In de Bollenstreek wordt onder- en bovengronds gewerkt aan het jaarlijks terugkerend sprookje Hevige ontploffingen bij de blussing in smederij van dekenfabriek v. Wijk Personeel poogde brand met eigen middelen te bestrijden WOENSDAG 28 MAART 1956 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 OOK WINTER 1956 WERD OVERWONNEN Tien hoogtepunten van het bolseizoen etiket „onzin" in ieder geval voorba rig is. Door alle tijden heen hebben voor uitstrevende kunstenaars hun tijdge noten als tegenstanders aangetroffen en eerst latere geslachten zagen de grote lijn van hun schoonheidsschep pingen. Moge het Keukenhof-initia tief er toe bijdragen, dat de bezoe kers zich in ieder geval de moeite willen geven hun oordeel aan een nadere beschouwing te onderwerpen. FOLKLORE Eveneens op het vlak van de kunst ligt de Limburgse dag, die 19 april op de Keukenhof gehouden zal wor den. De medewerking van de „Ko ninklijke Harmonie" uit Maastricht, de Mannenzangvereniging uit Roer mond en de Schutterij St. Lambertus uit Oirsbeek stempelt het symphoni- sche en folkloristisch karakter van deze gebeurtenis. Evenals andere jaren zal er ook weer een fotowedstrijd gehouden worden en een speciale foto-service zal op de Keukenhof de fotograaf- in-moeilijkheden bijstaan. En met dit programma gewapend, opent de Keukenhof haar poorten voor 1956. Honderdduizenden over de gehele wereld hebben hun rèis- plannen reeds opgemaakt en 't klei ne strookje land tegen Hollands zee aangedrukt, heeft veelal een plaats op hun programma gekregen. Nog ligt de Bollenstreek als ver zonken in een winterslaap, maar on der en boven de grond wordt hard 1 gewerkt en over enkele dagen zal deze strook achter de Zuidholland se duinen weer een conglomeraat worden van alle wereldtalen en van alle mensentypen, die allen voor enkele dagen, voor enkele uren een aanraking met de natuur zoeken, met een natuur, die voor dit plekje op de wereld zo verlegenmakend gul is. Het Bloemencorso Verkeer svoorziening Als de natuur enigszins mee wil werken, zal dit jaar het bloemen corso gehouden worden op zaterdag 21 april. De titel dit jaar luidt: Lentejuwe- Ien en als de voortekenen niet be driegen, zullen er ware juwelen te zien zijn. Enkele wagens, die al in tekening gebracht zijn, heten Intocht van de Lente, Juwelenparadijs, Am- phitrite (godin van de zee). Han gende tuinen van Semiramis. De organisatie van het Corso is op sommige punten gewijzigd. In plaats van 1 uur 's middags zal het Corso dit jaar om 11 uur 's morgens vanaf de Warmonderdam te Sassenheim starten, waar men om kwam voor zes weer terug hoopt te zijn, zodat op de heen. en terugweg het tijdschema een half uur verlengd is en het Corso toch een uur eerder afgelopen zal zijn. Tijdens de zon- en hoogtepuntda- gen zal het doorgaand verkeer naar Haarlem vanaf Pasen niet meer door de kom van Lisse mogen rijden, doch zal 't zijn weg moeten vinden via de Randweg. Alleen de voertuigen, wier inzittenden een bezoek aan Keuken hof willen brengen, zullen dan door de kom van het dorp mogen rijden. Wanneer onverhoopt de weergoden hun noodzakelijke medewerking niet, of niet in voldoende mate zullen ver strekken, zal het Corso met alle fes tiviteiten daaraan verbonden, een weck worden verschoven en geplaatst worden op 28 april. Dit houdt in, dat niet alleen de tentoonstelling der wa- gens in de H.B.G. te Lisse verscho ven zal worden naar 27 april, maar tevens, dat het Kindercorso te Lisse verplaatst zal worden naar 5 mei. FLAMINGO'S ^oals elk jaar van zijn nog zo kort stondig bestaan, heeft de Keukenhof ook dit jaar weer naar nieuwe attrac ties gezocht, die een goede combina tie vormen met de gaven der natuur en bijzondere aandacht is besteed aan Keukenhofs dierenwereld. De trotse zwanen zijn in de afgelopen jaren al een vertrouwd beeld