RIJNSTREEK DUINSTREEK Stierenkeuring in Bodegraven wint aan belangrijkheid Jaarlijkse turnavond van „Wilskracht" weer een succes DONDERDAG 5 APRIL 1956 BE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 ALPHEN AAN DEN RIJN Twee ernstig gewonden bij autobotsing Omstreeks 915 uur vond woens dagmorgen op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan (afrit Koningin Juli- anabrug, hoge zijde) de Prins Bern- hardlaan en de Prinses Beatrixlaan (voorheen Industrieweg naar Baro nie) een verkeerongeval plaats tus sen twee personenauto's waarbij twee personen vrij ernstige kwetsu* ren opliepen en in het Academisch Ziekenhuis te Leiden moesten wor den opgnomen. De beide auto's moesten worden wegesleept. Op genoemd tijdstip naderde uit de richting van de Koningin Julia- nabrug de heer F. A. Faber, handels- vertegenwoordiger te Alphen aan den Rijn, met zijn luxe wagen, waarin ook zijn echtgenote en twee van zijn kinderen gezeten waren, de Prins Bernhardlaan. De heer Faber v/as voornemens om de Prins Bern hardlaan, welke geen voorrangsweg is, over te steken om zijn reis via de Prinses Beatrixlaan te vervolgen in de richting Leiden. Over de Prins Bernhardlaan reed de heer J. C. Stafleu uit Oegstgeest, die eveneens meerdere personen vervoerde, met zijn luxe auto in de richting van de Stationsstraat. Ten opzichte van de heer Faber kwam hij van rechts en hij verkeerde in de verwachting dat de van links ko mende auto hem voorrang zou geven. De heer Faber heeft de van rechts komende auto evenwel niet of laat opgemerkt, zodat de beide auto's met vrijwel onverminderde vaart op elkaar botsten. De gevolgen waren ernstig. De auto's tolden enkele ma len over de weg. Hierbij zijn de heer en mevr. Faber uit de cabine ge slingerd en bleven ernstig verwond op de weg liggen. Mevr. Faber bleek het ergste aan toe. De doktoren P. Steehouwer en J. H. Pilen consta teerden bij mvr. Faber een ernstige bloedende hoofdwond en vermoede lijk een schedelbasisfractuur. De heer Faber had een ernstige hersen schudding opgelopen. Beiden klaag den voorts over inwendige pijnen. De kinderen liepen geen letsel op, evenmin als de inzittenden van de andere auto. De twee slachtoffers werden opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. De bei de auto's werden vernield en moes ten worden weggesleept. Rijwielbotsing-. Omstreeks 3.30 uur woensdagmiddag r.eed de heer C. Sch. per rijwiel over de Prins Hendrikstraat in de richting Bode graven. Achterop zijn fiets zat een clame. Ter hoogte van de garage van de heer Thomas stak de 10-jarige wielrijder -PI., die da&r woont, ko mende uit de tegenover gestelde richting plotseling haaks de rijweg over en wilde vlak voor de heer Sch. naar de woningen rijden. Hierbij botsten de rijwielen tegen elkaar en en bezeerden zich aan haar benen. Het rijwiel van de heer Sch. werd zwaar en dat van de knaap licht be schadigd. Klaver jas toernooi. Woensdag avond werd in de kantine van Baro nie N.V. het klaverjastoernooi van de plaatselijke bedrijven besloten. De tien koppels, welke het hoogst stonden geklasseerd zijn: Van Greu- ningenv. Sticht (Oosthoek) 66941 (wisselbeker en medaille); Jesse en Zoirk (Ons Genoegen) 64661; Treure en A. F. de Korte (Baronie) 64858. PiepenbrinkR. de Jong (Boot) 64803; A. de RamDe Jong (Van Dijk) 64603; RijsdamVan Soest (Van Dijk) 64284; P. van Engelen C. Paling (Oosthoek) 63717; J. Koop manSchellingerhout (Spanbeton) 62543; J. VersluisTt. Verkerk (Duin- ker Verruijt) 62443; R. Hogenes W. Lenting (Spanbeton) 61823. Er werd deelgenomen door 60 kop pels. De reserve-spelers van ieder bedrijf kregen elk een klein prijsje. Het toernooi is zeer geslaagd. ALKEMADE Doorlichting op tbc. De mede werkers aan de doorlichting bevol kingsonderzoek uit Roelofarendsveen, Oude Wetering en Nieuwe Wetering worden eraan herinnerd dat de ver gadering zal plaats vinden op maan dag 9 april a.s. in café Heemskerk, Langeweg des avonds om 8 uur. Voor de dorpen Rij pv/etering, Oud Ade en Kaag wordt de bijeenkomst gehouden op donderdag 12 april a.s. des avonds 8 mrr in café Het Lage- land te Oud Ade. