Verklaring van het bestuur van de Katholieke Volkspartij Verenigd Jungschlagercomité gaat tot demonstraties over 21 April in Den Haag Twee schilderende arrestanten ontpopten zich als uitbrekers Benzinepomp-lek drupte in de portemonnaies van 2 bedienden DONnfiDAG 5 APRIL 1956 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het Bestuur van de Partij van de landse verkiezingsstrijd maar één Arbeid heeft in het partij-orgaan partij zou zijn, die de ware volks- „Het Vrije Volk" van 29 maart j.L i invloed brengt in de politiek de doen verschijnen, I Partij van de Arbeid zelf en dat de Kamerzetels van de overige par tijen die volksinvloed niet zouden vertegenwoordigen. Dit is een ver loochening van het wezen zelf der democratie. Tegenover deze aantasting van on ze Nederlandse demokratie wenst het Bestuur van de K.V.P. zich krachtig te verzetten. Het Bestuur van de K.V.P. is ervan overtuigd, dat ook in de P.v.d.A. ve len dit afzakken naar onwaardige propaganda-methoden verafschuwen. Het Bestuur van de Katholieke Volkspartij. een verklaring waarin het de politieke propaganda tot een onwaardig bedrijf maakt. Het Bestuur van de P.v.d.A. poogt in die verklaring ten eigen voordele de haat uit te buiten, die de C.P.N. door dagelijks weerkerende leugen en bedrog onder haar aanhangers heeft gekweekt tegen de lijst- aanvoeder van de K.V.P. Prof. Romme. Gebruik makend van de communistische leuze „Eenheid te gen Romme" tracht de P.v.d.A. thans stemmen te winnen onder de com munistische kiezers. Dit is de strek king van het slot van de verklaring die het Bestuur van de Arbeid richt tot de communistische kiezers. Tegen een dergelijke uit de com munistische propaganda opgediepte haat-methode tekent het Bestuur van de K.V.P. protest aan. Niet minder ernstig protesteert het Bestuur van de K.V.P. tegen nog een andere ergerlijke uitspraak, welke het Bestuur van de P.v.d.A. zich in zijn verklaring veroorlooft. Het is deze: „Indien een andere partij zo sterk wordt, dat zij haar stempel drukt op de komende regering, dan betekent dat een vermindering van de volksinvloed op de politiek voor de volgende vier jaren". Deze P.v.d.A. uitspraak betekent, dat er in onze demokratische Neder- Bravourrijders Met CD-bordjes „We hebben geen behoefte aan bra vourrijders met C.D.-bordjes op hun wagens. Ik ken die manier van rijden van o en uw kornuiten". Dit zei gis teren een boze a/nbtenaar bij het kantongerecht te Delft tegen de 25- jarige chauffeur G. uit Den Haag. G stond terecht, omdat hij met zijn auto op een brug stil had gestaan om de weg te vragen, toen hij zijn werkgever, de gezant van Portugal, naar het stedelijk museum „Het Prin senhof" reed. Een agent van politie had hem verzocht door te rijden, waarop verdachte zeer arrogant was j opgetreden en geweigerd had zijn naam op te geven. „Wij moeten van zo'n houding niets hebben", zei ook de kantonrechter en hij veroordeelde G. conform de eis tot tweemaal 40.of 20 dagen. VERGADERING K.O.V. Geen snelle verbetering van leerlingenschaal Op de verbondsvergadering van het Katholieke Onderwijzers Ver bond heeft voorzitter J. Derksen woensdag als zijn mening uitgespro ken, dat er in de naaste toekomst geen spoedige verbetering zal ver wacht kunnen worden van de zo fu nest hoge leerlingenschaaL Een te kort aan leerkrachten doet zich op vele plaatsen sterk gevoelen en hoe wel het aantal kwekelingen de laat ste jaren voortdurend stijgt, zal de ze stijging zich moeten voortzetten, wil er eerlang een betere toestand