Ondanks guur weer verrassend drukke Paasdagen Aantal priesterroepingen in leidende kringen ligt op normaal niveau Zwermen buitenlanders streken in ons land neer Nieuw systeem voor woningbouw Nieuw emigratie-akkoord Nederland-Australië Lekkerkerkers willen verbreding van de dijk niet betalen Breekzuchtige Apeldoorners DINSDAG 3 APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Ondanks guur weer: verrassend drukke Paasdagen. Dat is de conclusie, die men na het verzamelen van globale gegevens over vreemdelingen- bezoek en bezetting van hotels krijgt. Het aantal Duitse bezoekers aan ons land is enorm groot geweest. Zeer veel Fransen hebben thans ook gehoor gegeven aan de roepstem van de A.N.V.V. en zijn vaak in gesloten autocolonnes naar ons land, voornamelijk naar het strand en het bollengebied getrokken. Het aantal dagbezoeken van Belgen was niet veel groter dan op andere lente-zondagen, dus toch nog zeer aanzienlijk. Voorts kwamen vrij veel Denen, Zweden en zelfs Italianen naar Nederland. Ook onze Britse overburen en in Europa verblijvende Amerikanen lieten zich niet onbetuigd. Scheveningen kon zelfs bogen op gasten uit Peru, Brazilië, Zwitserland, Cuba, Panama en Iran. landers, Viel echter boven verwach ting mee. Zo telde de Keukenhof een goede 15.000 bezoekers tegen 3000 op het eerste april-weekeinde in 1955. De krokusvelden staan in volle fleur en de narcissen zijn niet de bloei begonnen. Bovendien staan in het park van de Keukenhof reeds vroege tulpen en is de kas reeds een De Nederlanders zelf hebben in zeer vele gevallen de Veluwe, Twen te, het hart van Brabant en Zuid- Limburg opgezocht. De hotels in de ze streken waren behoorlijk tot goed bezet. In Limburg overheersten de Belgische en Duitse gasten. Aangezien het gure weer nu niet bepaald tot fietstochtjes lokte, was het autotoerisme verre in de meer derheid. Dat hebben de grensposten met Wernhout en Venlo voorop en voorts bij voorbeeld ook Nieuwe Sohans danig kunnen merken. Za terdagmorgen om zes uur moest te Venlo reeds assistentie aanrukken. Het leek wel of de aangrenzende Duitse provincies leegliepen. Wacht tijden voor de vier Venlose posten, zowel aan de nederlandse als aan de duitse kant, van een uurtje waren geen uitzondering. Geweldige stro men auto's en autobussen moesten worden verwerkt. Drie tot vier rijen dik in files tot „onder aan de berg" werden door de nijver werkende douaniers en marechaussee's gehol pen. In Oldenzaal daarentegen was het rustiger dan anders. In het land van Bentheim scheen men weinig belangstelling voor Nederland te hebben. Ook in Hengelo was de drukte matig vanwege de geringe „aanvoer". De post ZevenaarEm merik had daarentegen de handen vol, evenals die van Nieuwe Schans, waar men het tellen der uitgaande Nederlanders en in komende Duit sers, Denen en Zweden echter een beetje heeft kunnen bijhouden: 6000 tot 7000 per dag. Wachttijden aan de grens. In WernhoutWüstwezel is men heel wat gewend, doch ook daar heeft men wachttijden van vijf tot tien minuten niet kunnen voorko men. Een gestadige stroom auto's van drie rijen dik heeft van de vroe ge ochtenden tot diep in de nachten de grenslijn gepasseerd, geholpen door alle man, die men maar kon mobiliseren. Opmerkelijk groot was het aantal Fransen, dat hier passeer de. De grote stroom van het bezoek uit Duitsland heeft zich voorname lijk op Amsterdam (9000 bedden plus 3000 reserve) gericht. De belangstelling voor Zandvoort was matig, evenals voor Noordwijk, waar het rustig was en de hotels, voor zover open, bezet waren door Fransen en Engelsen. Anders was het te Scheveningen, waar.alle bad hotels, die met 785 bedden open wa ren, tot de laatste kamer toe bezet zijn geweest. Trouwens Schevenin gen'Den Haag met 5600 van de 6000 bedden beschikbaar, was reeds vrij dag voor 65 percent en zaterdag voor 75 percent volgeboekt. Op zondag waren alle hotels vol. Men heeft vrij wel geen beroep op de pensions be hoeven te doen; de logies-informatie- dienst van de VW hielp ruim 400 vreemdelingen aan hotelkamers. Ma- durodam was