Een meester-inbreker schoof zijn raadsman opzij en sloeg de getuigen met wanhoop Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma Chauffeur verraadde zijn "gabber,voor 70 gulden Geen overrompeling van de Tweede Kamer Kampvoorlichting van de A.N.W.B. Rode Haan krijgt vrouwelijke bestrijders Diamanten huwelijk in Nieuwveen Mr. G. C. van der benoemd tot burgemeester RECHTZAKEN WOENSDAG 28 MAART 1956 DE LE1TSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Zoontje van 7 jaar als getuige De Arnhemse rechtbank onder voor zitterschap van jhr. mr. F. O. M. van Nispen tot Pannerden heeft zich gis teren bijna de gehele dag beziggehou den met de behandeling van twee inbraakaffaires. De zaak tegen een 44-jarige chauffeur-monteur M. te Beekbergen was betrekkelijk eenvou dig; de officier van justitie eiste tegen deze verdachte een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De zaak tegen een 42-jarige tegel zetter P. te Arnhem en een 41-jarige caféhouder S. te Haarlem was vol tegenstrijdigheden.Er werden niet Blinder dan 25 getuigen (11 a dé charge) gehoord. De officier eiste tegen P., een inbreker met een in drukwekkende staat van dienst, twee jaar en zes maanden met aftrek en tegen S. tien maanden gevangenis straf met aftrek waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De tegelzetter ver dedigde zichzelf en hij slaagde erin verscheidene getuigen a charge zeer moeilijke ogenblikken te bezorgen. Tenslotte zag de officier zich genood zaakt, de kroongetuige tegen P., de chauffeur-monteur M., uit te scha kelen als steunpunt van de bewijs voering in de eerste van de beide zaken. Verraad om 70 gulden. Eerst stond M. alleen terecht. Hij werd ervan verdacht öp 28 juli met P. in een Velpse villa te hebben in gebroken om daar een kistje met geld en voorwerpen van waarde te stelen, M. had de dienstbode uitgehoord en wist nauwkeurig waar het kistje te vinden was. P. zou de toegang tot de villa met een breekijzer hebben ge forceerd; toen na de inbraak bleek, dat het breekijzer was achtergelaten ging M. alleen terug om het inbre- kerstuig te halen. Aanvankelijk had M. ontkend, doch toen hij later hóór de, dat de buit aan contant geld 250 gulden bedroeg in plaats van 180 gul den (zoals P., die het kistje had open gemaakt toen M. het breekijzer ging halen, had meegedeeld) was hij woe dend geworden en had een volledige bekentenis afgelegd. Advocaat af Toen S. en P. aan de beurt waren om terecht te staan, bevond zich een advocaat in de zaal om de rechts kundige belangen van P. te beharti gen. P. wees echter deze steun van de hand en de raadsman vertrok. Behalve de inbraak in de Velpse villa werd P. ten laste gelegd het wegnemen van overhemden, gor dijnen en een vlag uit een fabriek in Arnhem-zuid. Hij en zijn medeplich tige zouden op heterdaad zijn be trapt en met achterlating van het gestolene zijn gevlucht. In de buurt werd een tas met inbrekers werktui gen gevonden. Met kiespijn opgestaan. P. ontkende hartstochtelijk aan deze expeditie te hebben deelgeno- i men. Hy verweet de kroongetuige j M., dat deze een reeks van getuigen i zou hebben bewogen om belastende verklaringen af te leggen, o.a. dat de vrouw van de verdachte aan buur vrouwen had verteld: „ze hebben mijn man gearresteerd voor de in braak in Ao-nhem-zuid". P. zei, die nacht niet thuis te zijn geweest, om dat hij was opgestaan wegens on draaglijke kiespijn. Een rechercheur had hem 's moi-gens thuis zien ko men, maar hy had hem pas een uurtje later gearresteerd. Op het politiebureau was eeii dag naderhand de kaakverzwering doorgebroken, doch niemand van de politie had daar aandacht aan besteed, beklaagde P. zich. S. verklaarde, dat hij uit Haarlem komend, in Arnhem een paar vrien den in de auto had