S)e CoidóeSoti/fcci/rit Paasboodschap van de H. Vader tot de wereld pessimisme Beroep om bewapeningswedloop te stoken Waarschuwing tegen 't pessimisme Afec Guinness Katholiek Pastoor Schaaper vicaris-generaal van Rotterdams bisschop Bloedrode Pasen voor Algerije Driehonderd slachtoffers Vliegrampen met de Paasdagen AU Sastroamidjojo beëdigd Malenkof in kathedraal van Canterbury Koning Paul en de Cyprioten Directeur: C. M. Hoofdredacteur: J HAMERS VELD. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DINSDAG 3 APRIL 1956 47ste JAARGANG No. 13770 Paus waarschuwd voor Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Paus Pius XII schenkt zijn Paaszegen aan de ongeveer 200.000 gelovigen, die zich hadden verzameld op het beroemde St. Pietersplein in Vaticaanstad. In een radiorede tot de wereld heeft Z.H. Paus Pius XII op Eerste Paas dag een beroep gedaan op de staatslieden, een einde te maken aan „de wedloop naar de afgrond" door afschaffing of beperking der kernwapens. De tachtigjarige Paus sprak vanaf dc buiten-loggia van de Sint Pieter, terwijl ongeveer 200.000 mensen op het plein naar de woorden van de Paus luisterden. De Paus waarschuwde, dat de wereld „bijna de hoop verliest om de zelf vernietigende dwaasheid van een wedloop met kernwapens tot staan te brengen". Om deze verschrikking nog te vergroten zijn er thans bestuur bare projectielen bijgekomen, die reusachtige afstanden kunnen afleggen en door middel van een atoomlading de totale vernietiging van mensen en dingen met zich meebrengen. In twee voorgaande Paasboodschappen en in zijn jongste Kerstrede heeft de Paus eveneens gewaarschuwd tegen de verschrikkelijke gevaren van een atoomoorlog. GEEN SAMENWERKING. Zondag heeft de Paus de christen heid ook aangespoord, zich in acht te nemen voor „de vijanden van Chris tus". Hij veroordeelde in het bijzon der die christenen, die „hetzij misleid of door vrees gedwongen" zouden samenwerken met „betwistbare stel sels van materiële vooruitgang, die verloochening eisen van de bovenna tuurlijke beginselen van het geloof en van de natuurlijke rechten van de mens". De H. Vader vervolgde: „De Kerk heeft niets van of in de wereld te vrezen, daar voor haar het mysterie van Pasen, met zijn bemoedigende boodschap, die tevens de boodschap is van de opgestane Redder, namelijk „Vrede zij met u", te allen tijde le vend is. Onwankelbaar vertrouwen is een onontbeerlijke voorwaarde voor de zegepraal van de vrede. „Zij, die zich buigen voor een pes simisme, dat op geslepen wijze in de wereld wordt verbreid, waarbij de goedkope slagzin luidt: „Het geloof leidt toch tot niets, zijn niet de ware De Britse toneel- en filmspeler Alec Guiness is tot de Katholieke Kerk overgegaan. Naar zijn zeggen was hij mogelijk in zekere mate beïnvloed door enkele filmrollen, die hij vervuld heeft, na melijk van priester in „Father Brown" en van kardinaal in „De ge vangene". Hij v/as jaren geleden zeer onder de indruk gekomen van de per soonlijkheid van de Paus. Hij be hoorde niet tot de Anglicaanse kerk. ten te reageren en inzien dat de vijand van de vrede juist op de zwak ke zijden van de mens, zoals het pes simisme, de hebzucht, de nijd en de zuoht om zonder reden kritiek te oefenen, steunt om de zielen in ver warring te brengen. Die vijand be dient zioh nu eens van de ene, dan weer van een andere van die harts- tochten en stimuleert ze door bedrei ging of misleiding, nu eens overre dend, dan weer opdringend, vandaag mythen aanprijzend en ze morgen weer verwerpend, vandaag een nieuw systeem aankondigend en morgen weer terugkerend tot het oude. De Paus besloot zijn toespraak met „het licht en de kracht van Jezus de Verrezene" af te roepen over hen, die het lot der volkeren in handen hebben. Met krachtige stem. Nadat de H. Vader zijn in het Ita liaans uitgesproken toespraak had be ëindigd, sprak hij kort in het Frans, Engels, Duits en Spaans tot de onge veer 50.000 buitenlandse bedevaart gangers, die zich voor de basiliek vén St. Pieter hadden verzameld. Toen hij uitgesproken