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de verzonden oproe ping. BOSKOOP KRIJGT BOSKOOP EEN NIEUW BEURSGEBOUW? Door b. en w. is een verzoek ont vangen van het bestuur der tentoon- stellinggvereniging „Boskoop" om medewerking te willen verlenen,aan de stichting van een beursgebouw op een terrein aan de Reijerskoopseweg. De dringende behoefte aan een beurshal van voldoende capaciteit heeft het bestuur der vereniging in nauw overleg met het beurscomité doen besluiten over te gaan tot de bouw van een beurshal in het cen trum der gemeente op de daarvoor aangekochte tuin van de familie De Ruijter aan Reijerskoop. Zoals in het verzoek is aangegeven voorziet het inmiddels gereed geko men sehetsplan in de bouw van een eenvoudig café-restaurant met een grote en kleine Vergaderzaal, bene vens een ruimte voor kantoor met een bergruimte voor Plant Propa ganda Holland, en een- woning voor de gérant. Hierachter wordt dan een hal gebouwd ter grootte van 35x20 nieter, voor tentoonstellings- en beurs-doeleindten. Deze hal kan tevens dienstbaar worden gemaakt voor 'het houden van grote bijeenkomsten,' jaarfeesten, uitvoeringen, filmvoor stellingen enz. Bij de gehouden be sprekingen werd door b. en w. de ge- kwamen te vallen. Zowel de jongen dadhte geuit, ook de veiling hij deze als de heer Sch, kwamen er met bouwplannen te betrekken, teneinde lichte ontvellingen van af. De dame evenwel kreeg een flinke bloeduit storting aan een van haar ellebogen bouwplannen te betrekken, teneinde te komen tot een centraal punt, waai de handelsbelangen van de boom kwekerij worden geconcentreerd. De gedachte aan een zodanig handelscen trum werd door alle hij deze aangele genheid betrokken partijen gaarne aanvaard. Het bestuur toonde zich bereid tot deelneming wanneer het veilingbestuur niet op financiële of fers kwam te staan en wanneer zij de fraaie beschikking zou krijgen over eenzelfde ruimte als waarover zij nu beschikt De gemeente zou dan voor de bouw van een veilinggedeelte moeten zorgen, waartegenover de ge meente de eigendom zou verkrijgen van het veilinggebouw en terrein. Deze eigendomsverkrijging was ook voor de gemeente zeer aantrekke lijk. Op grond van financiële bezwa ren moest men deze oplossing echter laten varen. De kosten van het te bouwen veilinggedeelte zouden niet minder dan 179.000 bedragen, ex clusief de kosten van de grondaan koop. Zij hebben daarom het veiling- bestuur medegedeeld, dat zij hoe gaarne ook hebben moeten afzien van de verwerkelijking van dit plan. De kosten van het thans bestaande plan zullen ongeveer 410.000 be dragen exclusief de kosten van aan koop grond en van de inventaris. De tentoonstellinigsvereniging heeft het voornemen voor de bouiw van het complex een geldlening te slui ten voor zever de eigen middelen daartoe niet toereikend zijn. De stich ting Hotelfonds is bereid haar kapi taal om te zetten in aandelen van de tentoonstellingsvereniging, terwij 1 van particuliere zijde voor niet onbe langrijke bedragen zal worden deel genomen, zodat de stichting van het café-restaurant, de vergader- en kan toorruimte en de woning van de gérant, samen vormend het voorste gedeelte, wel als verzekerdkan wor den beschouwd. De kosten van het beursgedeelte worden geraamd o\> 210.000. Dit zal dan worden gefi nancierd uit een geldlening. De bond van plantenhandelaren stelt'zich ga rant voor een