Min. Staf contra uitlatingen van generaal Gruenther De Brits-Amerikaanse politiek in 't Midden-Oosten Een allerongelukkigste en allerpijnlijkste uitspraak Beheersing der wilde atomen Grace Kelly vaart ter bruiloft Botsing tussen autobus en verhuiswagen6 doden DONDERDAG 5 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13772 Directeur: c M- v hamersveld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j of niet Hoofdredacteur: L. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., fT.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Worden we verdedigd Nederlandse regering vraagt opheldering Minister Staf heeft gistermiddag in de Eerste Kamer zijn ernstige afkeu ring uitgesproken over de uitlating van de NAVO-bevelhebber, generaal Gruenther, in een interview met een Duitse journalist. Zoals wij gisteren meldden, zou de generaal daarin gezegd hebben dat bij een eventuele aanval uit het oosten West-Duitsland en een deel van Frankrijk prijsgegeven zouden moeten worden om later te worden bevrijd. Minister Staf noemde deze zaak allerongelukkigst en allerpijnlijkst. Hij zei dat de mededeling naar zijn gevoel niet juist kan zijn. De Nederlandse regering zal niet nalaten er in de NAVO-raad op te wijzen dat het totaal onjuist is dat militaire autoriteiten dergelijke uitlatingen doen. Zij kunnen alleen maar aanleiding geven tot misverstanden. tenzij de generaal zyn werk radicaal verloochent. In ieder geval bevestig de deze kwestie nog eens de overtui ging van de heer Algra, dat hoge mi litaire autoriteiten moeten ophouden met het afleggen van politieke en strategische verklarfingen in het openbaar, waarbij zij elkaar tegen spreken en daardoor misverstanden verwekken. De heer Sassen (KVP) was van méning, dat het gewraakte Duitse be richt naar zijn inhoud en naar de wij ze waarop het ter kennis van het publiek is gebracht ontstellend moet worden genoemd. Hij zei. dat indien het juist was, men zich moest afvra gen of geen pijnlijke heroriëntering van de NAVO-defensie noodzake lijk is. Hammerskjoeld naar Midden-Oosten De Veiligheidsraad heeft eenstem mig besloten, om de secretaris-gene raal der Verenigde Natie, Dag Ham merskjoeld, naar het Midden-Oosten te zenden, teneinde zich aldaar op de hoogte te stellen van de toestand aan de ArabischIsraëlische grenzen. Hammerskjoeld is van plan vrij dag per vliegtuig te vertrekken. De stemming kwam, nadat de raad drie Sowjet-amendementen op de oor spronkelijke Amerikaanse resolutie had verworpen. Volgens de Sowjet-amendementen zou Israel nogmasils veroordeeld worden volgens vroeger afgekeurde daden van agressie, zou de toestand niet „gevaarlijk voor vrede en veilig heid1" worden genoemd, doch „on bevredigend" en zou Hammerskjoeld moeten wachten met aanbevelingen totdat een mate van overeenstem,- ming tussen Arabieren en Israëliërs zou zijn bereikt. OVERDREVEN. Intussen heeft een woordvoerder van het geallieerde hoofdkwartier bij Parijs meegedeeld, dat de gewraakte LOSLIPPIGE -GENERAALS uitlatingen van Gruenther (ze werden gepubliceerd in de Neue Rhein Zei- tung„overdreven en gedeeltelijk verkeerd" waren weergegeven. Gruenther zou volgens deze woord voerder namelijk niet hebben ge zegd dat in geval van oorlog Duits land door de Russische strijdkrach ten onder de voet zou worden gelo pen, maar alleen hebben verklaard, dat de Westelijke strijdkrachten thans nog niet sterk genoeg zijn om er zeker van te zijn, dat zij het hele Navo-gebied in geval van een Rus sische aanval zouden kunnen houden. Gruenther had zijn mededelingen - - niet gedaan in een privé-interview *ie antwoord op vragen van ver met de verslaggever van de Neue scheidene journalisten verklaard Rhein Zeitung, maar op een routine- I |.