LEN TE Z WATER KANDIDATEN-SCHAAKTOERNOOI BEGON U.V.S. - K.F.C. Onze Damrubriek w m m JMJÊ m m ,Partizan" arriveerde gisteren in Amsterdam VVOEUSCAU 28 MAART 195o DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Te Amsterdam begon gisteravond in de zaal van het Minerva-paviljoen de eerste ronde van het kandidatentoernooi voor het wereldkampioenschap schaken, maar er is op deze eerste avond geen enkele beslissing gevallen. Twee partijen eindigden remise, de andere drie wer den afgebroken. Te half zes gaf dr. Max Euwe als wed strijdleider het sein tot de aanvang en Aetherklanken DONDERDAG Televisieprogramma. NTS. 20.00 Journ. en weerber. KRiO. ao.1'5 Religieuze Oost Slavische gezangen. 20.38 Film over de „Paas wake". 21.10 Symf. ork. Hierna Epiloog. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gym 7.20 Gram. 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Graan. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Mil.ork. 11.45 Dat vervelende diëet, caus. 12.00 Metropole-ork. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Metropole Ork. (verv.). 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 74.20 Cabaret. 14.45 Pianorecital* 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram.' 16.15 Voordr. 16.30 Lichte muz. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Fide Candidatentoernooi. 17.45 Re- geringsuitz.: Nederland en de we reld: Landbouwoverschotten. 18.00 Nieuws 18.15 Sportproblemen 18.25 Dansmuz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Orgelspel. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Buitenl. overz. 20.15 Kamerork. en solist. 21.10 Haast u langzaam, caus. 21.40 Het leven van Mozart, hoorsp. 22.25 Dansmuz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws 23.15 Act, of gram. 23.25 24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.45 Voor de vrouw. 9.30 Graan. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 V. d. platteland. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath.nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram. 14.00 Lichte muz. 14.25 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gelders orkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Ka- mermuz. 17.00 Voor de jeugd 17.30 Gram. '17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Vocaal ens. 18.15 Mil.kapel 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weer ber. 19.10 Muz. caus. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Graan. 20.25 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21.00 Barok- ensemble en sol. 22.15 Tijdschriften- kron. 22.25 Pianorecital. 22.45 Avond everdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. het grote toernooi, dat een maand lang de schakers in binnen- en buitenland zal bezig houden, begon. De resultaten van de eerste avond zijn: V. Smyslov (Rusl.)L. Szabo (Hong.) Y>Y-) (na 31 zetten); dr M. Filip (Tsj.) B. Spassky (Rusl.) Y->Y> <na 20 zet ten) P, Keres (Rusl.)D. Bronstein (Rusl.) afg.; O. Panno (Arg.)—A. Pilnik (Arg.) afg.; E. Geiler (Rusl.)T. Petro- syan (Rusl.) afg. Vandaag wordt de tweede ronde ge speeld waarvoor het programma luidt: PetrosyanBronsteinSpasskyKeres PilnikFilip; SzaboPanno; Geiler— Smyslov. De afgebroken partijen worden don derdag uitgespeeld. Men begint dan om 12 uur. Op de foto: de tien candidaten hadden plaats genomen op het podium van het Minerva-paviljoen. V.l.n.r.: (zittend) ziet men E. Geiler (Rusl.), L. Szabo (Hong.), B. Spassky (Rusl.), Petrosyan (Rusl.); staand: V. Smyslov (Rusl.)zittend: D. Bronstein (Rusl.), P. Panno (Arg.); staand: P. Keres (Rusl.), zittend: dr. M. Filip (Tsjech.), H. Pilnik (Arg.), geheel rechts staat de wedstrijdleider dr. M. VOETBAL DYNAMO'S NIET NAAR NEDERLAND Naar bekend bestonden er plannen, die in een vergaande staat van voorbereiding waren, om in november van dit jaar de bekende Russische voetbalclub de Dyna mo's enkele wedstrijden in Nederland tc laten spelen. Deze plannen gingen uit van de stichting in oprichting „interna tionaal cultureel contact". De daarvoor aangevraagde periode van de eerste helft van november kwam de KNVB wel zeer ongunstig uit, aangezien men dan mid den in de competitie zit en er bovendien twee belangrijke internationale wedstrij den in die maand op het programma staan. In een dezer dagen gehouden be stuursvergadering is dan ook besloten niet op de door de stichting gedane voor stellen in te gaan. