S)e&2icbeSou/fco/nt Franse strijdkrachten van Europa naar Algerije Stapel ontwapeningsplannen wordt steeds hoger Geen. oproeping van reservisten Cypres, waar werelden botsen De poten van Malenkofs stoel Beslag op rode bezittingen in Amerika Tunnel door de Mont Blanc Nederlandse Oreyfus SiaCin-CLitee ütyyt nieuwe naam WÈ Gromyko dient Russisch ontwapeningsplan in Gewelddaden op Cyprus Het blijft schraal WOENSDAG 28 MAART 1958 47ste JAARGANG No. 13768 Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LpIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENüRACHl 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 303003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.n. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 OLIE EN ZAND |"\E SAHARA is toch niet zo'n waar- deloos geval als men wel eens denkt. Er is onlangs weer een olie veld ontdekt, zodat men aanneemt, dat er later nog wel meer zullen vol gen; bovendien is de kwaliteit van de olie goed. Dat er steenkool, ijzef, koper, fos faat en wat al niet aan mineralen onder het zand zat, wist men reeds lang, doch de moeilijkheid is het er uit te halen. Bij olie gaat het altijd een beetje gemakkelijker, als men eerst maar weet, waar men precies z'n boorto rens moet plaatsen. De jongste olievondst heefteen 0 groep afgevaardigden in de Franse Nationale Vergadering aanleiding gegeven, om spoorslags een wetsvoorstel in te dienen, ten einde de Sahara administratief tot een zelfstandig gebied te proclame ren. De grote zandwoestijn ligt tus sen Marokko, Algerije, Tunis en Li- bye in het Noorden en Frans-West- Afrika en Frans Equatoriaal Afrika in het Zuiden. Marokko en Tunis zijn pas onafhankelijk geworden; zij zul len dus wel een hartig brokje zand met olie voor zich opeisen, maar ove rigens is er niets op tegen om de Sahara administratief „onafhanke lijk" te maken. De belangstelling voor dit woeste gebied zal, naarmate er meer gevonden wordt aan bege renswaardige grondstoffen, wel in stijgende lijn gaan en dus zal het zaak zijn voor de Fransen om ook meer aandacht aan bestuur en admi nistratie te besteden. Met een beetje administreren komt men er overigens niet, want de kwes tie van de exploitatie van de Sahara is op z'n minst een miljarden-ge schiedenis. Een paar jaar geleden heeft men er in Parijs reeds aan dacht aan besteed; er was toen een groots plan van een internationale exploitatie, maar men kwam tot zul ke astronomische getallen voor wat de financiering betreft, dat men de zaak zolang in de ijskast heeft gezet Verzwakking van NAVO-strijdkrachten Het Franse kabinet heeft besloten het oproepen van reservisten voor de strijd in Algerië uit te stellen. Het kabinet wil eerst laten nagaan of het mogelijk zal zijn een deel van de 207.000 dienstplichtingen in Frankrijk naar Algerië te zenden zonder de veiligheid van Frankrijk en zijn positie in de NAVO in gevaar te brengen. De laatste dagen worden regelmatig over zee en door de lucht verster kingen naar Algerië overgebracht. Hieronder zijn ook Franse troepen uit West-Duitsland. NAVO-RAAD AANVAARD De raad van de Navo heeft giste ren het weghalen van twee gemotori seerde divisies Franse troepen uit West-Duitsland voor de strijd in Al gerië aanvaard en „het belang voor de NAVO van de veiligheid in dit ge bied erkend". De raad nam echter eveneens nota van Frankrijks bedoeling om de troe pen weer zo spoedig mogelijk terug te brengen. Frankrijk laat op zijn hoogst