meegenomen, doch wie dat waren kon hij zich niet meer herinneren. Hij was aangenomen, om het gestolen goed van de fabriek in Arnhem-zuid te vervoeren, maar niet om als uitkijk op te treden. Hij wilde niet zeggen of P. van de ploeg deel had uitgemaakt. Een politieagent had hem gearresteerd en met zijn revol ver in de lucht geschoten. ,,de juiste methode om de inbrekers binnen te waarschuwen", merkte P. op. De getuigen, die een en ander over de mededelingen van zijn vrouw aan huurlieden over zijn arrestatie voor de rechter-commissaris hadden ver klaard, maar nu minder positief wa ren, viel hij aan met de woorden: „dit zijn half-misselijke, laffe ver klaringen. Deze familie lijdt aan ver standsverbijstering". De officier zei: „in dit geval ben ik het met verdachte volkomen eens. Maar zouden deze getuigen wel eens bang kunnen zijn geworden voor meneer P.?" „Neen", ontkende P., „van mij behoeven ze niets te vrezen, maar wel van M." Zoontje als getuige. Toen de kwestie ter sprake kwam, of de gevonden tas met inbrekers tuig uit de collectie van P. afkomstig zou kunnen zijn, bracht P. zijn eigen zevenjarig zoontje als getuige naar voren. Er werden vijf tassen op de tafel voor de rechters gelegd en aan zijn zoontje vroeg P. „wys nu de tas van pappa eens aan?" het jongetje pakte onmiddellijk een andere tas dan die bij de fabriek was gevonden. Toen P. daarop vroeg „van wie is dat andere rommeltje?" zei 't knaapje: „van pappaer was enige hilari teit bij de rechters, doch de officier i: „we begrijpen wat je bedoelt". Misgekleund. Er werd veel gesproken over het begrip „miskleunen". Dit bargoense werkwoord wil zeggen het bedriegen van medeplichtigen door een deel van de buiten aan de verdeling te onttrekken. M. had P. verweten, dat hij zeventig gulden minder dan de werkelyke opbrengst van Velp had geteld, doch volgens getuigen had M. overal rondverteld, dat P. hem voor 600.had „misgekleund". P. was zeer verontwaardigd over deze aan tijging en riep uit: „ik heb nog nooit een „gabber" „misgekleund", maar hij heeft mij „verloend". De officier achtte in zijn requise- toir S. schuldig aan medeplichtigheid aan poging tot diefstal. Hij is twaalf keer veroordeeld, echter niet meer sinds 1944. Hij heeft in zaken ge probeerd zich te rehabiliteren, doch kreeg tegenslag en zyn verbittering wilde hij, fout, wreken op de maat schappij. De officier wilde met deze omstandigheden rekening houden en eiste tien maanden met aftrek waar van drie maanden voorwaardelijk. 19 Veroordelingen. Ten aanzien van P. wilde de offi cier toegeven, dat verdachte erin was geslaagd de betrouwbaarheid van ge tuige M. in de sfeer van twijfel te brengen. De officier zei er niet van te zijn overtuigd dat M. waarheid spreekt, wat overigens niet wil zeg gen, dat hij ervan overtuigd is dat hij onwaarheid heeft gesproken. In ieder geval wilde de officier ervan afzien verdachte P. de inbraak in de Velpse villa ten laste te leggen. Wat echter de inbraak in de fabriek in Arnhem- KERAMISCHE TECHNIEK IN NIEUW STADIUM? Willem Westbroek en Louis van Roode de laatste bekend om zijn Erasmusmozaiek aan de gevel van het Holbeinhuis te Rotterdam en zijn mozaiek op de Vlissingse boulevard menen een nieuwe wyze van ver vaardigen en decoreren van kera mische schalen gevonden te hebben. De ontdekking werd gedaan bij het vervaardigen van materiaal voor een plateelmozaiek. Volgens Westbroek en aVn Roode is het volkomen an ders, dan hetgeen men op dit gebied kent en reeds vele eeuwen is toege past. Bij de nieuwe vinding wordt de decoratie niet op het plateel aange bracht door schildering of door niello (inkrassing), noch door schrafito, maar zij zouden het keramisch intar- sio willen noemen. Beiden zyn van oordeel, dat deze methode