bedrag van 60.000. Voor het resterende bedrag zou men gaarne zien dat de gemeente zich garant stelde voor de betaling van rente en aflossing. Het beur^bestuur zal een jaarlijkse luuur betalen gelijk aan het bedrag, nodig voor rente en. aflossing. De verwachting dat de ex ploitatie van de hal geen tekorten zul len opleveren is derhalve gewettigd. NIEUWE GARAGE VOOR DE PLAATSELIJKE BRANDWEER. Aangezien de tegenwoordige brand- weergarage niet meer aan de eisen voldoet stellen b. en w. de raad voor om over te gaan tot de bouw van eon nieuwe garage met oefentoren en twee woningen. Bij de voorbereiding tot de bouw stuitte men op die vraag naar een geschikte plaats voor de garage. Ver scheidene mogelijkheden werden on derzocht doch uiteindelijk bleef het tejrreintje ten westen van het ge meentehuis en achter de Rotterdam se bank de enige plaats waar de ga rage zal kunnen worden gebouwd, hóewei men wel bezwaren heeft te- g$n de plaatsing van een gebouw dicht bij het nog vrij staande ge- mieentehuis. Daar er echter geen keus overblijft en de tijd dringt me nen B. en W. te moeten besluiten tot d^ bouw op het gemeentelijke plant soentje, hierboven genoemd. Geldlening. Door b. en w. werd eén aanbieding ontvangen voor een géldlening ten bedrage van 500.000 op onderhandse schuldbetkentenis a pari, rente 3 5/8 per jaar, looptijd 40 jaar. Aangezien aan deze lening behoefte bestaat wordt voorgesteld deze aan te gaan per 30 juni a.s. Voor de periode 30 maart—30 juni werd een kasgeldlening aangegaan ten be drage van 300.000.—. HAZERSW0UDE Tafeltennis. Aan het Nederlands Kampioenschap van Nederland ta feltennis namen 9 leden van de R.K. Tafeltennisclub „Avanti" deel. Er werden door de leden van Avanti gen uit, evenals het financieel ver slag. Er bleek nog een bedrag van goed 1300 in kas te zijn. Tot nieu we leden van de financiële commis sie werden benoemd de heren J. van Diemen en W. Rodenburg. De voor zitter. die aftredend was. werd met algemene stemmen herkozen. Onder dank voor het in hem gestelde ver trouwen, aanvaardde hij deze func tie weer. Hierna hield de heer Verweyen, verbonden aan de gezondheidsdienst voor het rundvee een causerie, waar in hij het verloop van het 5-jaren- plan, tot het vrijmaken van de be drijven van tbc in het kort de revue liet passeren. Dit plan, hetwelk in Mei 1951 tot uitvoering kwam, en waartegen in den beginne zo fel werd gereageerd van de zijde der veehouders, kan, nu het over een maand ten einde loopt, wel volko men geslaagd genoemd worden. Aan de hand van cijfermateriaal toonde hij aan, in welk een snel tempo het ideaal, n.l. elke veestapel tbc-vrij, bijna verwezenlijkt is. En dit kon bereikt worden, door nauwe samen joen gulden. Hij deed dan ook een beroep op de boeren deze bestrijding te voeren daar dit nu met de gering ste kosten gepaard kan gaan en men straks, als ook hier de wetgever gaat meespreken een bedryf kan hebben, dat verplichtingen onnodig zal maken. De tbc-bestrijding is wat dit laatste betreft een goede leer school geweest. De verschillende vragen, die als nog gesteld werden, werden op dui delijke wijze beantwoord. Tenslotte werden nog een tweetal films ver toond over „Het hoe en waarom van de melkvorming" en „Land van Melk". Het waren zeer interassante en leerzame films, die de aanwezi gen op hoge prijs stelden. „Welkom" in Nieuwkoop! Bij een der boten-verhuurders kwamen de eerste seizoengasten en huurders enige bootjes huren om een tochtje over de plassen te gaan inaken en te genieten van het schoons, dat ook reeds in het voorjaar te zien is. Hun belangstelling werd echter al spoe dig gewekt door een aantal drijven de dobbers, die werden opgehaald en nazorg, welke ook weer vijf jaren zal duren. Het kan n.l. ondanks