zeer druk. Het vreem- delingenbezoek was half om half Frans en Duits. Rotterdam trok minder bezoekers dan Pasen 1955. De stad Utrecht heeft zeer veel vreemdelingen, voornamelijk buiten landers, gehuisvest. Tijdens de paas dagen waren de hotels en ook die in het Sticht., over het algemeen prop vol. Ook Het Gooi en de Veluwe hadden bevredigend bezoek. Bollen. De bollenstreek miste de geweldi ge stromen fietsers, die zich op mooie Paasdagen in kleur en geur komen vermeien. Het aantal bezoekers per auto, voor het grootste deel buiten- bloemenweelde, zodat de bezoekers niet voor niets kwamen. Het geweldige grensverkeer van deze Paasdagen wijst er op, dat Bel gen, Nederlanders, noch Duitsers noch Fransen zich veel gelegen laten liggen aan de voorschriften, die voor diverse landen geldig zijn. De Duitse douane had vele Neder landers aan de staart, die koffie en thee naar vrienden in Duitsland gin gen brengen. Géén ongelukken. Maandagavond waren nog maar heel weinig berichten over ongeluk ken en geen berichten over ernstige ongelukken binnengekomen. On danks de grote drukte langs de grote wegen scheen het verkeer op roller tjes te lopen. Zo ging de paasvreugd door geheel Nederland met een verrassend om vangrijk toerisme gepaard. De paashaas heeft voor een reeks verrassingen gezorgd, ook al had hij er wel een lekker zonnetje aan toe mogen voegen. BRUG ALS BASIS VOOR PIJPLEIDING. *Over de acht toevoersporen achter op het fabrieksterrein van het stik stof bindingsbedrijf te Heerlen is de- zét dagen een kolossale stalen brug geplaatst, een zgn boogbrug, waar van de bogen bestaan uit pijp met een dikte van 420 millimeter; het ge vaarte is 10 meter lang, 8 meter breed en het weegt 70 ton. Er zal echter geen verkeer over gaan. De brug is bestemd als ondersteuning van drie dikke pijpleidingen die de cokesfabriek Emma en het SBB ver binden; straks zullen er nog leidin gen over worden gelegd. Van de 3000 meter die de pijplei dingen lang zijn rusten 2930 meter op een betonnen kolommenbaan, die tussen de Beekse cokesfabriek en het SBB, in het veld staat; de overige 70 meter komen op de nieuwe brug te rusten, omdat tussen de acht toevoer sporen geen plaats is voor de kolom men van deze baan. De brug is in losse stukken op het SBB aangeko men en op de plaats van bestemming in elkaar gelast. NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE. De landelijke rij verenigingen in het land van Cuyck, houden op twee de Pinksterdag een nationaal con- courshippique in Linden in het Land van Cuyck. De afdeling Cuyck» heeft de regeling in handen. Dr. J. Dellepoort in blad „St. Adelbert": Studie-keuze aanmerkelijk uitgebreid In „St. Adelbert", het officiële or gaan van de St. Adelbertvereniging, heeft dr. J. Dellepoort uit 's-Graven- hage een beschouwing gewijd aan het onderwerp „Roepingen voor de seculieren uit de leidende kringen". De cijfers die hij hierin geeft, zijn ontleend aan het centraal bureau voor de statistiek en het katholiek sociaal- kerkelijk instituut. In het artikel den de percentage van de mannelijke r.k. gezinshoofden, de priesterstuden ten en de mannelijke universiteits studenten gegeven, die komen uit vier beroepsgroepen, de hogere, de middelbare, de zelfstandige agrarische en de lagere. Bij de mannelijke r.k. gezins hoofden zijn deze resp. 5 procent, 33,8 procent, 14,2 procent en 47.0 procent, bij de priesterstudenten 7 procent, 45.7 procent, 22.0 pro- .cent en 25.3 procent en hij de m annelijke universiteitsstudenten 41.4 procent, 44,6 procent, 4,3 pro cent en 7.5 procent. Dr. Dellepoort merkt naar aanlei ding van deze cijfers o.m. het vol gende op: Leveren dus de hogere beroepen beduidend meer dan het te verwach ten percentage aan priesterstudenten, voor de juiste beoordeling moet men hun bijdrage met die van de andere beroepsgroepen vergelijken. Het blijkt dan, dat alleen de lagere 'beroepen bestaande uit handarbeiders en la gere employé's nog heneden en zelfs ver beneden hun quotum blij ven. Het percentage van de overige groepeh komt daardoor automatisch