ongekende mogelijkheden biedt. zuid betreft, deze achtte de officier wettig en overtuigend bewezen op grond van het feit, dat de recherche verdachte kort na de inbraak thuis zag komen: bovendien had zijn vrouw aan verscheidene personen verklaard dat haar man „wegens de inbraak in Arnhem-zuid" was gearresteerd. Gaarne zou de officier clementie betrachten, want verdachte heeft zich bij zyn verdediging kranig geweerd en hij bezit talenten, die op ander terrein zeker beter tot hun recht zou den komen. Maar hij is als de visser, die steeds maar wil hengelen; hij heeft een goede broodwinning als uitstekend vakman, maar hij kan het inbreken niet laten. Hij moest de belangen van zijn vrouw en zijn kind beter ter harte nemen. Verdachte is negentien keer veroordeeld; gezien de zorg voor de bescherming van de maatschappij eiste de officier twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. In beerput geroerd. P., zich verdedigend, gaf een uit voerige beschrijving van de fouten, die de politie zou hebben gemaakt by het onderzoek en sprak over de beer put, waarin de officier en verschei dene getuigen aan het roeren waren gegaan. „Ik sta hier te vechten tegen laster", zei verdachte, „ik wil wel in de bak, maar dan moet ik dat heb ben verdiend". Ten slotte vroeg P. voor zichzelf onmiddellijke invrij heidstelling, hetgeen de rechtbank, na in raadkamer te zijn geweest, echter van de hand wees. Uitspraak over veertien dagen. De woningtelling De voorgenomen woningtelling eist een zo langdurige organisatorische voorbereiding, dat op straffe van ver lies aan voortvarendheid daarmee niet kan worden gewacht totdat over de totstandkoming van een wettelijke regeling zekerheid is verkregen. Dit brengt voor de regering natuurlijk risico's met zich mee, doch zij zal daarvoor niet uit de weg mogen gaan. Dit delen de ministers Zijlstra, Witte, Beel, Van de Kieft en Van Thiel in hun memorie van antwoord over het wetsontwerp voor een a mene woningtelling aan de Eerste Kamer mede. De ministers wijzen de beschuldigingen als zouden zij de Sta ten Gerieraal met deze tactiek heb ben willen overrompelen, met kracht van de hand. De richtlijnen en de behandeling voor de uitvoering van de woning telling, welke het Centraal bureau voor de statistiek aan de gemeente besturen heeft gezonden, kunnen verwondering gewekt hebben, zo ge ven de ministers toe. -Doch dit is ge schied onder uitdrukkelijk voorbe houd van wettelijke sanctie. Aan de feitelijke uitvoering van de telling, in een overigens zeer beperkt aantal gemeenten, is niet overgegaan dan nadat minister Witte dit in een brief van 2 maart aan de Eerste Ka mer had meegedeeld. Het thans ver richte werk gebeurt geheel op basis van vrijwillige medewerking van de gemeentebesturen en van de burge rij. Er is op het ogenblik dan ook geen sprake van dat een woning te gen de wil van de bewoners betreden wordt, of dat er een verplichting be staat de gestelde vragen te beant woorden. De ministers stellen het in hun me morie van antwoord nog eens duide lijk, dat de woningtelling een statis tisch beeld moet geven van de wo ningbehoefte en het tekort, zowel van het hele land als per provincie en per gemeente. Spreekuren door geheel Nederland Nu steeds meer vakantiegangers besluiten de vrije dagen kamperend te gaan doorbrengen, blykt er een steeds groter behoefte te bestaan aan objectieve voorlichting op kampeer- gebied. De A.N.W.B. heeft zijn men torkorps ingeschakeld om op woens dagavonden in plaatsen, door heel Nederland „kampeertechnische spreek uren" te houden, waar allen die kam peren of dit willen gaan doen. de meest uitgebreide inlichtingen kan nen verkrijgen. Met ingang van april a.s. tot eind juni zullen elke woensdagavond van acht tot tien uur