was, juichten de gelovigen geestdriftig, waarop de Paus de zegen „Urbi et Orbi" (voor de stad en de wereld) uitsprak. De Paus sprak met krachtige stem en hij onderstreepte zijn betoog her haaldelijk met welsprekende geba ren. Zijn lijfarts bevond zich, toen hij sprak, in zijn onmiddellijke nabij heid. Toen de Paus voor het toespreken van de menigte, op het balkon van St. Pieter verscheen, werd hij door een fanfare, ten gehore gebracht op zilveren trompetten, begroet. Doch de tonen der muziek werden spoedig overstemd door het daverende wel- komstgejuich der wachtende menigte. AFSCHEID ZEEUWSE EN ZUID-HOLLANDSE GEESTELIJK HEID VAN BISSCHOP VAN HAARLEM Op dinsdag 24 april zal de geeste lijkheid van Zuid-Holland en de Zeeuwse eilanden afscheid nemen van Haarlems bisschop en kathedraal. Dit geschiedt door een pontificale H. Mis op te dragen door mgr. Huibers in de St. Bavo om 11 uiur en door een re ceptie in het Bavo-gebouw, Smede- straat, Haarlem. Benoeming te verwachten; Eisenhower pakt rassenprobleem aan President Eisenhower zal zelf het initiatief nemen voor de oplossing van de rassenprobleem in het Ver enigde Staten, indien het Congres niet zal voldoen aan zijn verzoek om een commissie voor de betrekkingen tus sen de rassen te vormen. Hij heeft in een brief aan de gou verneur van Florida, Leroy Collins, meegedeeld dat hij dat zou doen door het bijeenroepen van een serie spe ciale conferenties over de uitoefe ning van de burgerrechten. Een van die conferenties zou hij dan beleg gen met gouverneurs en procureurs generaal uit de zuidelijke staten, waar de rassenscheiding de meeste wrij ving tussen blanken en negers ver oorzaakt. Eisenhowers brief was een ant woord op een telegram van Collins, waarin dieze meldde dat de beslissing van het federale hooggerechtshof dat de rassenscheiding op de scholen op geheven moet worden, het optreden van extremisten van beide partijen ten gevolge heeft gehad. „Wij vrezen, dat de vorderingen, die wij in een periode van vele jaren hebben gemaakt, weer teloor zullen gaary", seinde de gouverneur. partijgangers van de vrede", aldus de Paus. De Paus waarschuwde de gelovi gen tegen het pessimisme, de geestes gesteldheid van hen, die de ogen slui ten voor de talrijke tot stand ge brachte hervormingen op economisch en sociaal gebied en alleen zien dat wat ontbreekt en gemakkelijk het oor lenen aan de inblazingen van onte vredenheid-zaaiers. De ware vriend van de vrede, aldus de H. Vader, moet tegen dergelijke insinuaties we- van Orelansville onder water zou zfjn Algerije heeft een bloedig Paas weekeinde achter de rug. Naar schatting zijn aan beide rij den ongeveer 300 slachtoffer geval len. De rebellen hebben hun actie verscherpt in verband met de komen de versterkingen, die de minister-pre sident Lacoste heeft aangevraagd. De Algerijnse politie heeft een nationalistisch komplot ontdekt voor het opblazen van de Wed Fodda-dam, waardoor het dichtbevolkte gebied totaal 45 doden Met de Paasdagen zijn enkele vlieg rampen gebeurd, welke aan 45 per sonen het l^ven hebben gekost. Het grootste aantal slachtoffers maakte een ramp bij Pittsburgh, waarbij 22 mensen om het leven kwamen. Een paar minuten na de start stortte daar een tweemotorig vlieg tuig van de Trans World Airlines in vlammen neer. De brandweer was bij na onmiddellijk ter plaatse en kon veertien mensen uit de laaiende vlammenzee redden. Bij Seattle is een Stratocruiser van de Northwest Oriental Airlines vlak na de start in zee gestort. Er waren 37 mensen aan boord. Al na een paar minuten waren er reddingboten langszij. Op drie na kon men alle in zittenden uit het snel zinkende toe stel redden. Bij Rapid City, in Zuid-Dakota ge raakte een jachtvliegtuig vpn de Amerikaanse luchtmacht zonder brandstof. Het toestel stortte neer en de twee inzittenden kwamen om het leven. Dr. Ali Sastroamidjojo legt, terwijl hem een koran boven het hoofd ge houden wordt, de eed af als premier van het Indonesische kabinet. De plechtigheid vond plaats in Djakarta; het is de tweede maal dat