hoger te liggen. De hogere beroepen staan in rijkdom aan roepingen niot werkelijk hoger dan de midden stand of de boeren; zij staan allen ongeveer 50 procent boven de Je ver wachten frequentie. In die zin kan men dus zeggen, dat het aantal pries terroepingen uit de leidende standen op het normaal niveau ligt.. Uitgebreide keuze. Vergelijking met de mannelijke universiteitsstudenten op basis van de volkstelling 1947 met alle univer siteitsstudenten, omdat afzonderlijke cijfers voor de katholieke groep niet beschikbaar zijn toont aan, dat d< sociale herkomst van ce priesterstu denten een veel democratische pa troon vertoon* en meer de beroeps- samenstelJing van de bevolking weer spiegelt dan die van de toekomstige academici. Wanneer de hogere beroe pen 4' procent van de universiteit^- In Vlissingen wordt thans zoals reeds kort gemeld een proef ge nomen met de bouw van vier eenge zinswoningen, die volgens een geheel nieuw systeem zijn ontworpen. De vier woningen kunnen, binnen drie weken opgeleverd zijn en als hier mee in seriebouw een aanvang wordt gemaakt, dan zal het mogelijk zijn een twintigtal van dit type per week te bouwen. De huizen hebben een inhoud van 228 m3 en bevatten een grote woon kamer. keuken en op de verdieping drie slaapkamers. Naar de ontwer pers van deze woning meedeelden, behoeft de huurprijs slechts tien gul den per week te bedragen. De vier proefwoningen, die in Vlissingen verrijzen, de z.g. Nehoba- woning, zijn- ontworpen door de Zuid Nederlandse Bouw en Handels combinatie te Vlissingen. De directie van deze onderneming heeft grote verwachtingen van dit plan. Zij denkt echter in de eerste plaats aan seriebouw. Bij de bouw van vijftig woningen zou op verrassend snelle wijze gewerkt kunnen worden. Het bedrijf heeft zich geheel ge specialiseerd in het fabriceren van onderdelen op grote schaal. Hieron der vallen kozijnen, deuren, trappen, keukens, enz. Toch is hier geen sprake van de z.g. systeembouw meldt „Trouw" en het blad vervolgt: De woningen worden opgetrokken in baksteen- bouw en hebben een levensduur van ten minste vijftig jaar. Rekening wordt gehouden met de plaatsing van een koelkast, waarvoor uiter aard een klein bedrag in de huur is opgenomen. De benodigde grond voor een wo ning is ongeveer tachtig m2. Gere kend is dan naar een globale grond prijs van totaal f 500.In deze prijs is niet opgenomen het eventuele hei werk, dat in vele gemeenten in Ne derland verricht zal moeten worden om een solide fundering te verkrij gen. Moet hiertoe worden overgegaan, dan zullen de huurprijzen van de woningen aanmerkelijk hoger wor den. De directie van de Zuid Neder landse Bouw en Handelscombinatie, meent, dat in de middelgrote steden en randgemeenten van grote plaat sen grote behoefte bestaat aan derge lijke huizen. Vooral voor het aan trekken van arbeiders naar de in dustriecentra zal de bouw van deze woning een oplossing kunnen zijn. Bovendien worden de woningen in de z.g. vrije sector gebouwd, zodat men niet in moeilijkheden komt met het contingent dat aan de gemeenten is toegewezen. Op het ogenblik zijn' reeds onder handelingen gaande met enkele ge meentebesturen in Nederland. De belangstelling voor de proefwonin gen is zeer groot en zelfs uit Bel gië, Duitsland en Frankrijk heeft men om inlichtingen over dit type verzocht. Wat het aantal benodigde arbeids* I krachten betreft, hierover werd ge zegd, dat slechts vijftig procent van Jongeren uit elf Europese landen hebben gedurende de Paasdagen hun de arbeiders behoeft te worden in- tenten opgeslagen op het terrein van „Duinrell" bij Wassenaar. Deze foto, geschakeld, die normaal bij het ver-' welke op de openingsdag van de rallye werd gemaakt, toont een aantal richten van werkzaamheden in de> Duitse deelnemers uit Marburg tijdens het geven van een volksdans- I woningbouw nodig zijn, demonstratie in nationaal costuum. Een Internationaal jeugdtentenkamp op Duinrell studenten blijken te leveren, brengt dit zelfs indien we aannemen dat het bij de kath. bevolking aanmerke lijk lager ligt belangrijke