Zoölogisch Kaiserstraat: laboratorium aan de toren der wetenschap R. K. Avondnijverheidsscliool nam afscheid van directeur Baijens Geheel volgebouwd met laboratoria voor onderzoek en waarneming Zoninval wordt geregeld „Een plaats waardig naast de hangende tuinen van Babyion" Moeilijke voorbereiding Benoeming tot directeur techn* school Haarlem DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Ph. Selier 40 jaar bij de Grofsmederij Hedenmorgen herdacht de heer Ph. Selier het feit, dat hij 40 jaar gele den zijn intrede deed in de smederij van de Koninklijke Grofsmederij. De jubilaris werd met dochter en vrouw door de directeur, ir. M. C. de Jong, in de directiekamer ontvangen. Mevr. Selier werd bij aankomst aan het kantoor een bloemenhulde bereid. De heer De Jong richtte harte lijke woorden tot de jubilaris. Hij ging nader in op zijn staat van dienst en herinnerde er aan dat de naam Selier in het bedrijf een goede klank heeft gekregen. Na als smid begon nen te zijn, werd de heer Selier al spoedig de controle van het vervaar digde smeedwerk opgedragen; een verantwoordelijke en zeer moeilijke baan, die de jubilaris met grote ken nis van zaken vervulde. Spreker dankte hem voor zijn ijvgr en toe wijding en overhandigde hem als blijk van waardering een enveloppe met inhoud, een wandbord en het vererend getuigschrift met zilveren draagmedaille van de maatschappij tot bevordering van handel en nij verheid. Vervolgens werd het woord ge- meester en de heer P. Barendse, voerd door de heer A. Visser, werk- namens het personeel van de smede rij. Ook zij boden de jubilaris een geschenk aan. Na een dankwoord van de jubilaris bleef men nog geruime tijd bijeen. Gisteren is aanbesteed de bouw van het nieuwe Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat te Leiden. Dit merkwaardige gebouw, dat in totaal 9 verdiepingen zal hebben, komt te liggen óp de hoek van de Kaiserstraat en de Sterrenwachtlaan. Reeds jaren geleden is de voorbe reiding hiervan door de Rijksgebou wendienst begonnen en zijn de eerste plannen tot stand gekomen. Door de zware overbelasting van deze dienst is het werk in 1954 door het Rijk overgedragen aan het architectenbu reau Van Oerle en Schrama, die de verdere uitwerking der plannen en de bouw op zich hebben genomen. Op de plaats waar nu het kleine witte huisje staat, dat dus spoedig onider de moker zal vallen, zal dit hoge gebouw verrijzen. Het wordt een echte toren der wetenschap, want het geheel wordt volgebouwd met la boratoria voor onderzoek en waar neming. Het gebouw komt te rusten op een fundering van zware betonpalen, waarvoor een zware kistdam moet worden gemaakt. De hoofdingang komt te liggen aan de Sterrenwacht laan; aan de Kaiserstraat is een in gang geprojecteerd waar dieren, goe deren enz. in ontvangst genomen kunnen worden. In de kelder bevinden zich de z.g.n. klimaatcellen, waar onder bepaalde klimatologische omstandig heden proeven kunnen worden geno men; ook de grote koelruimte en de maceratie, die eveneens verbinding hebben met de cadaverlift, zijn in de kelder ondergebracht. Aquaria. In het bovenste gedeelte van het gebouw bevinden zich de aquaria waar o.m. de gedragingen worden be studeerd van diverse vissensoorten. Op de begane grond bevindt zich de T. H. M. v. Waveren opende Keukenhof Gistermiddag, klokslag half vier, is tijdens de traditioneel geworden „perslunch" in het restaurant, de Keukenhof te Lisse, voor het seizoen 1956 tot geopend verklaard. Als alles volgens plan zou zijn ge schied, zou de Keukenhof eerst van middag en door dr. L. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Ka mer, geopend zijn, maar door een serie misverstanden, waaraan de strenge winter en de vertraagde bol- lengroei niet vreemd zijta, had dr. Kortenhorst zijn agenda voor van daag volgeboekt, zodat om met de woorden van de heer T. M. H. van Waveren te spreken „de democra tie op de Keukenhof geen kans schijnt te mogen krijgen (ook het vorig jaar was dr. Kortenhorst vergeefs uitge nodigd) en men telkens terug moet vallen op de autocratie", hetgeen wil de zeggen, dat de heer Van Wave- ren zelf de Keukenhof voor geopend zou verklaren. Dit speech je, dat aan dc perslunch en eigenlijke opening voorafging, werd geheel gekenmerkt door de humor, waarmede de heer Van Waveren zijn toespraken pleegt te kruiden. Hij bracht dank aan „zijn politie", die vertegenwoordigd werd door maj. Van der Meulen, voor de perfecte wijze, waarop de verkeerspuzzels van 2955 werden opgelost en hij sprak de hoop uit, dat dit in 1956 weer met de zelfde prettige samenwerking zou ge schieden. De historie waardig. Voorts beschreef de heer Van Wa veren de moeilijkheden, die aan dit seizoen vooraf zijn gegaan, daarbij zijn medewerkers onder het mom van milde spot dankend voor hun ar beid. De eigenlijke openingsrede, rond half vier uitgesproken, greep terug naar de grijze oudheid en liet ruim te over voor „mystieke" overpeinzin gen. De heer Van Waveren verdiepte zich in getallencombinaties en histo rische hoogtepunten, die uitmondden in de verwachting, dat „Keukenhof" een plaats waardig gekeurd zou wor den naast de „hangende tuinen van Babyion", het Versailles van Lenótre en de klassieke Engelse tuin, geïnspireerd op het „terug naar de natuur" van Jean Jacques Rousseau. In een kleurrijke menging van „Dichtung und Wahrheit" schilderde de heer Van Waveren de nieuwe Keu kenhof, zoals deze zich dit jaar weer aan de verrukte mensheid zal pre senteren en nodigde de aanwezigen uit voor een rondgang door het park. De burgemeester van Hillegom, jhr. mr. Van Nispen tot Pannerden, wenste namens de burgervaders van de bollenstreek de heer Van Wave- ren succes voor het geopende seizoen en de talrijke aanwezigen stroomden vervolgens uit over de lanen en brug getjes om de officiële opening te be vestigen. anatomiezaal, alsmede de verschil lende werkplaatsen waarin hulpmid delen en instrumenten voor het labo- ratorium-wrk worden vervaardigd Op de eerste verdieping liggen de bibliotheek en de leeszalen. Voorts krijgt het' laboratorium een röntgen-af deling. Het bovengedeelte is geheel van een luchtbehandeling voorzien, ter wijl in het grote glazendak schoepen- constructies worden ingebouwd, die de zoninval kunnen regelen. In ver band met de waarnemingen van de Sterrenwacht moet het gehele ge bouw te verduisteren zijn. Met de bouw zal ongeveer ander half jaar gemoeid zijn, daarna wordt het bestaande gebouw gesaneerd en uitgebreid. AANBESTEDING ZOÖLOGISCH LABORATORIUM. De inschrijvingen waren van laag tot hoog: V. de Vries, Haarlem ƒ915.000; J. M. Verstegen, Montfoort ƒ920.000; Hillen en Roozen, Amsterdam 923.500; A. J. Langeveld, Leiden ƒ923.666; S. Langeveld, Alphen ƒ931.000; Kiebert, Sassenheim 935.000; G. W. Kramer, Amsterdam 937.000;Lamet, Den Haag ƒ939.000; J. L. Asman, Amsterdam 940.000; Gebr. den Ouden, Alphen 