de beste verzorging nog wel voorkomen, zeer spannende wedstrijden ge- dat de djeren reageren. Goede con- speeld, zowel in enkel, dubbel en ge-1 trole bljjft daarom geboden. Ook werking met de veehouders. Men* t een njót meer te ontwaren klu- gaat nu over naar de periode van de ,„-v. «oftrsaM f™ mengd dubbel. Het beste resultaat behaalden mej. J. de Groot en de heer P. Klerks in het gemengd dub bel 4e klasse. Dit was een mooi re sultaat. Volgens programma voor deze week spelen de dames van Avanti 1 met Wilhelmus 2 te Voor burg. 6 April spelen de heren tegen Scylla 6 Avanti 1 Den Haag. 9 April speelt Avanti 1 tegen R.T.C. te Rijn- saterwoude. 13 April speelt Avanti 1 (dames) tegen Assymij Leiden. Geboren: Dirk zn van A. J. Stolk en N. A. Hoogedoorn; Jozef Adrianus Maria, zn van P. M. Zuid- wijk en T. E. J. Schoonderwoerd. Ondertrouwd: Frederik Jan Groe- newoud 37 j. en Sijtje Hassefras 27 j. NIEUWKOOP T.B.C.-BESTRUDING ONDER HET RUNDVEE. De vereniging tot bestrijding van tuberculose onder het rundvee „Ons begin" hield in het Sporthotel haar jaarlijkse ledenvergadering. Toen de voorz., de heer L. J. Splinter, de ver gadering opende, moest hij tot zijn spijt constateren, dat naar verhou ding van het aantal leden, dat deze vereniging telt, de belangstelling voor deze vergadering slechts matig genoemd kon worden. De notulen van de vorige vergade ring lokten geen op- of aanmerkin- sprak hij over de paratyfus en de vogel t.b.c. Deze laatste ziekte wordt thans geconstateerd door de z.g. dub- belspuiting, die heel nauwkeurig kan vaststellen of de aandoening van tu- berculeuse aard is. Nu de tb.c.-be- strijding haar doel bijna heeft be reikt, is het nodig alle krachten in te zetten tegen de nieuwe vijand, de abortus-bang, die hij een nog ern stiger bedreiging voor de veestapel noemde dan de t.b.c. Immers de abortus-bang veroorzaakt naar schat ting jaarlijks een schade van 40 mil- wen in een werden gedraaid. Een eindje verder interesseerde zij zich voor een akker, waarop nog riet- oogst van vorig jaar stond en ook hier werd heel wat schade toege bracht. Ten slotte bemoeide de po litie er zich mee en maakte tegen de ze baldadige gasten proces-verbaal op. Wie met zulke bedoelingen naar onze plassen komt. doet verstandiger maar thuis te blijven. Geboren: Maria Johanna Elisabeth dr van A. J. v. d. Weijden en W. M. Straathof; Henricus Hermanus, zn v, A. G. Woerden en A. J. van Houten. Overleden: W. van Geest, 88 jr., weduwe van L. Immerzeel. Gehuwd: W. Verweij en M. van der Laan. Oorspronkelijk was dc premiekeu-dorp, en Hercules van K. Vergeer, ring te Bodegraven uitsluitend be- Rietveld. Voor een tot de laatste plaats ge vulde Nutszaal gaf de R.K. Sport vereniging „Wilskracht" woensdag avond de eerste van haar jaarlijkse uitvoeringsavonden waarop de leden voor hun ouders, familie, donateurs en zeer veel belangstellenden hun kunnen plegen te demonstreren. Uiteraard had ook deze uitvoering vele hoogtepunten, voor de leuke hoogtepunten zorgde de kleuters, voor de gracieuse de meisjes en de dames en voor de stoere krachts prestaties de heren. Zoals altijd von den deze hun -hoogtepunt in de ver richtingen' aan het hoogrek, waar voor iedereen bewondering had en welke met ingehouden adem werden gevolgd. Vermeldenswaard is.hierbij het werken van de veteraan, de thans 53-jarige Jan Krumpelinan, die ver uitstak bij de jongere krach ten, met zijn demonstraties zowel op het hoogrek als op de brug. De di recteur, de heer P. Zuidam, die hem in leeftijd niet zo heel ver achter is, pleegt tijdens de uitvoeringen zo tussen de bedrijven door ook te la ten zien, dat wat hij anderen leert ook zelf in practijk kan omzetten. Al weet iedereen dat de heer Zui dam, die zo zachtjesaan „Wilskracht" zelf is een turner is van formaat, het valt telkens weer op en dat is in hem te waarderen dat tijdens de uitvoeringen zijn prestaties wor den bepaald door het kunnen van Wilskracht's heren turnploeg. Van deze turnploeg, die dit jaar meer le den telt dan voorgaande jaren, wil len wij, zonder anderen tekort te doen, voorts nog noemen de heer K. Rademaker als de rustige beheerste turner, die ieders bewondering af dwong. Wilskracht is wellicht de grootste gymnastiekvereniging van de om trek. Zij telt bijna 350 leden, inclu sief de afdeling voor gehuwde da mes. De kleuterafdeling telt ruim 70 pupillen. Om deze redenen heeft men moeten besluiten om enkele groepen in tweeën te splitsen en de ene helft vanavond en de andere helft maandagavond, a.s. als de tweede uitvoering wordt gegeven voor het voetlicht te laten treden.rianne van Leeuwen Dit mede om de geringe podium uitvoerde. .accemmodatie en de te grote be langstelling die dan op één avond geconcentreerd zou worden. Het is prettig te constateren, dat de directeur, de heer Zuidam tel ken j are erin slaagt om de nodige variaties en aangename verrassin gen in het programma te brengen, een noodzakelijkheid om de belang stelling voor de zaalsport gaande te houden. Voorbijgaande aarn de vele kleine aantrekkelijke variaties wil len w|j noemen oefeningen van de dames A op brug met ongelijke leg gers. De plastische standen, welke zo nu en dan door enkele dames in alle gratie werden getoond waren be wij- zenn van vele nieuwe mogelijkheden, welke op deze wijze kunnen worden verkregen. De heer Zuidam gaf te voren de toelichting, dat werken op een dergelijk toestel vérplicht is ge worden in nationale en internatio nale wedstrijden. Heel aardig verliepen voor de pau ze de vlagoefening en de vrije oefe ning van de meisjes C en B en het nummer dansen van de adspirant meisjes, waarbij Jeanne Holsteijn fraai, solodansje uitvoerde. Na de pauze waren geslaagd de traditi onele knotsoefening en de staafoefe- ning, met de nodige variaties, res pectievelijk uitgevoerd door de da mes A en de adsp. meisjes. Heel leuk was het nummer vrije oefening, verwerkt door de meisjes A, waarbij voor een aantrekkelijke verrassing was gezorgd in het slot, in de vorm van een vlaggenparade en waarbij de meisjes de melodien van enkele vaderlandse liederen zongen. Het slotnummer, oefening met standen, rhythmische dansen, prach tig decorum en feeërieke verlichting, zal ongetwijfeld er voor zorgen dat ook deze avond van „Wilskracht" lange tijd in aller herinnering zal blijven voortleven. Aan dit num mer, dat zoals de g.a. kapelaan L. M. G. Biemans in zijn slotwoord zeide, beschouwd moet worden als een vorm van dankbetuiging der le den voor de ondervonden steun en belangstelling, werkten mee de da mes A en de meisjes A, waarbij Ma de solo-dans sterad voor het zwartbont veeslag, maar in de na-oorïogse jaren is de verhouding zwartbont-blaarkop wat de opkomst en primering betreft on geveer gelijk. De zwartbonten zijn in kwaliteit aanmerkelijk in het voordeel geko men, door de stieren van Vita Nova, Daarnaast heeft deze keuringsplaats aanzien gewonnen doordat de vroegere Noordhollandse fokker Laan van Rietveld hier mededingt. Deze fokker brengt de dieren schit terend verzorgd voor, terwijl ook de kwaliteit aanmerkelijk boven het ge middelde van de zwartbonten ligt. De blaarkoppen waren dit jaar in de eenjarige leeftijd maar in gerin ge getale opgekomen. Het valt op, dat juist in deze veerijke gebieden de veehouders heel wat meer en. be ter fokmateriaal konden gebruiken, hoewel velen tegenwoordig bij de K.I. zijn aangesloten. Er werden drie eenjarige blaarkoppen geprimeerd. Een tweede premie behaalde de roodblaar Tinus van J. P. Verweij te