twee divisies op halve sterkte binnen de Westerse verdedigingsli nie. Zijn Navo-aandeel bedraagt ne gen divsies. In een officiële verklaring legde de Navo er de nadruk op, dat Algerië deel uitmaakt van het gebied van het Noordatlantisch Verdrag. Tevoren was reeds het besluit van het Franse kabinet bekend geworden. Het besluit werd genomen in een zitting van de ministerraad onder voorzitterschap van president Coty. Het was ongetwijfeld een gevolg van het feit, dat de gedeeltelijke mobili satie niet alleen impopulair is onder de bevolking, maar ook bij een aan tal leden van het linkse centrumka binet van Guy Mollet. Want het op roepen van reservisten ligt niet in de lijn van de socialistische beloften voor de verkiezingen van jan. j.l. „Slechte politiek". De weigering van het kabinet om het verzoek van de in Algerië resi derende minister Robert Lacoste, tot het zenden van 100.000 man verster kingen in te willigen, werd o.a. met technische en politieke overwegingen gemotiveerd: 1. Het zou een slechte politiek zijn om nu al duizenden manschappen op te roepen, terwijl de staf-chefs in al lerijl plannen uitwerken voor nieuwe anti-guerillatactiek. 2. Het plan voor het oproepen van de eerste 30.000 man is voltooid. De minister van Defensie heeft gezegd, dat hij maar op 'n knop hoeft te druk ken om de mobilisatie van deze man nen te verzekeren. Niettemin heeft de onder-staats secretaris van Defensie, Max Lejeu ne, na zijn terugkeer van een uitge breide inspectietocht uit Algerië, zich bij de opvatting van Lacoste inzake de noodzaak van het zenden van 100.000 reservisten aangesloten. Tevo ren had Lejeune de noodzaak daar van niet ingezien. Wegens belastingschu'd? Over geheel Amerika hebben agen ten van de schatkist beslag gelegd op Terwijl Georgi Malenkof als „good will-ambassadeur" in Engeland rond- j reist, is partijleider Nikita Kroestsjef gebouwen en bezittingen van de com- totdat de miljoentjes vanzelf voor de in de Sovjet-Unie bezig „de poten munistische partij. Hieronder valt dag zouden komem lot nu toe nep- onder zjjn stoei weg zagen", zo ook het gebouw van het communis- tische dagblad „Daily Worker". Volgens dit blad zijn enkele der be langrijkste medewerkers van Malen kof verdwenen, allen lid van het cen trale comité van de Russische com munistische partij, maar op het 20ste partijcongres niet herkozen. Malenkof heeft gisteren een be zoek aan het geboortehuis van de Schotse dichter Robert Burns ge bracht, die zijn „lievelingsdichter" is. ben ze dat niet gedaan, maar wel is meldt de Dajly Mair. er olie voor de. dag gekomen en dat heeft nu eenmaal de eigenschap om kapitalen aan te trekken. Gemakkelijk zal de exploitatie van de mogelijkheden van de Sahara in alle geval niet worden, want het is uitermate vijandig gebied. Niet al- 1 leen omdat de dun gezaaide bewo ners voor samenwerking weinig vat baar zijn, maar ook omdat de uit gestrektheid van het woestijngebied talloze hinderpalen in de weg legt. Wij geloven niet, dat we voorlopig beducht behoeven te zijn voor con currentie uit de Sahara. De Franse regering heeft dinsdag beelden aan het parlement een wets- Als reden wordt opgegeven: ach terstalligheid bij het betalen van de belastingen. De actie had gelijktijdig in een groot aantal steden van de Ver. Staten plaats, zoals New York, Philadephia. Detroit en Chicagó. Volgens Alan Max, directeur van de „Daily Worker", gaven de agen ten opdracht de redactie en de druk