3)0 uciobecoiTYa/ru j qoeöe vrijöaq Rehabilitatie van Rajk in Boedapest kIT^LI,- l ttzz katholiek dagblad voor leiden en omstreken bleef Rajk's bekentenis 1 Franse NATO-trcepen scheep naar A!gerije KOELER m VRIJDAG 30 MAART 1956 9 /V^l 47ste JAARGANG No. 13768 BUREAUX: PAPENÜKACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. O rukt, rij 20935. Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. tv. f2.35 p. mnd„ f7— p. kwart. Franco p. p.f 7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 Nederlandse nota aan Washington De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft donderdag op het „State De partement" in Washington een nota overhandigd, waarin de Nederlandse teleurstelling wordt uitgesproken over de verklaringen, die ue Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, tijdens zijn recente bezoek aan Indonesië heext afgelegd. Uit diplomatieke bron is verno men, dat de Nederlandse nota in gro te trekken de inhoud weergeeft van de verklaring, die de Nederlandse minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, verleden week in de Tweede Kamer in Den Haag heeft afgelegd. Minister Luns verklaarde toen, dat de Nederlandse regering geschokt en teleurgesteld is door het feit, dat door de verklaring van minister Dulles de indruk wordt gewekt, dat de Verenig de Staten het optreden van de Indo nesische regering tegen Nederland billy ken. Sultan van Marokko naar Spanje Sultan Sidi Mohammed ben Joes- sef van Marokko zal woensdag naar Spanje gaan voor besprekingen met de Spaanse regering over de vereni ging van de Spaanse zóne met het onafhankelijke Marokko. De sultan vertrekt 4 april uit Ha- bat. 9 April vliegt hij naar Tetoean, de hoofdstad van Spaans Marokko, en gaat vandaar terug naar Rabat. Spaanse prins had ongeluk De jongste zoon van de graaf van Barcelona, de Spaanse troonpreten dent, is donderdag om het leven ge komen door een kogel uit.een pistool, dat hij schoonmaakte. Het ongeluk geschiedde in het verblijf van de graaf te Estoril in Portugal. Het slachtoffer, prins Alfronso de Bourbon, werd op 3 oktober 1941 ge boren. De achttienjarige broer van prins Alfonso, Juan Carlo, studeert op het ogenblik in Madrid, waar hij ook een militaire opleiding geniet. Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft reeds enige jaren ge leden getracht de graaf van Barce lona, Don Juan, er toe te bewegen, zijn aanspraken op de Spaanse troon over te dragen aan zijn oudste zoon Carlos. Eieren snel goedkoper Bleven de kippeneieren als gevolg van de strenge winter met een be langrijk lagere produktie bijzonder hoog in prijs, gedurende de laatste dagen is er een belangrijke daling tot stand gekomen. Werd vorige week donderdag te Barneveld 17.95 per 190 stuks eieren van 61.8 gram geno teerd, heden deed dezelfde soort eieren ƒ13.95 per 100 stuks, een achteruitgang van niet minder dan 4 cent per ei in een week tijds. Daar mee is tegenover de belangrijke winst welke de eierhandel de laatste tijd heeft kunnen maken, plotseling een enorm verlies komen te staan. Voor de binnenlandse consument betekent het, dat juist voor de Paasdagen de Overlevenden van schertsproces vrijgelaten Zoals gisteren in het kort gemeld, is Laszlo Rajk, het voornaamste slachtoffer van Stalin in zijn twist met Tito, zes en een half jaar na zijn executie in een gevangenis van Boedapest, in ere hersteld. De Hongaarse partijbaas, Rakosi, heeft gezegd, dat Rajk het slachtoffer is geworden van een „provocatie". Destijds is het Rakosi zelf geweest, die in opdracht van Stalin de val en de liquidatie van Rjak heeft geleid. Rakosi beweerde indertijd, dat Rajk hem (Rakosi) had willen laten vermoorden. Het „eigen aardige" hierbij is, dat Rjak dat ook „bekend" heeft. Rajk is minister van binnenlandse en buitenlandse zaken van Hongarije geweest. Hij werd beschuldigd van samenzwering met de Zuidslavische communisten en met de Franse en Amerikaanse spionagediensten. Rakosi heeft toegezegd, dat de mannen, die destijds met Rajk als medeplichtigen terecht