conse quenties mee voor de beoordeling van hun aandeel in het aantal priester roepingen. Hoe geheel anders lagen de keuze-mogelijkheden immers ir. het begin van deze eeuw, toen er nog weinig vraag was naar academiscn gevormde r.k. leken, men sledhrs schoorvoetend naar de bestaande universiteiten ging, en er nog gem eigen middelbaar of hoger onderwijs bestond. Het seminarie had toen een bijna unieke functie; nu is het één de vele mogelijkheden voor een r.k middelbare opleiding geworden, en zeker niet de meest aantrekkelijke of hoogst gewaardeerde. Hier ligt volgens schrijver, krachtens de eman cipatie een oorzaak van een totaal „veranderde" belangstelling voor deze kerkelijke opleidingsinstituten. En in dit verband schijnt er meer reden om over het aandeel van de hogere stan den in de recrutering voor het pries terschap voldaan te zijn dan voor het tegenovergestelde, zo merkte hij ten slotte op. INTERESSANTE PROEF IN VLISSINGEN Vier proefwoningen in drie weken gereed dat in vele gemeenten in Nederland dit type woning op grond van de be staande bouwverordening niet zal kunnen worden geplaatst. Een eerste vereiste is daar, dat de initiatiefne mers tot deze bouw ontheffing wordt verleend. Dë indelirig van de woning is als volgt: een woonkamer met een op- p'ervlaktevan 22 m2, een keuken van 5 m2, voorzien van een z.g. vail- lantgeiser, die in Nederland nog niet is gebruikt. Naast de keuken is een toiletruimte en apart een wasruimte van 2 m2 waarin een lavet wordt ge plaatst. compleet met mengblok, sproeier en spiegel, zodat deze ruim te kan worden gebruikt als douche ruimte, wasruimte, wastafel en zit bad. Op de verdieping zijn drie slaap kamers resp. groot 13 m2, 5 m2 en 9 m2. Bij de proefwoningen is in drie woningen de trap naar de verdieping aangebracht in de woonkamer, ter wijl in de vierde woning de trap vanuit de hal naar boven gaat. Op een der slaapkamers is een vaste wastafel geplaatst. Omtrent de bouw kosten wenste de directie geen mede delingen te doen, daar het in haar voornemen ligt de woningen in eigen beheer te houden. Plannen bestaan ook voor etagebouw op grote schaal naar een vrijwel 'gelijkluidend sys teem. Jaarlijks contingent van ca. 15.000 De Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft in Canberra bekend gemaakt, dat Australië en Nederland het eens zijn geworden over het ontwerp voor een nieuwe emigratie-overeenkomst van vijf jaar ingaande 1 april ajs., krachtens welke Australië grote aan tallen Nederlandse emigranten zal blijven ontvangen. De verlengings overeenkomst behoeft nog de formele goedkeuring der beide regeringen. De heer Haveman zei te verwach ten dat in de eerstkomende vijf jaar jaarlijks 14.000 a 15.000 Nederlan ders naar Australië zullen emigre ren. In de afgelopen 5 jaar zijn 80.000 Nederlanders naar Australië gegaan. Ir. Haveman zei, dat naar een sys teem wordt gezocht voor het verle nen van financiële garanties van de Nederlandse regering aan nieuwe Ne derlandse immigranten in Australië. De gelden, die door de Nederlandse regering gegarandeerd worden, zul len ter beschikking worden gesteld door kredietorganisaties in Australië. Verdragen. Ir. Haveman zei, dat Australië Ca- Bespreking over lonen bij Nederlandse Spoorwegen De personeelsraad der Nederlandse spoorwegen heeft de onderhandelin gen over de loonpolitiek en de be slissing van de regering besproken. Met algemene stemmen heeft de raad besloten de suggesties van de besturen van de erkende vakvereni gingen, vertegenwoordigd in de per soneelsraad, over te nemen. Daardoor is een eensgezind optreden ter zake van de drie erkende vakverenigingen verzekerd. De raad besloot voorts die stappen te doen die nodig zijn om de moge lijkheden die de beslissing der rege ring heeft geschapen tot verruiming van de welvaart, ook voor het N.S.- personeel zo goed mogelijk te reali seren. De mogelijkheid tot verhoging van de lonen en andere arbeidsvoorwaar den, zal bij de thans in bewerking zijnde herziening van het reglement dienstvoorwaarden, naar de mening van de raad voor het N.S.