voor het onderwijs worden gescha pen. Een groot gedeelte van de acti viteit van de KOV was in het afge lopen jaar gericht op de salarisactie. Spreker betreurde te moeten consta teren, dat deze actie een bijna blij vend beeld is in het gehele onder wijzend organisatiewerk. Er bestaat nog steeds een aanzienlijke onder waardering voor de onderwijzer, wel ke men ook in vele andere opzichten waarneemt. Het is uitermate jammer, aldus de voorzitter, dat onze roep in Nederland om aan de onderwijzer de hem toekomende plaats in het sala- risbestel te geven blijkbaar niet volV doende wordt gehoord. GELEGENHEID S S TEMPEL VOOR DE ZOMERPOSTZEGELS Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de zomerpostzegels 1856 zullen bij de postzegelhandel zgn. „eerste-dag-omslagen'' verkrijg baar zijn (tegen de prijs van 0.15 per omslag). De op 23 april a.s. aan het loket van een postinrichting afgegeven „eerste-dag-omslagen", uitsluitend ge frankeerd met een of meer zomer- zegels 1956, zullen worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel. Delfts postkantoor werd een gevangenis Lang telefoongesprek Gistermiddag, toen de dienstdoende P.T.T.-beambte van het postkantoor aan de Delftse Burgwal de deur ach ter zich in het slot gooide, was hij helemaal vergeten, da ter nog een dame in de telefooncel aan het tele foneren was. Een voorbijganger hoorde even later in het gesloter) postkantoor luid kloppen en toen hij contact zocht, hoorde hij de benauwde stem van de dame, die naar haar bevrijding snakte. Onmiddellijk toog men naar een van de P.T.T.-ers, die gewapend met een sleutel de tijdelijke gevangenis van de dame ontsloot Te Utrecht is gistermiddag tijdens een vergadering van verschillende plaatselijke Jungschlager-comit'és een nationaal contact comité-Jungschia ger opgericht. Dit comité, dat onder voorzitter schap staat van de heer E. Guillaume te Veenendaal, een persoonRjke vriend van Jungshlager, zal coördi nerend optreden bij de talrijke ac ties, die in de verschillende delen van het land worden gevoerd.. Het comité stemde reeds direct na Het bestuur. Er zal een adviescommissie wor den samengesteld, waarvoor men vooraanstaande Nederlanders zal uit nodigen. In het bestuur van het nationaal contactcomité werden gekozen de he ren E. Guillaume te Veenendaal, voorzitter, T. Q. Dekkers te Leiden, A. C. H. Baker te Groningen en ma joor J. E. van Buren te Voorburg. Als secretaresse zal optreden me vrouw E. M. C. Oomen te Amster dam en als tweede secretaresse me vrouw J. C. Slaaf, eveneens te Am sterdam. Het nationaal contactcomité II tl. tuiiuic SltlllUC ICTO3 UlltVl II a TT oprichting in met een voorstel van I ™»w«f,^nwerken met „He Comité het comité Den Haag, om op 21 april, behouocns goedkeuring van het ge meentebestuur, in Den Haag een na tionale Gemonst ra tie tocht te houden van het Malieveld naar het Binnen hof. Men hoopt hier met enkele duizen den deel te nemen aan een demon stratieve doch zwijgende tocht, waar in spandoeken worden meegevoerd. Na telefonisch contact tussen de di verse comité's onderling is men tot. het te Utrecht gevormde comité ge komen, dat gezien kan worden a's een contactorgaan, waarbij alle Jung- schlagercomité's zioh kunnen aanslui- Meer dan handtekeningen. Men acht de activiteiten, die tot nu toe in Nederland zijn ontplooid, te gering. Door het manifest van Ze ven werden tot nu toe slechts 85.000 handtekeningen verzameld, hetgeen de vertegenwoodiger van het Leidse actiecomité deed opmerken, dat voor het