hebben gestaan, eveneens zullen worden gerehabiliteerd. De over levenden van dit scherts-proces zullen worden vrijgelaten. logsjaren bracht hij door in het con- I ccntratifekamp Dachau. Van 1945 tot 1948 was hij minister van binnen landse zaken, daarna tot juni 1949 minister van buitenlandse zaken. In september van dat jaar werd hij ver oordeeld en in oktober werd hij op gehangen. Met hem werden geëxecuteerd een •hoge ambtenaar van het ministerie van justitie, Giorgi Heltaj, en een lid van de Hongaarse centrale commis sie, dr. Tibor Szoeni, die van Trotskis tische activiteit werd beticht. Kolo nel-generaal Giorgi Plfil, chef van de politieke afdeling van de Hongaar se strijdkrachten en politie-koloncl Bela Korondi, werden door een mili taire rechtbank ter dood veroordeeld. Tot de overlevenden van de zaak- Rajk behoren onder anderen de voor malige stafchef, luitenant-generaal Laszlo Soliom die kort na de execu tie van Rajk werd gearresteerd. Zo hingt Gij dan aan 't kruis, het was volbracht wat Gij de mens had toegedacht van huis tot huis de eeuwen, eeuwen door, zolang de mensheid hier zou zijn in alle leed en pijn; God ging haar voor. Wij weten immers, dat het leed eenmaal geleden is en zullen zitten aan Uw dis, indien wij doen wat Gij nu deed! rvaarorrf is deze Vrijdag goed met alles wat hij bracht, want nu hebt Gij ons toegedacht een eeuwigheid, die Gij hebt uitgeboet. tie wacht ons nu vanaf Uw kruis; het is volbracht! De liefde wacht ons eeuwig straks in 't hemelhuis. FRANK VAN LEUVEN. ALLEN „BEKENDEN". Het proces van Rajk in september 1949 is de belangrijkste gebeurtenis geweest In de actie tegen partijfunc tionarissen die toen op bevel v. Stalin van Titoïsme werden gezuiverd. Des tijds werd in Boedapest officieel mee gedeeld, dat Rajk en zijn medeplich tigen" volledige bekentenissen had den afgelegd en zich schuldig hadden verklaard aan alle klachten, die tegen hen waren ingediend. Op een vergadering van Hongaarse partijleiders in Eger heeft Rakosi nu ge.zegd: „Na de ontmaskering van de imperialistische agent Beria en zijn handlanger in Hongarije Peter Gabor, is de zaak-Rajk herzien op bevel van de partijleiding. Het is gebleken, dat hij veroordeeld is op provocatieve beschuldigingen en valse getuigenis sen. Met de herziening van andere processen van Hongaren, die onschul dig zijn veroordeeld, is een begin ge maakt. Dit geldt ook voor veroordeel de „socialisten". Gabor, die ook een der topfiguren was in het proces te gen kardinaal Mindzenty, is in maart 1954 gearresteerd en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou bekend hebben Rajk bekentenissen te hebben afgedwongen. Rajk was pas 40 jaar oud, toen hij werd geëxecuteerd. Hij was de zoon van een schoenmaker. Tijdens de Spaanse burgeroorlog heeft hij Spanje gevochten. Tijdens de oorlog organiseerde hij mede het onder grondse verzet. De twee laatste oor- D Werkloze kolonels In de „Times" stond gisteren de J volgende advertentie: „Vier kolo- nels, die tegelijk met generaal Sir John Glubb ontslag hebben ge kregen of genomen uit het Arabi- sche Legioen, zoeken werk. Reso- luut, intelligent en capabel. Even <j boven veertig jaar". eieren aanmerkelijk goedkoper zijn 9^^00000^^00^^$ geworden. 1 Krachtproef met „Leger van Allah" Franse élitetroepen zijn in Mar seille scheep gegaan voor Algerije, waar de laatste tien dagen een steeds aanzwellende stroom van versterkin gen aankomt voor een naar het zich Jn (l?getij e neemt de &ttifd Ut in hevigheid tae Iaat aanzien, beslissende krachtproef met het „leger van Allah". De uit 1100 man bestaande élite troepen, die zich gisteren aan boord van het Franse passagiersschip „Villfe d'Algiers" inscheepten, maken deel uit van de Franse zevende gemotori seerde divisie, een keurdivisie, wel ke als NATO-eenheid in West-Duits- land gestationeerd was. Opvarenden van de „Matul" gered Reuter meldt uit Campeche in Mexico, dat een Catalina vliegboot en een kotter van de Mexicaanse kust wacht alle 21 passagiers en 14 be manningsleden van de „Matul" neb ben gered. Allen zijn naar de haven Campeche op het schiereiland Quca- tan overgebracht. De „Matul" is het Mexicaanse schip, waarvan gisteren gemeld is, dat het in de Golf van Campeche in brand was geraak en gezonken. Treinenhater De 84-jarige Italiaan Antonio Pap- pano heeft zijn leven lang een felle haat gekoesterd tegen treinen, zozeer, dat hij lievei de duizend kilometer van Avellino, waar hij woont, naar Turijn liep om zijn dochter en klein- viifHo rfip kinderen te bezoeken dan de reis met Ook de Franse vijfde divisie, die eveneens in West-Duitsland gele gerd is, zal naar Algerije overge bracht worden. De strijd in Algerije woedt intus sen in alle felheid voort. De afgelo pen 24 uur werden niet minder dan 161 personen gedood, en wel 142 rebellen, 9 Franse militairen, 1 po litieman en 9 Mohammedanen, die door rebellen vermoord werden. De politie-inspecteur Jean Mar- celli werd gisterochtend van dichtbij door een extremist op straat in Con- stantine neergeschoten. AlGERIË de trein te maken. Vrijdag heeft een trein een einde aan zij leven gemaakt Hij wandelde bij het huis van zijn dochter in Turijn en werd, toen hij een spoorbaan over stak, 1oor een trein aangereden en gedood. De acties van het Franse leger tegen de opstandelingen in Algerije gaan niet alleen voortdurend voort, maar zijn de laatste weken zelfs aanzienlijk in hevigheid tor gr-omen. Deze frto toont manschnppep van het 110de regiment Franse bergtroepen in actie bij Oued Masser in Noord-Algerije. Adrae s a'hara Satan In de afgelopen 24 uur is een be langrijke wijziging in de algemene circulatie begonnen, die voor het weer in ons land van grote betekenis wordt. Een lagedrukgebied boven de Golf van Biskaye nam snel in bete kenis af en boven Frankrijk steeg de luchtdruk. De oostenwind in ons land ver dween hierdoor geheel. Ook het ho- gedrukgebied bij Zuid-Noordwegen onderging veranderingen. Het ver plaatste zioh naar het zeegebied ten noorden van Schotland en breidde zich vanmorgen snel over de Britse eilanden uit. Tegelijkertijd nam een hogedrukgelpied boven West-Rusland en de Balkan in betekenis af, onder invloed van een depressie die over Finland naar het zuiden beweegt. Door deze ontwikkeling draait de wind naar ons land naar noord tot noordwest, met het gevolg dat kou dere lucht ons land gaat binnen stromen. Deze temperatuurdaling vol trekt zich de komende 24 uur. Ook gedurende de Paasdagen zullen de temperaturen op lager niveau blijven. De neerslag kansen zijn echter klein. Alléén bollenvelden met Pasen Met de Paasdagen zal het uiterlijk van de bollenstreek nog niet veel ver anderd zijn. Alleen aan de bloeiende crocusveldjes is te zien, dat de lente in aantocht is. Ook op Keukenhof zijn het de cro- cussen, die het nieuwe seizoen heb ben ingeluid en het park hier en daar een kleurig tintje hebben gegeven. De grote tulpenkas is het komende weekeinde het enige wat inderdaad de moeite van een bezoek waard is. Hier staan reed^ vele soorten tulpen in volle bloei. Mocht het weer iets minder schraal worden en er zo af en toe een mals regentje vallen dan zal de bollen streek zo omstreeks 7 a 8 april door de vroege narcissen wel aantrekke lijker zijn dan op het ogenblik het geval is. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TAMELIJK KOUD Veel bewolking, maar overwe gend droog. Matige noordweste lijke wind. Tamelijk koud weer. 31 Maart: zon op 6.20, onder 19.14; maan op 0.15, onder 8.27 uur. Hoogwaterstanden 31 Maart: v.m. 6.20, n.m. 6.45. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. STOCKHOLM half bew. OSLO licht bewolkt KOPENHAGEN geheel bew. ABERBEEN geheel bew. DUBLIN nevel LONDEN nevel AMSTERDAM zwaar bew. BRUSSEL zwaar bew. PARUS nevel BORDEAUX geheel bew. GRENOBLE geheel bew. NICE geheel bewolkt BERLIJN zwaar bew. FRANKFORT zwaar btw. MüNCHEN zwaar bewolkt ZURICH mist GENèVE nevel LOCARNO licht bewolk ROME zwaar bewolkt 2 a o 2 Korreltje Wie in de oogst slaapt, heeft een dure vacantie.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1