®en schrijven van de Britse premier conferentie met Duitse journalistenJden te hebben ontvangen, waarin deze zou hebben aangedrongen op een gemeenschappelijke Brits-Ame rikaanse politiek t.a.v. het Midden- Eisenhower weet van geen brief President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen- en jeugdleiders. Wat zei de generaal precies? Minister Staf gaf gistermiddag al de verzeke ring dat opvattingen, zo als in het interview met generaal Gruenther gepubliceerd, in de opera tieplannen die door de NAVO-raad -worden opgesteld, niet voorkomen. De minister zei, getracht te hebben, te weten te komen, wat de generaal precies gezegd en bedoeld heeft, maar hij had de juiste tekst nog niet ontvangén. De Nederlandse vertegenwoordiger in Parijs heeft opdracht gekregen zich met generaal Gruenther in ver binding te stellen en nadere inlichtin gen te vragen en daarbij te wijzen op de indruk, die de uitlatingen van de generaal in het Nederlandse par lement hebben Militairen moeten zich buiten de politiek houden. Het Eerste Kamerlid, de heer Al gra (a.r.) was eveneens van mening, dat de uitlatingen van generaal Gruenther, zoals ze waren gepubli ceerd, onmogelijk juist konden zijn, Oosten. Hij verklaarde ook niets te weten van „druk", die Groot-Brittannië op de Verenigde Staten zou hebben uitgeoefend om een krachtiger hou ding in het Midden-Oosten, en spe ciaal t.a.v. de Egyptische premier Nasser, aan te nemen. „Indien de Engelsen druk hebben Nog meer propaganda Naar vernomen wordt, heeft pre mier Boelganin de Britse ambassa deur in Moskou gevraagd of het pro gramma voor het bezoek van hem en Kroestsjef aan Engeland niet zodanig gewijzigd kan worden, dat men meer van de Britse industrie te zien krijgt en ook „de gewone man" ontmoet. Men is nu overeengekomen, dat bij alle officiële gelegenheden vertegen woordigers' van de vakbeweging en andere arbeidersverenigingen zullen worden uitgenodigd. „Indonesië zal zijn schulden betalen" Geschikt gemaakt voor industrie In een Amerikaans laboratorium is men er onlangs in geslaagd de kern fysische versmeltingsreactie in de hand te houden, meldt „La Tribune de Genève" uit „welingelichte bron". Volgens het blad zal het proces bin nen tien jaar in de Amerikaanse in dustrie worden toegepast. Kernfysische versmelting is de reactie die ook wordt veroorzaakt bij de ontploffing van een waterstofbom. De explosie van een waterstof- of H-bom berust in eerste instantie op onbeheerste fusie van waterstof en zuurstof, welke met geweldige hitte en trilingen gepaard gaat en daardoor grote verwoestingen aanricht. Indien men de geweldige krach ten, die door het bij elkaar brengen van waterstof en zuurstof ontstaan, leert beheersen, dan kan men deze in energie, bijvoorbeeld elektriciteit, om zetten. Op de vorige jaar in Genève gehou den atoomconferentie waren de meest optimistische geleerden van mening, dat het nog twintig jaar zou duren voordat men de kernfysische ver smelting in de hand zou kunnen houden. „Natuurkundigen weten, dat de ontdekking een einde maakt aan de ongerustheid van de mensheid over de energievoorziening. Zij zal urani um en de huidige atoomzuilen naar de achtergrond dringen", zegt 't blad. Mohammed Roem, heeft verklaard dat het eenzijdig opzeggen van de Unie niet betekent dat Indonesië zijn ver plichtingen volgens de RTC-overeen- komsten, zoals de betaling van schul den niet meer zal nakomen. „De rege ring zal voortgaan deze schulden te betalen", aldus Roem. Het Indonesische kabinet heeft dinsdagavond het nieuwe wetsont werp tot eenzijdige opzeg.gir|j der Unie goedgekeurd. Roem zei dat het ontwerp niet veel verschilt met het vórige, dat president Soekamo wei gerde te tekenen. r\IPLOMATENBLOED HEBBEN U militairen gewoonlijk niet. Gene raals kunnen verdedigende plannen uitdenken, plannen wijzigen en ze tenslotte verwerpen; zij kunnen als het nodig is, ook vechten maar zij moeten geen verklaringen gaan af leggen of interviews gaan toestaan. Zodra ze op diplomatiek terrein ko men en ze zitten er zó op, voordat ze er erg in hebben vergaloppe ren zij zich en maken ze brokken. Generaal Gruenther, de opperbe velhebber van de geallieerde strijd krachten in Europa, is niet 0 de eerste hoge militair, die zijn mond voorbij praat. Den ken we bijv. maar eens aan MacAr- thur en aan generaal Juin, die ook hun mond niet konden houden en moesten worden weggewerkt Gene raal Gruenther heeft nu weer iets ge zegd omtrent de Verdedigbaarheid van West-Duitsland en Nederland in geval van een aanval uit het Oos ten. Wat hij precies gezegd heeft, staat nog niet vast; het is de vraag of de journalist, die het verslag in de „Neue Rhein-Zeitung" schreef, de be doelingen van de generaal juist