behoud van de Haagse Dieren tuin in korte tijd meer dan 325.000 handtekeningen werden verzameld. De acties, die het nieuw opgerichte contact-comité zal voeren, staan bui ten de politiek. Men wenst meer te doen dan het louter verzamelen omdat de rechten van de mens neergelegd in het Hand vest der Verenigde Naties met voe ten getreden worden. Men wenst demonstraties en ande re acties om het gekrenkt rechtsge voel te herstellen; ook ijvert men voor inmenging van het Internatio naal Gerechtshof. Nadrukkelijk werd gesteld, dat de actie niet gaat tegen de republiek Indonesië, maar tegen het recht zo als dat in Djakarta wordt toegepast. HILDEBRANDT IN DE HAARLEMMERHOUT. Gistermiddag heeft de gemeente raad van Haarlem met algemene stemmen besloten het Hildebrand- monument van prof. dr J. Bronner te plaatsen in de zgn doorkijk van de Kleine Hout in de Haarlemmerhout. Tevoren was gebleken dat er toch een aantal raadsleden tegen deze plaats gekant was en het werd zelfs een minderheidsvoorstel van b. en w. Nadat ieder echter aldus zijn prin cipe had verdedigd, verklaarde de gehele raad zich accoord en tevens werden b. en w. uitgenodigd met voorstellen te komen inzake het be schikbaar stellen van een krediet om zo spoedig mogelijk tot plaatsing van het monument over te gaan. Jeugdige belangstelling voor de luchtvaart Op de vliegbasis Soesterberg werd woensdag 4 april de eerste van de door de overgrote belangstelling noodzakelijk geworden twee nationale jeugd- luchtvaartdagen 1956 gehouden. De foto laat zien hoe een aantal jeugdige luchtvaartenthousiasten in het Amerikaanse kamp op Soesterberg een Amerikaanse Sabre-straaljager bewondert. van Zeven", dat het initiatief tot hét inzamelen van handtekeningen heeft genomen en met het comité Gerbran- dy van het Jungsohlagerfonds. DRIE PROCENT EN DUBBEL VAKANTIEGELD IN DEN HAAG? Burgemeester en Wethouders van Den Haag hebben de gemeenteraad een voorstel doen toekomen dat in houdt uitbetaling aan het gemeente- personeel van een uitkering ineens van drie procent van de jaarwedde op 1 mei 1956 en verhoging van de vakantietoelage van twee op vier procent. Maandag 9 april zal de raad over het' voorstel vergadéren. VERTEGENWOORDIGING VORSTENHUIS VAN NED. BIJ MONACO'S HUWELIJK. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins dér Nederlanden zullen zich ter gelegenheid van het huwelijk van Zyne doorluchtige hoogheid de Prins van Monaco en mej. Grace Kelly la ten vertegenwoordigen door jhr. mr W. E. van Panhuys, buitengewoon gezant en gevolmachtig minister, di recteur van het protocol en chef van het kabinet van de minister van bui tenlandse zaken. JONGETJE VERDRONKEN. Ruil van Rembrandts RuslandNederland Voor de Rembrandt-tentoonstelling die deze zomer in Amsterdam en Rotterdam wordt gehouden, zijn ook de Russen bereid schilderijen in bruikleen te geven. De regering van de Sowjet-Unie is voornemens zes schilderijen uit haar prachtige collectie beschikbaar te stellen. In Moskou heeft men echter de voorwaarde gesteld, dat gedurende dezelfde tijd zes Rembrandts uit Nederland naar de Sowjet-Unie wor den overgebracht, want ook in Mos kou en Leningrad worden herden- kings-exposities gehouden. Het is nog niet bekend welke stuk ken zullen worden uitgewisseld. Dit hangt af van de waarde van de schil derijen, die aan de Russen worden afgestaan. Nader wordt bericht, dat de Zweedse Academie voor Beeldende Kunsten besloten heeft om het stuk van Rembrandt, voorstellende „De Eed van Claudius Civilis", niet voor