-personeel moeten worden verwerkelijkt. Bij het indienen van de voorstellen voor deze herziening, waarbij de raad verlangens die bij de afzonderlijke vakverenigingen leven tot een slui tend geheel zal verwerken, zal met dit nieuwe element rekening worden gehouden. Het realiseren van de mogelijkheid tot een uitkering over 1955 tot maxi maal drie procent is inmiddels bij de personeelsraad in behandeling. K.L.M. Blijkens een dagorder voor het KLM-personeel heeft de directie van de KLM in overleg met de erkende werknemersorganisaties besloten aan leden van het grond- en vliegend per soneel met standplaats Nederland, die op 1 april 1956 bij de KLM in Neder land in actieve dienst zijn, een vakantietoeslag toe te kennen van vier procent van het vaste jaarloon. Nader vernemen wij, dat tussen de werknemersorganisaties en de KLM nog geen volledige overeenstemming kon worden bereikt inzake de uit breiding van de verlofrechten. Ook zijn de discussies nog niet beëindigd over de vergoedingsregeling voor arbeid op afwijkende uren en de vergoeding voor arbeid op zon- en feestdagen. Nader overleg zal hier over volgen. Er is in Lekkerkerk enige beroe ring ontstaan over de financiële ge- als zodanig dus een werk van alge meen Nederlands belang en niet spe- volgen van de dijkverhoging en ver-1 ciaal voor Lekkerkerk alleen, aldus breding. De dijk moest verhoogd en verbreed worden om abnormaal hoge waterstanden te kunnen keren. De ge meenteraad heeft namelijk in prin cipe besloten een baatbelasting voor een 65-tal panden in te stellen, waar door de eigenaren daarvan verplicht zullen worden, een dertigtal jaren een bedrag voorlopig ongeveer 30, gemiddeld per jaar, te moeten betalen. de genoemde afdeling. „Baaartels" bij de burgemeester De burgemeester van Utrecht jhr mr C. J. A. de Ranitz, heeft zaterdag morgen in zijn ambtswoning Rijk de Gooijer, beter bekend als „Baaartels" vergadering gehouden, ontvangen ter gelegenheid van het .phhpnripn Hp7P stukltpn Er is een .Hfe 0 belanghebbenden deze stukken uitkomen van de eerste gramofoon- hebben behandeld. Er is een actie comité Voorstraat benoemd, waarvan het secretariaat berust bij de heer C. A. den Oudsten, (Voorstraat 20, tele foon 315). Leaker kerk. Naar aanleiding van de voorlopige besluiten die de taad van Lekker kerk heeft genomen over het invoe ren, resp. verhogen van plaatselijke 'belastingen ter financiering van de verhoging en verbreding van de dijk, de z.g. uit 1721 stammende stenen muur, heeft de afdeling Lekkerkerk van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond aan de raad mee gedeeld, dat zij het zeer betreurt, dat 'Gedeputeerde Stater de goedkeuring van lekmuurwerken afhankelijk stel len van het feit of de helft van de jaarlijkse kosten van rente en af schrijving gevonden zal kunnen wor den uit daarvoor te vinden nieuwe eigen middelen van de gemeente. De verhoging van de Lekmuur dient ter beveiliging niet alleen van ;de gemeente Lekkerkerk, maar zeer nzeker van de Krimpenerwaard en moeilijkheid zal echter zijn, mogelijk een nog groter gebied en is plaat van deze Utrechtse troubadour. „Baaaartels" had zich voor deze gelegenheid in zijn traditioneel sjofel pakje gestoken, hetgeen mevrouw De Ranitz deed opmerken of de win kelhaak in het luster jasje van „Baaartels" bij zijn creatie hoorde. Rijk de Gooijer had het kennelijk moeilijk met deze vraag, maar pa reerde met een langgerekt „goeiiiij- daag'" en wist verdere vragen te ver mijden. Overigens had Utrechts burge meester schik in dit bezoek; hij was zeer ingenomen met de gramofoon- plaat en zette zich op een zeker mo ment achter de piano om met verve zijn gast in zijn liedjes „Als ik op de Dom kom" en „Het benne krengen van dinge" te begeleiden. Even moest „Baaartels" aan het meer klassieke ritme van zijn accom- pagneur wennen, maar dra wendde hij zijn rug naar een vioollessenaar, waarop een partituur van een sona te van Haendel voor viool en piano en het vioolconcert van Mozart nog open lag en bejubelde Utrecht als „het mooiste plekkie in