heeft weergegeven. Een journalistieke ver gissing is theoretisch altijd mogelijk maar in deze materie en in het gege ven geval schijnt deze mogelijkheid wel uitgesloten te zijn. Een woord voerder van het hoofdkwartier te Pa rijs zei, dat de generaal niets anders gezegd heeft dan dat het geallieer de opperbevel met de huidige troe pensterkte niet de verdediging kan garanderen van het gehele NAVO- gebied in Europa tegen een totale agressie. Onder de huidige omstandigheden zou het misschien niet mogelijk zijn een duidelijke strategie te bepalen waarbij al het gebied van de NAVO tot aan het Uzeren Gordijn wordt verdedigd, zoals uiteraard wenselijk zou zijn. Daarom zou het alweer onder de huidige omstandigheden misschien nodig zijn in het opstellen van plannen rekening te houden met een meer op een „dieptefront" geba seerde strategie, aldus generaal Gruenther. Dat is alles heel mooi gezegd, maar het komt in ronde woorden hierop neer: „We zullen jullie na tuurlijk proberen te verdedigen. Maar als dat niet gaat, trekken v/e ons te rug in Frankrijk en eventueel ach ter de Pyreneeën. De plannen lig gen al klaar". Wat de generaal nu precies gezegd heeft, komt er eigenlijk niets op aan. Hij had er niet over moeten pra ten, als hij verstandig was geweest, want hij had kunnen weten, dat hij hiermede een kwestie aanraakte, die al jaren geleden aanleiding heeft ge geven tot grote verontrusting in de gelederen van de NAVO. Het is toen ontkend, dat er zulke plannen waren als terugtrekking achter de Pyre neeën en zodoende is de storm weer geluwd. Nu heeft de generaal de stormwind opnieuw los gelaten. In 't algemeen gesproken is het verstandig als men rekening houdt met de mogelijkheid, dat het mis kan lopen, maar voor ons is het de vraag: beschouwt men dat terugtrekkings plan werkelijk als een allerlaaste noodmaatregel of vindt men deze op een „dieptefront" gebaseerde strate gie min of meer de normale gang van zaken? Een Amerikaanse generaal mag zo iets al spoedig normaal vinden en er zich gemakkelijk bij neerlegeen, een Nederlander denkt' daar anders over. De „Frankfurter Allgemene Zei tung" noemt Gruenther een „slechte psycholoog". Als Gruenther werkelijk de verklaring heeft afgelegd zoals de „Neue Rheinzeitung" die weergaf, al dus het blad, zou West-Duitsland het voorbeeld van Nederland moeten vol gen en de vraag moeten stellen; „Waarom zou Duitsland biljoenen marken betalen om alleen maar de ver naar achteren gelegen Brits- Amerikaanse linies te besóhermen. Elk land dat zichzelf v="-dedigt, wilTijdens een botsing tossen een 20-tons verhuiswagen en een Zwitserse aotobns met touristen zijn zes mensen niet slechts bevriid worden, het wil. om het leven gekomen, onder wie de chanffenr van de verhuiswagen, en zeven personen werden gewond. Het zyn leven redden". i ongeluk gebeurde op de grote weg van Cannes naar Niee nabij Villeneuve-Loubet aan de Franse Riviera. uitgeoefend is het niet op mij ge weest", zei hij. In Londen is geen officieel com mentaar geleverd op het feit, dat president Eisenhower ontkend heeft een „brief" van premier Eden over de toestand in het Midden-Oosten ontvangen te hebben. Het is 'niet officeel bekend ge maakt, dat Eden een dergelijke brief aan de president gezonden zou heb ben. Wel heeft hij onlangs een mon delinge boodschap overgebracht aan de Amerikaanse gevolmachtigde in Londen, Walworth Barber, over een herwaardering van de Britse hou ding ten opzichte van het Midden- Oosten. Het rapport, waarin deze herwaardering is vastgelegd, is naar Washington gezonden na door het Britse kabinet goedgekeurd te; zijn.' Het wordt thans door de Amerikaan se min'ster van buitenlandse zaken, Foster Dulles, bestudeerd, in overleg met president Eisenhower. Churchill ereburger Roquebrune-Cap-Mart Tijdens een plechtigheid welke werd gehouden in het stadhuis te Roque- brune-Cap-Martin in Frankrijk werd Sir Winston Churchill tot ere-burger van de stad verheven. Op de foto ziet men Sir Winston met zijn diploma, naast hem staan (v.lai.r.) de heer Lottier, burgemeester van de stad, en de heer Moatti, prefect van het departement Alpes-Maritimes. Dr. E. H. Krelage overleden Dinsdag j.l. is op 87-jarige leeftijd in het Diaconeshuis te