Verdraagzaamheid ten opzichte van de katholieke minderheid 250 Jongeren kampeerden op Deiorell De kleedgelegenheden van het sportveldencomplex Voorschoten In Nijmeegs museum stond gestolen Trajanusbeeldje Wij presteerden meer dan half Europa DINSDAG 3. APRIL 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Het nieuwe Bisdom Groningen I. Nu het nieuwe bisdom Groningen het noordelijkste en meest verla tene van alle Nederlandse diocesen zijn eigen bisschop heeft gekregen, is er gerede aanleiding iets mee te delen over de opbouw van dit uit gestrekt kerkelijk gebied, dat kort geleden van het aartsbisdom is afge sneden. Hoe groot dat gebied ook moge zijn, de katholieke nederzettin gen zijn er schaars en zeer verspreid. Reeds het Pauselijk jaarboek 1956 heeft ons bekend gemaakt met de laat ste gegevens over het nieuwe bisdom Groningen. Het telt slechts 85 ker ken, waarvan 77 parochies; er wer ken 97 seculiere priesters en 60 reli gieuzen. In de drie tot het diocees behorende provincies Groningen, Friesland en Drente plus de Noord- Oostpolder bevinden zich 5 mannen kloosters met 35 kloosterlingen en 33 vrouwenkloosters met 950 geprofes- ten. Het aantal katholieken bedraagt 36.100 op 1.000.000 inwoners. In het diocees bevinden zich 24 instellingen van liefdadigheid met 1100 verpleeg sters of verzorgsters; op da 80 jon gensscholen genieten 3150 leerlingen onderricht en op de 55 meisjesscho len 2900 leerlingen. De ganse opper vlakte van het bisdom Groningen is 9205 kilometer, een uitgestrektheid die de meeste andere bisdommen overtreft. Doch negens anders wonen zo weinig katholieken. Alleen reeds het dekenaat Eindhoven bijvoorbeeld telt de helft meer katholieken dan het ganse bisdom Groningen. En het bis dom Den Bosch als zodanig telt meer dan een miljoen katholieken, dat is ruim twaalf maal het aantal van de gezamenlijke katholieken in de gebieden die nu tot het noorde lijke diocees zijn gaan behoren. De problemen niet overal dezelfde Wie kennis neemt van de cijfers, die we ter inleiding hebben afge drukt, zal misschien de vraag stellen, waarom dat nieuwe bisdom Gronin gen dan niet is uitgebreid met nog een gebied, met meer katholieken bevolkt.: Maar dan moet worden ge wezen op zekere homogeniteit in de provincies Groningen, Friesland en Drente, hetgeen verderop in onze be schouwingen nader kan blijken. Even zeer zal duidelijk worden, dat vele problemen in de drie noordelijke pro vincies niet overal dezelfde zijn. Dat het ene even waar is als het andere, is af te leiden aan de resultaten van het Kaski-onderzoek in de noordelijke diaspora, ingesteld door drs. Walter Goddijn O.F.M., directeur van het Kaski-bureau te Leeuwarden. Pater Goddijn zal spoedig aan de Nijmeegse universiteit op dit belangrijke onder werp promoveren. Een andere ordepriester, van nabij bekend met wat men zou kunnen noemen de wervende kerk in de dias pora, is drs. Amatus van Straaten, praeses van de Augustijnse neder zetting „Vinea Domini" te Witmar- sum, tevens cultureel vormingscen trum en gemeensehapsoord met drs. H. Letschert als directeur. In Gronin gen zelf bevindt zich het apostolaats- centrum „De Hoeksteen", waarvan dr. B. Jansen S. J. de leider is; en Drente heeft te Hoogeveen in het Carmelietenklooster het apostolaats- werk geconcentreerd onder leiding van p. Willehad Kocks O. Carm. Be halve Witmarsum heeft ook het Friese Drachten een apostolaatscen- trum, en wel in het Franciscaner klooster, waar de gardiaan