de Nederlandse tentoonstelling uit te lenen. Buitengew. pensioen '40'45 Grondslag wordt verhoogd De minimum-pensioengrondslag voor de buitengewone pensioenen 19401945 zal verhoogd worden tot 2.345. Het minimum is thans 2.055. De minister van Maatschappelijk Werk heeft de verhoging aangebracht bij een wijziging van de wet inzake het buitengewoon pensioen 1940'45. Deze verhoging zal er toe leiden dat een honderd procent invalide per 1 januari 1954 een pensioen van on geveer 2.850 en per 1 oktober 1954 een pensioen van ongeveer 3.000 beieikt. ZAAK ANNEKE BEEKMAN VOOR DE HOGE RAAD Thans blijkt, dat mr. M. de Kort te Bussem, de oorspronkelijke verde diger van de beide hoofdverdachten in het proces Anneke Beekman, dc twee zusters v. M., toch nog cassatie heeft aangetekend tegen het arrest van het Amsterdamse gerechtshof, waarbij de dames werden veroordeeld tot respectievelijk zes en drie maan den gevangenisstraf. De beide verdachten zijn, gelijk be kend, op het ogenblik onvindbaar. Mr. De Kort heeft indertijd de ver dediging neer moeten leggen wegens cezondheidsredenen. Hij heeft deze I ans weer op zich genomen. De zaak zal nu eerlang voor de Hoge Raad der Nederlanden dienen. PASTOOR HOLTMANN ONDERSCHEIDEN Wederom geschiedt karweitje voor heitje De aartsbisschop, mgr. B. Alfrink, met Groningens nieuwe bisschop mgr. P. A. Nierman op rondreis door het noordelijke diocees, heeft bij zijn afscheidsbezoek te Leeuwarden mee gedeeld dat pastoor Th. R. H. Holt- Gistermiddag om half een is het mann van de St. Bonifaciusparochie vierjarig zoontje van de heer Habets, wonende aan de St. Pieterstraat te Maastricht, bij de Watergraafmolen van Clemens verdronken. Het ventje v/as te water geraakt terwijl het aan het spelen was. Na ongeveer tien minuten was het ventje opgehaald. Toepassing van zuurstofbehandeling door een arts van de G.G.D. mocht niet meer baten. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis St. Anna- dal overgebracht. benoemd is tot geheim kamerheer van Z. H. de Paus. BIJZONDERE POSTSTEMPELS. Op 25 april zal de KLM de eerste vlucht uitvoeren van de geregelde luchtverbinding AmsterdamAnkara en op 26 april de eerste vluchten van de geregelde luchtdiensten' Am sterdamPalma de Mallorca en Am- sterdam-Kartoen. HAARLEM IN OPSCHUDDING Twee jonge arrestanten, die belast in gezelschap van een journalist en waren met schilderswerkzaamheden en daardoor een beperkte bewe gingsvrijheid genoten, zijn gister middag uit de Haarlemse huis van bewaring ontsnapt. Een paar haas tig uitgetrokken overalls en een om gebogen tralie in de luchtkooi waren de stomme getuigen van deze uit- braakpoging. Ondanks activiteit van het gehele politieapparaat waren de arrestanten, een 24-jarige matroos en een 26-jarige timmerman heden morgen nog steeds spoorloos. De twee waren belast met het op schilderen van de zgn luchtkooi, waarin de gevangenen af en toe een frisse neus kunnen halen. De lucht plaats is gelegen tussen het recht hoekig gebouw en de ronde koepel. Zij dankt haar naam luchtkooi aan het feit dat zij geheel overkapt is met zeer degelijk traliewerk. Ge bruikmakend van de afwezigheid van de bewakers hebben de arres tanten de schildersladder tegen de muur van de luchtkooi geplaatst De handigste beklom de ladder en slaagde erin met behulp van een ijzerzaag een tralie zo te bewerken dat zij omgebogen kon worden. De ijzerzaag leenden de arrestanten van een electriciën. De knapen ontdeden zich van hun overalls en kropen door het gat in de dakgoot