in de kantonren van de bond te Amsterdam, 's-Graven- hage, Rotterdam, Utrecht, Gronin gen, Enschede, Arnhem en Eindhoven deze z.g. kampeerspreekuren worden gehouden. De mentors zullen hier zowel technische kwesties behande len waarmee kampeerders per auto, motor, bromfiets, fiets en te voet te maken hebben, als vragen beantwoor- den over de keuze van de tent, het zelf maken daarvan, de kampeerre- gelingen en -mogelijkheden, de uit rusting voor de diverse categorieën kampeerder? enz. Op initiatief van de „bescherming bevolking" te Goes, is een vrouwe lijke brandweergroep, de eerste in Nederland, opgericht. Enkele dames hebben zich reeds beschikbaar gesteld. Indien het ver eiste aantal van vijftien leden aan wezig is, zal de ploeg geheel zelf standig optreden onder leiding van een vrouwelijke commandant. De op leiding, waarmee reeds begonnen is, verloopt zeer gunstig. Het is de bedoeling, dat de voltalli ge ploeg bij een wijkpost wordt in gedeeld. KINDJE VERDRONKEN. In he^ Kattendijkdok te Antwerpen is het vierjarig zoontje Jelke van schipper Boersma, van het Neder landse binnenvaartuig Frederika, uit Rotterdam, aan de aandacht van zijn ouders ontsnapt en overboord geval len. Toen men erin slaagde de kleine op te vissen was hij reeds verdron ken. THEE-ZET COMPETITIE „ZUID". Gedurende de periode van 10 april tot half juni zal worden uitgemaakt wie in de twee zuidelijke provincies Noord-Brabant en Limburg het beste thee zet. Vorig jaar zyn reeds thee-zet-kam- pioenschappen gehouden in de drie noordelyke provincies. 16 Maart jl werd mevr. J. E. van Mill-Sanders uit Nijmegen uitgeroepen tot thee zet-kampioene-oost (Overijssel en Gelderland). De thee-zet-kampioene- zuid zal dus met de gewestelijke kampioenen-noord, -oost, -west en -centrum strijden om het landelijk kampioenschap. Op maandag 9 april a.s. hoopt het echtpaar W. van der Vos—Elize Don- dorff te nieuwveen, de dag te her denken dat het 60 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. De heer van der Vos is in Nieuwveen geen onbekend#. In Nieuwveen geboren en groot gebracht, heeft de heer Van der Vos een groot gedeelte van zijn leven gewijd aan het belang van de gemeente en zijn ingezeten. Als 13 jarige zoon van de kleermaker sub- rijksontvanger v.d. Vos, deed hij zyn intrede in het gemeentehuis onder burgemeester S. van Driel als volon tair Toen hij eens een stuk gezegeld papier had verschreven moest hij dit uit eigen zak vergoeden, met het ge volg dat de volontair de gehele week voor niets moest werken of gewerkt had. Op 25 februari 1892 werd de heer van der Vos door de toenmalige hij eervol ontslag als gemeentesec- die daarmede zeker geen slechte keus had gedaan. Ook was de heer van der Vos lange tijd gemeente ont vanger. Op 1 augustus 1929 kreeg hij eervol ontslaig als gementesec- retaris en werd hy opgevolgd door de tegenwoordige secretaris, de heer J. J. Roovers. Op 1 oktober 1934 volgde op zijn verdoek zijn eervol ontslag als gemeente-ontvanger en naan 'hy voorgoed afscheid van het gemeentesecretarie, na een ambts periode van ruim 57 jaar. Aan wei nigen is het gegund een dergelijke staat van dienst te bereiken en wie mocht menen dat de heer Van der Vos, die tevens de oudste inwoner van de gemeente is, zo als wij on langs reeds melden, thans een „oud" man zal zyn, heeft het mis. Nog da gelijks kan men hem vinden in zyn boekwinkel aan de Muggelaan en dikwijls ziet men hem ook nog met flinke pas door het dorp lopen om de een of andere bestelling weg te brengen. De heer van der Vos werd gebo ren te Nieuwveen op 19 februari 1864 en op 9 april 1896, huwde hy de toen malige onderwijzeres van de Open bare lagere school alhier n.1. mej. Dondorff, afkomstig uit Enkhuizen, waar ze ook werd geboren op 