DE STRAATRIDDER w Eerste Kamer steunt het beleid minister van Economische zaken Waakzaamheid gevraagd bij politiek van lonen en prijzen Candidatenlijst van K.V.P. Wijzigingen zijn zn goed als uitgesloten Had de door Duitsers verbrande schuur te Markelo een fundering? Bioscoop-bond en zuivelindustrie adviseren 3pet ineens uitte keren Griephoest Winst Philips steeg 24 pet* Besteller ontmoette zijn Waterloo bij Waterloo Hilversumse „bakvisjes" tegen vermomde docentes WOENSDAG 23 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De Eerste Kamer is gistermiddag begonnen met de behandeling van de begroting Economische Zaken. In algemene lijnen waren de Kamerleden het eens met het beleid van minister Zijlstra. Zelfs de loonsverhoging verduisterde de zonnige gesprekken in de Kamer niet. Neem professor Molenaar (VVD), die verklaarde dat hij de besluiten van minister Zijlstra onderschreef. Hij vroeg wel aan de minister een op lossing van het vraagstuk hoe de loonsverhoging in de prezen kan door berekend worden, zonder dat de stabilisatie-politiek in gevaar komt. Aan het adres van de minister voor de P.B.O. richtte hij tenslotte de waar schuwing, dat via de produktschappen in het economische leven prijsaf spraken kunnen binnendringen, die door de minister van economische zaken door de wet op economische mededinging zyn tegengegaan. deze wijze wordt geëxporteerd. De stijging van de export oefent een sterke zuigkracht uit op de Neder landse produktie. In 1955 is het ex port-volume aanzienlijk sterker ge stegen dan de produktie. Dat de loon trekkers om loonverhoging hebben gevraagd, aldus de heer Kapteyn, spreekt vanzelf. De loonstijging is achterwege gebleven bij de prijs ontwikkeling en bü de stijging van de arbeidsproductiviteit. In de avondvergadering merkte prof. Hellema (A.-R.) op, dat hij de werknemers het hun toekomende deel in het naitonale inkomen gunde. Maar het is teleurstellend, aldus dit Kamerlid, dat we mi weer loonsver hoging hebben gekregen zonder dat er iets aan de huren is gedaan. Zo wordt aan de huiseigenaren het hun rechtmatig toekomend deel onthou den. VEEL LOF VOOR MIN. ZIJLSTRA De heer Teulings (K.V.P.) stak de loftrompet over de dynamiek en de bekwaamheid van minister Zijlstra. Hij hoopte, dat de minister in deze werkwijze zou volharden. Hij zei, dat hij voldoende vertrouwen in de minister had om te veronderstellen, dat deze de stabilisatiepolitiek niet in gevaar zal brengen. Lonen en prij zen leveren een moeilijk probleem op. Bij een stijgende productie en vasthouden aan de stabilisatiepolitiek is z.i. een zekere loonstijging rede lijk. Het speet hem, dat het ruimte rapport van de SER geen houvast voor een bepaalde conclusie hééft ge. geven. Middenstand. De heer Verhey (K.V.P.) merkte op, dat de hoogconjunctuur in de middenstandssector, in 1954 begon nen, zich in 1956 voortzet. Hij ver heugde zich over de publikatie van de middenstandscredietbeschikking, waardoor de middenstanders nu we ren waar ze op dit stuk aan toe zijn. De middenstandsvoorlichting moet z.i. niet op dezelfde leest worden ge schoeid als de landbouwvoorlichting. Het georganiseerde bedrijfsleven be hoort bij deze voorlichting te wor den ingeschakeld, hetgeen kan om- d£t men pas aan het begin staat. Het middenstandsvak- en -handels onderwijs behoeft naar sprekers Oor deel verbetering. Ook de heer Vixseboxse (C.