dr. Sas troamidjojo premier van het Indonesische kabinet is. In Siam is een ernstig vliegtuigon geluk gebeurd, waarbij achttien mensen het leven verloren. En Da kota van de luchtmacht stortte neer, vrijwel onmiddellijk na de start. De politie, die redenen meent te hebben om aan sabotage te denken, onder zoekt het wrak van het vliegtuig. Malenkof schijnt hetbezichtigen van electrische werken en atoomcen trales, waarvoor hij naar Engeland was gekomen, er aan gegeven te heb ben. Hij reist thans het land rond al glimlachend en gul met joviale schou derklopjes en praatjes met kinderen. Men noemt hem al zij het met de nodige bezorgdheid de „grootste propagandist, die een land ooit gehad heeft." Op eerste Paasdag is hij de kathe draal van Canterbury binnengestapt, terwijl er nog een kerkdienst aan de gang was. Hij trad binnen, vergezeld van de z.g. „rode" deken van Can terbury, dr. Hewlet Johnson. De hele wijding van de aan de gang zijnde dienst was verdwenen. Stoe len kantelden, gelovigen bestegen de banken om foto's van de Russische bezoeker te maken, handtekeningen werden gevraagd en opgewonden vrouwen stonden op Malenkofs schou der te kloppen, Het viel niet direct op te maken of hij hem wel herkend had of niet, maar in ieder geval wandelde dr. Geoffrey Fisher, de aartsbisschop van Canterbury, die de politieke in zichten van zijn deken nu niet be paald deelt, na afloop van de dienst, die hij geleid had, vlak langs Malen kof terug naar zijn paleis en reageer de niet op een gebaar van de deken, die de Russische gast kennelijk aan hem wilde voorstellen. MIJNONGELUK IN HONGARIJE In een kolenmijn bij Tatabanya, ten noordwesten van Boedapest, zijn maandag zeven Hongaarse mijnwer kers om het leven gekomen. Een grote hoeveelheid water drang een van de schachten binnen, waar door negentien mannen van de -bui tenwereld werden afgesneden. Twaalf mannen konden worden gered. "De overige zeven bleken te zijn verdron ken. gelopen. De politie heeft tien natio- I nalisten gearresteerd en 87 blokken dynamiet in beslag genomen. Het komplot omivatte een organisatie van 250 man die allen behoren tot de nationale Algerijnse beweging (MNA). In Parijs zijn 3000 Noordafrikanen aangehouden, die van plan zouden zijn geweest een betoging te houden voor het verlenen van onafhankelijk heid aan Aligerië. Claude Bourdet, directeur van het weekblad France-Ohservateur, is ge arresteerd. De overheid heeft meege deeld dat er artikelen zijn gepubli ceerd die schadelijk worden geacht voor het moreel van het leger. France- Observateur pleit gewoonlijk voor een neutralistische-buitenlandse poli tiek, alsmede voor een bestand en onderhandelingen met de opstande lingen in Algerië. Bourdet is inmid dels voorlopig is vrijheid gesteld. Koning Paul van Griekenland heeft maandag in zijn jaarlijkse troonrede aan het parlement verklaard dat de Griekse natie met al haar kracht de rekenning van de „rechten van onze Cyprische broeders" eist. De koning zei: „Griekenland wijdt zich aan de vrede en handhaaft zijn banden met de Verenigde Naties. Het beschouwt de Navo als de belang rijkste garantie voor zijn nationale veiligheid". Doch, zo zei hij, „de Natie en de kerk zullen met onverzettelijke wil hun pogingen voortzetten om de nationale eis ten aanzien van Cyprus vervuld te krijgen". „Eoka" één jaar. De Britse autoriteiten op Cyprus hébben zaterdagavond de oude stad van Nicosia volledig afgesloten van de omringende nieuwe wijken. Deze maatregel bleef van kracht tot maandagochtend. Dit is gedaan om eventuele betogin gen ter gelegenheid van het feit, dat de verzetsbeweging „Eoka" een jaar geleden met haar acties begon, te voorkomen. Massa-demonstraties waren derhal ve niet mogelijk, maar wel is deze verjaardag gevierd met een serie aan slagen, waarbij een Britse accountant werd gedood en 13 personen werden gewond. De Brit was eerst vrijdag op Cyprus aangekomen. Liquidatie |oodse Cultuur? Het Joodse „Labour Committee" zegt een brief aan de Sowjet-ambas- sadeur te Washington geschreven te hebben, waarin