24 nov. 1871. Uit dit huwelijk werden 5 kin deren geboren, n.l. 1 zoon en 4 doch ters. De enige zoon overleed in de griepperiode in 1918, onder welk ver lies de heer ven der Vos, zeer gebukt heeft gegaan. Kleinkinderen zijn er niet. Een der dochters van het echt paar van der Vos is thans onderwij zeres aan dezelfde school waar eens haar moeder voor de klas stond, n.l. O.L. school alhier. Zo als wjj reeds melden is de heer van der Vos nog zeer goed ter been integenstelling tot zijn vrouw, die de laatste jaren wat sukkelende is. Het zal het echt paar op 9 april a.s. zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken, al zul- len zij wensen dat het in alle stilte voorbijgaat, daar de heer van der Vos wars is van alle hulde. Paastoespraak Z. H. de Paus en Zegen Urbi et Orbi. In het K.R.O.-programma op Eer ste Paasdag zal om 11.55 uur de toe spraak van Z. H. Paus Pius XII met de daarop aansluitende Pauselijke Zegen rechtstreeks worden uitgezon den. 's Avonds om 20.00 uur wordt deze uitzending herhaald. „Het leven en de dood". Op Hoogtijdagen wordt in het K.R.O.-programma regelmatig een overweging uitgezonden door pro fessor A. F. Wijers van het Groot Seminarie te Haaren (N.-Br.). Op Eerste Paasdag zal professor Wijers spreken over „Het leven en de dood". Tok-tok-tok,alweer een ei. In samenwerking met de Bond Zonder Naam heeft de K.R.O. een Paaseieren-kleurwedstrijd uitgeschre ven. De gekleurde eieren werden op gezonden naar de Bond Zonder Naam, die er de paasvreugde mee gaat ver hogen by hen, die niet in staat zijn het Paasfeest in gezinsverband te vieren. In het K.R.O.-programma op Eerste Paasdag wordt in een feestelijke om lijsting de uitslag van deze Paas eieren-kleurwedstrijd bekend ge maakt. De Emmaüsgangers. In de middaguren van Eerste Paas. dag zendt de K.R.O. een oorspron kelijk Paasspel van Henri Bruniri uit, getiteld „De Emmaüsgangers". In dit hoorspel plaatst de auteur het Evangelisch gebeuren in deze tyd. Op zijn Paasbest. Pasen valt dit jaar op 1 april en dit samentreffen is de grondslag van het grote gevarieerde programma, dat de K.R.O. op Éérste Paasdag uit zendt. Daarin treden op: het Duo „Hij en Ik", Hetty Blok, André de Raaff en Jacques Schutte, Het Leedy Trio en het Ballroomorkest met als gaste de chansonnière Sacha Dénisent. Als Paasverrassing wordt er een ant woord gegeven op de intrigerende vraag „Wie is de onbekende Neder lander op Pasen 1956?". Integrale radio-uitvoering „Coei fan Tutte", door de K.R.O. De uitvoering door de Nederlandse Opera van Mozart's „Cosl fan Tutte" in de Stadsschouwburg te Amsterdam op 12 februari j.L wordt in de Paas week geheel door de K.R.O. uitge zonden. Het eerste bedryf wordt op de middag van Pasen uitgezonden, het tweede bedrijf in het avondprogram ma van dinsdag 3 april a.s. De Missie :n Suriname. Dick de Vree maakte in Suriname een aantal opnamen, waarin missio narissen vertellen over de moeilijk heden die zij by hun werk onder de uiteenlopende bevolkingsgroepen on dervinden. Het klankbeeld, dat uit deze Op- m er-. is getiteld „Eilanden in en r»m de zee van het oerwoud". en wordt in het K.R.O.-programma van dinsdag 3 april a.s. uitgezonden. Hoogmis Tweede Paasdag. Op Tweede Paasdag verzorgt de K.R.O. een uitzending van een Hoog mis in de Parochiekerk van de H. Maria Boodschap te Goirle. Carrousel. Zaterdag na Pasen komt het Car- roussel-programma weer in de ether. In het Eén-mans theater, dat van dit programma een onderdeel vormt, treedt Julia de Gruyter op met een schets van Ernest Claes. Heitje-Karweitje. Donderdagmorgen 5 april a.s. vraagt de K.R.O. even de aandacht voor de actie „Een heitje voor een karweitje". K.R.O. TELEVISIE IN HILLEGOM. Het programma van zaterdag 7 april a.s. wordt uitgezonden