-H.) toonde waardering voor het beleid van minister Zijlstra. Hij was van mening, dat, wanneer Frankrijk het tot stand komen van de gemeen schappelijke Europese markt tegen houdt, gestreefd moet worden naar uitbreiding van de Benelux met an dere Europese landen. Het verge lijk over de lonen had eveneens zyn instemming, omdat de oplossing zo min mogelijk kostprijsverhogend zal werken. Twijfel. Alleen de heer Kapteyn (P.v.d A.) betwijfelde of de prijsstabilisatiepoli. tiek wel juist is. Hy was van mening dat de welvaart van Nederland op Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft zich zaterdag jl beziggehouden met de vraagstukken van de europese organisatie der kern energie. Met name werden in de besprekin gen betrokken de voorstellen van het comité van actie voor de Ver enigde Staten van Europa (comité Monnet), waarin de voormannen van de politieke organisaties en vakver enigingen der zes landen, die de Europese Kolen- en Staalgemeen schap vormen, zich op 18 januari 1956 eenstemmig uitspraken voor de noodzaak van een surpa-nationale europese organisatie der atoom-ener- Het partijbestuur besprak daarna de voorstellen van de werkgroep van de organisatie voor europese econo mische samenwerking en hetgeen er tot dusver naar buiten is gekomen van de plannen van de commissie van deskundigen, die te Brussel aan het werk is ter uitvoering van de re solutie van Messina. Ook de verkla ringen van de christen-democratische en van de socialistische fracties in de gemeenschappelijke vergadering der Europese Kolen- en Staalge meenschap, die op 16 maart jl. over dit onderwerp is gehouden en het Tweede Kamerdebat, dat vorige week aan de atoomplannen is gewijd, kwamen ter sprake. Tenslotte heeft het partijbestuur zich accoord verklaard met de voor stellen van het comité-Monnet en met het beleid der fracties terzake in de Tweede Kamer. OPHOGING SPOORBAAN BIJ HAARLEM BEGINT BINNENKORT. Met de ophogingswerkzaamheden van de spoorbaan Haarlem-Leiden, die verband houden met de bouw van verkeerstunnels bij de kruisingen met de Zandvoortselaan te Heemste de en de Pijlslaan te Haarlem zal binnenkort een begin worden ge maakt. Het viaduct bij de Zandvoort selaan zal het einde betekenen van de hindelij ke opstoppingen, die ver oorzaakt worden door de zo veelvul dig gesloten spoorbomen. Het meer noordelijk gelegen viaduct by de Pijls- laan zal vooral na het gereedkomen van de Velser tunnel van belang zijn voor het doorgaande verkeer van én naar de kop van Noord-Holland. voor P.B.O. voor de toewijding, de ijver en het beleid waarmede hy zyn werkzaamheden heeft gedaan. Met zorg en waakzaamheid moet de verdere ontwikkeling van de P.B. O. worden gevolgd. Het principe van de vrijwilligheid wilde spr. gaarne onberoerd laten, maar hij meende, dat het niet in strijd met dit principe is als de be trokkenen van de regering, en van de departementen te horen krijgen, dat er een wet op de P.B.O. is, welke bedoelt, dat economisch regelingen op den duur worden overgedragen aan de bedrijfsorganen. Wanneer wordt nagegaan wat de regering gedaan heeft ten aanzien van de bezitsvorming, kan naar het oordeel van de heer Middelhuis moei lijk ervan worden gesproken, dat de regering bijzondere aandacht aan de bezitsvorming heeft geschonken. In het bijzonder had hij er kritiek op, dat van premies ter zake loonbelas ting moet worden betaald. De heer Oosterhuis (Arb.) be sprak ook de P.B.O. en merkte op, dat de tot standgekomen schappen voornamelijk betrekking hebben op het kleinbedrijf. Voornamelijk de in dustriële sector ontbreekt, dat is z.i. teleurstellend. Spr. betoogde, dat de beslotenheid moet worden verminderd. Dit is één van de grootste belemmeringen voor een krachtige ontwikkeling van de P.B.O.