van het hoofdgebouw, die eindigt boven de vier meter hoge buitenmuur. De verdere ontsnapping was voor de lenige knapen kinderspeL De recherche heef t terstond na het bekendworden van de ontsnap ping huiszoeking gedaan bij de boe kencolporteur G., die een van de ontsnapte kende en zelf in 1955 uit het huis van bewaring ontkomen was. De man slaagde er toen in om een fotograaf een dag door Amster dam te wandelen en de 150 boete by elkaar te verdienen die hij nodig had om op echte vrije voeten te ko men. De huiszoeking vn gisteravond leverde echter niets op. Officiële aanstelling kleuteronderwijzeressen De diocesane bond van kleuter onderwijzeressen SL Theresia van Vila zal voorlopig nog niet gesplitst worden in afzonderlijke bonden voor de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Dit deelde de voorzitster mej. Rogier gisteren in Krasnapolsy te Amster dam mede tijdens de jaarvergadering, die duurt tot morgen. Mej. Rogier had alle lof voor de kleuteronderwy&wet van minister Cals maar meende toch enige kritiek te moeten laten horen. De toelatings leeftijd der kinderen diende naar haar mening verlaagd te worden van vier tot drie en een half jaar. De salaris sen voor de onderwijzeressen zijn voorts te laag, terwijl ook het inkopen van pensioen mogelijk moet worden gemaakt. Tot nu toe is de aansluiting bij het katholieke onderwijzersver- bond nog niet tot stand gebracht, of schoon er reeds een veel nauwer con tact is gekomen tussen het KOV en de kleuteronderwijzeressen. Boven dien kan de bond zijn stem laten ho ren in het georganiseerd overleg, dat door de onderwij zersverbonden wordt gevoerd. Mej. Rogier verwachtte dat bin nenkort voor alle onderwijzeressen een nieuwe officiële aanstelling zal worden ingevoerd. Donderdag begint deze nationale actie weer. Vorstelijk karweitje PALEIS SCH00NKRABBEN De landelijke actie „Een heitje voor een karweitje", waaraan wordt deel genomen door alle leden van het Ne derlands Padvindstersgild©, De Neder landse Gidsenbeweging, de Verken ners van de Katholieke Jeugdbewe ging en de Vereniging Nederlandse Padvinders, is vanmorgen op de Dam te Amsterdam begonnen. De directeur vande afdeling onder wijs van Amsterdam, mr. W. M. Mor ren las de samengestroomde pad vinders en padvindsters een schrifte lijke opdracht voor van H.M. de Ko ningin, het startsein voor de actie. De opdracht hield in het verwijderen van tekeningen en krassen op het Paleis op de Dam, die daar in de Paasvakantie door schooljeugd op zijn aangebracht. De actie werd inge leid door mevrouw J. van Nispen van Wely, presidente van he Nederlands Padvindstersgikle. Een afdelingsband van het N.P.G. zorgde voor muzikale omlijsting. Omstreeks 9 uur werd het met tromgeroffel het sein gegeven om „Op karwie te gaan". Een 8 tal padvinders en padvind- sters gingen onmiddellijk met bezems de tekeningen op de paleismuren te lijf. A.N.W.B.-RICHTINGSBORD OP KRUISPUNT WASSENAARSEWEG— VAN ALKEMADELAAN De wegwijzerdienst van de A.N.W.B. heeft dezer dagen een nieuw voor- richtingsbord op het oostelijk trottoir van de Wassenaarseweg geplaatst, tussen de van Hoytemastraat en de Van Alkemadeldan, bij het kruispunt WassenaarsewegVan Alkemade- Wassenaarsewegvan Alkemadelaan. Het is de Bond nL gebleken dat de hier opgestelde wegwijzer niet onder alle omstandigheden een snelle oriën tatie voor het verkeer mogelijk maakte. Deze aanvulling van de be wegwijzering op dit punt attendeert het verkeer komende uit de stad tevens op het feit dat voor de richtin gen