vanuit de Schouwburgzaal van „Treslong" in Hillegom en aan het gevarieerde pro gramma werken ditmaal mede: de Duitse goochelaar Berni Bendoni, de Engelse chansonnière Marie Benson, Martin Granger en Heather eveneens uit Engeland met hun poppenshow, het Belgische danspaar Louise en Charley Wider, de Nederlander Men- no Grondsma, Gisi Waltheso uit Duitsland, „Les Ménestrels" uit Frankrijk met moderne chansons en Jan Blaaser. Het geheel wordt om lijst door het Orkest van Dick Schal- lies. HAARLEMMERMEER Bij K.B. is met ingang van 16 april a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer mr. G. C. van der Willigen, thans nog bur gemeester van Lekkerkerk. Burgemeester Van der Willigen werd in 1907 geboren te Zuid Laren in Drennthe. Hij doorliep de HBS te Oud-Beyerland en studeerde daarna rechten aan de Leidse Universiteit. Vervolgens was mr v. d. Willigen enige tijd werkzaam op de secretarie van Eemnes, welke betrekking hij verwisselde voor een functie aan het departement van binnenlandse za ken. In 1938 werd mr v. d. Willigen be noemd tot burgemeester van Lekker kerk, in welke functie hij bijzonder op de voorgrond trad als ijveraar voor intergemeentelijke samenwer king, zowel op technisch, maatschap pelijk als cultureel terrein. LEI&SSNENDAM GOUDEN PROFESSIEFEEST. Op 18 april a.s. zal de eerw. Zuster Maria Aldegonda (in de wereld mej. Alida van Bohemen) haar gouden professiefeest vieren in de orde der Zusters Franciscanessen (moederhuis te Bennebroek). De gouden jubila- resse verblijft thans in het H. Hart- klooster te Zoeterwoude, Na-onderzoek, op t.b.c. dringend noodzakelijk Uit het verslag van de Fotu-commissie blijkt dat 41% van de inwoners niet aan het onderzoek op t.b.c. hebben deelgenomen (60% waren via het bedrijf onderzocht, 17% waren wegens ziekte afwezig, 14% weigerden een onderzoek en van 9% was de reden onbekend). By de onderzochte personen werd een relatief hoog aantal gevallen van actieve longtuberculose geconstateerd Een na-onderzoek wordt nu drin gend noodzakelijk geacht. Overeenge komen is dat het nieuwe onderzoek zal plaats hebben in de week van 14 tot en met 19 mei a.s. en wel gedu rende 3 dagen in Leidschendam en 1 dag in Stompwijk (Blesse Paard). Alle inwoners die om welke reden dan ook, het vorig jaar nift aan het massale onderzoek hebben deelgeno men worden dringend verzocht zich thans aan het nieuwe onderzoek te onderwerpen. Geboren: Wilhelmus A. J. zn van B. Rolvink en L. P. Boers. A^eje dr van W. A. Waasdorp en H. de Weed. Maria J. dr van A. J. Ense en M. M. W. Lexmond. Ondertrouwd: J. van Veen te Al- made en M. M. Disseldorp. Getrouwd: A. J. Kievit en E. J. C. Over dam. tal Minimaxbrandblussers, op diver se punten te plaatsen. Een slangen- haspel met slang en toebehoren, op te stellen in de gang achter het to neel, alsmede een aantal aluminimum kantelbare asbakken te plaatsen in de gangen en in de garderobe. De kosten van deze voorzieningen wor den geraamd op 1900. Voor toneel gordijnen, voetlichtbakken, kapstok ken in kleedkamers enz. blijkt een bedrag van 4280 nodig te zyn. Er is indertijd gesproken over de aanschaf van een vleugel. B. en w. zyn tot de slotsom gekomen, dat een vleugel in beperkte mate zal worden gebruikt en dat door het aanbrengen van een goede geluidsinstallatie het algemeen belang beter zal worden gediend. Een vleugel kan desnoods worden gehuurd. Inzake de geluidsinstallatie is advies ingewonnen by Philips N.V. te Eindhoven. Een voor het gebouw geschikte apparatuur komt met in- stallatiekosten op een bedrag van ƒ2.998. Voor de vleugel was indertyd een bedrag van ƒ3.000 begroot. De geluidsinstallatie kan het dus opne men tegen de vleugel, verschilprys 12. By de opzet is rekening gehou den met de mogelijkheid