Haarlem over leden dr. E. H. Krelage, een van de grote pioniers in het bollenvak. Dr. Krelage was reeds enige tijd ziek. De eerste Indonesische vice-premier I Dr- Krelage, lie vele jaren voorzit- ter was van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur en sinds 1936 ere-voorzitter, creërde de bekende Mendeltulpen. Hij was het ook, die de Darwin-tulpen van Frank rijk naar Nederland haalde en hier in de handel bracht Ook op publi cistisch gebied verwierf dr. Krelage zioh een reputatie. Hij schreef diver se boeken over het bloembollenvak, waarvan het standaardwerk „Drie eeuwen bloembollenexport" onge twijfeld het meest bekend is. Overweldigende belangstelling Grace Kelly is gisteren aan boord van het passagiersschip „Constitu tion" naar haar toekomstige tehuis, Monte Carlo vertrokken. Zij werd be stormd door verslaggevers en came- ralieden. In het grote tumult bewaar de zij uiterlijk haar kalmte, doch zij moest tenslotte door de politie wor den ontzet. Haar ouders en nabije verwanten kwamen onder politiege- leiden aan boord. Grace Kelly noemde alles wel een beetje angstwekkend. Naar aanleiding van vragen sprak zij. over „haar grote geluk", haar hoop op een groot gezin, haar plannen voor de witte broodsweken en de kleren, die zij v/enste te dragen. Bij haar huwelijk zou zij onderdaan worden van Monaco, doch dat zou haar Amerikaanse staatsburgerschap niet beïnvloeden; zij zou dubbele nationaliteit hebben. Zij zei te opgewonden te zijn, om nu over haar filmcarrière te denken. Op de vraag of zij een kroon zou dra gen, antv/oordde Grace: „Zeker niet". Behalve haar ouders, broer en zus ter, had Grace een groep van 80 bruidsmeisjes en bloemenmeisjes bij zioh. Het blijft koud In de polaire lucht, 'die gisteren naar ons land werd gevoerd, kwa men tegen de avond flinke opklarin gen voor, waardoor de temperatuur snel daalde. Verschillende stations in Nederland meldden vannacht mini mumtemperaturen van 2 graden on der nul. Later in de nacht nam de be wolking weer toe onder invloed van een depressie, die via Engeland in de richting van België koerst. Vanmor gen veroorzaakte de depressie op vele plaatsen, vooral in het westen van het land, regen of sneeuw. Mor gen komen weer opklaringen voor, maar er zullen ook nog enkele buien vallen. Op de Oceaan handhaaft zich een omvangrijk hogedrukgebied, terwijl de luchtdruk boven Scandinavië laag blijft. Daardoor blijft ook de aan voer van koude polaire lucht ge handhaafd, zodat in het temperatuur- verloop maar weinig verandering komt. Bij de zuidpunt van Groen land is een nieuwe storing versche nen, die via IJsland in de richting van West-Europa zal koersen, maar ze zal morgen het weer in ons land nog niet beïjivloeden. Schrale weer verschuilt corsodatum van 21 NAAR 28 APRIL Het bloemencorso, dat op 21 april zou worden gehouden, is uitgesteld tot 28 april. Men heeft het corso een week moeten uitstellen, omdat de bloei van de hyacinthen wat later zal vallen dan aanvankelijk was ge dacht. Op het ogenblik zijn er prak tisch nog geen narcissen te zien en bij het huidige schrale weer zit er ook niet veel groei in. Voorlopig is het corso dus een week uitgesteld en aan gezien het nog nooit is voorgekomen, dat het corso naar mei werd verscho ven, zullen we maar hopen, dat er tegen 28 april voldoende hyacinthen zijn. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakte te 11.15 u-ur). AANHOUDEND KOUD. Aanhoudend koud weer met wisselende bewolking en enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige noordweste lijke wind. 6 April zon op 6.06, onder 19.24; maan op 3.56, onder 14.25. Hoogwaterstanden Het weer in Europa HELSINKI mist —II C. STOCKHOLM geheel bew. 4 OSLO onbewolkt 2 KOPENHAGEN half bew. 0 ABERDEEN sneeuw 1 DUBLIN motregen 8 LONDEN geheel bew. 9 AMSTERDAM sneeuw 1 BRUSSEL regen 3 PARIJS regen 4 BORDEAUX onbewolkt 3 GRENOBLE zwaar bewolkt 5 NICE licht bewolkt 9 BERLIJN zwaar bewolkt 0 FRANKFORT zwaar bew. 1 MüNOHEN sneeuw 0 ZURICH nevel 1 GENèVE zwaar bewolkt 2 LOCARNO licht bewolkt 8 WENEN geheel bewolkt 2 INNSBRUCK sneeuw 2 ROME geheel bewolkt 11 De ene helft van de wereld ziet toe hoe de andere helft het werk doet.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1