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Italiaanse voetbalcompetitie zul len zondag twee wedstrijden worden ge leid door Oostenrijkse scheidsrechters. Zoals eerder gemeld, had de Italiaanse voetbalbond formulieren gezonden aan de besturen van alle clubs uit de hoogste klasse om te zien in hoeverre zij interes se hadden voor een dergelijk experi ment^ De scheidsrechtersvereniging heeft nl. bijna iedere week last met de clubs over de aanstellingen van de arbiters. Zondag wordt TorinoFiorenza gefloten door de Oostenrijker Von Grill en de wedstrijd PaduaRoma door zijn land genoot Seipelt. De Italianen hopen nu van een absolute onpartijdigheid verze kerd te zijn. MOTORSPORT PIET NORTIER NAAR AMERIKA Onze landgenoot, de heer P Nortier, die voorzitter is van de sportcommissie van de FIM (Internationale motorsport federatie) zal in augustus van dit jaar voor enkele weken naar Amerika gaan om als official op te treden bij wereld recordpogingen, die de Duitse NSU-fa- brieken van 1 tot 15 augustus willen houden op de zoutvlakten bij Bonneville. De NSU is van plan, alle solo-wereld records op de „vliegende kilometer" in vijftien klassen op de zoutvlakten aan te vallen en te verbeteren. Men wil dit zo offcieel mogelijk doen en aangezien de Verenigde Staten geen lid zijn van de FIM, wil men behalve rijders en machi nes ook de officials mee uit Europa ne men, waartoe o.m. een speciaal vliegtuig is gecharterd. Aan de heer Nortier is ge vraagd, als voorzitter van de internatio nale sportcommissie. de supervisie bij de recordpogingen op zich te nemen en hij heeft dit voorstel aanvaard. Alle records op de kilometer met vliegende start, be halve het absolute wereldrecord, zijn reeds in handen van NSU. NEDERLAND—FRANKRIJK Op 23 september te Leiden In de Stadsgehoorzaal te Leiden zal op zondag 23 september een gymnastiek- ontmoeting tussen Nederland en Frank rijk plaats vinden. Voor elk land zullen vier dames en vier heren uitkomen. BOKSEN Gisteravond omstreeks 8 uur is bij Rijsbergen op de weg naar Breda een auto, bestuurd door de Rotterdamse bok ser Luc. van Dam met grote snelheid op een stilstaande truck met oplegger gere den. Waarschijnlijk heeft de heer Van Dam met de naast hem zittende Belg K. uit Leopoldsburg zitten praten, waardoor zijn aandacht werd afgeleid. De truck met oplegger was nl. goed verlicht. De heer Van Dam werd met een hersen schudding en een gekneusde hand in het St. Ignatiusziekenhuis -te Breda opgeno men. GEWICHTHEFFEN COMPETITIE SPARTAAN—OLYMPIA De LAC „De Spartaan" verwerkt op zaterdagavond in 't gebouw Prediker aan de Janvossensteeg een competitiewed strijd tegen Olympia, Rotterdam. Aan deze wedstrijd nemen vele prominente gewichtheffers deel. BILJARTEN Zowel A. van Diemen als B. v. d. Voort wisten hun ongeslagen record in de strijd om het persoonlijk kampioen schap le klasse van de Biljartbond Bloembollenstreek te handhaven. De uitslagen waren: 2e PAASDAAG 2.30 UUR de belangrijke wedstrijd De voorverkoop op de bekende adressen is heden begonnen. (Advertentie) OPLOSWEDSTRIJD Voor onze A-klassers wijden wij het probleemgedeelte ditmaal geheel aan het werk van de heer Pranger. In verband met de plaatsruimte moe ten wij in het vervolg de toelichtingen achterwege laten. Wedstrijdprobleem no. 17 (525) Auteur: B. J. Pranger, Den Haag. le publicatie (Klasse A) 200 48 GYMNASTIEK STERKE DEENSE TURNERS NAAR NEDERLAND Het is een sterke Deense turnersploeg die op de Tweede Paasdag in het Con certgebouw te Haarlem tegen de Ne derlandse keurturners uitkomt. Voor de derde