p. Wigbert van der Meer praeses is van het apos tolaat en p. Halvard Hettema de grote ijveraar van het Rooms Frysk Boun. Al deze priesters en hun confraters, de meesten in groeiende levenskracht, werken in het noorden, met noeste vlijt maar irenisch onder al degenen, die het katholieke geloof nader wil len leren kennen of er in versterkt wensen te worden. Wasr hun open bare optreden geestelijke ondersteu ning behoeft, zijn er de Garmelites- sen, meerendeels jonge Friezinnen, die in de strenge Canmel als slotzus ters bij voortduren Gods bijstand voor het moeizame apostolaatswerk afsmeken. En dan deert niemand joen. van de zielzorgers de vaak onrede lijke protesten van andere zijde in verband met de vestiging van het nieuwe bisdom. Grens in Groningen. Dwars door de provincie Groningen loopt als het ware een noord-Zuid grens: het zuiden is gelovig, het noor den ethisch, de hoofdstad een vrij normaal katholiek parochieleven, daarbuiten veelal dode gemeenschap pen. Alleen Kloosterburen met een grote katholieke minderheid en met een katholieke burgemeester maakt een weldadige uitzondering. In de stad Groningen, ofschoon slechts voor zeven percent katholiek, ontwikkelt zich een gunstig klimaat; een katholiek gedeputeerde en wet houder, evenals een aantal van vijf tien wetenschapsmensen drukke mede hun stempel op de stedelijke ge meenschap. Nu reeds liggen de ver houdingen radikaal anders dan dertig jaar geleden. De katholieken ziet men niet meer als uitzonderlijke mensen, wel echter als een geestelijke achter grond, waarmee moet worden gere kend. Op langere termijn zal het katholieke volksdeel nochthans cul tureel meer vooruit- moeten gaan. Op het platteland is de kerkelijk heid sterk teruggelopen; daarentegen, veroverde het communisme grote invloed. Die onkerkelijkheid en dat communisme zijn stellig gekweekt door de liberale mentaliteit, die van ouds rond de gTote boerderijen zon der tal heeft bestaan. In Groningen is men tolerant ten opzichte van de katholieke minder heid; de onderlinge verhouding - is goed. Toch is de kwestie van de ver draagzaamheid nog niet opgelost, want mindere tolerantie in onze zui delijke provincies heeft haar reper cussies in het hoge noorden. Het is veelal een zaak van over en weer, waarbij ook het humanisme een rol speelt. In het proefschrift van dr. J. J. Dellepoort over de priesterroepingen in Nederland hebben we gelezen, dat er in Groningen een relatief groot aantal priesterroepingen bestaat. Dat is verheugend en er is uit af te lei den, dat hoe klein het aantal katho lieken in de stad ook moge zijn het katholicisme er levend is. En dat de verhouding tot de niet-katholie- ken goed is, valt af te leiden aan het feit, dat reeds in 1948 zelfs ten aan zien van het kleuteronderwijs en ook ae gezinszorg volkomen gelijk stelling was bereikt. Katholieke streekcommissies. Zowel in oost-Groningen als oost- Friesland en zuid-oost Drente zijn katholieke streekcommissies geves tigd, die zich bezig houden met een sociaal plan voor de ontwikkelingsge bieden. Hierbij is dr. L. Scheider ge delegeerde van de nationale contact commissie. Het is ons gebleken, dat een aanpak volgens de gebruikelijke sociale structuur in de noordelijke gebieden niet goed mogelijk is. We denken aan het vraagstuk van de maatschappelijke planning, aan het katholieke organisatie- en jeugdwerk. Wat lezers schrijven NOGMAALS: Pijnlijke en kostbare verrassing Het vorig jaar tijdens de grote Trajanus-feesten