-gedachte. Dit geldt de schap pen zowel als de SER, al is er ten aanzien van de laatste een zekere gradatie. Het zegt z± wat, dat het landbouwschap 50 uren besloten ver- P.B.O. gaderde tegen 2 uren in het open baar. Het is van belang voor de be- De heer Middelhuis (K.V.P.) uitte sluitvorming in de schappen als er zijn waardering jegens de minister meer openbaarheid is. e uitslag van de groslyststem- ming, welke zondag is gehouden, voor de candidatenlijst der Katholie ke Volkspartij heeft, zoals nu wel vast te stellen is, geen wijziging ge bracht in de geadviseerde volgorde. Definitief is, dat voor Limburg, waar thans alle stemmen en punten bekend zijn. In het westen, waaa dr. J. G. Delf- gaauw een kiescomité achter zich had, zijn waarschijnlijk niet zoveel stemmen op hem uitgebracht, dat een verandering in zijn plaats zau optre den. In Amsterdam behaalde de heer Delfgaauw 132 stemmen1 tegen Rom- me 1639, in Den Haag 757 tegen Romme 983. In het oosten van het land geeft de nu bekende uitslag in de kring Overijssel geen verandering te zien, doch de uitslag van de kring Gelderland zal eerst morgenavond be kend zijn. De algemene verwachting eenter is dat ook in het oosten geen verande ringen in' de volgorde zullen optre- Ten aanzien van Noord-Brabant is enige deining ontstaan: het kiescomi té dat zich voor mr. Heivoort had in- JHR. MR. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND IN DE EERSTE KAMER HERDACHT. Wijlen jihr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van staat, vice- president van de Raad van State, is gistermiddag in de Eerste Kamer herdacht. Bij de aanvang van de middagvergadering voerde mr. J. a. Jonkman het woord. Hij memoreer de dat jhr. Beelaerts op diverse hoge posten vele jaren het land uitste kende diensten heeft bewezen. gezet, heeft in zoverre succes gehad, dat deze candidaat een groot aantal voorkeurstemmen verwierf, nl. 6900. Doch er waren er 9500 nodig. Nu de kring Den Bosch protest heeft aan getekend wegens onregelmatigheden bij de stemming, zou er een moge lijkheid bestaan, dat een herstem ming plaats vindt; doch zeker is dat in geen geval. Met haar klasgenoten van het Baarns lyceum heeft h. k. h. prinses Irene gistermiddag een bezoek ge bracht aan het gemeentemuseum van Arnhem en er bezichtigd de tentoon stelling „de kunst der Eskimo's" en de expositie van werken van de Franse schider Albert Orquet. De groep van ongeveer 25 meisjes en jongens, onder leiding van een lera res en een leraar, toonde zich zeer geïnteresseerd in beide tentoonstel ling en zag ook nog een film over het leven van de Eskimo's, die de Canadese regering ter gelegenheid van deze expositie beschikbaar stel de. De rondleiding door het gebouw, tegenwoordigheid van de direc teur van het museum, duurde onge veer een half uur. ECONOMISCH INSTITUUT VOOR DE MIDDENSTAND HERDENKT 25-JARIG BESTAAN. Het Economisch Instituut voor de Middenstand zal op 5 april a.s. zijn 25-jarig bestaan herdenken. Ter ge legenheid van deze gebeurtenis zal op die dag in het Kurhaus te Sche- veningen een bijeenkomst worden belegd, waar onder meer het woord zal worden gevoerd door drs. Hub. L. Jansen, voorzitter van de raad van beheer van het EIM, dr G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van eco nomische zaken en de heer L. de Groot, voorzitter van de commissie van overleg van de middenstands- vakcentralen. Na afloop van deze bijeenkomst zal een receptie worden gehouden, waarbij tevens gelegenheid bestaat tot bezichtiging van een expositie over het werk van de EIM. Voorts zal op 6 april een besloten vergadering plaats vinden met een aantal buitenlandse middenstands deskundigen. Het EIM heeft tevens ter gelegen heid van het zilveren jubileum een gedenkboek het licht doen zien on der de titel: „25 Jaar economisch onderzoek in de Middenstand". Aanleiding tot de oprichting van het EIM was het volkomen gebrek aan objectieve gegevens omtrent middenstandsbedrij ven. 20. 