kerij te ontruimen. Toen er toch Serof terug. Generaal Iwan Serof, ohef van de Russische geheime politie, is gisteren uit Londen naar Moskou terugge keerd,akkoord met de veiligheids» maatregelen, die Scotland Yard voor Onder de kop ,De Nederlandse - xr L Dreyfus" heeft het invloedrijke Ame- het komende bezoek van Kroestsjef rik/anse weekblad „Newsweek- eer en Boelganin heeft getroffen. Naar het te Rome verschijnende ,«gtg= HUMTOOU in het geheim in de crypte van een Franciscanerklooster nabij For li (Noord-Italië) ingemetseld. Nadat de fascistische dictator tegen het aanleggen van dcor de Mont Blancc. Het project is in maart 1953 uitge werkt door deskundigen van de Franse en Italiaanse regeringen. De j het ejnde van de tweede wereldoor- tunnel zal de langste ter wereld wor- j0g door verzetsstrijders was gedood, den. Het bouwplan is in 1954 door was zjjn begraven op een kerk- het Italiaanse parlement goedgekeurd hof te Miiaan. Een jaar later groef en is sindsdien door verschillende een groep fascisten het stoffelijk Franse parlementaire commissies be-overschot op en het werd later terug- studeerd. De tunnel zou Les Pelerins,gevonden in een klooster te Pavia. een dorpje ten zuidoosten van Cha- Qm herhaling van dit voorval te monix in Frankrijk, verbinden met voorkomen liet de regering hierop de Entraves in Italië. I stoffelijke resten van de dictator in Indien het project door het Franse het geheim begraven op een plaats, parlement wordt goedgekeurd, zal die zij in 1956 aan de familie bekend onmiddellijk met de werkzaamheden zou maken. Tot dusver is dit laatste kunnen worden begonnen. I nog niet geschied. Weg J uitvoerig verslag over de zaak-Jung- schlaeger gegeven, waarin het tijd schrift schrijft, hoe getuigen werden mishandeld, zelfs tot aan krankzin nigheid toe, hoe de rechter weigerde oude chèques als bewijsstukken voor het verblijf van Jungschlaeger in Ne derland te accepteren en hoe verschei dene getuigen tijdens de rechtzitting hun verklaringen wijzigden. „Newsweek" noemt Jungschlaeger een „natuurlijk doelwit" voor de In donesiërs, aangezien hij aan het hoofd van de Nederlandse inlichtingen dienst in Indonesië heeft gestaan. Steile duik voorkwam luchtramp werd doorgegaan met het redigeren en zetten van de kopij, werden geen moeilijkheden in de weg gelegd. Vol gens hem zou het blad vandaag nor maal verschijnen. De directeur van de belastingen te New York zou de Amerikaanse com munistische partij reeds verleden week hebben aangemaand, een belas tingschuld van 389.265 dollar over de jaren 1951, 1952 en 1953 te voldoen. Voor de „Daily Worker" alleen was dit bedrag ongeveer 40.000 dollar. Toen aan deze aanmaning niet werd voldaan, volgde de actie van gisteren, die in vele opzichten het karakter van een razzia had. Mozart-gedenkplaat j voor 's GravenhagCj Het bestuur van de vereniging Ne- derland—Oostenrijk heeft besloten aan het nieuwe winkelpand op de J hoek SpuiKalvermarkt te 's-Gra-1 venhage een bronzen gedenkplaat Op Cyprus, het veelomstreden eiland in de Middellandse Zee, Is het, zoals deze foto's tonen, nog steeds verre van rustig. Op de bovenste foto zien we boe een Engels bren-schutter in Nikosia een menigte Cyprioten onder schot houdt, die in en bij het paleis van de verbannen aartsbisschop Makarios werd gearresteerd. De arrestanten moesten een controle passeren, waar werd onderzocht, of zich bij hen ook diegenen bevonden, die bommen heb ben geworpen in