te Nijmegen, toen rond het 1850-ijarig bestaan van deze oude Romeinse nederzetting de Ro meinse keizer in hoog aanzien stond, dook plotseling een oud beeldje op bij een antiquair en een deskundigen on derzocht bracht aan het licht, dat het beeldje een wellicht het enige beeldhouwwerkje is, dat uit de eerste jaren van onze jaartelling van de Romeinse keizer is overgebleven. Omdat het Rijksmuseum Kan ndet direct over de bedongen som 7.500 kon beschikken, sprong de gemeente Nijmegen bij, maar giste ren is de antiquair, die het museum aan dit beeldje geholpen heeft, giste- resteerd, verdacht van heling. Het blijkt thans, dat het 'beeldje bij baggerwerkzaamheden in Duitsland gevonden is daar verduisterd werd. Enkele handige lieden de Traja nus-herdenking in Nijmegen indachtig smokkelden het naar Nederland en De organisaties van specialisten en die van algemene ziekenfondsen zijn het met betrekking tot de hono rering voor specialistische hulp eens geworden over een interimregeling, die zal gelden van 1 januari 1956 tot 1 juli 1956 of zoveel langer als par tijen nader overeengekomen. De Zie kenfondsraad heeft deze interimre geling goedgekeurd. Zij brengt een kostenstijging per jaar met zich van ongeveer zes ton. De organisaties van specialisten hebben, daar alle voorbereidende onderzoekingen nog niet gereed zijn, aan de organisaties van algemene ziekenfondsen nog geen voorstel voor een definitieve honerering kunnen doen. Ook heeft de Ziekenfondsraad zyn goedkeuring gehecht aan een toeslag regering voor de tandartsen en de verlenging van de duur daarvan. Daarmede is een bedrag gemoeid van 3.5 miljoen over 1955 en wat 1956 betreft naar schatting 3.7 mil- NEDERLAND SLAAT EEN 60EP FIGUtR DE STIJGING VAN DE INDUSTRIËLE PR0DUKTIE TUSSEN 1952 EN 1955(in%) De industrie is een van de belang rijkste zuilen waarop een land zich kan ontwikkelen. Ook de welvaart van een land is afhankelijk van zijn industrie. Aangezien West-Europa momenteel een gunstige ontwikke ling doormaakt is het interessant eens te zien wat de industrie in de verschillende landen presteerde. Met voldoening kunnen wij vaststellen dat ons land in deze „wedstrijd" een goed figuur slaat en wel in een ma te waarin wij half Europa achter ons laten. Over de periode van 1952 tot 1955 geeft onze grafiek, naar gege- overzicht van de stijging van de in dustriële produktie in West-Europa. Helemaal aan de top staan wij niet want West-Duitstland spant met zijn 42 wel verreweg d,e kroon. Men is dus over onze oostgrens heel wat aan het presteren. Oostenrijk, Italië en Nederland volgen dan als gun stigste landen die hun produktie met ca. 1/3 zagen stijgen. Daarbij wer ken Italië en Nederland kennelijk even hard. Voor België, Frankrijk, Engeland en Noorwegen bedroeg deze stijging .slechts" 1/5, zodat Nederland er vens van de OEEC, een duidelijk dus zeer gunstig bij afsteekt. ■boden het via de thans gearresteerde antiquair te koop aan. De medewerkers aan deze verduis tering schijnen onderling moeilijkhe den gekregen te hebben en zo kwam de Duitse politie de zaak te weten. Daar de baggerwerkzaamheden op de vindplaats door verschillende fir ma's uitgevoerd werden, zal 't niet meevallen uit te maken, aan wie het kostbare beeldje toebehoort. Voorschoten, 3 april 1956. Geachte redactie, Het ingezonden schrijven namens het bestuur van de sportvereniging SVLV te Voorschoten, opgenomen in uw nummer van 31 maart j.l., nood zaakt mij enige plaatsruimte in uw