maal ontmoeten beide turnploegen elkaar, die tot nu toe elk eenmaal won nen. In 1954 had de eerste Nederland Denemarken wedstrijd plaats in Den Haag. De Nederlandse ploeg won toen met gering verschil: 4,8 punten voor sprong. Vorig jaar in Odense wonnen de Denen met 2.85 punten, zodat men geneigd zou zijn te veronderstellen, dat er weinig krachtsverschil bestaat. De resultaten, die de Denen echter dit jaar hebben behaald, wijzen op een ster ke vooruitgang. In het toernooi der vier Scandinavische landen werden de De nen tweede achter de sterke Finnen en kort geleden wisten zij zelfs in Kopen hagen de jonge Zuidslavische ploeg te kloppen. Bovendien is de Nederlandse ploeg verzwakt door het verhinderd zijn van Jac. v. d. Sande, na Klaas Boot onze beste turner. Tevens hebben de Denen in hun kam pioen Elkana Gronne een kracht van betekenis, terwijl" ook andere A. van Diemen J. Vierwinden A. van Diemen B. Elfering J. Vierwinden J. Diedericks B. Elfering W. Slootbeek B. v. d. Voort W. van Gerven B. v. d. Voort A. Elfering W. van Gerven A. v. d. Berg De resultaten in de 2e klasse waren: J. v. d. Lans 125 19 6.5' G. van Eyk 53 19 2.71 J. v. d. Lans 125 31 4.0: J. Baak 06 31 2.1: Zwart 10 schijven op: l, 6, 7, 17/19, 23, 24. 28 en 29. Wit 9 schijven op: 25, 30, 32, 35, 39, 42, 44. 45 en 50. Wedstrijdprobleem no. 18 (528) Auteur: W. J. v. d. Voort, Nieuw Vennep le publicatie (Klasse B) Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 7/9, 20, 22. 24/27. Wit 8 schijven op: 17, 28. 34, 37. 38, 42. 44 en 49. Voor alle vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen binnen 3 we ken na het verschijnen van deze ru briek aan bovenstaand adres. DAMZETTEN Hieronder volgen nog een drietal dam- zetten, waarvan het opsporen van groot nut kan zijn. Zwart: 2. 3. 8. 9. 11/13. 16, 18. 19, 23. 24. Wit: 25. 27. 28. 30. 32/36, 38. 42 en 48. Zwart: 3. 5/9. 12. 13. 16. 17, 19. 23. 24. Wit: 25/28. 30, 32/36, 38. 42, 48. Zwart: 2. 3, 6. 7. 9. 11/13, 17/19, 23. 24 Wit: 25/28, 30. 32/38 en 48. Voor alle drie geldt: wit begint en voert een winnende damzet uit. CORRESPONDENTIE B. J. I*. te 's G.: ik zal u schrijven. C. P. Z. te V.: wij zullen zien hoe alles afloopt; mijn dank voor uw schrijven. Zwart 12 schijven op: 1, 7, 9, 10, 13, 19, 23. 24. 28, 29. 33 en 45. Wit 12 schijven op: 12, 17, 22. 34/40, 42 en 44. Wedstrijdprobleem no. 18 (526) Auteur: B. J. Pranger, Den Haag le publicatie (Klasse A) Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 9, 11, 12. 18, 19, 23. 26. 29. 30 en 35. Wit 9 schijven op: 31, 32, 38 en 42/45. Voor onze B-klassers, een tweetal vraagstukken van schrijver dezes. Wedstrijdprobleem no. 17 (527) Auteur: W. J. v. d. Voort, Nieuw Vennep le publicatie (Klasse B) r» s «s 13 i m M 13 mm J -- Qê 1 mm i i De spelers van de Zuidslavische voet balclub „Partizan", tegen welke club het Voorlopige Nederlands elftal hedenmid dag in het Olympisch Stadion te Am sterdam een oefenwedstrijd speelt in verband met de BelgiëNederland-ont moeting op 8 april a.s. in Antwerpen, kwamen gisterochtend met de D-trcin uit MUnchen aan in het C.S.' te Amster dam. De foto toont de ploeg na aankomst op een perron van het C.S. Vierde van links staat Zebec, achtste van links staat Bo- bek, naast hem staat de heer D. Bcsscin, directeur van het Olympisch Stadion, en tweede van rechts zittend Is Milutinovlc. Wilt U iets weten? Antwoord: Wend U tot de plaatse lijke afdeling van het Roode Kruis; daar zal men Uw aanbod dankbaar aanvaarden en op de juiste plaats- brengen. Vraag: Route LeidenVenray. Antwoord: Leiden, Alphen, Utrecht. Houten, Geldermalsen, Den Bosch, Berlicum, Veghel, Gemert, Overloon, Venray. Vraag: Over Kampeercentra. Antwoord: Jeugdherbergen van de K.V.C. Jeugdherbergen zijn geves tigd in Amersfoort (meisjes)Huis ter Heide (jongens), Ede (meisjes), Schaarsbergen (jongens). Inlichtin gen bij de Kath. Jeugdherbergen centrale, Nachtegaalstraat 60 to Utrecht. J. F. v. d. B. Mijn vader is reeds 3 maanden ziek en de