gaan vormen naast de minder hoofdvaardige een denkolonies en de meer schuw-aan- gelegde nachtegalen, die met het grote koor van Keukenhofs geveder de bewonertjes een nimmer ver- moeid-rakend orkest vormen. In 1956 wordt dit beeld verlevendigd door enkele Nijlbewoners, die het zomers klimaat van Holland evenzeer kun nen waarderen, als hun zuidelijke ge boortegrond, waar zij als flamingo het levenslicht zagen. Enkele nieuwe waterpartijen zul len vooral tijdens warme dagen de nodige belangstelling niet ontberen Zoals wij reeds gisteren meldden Is gistermiddag brand uitgebroken in de bankwerkerij en smederij van de dekenfabriek Van Wijk. Ongeveer twintig minuten nadat brand was uitgebroken werd de Leidse brandweer gewaarschuwd. Binnen tien minuten was deze reeds ter plaatse. Zij werd begroet met een enorme explosie, die kort daarna door nog vier explosies werd gevolgd. Met zes stralen werden de vlam men bestreden en drie kwartier later, om half vier, had de brandweer, die met twee autospuiten was uitgerukt, de brand onder controle en was ge-i vaar voor uitbreiding geweken. Inmiddels had het vuur echter een! grote loods, waarin de bankwerkerij en de smederij was gevestigd, geheel verwoest en was zelfs het treinver keer op de lijn LeldenUtrecht twin tig minuten gestremd geweest, omdat men aanvankelijk nog meer explosies had verwacht. De verbrande loods staat achter het fabrieksgebouw „Kronesteijn". Door gebruik te maken van nevelspuiten, wist men een tweede loods, die naast de eerste stond, voor het vuur te be houden, doch een ontploffende cy linder is dwars door de wand gevlo gen en heeft daardoor schade aan gericht. De gloeiendhete cylinders zijn door de brandweer onschadelijk gemaakt. i Twintig minuten verloren. Tengevolge van de explosies is de glazen pui van het gebouw, waar de tiekenfabx-icage geschiedt, licht be schadigd. De brand is ontstaan toen als ge volg van het gebruik van een ben zinebrander in de loods aanwezige benzine in brand raakte. Personeel van de fabriek heeft nog gedurende twintig minuten getracht de binnenbrand met eigen middelen te blussen, alvorens de brandweer te waarschuwen. Het was ongeveer tien over half drie toen de brandweer werd gealarmeerd en reeds tien mi nuten later deden de explosies zich voor. Behalve de loods zijn ook de daarin aanwezige gereedschappen verbrand. De loods werd gebruikt als bedrijfswerkplaats voor de weefge touwen. Er zijn geen voorraden afgewerk te produkten verbrand. Het bedrijf was op beurspolis tegen brand ver zekerd. 2 april: Nat. Tulpendrive in Treslong, Hillegom t.b.v. Roode Kruis. 15 april: Keukenhofrally Lisse, voor auto's motoren, scooters, bromfietsers. 19 april: Limburgse-dag op Keu kenhof, Lisse. 20 april: Veilinghallen van de H. B.G., Lisse, van 's mid dags 2 uur tot midder nacht tentoonstelling corso-wagens. 21 april: BLOEMENCORSO. 28 april: Kinder-bloemencorso, Lisse. 3 mei: Concours d'Elegance voor au! obussen te Noordwijk. 612 mei: Internationale Tulpen rally te Noordwijk. 10 mei: Puzzelrit voor fietsers vanuit Noordwijkerhout 22 mei: Achtste bloemenbridge- drive te Noordwijker hout in café Zwaan. De miljoenen bcllloemen wad.ten op vele honderdduizenden bewonderaars 'pERWIJL SCHAATSWEDSTRIJDEN geheel West-Europa in spanning hielden en bezorgde huisvaders hun kolenrekening tot ongekende hoogte zagen oplopen, reikten in de kale Bollenstreek mirjoenen onogelijke bolle tjes onder de grond naar een nieuw leven en al heeft de felle winter krampachtige pogingen gedaan deze levensdrang te vertragen, de eerste gulden lentedagen zijn de naar leven en bloei snakkende bolletjes te hulp gekomen en aarzelend verliest de vlakke Bollenstreek de zwarte somber heid van de winter. De winter heeft het spel echter niet geheel verloren en de Bollenstreek heeft wekenlang met