gewaardeerd blad te vragen. Waar het betreft mijn uitlating in de raad der gemeente, waarbij ik het artikel van het klubblad van SVLV d.d. 7 maart j.l. beneden elk peil en beslist minderwaardig vond, moet ik even opmerken, dat het altijd ver keerd is, zonder de officieel goedge keurde notulen af te wachten, of enkele regels verslag in een blad een mening te vormen. Want dit verslag was natuurlijk niet volledig, en kan dit ook niet zijn. Ik heb er n.l. ook nog bij gezegd, dat naar mijn smaak, het artikel in dit klubblad misleidend was en dat ik het -psychologisch volkomen fout vond, dat een onderwijzer, welke toch een opvoedende taak heeft, door dergelijk geschrijf, de sport'oeoefe- naars, welke toch meestal uit jeugdige personen bestaan, tegen het bestuur der gemeente, wat de raad is, doet opzetten. Dit als antwoord op de vraag, wat het beroep van de schrij ver met deze zaak uitstaande heeft. Door de schrijver wordt in het ar tikel gesteld: Nadat de raad met gulle hand eventjes anderhalf miljoen neer telde voor het bouwrijp maken van een nieuwe wijk, zetten de vroede vaderen zich plotseling schrap, toen het erom ging drie en twintig duizend gulden meer te betalen voor de kleedgelegenheden op het sportpark. Is dit geen misleiding? Krijgt een oningewijde op deze wijze niet de indruk, dat het hier alleen gaat om drie en twintigduizend gulden voor de kleedgebouwen? En wat zijn de, feiten? De schrijver kan het weten, dat de raad voor het sportveldencomplex met recreatieterrein reeds een bedrag van 300.000 voteerde, waaronder 35.000 voor kleedigëbouwen. Die drie en twintigduizend gulden betrof een aanvullend krediet, dus in totaal '58.000 alleen voor deze gebouwen. - En wat heeft nu de kvp-fractie bij dit voorstel gezegd? En dan citeer ik uit de goedgekeur de notulen van de bewuste raads vergadering: De heer Fortanier deelt mede, dat zijn fractie dit voorstel, hoe mooi het ook lijkt, voor Voorschoten te luxe vindt, zulks te meer in verband met het feit, dat het sportveldencomplex toch al een zo groot nadelig saldo zal opleveren. Sprekers-fractie heeft zich afgevraagd hoe aan dit bezwaar zou kunnen worden tegemoet gekomen en zij heeft daarbij gedacht aan een den bij de geboorte van Eugène Marie Gerard van de Nieuwendijk te Elspeet. Mevr. DuitsKok heeft twee kin deren, 9 kleinkinderen, 18 achter kleinkinderen en thans 1 achter ach terkleinkind. De Heerlense politie heeft zekere J. S. uit Kerkrade gearresteerd, die er van verdacht wordt in zijn func tie van ambtenaar bij de commissie toewijzing woonruimte steekpennin gen te hebben aangenomen. In november jl. werd J. S. op staande voet ontslagen, nadat klach ten over hem bij het Heerlense ge meentebestuur waren binnengeko men. De man is zaterdag door de of ficier van justitie te Maastricht ver hoord en daarna ingesloten. In het Lekstermeer is het stoffe lijk overschot gevonden van de tien jarige Geessienus Smit, die bij het schaatsen op 2 februari is verdron ken. In de eerste dagen na de vermis sing van de jongen heeft men inten sief gezocht, maar de pogingen moes ten tenslotte worden opgegeven. Na dat het ijs was verdwenen is men opnieuw gaan zoeken. Twee broers van het vermiste jongetje gingen ge regeld in bootjes het meer op. Een broer van het slachtoffertje heeft thans de stoffelijke resten gevonden. Nadat de politie was gewaarschuwd is het lijkje naar Midwolde overge bracht. DODELIJKE VAL UIT BOOM. De 19-jarige T. J. Zunft uit Dort mund is tijdens een paasuitstapje met een tiental padvinders uit die stad in Delden dodelijk verongelukt. Tijdens een rust in het park aan de Nieuwe Weg viel de padvinder uit een boom. Op weg naar het zieken huis overleed de jongeman. De 85-jarige mevrouw Johanna Ja- coba Lamberta DuitsKok te Bergen ^(Tin, ,r WBW1I| aail (N.