942.000; H. Vriens N.V., Breda ƒ942.000 de Ouden, Gouda ƒ945.000; S. Kuyt, Amsterdam 949.500; C. v. d. Wiel. Noordwijk ƒ950.000; C. J. Strijk, Oegstgeest ƒ951.637; D. v. Schaik, Amsterdam ƒ953.000; A. de Wilde, Gouda 960.000; Bouwbedr. Rat Griep? GEM. AANKONDIGING SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de gemeente-secretarie en de bureaus der. gemeentelijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op vrijdag 30 maart en op zaterdag 31 maart a.s., de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zyn. Op beide dagen zal het Stedelijk Museum „De Lakenhal' geopend zijn van 13.0016.00 uur. Op zaterdag 31 maart a.s. zal het bureau van de burgerlijke stand voor het doen van aangiften van ge boorten en overlijden geopend zijn van 9.0010.00 uur. Het gemeentelijk badhuis zal op die dag geopend zijn als op andere zaterdagen. Abstract beeld van Rembrandt in Leiden? Slechts één plan uit velen De stichting Rembrandtherdenking die zich belast heeft met de voor bereiding van de oprichting van een Rembrandtmonument te Leiden en die met grote financiële moeilijkhe den te kampen heeft, overweegt de opdracht voor een beeld te geven aan de Franse beeldhouwer J. Lip- chitsz en de Nederlandse beeldhou wer W. Couzijn. Beide beeldhouwers hebben zich ver gedistancieerd van het natuur getrouwe weergeven van hun onder werpen zodat Leiden waarschijnlijk een abstracte verbeelding van de meest menselijke van alle schilders binnen zijn wallen zal krijgen. Zoals gezegd zijn de gelden voor het monument echter nog lang niet bijeen en heeft het comité nog vele andere combinaties op het oog. Bovendien is er reeds zoveel ver zet gerezen tegen een combinatie monument, waarbij dus twee beeld houwers met verschillende stijlop vattingen tot een waardige weer gave van de figuur van Rembrandt zouden moeten komen, dat een op lossing in een andere richting nog heel goed mogelijk is. Diploma-uitreiking en overdracht Volksbondschool De heer J. B. L. Baijens, directeur van de R.K. Technische School Don Bosco zal Leiden binnenkort gaan verlaten. Hij heeft een benoeming aan vaard als directeur van een nieuw opgerichte r.k. technische school in Haar lem. Gisteravond nam de r.k. avondnijverhcidschool tijdens de diplomauit reiking afscheid van hem. Het afscheid van de dagschool zal over enkele maanden plaats hebben. De heer Baijens zal zijn functie in Haarlem waar schijnlijk in juli officieel aanvaarden. Tijdens de diploma-uitreiking in de aula van de school vond tevens de overdracht plaats van de avondschool van de r.k. Volksbond aan het bestuur van de Don Boscoschooi. Dit gebeurde naar aanleiding van het koninklijk besluit dat dezer dagen is verschenen en waarin goedkeuring werd gehecht aan de r.k. avondnijverheidsschool en gelijktijdig de avondtekenschool van de r.k. Volksbond werd opgeheven. kig prijzen de grondslag voor een school te hebben gelegd, die zich nu in de R.K. Avondnijverheidsschool Don Bosco verder kan ontplooien. Leerling van Es onderscheiden Rector L. P. M. Vester, voorzitter /an het schoolbestuur wijdde in zijn openingswoord enkele woorden aan de overdracht. Hij vroeg hierna aan de heer P. B. H. Oostdam, secretaris penningmeester van de avondschool der Volksbond, de diploma-uitreiking te verrichten. Nadat deze de diploma's had uit gereikt, wenste hij de leerlingen ge luk met hun succes. Hij spoorde hen echter aan de diploma's slechts als uitgangspunt