Nederland.." nada heeft verdrongen als emigra- tieland no. 1 voor de Nederlandei's. Hij was van mening dat Australië ruime kansen biedt voor de Neder landers, wier karaktertrekken over eenkomst vertonen met die der Australiërs. De emigratie naar Au stralië maakt thans 40 procent van het Nederlandse emigriftieprogram- ma uit. Voor hij medio april vertrekt, zal ir. Haveman een rondreis door Australië maken. Hij zei, dat hij geen enkele aanwijzing heeft gevonden gedurende zijn besprekingen, dat Australië van plan zou zijn zijn im migratieprogramma te besnoeien zo als in sommige kringen beweerd is. HAARLEM ZEGT HET MET BLOEMEN IN DUITSE STEDEN. Vandaag arriveert in Bonn een groep van 25 Haarlemse meisjes voor een driedaags goodwill-bezoek aan West-Duitsland. Leider van de groep is W. van Willige, directeur van de stichting „Haarlems Bloei". De meisjes zijn gekleed in witte blouses en rode rokken, de kleuren van de stad Haarlem. Morgen zal de Haarlemse delega tie op het raadhuis van Bonn door de burgemeester worden ontvangen. Daarna zullen de meisjes op het Münsterplein 5000 bloemen uitreiken aan de burgers van Bonn. 's Middags gaan zij naar Keulen, om door het gemeentebestuur ontvangen te wor den en voor de kathedraal 5000 bloemen aan voorbijgangers uit te reiken. Donderdag brengen zij een bezoek aan Dusseldorp en vrijdag aan Frankfort. Vier Duitsers uit Breda vrijgelaten Uit de strafgevangenis te Breda zijn op Paaszaterdag vier Duitse oor- logsmidadigers vrijgelaten; zij heb ben tweederde van hun straftijd uit gezeten en zijn derhalve, zoals regel is, voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Het zijn: Jurgen Hinrichens, Emil Ruehl, Bernhard Siebens en Fritz Viebahn. De vier vrijgelatenen zijn zaterdag middag naar de Nederlands-Duitse grens gebracht en bij Vaals aan de Duitse autoriteiten overgedragen. Na deze vrijlating bevinden zich in de gevangenis te Breda nog 35 Duitse oorlogsmisdadigers. Na drijfjacht gevangen Twee Apeldoorners van 22 en 26 jaar hebben in de laatste tijd de om geving van hun woonplaats onveilig gemaakt door een serie inbraken te plegen. De kroon op hun werk werd gezet begin vorige week, toen zij bij een textielgrossier 2.'500 paar nylonkou sen na inbraak wisten te bemachti gen. Enkele dagen later wist de poli tie de jongste inbreker te arresteren, doch de oudste had de wijk genomen in de bossen rond Loenen en wist met zijn auto de politie uit de buurt te blijven. Toen hij echter met zijn auto op de hoofdweg kwam, wist de politie hem binnen haar vizier te houden en toen de man teneinde raad zijn auto ontvluchtte om te voet in de bossen zijn heil te zoeken, werd hij daar na een korte drijfjacht in arrest ge nomen. Woonwagen in brand Eieren in petroleum OP Tweede-Paasdag wilde een 60- jarige woonwagen bewoonster te Per nis voor haar schoonzoon enkele eieren koken en haalde onder de vroonwagen, waarin haar 9 maanden oude kleinkind lag te slapen, een emmer te voorschijn, waarin zij meende, dat zich water bevond. Toen de emmer met de eieren door de vrouw, die niet over een reuk vermogen beschikt, binnen in de wa gen op het vuur gezet was, bleek, dat er petroleum in zat en ogenblikke lijk sloegen de vlammen door de wa gen. Brandend rende de vrouw naar buiten en riep om hulp. Een buur man kwam ogenblikkelijk toe gerend en wist het kind uit de vlammen te bevrijden. Evenals de vrouw en het kind moest de redder ook met ern stige brandwonden overdekt naar het ziekenhuis gebracht worden. Buren wisten met water de brand te blussen. BEENDEREN VAN MAMMOETH GEVONDEN. Bij de ontgronding van de Culem- borgse uiterwaarden langs de Lek, zijn twee beenderen gevonden, waar van men aannam, dat zij afkomstig waren van dieren uit een vroeger tijdperk. De vinders hebben zich verstaan met de geologische dienst van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Deze dienst stelde vast, dat de beenderen afkomstig waren van een mammoeth, die naar schatting onge veer 20.000 jaar geleden heeft ge leefd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6