-H.) is betovergrootmoeder gewor- soortgelijke oplossing als welke is gevonden voor het tennisbanencom plex, n.1. het bouwen van houten kleedgelegenheden, welke dan echter wel dezelfde inhoud zouden moeten hebben als de hierbedoelde stenen kleedgebouwen. Op diverse andere voetbalterreinen, waarop voetbal van het gehalte als in Voorschoten ten beste wordt gegeven, wordt ook ge bruik gemaakt van houten kleedge bouwen. Namens zijn fractie adviseert spre ker het college dit voorstel terug te nemen totdat cijfers bekend zijn aan gaande gelijkwaardige, doch van hout te bouwen kleedgelegenheden. En v;at heeft ondergetekende zegd? Ik citeer weer uit de notulen. De heer Van der Hulst merkt op, dat de raad de laatste tijd nogal eens voor het voteren van aanvullende kredieten wordt geplaatst. Hoewel dit niet prettig is, kan het niet altijd worden voorkomen. In geval het reeds voor de kleedgebouwen beschikbaar gestelde bedrag van 35.000 zou wor den verhoogd tot 58.000, dan gelooft spreker, dat men er nog niet zal zijn en wel omdat met het verfraaien van de gebouwen, ook de verdere akko- modatie zal moeten worden aangepast om geen disharmonie te verkrijgen een jaarlijks tekort op de exploitatie van 20.000 betekent elke week 400. Z.i. zal men aan de sport op zich niet te kort doen, indien men de kleedgebouwen iets soberder opzet, evenmin als men de sportactiviteiten verhoogt door het doen bouwen van stenen gebouwen. Psychologisch ge zien acht spreker het volkomen ver keerd, de jeugd op een dergelijke wijze in de watten te leggen. Zoals door de voorzitter in zijn Nieuwjaarsrede reeds is gesugge reerd zal de begroting voor het dienst jaar 1957 een geheel ander beeld te zien geven dan de begroting 1956, een beeld, waarbij naast an dere op de gewone dienst drukken de lasten van in 1956 gedane kapi taaisuitgaven het exploitatietekort van het sportterreinencomplex een aanzienlijke plaats zal innemen. Zich zijn mede-verantwoordelijk heid voor de ge-meentefinancien be wust zijnde, wil spreker zich scharen achter de door de heer Fortanier naar voren gebrachte mening. Kan men, na dit gelezen te hebben, mijn verontwaardiging in de laatst gehouden raadsvergadering over het SVLV-artikel begrijpen? Er wordt geschreven over raads leden, welke worden voorgesteld minder kennis te -bezitten dan eerste de beste schooljongen; onze raadsleden welke de hobby hebben buitennissige woorden te gebruiken, om er zeker van te zijn in de krant te komen. Wat te zeggen van de vraag of de vroede vaderen de stukken wel heb ben ingezien? En dan dat telkens herhaalde, ge bouwtjes en houten keetjes. Wat zijn Wilt U iets weten? Vraag mevr. H. te L. Vraagster heeft invaliditeitsrente en sinds kort een uitkering-Drees, welke in ver band met de rente werd ingekort. Zij vraagt naar de toestand als het algemene ouderdomspensioen wordt ingevoerd. Antwoord: Met ingang van 1 jan. a.s. krijgt iedere 65-jarige een bo dempensioen 1338.voor gehuw den, 804,voor ongehuwden). Dat wordt door geen enkele andere bron van inkomsten gekort. Voor zover thans bekend blijft de Invaidheits- wet voorlopig gehandhaafd, zodat beide uitkeringen onverkort naast