Woerden. Goed gelijnde en even redig gebouwde stier, kon in de voorhand iets correcter. Derde pre mies werden toegekend aan Apollo van dezelfde eigenaar en aan Bern- hard van gebr. Zwanenburg te Bo degraven. De groep tweejarige blaarkoppen was best. Een eerste premie behaal de Anton van J. v. d. Zon te Bar- woutswaarder. Fraaie, platte stier, die zich iets correcter kon bewegen, lb Robertas van Ronnenburg, van M. A. van Briemen te Bodegraven. Soliede. behangen stier, kon echter iets vlakker en correcter in de ach terbenen. Tweede premies Flores van gebr. Bunnik, Bodegraven. Be hangen, platte stier, met iets losse schouders. 2b Dorus van C. Kwaker- naak. Bodegraven. Stier met fraai gevormd kruis en diepte, kon iets sterker in de achterbenen. Derde premies Joop van T. van Ingen, Woerden, en Willem van B. J. van Leeuwen, Reeuwijk. Hoogstaand. Hierna kwam Berend voor, als de enige aangegeven drie-jarige stier, eigenaar gebr. Zwanenburg. Deze stier, goed bekend van de beide vo rige jaren, is van zeer goede bouw, mannelijkheid, gepaard aan adel. Zelden heeft de blaarkopfokkerij een dergelijk hoogstaand dier voort gebracht. De K.I.-vereniging Gouda presen teerde de vijfjarige Arend, voorheen eigendom van de K.I.-vereniging te Utrecht, die ook in de eerste klasse werd geplaatst. Best soort stier, diep en behangen, met sterke benen. Zwartbont. Bij de eenjarige zwartbonten was het succes voor stal Laan. Adema van Rijnland werd met een eerste premie bekroond. Best gebouwde, soortige stier, momenteel zonder te kortkomingen. Een tweede premie behaalde dezelfde eigenaar met Ade ma 2 van Rijnland. Fraai gelijnd stiertje met matig ruime achterhand. Derde premies voor Adema 3 van Rijnland van N. J. C. Koot, Leider- De groep tweejarige stieren was ook bij dit veeslag goed. la Peanster Eauard van Vita Nova, Leiden. Deze stier heeft zich goed gehouden en heeft een best kruis met een goede rofnp; kon in zijn onderdanen iets sterker, lb Adema van Slootjeshoe ve, van L. Laan. Fraai gelijnde stier, ietig vrouwelijks in zijn uitdrukking. 2a Langguarder Wiersma 7 van Vi ta Nova. In type misschien wel de beste van dit drietal, doch in zijn bo venbouw niet te correct gebouwd. 2b Rudolf 3 van D. Reijneveld, Kou dekerk aan den Rijn. Mooi soortige stier met best kruis. Is nog iets wei nig ontwikkeld. Derde premies Ade ma 13 van Slootjeshoeve, van L. Laan. en N. N. van Kromwijk te i Rietveld. RAPPORT SCHOOLARTSEN- DIENST BODEGRAVEN EN OMGEVING. In een uitvoerig rapport heeft dokter J. C. Heil, schoolarts voor het district Bodegraven en omgeving, 0.m. medegedeeld, dat in 1955 in totaal volledig, systematisch werden onderzocht 2880 leerlingen, waarvan 2042 van de lagere scholen, 430 van de kleuterscholen. 120 van de ulo scholen, 210 van de nijverheidsscho len en 78 van de lager technische school te Woerden. Het eerste onder zoek betrof de leerlingen der eerste en tweede klassen en het tweede on derzoek die der zesde en hogere klassen. Bij het laatste onderzoek werden nog verscheidene leerlingen ondergebracht van de vierde en vijf de klassen, ofschoon wegens tijdsge brek dit laatste niet van alle scho len kan worden gezegd. Tenslotte werden nog 77 kinderen aan een on derzoek onderworpen, voornamelijk 1.v.m. vermeende slechte ogen, doof heid of andere kwalen. Tevens vie len hieronder die kinderen, die voor uitzending onderzocht moesten wor den. Uit het eerste onderzoek bleek dat bij 5 van de jongens en 4 van de meisjes geen afwijkingen werden gevonden. Vorig jaar waren deze percentages resp. 6,8 en 7,6 derhave voor 1955 een iets ongunsti ger beeld dan in 1954. Bij het overige onderzoek bleek bij 14,3 proc. van de jongens en 14,5 proc. van de meisjes geen afwijkin gen gevonden te zijn (in '54 resp. 22,2 proc. en 21,6 proc.). In 1955 waren deze cijfers dus vrij veel lager en ongunstiger. Opvallend vindt dokter Heil het, dat in 1955 weer meer slechte gebitten en schildklierver grotingen voorkomen. Het grotere percentage van kinderen, dat geen afwijkingen heeft in de groep van de leerlingen der hogere klassen lo.v. de kinderen uit de le en 2e klassen zoekt de rapporteur in het veel grotere percentage goede ge KATWIJK AAN DEN RIJN EERSTE KIEVITSEI IN ZUID HOLLAND Het eerste kievitsei in de provincie Zaid-Holland werd gistermiddag, tij dens werkzaamheden aan de z.g Ruige Laan onder de gemeente Was senaar, gevonden door een Katwijker de heer v. d. Bosch, wonende aan de Baron van Wassenaerlaan. In gezel schap van de aannemer van het werk, de heer Van der Weijden, heeft de heer v. d. Bosch het ei aangeboden aan dc commissaris der koningin In de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Bridgen. De uitslagen van de gehouden bridgedrive door de Bridge club „De Brug" in Dc Roskam waren: 1. A. v. VeenP. v. Paridon 23 m.p., 2. Mevr. Seay-Agema 22 m.p., 3. Booy Parlevliet 21 m.p., 4. D. van der Plas—L. van der Plas 21 m.p., 5. Zijl straKouprie 17 m.p., 6. Agema— Vermeulen 15 m.p. LEIDSCHENDAM Woningtelling. De woningtelling zal plaats hebben in de maanden april en mei a.s. De Paasbridgedrive. De uitslag van de Paasdrive georganiseerd dooi de Leidschendamse Bridgeclub is als volgt: N. KippersluisG. Vreeburg LISSE (ENGEL) JAARVERGADERING „HET GEZINSBELANG". De woningbouwvereniging „Het Gezinsbelang" belegde gisteravond haar 21ste jaarvergadering in het verenigingsgebouw aan de Beek brug. De voorz., de heer W. Busch- man, verrichtte de opening met een welkomstwoord. Spr. meende, dat de opkomst waarschijnlijk veel beter geweest zou zijn, als er gebouwd zou worden, maar men moet begrip heb ben voor de moeilijke situatie waarin een woningbouwvereniging wat dit betreft uiteraard verkeert. Het jaarverslag van de heer A. Th. v. d. Aart toonde aan, dat ondanks de grote activiteit van het bestuur ook dit jaar geen huizen konden worden gebouwd. Dit kwam ook dooi de matige samenwerking van de zij de der overheid. Het plan om in de woningen aan de Nic. Damesstraat en het Engelplein geyzers te plaat sen, wordt momenteel uitgevoerd. De vereniging mag zich verheugen in een gezonde financiële toestand, waardoor men verschillende repara ties in de woningen zal kunnen doen verrichten. De voorzitter gaf een toelichting op het jaarverslag en deelde mee, dat de plannen om 17 woningen te bou wen op niets waren uitgelopen. De plannen liggen echter nog klaar en men zal trachten deze in de toekomst ten uitvoer te brengen. Het verslag van de administrateur, de heer Bulten, toonde de volgende bedragen: winst op 37 woningen 817.99; winst op 32 woningen 99.14; winst op 19 woningen 737.58; verlies op 73 woningen 424.34. De voorschotten van de gemeente belopen ongeveer 953.000,—, terwijl de boekwaarde 957.000,is. Aangezien er geen kandidatenlijs ten binnengekomen waren, werd de heer P. Romijn automatisch herkozen in het bestuur. Door de vele werk zaamheden achtte de voorzitter het gewenst, om het bestuur uit te brei den met een jonge kracht en stelde voor de heer P. C. Warmerdam. Uit de vergadering kwam een stem om de bitten bij de oudere kinderen. Bij I ^eer P- Meeuwissen aan te stellen. alle kinderen werd tijdens het vol' ledig systematisch onderzoek het •fcloedkleurstofgehalte bepaald. De algemene lichaamstoestand van [e kinderen was, behoudens een be- ekkelijk klein aantal uitzonderin- ?n, gunstig. Bij slechts 44 leerlin- jen, of 1,5 proc. (v.j. 3,7 proc.), werd leze als onvoldoende beoordeeld. Een voorstel van de voorzitter om beide heren in het bestuur op te