interveniëren. Met andere weerden dan niet slechts ten aanzien van de affa're-Jungschiager, doch eveneens met betrekking tot de Unie- veihouding en de kwestie Nieuw- Gumea." j j tt uiigcsiavcu c" uddium not; niei voor militairen werden gewond. Het ma- het DUbliek f „„esteld. Vast staat. Grace Kelly „bruid van het jaar" gefotografeerd op de valreep van de „Constitution", het schiu, dat haar naar Monaco zal brengen, waar zij dent vond plaats in het gebied van dat R^mé°er een riike bezienswaar- over twee weken met prins Rainier HI zal trouwen. Zawya, bü het meer van Galilea. I digheid bij heeft gekregen Nog winters De depressie, die gisteren in ons land regen en sneeuw bracht, is thans boven Italië aangekomen, waar ze vanmorgen regen-, en hagel buien veroorzaakte, plaatselijk verge zeld van onweer en zware windsto ten. Achter de depressie draaide in onze omgeving de wind naar noord west tbt noord, waardoor regen-, sneeuw- en hagelbuien van de Noord zee het land binnendreven. Bij opklaringen tussen de buien trad een terke uitstraling op, die de temperatuur de afgelopen nacht op vele plaatsen weer tot beneden het vriespunt deed dalen. De laagste tëmperaturen in Euro pa werden geregistreerd in Noord- Zweden en m Finland, waar het van nacht plaatselijk meer dan 20 graden vroor. Ook de komende nacht zullen er in ons land flinke opklaringen voorkomen, zodat opnieuw op zwa re nachtvorst moet worden gerekend. Bij IJsland is een nieuwe depres sie gelegen, die morgen het weer zal gaan beïnvloeden. Het neerslaegebied van de depres sie zal wa.arsch'inliik eerst later op de dag ons land bereiken. geestelijk adviseur, de Z.E. Heer Braakhuis, die verhinderd was, sprak de hoop uit, dat ook wat betreft de salarisschaal het mulo een gerecht vaardigde plaats zal worden ver schaft. Tijdens de middagzitting hield prof. Th. Bours, directeur van de bisschop pelijke kweekschool te Roermond, een rede over het Nederlands op de mulo, dat zo zeide hij een cen trale plaats in het onderwijs moet in nemen. Hij bepleitte uitvoeriger be handeling van de poëzie, daar dezé belangrijk kan bijdragen tot de aesthetische vorming van de leer ling. Ook voor kunsthistorie mag men niet terugschrikken, terwijl het alleen maar goed kan zijn, wanneer aan de leerlingen ook de schoonheid von het abstracte wordt bijgebracht. Prof. Bours sprak waarderend over de studiezin der leerlingen. Hij was ervan overtuigd, dat mede om die re den het huidige onderwijzerstekort niet al te somber moet worden ge zien. Bij de leerkrachten zelf con stateerde de heer Bot daarentegen een vermindering van de studielust vergeleken bij voor de oorlog. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat mulo bij vermindering van jiet actie-bezit door bloedarmoede wordt bedreigd. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 10 april géén audiën tie verlenen. HOE wordt het weer? i (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te t 11.15 uur). i S WEER ZWARE NACHTVORST Aanvankelijk opklaringen maar later weer toenemende bewol- j king. Plaatselijk wat regen of j I sneeuw. Vannacht op vele plaat- sen zware nachtvorst, morgen j overdag ongeveer dezelfde tem- peraturen als vandaag. Aanvan- kelijk zwakke wind, later matige tige tot vrij krachtige wind tus- sen west en auid. 7 April zon op 6.04, onder 19.26; maan op 4.16, onder 15.34. Hoogwaterstanden 7 April v.m. 1.n.m. 1.20. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM zw. bewolkt OSLO onbewolkt KOPENHAGEN zw. bew. ABERDEEN zw. bewolkt DUBLIN zw.' bewolkt LONDEN geh. bewolkt AMSTERDAM hagelbui BRUSSEL sneeuwbui PARIJS licht bewolkt BORDEAU zwaar bewolkt GRENOBLE zwaar bew. NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt motsneeuw onbewolkt sneeuw nevel sneeubui onbewolkt nevel sneeuw 1 1 1 zwaar bewolkt Korreltje In de liefde is alles geen suiker.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1