elkander zullen staan, terwijl de In validiteitswet inmiddels gewijzigd zou worden. Vraag inzake uitkering 3% in eens over 1955. Antwoord: Over de toepassing daarvan op de individuele bedrijven in genoemde branche is nog niets be kend. Jeugdrallye van NTKC Xoxte. GOLF In de Eiffel, nabij Monschau ia Paaszaterdagavond omstreeks 9 uur een Nederlandse personenauto in volle vaart tegen een boom gereden. De 43-jarige mevr*. Fellinger-S ij ster mans uit Apeldoorn kwam hierbij- om het leven: het echtpaar Leclecq- Sijstermans uit Maastricht werd ern stig gewond. De 22-jarige Stappershoef uit Opijnen werd zaterdagavond door een auto in zijn woonpalats aange- De minder gunstige vooruitzichten voor het weer gedurende het Paas week-end, heeft de 250 jongeren uit verschillende landen, die hadden in geschreven voor de internationale jeugdrallye, er niet van weerhouden, de reis naar Wassenaar te maken en hun tenten op te slaan op een kam peerterrein op het landgoed Duinrell. Het merendeel der kampeerders ar riveerde in de loop van vrijdag; de rest kwam zaterdag aan en een bus met Franse deelnemers, die aanvan kelijk als „zoek" te boek stond, kwam nog juist op tijd het hek van Duin rell binnengereden voor de officiële opening van het kamp, om 5 uur des middags. De rallye was de vierde onder auspiciën van de FICC, de internatio nale federatie van kampeerders en de Nederlandse Toeristen Kampeer Club trad als gastheer op. Nadat de kampeerders het merendeel was afkomstig uit Nederland, Frankrijk en Duitsland, en verder kleinere groepen uit Denemarken, Italië. En geland, Zwitserland en België reden en op slag gedood; de chauf feur van de auto is doorgereden. Enkele grappenmakers hebben het Bornse Paasvuur, dat 1ste Paas dag 's avonds ontstoken zou worden, voortijdig in brand gestoken. De grote brandstapel werd totaal door het vuur verteerd, zonder de vele honderden toeschouwers, die voor deze gelegenheid naar Borne geko men waren; de politie stelt een on derzoek in. Tijdens een proefritje met een sportwagen zaterdagmiddag nam een Amerikaanse sergeant toegevoegd aan de Amerikaanse ambassade te Den Haag met topsnelheid de S- bocht aan de Bezuidenhoutseweg bij Marlot te Den Haag; de auto vloog tegen een lichtmast aan en de ser- gant werd levensgevaarlijk gewond. De emploié van de garage, die het proefritje meemaakte, had vlak voor de botsing uit de wagen weten te springen cn werd slechts licht ge wond. zich verzameld hadden op het mid denterrein. waar aan lange masten de verschillende vlaggen wapperden, werden zij verwelkomd door de heer Jan C. de Vries, secretaris van de internationale federatie. Hij herdacht de Engelsman Lindizy, die enkele ja ren geleden het initiatief nam tot de jeugdrallies, en die in februari j.l. plotseling overleed. De heer G. A. W. J. O. E. Paris, uit Gouda, vertegenwoordiger voor Nederland van de federatie, verrich te de officiële opening van het kamp; burgemeester dr S. F. A. C. M. Ba ron van Wijnbergen, die voor deze plechtigheid was uitgenodigd, had bericht van verhindering gezonden. Tenslotte werd een toespraak ge houden door ir R. Snel, voorzitter van de Haagse afdeling der NTKC. In zijn toespraak, die gedeeltelijk in het Frans, het Duits, Engels en Ne derlands gehouden werd, sprak hij over de taak van de Europese jon geren ten aanzien van de grote we reldproblemen van het ogenblik en vroeg hij de kampeerders, zich tij dens dit paas-week-end vooral te willen bezinnen op de