het vraagt om offi ciële bevestiging of ontkenning van geruchten, dat Joodse schrijvers in de Sowjet-Unie geliquideerd zouden zijn. Deze commissie, die ongeveer 500.000 Joodse arbeiders vertegenwoordigt, zegt uit betrouwbare bron berichten ontvangen te hebben, dat „liquidatie van Joodse auteurs en een welbere kend plan om ieder spoor van Joodse kuituur te vernietigen" in de Sowjet- Unie uitgevoerd zou zijn. De bisschop van Haarlem heeft in overleg met de bisschop van Rotter dam eervol ontslag verleend aan de zeereerwaarde heer A. C. Schaaper, die pastoor was te Nieuw-Vennep, in verband met zijn te verwachten be noeming tot Vicaris-Generaal van mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam. De nieuwe Vicaris-Generaal werd geboren te Krommenie op 13 nov. 1903 en priester gewijd op 2 juni 1928. Hij werd kapelaan te Noord-Zype (18-8-'28), te Rotterdam, parochie van de H. Elisabeth (ÏO-B-^), te Scheveningen, St. Antonius Abt. (21-8-'37) en rector van het Piusge- stidht te Amsterdam (22-11-'41). Op 31 Oktober 1952 volgde de benoeming lot pastoor te Nieuw Vennep, waar aan de opdracht was verbonden om de kerk aldaar te vervangen door een nieuwe. De nieuwe kerk, momen teel nog in aanbouw, is bijna gereed. Onbestendig en koud Tijdens de Paasdagen hebben zich grote veranderingen in de drukver- deling boven Europa voltrokken. Een depressie, die zich op eerste Paas dag tussen IJsland en Groenland op hield, is snel in diepte toenemend naar het zuidoosten getrokken, waar na ze vanochtend de Finse Golf be reikte. Een gevolg van deze ontwik keling was, dat het zondag nog ten westen van Schotland gelegen hoge- drukgebied sterk werd aangetast en zioh in zuidwaartse richting verplaat ste; vanochtend vonden we het terug als een rug van -hoge luchtdrukt, die zich van het Engelse Kanaal naar de Alpen uitstrekt. De wind draaide hierdoor naar west tot zuidwest, zodat vandaag iets min der koude lucht wordt aangevoerd, arin flinke opklaringen voorkomen. De verbetering is echter slechts van korte duur, want een boven Groen land gelegen gebied van hoge lucht druk heeft in het zeegebied tussen Noorwegen en IJsland opnieuw een polaire storing doen onstaan. Het front dat deze koude lucht aan de voorkant begrenst, kan de komende nacht ons land bereiken. Het weer verkrijgt dus wederom een koud en ditmaal bovendien een onbestendig karakter. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 -uur luiden: HELSINKI half bewolkt 6 C. STOCKHOLM geheel bew. 0 OSLO zwaar bewolkt 1 ABERDEEN zwaar bew. 6 DUBLIN nevel 7 LONDEN onbewolkt 2 AMSTERDAM onbewolkt 2 BRUSSEL zwaar bewolkt 0 PARIJS nevel 0 BORDEAUX mist 2 GRENOBLE nevel 3 NICE regen 10 BERLIJN zwaar bewolkt 4 FRANKFORT mist 3 MüNOHEN onbewolkt 2 ZüRIOH nevel 2 GENèVE nevel 0 LOCARNO zv/aar bewolkt 6 WENEN half bewolkt 3 INNSBRUCK nevel 1 ROME nevel 10 Hoogwaterstanden 4 April v.m. 9.30; n.m. 10.15. Secretaris Bisdom Rotterdam Kapelaan E. E. F. Guljé De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft tot secretaris van het bisdom benoemd, de heer E. E. F. Guljé, thans kapelaan in de St. Mar- tinus-parochic te Voorburg. De heer Guljé werd op 13 december 1925 te Leiden geboren. Hij is leer ling geweest van de r.k. HBS tc Lei den en heeft daarna gestudeerd aan de Schola Carolina in Den Haag. Zijn studies heeft hij voortgezet te Hage- veld en Warmond. Op zaterdag 7 juni 1952 werd hij door mgr. Huibers priester gewijd. De zondag daarop werd hij als neomyst en zoon van de parochie door de parochianen van de St. Willibrorduskerk te Oegstgeest feestelijk ontvangen. Vóór de heer Guljé kapelaan te Voorburg werd, is hij kapelaan ge weest in Berkel. weer (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te I 11.15 uur). KOUD WEER Wisselend bewolkt met enke! 5 verspreide buien. Matige to krachtige v/ind ruimend naa noordwest tot noord. Koud. 4 April zon op 6.10, onder 19.21; maan op 3.07, onder 12.11. Korreltje Weelde zoekt overdaad, maar vindt uiteindelijk gebrek.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1