060 ADHESIEBETUIGINGEN VOOR JKUGDACTIE- JUNGSCHLAEGER Twee broers voor de balie Zeer langdurig heeft de Almelose rechtbank zich gistermiddag bezigge houden met de vraag of een 62-jarige en diens 58-jarige broer uit Markelo zich schuldig hebben gemaakt aan poging tot opliching van de Staat. Bei den waren er van beticht in vereni ging door onjuiste verklaringen te hebben getracht om van het ministe rie van Wederopbouw en Volkshuis vesting een bedrag van ongeveer ƒ9.000 los te krijgen voor het bou wen van een huis. Enkele dagen na de spoorwegsta king van 1944 hadden de Duitsers een houten keet in band gestoken, die aan de 62-jarige toebehoorde en deze had in 1950 een verzoekschrift tot het ministerie gericht ora in aan merking te komen voor schadever goeding. Het ministerie deelde mee, dat de keet als roerend goed diende te werden aangemerkt en er zodoen de geen schadevergoeding kon vol gen. De broers lieten net er niet bij zitten en schreven een verzoek schrift aan de koningin, met een toe lichting, waarin gevraagd werd als nog een subsidie van 9.000 te verle nen. Dit verzoekschrift werd in han den gesteld van de minister van we deropbouw en volkshuisvesting die bij zijn mening bleef. Wel fundering. Toen zonden de broers weer een verzoek, waarin zy o.m. verklaarden, De jeugdactie Jungschlager van de leerlingen der Rijks H.B.S. te Den Helder heeft ruim 20.00 adhesie-be- tuigingen uit het gehele land ontvan gen. Aan president Eisenhower is verzocht „al zyn krachten aan te v/enden om de volken, die hun ón- al£ enkelijkheid oei ei kt hebbel, cr van te overtuigen, dat geweld on on rechtvaardigheid net it de basis kun nen zyn van gelijkwaardige oart- ners in de broederschap der volken". Samenvattend kan dus worden. De adhesiebetuijiagtn zijn naar de aangenomen, dat de candidatenlijst I Amerikaanse amrassade in Den Haag ongewijzigd zal blijven. gezenden. Vóór 15 April Tijdens een gisteren gehouden be spreking tussen de werknemersbon den en de kerncommissie voor de zuivelindustrie, is overeenstemming bereikt over de toepassing van de van overheidswege verleende vergunning, waarin wordt toegestaan een uitke ring ineens te doen, ten bedrage van drie procent van het jaarloon over 1955. De kerncommissie zal nog dezer da gen de zuivelbedrijven een aanbeve lend advies zenden over de uitbeta ling van drie procent over het ver diende jaarloon 1955 aan alle werk nemers in de zuivelindustrie, waar onder ook het administratieve en lei dinggevende personeel. In de aanbeveling zal ook worden gesteld, dat degenen, die in de loop van 1955 of 1956 met pensioen zyn "ziin wens is vervuld", aldus mr. gegaan en dus formeel de zuivelin- Jonkman, „tot aan het einde zijner I dustrie als werknemer helften veria- dagen is hij op zijn post gebleven als ten, nog deelachtig zullen worden in trouw en toegewijd dienaar van deze uitkering. kroon en staat." Overeengekomen werd, dat de be drijven vrij zijn in de datum van uit betalen, met dien verstande, dat de uitkering niet later dan 15 april a.s. zal worden gedaan. Voor zover de werkgevers in staat zijn om aanstaan de zaterdag de uitkering of een voor schot daarvan te verstrekken, hebben zij daartoe de vrijheid. Vóór 1 mei. Het hoofdbestuur van de Neder- landsche Bioscoopbond heeft aan de op 3 april a.s. te houden algemene le denvergadering voorgesteld, overeen komstig de algemene vergunning van ryksfoemiddelaars d.d. 22 maart j.l. aan alle werknemers, die thans in dienst zijn, zoveel mogelijk vóór 1 mei a.s. een uitkering over 1955 toe te kennen van 3 pet. van het in dat jaar verdiende xoon. Bij aanvaarding van het voorstel zal de uitkering van 3 pet. over het jaarloon van 1955 worden genoten door al het personeel van de in de Nederlandse Bioscoopbond georgani seerde bedrijven, waartoe behoren de bioscopen, de filmverhuurkanto ren, de filmproducenten en de film fabrieken. (93) Juist, Mme! Ik wes die nectrt wekker en) agdie twee mennen tepeerdmej—, komen.met vegers en emmers!He-) hehe!En tegen de morgen msj A hete street geschuurd) lente! Heit Udet gehoordVet moeten Jeroen en lembiek geweest Jeg,vrouwtje,hebben Y Je zeker.'Jondkr op- die twee mennen de \houdenenzegeven hele necht geschuurd) flink ven kernen!' Vet wes hun goede deed"! Meer... lieve helpt... Ven....??!... j WelMkwrhêr it om!Kom n&r beneóen of ik tot vuren!) 