essentiële za ken, waarin het in het leven uitein delijk gaat: het contact met God, en het contact met de natuur. Een groep Duitse jongeren uit Marburg, gekleed in originele Hessi- sche klederdracht, voerde, ter op luistering van de openingsplechtig heid enkele volksdansen uit. In de loop van de zaterdag was door de kampeerders een bezoek ge bracht aan Rotterdam en een rond vaart gemaakt door de havens van de Maasstad. De kampdag werd in „Het Wapen van Wassenaar" beslo ten met een Hollandse avond. Er werden films vertoond, die beschik baar waren gesteld door de rijks voorlichtingsdienst en in schimmen en maskerspel werd de buitenlanders iets getoond over de Nederlandse folklore. Voor zondag stonden op het pro gramma een bezoek aan Keukenhof en een internationaal kampvuur. In de loop van maandag vertrokken verscheidene buitenlandse deelne mers weer naar hun eigen land. keetjes? Volgens Koenen loods, ge bouwtjes van tijdelijke aard van pol derwerkers. De heer Jansen kan gerust zijn, houten keetjes worden noodgedwon gen wel eens geplaatst op terreinen van sportverenigingen, welke zelf moeten betalen, maar niet op het sportterreinencomplex van onze ge meente. Trouwens waai- maakt^ men zich zo druk over, houten of stenen ge bouwen. iHeeft een sportvereniging coit een wedstrijd gewonnen, omdat ze over een stenen kleedgebouw be schikte, ofwel verloren omdat deze slechts van hout was? Tenslotte dit: ik wens niet verder met de heer Jansen te discuteren, omdat ik mijn kostbare tijd veel beter kan besteden. Uit het artikel van genoemde heer blijkt een zeer groot gebrek aan waardering voor het bestuur dezer gemeente en de gehele raad, welke zo spontaan en eenstem mig een zo-groot bedrag voor het sportveldencomplex beschikbaar stelde. Ik acht dit artikel krenkend en be ledigend voor onze kvp-fractie en voor de gehele raad en ik betreur het in zeer hoge mate, dat blijkens on dertekening van het ingezonden schrijven het bestuur van SVLV, waarvan ik de meeste leden persoon lijk goed ken, zich achter het schrij ven van de heer Jansen heeft ge steld. omdat de inhoud hiervan dit bestuur beslist onwaardig is. G. VAN DER HULST. Scheepsberichten AALSUM 31 Port Said. ABBEKERK 1 v. Suez n. Djibouti. ALDERAMIN 31 v. Genua n. Valencia. ALKAID 31 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. ALNATI 1 te R'dam. ALWAKI p. 1 Ouessant n. Mar seille. AMOR p. 1 Wight n. Algiers. AM- PENAN 1 Houston. AMSTELDIJK 2 te Houston. AMSTELKROON 1 Gibraltar. AMSTELVEEN 1 Bandarshapur. AN KER p. 31 Flores Az. n. H. Roads. AN- NENKERK 1 v. Genua n. Pt Said. AR- GOS 1 v. Tel Aviv n. Haifa. ARKEL- DIJK 1 Antw. BAARN p. 31 Mona eil. n. Antw. BANKA 1 v. Antw. n. Barcelona. BAWEAN 31 v. San Francisco n. Port land. BENINKUST 1 v. Abidjan te Ta- koradi. BOSCHFONTEIN 1 Mombasa. CALTEX DELFT p. 1 Kreta n. R'dam. CALTEX PERNIS p. 1 Lissabon n. R'dam CALTEX THE HAGUE p. 1 Kp. St. Vin cent n. R'dam. CAMITIA 31 v. Stock holm n. Curacao. CELEBES 31 v. Bar celona n. A'dam. CISTULA 1 v. Singa pore n. Balikpapan. CLEODORA 2 te Singapore. CORYDA 31 v. Curacao n. Abidjan. CRADLE OF LIBERTY 1 v. Suez n. Mena al Ahmadi. DORIS 31 v. Brighton Trin n. Antw. ELIZABETH B 31 v. Bermunda n. Casablanca. ESSO NEDERLAND 1 v. Fawley n. Mena al Ahmadi. GAASTERKERK 1 te Antwer pen. GAROET 2 te Madras. GORDIAS 31 te R'dam. GRAVELAND 2 te Las Palmas HATHOR 3 Malta. HECTOR 31 v. R'dam n. Lissabon. HEELSUM 31 v. Antw. n. Houston. HELENA 31 v. New York n. Pt au