tot verdere studie te beschouwen. Vervolgens herdacht de heer Oostdam het feit dat zestig jaar geleden de R.K. Volksbond een avondtekenschool begonnen was. De KAB kan zich, aldus spreker, geluk- Strijlamd ƒ971.500; Korswagen, Lei den ƒ972.700; de Eaau en'Bongaerts 973.800; Stapel, Rotterdam 979.200; v. d. Putten, Heemstede 984.000; L. P. v. d. Gaagh ƒ989.000; N.V. W. Geels, Amsterdam 990.000; Kondor, Amsterdam ƒ993.000; N.V. Hr W. te Pas, Enschede f 995.000; Geerding, Rotterdam 1.003.000; N.V. Duraco, Den Haag 1.005.000; Gesman, Zoe- termeer 1.007.000; Maks, Rotterdam 1.009.000; Wollerbeek v. Dorp, Rot terdam 1.011.000; Bennebroek, Apel 1.014.000; G. de Rouw, Kerkdriel g63.000; G. B. v. Hoek 970.000; N.V. 1.055.000. Anorganisch lab uit de steigers De uitbreiding van het anorganisch laboratorium is thans zover gevorderd dat steigers en schuttingen dezer dagen verwijderd konden worden. Het gebouw moet echter nog ingericht worden en het zal nog wel enige maan den dnren voordat het in gebruik genomen kan worden. De bouw werd zoals bekend Indertijd aanzienlijk vertraagd door het instorten van de bouwput waardoor enkele huizen aan de Gerrit Doustraat letterlijk aan de rand van de afgrond kwamen te staan. Onze foto geeft het gedeelte van bet bijna geheel ingebouwde laboratorium aan de Hugo de Grootstraat te zien. Erepenning en oorkonde. Namens het departement Leiden van de Maatschappij van Handel en Nijverheid werd hierna het woord gevoerd door de heer Verhey van Wijk, die na oorsprong en doel van de maatschappij geschetst te hebben overging tot de uitreiking van een erepenning en oorkonde aan de leer ling die zich tijdens de studie bijzon der onderscheiden had. De onder schei dnig was voor de heer P. A. van Es, die onder de slechtste weersom standigheden avond aan avond uit Abbenes op de bromfiets naar Leiden kwam. Rector Vester richtte vervolgens het woord tot de leerlingen. Ook hij legde er de nadruk op dat men het diploma slechts als uitgangspunt moest beschouwen. Spreker wekte dz jongens tenslotte op te werken aan de vorming van hun persoonlijk heid, omdat zij hiernaar beoordeeld zouden worden. Afscheid van de directeur. Namens de ouders dankte de heer Van Hees bestuur en leraren voor de moeite die zij zich bij de oplei ding getroost hebben. De heer Th. Want sprak een dank woord namens de leerlingen. Een van de leraren, de heer Van Eisen richtte het woord tot de schei dende directeur, de heer Baijens. In een geestige toespraak roemde hij de kwaliteiten van de heer Baijens. Spreker betreurde het dat de direc teur de avondschool, die hij twee jaar heeft geleid, gaat verlaten. De jongste leerling van de school, de heer M. v. d. Togt bood hierna enke le potloden aan. De oudste leerling de heer A. J. van der Borm overhan digde een barometer namens leraren en leerlingen. Nadat de heer Baijens een kort af scheidswoord gesproken had, besloot rector Vester de avond met de ge diplomeerden op te wekken een ver eniging van oud-leerlingen in het le ven te roepen. Het diploma werd uitgereikt aan: Afd. Timmerlieden (3 jarige cur sus; A cursus) W. Guldenmond, W. de Jong, R'arendsveen, J. Luk, Stompwijk; H. v. d. Weijden, J. de Wolf, G. Koek. Afd. Scheeptimraerlieden (3-jarige cursus; A-cursus) M. Aardema, de Kaag, C. Koppers, T. v. Veen, Zoe- terwoude, G. v. d. Kerkohf, War mond. Afd. Metaalbewerkers (3-jarige