'Det moet je jetf weten, mekker Wê zitten hier god! f itR 1 U heiot l<ou gevat, U hoest en een scheurende pijn van het. vele hoesben beklejvit Uw borjfc. t&einig Uw luchtwegen van het gevaarlijke slijm met f Advertentie.» De N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken en de trusts hebben over het boekjaar 1955 een winst behaald van 148 miljoen. Deze winst is ruim 24 procent hoger dan die van 1954, toen een winst van 119 miljoen werd ver kregen. Hiervan zyn de belastingen reeds in mindering gebracht. Het di vidend blijft gehandhaafd op 14 pro cent voor de gewone en 7.6 procent voor de preferente aandelen. Aange zien hiervan op de gewone en de preferente aandelen reeds 6 procent is uitgekeerd zal het slotdividend voor de gewone 8 procent en voor de preferente aandelen 1,6 procent be dragen. Op de nieuwe aandelen van de emissie van 25 oktober 1955 zal een slotdividend van 2 procent wor den uitgekeerd. Radar van de Ruys gaat blinde leiden Sympathiek gebaar De opvarenden van het m.s. „Wil lem Ruys" hebben ter ere van de vijftigste reis van het schip aan de stichting „Koninklijk Nederlandsch Geleidehondenfonds" een geldbedrag geschonken met de bedoeling, dat hiervoor aan een onbemiddelde blinde een geleidehond zal worden gegeven. Aan dit geschenk was de voorwaarde verbonden, dat de be trokken hond een naam zou krijgen, ontleend aan de scheepvaartwereld. De administrateur van de „Willem Ruys" stelde de voor een geleidehond wel zeer toepasselijke naam „Radar" voor. De stichting heeft deze suggestie gaarne aanvaard en gisteren een ge leidehond „Radar" „gedoopt". De op leiding van „Radar" op de school van de stichting is terstond ter hand genomen, maar men deelde mede, dat het nog wel even zal duren, voordat hij rijp is voor zijn eind examen. Tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest heeft de rechtbank gisteren een 27-jarige Amersfoortse brievenbesteller veroordeeld, heeft terechtgestaan wegens diefstal van een aantal geldsbedragen, enige hoeveelheden snoepgóed, rookartike len enz. De verdachte, die in de jaren 1953/ 1955 als brievenbesteller werkzaam was in het militaire kamp Waterloo te Leusden, had herhaaldelijk brie ven voor de militairen geopend in dien hy vermoedde, dat zich hierin geld of andere zaken zouden bevin den, welke hij kon gebruiken. Toen de man enige maanden af wezig was en er geen diefstallen ge beurden viel de verdenking op hem. De officier van justitie had twaalf maanden met aftrek geëist, waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclasse ring. dat er wel een fundering aanwe zig was, waardoor de keet zou wor den aangemerkt als onroerend goed en waardoor zij dus recht hadden op subsidie. Dit verzoek lieten zij ver gezeld gaan van ondertekende ver klaringen \an twee personen, die hen bij de opruimingswerkzaamheden hadden geholpen. Tijdens de zitting hielden de ge broeders vol, dat er wel een funde ring aanwezig was. Dat ambtenaren bij het graven niets gevonden had den, zou moeten worden geweten aan onzorgvuldigheid. Twee maanden. De officier van justitie kwamt tot de conclusie dat de verklaringen van de gebroeders K. onjuist waren, en eiste twee maanden gevangenisstraf. Een 32-jarige landbouwer