een gymnastiekzaal, waarin het Engels derde bataljon parachutisten was gelegerd en van wie het signalement bekend is. De onderste foto geeft een beeld van het gevecht tussen Turkse Cyprioten en de politie in Nikosia, waarbij de politie uiteindelijk gebruik maakte van traangas. Extra treinen met de Paasdagen De N.S. deelt mede, dat op dins- lage een Bronzen Reaeimpid«u d 3 u voormiddag de kans ïan,.M'ï5lrt te doen aanbrengen. Aan beJtaat^dat niet in aUe treinen vol. de beeldhouwster Marian Gobius te d j t y j d Voorburg is opdracht gegeven de ge denkplaat te vervaardigen. Daarop zal Mozart worden afgebeeld op 9- jarige leeftijd toen hij ter plaatse van het nieuwe winkelpand in Den Haag woonde, september 1765april 1766. De plaat zal aan de laatste zuil middag moeten nl de militairen die met Paasverlof zijn geweest, per trein naar hun garnizoenen worden teruggevoerd. Overigens zullen op zaterdag 31 maart en maandag 2 en dinsdag 3 aan de SpuirUde worden aangebracht 'vo0r het burgerve^oi tSü- "al geven tot de regeringskantoren I ke extra treinen r"den' boven het winkelpand. In de loop De dienstregeling van een aantal van mei zal de gedenkplaat worden dezer treinen is in de reisgids tussen onthuld. vette lijnen opgenomen, de overige De vereniging NederlandOos'.en- treinen rijden als voor en volgtreinen rijk heeft aan duizenden Mozartver- kort voor en na de treinen van de eerders om een bijdrage verzocht gewone dienstregeling. HOE wordt het weer? Amerika ziet er wel De piloot van een „Elizabethan" van de British European Airways met 23 passagiers aan boord op weg van Belfast naar Londen, heeft door een steile duik nog maar juist een bot sing met een Vampire straaljager nrof 3r» kunnen vermijden. 1 WctL lil De passagiers werden door de on-1 De Sowjel-Unle is gisteren voorbij- verwachte manoeuvre uit hun stoelen gegaan aan de Westelijke ontwape- geworpen en losse voorwerpen vlo-1 ningsvoorstellen, die de laatste da gen door het toestel. Hij aankomst in gen zijn ingediend, en heeft een eigen Londen bleek dat verscheidene pas-1 voorstel ter tafel gebracht, sagiers en de beide stewardessen Het voorstel is door de Russische eerste hulp nodig hadden. Volgens in-1 minister van Buitenlandse Zaken, An- zittenden van het vliegtuig was de drei Gromyko, ingediend tijdens de „Vampire" na eerst evenwijdig met j bijeenkomst in Londen van de sub- Aan de grens tussen het Westberlijnse district Kreusberg bij de Russische zóne van de voormalige hoofdstad van het Derde Rijk is in aanwezigheid van de districtsburgemeester Willy Kressmann een groot bord geplaatst, waarvan de opschriften, zoals deze foto toont, pleiten voor de hereniging van Duitsland in het algemeen en Berlijn in het bijzonder en waarop men, zinspelend op de huidige stroming tegen Stalin, zijn verlangen tot uiting brengt de Stalin-Allee in Oost-Berlijn onder Westduits beheer een nieuwe Westelijke, naam te geven. Van Stalin-Allee heeft men op het bord Stalin-Allee afgelopen met Stalin) gemaakt de „Elizabethan" gevolgen te hebben, plotseling op het passagierstoestel af gekomen. Er wordt een onderzoek in gesteld. Oliedorpen in Arabië ontvangen Paastulpen commissie der Ver. Naties voor ont wapening. Het Russische plan houdt evenals het Amerikaanse voorstel in dat er een onmidellijke beperking van de strijdkrachten zal plaats hebben. Maar net gaat voorbij aan de uiterst beiangiijke kwestie der atoomwape nen. Grunyko heeft voorgesteld