cursus; A-cursus): W. Freeke, W. v. Gent, D. Glasbergen, C. Grasman, P. Homan, Sassenheim; M. Horstman, B. Ouwersloot, J. Pijnacker, W. Up- hoff, G. Veeren, J. Vink, Noordwijk; J. Weber, M. Zaal, R'arendsveen. Afd. Automonteurs (3-jarige cur sus, A-cursus): I; Devilee, A. v. d. Putte, W. v. d. Meer, R'arendsveen. Afd. Electriciens (3-jarige cursus, A-cursus): S. den Dubbelden, H. de Jongh, Delft; N. de Vriend. Afd. Schilders (3-jarige cursus, A- cursus): J. van Doorn. Afd. Timmerlieden (vervolg oplei ding, B-cursus) :T. v. d. Akker, Zoe- terwoude, J. Ammerlaan, Hazers- woude, J. Bader, N'hout, M. Berg, Sassenheim, J. Beijersbergen, Wasse naar, J. Boon, T. Borst, Hoogmade; C. Duivenvoorden, Leiderdorp; H. v. Dijk, Alphen a. d. Rijn; F. van Hees, J. Hoogervorst, Leiderdorp; J. Jor- na, Sassenheim, J. Steekers, N'hout; N. Steenvoorden, Noordwijk; J. Straathof, Rijp wetering; C. Strijk, Oegstgeest; V. Verhaar, R'arends veen; P. Versluys, Warmond; C. Ver- wey, Noordwijk; H. van Vliet, A. Weers, I. Zwaan, Warmond; T. Dick- hoff, W. de Winter, Warmond, J. IJzerman. Afd. Scheepstimmerlieden (ver^ volg opleiding, B-cursus): P. Bos, Zoeterwoude, J. Borst, P. Elstgeëst, Sassenheim, H. Hoek, Warmond, A. Möhlmann, Sassenheim, C. Schipper, Voorchoten; L. Zonderop. Afd. Metaalbewerkers (vervolg op leiding, B-cursus): J. Bekkering. A. Boekei, Sassenheim; M. v. Bourgon- diën, Noordwijk; J. Dirkse, G. van Dorp, P. v. d. Geest, Rijpwetering; L. van Giezen, J. Hillebrand, Roelof - arendsveen, N. Huigsloot, R'arends- veen, P. v. Kempen, Warmond, G. Koek, Zoeterwoude; H. Le Maitre, N. v. d. Meer, Oude Wetering, P. van Nes, N'hout; J. Nulkes, N'hout; A. Overdevest, Leidschendam; A. van Velzen, Voorhout; J. v. d. Voort, Sassenheim; T. Wand, Oegstgeest; J. Wesselman, A. Zevenhoven, Zoeteiv woude. Afd. Automonteurs (vervolg oplei ding, B-cursus): P. van Es, Haarlem mermeer; H. Corel, Wassenaar; G. Smit, Noordwijk; C. Tukker. Afd. Electriciens (vervolg oplei ding, B-cursus): N. Caspers, Noord wijk, J. de Groot, J. Goldenberg. Waar geen plaatsnaam vermeld is, is de leerling afkomstig uit Leiden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het kerkelijk voor bereidend examen de heer A. Geense te Den Haag; voor het kandidaats examen I wis- en natuurkunde de heer G. W. Verspyck te Leiden; voor het doctoraal examen Geologie de he ren L. Th. Schoon te Voorburg en A. J. Wissink te Den Haag; voor het doctoraal examen Chemie de heer W. H Laarhoven te Nijmegen; voor het Economisch doctoraal examen Indo logie de heer R. M. Moechlis te Lei den. Adjudant B.J.A. Mom verlaat politie-dienst Chef van de afdeling Bijzondere wetten ln verband met het bereiken van pensioengerechtigde leeftijd zal de heer B. J. A. Mom chef van de afde ling Bijzondere Wetten, 1 april de Leidse politie-dienst verlaten. De heer Mom, een bekend en zeer sympathiek chef, deed in 1920 zijn intreden bij het Leidse korps, waar hij direct werd geplaatst op de afde ling Bijzondere Wetten. In 1951 volg de hij adjudant Douma als chef van deze afdeling op. Het afscheid van adjudant Mom zal reeds morgen plaats vinden. Voor de velen, die in de loop dei- jaren contact met de heer Mom heb ben gehad, is er in de middaguren (van 3 tot 4 uur) gelegenheid om van hem in het bureau van politie afscheid te namen. Naar wij vernemen zal inspecteur L. G. F. Nooijens de heer Mom als chef van de afdeling Bijzondere Wet ten opvolgen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8