Prince. HERA p. 31 Lizard n. Cu racao. HOOGKERK p. 1 Kp Finisterre n. Genua. ISIS 1 R'dam. JASON 31 te R'dam. JAVA 1 Port Said. KABYLIA 1 rede Geelong. KALINGA 31 R'dam. KA- LYDON 31 R'dam. KEIZERS WAARD 31 v. Curacao n. Genua. KERTOSONO 1 te Gibraltar. KORATIA 2 Singapore. LAAGKERK 2 Madras. LANGKOEAS p. 1 Ceylon n. Tj. Priok. LEERSUM 1 Sa- annah. LEKHAVEN 1 Montevideo. LEO- POLDSKERK 31 v. Suez n. Cyprus. LEU VEKERK 31 v. Cochin n. Calicut. LIN- DEKERK 1 v. Genua n. Antw. LUNA 31 v. R'dam n. Oran. MAASDAM 31 Hali fax. MAASHAVEN 2 Antw. MARISA 31 v. Freetown n. Trinidad. MATARAM 1 te Belawan. MYONIA 2 Pladju. NANU- SA 31 v. Suez n. Bahrein. NOORDAM 31 v. R'dam n. New York. OMALA 31 Malta OOSTKERK 31 R'dam. ORANJE 1 v. Pi Said n. Napels. ORESTES 31 R'dam. OSI RIS 1 Philadelphia. OUWERKERK 2 te Bangkok. OVULA 1 v. Pladju n. Sura- baja. PENDRECHT 1 v. Mena al Ahmadi n. Napels. PHRONTIS p. 1 Singapore n. Semarang. PRINS FREDERIK WILLEM 1 R'dam. PURFINA NEDERLAND p. 31 Gibraltar n. Portland. RONDO 1 Suez. SCHIE 1 v. Malta n. Alexandrle. SLIE- DRECHT p. 1 Kp Finisterre n. Banias. STENTOR 31 v. Paramaribo n. Dordrecht TABINTA 1 Singapore. TARIA 1 rede Miri. TEIRESIAS 2 Pt Swettenham. THEMISTO 31 v. Galveston n. Engeland. TIBA p. Lizardhead n. Aarhus. TJITJA- LENGKA 31 Singapore. TRITON 31 v. New Orleans n. Curacao. VAN LIN- SCHOTEN 31 v. Takoradi n. Freetown. WESTERDAM 31 v. New. York n. R'dam WIELDRECHT 1 te Beyrouth. WILLEM STAD 1 Trinidad. WOENSDRECHT 31 R'dam. ZUIDERZEE 31 v. Rouaan n. H. Roads. AALSUM 2 v. Suez n. Aden. ALCYO NE 31 Vitoria n. St. Vincent. ALDABI p. 1 Lissabon n. Antw. ALDERAMIN 2 Valencia. ALIOTH 3 Bremen. ALM- KERK 2 Antw. ALPHERAT 2 New York. ALUDRA 2 Bombay. AMSTELBRUG 2 Brunsbuttel. AMSTELDIEP 2 Ceuta. BA WEAN 1 Portlan. CALTEX THE HA GUE p. 2 Kp Finisterre n. R'dam. CHA- RIS 2 Bremen. DIEMERDIJK 2 San Francisco. DORDRECHT 1 v. Philadel phia n. Liverpool. ENA 2 Willemstad. ESSO DEN HAAG 3 Sidon. GABON- KUST 1 rede Lobito. GADILA 3 Pt Dar win. HELDER 2 San Pedro. HERSILIA rede Guanta. INDRAPOERA 2 Port Said. IVOORKUST 1 v. Abidjan n. Free town. KARA 2 v. Singapore n. Hongkong KELLIA 2 v Helsingborg n R'dam. KER TOSONO 2 v. Gibraltar n. New York. KORATIA 2 v. Singapore n. Mena al Ahmadi. KORENIA 2 Stockholm. LAU- RENSKERK 4 Aden verw. LEKHAVEN 2 Montevideo. LEOPOLDSKERK 1 Cy prus. LEUVEKERK 1 v. Calicut n. Aden. LINGE p. 1 Kanarische cil n. R'dam. MAASKERK 1 v. Pt Elizabeth n. Kaap stad. MADOERA 2 v. Surabaja n. Ma kassar. ORANJE p. 2 w-punt Kreta n. Napels. OUWERKERK 3 Bangkok. PER- NA 3 Singapore. PHRONTIS 3 Semarang POLYPHEMUS 2 v. Belawan n. Colom bo. RADJA p. 1 Azoren n, Halifax. SA- RANGAN 2 v. Vizagapatamn. Colombo. SCHOUTEN 3 Surabaja. SLAMAT p. 2 Kp Finisterre n. Lissabon. SLOTERDIJK p. 2 Vliss. Antw. n. New York. STAD MAASLUIS 3 Narvik. STATUE OF LI BERTY p. 2 Kp Bon n. Mena al Ahmadi. STRAAT MALAKKA 2 v. Tj. Priok n. Balikpapan. SUMATRA 2 Ummsald SUNETTA 3 Calcutta. TAMO p. 1 St. Vincent n. Rio de Janeiro. TEGELBERG 2 Singapore n. Penang. TEIRESIAS 3 Sin gapore. TERNATE p. 2 St. Maria Az. n. Beyrouth. TIBIA p. 2 Colombo n. Pulu bukom. TOMINI p. 1 Kp Guardefui n Belawan. TROMPENBERG 2 Bermuda WALTON JONES 2 v. Cadiz n. Gibral tar. WATERLAND p. 2 Ouessant n. S. Vincent. WITMARSUM 2 te Brownsville WOENSDRECHT 2 v. R'dam n. Sidon. IJSSEL 2 Istanbul. ZEELAND SSM 1 te R'dam. ZONNEWIJK 1 v. Talcahuano n, Tocopilla.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5