om desge wenst lantaarnplaatjes en 16 mm. smalfilms te kunnen vertonen. Wil men echter normale speelfilms gaan vertonen dan worden door de Neder landse Bioscoopbond enige eisen ge steld betreffende de schakelborden en brandvrije deur met kozijn. De hieraan verbonden kosten worden be groot op 1190. Hoewel de voorschrif ten van de Bioscoopbond het thans practisch niet mogelijk maken de zaal een of twee avonden per week aan een exploitant te verhuren, zijn b. en w. van oordeel dat het aanbe veling verdient met een en ander re kening te houden, aangezien de kos ten van veranderingen in de toe komst ongetwijfeld hoger zullen lig gen. B. en w. stellen de raad voor de benodigde gelden voor deze voor zieningen en aanschaffingen be schikbaar te stellen. Geb.: Willy, dr van J. J. Planje en W. A. van Leeuwen; Adri, zn van A. van der Zouwen en J. H. Sinke; Jette Antoïne, dr van S. A. C. Begeer en K. Baatrup; Willie Marjolein, dr van J. W. ten Bruggencate en W. E. Jansen. VERKEERSONGEVALLEN Een jongetje, T. O., dat gisteren middag bij de tramhalte Vernèdcpark de weg overstak, werd gegrepen door een auto uit de richting Leiden. Hij liep een gebroken dijbeen en enkele schaafwonden op. Het knaapje werd naar het Acad. Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De 57-jarige A. B., die by de Zilver- fabriek uit de tram stapte en de weg overstak, werd eveneens door een auto gegrepen. Met een hoofdwond en een hersenschudding werd hy naar zyn woning vervoerd. Een personenauto, die de oprit by de Gouden Leeuw wilde opgaan, ver leende geen voorrang aan 'n vracht wagen. Een botsing was het gevolg. De bestuurder van de personenauto liep een hersenschudding op en een wond aan het achterhoofd. De luxe wagen werd zwaar, de vrachtwagen licht beschadigd. 0EGSTGEEST De heer G. D. Harmsen slaagde te Amstex-dam voor het candidaats- examen theologie. V00RS6H0TEV VERENIGINGSGEBOUW WORDT INGERICHT. Gezien het vergevorderd stadium, waarin de bouw van het verenigings gebouw zich bevindt komen b. en w. thans reeds met de plannen voor de inrichting. Allereerst dienen er voor. zieningen getroffen te worden voor brandbeveiliging. Met de comman dant van de brandweer is overleg ge pleegd. De voorzieningen, die getrof fen moeten wordene bestaan uit 'n elf ALBERT HELMAN SCHRIJFT CARAIBISCH PASSIESPEL. De Nederlandse stichting voor cul turele samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen heeft aan Albert Helman (Lou Lichtveld) opdracht gegeven tot het schrijven van een Caraibisch passiepel. De auteur heeft de opdracht aanvaard. Het ligt in de bedoeling dat het spel zal worden geregisseerd door Edwin Thomas. DE „DIERENLIEFHEBBER". „Ik ben een liefhebber van bees ten" antwoordde de havenarbeider uit Katwijk toen de Haagse Politie rechter hem vroeg waarom hij plan ken en ander materiaal voor het tim meren van een varkenshok had ge stolen. Vroeger had verdachte gezegd dat hij geld wilde verdienen. „Dat is ook een liefhebberij, "maar weer een andere", merkte de officier van ju stitie op. De verdachte betuigde zijn spijt. In het politierapport werd de ha venarbeider als een kruimeldief ge kenschetst. maar hij was nog nooit veroordeeld. Ter zitting ontkende verd. dat hij ooit voordien had ge stolen. De officier van justitie vond de strafmaat een moeilijk geval, daar verd. enerzijds een kruimeldief wordt genoemd en anderzijds een blanco strafregister heeft. Hij heeft allemaal spullen gestolen, die een ander niet zo direct belangrijk vindt, maar die men toch wel nodig heeft. De officier requireerde 50.boete of 25 dagen en veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met drie innr proef tijd. De rechter vonr Torm deze eis.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11