dat de kwesties der conventionele bewape- Gedurende de Paasdagen zullen bij ning en die der atoomv/apens gesohei- een temperatuur van ruim honderd J den zullen worden. Daarmee is de graden Fahrenheit Nederlandse tul pen enige dorre oliedorpen in Saoedi Arabië opfleuren. Een Amerikaanse oliemaatschappij, die een dochteron derneming in ons land heeft, heeft hier te lande 2500 tulpen besteld, die in bosjes van tien stuks moeten wor den geleverd. De bloemen zijn van ochtend met het KLM-toestel naar Dahran verzonden en zullen na aan komst aldaar direct naar de oliedor pen in de woestijn worden doorge voerd, opdat het personeel van de oliemaatschappij tijdens de Paasda gen van de geur en de fleur van de Nederlandse.bloemen zal kunnen ge nieten. Dinsdag zijn twee Britse militairen te Frenaros, ten zuiden van Fama- gusta, uit een hinderlaag beschoten en gedood. Het aantal Britse militai ren dat tot dusver door verzetslie den is gedooJ bedraagt thans 21. In Limassal is een Griekse douane ambtenaar op straat doodgeschoten. Verder rijn er bomaanslagen op Britse patrouilles en 'n kazerne ge pleegd. Sowjet-Unie een nieuwe koers inge slagen in de ontwapeningsonderhan delingen die reeds vijf jaar door de Verenigde Naties worden gehouden. Volgens welingelichte kringen werd het Sowjetplan door de Ver. Staten als een „ernstig voorstel" beschouwd, maar het schijnt dat Engeland en Frankrijk teleurgesteld zijn. In de afgelopen 24 uiur hielden de luohtdrukstijgingen in de omgeving van Schotland aan, zodat hier een afzonderlijk hogedrukgebied ont stond, dat evenwel nog in verbinding staat met het oude hogedrukgebied boven Rusland. Dit beweegt echter langzaam naar het zuiden en neemt in betekenis af onder invloed van een actieve depressie, die over Noord- Scandinavie trekt, vergezeld van sneeuw en regen. Een andere de pressie brengt regen en onweer op het Iberisch Schiereiland. Deze sto ring doet ook de luchtdruk in Zuid- Frankrijk dalen, waardoor de ooste lijke wind in ons land aanwakkerde. Omdat er de afgelopen nacht vry veel wind bleef, kwam vrijwel ner gens nachtvorst voor. Omdat er de komende 24 uur geen grote verande ringen in de algemene luchtdrukver deling zullen komen, zal de ooste lijke luchtstroming over ons land aanhouden en zal het schraal weer blijven. Zolang er veel wind blijft kan alleen op tegen de wind be schutte plaatsen lichte nachtvorst voorkomen. (Geldig van woensdagavond i tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND SCHRAAL Droog en overwegend zonnig weer, maar in het zuidon van het I land nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Matige tijdelijk krachtige oostelijke wind. Wei- i nig verandering in temperatuur. 29 Maart zon op 6.24, onder 19.11; maan op 23.12, onder 7.13 uur. Hoogwaterstanden 29 Maart: v.m. 5.10; n.m. 5.25. Het weer in Europa De weerrapDorten van hedenmor gen 7 uur luiden; weer temp. HELSINKI geh. bewolkt 1 C. STOCKHOLM zwaar bew. 2 OSLO mist —2 KOPENHAGEN onbewolkt 0 ABERDEEN mist 2 DUBLIN nevel 6 LONDEN zwaar bew. 3 AMSTERDAM onbewolkt 5 BRUSSEL half bewolkt 4 PARIJS nevel 6 BORDEAUX zwaar bew. 11 GRENOBLE onbewolkt 4 NICE motregen 12 BERLIJN onbewolkt 0 FRANKFORT geh. bewolkt 5 MüNCHEN nevel 1 ZURICH nevel 6 GENèVE nevel 2 LOCARNO zwaar bewolkt 8 WENEN regen 2 INNSBRUCK regen 4 ROME nevel 8 Korreltje Velen prijzen de oude wereld, maar leven rustig weg in de nieuwe.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1