ne men werd met algemene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag kwamen nog en kele interessante punten aan de or de betreffende schilderen, baldadig heid van de jeugd enz., waarna de voorzitter de vergadering sloot. LISSE .Phllatelica" vergaderde. On der leiding van de 2e voorzitter de heer C. M. v. Grieken, werd woens dagavond de vergadering gehouden door de postzegelclub „Fhilatelica" in „De Witte Zwaan". Daar de voorzit ter, de heer Gehrels, verhinderd was. sprak de heer Van Grieken een woord van welkom tot de aanwezi gen. Het ledental is nog steeds stij gende en reeds tot 49 geklommen. Verschillende mededelingen werden gedaan omtrent de nieuwsdienst PTT en de rondzendingen, wat bij de rondvraag nog enkele discussies op leverde. De volgende vergadering is vastgesteld op dinsdag 1 mei. NOORDWIJK JAARVERGADERING COöP. RAIFEISENBANK Gisteravond hield de Coöp. Raiiëi- senbank Noordwijk haar jaarlijkse algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer C. G. J. Alkemade. Na opening en notulen werd mede deling gedaan dat het bestuurslid Th. G. v. Went, wegens verblijf in 't bui tenland en het lid van de Raad van Toezicht, D. Wassenaar Czn. wegens ziekte niet ter vergadering konden aanwezig zijn. Vervolgens werd door de voorz. het statistisch overzicht van de Centrale Bank ter kennis gebracht, waarbij het jaar 1955 stond aangege ven als zeer gunstig, het sparen was sterk toegenomen, terwijl de lande lijke omzet 1476 miljoen bedroeg. Met enige waarderende woorden herdacht de voorz. het overleden lid M. Hoek, welke vele jaren als be stuurslid een grote steun voor de bank is geweest. Een extra controle is gehouden en ook Noordwijk was hierin betrok ken. Met groot genoegen kon wor den medegedeeld, dat de rapporten hierover alleszins gunstig waren, wat voor het bestuur, raad van toezicht en de kassier, de heer P. Hiep, zeker een grote voldoening mag zijn. In het bestuur werd herkozen de heer W. J. A. Alkemade en in de Raad van Toezicht de heer A. W. J. J. Al kemade. De totale omzet over 1955 bedroeg 12.940.214.08, waarvan de voornaamste bedragen zijn: ontvan gen van de spaarbank 1.006.722.54 er. uitbetaald 553.499.36, alzo een toenajne van 448.323.18. Het totaal der spaargelden bedroeg per 31 dec. 1955 1.634,40.70. Voorschotten ont vangen 55.907.60 en verstrekt 369.900, ontvangen van de. Cen trale Bank 4.559.91 l.i2 en gestort 4.931.850.18, ontvangen per giro 223.674.85en gestort f 243.369.19, ont vangen van andere banken 891.750.45, van rekeninghouders ontvangen 5.152.821.05 en uitgege ven f 4.945.880.76, bankgaranties 91.500.15. Ontvangen van overige rekening 849.344.80 en uitgegeven 833.129.33. Rente ontvangen van voorschotten 23.881.85 in lopende rekening 8.203.09, van de Centrale Bank f 20.095.67, van effecten en overige beleggingen 5.383.75. Uitgegeven rente spaarbank 30.032.76, in lopen de rekening 4.285.53 en aan het re servefonds 1.503.15. Ontvangen pro visie en kosten in lopende rekening 6.708.38. Het kassaldo op 1 jan 1955 v/as 29.882.14 en op 31 dec. 1955 28.502.17. De winst over 1955 be droeg 8.434.17, hetwelk zal worden gestort in het reservefonds en be draagt thans f 60.041.96. Het aantal spaarders is thans 937 vorig jaar 922, rekeninghouders 237 (215), voorschotnemers 100 (76), dag- boekposten 26908 (23320), ledental 293 (258). De totale omzet van ontvangsten en uitg. 25.880.428.16 22.583.382.90), zodat gesproken mag worden van een gestadige groei van de bank in het afgelopen Jaar. Nadat in de rondvraag nog enkele suggesties werden gedaan, welke het bestuur gaarne in overweging nam, werd de bijeenkomst onder dank voor de aangename en opbouwende discussies gesloten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5