dokter zegt dat hij nog niet aan het werk mag. De controlerende arts daarentegen zegt, dat hij halve dagen mag werken. De huisarts is nog niet weer geraad pleegd hierover. Wat moeten wij doen? Antwoord: Intussen zult u wel ge sproken hebben met de huisarts, dus is de kwestie inmiddels wellicht reeds opgelost. Ook moet u rekening houden met de werkgever, indien deze n.l. niet gesteld is op halve da gen werk, dan moet de bedrijfsver eniging zich daarbij neerleggen, want de werkgever behoeft er geen genoegen mede te nemen. Het kan aan de andere kant ook weer gene zing in de hand werken, dus overleg met de huisarts. Als ingestemd wordt met halve dagen werk, ontvangt uw vader ook halve uitkering van de ziektewet, dus in dat opzicht gaat hij er niet op achteruit. Raadpleeg zo nodig uw bond. Vraag A. W. L. Wanneer een werknemer ziek is, wordt bij wisse lend loon het loon over de laatste 13 weken aan de bedrijfsvereniging op gegeven, op grond waarvan dan zie kengelduitkering wordt vastgesteld. Nu is mij gebleken, dat de bedrijfs vereniging 6 volle dagen per week uitkeert, terwijl de werknemers toch maar 5Yi dag per week werken. Gaarne zou ik van u vernemen of dit juist is en of wij das de uitke ring over 6 hele dagen ook aan de werknemers moeten vergoeden. Antwoord: En dat is dan de hek- vraag waaruit wij kunnen opmaken dat het uw bedoeling is, vergoeding over 6 hele dagen van de bedrijfsver eniging te ontvangen en deze ver goeding om te rekenen over 5Y dag en een lager bedrag aan de werkne mer uit te betalen. Onder dagloon moet worden verstaan het loon, dat in 13 kalender of loonweken voor afgaande aan de arbeidsongeschikt heid, gemiddeld per dag is genoten. Of u nu 5.Yi door 5! j deelt of 6 door 6 blijft gelijk. Er zijn ook werknemers die 7 dagen per week werken. In dat geval deelt de bedrijfsvereniging het verdiende weekloon door 7. maar de uitkomst is gelijk. Bovendien, het be drag dat u ontvangt ter uitkering aan de werknemer moet u ook uitbetalen aan deze patiënt, dat is toch begrij pelijk. door JEANNE BOWMAN 9) Anne zat nu zo ver mogelijk van hem af gekwetst, waarom wist ze eigenlijk zelf niet. Zwijgend reden zij door, totdat zij het huis weer zagen. Anne keek verbaasd op; alle ramen straalden van licht. Op het geluid van het remmen, ging de voordeur wijd open en er viel een brede straal geel licht als een loper over de treden. Lee en Tom Farley kwamen naar buiten met hun over jas aan. Mabel, die aan Farley's arm hing, huilde en Sharlie gilde hyste- risch. Rob sprong uit de wagen en hielp Anne bij het uitstappen. Toen hoorde zij Sharlie boven het huilen van de wind en het kletteren van de regen uit gillen: „Anne, je moeder is dood en oom Lucas is stervende!" Anne greep naar de arm van Rob. Maar hij was er niet; hij was de warandatrap al opgevlogen. Ze stond alleen, terwijl de regen op haar bloot hoofd neersloeg en op haar fluwelen japon, waar haar cape open viel. Iemand zei wat; ze luisterde. „Bij de derde kromming op de helling uit de bocht gevlogen. Het service station hoorde de smak en belde op, omdat Lee's naam op het nummer bewijs van de wagen stond. Lucinda werd op slag gedood, met Lucas is het hopeloos". HOOFDSTUK VII. Verbijstering verdooft. Jaren later op het gebeurde terugblikkend, in kalmte en rust, zou Anne dat leren begrijpen. Maar op dit ogenblik, toen haar verstand de betekenis van het drama verwerkte, reageerden haar gevoelens er niet op. Nog enige ogenblikken wachtte men op haar snikken. Toen stapte Charlotte Farnsworth naar voren en zei: „Ze heeft niet gehoord wat Sharlie gezegd heeft. Rob. breng haar eens aan het verstand, dat haar vader Lee's splinternieuwe wagen aan stukken heeft gereden, dat Lu cinda dood is en hij zelf misschien op dit ogenblik ook al gestorven zal zijn". Anne's verstand nam kennis van deze drie feiten: toen hoorde ze een schelle lach. Ze keek verbaasd rond en zag, dat Sharlie haar met open mond stond aan te staren. Zelfs Ma- bel met haar dik gezicht, zenuwach