Wassenaar, Haarlem Amsterdam cn Utrecht rechtsaf moet worden ge slagen. Hierdoor kan men thans tijdig „voorsorteren" hetgeen een vlotte en veilige afwikkeling van het verkeer op dit punt bevordert. Bromfietser verleende geen voorrang Eén dode De 65-jarige wielrijder M. M„ uit de Burgemeester v. d. Werfstraat te 's-Gravenhage, is gistermiddag door de aanhangwagen van een vracht auto overreden en aan de gevolgen daarvan onmiddellijk overleden. Hij bereed het rijwielpad van de Laan van Nieuw Oost Indië en moest plotseling naar links uitwijken om dat een bromfietser, een 18-jarige jongeman uit de Stuyvesantstraat, hem geen (verplichte) voorrang gaf. De wielrijder kwam te vallen op de rijbaan. Het rechterachterwiel van de aanhangwagen van een vracht auto reed over zijn hoofd. Het stof felijk overschot is naar het zieken huis Zuidwal gebracht. TRAMKOPPELING BRAK, VIJF GEWONDEN In de Vaillantlaan te Den Haag brak gistermorgen om 10 uur de kop peling van een tramstel van lijn 12. Hierdoor botste bij de halte de achter- wagen tegen de motorwagen op. Een vijftal vrouwelijke passagiers, die in de bijwagen gezeten waren, liepen daarbij min of meer ernstige ver wondingen op. Een aantal andere passagiers kregen snijwondén door rondvliegende glasscherven. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Uruguay tSar" 10 april. Australië: ms „Joh. van Oldenbar- nevelt", 9 april. Brazilië: ms „Uruguay Star" 10 april. Canada: ss „Maasdam" 14 april. Chili: via New York, 12 april. Ned. Antillen: ss „Breda" 10 april en ss „Oranjestad" 10 april. Nieuw-Zeeland: via Engeland, 14 april. Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ss „Zuiderkruis", 11 april, en ms „Edinburgh Castle", 14 april. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de poskantoren. Toen een 34-jarige benzinepomp bediende te Naarden het vorig jaar in financiële moeilijkheden geraakte, herinnerde hij de opmerking van een monteur, die enkele maanden daar voor de benzinepomp gerepareerd had en toen schertsend de opmerking gemaakt had, dat een kleine techni sche ingreep de teller terug kon scha kelen en de pompbedienden rijk kon maken. De pompbediende paste het trucje toe, vergaarde op deze wijze /7O0, kwam hierdoor zijn geldelijke moei lijkheden te boven en v/erd weer een eerlijk mens. Een 29-jarige collega van hem was echter de 'handigheid te weten geko men en was minder nauwgezet. Hij paste het trucje geruime tijd toe en wist op deze wijze 4.000 in de wacht te slepen. Inmiddels vervolgde het probleem van de mysfcerieuse lek de controleur van het benzinestation tot in zijn, slaap, maar na lang speuren ontdekte deze het technische trucje en beide mannen geraakten voor de rechter. De 34-jarige bediende, die een blanco strafregister had, zeer gunstig bekend staat en zijn werk altijd met de meeste toewijding verricht heeft, hoorde 8 maanden gevangenisstraf tegen zich eisen, waarvan vier maan den voorwaardelijk; de officier hield rekening met het feit, dat de man uit eigen beweging met de knoeierijen opgehouden was. De man werd ook na de ontdekking in zijn betrekking gehandhaafd. Ten opzichte van de 29-jarige be diende was de Amsterdamse recht bank gisteren minder mild; deze man werd niet door financiële noodzaak tot de knoeierij gebracht en hoewel zijn vader reeds 3.000 van de ver duisterde 4.000 heoft terugbetaald, hoorde hij 12 maanden eisen, waar van 4 voorwaardelijk. De uitspraak werd bepaalde op 18 april a.s.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7