angstig hart de temperatuur en het weerbericht gade geslagen, want overal ter wereld vertelden kleurrijke affiches, dat het stukje Holland achter de duinen tussen Haarlem en Leiden rond de Paasdagen een grote sprookjestuin zöu zijnen de grond bleef donker, zonder zichtbaar leven. Maar voortbordurend op 't vaak gehoorde gezegde, dat 't gehele bollen- bedrijf vergeleken kan worden met een grote roulette, zou men kunnen zeggen, dat de Bollenstreek ook dit jaar weer zijn spel met succes gespeeld heeft, want de luwe lentezon heeft reeds de stoutmoedigste crocusjes naar buiten gelokt, hard geel staan de eerste blokjes weer langs de weg van Sas senheim naar Lisse en binnen veertien dagen zullen miljoenen narcissen met hun tere pracht de Bollenstreek tot het gewaagde doek van een be geesterd schilder herscheppen, een week later gevolgd door de hyacinthen en tulpen. Dit feest van kleur en schoonheid, van bedwelmende geur en onver antwoorde overdaad, zal tot half mei duren en dan zal het uiterlijk van de Bollenstreek weer terugvallen tot donkere velden, maar onmiddellijk zal de natuur weer haar werk beginnen voor een overvloed in het volgend jaar; maar druk zullen de bedrijven gonzen van een bedrijvigheid, die deze maand schoonheid hun gebracht heeft. En de miljoenen, die de Bollenstreek in al zijn schoonheid gezien zul len hebben, zullen een hoopvolle herinnering voor de donkere winter bewaren; en de kwekers zullen hun bollen rooien en sorteren; en de exporteurs zullen uitzwermen naar alle delen van de wereld, het mensengeluk en de Nederlandse economie ten voordeel. RUSTPUNT Als symbool van deze schoonheids- uitbarsting ligt te midden van de in perken versneden Bollenstreek de in 7 jaar wereldberoemd geworden Keukenhof. Het vorstelijk park, waar eens Jacoba van Beieren in de val kenjacht troost zocht voor de tragiek van haar leven, is voor velen telken- jare opnieuw een toevluchtsoord te gen de schetterende levenssympho- nie, die een rumoerige tijd ge componeerd heeft. Niet altijd vindt men er de rust, die dit landgoed zou kunnen geven, want hondei-dduizen- den pogen eenzelfde rust op verschil lende wijze te vinden, maar de lanen zijn uitgestrekt en de „verborgen plekjes" talrijk, zodat ieder jaar op nieuw velen toch weer rond dit oude jachtslot iets treffen van de roman tiek, die zij er poogden te zoeken; want waarom zouden zij anders tel kens weer terugkeren? TROETELKIND Thans is de Keukenhof nog een weinig in staat van wording. Men kan, lopend langs de paden, slechts met behulp van bordjes en veel fan tasie, een indruk krijgen, hoe mooi het ook dit jaar weer zal worden. Maar de eex-ste duizenden bloemen hebben zich al dapper in de buiten lucht gewaagd; de grote kas, waar het mensenvernuft de natuxir te hulp is gekomen, heeft al een dicht- geweven tapijt van honderden fel- bloeiende varianten langs zijn wan delpaden uitgespreid en dezelfde sfeer van verwachting, die de zo specifiek Hollandse cultuur thans kenmerkt, vindt zijn centrum bij dit „troetelkind" van de hoopvolgéstem- de Bollenstreek. en ook dit jaar heeft weer een gese lecteerde groepering kunstuitingen van jonge artiesten haar plaats langs Keukenhofs lanen gevonden. ONZIN? Over de „beelden van de Keuken hof" is steeds veel te doen; zij zijn niet traditioneel en te gauw is men geneigd ze met de waardering „on zin" voorbij te lopen. Het bestuur van de Keukenhof heeft gemeend hierin verandering te moeten bren gen. Dit jaar zal er een prijsvraag uitgeschreven worden, waaraan iede re bezoeker kan deelnemen. Op een beschikbaargesteld formulier kan men verpxelden, welk beeld men het meest geslaagd acht; hierdoor wordt men genoodzaakt meer aandacht aan de beelden te besteden en wellicht zal men dan ontdekken, waarom het

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7