tig vertrokken, scheen als bevroren van stomme verbazing bij dit geluid. „Het is nu geen tijd om te lachen", beet Charlotte haar toe. Anne staarde haar aan en al de geniepige beledigingen, haar jaren lang door deze vrouw aangedaan, de den opeens haatgedachten bij haar opkomen. Om de een of andere onbil lijke reden gaf zij haar nu de schuld voor het drama. Alleen om Charlot te's onuitstaanbare trots waren haar vader en moeder gedwongen ge weest aan het familiediner aan te zit ten. Anders hadden zij nog bij dag licht weg kunnen rijden en de hel ling nog bij schemerlicht genomen, eer de storm met volle kracht .zou zijn losgebarsten. „Zie je wel", zei Charlotte Farns- wort triomfantelijk, „heb ik het niet gezegd? Ze geeft om geen van. Dei- den; ze heeft het nooit gedaan. Tel kens weer heb ik het opgemerkt! En Lee's splinternieuwe wagen Anne rukte zich van Rob los en stoof op haar toe. „Hoe kunt u nu aan de wagen denken op dit ogen blik! Bah!" „Kalmte, kindje, bedaar". Rob greep haar handen vast, die in de blinde naar het krijtwitte gezicht van Char lotte sloegen. „Zó bedoelt tante het niet. Zo wou maar zeggen, dat vader nog niet gewend was die nieuwe wa gen te rijden. Misschien heeft hij te hard gereden en heeft de motor ge weigerd; dat kan bij nieuwe wagens voorkomen. Misschien ging het stuur zwaar en kon hij het in die scherpe bocht niet om krijgen Anne keek hem zwijgend aan. „Wel, ga je niet huilen?", vroeg Sharlie verontwaardigd. „Huilen?", herhaalde Anne. Ze haalde eens diep adem. Het zat haar in de keel, op de borst, op het hart. De gezichten van Charlotte en Shar lie leken witte vlekken op een don kere achtergrond. In hun plaats boog zich de onduidelijk zichtbare vorm van een man over haar; Lucas Farns worth. Zij waren in de bossen. „Vang haar op. Ze valt flauw", schreeuwde Mabel. „Nee", fluisterde Anne. Lucas zeide haar weer zij had een been ge broken dat moedige mensen niet flauw vielen, maar de tanden op el kaar zetten. Ze moest meehelpen. Ze zou zich aan zijn hals vast moeten houden en hij zou haar op zijn rug dragen zonder dat de spalken, die hij van een paar takken gemaakt had, verschoven. „Hou je taai!", had hij En ze hield zich ook nu taai en gaf niet toe aan de opkomende flauwte. Opeens kon zij weer zien wie en wat er in de kamer was. „Rob", zei ze tot' Crocker, „breng mij direct naar paps, vlug!" „Juffrouw Anne! Juffrouw Anne! Ik zou u om zeven uur wekken! Het is nu zeven uur". Anne bewoog zich even om direct daarop haar hoofd in het kussen te begraven. Er was moed voor nodig om de ogen open te doen. Zolang ze de oogleden nog dicht hield en de zichtbare wereld buitensloot, kon zij zich nog trachten wijs te maken, dat zij de wereld nog weer zou vinden zoals ze altijd geweest was. Ze kon zich nog verbeelden, dat zij de stem men van haar vader en moeder zou horen. Wanneer zij de ogen open zou doen, zou zij weten dat die stemmen voor altijd verstomd waren. „Juffrouw Anne. „Ik ben wakker, Yvonne', ant woordde zij, maar haar ogen bleven nog steeds gesloten. Ze hoorde het meisje naar de kamer er naast gaan en het stromen van water. Haar ontwaken zou toch niet enkel en alleen maar verdrietig zijn. Ze zou bloemen vinden, die Rob gestuurd had en die zo geplaatst waren, dat zij ze direct moest zien zodra ze de ogen open deed. Niets begrafenisachtigs was er aan dit geschenk een mandje van berkenbast met angeli ca's, een Japans miniatuur-tuintje in een kristallen kom en een goudvisje met vinnen als sluiers in een licht groen bolletje. Dat was de man: r, waarop Rob liet zien dat hij ham be greep en haar zijn toewijding be toonde. Rob wat zou ze zonder hem moeten beginnen? Uitgenomen dan dat ene ogenblik, toen Sharlie op wrede wijze het nieuws van het dra ma hysterisch had uitgeschreeuwd had hij haar terzijde gestaan. Ze wa ren naar Westport gevlogen, waar de dokter, die Lucas behandelde hun zei. dat het een kwestie van minuten was. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9