te Ambt- Delden en een 53-jarige landbouwer uit Stad-Delden moesten zich verant woorden wegens het ondertekenen van de verklaringen, waarin zij ge zegd hadden delen van 'n funderinig te hebben gevonden tijdens werkzaam- den. Overigens konden zij weinig bij zonderheden geven, mede omdat die werkzaamheden reeds tien jaar gele den zijn geschied. De officier van jus titie achtte in beide gevallen vals heid in geschrifte bewezen en vor derde tegen ieder van hen 75, boete. De raadsman betwistte, dat men sen zich in het algemeen na tien jaar nog bepaalde omstandigheden konden herinneren, maar de twee helpers van de gebroeders wellicht nog wel, om dat zij er „met de neus op gedrukt waren", zoals hij zei. Voorts verzocht hij de rechtbank om principiële re denen geen waarde te willen hechten aan bezwarende verklaringen van twee getuigen, die onbekend wensten te blijven. Hij achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Vermomde leraren alleen te her kennen aan kledij die hun vak uit beelden hebben een partij voetbal gespeeld tegen een bakviselftal, af komstig van beider school, het Chris telijk Lyceum te Hilversum. Achter een pierement had zich bij het school gebouw een stoet van beide elftallen geformeerd, die langzaam en begeleid door supporters van allerlei slag naar het sportveld afzakte. De orgelman voorop had ten gerieve van het ver keer een waarschuwingsbord bij zich met het opschrift: vaart minderen spaart uw docenten. Het orgel werd gevolgd door de rector van het ly ceum, in stijl in het oude majoors uniform van voor de oorlog, compleet met kepi, rijlaarzen en sporen. Achter deze aanvoerder van het docenten elftal liepen Nero en Atlas zij aan zy met een zwaar becijferde wiskunde leraar. De leerling-bakvissen waren gekleed in kleurige ruiten blouses en spijkerbroeken, en met strooien hoe den op het hoofd. Terwijl de wed strijd gespeeld werd, schetterde jazz muziek over het speelveld. Na onge veer drie kwartier moeizaam spel moest de wedstrijd worden afgeflo ten. Ofschoon de stand toen 11 was, bleek duidelyk, dat het zwakke maar jonge geslacht de meerdere was van leraren met buikjes en tekort aan ademEen in de stoet meegedra gen bord vertelde, dat de baten van de wedstrijd waren bestemd voor „beter betaald bakvissen-voetbal". VLAGGETJESDAG OP 19 MEI. De haringvloot zal op 22 mei zee kiezen, zodat vlaggetjesdag op 19 mei zal vallen, aldus het voorstel van de Redersvereniging voor de ha ringvisserij aan het bestuur van het bedrijfschap visserij. Dit bedrijfschap moet aan de data nog zijn goedeu- ring hechten. (Alg. Dagbl.) Weduwe door haar zoon vermoord In vlaag van waanzin In alle vroegde gistermorgen is de ongeveer zestigjarige weduwe H. uit Wonserweeren, een klein Fries plaats je tussen Wons en Makkum vermoord door haar ongeveer dertigjarige, oudste zoon. die in 'n vlaag van waan zin handelde. De weduwe woonde met twee zonen op een klein boerderijtje. Haar oud ste zoon was reeds enige tijd onder behandeling van een zenuwspecialist Toer. het stoffelijk overschot van zijn moeder gistermorgen werd gevonden is de jongeman gearresteerd e% overgebracht naar de psychiatrische inrichting in Franeker. LAFAARD POOGDE OUDE VROWV TE VERMOORDEN. De Amsterdamse recherche heeft een 30-jarige Amsterdamse beton werker aangehouden, die op 18 maart j.l. een 77-jarige enigszins geeste lijk gestoorde vrouw in haar woning aan de Brouwersgracht trachtte te wurgen. De man, die een kamer w'lde hu ren, greep de vrouw tijdens het ge sprek bij de keel. Op haar gegil ont vluchtte de dader de woning. De betonwerker heeft bekend de vrouw te willen doden om zich van haar spaarpenningen meester te maken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5